Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#176 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

beni-bu-man wrote:
patriot_1 wrote:
Evo što o tome kaže stručna osoba!
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/ped ... osobe.html

Ma ja izvlaci svoju divnu crkvu :lol:

Since 1995, more than 100 priests from various parts of Australia were convicted of sexual abuse.

4,392 Catholic priests and deacons in active ministry between 1950 and 2002 have been plausibly accused by 10,667 individuals of the sexual abuse of a youth under the age of 18.

9,281 victim surveys had information about an investigation. In 6,696 (72%) cases, an investigation of the allegation was carried out. Of these, 4,570 (80%) were substantiated; 1,028 (18%) were unsubstantiated; 83 (1.5%) were found to be false. In 56 cases, priests were reported to deny the allegations.
Ode ti u Australiju.
Ja ti dadoh našeg stručnjaka koji piše o onome što je proučavao.Ne branim Katoličku crkvu jer nisam katolik nego protestant.
Upitno je jesu li informacije točne kao prvo.Ta sam znaš da se danas piše kako se kome prohtije.Drugo,ako to i je točno,nije to nešto što crkva odobrava,dapače,osuđuje.I ako crkva nezna što se sve događa,zna Bog.Te ljude će on osuditi.I ja ih osuđujem,i svaki normalan kršćanin bio on katolik,pravoslavac ili protestant.Đavo u svojoj lukavštini posla neke ljude da kao,služe Bogu,A zapravo su njegove sluge.Tako najlakše diskretizira crkvu jer mu je ona trn u oku.Ta i Isus je imao uzase đavolskog slugu,Judu.Ja slijedim Isusa i Apostole na kojima ne vidim mrlju.I ponosan sam na mnoge kršćane katolike,pravoslavce i protestante koji žive moralno.Otpad me ne zanima.Znam čiji su i kome služe.I dalje stojim na tome da su pedofili najčešće iz kruga obitelji.Aj mi to objasni,kako netko kao blizak rođak može sexualno iskorištavati dijete.Pogotovo otac.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#177 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by Ramzess Veliki »

OT: Ja bih izbacio Budhu, jer on nikada nije rekao da je spasitelj ili Bog.
Budha je svojim ucenjem donosio drugaciju poruku. Budha je tragao za razlogom ljudske boli na ovom svijetu, I njegova je poruka (generalisem da ne idem u sirinu) da je ljudsko nezadovoljstvo uzrokom ljudske zelje da imaju ono sto ne mogu da imaju, da ce covjek biti sretan kada postane skroman i zadovoljan onim sto ima, kao i kroz pomaganje drugima.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#178 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote:
Smrcak15 wrote:
JVC wrote:[
Neko je gledao Davincijev kod misleci da ce nauciti nesto iz povijesti.
Bozanstvo Isusa Krista (kao Gospodina, Boga i Sina Bozjega) jasno je potvrdeno i utemeljeno u novozavjetnim dokumentima i crkvenim ocima, stotinama godina prije vijeca u Nikei.

pazi ovo molim te, potvrdjeno je da je isus Bog i Boziji sin

toliko su krscani u zabludi da uopste ne vide ni kontradikcije u izjavama a kamoli da vide nelogicnost takvog vjeroanja

znaci Isus je Bog i ujedno i boziji sin, to jedino moze da znaci

da vjerujte u najmanje dva BOga, jer ako je isus Bog, koji je neciji sin, to automatski znaci sin vecegBoga Oca, znaci Otac i sin dva boga

nemoze Isus sam sebi biti otac da su jedno te isto bice, tacno ti mozak explodira od nelogike.

a da ne pricam to sto isus jasno i cisto govori da nije Bog na ovaj ili onaj nacin, ali ako neko hoce na silu da vjeruje da je covjek Bog, sta se tu moze...kad covjek operisan od logike ond amoze u svasto da vjeruje.
Pazi čuda,ja sam čovjek,moj sin isto."Ajme ljudi jel to moguće" - reče jednom Mladen Delić.

Židovi ponovno pograbiše kamenje da kamenuju Isusa. Isus im odgovori: "Mnoga vam dobra djela Očeva pokazah. Za koje me od tih djela kamenujete?"

Odgovoriše mu Židovi: "Zbog dobra te djela ne kamenujemo, nego zbog hule: što ti - čovjek - sebe Bogom praviš." Odgovori im Isus: "Nije li pisano u vašem Zakonu: Ja rekoh: bogovi ste! Ako bogovima nazva one kojima je riječ Božja upravljena - a Pismo se ne može dokinuti - kako onda vi onome kog Otac posveti i posla na svijet možete reći: 'Huliš!' - zbog toga što rekoh: 'Sin sam Božji!' Ako ne činim djela Oca svoga, nemojte mi vjerovati. Ali ako činim, sve ako meni i ne vjerujete, djelima vjerujte pa uvidite i upoznajte da je Otac u meni i ja u Ocu."

>Jel ovdje Isus negira da je Bog?
ne kontas ti to dobro druze

to je neki uzrecica stara u zidovskom jeziku bila da su se nazivali Bogovima (iako mi je to cudno)

ako su oni izmedju sebe nazivani nekakvim mini bogovima ili kako vec, kao da im Isus kaze

Sta mi vi imate reci , vi izmedju sebe se nazivate bogovima, a sad da mene neko nazove to nemoze, zato sutite svega vi...nema te pravo glasa.

zargonski receno

ako iz ove perspektive gledano, ako ste vi bogovi, to jeste nazivate jedno drugo bogovima, i sad odjednom da mene kamenujete upravo zbog vaseg naziva jedno drugih, zar to nije licmjerstvo.

tako da sa te strane, nimalo to nije dokaz da je Isus Bog, nego vise kotriranje licemjerima , tuce ih sa njihovim stapom po glavi.

