Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#876 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

Smrcak15 wrote:
JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
tvoje nije da dodjes sa nekakvim ZNJ linkom da bi mene nauci o slucaju koje bolje poznajem nego taj link a i ti

tvoje je da kazes: To i to se tvrdi, sta ti imas reci na to?
Na tebi je da mi das informacije koje ovo negiraju, naravno ako ih imas. I sta ti je ta ZNJ skracenica?

p.s. Skrenuli smo sa tebe pa pozivam i tebe i ostale da kazu barem jednu slicnost Isusa i Muhameda. Ja sam vec rekao da ih nema. Sta ti imas reci na to?

Na tebi je da mi das informacije koje ovo negiraju, naravno ako ih imas. I sta ti je ta ZNJ skracenica?
evo ukratko cu ti pojasniti situaciji pa da se vise ne vracas na ovo

Muhammed i zidovi medine su sklopili kontrakt da zajedno se bore protiv neprijateljske vojske koja napadne medinu.

kada su koalicijske snage okruzile medinu, zidovi su prekrsili kontrakt, i pridruzili se neprijatljskoj vojsci, i nisu su im se suprostavili dok su muslimanska vojska bili van grada na liniji gdje ih je stitio ogromni rov koji su iskopali da nebi neprijastljska vojska mogla olahko uci u grad.

Zamisli se kako su muslimani osjecali, kad su bili van grada i culi da su ih izigrali zidovi i ostali zajendo u gradu sa njihovima familijama a oni nesmiju u grad otici jer nesmiju napustiti linije odbrane.

Allah opisiva tesko stanje muslimanske vojske u tim trenucima, kako su se osjecali i da nije Allah poslao vjetar koji je rastjerao koalicijske snage poklani bi bili svi ko ovce

9. O vjernici, sjetite se Allahove milosti prema vama kada su do vas vojske došle, pa smo Mi protiv njih vjetar poslali, a i vojske koje vi niste vidjeli – a Allah dobro vidi šta vi radite –

10. kad su vam došle i odozgo i odozdo , a duša došla do grkljana, i kad ste o Allahu svašta pomišljali, -

11. tada su vjernici bili u iskušenje stvaljeni i ne mogu biti gore uznemireni,

12. kad su licemjeri i oni bolasna srca govorili: "Allah i Poslanik Njegov su nas samo obmanjivali kad su nam obećavali!"

13. kad su neki među njima rekli: "O stanovnici Jesriba, ovdje vam nema stanka, zato se vratite!", a drugi među njima su tražili dopuštenje od Vjerovjesnika i govorili: "Kuće su naše nezaštićene!" – a nisu bile nezaštićene, već su oni htjeli da se izvuku.

14. A da su im sa raznih strana prodrli i da su potom od njih da opet postanu mnogobošci, oni bi to, ne dvoumeći oko toga, brzo učinili,


kada su neprijteljska vojska pobjegla, muslimani su odlucili da se obracunaju sa zidovima medine (i to sa pravom).
kada su ih zarobili, zidovi su trazili da im presudi pa je muhammed ih upitao dali ste zadovoljni da jedan od vasih ljudi presudi vamam oni su se svi slozili, pa je bivsi zidov a sada musliman u vojsci poslanika Muhammeda koji je poznavao Toru, presudio po zidovskoj knjizi , tako sto ce se pobiti muski a ostali uzeti kao roblje. Znaci presudio im je jedan od njihovih bivsih kolega i to po njihovoj knjizi, na osnovu prekrsenog ugovora gdje su izdali cijeli grad u najtezem mogucem trenutku.

Zamisli se ja i ti dogovorimo da branimo zgradu u kojoj zivimo, od mafije, pa ja te iznevjerim kad mafija okruzi nasu zgradu, pa se pridruzim mafiji a ti nesmijes napustiti vrata ulaza zgrade a znas da sam te izigrao i mozda hocu da napadnem tvoju familiju, hoces da zastitis svoju familiju a nemozes, kako bi se ti osjecao.

jeli ti sad jasno kako su zidovi zavrsili i na osnovu cega su zavrsili kako su zavrsili?

p.s. Skrenuli smo sa tebe pa pozivam i tebe i ostale da kazu barem jednu slicnost Isusa i Muhameda. Ja sam vec rekao da ih nema. Sta ti imas reci na to
Isus i Muhammed su bili iste vjere, skoro pa nikakve razlike, Isus je zidov po nacionalnosti ali vjere islama, odakle uopste potice rijecim judaizam?
Potice od ime praunuka Abrahama koji se zvao Judah, a mjesto se zvalo Judeja, i na osnovu toga se nazvalo Judaizam.

Isus i Muhamemd nemaju nista zajednicko skoro sa krscanima, jer krscani nisu iste vjere sa njima dvojicom, krscani su vjere Pavla koji je stvorio krscanstvo a koji je stvorio drugu vjeru ukidanjem starih zakona, i tako nastade krscanstvo.


pa da krenemo sa slicnostima

Image



Bog nas uci u Kuranu da su Muslimani bili jos daleko prije muhammeda,i da su svi Boziji poslanici bili muslimani i ispovjedali vjeru islam.

Allah kaze u kuranu.

Allah vas je nazvao muslimanima, ranije i u ovoj Knjizi...(El-Hadždž, 78).

111. I kada sam učenicima(apostolima) naredio: ’Vjerujte u Mene i Poslanika Moga(isusa)!’ – oni su odgovorili" ’Vjerujemo, a Ti budi svjedok da smo mi muslimani".

arapski
مَا كَانَ إِبْرَاهِيمُ يَهُودِيًّا وَلَا نَصْرَانِيًّا وَلَٰكِن كَانَ حَنِيفًا مُّسْلِمًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ
latiniziran ajet
Ma kane ibrahimu jehudien ve la nasranien velakin kane hanifen muslimen ve ma kane minel mushrikin

67. Ibrahim/Abraham nije bio ni Jevrej ni kršćanin, već pravi vjernik (Musliman), vjerovao je u Boga jednoga, i nije bio idolopoklonik.

I ne samo to da Kuran govori tako nego to potvrdjuje i Zidovski Rabin iz Izraela, kaze da u njihovim svetim knjigama stoji da su zidovi i muslimani zajedno klali kurbane po Jeruzalemu jos odavnina, i kaze da je islam religija jos od Adama i Noje.



A kad citamo bibliji vidimo koliko je slicnosti islam danas i islam od davnina isti pokreti, isti propisi nikakve razlike.

Isus se moli kao Muslimani danas

Matej 26:39 I otide malo dalje, pade ničice na svoje lice, i pomoli se biblija

Image

Sporedjenje kako su klanjali Bogu u starom zavjetu isto kao sto muslimani danas klanjaju

nehemija 8:4 Književnik Ezra stajao je pritom na podu od drveta, što su ga bili napravili za ovu svrhu. Uz njega s desne strane stajali su Matitija, Šema, Anaja, Urija, Hilkija i Maaseja: " lijeve mu strane Pedaja, Mišael, Malkija, Hašum, Hašbadana, Zaharija i Mešulam(Muslim).

