IT certifikacija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#1 Re: IT certifikacija

Post by burekodsira »

jos 2003 ili 4 su bili neki mislim od adobea koji su se upisivali u knjizicu...
User avatar
Edukator
Posts: 116
Joined: 27/04/2009 16:10
Location: Sarajevo

#2 Re: IT certifikacija

Post by Edukator »

Faruk_Visca wrote:Otvaram temu o IT certifikaciji. Šta mislite o tome? Hoće li se kod nas ikada neki međunarodno priznati certifikati upisivati u radnu knjižicu?
ECDL certifikat (nakon položenih 7 modula) se upisuje u radnu knjižcu u ZE-DO kantonu...eh sad je do Asocijacije informaticara BiH, cije je sjedište u Sarajevu, da se "izbori" da se isto to radi u Kantonu Sarajevo...

Inace ECDL ili

• European Computer Driving Licence (ECDL) - Evropski računarski certifikat - međunarodno priznat certifikat o informatičkoj osposobljenosti.
• Izvan Evrope to je internacionalni standard i zove se ICDL.
• ECDL certifikat je standard za obrazovanje i provjeru informatičkog znanja korisnika u svim zemljama Evropske zajednice
• U svijetu trenutno postoji više od 15.000 test centara u 132 države na 27 različitih jezika.
• Koncept ECDL-a podržavaju Evropska unija i UNESCO
• Mnoge zemlje su prihvatile ECDL certifikat kao standard kojim se dokazuje znanje i vještina u radu s personalnim računarima zbog toga što:
- predstavlja osnove računarskih vještina namijenjene svim korisnicima
- povećava informatičku pismenost u društvu
- predstavlja model za obrazovanje i provjeru znanja u informatici
- olakšava aktivno učešće u informatičkom društvu
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#3 Re: IT certifikacija

Post by mousstapha »

Ja koliko znam, ovaj ECDL se upisuje u knjizicu i pravo je dobar. Dosta firmi u BIH placa svojim radnicima kurseve za ove certifikate.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#4 Re: IT certifikacija

Post by antonija »

ECDL je najjaci.

Imas vise info na http://www.cpe.ba

Drzavnim sluzbenicima drzava placa da ga zavrse.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#5 Re: IT certifikacija

Post by iceman ze »

jel se upisuje u SA kantonu, ja sam ga zavrsio prosle godine, cuo sam da u HR se upisuje, nisam znao za ZE-DO kanton
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#6 Re: IT certifikacija

Post by wendy »

a gdje se u sarajevu ovo moze zavrsiti? ustvari, moze li se samo verificirati znanje i dobiti certifikat?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#7 Re: IT certifikacija

Post by iceman ze »

ja sam zavrsio u Vanjsko-trgovinskoj komori , mislim da mozes polagati i bez predavanja, ako imas dosta znanja, u tom slucaju je jeftinije i brze. Meni je trebalo skoro pola godine da sve okoncam.

http://www.ecos.ba
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#8 Re: IT certifikacija

Post by wendy »

Cekaj, je li ovo bas za pocetnike kurs..ono od paljenja racunara :) i kakav je princip ucenja? vidim ovdje da imaju neki moduli. je li to znaci da je svaki modul zaseban program pa prelazis iz jednog u drugi ili?
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#9 Re: IT certifikacija

Post by antonija »

wendy wrote:a gdje se u sarajevu ovo moze zavrsiti? ustvari, moze li se samo verificirati znanje i dobiti certifikat?
da moze i ta opcija, ako imas dovoljno visoka znanje za one oblasti koje certifikat ispituje.

Ako nemas, onda mozes pohadjati smao odredjene grane koje bas ne poznajes najbolje.
dugmee
Posts: 264
Joined: 19/11/2006 17:09

#10 Re: IT certifikacija

Post by dugmee »

Koliko kosta izlazak na svaki "modul" ?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#11 Re: IT certifikacija

Post by iceman ze »

sto se tice placanja ukupno je 600 KM na 3 rate, izlazak na ispit se placa samo ako se padne znaci prvi put je uracunato u skolarinu. Sto se tice tezine, ide od pocetka, ali se usloznjava vremenom, mislimda ipak nije za stroge pocetnike, vecina mlade raje je bez problema polozilo, dok su stariji u zaostatku, jer oni bas neznaju nista, a moduli idu brzo. Tokom predavanja, sve radis na svom kompjuteru dok predavac radi preko projektora. Ispocetka je malo dosadno samo je teorija, ali kasnije ce biti dosta i prakticnog rada. Meni je problem bio MS Access, jer ga nisam nikad koristio. Ali recimo raja se i na Power Pointu zeznula, mislili su da ce ga bez problema dati ali su neki pali. Sto se tice pitanja na testu sve je online, uz nadzor par instruktora. Tipa su pitanja da izabres od par opcija ponudjenih, ili recimo u kojem meniju se nalazi opcija za formatiranje stranice, pa se pointerom pokaze opcija i to je recimo odgovor........tu su malo iskomplikovali narocito kad na teze programe dodjete........ :-)
dugmee
Posts: 264
Joined: 19/11/2006 17:09

#12 Re: IT certifikacija

Post by dugmee »

Ok, tnx ;)
Mene zanima koliko to kosta ako se ne ide na obuku, ako samo zelis raditi zavrsne testove, tj. test za svaki od modula... :?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#13 Re: IT certifikacija

Post by iceman ze »

Nazovi gospodu Ajanovic u ECOS-u 033/212-095, sve ce ti ona objasniti ona je voditelj ECDL programa, jako je ljubazna i susretljiva, ja sam placao puno skolovanje, tako da ti za te opcije bez obuke nisam nikad ni znao, znam da je dosta jeftinije, jer cim nema obuke, onda su samo troskovi testiranja i sigurno ces brze zavrsiti jer samo izlazis na testove........meni se ova obuka sa polaganjima pravo otegla......ali eto dali su i tu opciju......sretno :-)
Post Reply