A isus jasno na mnogo mjesta kaze da nije Bog, jer nema logike da Bog sa nebesa posalje Boga sina, a ovaj Bog sin ce se klanjati vecem Bogu Ocu, i tako napraviste dva BOga a Isus jasno kaze Bog je jedan. tacno bude silovanje logike i zdravog razuma kad neko vjeruje u takvo nesto.

Ti hoces na silu da vjerujes da je isus bog, iako nemas dokaza za to, nego mutne izjave , i na osnovu mutnih izjava i pogresno protumacenih izjava ti sebe bacas u Vatru Pakla jer pripisujes Bogu supranika u vlasti, moci , znanju itd a to je najgori moguci grijeh i zbog kojeg se direktno ide u Pakao.

A ti i dalje nastavi bazirati svoje vjerovanje na osnovu mutnih i slabo protumacenih izjava iz biblije a zanemari ostale jasnije izjave koje jasno ukazuju da nije Bog.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#179 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

"beni-bu-man"

Ne mogu da vjerujem da cu se ikada sloziti s SMRLETOM :thumbup:

Bog je opraštao grijehe prije Isusovog pojavljivanja, i on nastavlja da oprašta bez ikakve pomoći. Kada vjernik zgriješi, od njega se očekuje da se iskreno pokaje kako bi mu Bog primio oprost. Zaista, počast koja nam se nudi da se pokorimo i ponizimo pred Bogom zarad spasenja je data cijelom čovječanstvu.
Jesi li otac?Ako ti dijete pogreši i shvati da je napravio sranje pa te iskreno moli da mu oprostiš,što ćeš učiniti?
„Nema osim mene drugog Boga, nema Boga pravednog i Spasitelja drugog osim mene. Pogledajte u mene, i spasićete se svi krajevi zemaljski; jer sam ja Bog, i nema drugog.“ (Isaija 45:21-22, Jona 3:5-10)
Lahko rješivo.Mi vjerujemo da je Bog jedan,i u tom JEDNOM Bogu su tri božanske osobe,Otac,Sin i Duh Sveti.
„Bog nije čovjek“ (Brojevi 23:19)

„Jer sam ja Bog, a ne čovjek“ (Osija 11:9)

„Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus.“ (1 Тimotej 2:5)
Bog nije čovjek,Isus nije čovjek nego Bogočovjek.
Isusa Toma nazva Bogom:"Bog moj".I Isus ga ne ispravlja.Ne špota.Prihvaća To štovanje.
Židovi ponovno pograbiše kamenje da kamenuju Isusa. Isus im odgovori: "Mnoga vam dobra djela Očeva pokazah. Za koje me od tih djela kamenujete?"

Odgovoriše mu Židovi: "Zbog dobra te djela ne kamenujemo, nego zbog hule: što ti - čovjek - sebe Bogom praviš." Odgovori im Isus: "Nije li pisano u vašem Zakonu: Ja rekoh: bogovi ste! Ako bogovima nazva one kojima je riječ Božja upravljena - a Pismo se ne može dokinuti - kako onda vi onome kog Otac posveti i posla na svijet možete reći: 'Huliš!' - zbog toga što rekoh: 'Sin sam Božji!' Ako ne činim djela Oca svoga, nemojte mi vjerovati. Ali ako činim, sve ako meni i ne vjerujete, djelima vjerujte pa uvidite i upoznajte da je Otac u meni i ja u Ocu."
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#180 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by beni-bu-man »

patriot_1 wrote: Ode ti u Australiju.
Ja ti dadoh našeg stručnjaka koji piše o onome što je proučavao.Ne branim Katoličku crkvu jer nisam katolik nego protestant.
Upitno je jesu li informacije točne kao prvo.Ta sam znaš da se danas piše kako se kome prohtije.Drugo,ako to i je točno,nije to nešto što crkva odobrava,dapače,osuđuje.I ako crkva nezna što se sve događa,zna Bog.Te ljude će on osuditi.I ja ih osuđujem,i svaki normalan kršćanin bio on katolik,pravoslavac ili protestant.Đavo u svojoj lukavštini posla neke ljude da kao,služe Bogu,A zapravo su njegove sluge.Tako najlakše diskretizira crkvu jer mu je ona trn u oku.Ta i Isus je imao uzase đavolskog slugu,Judu.Ja slijedim Isusa i Apostole na kojima ne vidim mrlju.I ponosan sam na mnoge kršćane katolike,pravoslavce i protestante koji žive moralno.Otpad me ne zanima.Znam čiji su i kome služe.I dalje stojim na tome da su pedofili najčešće iz kruga obitelji.Aj mi to objasni,kako netko kao blizak rođak može sexualno iskorištavati dijete.Pogotovo otac.

Jebi ga vjera nije samo u Hrvatskoj i ne ogrnicim se samo na nase prostore (Balkan). Nadji John Jay Report i procitaj.

A to drugo boldirano, bas moras bitti poremecen tako nesto da ucinis
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#181 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

Smrcak15"
ne kontas ti to dobro druze

to je neki uzrecica stara u zidovskom jeziku bila da su se nazivali Bogovima (iako mi je to cudno)

ako su oni izmedju sebe nazivani nekakvim mini bogovima ili kako vec, kao da im Isus kaze

Sta mi vi imate reci , vi izmedju sebe se nazivate bogovima, a sad da mene neko nazove to nemoze, zato sutite svega vi...nema te pravo glasa.

zargonski receno

ako iz ove perspektive gledano, ako ste vi bogovi, to jeste nazivate jedno drugo bogovima, i sad odjednom da mene kamenujete upravo zbog vaseg naziva jedno drugih, zar to nije licmjerstvo.

tako da sa te strane, nimalo to nije dokaz da je Isus Bog, nego vise kotriranje licemjerima , tuce ih sa njihovim stapom po glavi.