5 Ezra otvori knjigu pred očima svega naroda; jer je bio više svega naroda. Kad ju je bio otvorio, ustade sav narod.

6 I Ezra reče molitvu hvale u čast Gospodu, Bogu velikomu. Sav narod odgovori: "Amen, amen!" I podigoše ruke svoje, prignuše se tada i pokloniše se Gospodu licem do zemlje
.

1. vodja imam koji recitira knjigu Kuran pred klanjacima = knjizevnik Ezra ili poznavaoc knjige
2.stanjenje u redovinma sa desna i lijeva isto kao islamskoj molitvi
3. Pocinjenje molitve sa Allah Akbar Bog je najveci = reče molitvu hvale u čast Gospodu, Bogu velikomu
4. narod iza govori Amen, isto kao islamskom molitvi Amen poslije molitve
5. "pokloniše se Gospodu licem do zemlje" isto kao sto muslimani danas

evo kako ide islamska molitva

pocetak molitve sa Bog ja najveci ili kao bibliji reče molitvu hvale u čast Gospodu, Bogu velikomu,



stajenje u redovima iz imama u moltivi, sa desna i lijeva, izgovaranje amen poslije moltive



ovi stihove gore iz biblije isto kao da citam da neki muslimani klanjaju velike slicnosti sa danasnjim klanjanje Bogu u dzamijama.

Post u bibliji, isto tako muslimani poste

9 U petoj godini Jojakim sina Josijina, kralja Judina, u devetom mjesecu, oglasiše pred Gospodom post za sav narod u Jerusalemu i za sav narod, što je bio došao u Jerusalem iz gradova Judinih.


Uzimanje abdesta u bibliji, pranje prije molitve isto kao u muslimani

izlazak 40:30 Umivaonicu postavi između Šatora sastanka i žrtvenika i nali u nju vode za pranje.
31 Prali su iz nje sebi ruke i noge Mojsije i Aron i sinovi njegovi.
32 Kadgod bi ulazili u Šator sastanka ili pristupali k žrtveniku, prali bi se, kao što je bio zapovjedio Gospod Mojsiju.



Pokrivanje zenske glave u bibliji isto kao muslimanke sto rade danas

1 korincani 11:5 A svaka žena, koja se moli ili prorokuje gologlava, sramoti glavu svoju, jer je svejedno, kao da je ošišana.
6 Jer ako se ne pokriva žena, neka se šiša: ako li je ružno ženi šišati se ili glavu brijati, neka se pokriva!



Isus pozdravlja Selam Alejkum sto znaci Mir neka je sa vama

Luka 24: 36 Dok su oni još govorili o tom, stade Isus među njih i reče im: "Mir vam!


Zabrana vina i alkoholnih pica u bibliji isto kao u kuranu

brojievi 6:1 Gospod zapovjedi Mojsiju:
2 "Naloži sinovima Izraelovim ovo: Položi li netko, bio muž ili žena, zavjet nazirejski, da se posveti Gospodu,
3 Onda neka se uzdržava od vina i drugih opojnih pića. Neka uopće ne pije nikakve tekućine, što je napravljena od grožđa. I samo grožđe ne smije jesti, ni svježe ni osušeno



Zabrana svinjskog mesa u bibliji i kuranu

5 mojsijeva 14:8 Nadalje svinju. Ona ima doduše papke razdvojene, ali ne preživa. Ona vam mora biti nečista. Mesa njihova ne smijete jesti i strvine njihove ne smijete se dodijevati


Sunecenje/obrezivanje Isusa isto kao sto muslimani i zidovi se sunete

Luka 2:21 Kad se navrši osam dana da bude obrezano dijete, nadjenuše mu ime Isus, kao što bi nazvano od anđela, prije nego se zače u utrobi.


Isus zvao Boga Allah na svom aramejskom jeziku isto kao sto muslimani danas zovu Boga Allah



itd

vidimo ovdje kad bi se krscani drzali ovih stihova iz biblije kao sto se isus drzao bili bi muslimani nikakve razlike, sad kad bi isus dosao vidjeli bi covjeka muslimana.

Allah u aramejskoj bibliji , jeziku Isusa

Image

The sixth beatitude (Matthew 5: from an East Syriac Peshitta.
Ṭûḇayhôn l'aylên daḏkên b-lebbhôn: d-hennôn neḥzôn l'alāhâ.
'Blessed are the pure in heart: for they shall see God.'
Blagoslovljeni su koji su čista srca! Oni će Boga/Allaha gledati. Matej

Isus govorio ljudima da se treba biti musliman

Jesus said the word "Muslim" in Luke 6:40, and told others to be a Muslim:

Image

Aramaic translated into Hebrew: "Ein talmeed na'leh 'al rabbo; shekken kal adam she'MUSHLAM yihyeh k'rabbo."

Translation in English: "No student can be above his teacher, but everyone that is a MUSLIM, can be as his teacher."

40 Učenik ne stoji nad učiteljem. Svaki, koji je musliman, jest kao učitelj njegov. Luka 6:40

rijec od 4 slova na hebrejskom , M, SH, L, M = MUSHLAM
rijec od 4 slova na arapskom M, S, L, M= MUSLIM

Sh se iz govara u arapskom s, naprimjer zidovi Kazu Shalom alekem

שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם shālôm ʻalêḵem; Hebrejski

السلام عليكم salaam Alaikum Arapski


Bog je jedan, isto sto kuran kaze

2 Ja sam Gospod, Bog tvoj, koji te je izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
3 Neimaj drugih bogova uz mene
!

Zabrana slikanja ljudskih i zivotinjskih likova, i pravljenja kipova, potpuno isto kao u islamu

4 Ne pravi sebi lika rezana, niti kakve slike od onoga, što je gore na nebu ili dolje na zemlji ili u vodi pod zemljom!
5 Ne padaj ničice pred njima i ne klanjaj se njima, jer ja Gospod, Bog tvoj, jesam Bog ljubomoran, koji kazni zlodjela otaca na djeci, do trećeg i četvrtog koljena, onih koji me mrze
,

iako su danas crkve pune kipova i slika a biblija to zabranjuje, hajde sad budi pametan kad citas jedno u bibliji a u crkvi se rade druge stvari , nije mi jasno nikako.

Zabrana kamate u bibliji isto kao u kuranu

ezekiel 18:8 Ne daje novaca pod lihvu, ne uzima kamate, od nepravde usteže ruku svoju, između čovjeka i čovjeka sudi pošteno.
9 Po zakonima mojim hodi i zapovijedi moje drži vjerno, taj je pravedan, on će živjeti", govori svemogući Gospod
.

kuran o zabrani kamate

275. Oni koji se kamatom bave dići će se kao što će se dići onaj koga je dodirom šejtan izbezumio, zato što su govorili: "Kamata je isto što i trgovina." A Allah je dozvolio trgovinu, a zabranio kamatu. Onome do koga dopre pouka Gospodara njegova – pa se okani, njegovo je ono što je prije stekao, njegov slučaj će Allah rješavati; a oni koji to opet učine – bit će stanovnici Džehennema, u njemu će vječno ostati.