A isus jasno na mnogo mjesta kaze da nije Bog, jer nema logike da Bog sa nebesa posalje Boga sina, a ovaj Bog sin ce se klanjati vecem Bogu Ocu, i tako napraviste dva BOga a Isus jasno kaze Bog je jedan. tacno bude silovanje logike i zdravog razuma kad neko vjeruje u takvo nesto.

Ti hoces na silu da vjerujes da je isus bog, iako nemas dokaza za to, nego mutne izjave , i na osnovu mutnih izjava i pogresno protumacenih izjava ti sebe bacas u Vatru Pakla jer pripisujes Bogu supranika u vlasti, moci , znanju itd a to je najgori moguci grijeh i zbog kojeg se direktno ide u Pakao.

A ti i dalje nastavi bazirati svoje vjerovanje na osnovu mutnih i slabo protumacenih izjava iz biblije a zanemari ostale jasnije izjave koje jasno ukazuju da nije Bog.
Mutne izjave su Muhamedove.On jadan nije imao pojma o tome tko je i kakav je Bog.To je čuo od Židova i Kršćana.I dodao tome neke svoje vizije.Upitno je od koga ih je dobio,od šejtana ili Boga.
Uvjeren sam da nije imao namjeru lagati,no prevaren je.Ako je Novi Zavjet istina,Kuran definitivno nije.Nije mi namjera pljuvati po Islamu.
Vi ste u zabludi,vjerujete čovjeku koji nije imao nikakve moralne reference da bude Božji glasnik.Te je vodio ratove,te imao masu žena,te osobno ubijao,u odnosu na Isusa,moralno srozana osoba.I vi njemu vjerujete?Bujrum,vjerujte.Nek vam je uzdravlje.Reci Bogu:"Slijedim li ja laž ili istinu" pa očekuj odgovor.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#182 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by beni-bu-man »

patriot_1 wrote:

„Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus.“ (1 Тimotej 2:5)
Bog nije čovjek,Isus nije čovjek nego Bogočovjek.
Hos to rec da biblija laze ???
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#183 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

beni-bu-man wrote:
patriot_1 wrote: Ode ti u Australiju.
Ja ti dadoh našeg stručnjaka koji piše o onome što je proučavao.Ne branim Katoličku crkvu jer nisam katolik nego protestant.
Upitno je jesu li informacije točne kao prvo.Ta sam znaš da se danas piše kako se kome prohtije.Drugo,ako to i je točno,nije to nešto što crkva odobrava,dapače,osuđuje.I ako crkva nezna što se sve događa,zna Bog.Te ljude će on osuditi.I ja ih osuđujem,i svaki normalan kršćanin bio on katolik,pravoslavac ili protestant.Đavo u svojoj lukavštini posla neke ljude da kao,služe Bogu,A zapravo su njegove sluge.Tako najlakše diskretizira crkvu jer mu je ona trn u oku.Ta i Isus je imao uzase đavolskog slugu,Judu.Ja slijedim Isusa i Apostole na kojima ne vidim mrlju.I ponosan sam na mnoge kršćane katolike,pravoslavce i protestante koji žive moralno.Otpad me ne zanima.Znam čiji su i kome služe.I dalje stojim na tome da su pedofili najčešće iz kruga obitelji.Aj mi to objasni,kako netko kao blizak rođak može sexualno iskorištavati dijete.Pogotovo otac.

Jebi ga vjera nije samo u Hrvatskoj i ne ogrnicim se samo na nase prostore (Balkan). Nadji John Jay Report i procitaj.

A to drugo boldirano, bas moras bitti poremecen tako nesto da ucinis
Jednako bolestan kao i crkveni velodostojnik!Ja bih sve to pobio.Čudim se da to Bog ne učini.Gade mi se očevi i popovi koji su to u stanju raditi.
I da h pobiješ,opet bi se javili neki drugi.Ono na što vrištim je da crkva ponekad skriva i štiti takve moralne nakaze.Valjda iz pragmatičnih razloga,da ne otjera ljude iz crkve jer ako pokaže svoje "usrane" gaće,tko će im vjerovati,tko u crkvu ići jer eto tamo ima i toga i eto,crkva nije sveta.Ima logike,zar bi ja i ti iz svoje familije iznosili prljavi veš?"Moj brat je peder" li"Moja žena se kurva"?Štitiš dignitet obitelji.Dobar glas.CRKVA to nesmije raditi,ona te monstrume treba prijaviti policiji i odreći ih se.Baš zbog tih je blatna,a da ih raskrinka,ljudi bi imali veće povjerenje u nju!Pavao Apostol je to već tada znao riješavati bez milosti.Saznalo se da neki lik spava sa maćehom(sexa se) i on kaže:"Istjerajte ga iz crkve".
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#184 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

beni-bu-man wrote:
patriot_1 wrote:

„Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus.“ (1 Тimotej 2:5)
Bog nije čovjek,Isus nije čovjek nego Bogočovjek.
Hos to rec da biblija laze ???
Da,Biblija laže ako izvlačiš stihove iz konteksta ili ako samo neke preferiraš jer ti pašu.Ne laže ako imaš igdje stihove koji Isusa Bogom proglašavaju!
Pogotovo ono:"Gospod moj i BOG moj " što Toma kaže Isusu.Ili Ivanovo Evanđelje gdje počinje sa tim:"U početku biješe riječ i Riječ biješe kod Boga i Riječ biješe BOG.K svojima dođe a njegovi ga ne primiše."Jasno ko dan o kome se radi.
https://www.gotquestions.org/Hrvatski/Isus-Bog.html
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#185 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by SamoVasGledam »

Smrcak15 wrote:znaci procitao si odredjene dijelove, a ja procitao cijelo evandjelje 3 puta, to sve govori ko je vise kompetentni da ocjenjuje to evandjelje , ja ili ti.
I opet te pitam pa šta ako si pročitao? Da li si pročitao i indijske Vede, a ako nisi kako znaš da je Hinduizam laž? Nisi ti nikakav hrišćanski i istorijski ekspert pa da pričaš o svojoj kompetentnosti. De uozbilji se malo.
Smrcak15 wrote:kako dokazana, hajde ti dokazi
Naveo sam više razloga, a ti nisi ni jedan jedini zašto je se smatra autentičnim.
Smrcak15 wrote:kao veci je dokaz ako se pise na grckom naspram orginalnom jeziku isusa krista, aramejskom
Pa ako govorimo o Varnavi on je bio helenistički Jevrejin koji je znao grčki i koji je propovedao Hrišćanstvo Grcima. Logično da će mu onda knjiga biti na grčkom.

Mnogi učenjaci imaju problem da smatraju grčke, pa čak i aramejske spise iz prvog veka autentičnim. A mi ovde pričamo o knjizi iz poznog srednjeg veka koja je pisana na italijanskom i španskom. Ti jezici nisu ni postojali u biblijsko vreme.
Smrcak15 wrote:greske koje imaju u barnabinom evandjeljeu je lakse opravdati nego biblijske
Teško. Pisci Biblije, pre svega SZ-a, su bili Jevreji koji su poznavali zemlju u kojoj žive i događaje koji su se tamo dešavali. A pisac Varnavinog jevanđelja nema ni najosnovnije znanje o geografiji tih predela.
Smrcak15 wrote:Greska koja se nadje tu i tamo u barnabinom evandjelju je potpuno normalno da se desi, jer je pisao obican covjek na osnovu sjecanja protekle 3 zadnje godine sto je proboravio sa isusom, pa normalno je da pogresno napise nesto jer covjek obican se nemoze sve sjetiti , evo sad da ja i ti pocnemo pisati sta se desavalo protekle 3 godine sta mislis koliko bi gresaka napravili tokom pisanja.
Kakvo presmešno objašnjenje... Prosto neverovatno koliko nezrelosti, neozbiljnosti i pristrasnosti izbija iz tvojih postova. Sve može u knjizi biti laž, samo ono što se poklapa sa Islamom je istina, jel tako?
Smrcak15 wrote:A zar ti neznas da su ljudi ocekivali prije 2 mesije, jednog svestenicki i drugog ratnog Mesiju?
Znam za to veruj mi mnogo pre tebe. Zapravo taj argument sam koristio kada sam debatovao kao hrišćanin sa Jevrejima pre 4 godine. To je samo davno izumrla teorija.
Ali nije mi jasno šta sa tim. Može da ima i 100 Mesija, ali po islamskom učenju Muhamed nije nijedan od njih.
Postojala je struja u Judaizmu koja je verovala i u božanskog Mesiju, što se poklapa sa hrišćanskim Mesijom.

Očigledno je da ne možeš da se izvučeš oko ove zbrke sa Mesijom, pa sada pokušavaš sa ovim glupostima da skreneš sa teme.

Drugo, Varnava je bio Jevrejin i stoga poznavao je Bibliju i Judaizam. Znao je da u Bibliji postoji na desetine mesijanskih prorčanstava i zbog toga nikada ne bi pripisivao ti titulu Mesije bilo kome. Pogotovo ne čoveku koji nije ispunio nijedno mesijansko proročanstvo. A da ne spominjem to što je stalno bio okružen ljudima koji su verovali i propovedali da je Isus Mesija. I sada on odlučuje tek tako da Isus više nije Mesija, već običan prorok, a da će Mesija biti neki tamo nadolazeći Arapin.

Pa cela ta priča oko Jevreja kao izabranog naroda, svo to cimanje Boga oko njih i pridavanje tolike pažnje je upravo zato što su Jevreji odabrani da podare Mesiju svetu. Kako se sada odjednom, tek tako mesijanstvo prebacuje na nekog Arapina?

Očigledno da pisac tog kvazi jevanđelja nije imao osnovno znanje ni iz Biblije, a ni iz Islama.

Teška prevara i od pisca i od knjige koja samo ljudima poput tebe zvuči logično, a već samo objasnio i zašto.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#186 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by SamoVasGledam »

Smrcak15 wrote: de pokazi iz teksta da vidimo jasno, da mozemo provjeriti
1. Sam početak jevanđelja: ''Barnabas, apostle of Jesus the Nazarene, called Christ, to all them that dwell upon the earth desireth peace and consolation.''
http://www.sacred-texts.com/isl/gbar/gbar000.htm

Poglavlje 42: Jesus confessed, and said the truth: 'I am not the Messiah.'
http://www.sacred-texts.com/isl/gbar/gbar042.htm

Onaj koji je pisao ovu knjigu ne zna da termini Hrist i Mesija imaju isto značenje, pa tako po njemu Isus jeste Hrist ali nije Mesija. Verovatno je pisac mislio da je Hrist prezime ili nadimak.

Ovo samo je dovoljan dokaz da pisac nije imao blage veze o čemu piše. Kako to da Varnava koji je bio helenistički Jevrejin, koji je znao oba jezika, nije znao tako važnu stvar koja je uz to još i osnov Hrišćanstva. Kako to tvoja kompetentnost objašnjava?

2. Poglavlje 3: ''There reigned at that time in Judaea Herod, by decree of Caesar Augustus, and Pilate was governor ''
http://www.sacred-texts.com/isl/gbar/gbar003.htm

Po autoru knjige Herod i Pontije Pilat su živeli i vladali u isto vreme, što je naravno skroz netačno. Herod je vladao za vreme Isusovog rođennja, a Pontije Pilat je kao guverner Judeje 30 godina kasnije osudio Isusa na smrtnu kaznu.

Varnava kao Pilatov savremenik bi morao to da zna. Kako tvoja kompetentnost ovo objašnjava?

3. U poglavlju 20. piše da je Isus plovio ka Nazaretu Galilejskim jezerom i kada je stigao tamo ribari su počeli da šire priče o njegovim čudima.
http://www.sacred-texts.com/isl/gbar/gbar020.htm

Ovo nema smisla. Isus nije mogao da plovi ka Nazaretu, jer je Nazaret udaljen desetine kilometara od obala Galilejskog jezera. Isto tako zbog svoje udaljenosti od jezera Nazaret nije mogao biti ni ribarsko mesto, pa otkud onda tih ribara tamo koji su širili te priče o Isusu?

Mapa sa Galilejskim jezerom i Nazaretom - http://www.gods-word-first.org/bible-ma ... alilee.jpg

Kako Tvoja kompetentnost objašnjava ovo?

Za nekog ko tvrdi da je pročitao 3 puta ovu knjigu i za nekog ko voli da sve analizira u detalje, zaista mi je čudno da ti ovakve stvari promiču, a ovo je samo vrh ledenog brega od onoga šta sve piše u knjizi.

Ti si rekao da su greške u Novom Zavetu nelogične i neobjašnjive za razliku od grešaka u ovoj knjizi. Međutim samo kroz ova tri primera vidimo jasno da autor knjige nije poznavao ni jezike sa tih prostora, nit istoriju, nit geografiju. Ja ovakve greške baš i nisam viđao u Novom Zavetu.
Smrcak15 wrote:o kakvom drugom evandjelju govori Pavle ako nije o Barnabinom??
Od početka Hrišćanstva do današnjih dana u Hrišćanstvu su postojala i postoje masa različitih pokreta, sekti i čega sve ne. Svi su oni imali i maju svoja gnostička, apokrifna jevanđelja i druge spise koji propagiraju nekog njihovog Isusa i ''dobre vesti''.

To je barem lako za objasniti.
Smrcak15 wrote:ja sudim bibliji i barnabinom evandjelju na osnovu logike, i koliko gdje ima kontradiktornih tekstova

u bibliji sam nasao masa kontradiktornih tekstova dok u barnabinom evandjelju nisam nasao kontradikcije ali greske tu i tamo jesam.
pa na osnovu tekstova daleko je logicnije barnabino evandjelje nego ova biblija, to govori jer sam citao obadvoje pa mogu da im sudim.
Tvoj sud i stručnost su baš došli do izražaja. Ponovo. Ti sve vreme sudiš pristrasno i selektivno i zbog toga gubiš kredibilitet da pričaš o ovim stvarima.

Varnavino jevanđelj čak nije ni predmet rasprave mešu novozavetnim stručnjacima i istoričarima ranog Hrišćanstva. Nijedan ozbiljan i obrazovan musliman ga ne uzima kao argument i dokaz za bilo šta.

Ali zato s druge strane ti i još par verskih fanatika ste dali sebi zadatak da branite logičnost i autentičnost ove knjige, iako je jasno da je ona sve samo ne to.

Očigledno je da pisac nije imao niakve veze i gotovo nikakvog znanja o prostorima i događajima o kojima je pisao, da ne postoji nikakva rana kopija, pisana na nekom od starih jezika koja bi dala kakav taka kredibilitet knjizi...

Sve ukazuje na to da je knjiga pisana posle Muhameda i da je pisana u propagandne svrhe sa namerom da se preko nje vrši islamizacija evropskih hrišćana. Međutim jako loš urađen posao.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#187 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by beni-bu-man »

patriot_1 wrote:
Da,Biblija laže ako izvlačiš stihove iz konteksta ili ako samo neke preferiraš jer ti pašu.Ne laže ako imaš igdje stihove koji Isusa Bogom proglašavaju!
Pogotovo ono:"Gospod moj i BOG moj " što Toma kaže Isusu.Ili Ivanovo Evanđelje gdje počinje sa tim:"U početku biješe riječ i Riječ biješe kod Boga i Riječ biješe BOG.K svojima dođe a njegovi ga ne primiše."Jasno ko dan o kome se radi.
https://www.gotquestions.org/Hrvatski/Isus-Bog.html
Nista ja ne izvlacima samo citiram kako pise „Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus.“

a ne da je bogocovjek :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#189 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by Kinaski »