276. Allah uništava kamatu, a unapređuje milosrđa. Allah ne voli nijednog nevjernika, grešnika.

Isus propovjedao Islam se moze zakljuciti kad se cita
Image

Mojsije i Aron isli na Hadzdz u Mekku Kabi, kao sto muslimani danas to rade
Ben te nepismena,što ti neznaš odgovoriti sa jednom rečenicom ili dvije?Nalipija plahtu ka debil,,kome se to da čitat i slušat?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#877 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote: Ben te nepismena,što ti neznaš odgovoriti sa jednom rečenicom ili dvije?Nalipija plahtu ka debil,,kome se to da čitat i slušat?
koga interesuje citat ce , koga ne preskocit ce, pa preskoci i ti druze, jeli te ko goni

trazio je JVC odgovor dobio ga je temeljitog a ne povrsnog.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#878 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote: evo ukratko cu ti pojasniti situaciji pa da se vise ne vracas na ovo...
:lol:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#879 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote: Ben te nepismena,što ti neznaš odgovoriti sa jednom rečenicom ili dvije?Nalipija plahtu ka debil,,kome se to da čitat i slušat?
koga interesuje citat ce , koga ne preskocit ce, pa preskoci i ti druze, jeli te ko goni

trazio je JVC odgovor dobio ga je temeljitog a ne povrsnog.
Pa čovječe,,,ne kužiš li ti da niko neće kopat po tvojim plahtama!Jes ti normalan ba?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#880 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote:
Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote: Ben te nepismena,što ti neznaš odgovoriti sa jednom rečenicom ili dvije?Nalipija plahtu ka debil,,kome se to da čitat i slušat?
koga interesuje citat ce , koga ne preskocit ce, pa preskoci i ti druze, jeli te ko goni

trazio je JVC odgovor dobio ga je temeljitog a ne povrsnog.
Pa čovječe,,,ne kužiš li ti da niko neće kopat po tvojim plahtama!Jes ti normalan ba?
stani malo ba, jesam li tebi odgovorio ili JVC, jeli ti tu u njegovo ime odgovaras da nece procitati?
neznam sta se ti petljas u to, koliko cu odgovoriti njemu , hoce li biti ukratko ili opsirno, sta tebe to briga nije mi jasno?

ti se posveti svojim pitanjima koje sam postavljao a koje nisi u stanju odgovoriti.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#881 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by HardcoreMX »

patriot_1 wrote: "I dođe u Nazaret, gdje bijaše othranjen. I uđe po svom običaju na dan subotnji u sinagogu te ustane čitati. Pruže mu svitak Knjige proroka Izaije. On razvije svitak i nađe mjesto gdje stoji napisano: Duh Gospodnji na meni je jer me pomaza! On me posla blagovjesnikom biti siromasima, proglasiti sužnjima oslobođenje, vid slijepima, na slobodu pustiti potlačene, proglasiti godinu milosti Gospodnje.

Tada savi svitak, vrati ga poslužitelju i sjede. Oči sviju u sinagogi bijahu uprte u njega. On im progovori: »Danas se ispunilo ovo Pismo što vam još odzvanja u ušima.«
Kad Allah rekne: “O, Isa, sine Merjemin, sjeti se blagodati Moje prema tebi i majci tvojoj: kada sam te Džibrilom pomogao pa si s ljudima, u bešici i kao zreo muž, razgovarao; i kada sam te pismenosti i mudrosti, i Tevratu i Indžilu naucio... (Qur'an:Al-Ma’ida, 110)
Kad Allah rekne: “O Isa sine Merjemin! Sjeti se blagodati Moje prema tebi i majci tvojoj. Kad sam te ojačao Ruhul-kudusom,5:110a govorio si s ljudima u bešici5:110b i sredovječan; i kad sam te poučio Knjizi i mudrosti i Tewratu i Indžilu;(Qur'an:Al-Ma’ida, 110)
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#882 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote: evo ukratko cu ti pojasniti situaciji pa da se vise ne vracas na ovo...
:lol:
Yes, Yes :lol:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#883 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

patriot_1 wrote:
Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote: Ben te nepismena,što ti neznaš odgovoriti sa jednom rečenicom ili dvije?Nalipija plahtu ka debil,,kome se to da čitat i slušat?
Pa čovječe,,,ne kužiš li ti da niko neće kopat po tvojim plahtama!Jes ti normalan ba?
stani malo ba, jesam li tebi odgovorio ili JVC, jeli ti tu u njegovo ime odgovaras da nece procitati?
neznam sta se ti petljas u to, koliko cu odgovoriti njemu , hoce li biti ukratko ili opsirno, sta tebe to briga nije mi jasno?

ti se posveti svojim pitanjima koje sam postavljao a koje nisi u stanju odgovoriti.
Ne znam otkud da krenem...ali javim se cim mi vrijeme bude naklonjeno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#884 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Smrcak15 »

@JVC gluho bilo tvog qoutanja, nedo bog niikome, pa ti bi posvadio dva oka u covjeka kako qoutas tudje textove, gore si naznacio patriotov text pod moj nickname a moj text pod patriotov nickname, pa dokle cemo trpit tvoj teror sa qoutanjem neduznog naroda na forumu.

Narode naucite ga qoutati textove ovo postaje strasno.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#885 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

JVC wrote:
arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote: evo ukratko cu ti pojasniti situaciji pa da se vise ne vracas na ovo...
:lol:
Yes, Yes :lol:
"Ukratko",,,on ,,,,ha ha ha
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#886 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
Narode naucite ga qoutati textove ovo postaje strasno.
Ja djecu izvedem iz sobe da ne vide kako neki kvotaju...Slažem se.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7816
Joined: 03/06/2016 16:31

#887 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Dope_Man »

Pa budimo realni, vecina pogrijesi samo jer bespotrebno citira kompletan sadrzaj vise postova. S druge strane, upravo onaj koji se prvi pozalio citira prvo kompletan post, pa ga onda dodatno citira svaki pasus, nekad cak recenicu po recenicu, pojedinacno..

The pot calling the kettle black :-)
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#888 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

Prvo, Krist Isus rođen je od Djevice Marije, bez ljudskog uplitanja. Muhamed, apostol Islama, rođen je od roditelja.

Drugo, Krist Isus se nije ženio, posvetio se svojemu poslanju. Umro je na križu, uskrsnuo je, uzašao na nebo. Njegov život na zemlji trajao je samo trideset i tri godine. Muhamed je oženio neizmjeran broj žena poslije smrti svoje prve supruge Kadije, koja je bila sestrična kršćanskog svećenika Waraqa Ben Nefala, koga muslimanska predaja dobro poznaje. Waraqa je blagoslovio brak Kadije i Muhameda koji se tako mogao smatrati kršćanskim. U to vrijeme, u početku svoje karijere, Muhamed je zapravo živio i ponašao se kao kršćanin. Njegov brak s Kadijom, koja je od njega bila starija 25 godina, bio je monogaman. Dok je ona bila živa, on se ne bi usudio uzeti drugu ženu. Poslije njezine smrti, oženio se brojnim ženama, među kojima je Ajša kojoj je bilo samo sedam godina kad se s njime zaručila, a devet kada je on – sa 53 ili 54 godine – konzumirao svoj brak s njom. Da imaš devetogodišnju kćer, možeš li zamisliti, o brate moj i sestro, da ju udaš sa čovjeka koji je prešao pedesetu? Gdje je u takvom braku milosrđe? Muslimani koje sam pitala zašto se Muhamed oženio s djetetom, odgovorili su da je to zato da bi ona zapamtila Kuran i vjerske običaje, i tako je Ajša prenijela mnoge stihove (‘hadith’). No, je li to doista idealan način prenošenja predaje? Nije li bilo bolje uključiti nekolicinu djece i ne petljati ih u bračnu vezu? No, ostavimo to!

Tu je i Zaynab bint Jahsh, koja je bila žena njegovog posvojenog sina Zayd Ibn Harita. Ima poseban stih u kuranu, kojim se predbacuje Muhamedu što u svom srcu prikriva svoje osjećaje, pa mu nalaže da se oženi s Zaynab, nakon što se ova razvela od svojega muža, da bi time dokinuo običaj posvajanja. Ne ćemo ni nabrajati lijepe udovice i sve one čiji su muževi bili ubijeni u ratu. Najnevjerojatniji od svih je redak iz Kurana (33:50) gdje ‘Bog, Sveti Bog’, Muhamedu daje ekskluzivno pravo da seksualno iskorištava svaku vjernicu koja mu se ponudi?! Je li moguće da Bog svojemu Poslaniku dopušta da ulazi u seksualne odnose sa svim muslimankama koje mu se nude? Da deset, dvadeset, pedeset ili stotinu žena dođe Poslaniku i kaže mu „podajem ti se“, on će ih iskoristiti? Ne! Ne! Tako se ne može.

Treće, Krist Isus nije vodio ratove, nije se služio mačem. Rekao je apostolu koji ga je htio obraniti u trenutku uhićenja: „Vrati mač na njegovo mjesto jer svi koji se mača laćaju od mača i ginu“ (Mt 26,52). Krist nas je pozvao na mir i na ljubav. Muhamed je, naprotiv, propovijedao ubijanje, ratovanje, vojna osvajanja, grabljenje plijena.

Četvrto, Krist Isus tijekom svojega života nije žudio ni za ženama ni za ovozemnim dobrima. Jedan hadit pak kaže za Muhameda da je svaka žena na koju je pao njegov pogled ili njegova sjena morala postati njegova žena da ne bi za njom uzalud žudio! Koja logika!

Peto, Krist Isus je dao svoj život na križu kao žrtvu za naše grijehe i oprao nas je, zatim je uzašao na nebo. Muhamed je pak umro otrovan. Dopustite mi ovdje jednu primjedbu: kršćanstvo naučava da ako se onima koje je Krist poslao da propovijedaju Evanđelje dogodi da progutaju otrov, taj im ne će nauditi. Muhameda, apostola Islama, iskušala je jedna Židovka koja mu je poslužila otrovano janje misleći da mu se ne će ništa dogoditi ako je doista prorok. Muhamed je umro sa šezdeset godina od otrova. Jedna druga Židovka ga je prije toga iskušala magijom, misleći u sebi da magija nema utjecaja na pravoga proroka. Poslužila se Muhamedovim češljem, na što je on izgubio kosu i pamćenje. Predaja kaže da je zaboravljao s kojom se ženom sjedinio, jer ih je imao petnaest koje su se redom izmjenjivale svakoga dana.

Imate dakle, braćo i sestre, pred očima dvije osobnosti: Prva je Krist, rođen od Presvete Djevice Marije, koji je učinio mnoga čudesa, koji se nije ženio, koji se nije laćao mača, koji nije propovijedao nasilje i ubijanje nego mir, praštanje i ljubav. Umro je na križu, uskrsnuo, uzašao na nebo… Drugi je Muhamed koji se rodio od roditelja pogana. Misli da mu je poslanje dao anđeo Gabriel. Iz života izvlači sve moguće tjelesne užitke i ratne pustolovine te umire otrovan.

Od ovih dvaju muškaraca, čiju ćemo poruku prihvatiti? Procijenite sami. Nije nam važan broj onih koji prihvaćaju kršćansku vjeru. Važan je samo osobni angažman, a za to će Bog od nas tražiti da mu položimo račun na Sudnji dan. Brinem se za svoju braću i sestre muslimane jer ih volim i jer sam četrdeset i pet godina živjela u Islamu. Članovi moje obitelji i moji prijatelji i dalje žive u Islamu i obraćam im se logikom ljubavi. Željela bih da otkriju sreću koja se nalazi u Kristu i svjetlost prema kojoj me Gospodin privukao. On može privući i vas, i prosvijetliti vas da biste spoznali istinu. Želim samo da okusite milost Gospodina Isusa i da budete spašeni, jer kraj je blizu i život je kratak. Dolazi dan kada ćemo stajati pred Gospodinom i polagati račun za cijeli svoj život. Neka vas Gospodin prosvijetli i otkrije vam istinu da biste prepoznali da je Krist Spasitelj, Sin Živoga Boga. On je Početak i Svršetak, Svjetlost svijeta, jedini Put koji vodi k Bogu.
http://--- no links ---/vjera/duhovnost/is ... ti-105349/
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#889 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

Mržnja, opterećenost, ubleha, laganja...Kristalni primjeri :mrgreen: Ovaj dio je baš ono (vjerujem i da sam Sotona ostane nekada zatečen inventivnošću nekih ljudi :mrgreen: ):
patriot_1 wrote: Četvrto, Krist Isus tijekom svojega života nije žudio ni za ženama ni za ovozemnim dobrima. Jedan hadit pak kaže za Muhameda da je svaka žena na koju je pao njegov pogled ili njegova sjena morala postati njegova žena da ne bi za njom uzalud žudio! Koja logika!
...međutim, iako je ovo tekst kojim se veliča Isus a kojim se Muhamed želi prikazati što negativnije, poniziti ga, obezvrijediti i pokazati prema njemu odnos koji možda jeste hrišćanski ali sigurno nije isusovski način i odnos, ipak me podsjetio zašto je čuveni Brko među ateistima (ne Staljin, Gospode!), Fridrih Niče, imao drukčiji pogled na islam za razliku od hrišćanstva...

Kada je jednom Niče došao u jedan talijanski gradić, uzeo je hotelsku sobu, a kada je otvorio prozor i vidio da gleda na katedralu, odmah je zahtijevao da dobije drugu sobu. Prozor sobe s druge strane hotela je gledao na pijacu. Vidio je mnoštvo ljudi, život se dešavao pred očima, mnogo ljudi, muškaraca, žena i djece, vike i dreke, muzike, i dobro i lošeg....Bio je zadovoljan.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#890 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:Mržnja, opterećenost, ubleha, laganja...Kristalni primjeri :mrgreen: Ovaj dio je baš ono (vjerujem i da sam Sotona ostane nekada zatečen inventivnošću nekih ljudi :mrgreen: ):
patriot_1 wrote: Četvrto, Krist Isus tijekom svojega života nije žudio ni za ženama ni za ovozemnim dobrima. Jedan hadit pak kaže za Muhameda da je svaka žena na koju je pao njegov pogled ili njegova sjena morala postati njegova žena da ne bi za njom uzalud žudio! Koja logika!
...međutim, iako je ovo tekst kojim se veliča Isus a kojim se Muhamed želi prikazati što negativnije, poniziti ga, obezvrijediti i pokazati prema njemu odnos koji možda jeste hrišćanski ali sigurno nije isusovski način i odnos, ipak me podsjetio zašto je čuveni Brko među ateistima (ne Staljin, Gospode!), Fridrih Niče, imao drukčiji pogled na islam za razliku od hrišćanstva...