Isus je nesto kao kentaur jel tj. pola pola. Pola covjek pola Bog, jel ta podjeljenost horizontalna tip ima noge bozanstvene a ljudski torzo i glavu a moze i obratno ili je ta podjela vertikalna lijeva strana bozanstvena a desna ljudska. Ak je tacna ova druga podjeljenost postavlja se pitanje na kojoj strani farmerica je isus drzao novcanik ?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#190 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

beni-bu-man wrote:
patriot_1 wrote:
Da,Biblija laže ako izvlačiš stihove iz konteksta ili ako samo neke preferiraš jer ti pašu.Ne laže ako imaš igdje stihove koji Isusa Bogom proglašavaju!
Pogotovo ono:"Gospod moj i BOG moj " što Toma kaže Isusu.Ili Ivanovo Evanđelje gdje počinje sa tim:"U početku biješe riječ i Riječ biješe kod Boga i Riječ biješe BOG.K svojima dođe a njegovi ga ne primiše."Jasno ko dan o kome se radi.
https://www.gotquestions.org/Hrvatski/Isus-Bog.html
Nista ja ne izvlacima samo citiram kako pise „Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus.“

a ne da je bogocovjek :lol: :lol: :lol: :lol:
Čekaj ba!
Ti izvlačiš JEDAN stih.Čovjek Isus Krist.Ja kao Kršćanin od toga ne bježim,on jest čovjek.Ali on je i Bog.Dakle dodaj tomu i drugi stih iz te iste Biblije,točnije Novog Zavjeta kao dio Biblije.
I uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: „Mir vama!“ To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: „Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.“ To rekavši, dahne u njih i kaže im: „Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.“ Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: „Vidjeli smo Gospodina!“ On im odvrati: „Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.“ I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: „Mir vama!“ Zatim će Tomi: „Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.“ Odgovori mu Toma: „Gospodin moj i Bog moj!“ Reče mu Isus: „Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!“ (Iv 20, 19-27)
Mi vjerujemo da je Isus i Bog i čovjek.Točnije Bog koji se "učovječio".
Zar je Bogu to nemoguće-Svemogućem?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#191 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

Kinaski wrote:Isus je nesto kao kentaur jel tj. pola pola. Pola covjek pola Bog, jel ta podjeljenost horizontalna tip ima noge bozanstvene a ljudski torzo i glavu a moze i obratno ili je ta podjela vertikalna lijeva strana bozanstvena a desna ljudska. Ak je tacna ova druga podjeljenost postavlja se pitanje na kojoj strani farmerica je isus drzao novcanik ?
A da za promjenu pročitaš pažljivo Novi Zavjet?On je Bog koji se došao učovječiti da na svom tijelu plati otkup za grešne ljude.
Mučen,ubijen,otišao u smrt i sve naše grijehe usmrtio.Uskrsnuo kao Bog i svi koji se kajemo za naše grehe ostavljamo iste na Njega,naši gresi su pokopani sa njim,mi idemo u vječni život jer smo greh predali njemu!
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#192 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by Kinaski »

patriot_1 wrote:
Kinaski wrote:Isus je nesto kao kentaur jel tj. pola pola. Pola covjek pola Bog, jel ta podjeljenost horizontalna tip ima noge bozanstvene a ljudski torzo i glavu a moze i obratno ili je ta podjela vertikalna lijeva strana bozanstvena a desna ljudska. Ak je tacna ova druga podjeljenost postavlja se pitanje na kojoj strani farmerica je isus drzao novcanik ?
A da za promjenu pročitaš pažljivo Novi Zavjet?On je Bog koji se došao učovječiti da na svom tijelu plati otkup za grešne ljude.
Mučen,ubijen,otišao u smrt i sve naše grijehe usmrtio.Uskrsnuo kao Bog i svi koji se kajemo za naše grehe ostavljamo iste na Njega,naši gresi su pokopani sa njim,mi idemo u vječni život jer smo greh predali njemu!
Cuj Bog placa za nase grijehe, kome placa taj otkup ?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#193 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by Smrcak15 »

Pokretac teme kaze Isus je jedini Spasitelj

A Isus mu iz Biblije odgovara:

Ivan 5:30,31 "Ja sam po sebi ništa ne mogu učiniti: sudim kako čujem, a moj sud je pravedan; jer ja nisam po svojoj volji nego po volji Oca koji me je poslao

Hebrejima 5,7 On je u dane svoga zemaljskog života sa silnim vapajem i suzama prikazivao molitve i prošnje Onomu koji ga je mogao spasiti od smrti. I bi uslišan zbog svoje predanosti:

Matej 26,39 I otide malo dalje, pade ničice na svoje lice, i pomoli se: "Oče moj, ako je moguće, neka me mimoiđe čaša ova! Ali ne kako ja hoću, nego kako ti hoćeš."


znaci plakao , molio Boga za spas od smrti i Bog mu je uslisao molitvu da ga spasi smrti, znaci po tebi je isus jedini spasitelj, a covjek kaze nema moci da sam cinit ista, i jos molio drugog da ga spasi smrti, hej i tebi takav treba da bude spasitelj....


a pazi sad ovo I bi uslišan zbog svoje predanosti

znaci molio da bude spasen smrti i njegova molitva bila uslisana, to znaci nije umro, jer jedino tako moze biti uslisana molitva, a ako je umro, to znaci laze tekst gore da je bio uslisan.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#194 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by beni-bu-man »

patriot_1 wrote: Čekaj ba!
Ti izvlačiš JEDAN stih.Čovjek Isus Krist.Ja kao Kršćanin od toga ne bježim,on jest čovjek.Ali on je i Bog.Dakle dodaj tomu i drugi stih iz te iste Biblije,točnije Novog Zavjeta kao dio Biblije.
I uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: „Mir vama!“ To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: „Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.“ To rekavši, dahne u njih i kaže im: „Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.“ Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: „Vidjeli smo Gospodina!“ On im odvrati: „Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.“ I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: „Mir vama!“ Zatim će Tomi: „Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.“ Odgovori mu Toma: „Gospodin moj i Bog moj!“ Reče mu Isus: „Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!“ (Iv 20, 19-27)
Mi vjerujemo da je Isus i Bog i čovjek.Točnije Bog koji se "učovječio".
Zar je Bogu to nemoguće-Svemogućem?
Jadno to tvoje vjerovanje kad ti ateista mora objasnjavati da pogresno vjerujes :lol:

Isusovi prvi sljedbenici nisu svog učitelja smatrali Svemogućim Bogom. Apostol Pavao napisao je što je Bog učinio za Isusa nakon što ga je uskrsnuo. U Filipljanima 2:9 stoji: “Zato ga je Bog i uzvisio i podario mu ime koje je iznad svakog drugog imena.