Kada je jednom Niče došao u jedan talijanski gradić, uzeo je hotelsku sobu, a kada je otvorio prozor i vidio da gleda na katedralu, odmah je zahtijevao da dobije drugu sobu. Prozor sobe s druge strane hotela je gledao na pijacu. Vidio je mnoštvo ljudi, život se dešavao pred očima, mnogo ljudi, muškaraca, žena i djece, vike i dreke, muzike, i dobro i lošeg....Bio je zadovoljan.
Prvo,ovaj citat nije moj nego sa te stranice pa uopće neznam da li je Muhamed bio baš takav!
Drugo , Niče vjernicima(i vama i nama) nema što o crkvi i vjeri pametno reći!U silnoj borbi protiv Boga,završio je kao luđak.Smetala mu crkva,,a što bi tek napravio da mu je prekoputa bila džamija?Crkva ima malo tiši poziv na molitvu! :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#891 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

patriot_1 wrote: Prvo,ovaj citat nije moj nego sa te stranice pa uopće neznam da li je Muhamed bio baš takav!
Drugo , Niče vjernicima(i vama i nama) nema što o crkvi i vjeri pametno reći!U silnoj borbi protiv Boga,završio je kao luđak.Smetala mu crkva,,a što bi tek napravio da mu je prekoputa bila džamija?Crkva ima malo tiši poziv na molitvu! :-D
Prvo, nisam ni rek'o da je tvoje, očito je da si samo c/p nečije predavanje/tekst, naveo si i stranicu odakle si preuzeo, pa ne znam što se braniš bespotrebno u tom dijelu. A jasno mi je ni da ne znaš kakav je bio Muhamed.

Drugo, Niče je bio vrlo oštrouman mislilac, one vrste za koje se kaže da su mislioci stoljeća, koji unesu stvari koje su prijeko bile potrebne nekoj epohi, u mnogočemu je bio velik i sjajan. To što mu je život tako skončao ne znači ništa za njegovu filozofiju, beslovesno je tako uopće i misliti. Nije njemu smetalo crkveno zvono, očito je da uopće ne poznaješ njegovu filozofiju osim što si, možda, čuo da je napisao "Antihrista" :mrgreen:

Niče je slavio život, strast, bujanje života i njegovu borbu, snagu, pjenušanje, kiptenje u svim oblicima i na sve načine...Svećenike je vidio kao pauke koji hvataju ljude u svoje mreže i ubijaju život u njima, lažnom duhovnošću ih zavode od samog života kojeg bi trebalo da žive u njegovoj punini, zrelosti i snazi, a ne da se sami odriču i umiru prije smrti...Gnušao se od odnosa spram ovog svijeta kao nečeg prljavog, niskog, đavolskog jednako kao što se gnušao apotekarski čistog nebeskog života u svoj njegovoj svetačkoj čistoti i blistavosti...Mnogo je prezirao licemjere i manipulatore svih vrsta...Isusa je smatrao posljednjim hrišćaninom koji je, eto, skončao razapet na krstu...

A baš u onome zbog čega su svakojaki, ničim izazvani hrišćanski predavači, propovjednici i apologete napadali i danas napadaju islam, predstavljajući ga kao ratobornu vjeru okrenutu ovom svijetu i njegovom osvajanju, vjeru koja daje prednost tjelesnom užitku nad duhovnim, s vjerovanjem u Raj punim seksa, jela i vina, predstavljajući Muhammeda takvim i takvim, baš u tome čime su nastojali napasti islam i prikazati ga kao nebožansku, pagansku vjeru, Niče je vidio prednost islama nad hrišćanstvom...Zato je želio da gleda u pijacu punu života koji pršti a ne u hladne zidine hrama za koje je smatrao da život ništi...

Nema to, jamačno, veze sa zvonima ili ezanom...Eto ti majušnog uvoda u Ničeovu kritiku hrišćanstva...
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#892 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:
patriot_1 wrote: Prvo,ovaj citat nije moj nego sa te stranice pa uopće neznam da li je Muhamed bio baš takav!
Drugo , Niče vjernicima(i vama i nama) nema što o crkvi i vjeri pametno reći!U silnoj borbi protiv Boga,završio je kao luđak.Smetala mu crkva,,a što bi tek napravio da mu je prekoputa bila džamija?Crkva ima malo tiši poziv na molitvu! :-D
Prvo, nisam ni rek'o da je tvoje, očito je da si samo c/p nečije predavanje/tekst, naveo si i stranicu odakle si preuzeo, pa ne znam što se braniš bespotrebno u tom dijelu. A jasno mi je ni da ne znaš kakav je bio Muhamed.

Drugo, Niče je bio vrlo oštrouman mislilac, one vrste za koje se kaže da su mislioci stoljeća, koji unesu stvari koje su prijeko bile potrebne nekoj epohi, u mnogočemu je bio velik i sjajan. To što mu je život tako skončao ne znači ništa za njegovu filozofiju, beslovesno je tako uopće i misliti. Nije njemu smetalo crkveno zvono, očito je da uopće ne poznaješ njegovu filozofiju osim što si, možda, čuo da je napisao "Antihrista" :mrgreen:

Niče je slavio život, strast, bujanje života i njegovu borbu, snagu, pjenušanje, kiptenje u svim oblicima i na sve načine...Svećenike je vidio kao pauke koji hvataju ljude u svoje mreže i ubijaju život u njima, lažnom duhovnošću ih zavode od samog života kojeg bi trebalo da žive u njegovoj punini, zrelosti i snazi, a ne da se sami odriču i umiru prije smrti...Gnušao se od odnosa spram ovog svijeta kao nečeg prljavog, niskog, đavolskog jednako kao što se gnušao apotekarski čistog nebeskog života u svoj njegovoj svetačkoj čistoti i blistavosti...Mnogo je prezirao licemjere i manipulatore svih vrsta...Isusa je smatrao posljednjim hrišćaninom koji je, eto, skončao razapet na krstu...

A baš u onome zbog čega su svakojaki, ničim izazvani hrišćanski predavači, propovjednici i apologete napadali i danas napadaju islam, predstavljajući ga kao ratobornu vjeru okrenutu ovom svijetu i njegovom osvajanju, vjeru koja daje prednost tjelesnom užitku nad duhovnim, s vjerovanjem u Raj punim seksa, jela i vina, predstavljajući Muhammeda takvim i takvim, baš u tome čime su nastojali napasti islam i prikazati ga kao nebožansku, pagansku vjeru, Niče je vidio prednost islama nad hrišćanstvom...Zato je želio da gleda u pijacu punu života koji pršti a ne u hladne zidine hrama za koje je smatrao da život ništi...

Nema to, jamačno, veze sa zvonima ili ezanom...Eto ti majušnog uvoda u Ničeovu kritiku hrišćanstva...
Prvo,kršćanski apologete napadaju Islam a Islamski ne napadaju kršćanstvo?Jel to hoćeš reći?
Tebi sjela njegova kritika kršćanstva kao što ti jamačno sjeda i Islamska!
Niče je živio razvratno,zato mu je Bog i smetao!
"Antikrista" sam čitao i to baš u vrijeme kad sam kao ateista tražio dali Bog postoji ili ne!Nije mi sjeo!kao da je on bio jedini filozof tog doba koji je bio briljantnog uma.Bilo ih je i jačih a bili su kršćani!
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#893 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

arzuhal wrote:
Prvo, nisam ni rek'o da je tvoje, očito je da si samo c/p nečije predavanje/tekst, naveo si i stranicu odakle si preuzeo, pa ne znam što se braniš bespotrebno u tom dijelu. A jasno mi je ni da ne znaš kakav je bio Muhamed.

A baš u onome zbog čega su svakojaki, ničim izazvani hrišćanski predavači, propovjednici i apologete napadali i danas napadaju islam, predstavljajući ga kao ratobornu vjeru okrenutu ovom svijetu i njegovom osvajanju, vjeru koja daje prednost tjelesnom užitku nad duhovnim, s vjerovanjem u Raj punim seksa, jela i vina, predstavljajući Muhammeda takvim i takvim, baš u tome čime su nastojali napasti islam i prikazati ga kao nebožansku, pagansku vjeru, Niče je vidio prednost islama nad hrišćanstvom...Zato je želio da gleda u pijacu punu života koji pršti a ne u hladne zidine hrama za koje je smatrao da život ništi...

Nema to, jamačno, veze sa zvonima ili ezanom...Eto ti majušnog uvoda u Ničeovu kritiku hrišćanstva...
Uz svo dužno poštovanje, ne želim nikoga da uvrijedim ali upravo je sam Islam i muslimani razlog zašto propovjednici govore tako o Islamu. Ovo tvoje "ničim izazvani predavači" mi je tako smiješno, kao da živiš pod staklenim zvonom i ne znaš šta se dešava po Evropi i Bliskom istoku, ili jednostavno ne želiš da znaš. Evo ti samo nekih primjera: Kršćani na području Palestinske Samouprave su sa udjela od 15% u ukupnom stanovništvu iz 1951. pali na današnjih 2% od ukupnog palestinskog stanovništva. I u Betlehemu i u Nazaretu, nekad većinski kršćanskim gradovima, danas postoje snažne muslimanske većine. Zašto irački kršćani bježe u zadnjih 10 godina? Zašto stotine tisuća egipatskih Kopta napušta svoju domovinu i zašto se čuvena antiohijska zajednica u zadnjih nekoliko desetljeća smanjila s 15,000 na jedva nekolicinu današnjih? l Najveći uzrok za to je radikalni islam.
Libanon i Egipat ilustrativni su primjeri baš zato jer prije generaciju ili dvije, teško da bi netko mogao zamisliti da će ove velike povijesne kršćanske zajednice danas biti u takvoj poziciji. U Libanonu gdje su kršćani nekad činili većinu, njihov je broj iz dana u dan sve manji.
Egipatski Kopti osjetili su pritisak i države i islamskog fundamentalizma. Mnogi zakoni i običaji favoiziraju muslimane, a ustav propisuje da je islam državna religija. Muslimanske školefinanciraju se iz državnog proračuna - kršćanske ne. Jedino muslimani u školama mogu podučavati arapski. Gotovo je nemoguće obnoviti staru, ili izgraditi novu crkvu; za to vrijeme tisuće novih islamskih zgrada financirano je od strane države. U osobnim kartama navedena je religijska pripadnost i, kao posljedica, mnogi su kršćani zlostavljani ili vrijeđani u javnosti. Zakoni zabranjuju konverziju muslimana na kršćanstvo. Islamski fundamentalisti fizički napadaju Kopte.
U Saudiji islam je državna religija i svi građani moraju biti muslimani. Ilegalno je tiskati, uvoziti, ili posjedovati kršćanski i - općenito - neislamski religijski materijal, a kršćani su, na osnovi toga bili i uhićivani, zatvarani i deportirani.
U Sudanu se šarija slijedi od 1983, a Sudan je islamskom republikom proglašen 1991. godine. U brutalnom građanskom ratu na jugu zemlje protiv crnih kršćana i animista ubijeno je oko 2 milijuna ljudi. U Iranu, kršćani čine zanemariv broj od 0.4% od ukupne populacije. Malena kršćanska zajednica tretira se kao dimi - teoretski zaštićena, ali ne jednakopravna... u praksi marginalizirana. Tiskanje kršćanskih knjiga je ilegalno, konvertiranje s islama kažnjava se smrću; većina evangeličkih kršćanskih crkava djeluje ilegalno.

Muhamed je najveći moralni uzor! On je bio tako dobar i tolerantan! On nikada nije nikoga povrijedio, osim one koji su zaratili protiv Islama!
Najranija postojeća Muhamedova biografija je Sirat Rasul Allah, Muhameda Ibn Ishaqa, koji se rodio početkom osmog stoljeća u Medini.
Do svoje tridesete godine, Muhamed Ibn Ishaq (sin Ishaqa) postao je priznat kao autoritet za predanja o Muhamedu. Najpouzdanije izvore sabrao je u djelu Sirat Rasul Allah.

Slučaj Uqba bin Abu Mu’ayta
Kada je apostol naredio da ga ubiju, Uqba je rekao, “Ali Muhamede, tko će se brinuti o mojoj djeci?” “Pakao,” odgovorio je Muhamed.

Slučaj Ka’ba bin al-Ashrafa

Apostol je rekao… “Tko će me riješiti Ibnu’l-Ashrafa [Ka’ba]? Muhammad bin Maslama… je rekao, “Ja ču se obračunati s njim za tebe, o apostole Božji, ja ću ga ubiti.” “Napravi to ako možeš”, rekao je [Muhamed]… Apostol je rekao, “Sve što se od tebe zahtjeva je da pokušaš.” On [ubojica] je rekao, “O apostole Božji, morat ćemo lagati.” On je odgovorio, “Reci što god želiš, za ovo imaš odriješene ruke.”

Slučaj Ibn Sunayna

Apostol je rekao, “Ubijte svakog Židova koji vam dopadne šaka.” Tako se Muhayyisa bin Mas’ud zaletio na Ibn Sunayna, Židovskog trgovca s kojim su imali društvene i poslovne veze, i ubio ga. Huwayyisa tada nije bio musliman, iako je bio starješina. Kada je Mhayyisa ubio Huwayyisa ga je počeo tući, govoreći, “Ti neprijatelju Boga, ubio si ga, zar si ga ubio, a dobar dio tvog sala dolazi od njegovog bogastva?” Muhayyisa je odgovorio, “Da mi je onaj koji mi je naredio da ga ubijem naredio da ubijem tebe, odsjekao bih ti glavu.” Rekao je kako je ovo bio početak Huwayyisinog prihvaćanja Islama. Ovaj je odgovorio, “Tako mi Boga, da mi je Muhamed naredio da me ubiješ, da li bi me zaista ubio?” On je rekao, “Da, Boga mi, da mi je naredio da ti odrubim glavu, ja bih to učinio.” A on je uzviknuo, “Tako mi Boga, vjera kojoj je moguće dovesti nekog do ovoga, čudesna je!” I postao je musliman.