"Ja Sam Bog i nema drugog. Bog, nitko mi sličan nije." (Iza 46:9)

Kaže joj Isus: "Ne zadržavaj se sa mnom jer još ne uziđoh Ocu, nego idi mojoj braći i javi im: Uzlazim Ocu svomu i Ocu vašemu, Bogu svomu i Bogu vašemu. (Ivan 20:17)
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#195 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

Kinaski wrote:
patriot_1 wrote:
Kinaski wrote:Isus je nesto kao kentaur jel tj. pola pola. Pola covjek pola Bog, jel ta podjeljenost horizontalna tip ima noge bozanstvene a ljudski torzo i glavu a moze i obratno ili je ta podjela vertikalna lijeva strana bozanstvena a desna ljudska. Ak je tacna ova druga podjeljenost postavlja se pitanje na kojoj strani farmerica je isus drzao novcanik ?
A da za promjenu pročitaš pažljivo Novi Zavjet?On je Bog koji se došao učovječiti da na svom tijelu plati otkup za grešne ljude.
Mučen,ubijen,otišao u smrt i sve naše grijehe usmrtio.Uskrsnuo kao Bog i svi koji se kajemo za naše grehe ostavljamo iste na Njega,naši gresi su pokopani sa njim,mi idemo u vječni život jer smo greh predali njemu!
Cuj Bog placa za nase grijehe, kome placa taj otkup ?
Pravdi.
Zakonu.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#196 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by Kinaski »

patriot_1 wrote:
Kinaski wrote:
patriot_1 wrote: Cuj Bog placa za nase grijehe, kome placa taj otkup ?
Pravdi.
Zakonu.
Policija znaci hmm pa ima smisla
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#197 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

beni-bu-man wrote:
patriot_1 wrote: Čekaj ba!
Ti izvlačiš JEDAN stih.Čovjek Isus Krist.Ja kao Kršćanin od toga ne bježim,on jest čovjek.Ali on je i Bog.Dakle dodaj tomu i drugi stih iz te iste Biblije,točnije Novog Zavjeta kao dio Biblije.
I uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: „Mir vama!“ To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: „Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.“ To rekavši, dahne u njih i kaže im: „Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.“ Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: „Vidjeli smo Gospodina!“ On im odvrati: „Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.“ I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: „Mir vama!“ Zatim će Tomi: „Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.“ Odgovori mu Toma: „Gospodin moj i Bog moj!“ Reče mu Isus: „Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!“ (Iv 20, 19-27)
Mi vjerujemo da je Isus i Bog i čovjek.Točnije Bog koji se "učovječio".
Zar je Bogu to nemoguće-Svemogućem?
Jadno to tvoje vjerovanje kad ti ateista mora objasnjavati da pogresno vjerujes :lol:

Isusovi prvi sljedbenici nisu svog učitelja smatrali Svemogućim Bogom. Apostol Pavao napisao je što je Bog učinio za Isusa nakon što ga je uskrsnuo. U Filipljanima 2:9 stoji: “Zato ga je Bog i uzvisio i podario mu ime koje je iznad svakog drugog imena.

"Ja Sam Bog i nema drugog. Bog, nitko mi sličan nije." (Iza 46:9)

Kaže joj Isus: "Ne zadržavaj se sa mnom jer još ne uziđoh Ocu, nego idi mojoj braći i javi im: Uzlazim Ocu svomu i Ocu vašemu, Bogu svomu i Bogu vašemu. (Ivan 20:17)
U Bibliji piše: Pojavila se doista milost Božja, spasiteljica svih ljudi; odgojila nas da se odreknemo bezbožnosti i svjetovnih požuda te razumno, pravedno i pobožno živimo u sadašnjem svijetu, iščekujući blaženu nadu i pojavak slave velikoga Boga i Spasitelja našega Isusa Krista. On sebe dade za nas da nas otkupi od svakoga bezakonja i očisti sebi Narod izabrani koji revnuje oko dobrih djela. (Titu 2,11-14 JB)
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#198 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

beni-bu-man wrote:
patriot_1 wrote:
Da,Biblija laže ako izvlačiš stihove iz konteksta ili ako samo neke preferiraš jer ti pašu.Ne laže ako imaš igdje stihove koji Isusa Bogom proglašavaju!
Pogotovo ono:"Gospod moj i BOG moj " što Toma kaže Isusu.Ili Ivanovo Evanđelje gdje počinje sa tim:"U početku biješe riječ i Riječ biješe kod Boga i Riječ biješe BOG.K svojima dođe a njegovi ga ne primiše."Jasno ko dan o kome se radi.
https://www.gotquestions.org/Hrvatski/Isus-Bog.html
Nista ja ne izvlacima samo citiram kako pise „Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus.“

a ne da je bogocovjek :lol: :lol: :lol: :lol:
U Bibliji piše: Pojavila se doista milost Božja, spasiteljica svih ljudi; odgojila nas da se odreknemo bezbožnosti i svjetovnih požuda te razumno, pravedno i pobožno živimo u sadašnjem svijetu, iščekujući blaženu nadu i pojavak slave velikoga Boga i Spasitelja našega Isusa Krista. On sebe dade za nas da nas otkupi od svakoga bezakonja i očisti sebi Narod izabrani koji revnuje oko dobrih djela. (Titu 2,11-14 JB)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#199 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by Smrcak15 »