Slučaj Kinane bin al-Rabija

Kada ga je [Muhamed] pitao o ostatku, on mu je odbio odgovoriti, pa je apostol naredio al-Zubayr al-Awamu, “Muči ga dok ne prizna što ima,” te mu je ovaj na prsima zapalio vatru tako da je zamalo umro. Tada ga je apostol predao Muhammadu bin Maslami, a ovaj mu je odrubio glavu, kako bi se osvetio za smrt svog brata Mahmuda [koji je poginuo u napadu na grad].

Ima toga još ali da ne idem dalje, zaista nema potrebe. Tema je sličnosti i razlike između Isusa i Muhameda, ja još nisam našao sličnosti, ako ih ima neka ih neko postira (sem Smrcka i njegovih teorija, on je jedina osoba koja koristi Avi Lipkina da bi potvrdio svoje navode, niđe veze).
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#894 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

patriot_1 wrote: Prvo,kršćanski apologete napadaju Islam a Islamski ne napadaju kršćanstvo?Jel to hoćeš reći?
Tebi sjela njegova kritika kršćanstva kao što ti jamačno sjeda i Islamska!
Niče je živio razvratno,zato mu je Bog i smetao!
"Antikrista" sam čitao i to baš u vrijeme kad sam kao ateista tražio dali Bog postoji ili ne!Nije mi sjeo!kao da je on bio jedini filozof tog doba koji je bio briljantnog uma.Bilo ih je i jačih a bili su kršćani!
Naveo si "prvo" ali si zaboravio "drugo", pa ću ti odgovoriti sve kao da je "prvo" :mrgreen:

Nisam htio reći da muslimanski apologeti ne napadaju hrišćanstvo.
Meni je sjeo Niče generalno, nevezano za njegovu kritiku religije, a hrišćanstva posebno (s obzirom na to da je hrišćanstvo doprinjelo oblikovanju onoga na Zapadu što on kritikuje, zato ga više napada), sjela mi je njegova originalnost a posebno što je "konačno bilo vrijeme da jedan pjesnik progovori o filozofiji" i njegovom umjetničkom izrazu, posebno u Zaratustri :thumbup:
Eki, Niče živio razvratno :mrgreen: Niče je bio Tarzan spram mnogih drugih, nije vidio razvrata...
Postoje hrišćanski filozofi i umjetnici koje izrazito poštujem :thumbup:
Ako si već bio ateista pa si postao vjernik, zašto ne bi imao malo više empatije za ateiste i ljude razvrata, dr Ljubomir Berberović bi rekao:

- Ako sam kao ateista, gledajući iz pozicije vjere, već dovoljno unesrećen čovjek, pa zašto da me još i ti dodatno napadaš, zar nisam dovoljno nesretan!?

JVC wrote:
Uz svo dužno poštovanje, ne želim nikoga da uvrijedim ali upravo je sam Islam i muslimani razlog zašto propovjednici govore tako o Islamu. Ovo tvoje "ničim izazvani predavači" mi je tako smiješno, kao da živiš pod staklenim zvonom i ne znaš šta se dešava po Evropi i Bliskom istoku, ili jednostavno ne želiš da znaš...
To sam namjerno ubacio, provokativno :mrgreen: . Naravno da postoje momenti zbog kojih nemuslimani mogu s pravom propitivati islam, pogotovo kada je povod za to strašna zloupotreba islama od strane određenih grupa poput ISIL-a i sl. ali nemuslimani mogu dovoditi u pitanje islam i njegove vrijednosti i bez tih najgorih povoda, već gledano samo i iz vlastitog ugla, uspoređujući islamske sa svojim vlastitim vrijednostima, nema problema.

Ali ja nemam potrebe da negiram hrišćaninu vjeru niti da negiram hrišćanstvo, da napadam Jevreja i judaizam, da ismijavam indijance, romsku vjeru, da dovikujem kako ateisti nemaju morala kao vjernici, da...Uopće nemam nikakvu duhovnu, psihičku niti organsku potrebu da napadam, da se rugam, da provociram, bilo da sam to činim svojim riječima bilo da stavljam tuđe riječi (braneći se da nisu moje, kao), itd.
Ima puno razloga zašto to ne činim, zašto nemam potrebu za tim, a najviše tih razloga leži u samom islamu koji me uči tome da se ne bavim time nego prečim stavrima, a nešto je u mojoj prirodi...
Zato se samo javljam defanzivno, javljam se kao reakcija na akciju, uglavnom puštam ljude da i svoju vjeru i svoju nevjeru pojačavaju, potcrtavaju, osnažuju tim budalasanjima, jer imaju pravo da svoje neke potrebe ispunjavaju, imaju pravo i slobodu da svoje komplekse liječe i zalječuju, da svoje slabosti skrivaju i sve rade zbog tih demona koji ih gone...

Dakle reagirao sam na slikanje posljednjeg Božijeg glasonoše onom bestidnom laži o "bacanju pogleda na žene" i sl...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#895 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

arzuhal wrote:
To sam namjerno ubacio, provokativno :mrgreen: . Naravno da postoje momenti zbog kojih nemuslimani mogu s pravom propitivati islam, pogotovo kada je povod za to strašna zloupotreba islama od strane određenih grupa poput ISIL-a i sl. ali nemuslimani mogu dovoditi u pitanje islam i njegove vrijednosti i bez tih najgorih povoda, već gledano samo i iz vlastitog ugla, uspoređujući islamske sa svojim vlastitim vrijednostima, nema problema.

Ali ja nemam potrebe da negiram hrišćaninu vjeru niti da negiram hrišćanstvo, da napadam Jevreja i judaizam, da ismijavam indijance, romsku vjeru, da dovikujem kako ateisti nemaju morala kao vjernici, da...Uopće nemam nikakvu duhovnu, psihičku niti organsku potrebu da napadam, da se rugam, da provociram, bilo da sam to činim svojim riječima bilo da stavljam tuđe riječi (braneći se da nisu moje, kao), itd.
Ima puno razloga zašto to ne činim, zašto nemam potrebu za tim, a najviše tih razloga leži u samom islamu koji me uči tome da se ne bavim time nego prečim stavrima, a nešto je u mojoj prirodi...
Zato se samo javljam defanzivno, javljam se kao reakcija na akciju, uglavnom puštam ljude da i svoju vjeru i svoju nevjeru pojačavaju, potcrtavaju, osnažuju tim budalasanjima, jer imaju pravo da svoje neke potrebe ispunjavaju, imaju pravo i slobodu da svoje komplekse liječe i zalječuju, da svoje slabosti skrivaju i sve rade zbog tih demona koji ih gone...