SamoVasGledam wrote:---
I opet te pitam pa šta ako si pročitao? Da li si pročitao i indijske Vede, a ako nisi kako znaš da je Hinduizam laž? Nisi ti nikakav hrišćanski i istorijski ekspert pa da pričaš o svojoj kompetentnosti. De uozbilji se malo.
pa ako sam procitao vise puta logicnije je da vise sam kompetentni da kazem od onoga koji nikad ga nije procitao cijelog.

nisam Vede procitao ali znam nesto, i nije sve laz st pise u Vedama , ima tu itekako istine. sta cak vise mislim da im i Bozanske objave zapisano u tim knjigama.
Pa ako govorimo o Varnavi on je bio helenistički Jevrejin koji je znao grčki i koji je propovedao Hrišćanstvo Grcima. Logično da će mu onda knjiga biti na grčkom.

Mnogi učenjaci imaju problem da smatraju grčke, pa čak i aramejske spise iz prvog veka autentičnim. A mi ovde pričamo o knjizi iz poznog srednjeg veka koja je pisana na italijanskom i španskom. Ti jezici nisu ni postojali u biblijsko vreme.
nisi citao tekst na engleskom, vjerovatno neznas en gleski

viii) An Aramaic Manuscript of the Gospel of Barnabas klix to the first century AD was discovered in a Turkish town, Hakari in AD 1984.

, pronadjen je manuskript envadjelja barnabe na aramejskom jeziku 1984 godine.

Znam za to veruj mi mnogo pre tebe. Zapravo taj argument sam koristio kada sam debatovao kao hrišćanin sa Jevrejima pre 4 godine. To je samo davno izumrla teorija.
Ali nije mi jasno šta sa tim. Može da ima i 100 Mesija, ali po islamskom učenju Muhamed nije nijedan od njih.
Postojala je struja u Judaizmu koja je verovala i u božanskog Mesiju, što se poklapa sa hrišćanskim Mesijom.

Očigledno je da ne možeš da se izvučeš oko ove zbrke sa Mesijom, pa sada pokušavaš sa ovim glupostima da skreneš sa teme.
kako je izumrla ako u kumranskim spisima postojalo vjeorvanje od dviju mesija???

ako su ljudi prije vjerovali u to, morali su odnekle izvuci tu teoriju, znaci nije nesto sto ja sam tvrdim da su vjerovali, nego jasno ti stoji u kumranskim spisima.

Pa cela ta priča oko Jevreja kao izabranog naroda, svo to cimanje Boga oko njih i pridavanje tolike pažnje je upravo zato što su Jevreji odabrani da podare Mesiju svetu. Kako se sada odjednom, tek tako mesijanstvo prebacuje na nekog Arapina?
tacno je da su jevreji bili odabran narod, to i Allah kaze u Kuranu, ali ta odabranost je prebacena sa jednog naroda na drugi

kao sto isus kaze u Bibliji

Matej 21,42 Tada im reče Isus: "Zar nijeste nikad čitali u Pismu: 'Kamen koji odbaciše graditelji, postade kamen ugaoni; to je djelo Gospodnje, kao čudo stoji to pred očima našim?
Matej 21,43 Zato vam kažem: "Kraljevstvo Božje uzet će vam se i dat će se narodu, koji donosi rodove njegove.


koji je to kamen ugaoni :) da nije mozda ovaj
Image

"Kraljevstvo Božje uzet će vam se i dat će se narodu, koji donosi rodove njegove

pa ti saberi 2+2 nakon ovoga :)
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#200 Re: Isus je jedini Spasitelj a ne Muhamed,Buda,Konfucije i slični!

Post by patriot_1 »

Ugaoni kamen

Vidi također Isus Krist

Glavni kamen koji tvori ugao temelja zgrade. Isus Krist se naziva glavnim ugaonim kamenom (Ef 2:20).

Kamen što ga odbaciše graditelji postade glavni kamen ugaoni, Ps 118:22 (Mt 21:42–44; Mk 12:10; Lk 20:17; Dj 4:10–12).


Židovi su odbacili ugaoni kamen, Jk 4:15–17.

sluge, više njih nego prije, ali oni i s njima postupiše jednako.”

27. nkg (A)

“Naposljetku posla k njima sina svoga misleći: ‘Poštovat će mog sina.’ Ali kad vinogradari ugledaju sina rekoše među sobom: ‘Ovo je baštinik! Hajde da ga ubijemo i imat ćemo baštinu njegovu!’ I pograbe ga, izbace iz vinograda i ubiju.””Kada, dakle, dođe gospodar vinograda, što će učiniti s tim vinogradarima?”

Kažu mu: “Opake će nemilo pogubiti, a vinograd iznajmiti drugim vinogradarima što će mu davati urod u svoje vrijeme.” Kaže im Isus: “Zar nikada niste čitali u Pismima: Kamen što ga odbaciše graditelji postade kamen zaglavni. Gospodnje je to djelo – kakvo čudo u očima našim! Zato će se – kažem vam – oduzeti od vas kraljevstvo Božje i dat će se narodu koji donosi njegove plodove!” (Mt 21,33-43 )
Post Reply