Dakle reagirao sam na slikanje posljednjeg Božijeg glasonoše onom bestidnom laži o "bacanju pogleda na žene" i sl...
U jednom tekstu kažeš da si provocirao, a kasnije kažeš da ne želiš nikoga da provociraš...hajde neka ti bude :skoljka:
Svjestam sam ja da u svim vjerskim skupinama ima licemjera, zlobnih ljudi, koji od mržnje ne vide dalje od svog nosa, barem toga ne fali (tu zaista ne spada patriot_1).
Najbolje bi bilo da se može biti gluh i slijep na neke stvari koje nas okružuju, ali na veliku žalost realnost je drugačija.
Stoga, da li je kompleks ili nešto drugo, neke stvari se moraju reci, a ti to vrlo dobro znaš, pa i sam reagiraš kad je u pitanju posljedni glasonoša
Želim ti svako dobro moj dragi moderatoru :) i nevezano za temu evo jedne divne pjesme. Enjoy :thumbup:



p.s. Ti kao i moderator trebao bi da budeš neutralan, barem ja tako mislim. A Niče, da je kojim slučajem rođen na Bliskom istoku ne bi napisao ništa od navedenog, ili bi pod hitno morao emigrirati jer Islam kao vjera ne priznaje kritiku i nju sasjeca odmah u korijenu.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#896 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by Nocty »

Patrioto
Ko malom djetetu ti moram govoriti da nije moguće rodit se bez mame i tate.Prema tome Isus nije čovjek već gljiva.Al ti nisu smjeli to direktno reći da ih nebi spokupili...

Aj zdrao.
Ako imaš kakvih pitanja uzmi knjigu u ruke.
kolko planiraš još bit budala?
Aj sad me tuži nadležnim moderatorima babuskaro jedna
Hahaha
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#897 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by dadinjo33 »

JVC wrote: Uz svo dužno poštovanje, ne želim nikoga da uvrijedim ali upravo je sam Islam i muslimani razlog zašto propovjednici govore tako o Islamu. Ovo tvoje "ničim izazvani predavači" mi je tako smiješno, kao da živiš pod staklenim zvonom i ne znaš šta se dešava po Evropi i Bliskom istoku, ili jednostavno ne želiš da znaš. Evo ti samo nekih primjera: Kršćani na području Palestinske Samouprave su sa udjela od 15% u ukupnom stanovništvu iz 1951. pali na današnjih 2% od ukupnog palestinskog stanovništva. I u Betlehemu i u Nazaretu, nekad većinski kršćanskim gradovima, danas postoje snažne muslimanske većine. Zašto irački kršćani bježe u zadnjih 10 godina? Zašto stotine tisuća egipatskih Kopta napušta svoju domovinu i zašto se čuvena antiohijska zajednica u zadnjih nekoliko desetljeća smanjila s 15,000 na jedva nekolicinu današnjih? l Najveći uzrok za to je radikalni islam.
Libanon i Egipat ilustrativni su primjeri baš zato jer prije generaciju ili dvije, teško da bi netko mogao zamisliti da će ove velike povijesne kršćanske zajednice danas biti u takvoj poziciji. U Libanonu gdje su kršćani nekad činili većinu, njihov je broj iz dana u dan sve manji.
Egipatski Kopti osjetili su pritisak i države i islamskog fundamentalizma. Mnogi zakoni i običaji favoiziraju muslimane, a ustav propisuje da je islam državna religija. Muslimanske školefinanciraju se iz državnog proračuna - kršćanske ne. Jedino muslimani u školama mogu podučavati arapski. Gotovo je nemoguće obnoviti staru, ili izgraditi novu crkvu; za to vrijeme tisuće novih islamskih zgrada financirano je od strane države. U osobnim kartama navedena je religijska pripadnost i, kao posljedica, mnogi su kršćani zlostavljani ili vrijeđani u javnosti. Zakoni zabranjuju konverziju muslimana na kršćanstvo. Islamski fundamentalisti fizički napadaju Kopte.
U Saudiji islam je državna religija i svi građani moraju biti muslimani. Ilegalno je tiskati, uvoziti, ili posjedovati kršćanski i - općenito - neislamski religijski materijal, a kršćani su, na osnovi toga bili i uhićivani, zatvarani i deportirani.
U Sudanu se šarija slijedi od 1983, a Sudan je islamskom republikom proglašen 1991. godine. U brutalnom građanskom ratu na jugu zemlje protiv crnih kršćana i animista ubijeno je oko 2 milijuna ljudi. U Iranu, kršćani čine zanemariv broj od 0.4% od ukupne populacije. Malena kršćanska zajednica tretira se kao dimi - teoretski zaštićena, ali ne jednakopravna... u praksi marginalizirana. Tiskanje kršćanskih knjiga je ilegalno, konvertiranje s islama kažnjava se smrću; većina evangeličkih kršćanskih crkava djeluje ilegalno.

Muhamed je najveći moralni uzor! On je bio tako dobar i tolerantan! On nikada nije nikoga povrijedio, osim one koji su zaratili protiv Islama!
Najranija postojeća Muhamedova biografija je Sirat Rasul Allah, Muhameda Ibn Ishaqa, koji se rodio početkom osmog stoljeća u Medini.
Do svoje tridesete godine, Muhamed Ibn Ishaq (sin Ishaqa) postao je priznat kao autoritet za predanja o Muhamedu. Najpouzdanije izvore sabrao je u djelu Sirat Rasul Allah.

Slučaj Uqba bin Abu Mu’ayta
Kada je apostol naredio da ga ubiju, Uqba je rekao, “Ali Muhamede, tko će se brinuti o mojoj djeci?” “Pakao,” odgovorio je Muhamed.

Slučaj Ka’ba bin al-Ashrafa

Apostol je rekao… “Tko će me riješiti Ibnu’l-Ashrafa [Ka’ba]? Muhammad bin Maslama… je rekao, “Ja ču se obračunati s njim za tebe, o apostole Božji, ja ću ga ubiti.” “Napravi to ako možeš”, rekao je [Muhamed]… Apostol je rekao, “Sve što se od tebe zahtjeva je da pokušaš.” On [ubojica] je rekao, “O apostole Božji, morat ćemo lagati.” On je odgovorio, “Reci što god želiš, za ovo imaš odriješene ruke.”

Slučaj Ibn Sunayna

Apostol je rekao, “Ubijte svakog Židova koji vam dopadne šaka.” Tako se Muhayyisa bin Mas’ud zaletio na Ibn Sunayna, Židovskog trgovca s kojim su imali društvene i poslovne veze, i ubio ga. Huwayyisa tada nije bio musliman, iako je bio starješina. Kada je Mhayyisa ubio Huwayyisa ga je počeo tući, govoreći, “Ti neprijatelju Boga, ubio si ga, zar si ga ubio, a dobar dio tvog sala dolazi od njegovog bogastva?” Muhayyisa je odgovorio, “Da mi je onaj koji mi je naredio da ga ubijem naredio da ubijem tebe, odsjekao bih ti glavu.” Rekao je kako je ovo bio početak Huwayyisinog prihvaćanja Islama. Ovaj je odgovorio, “Tako mi Boga, da mi je Muhamed naredio da me ubiješ, da li bi me zaista ubio?” On je rekao, “Da, Boga mi, da mi je naredio da ti odrubim glavu, ja bih to učinio.” A on je uzviknuo, “Tako mi Boga, vjera kojoj je moguće dovesti nekog do ovoga, čudesna je!” I postao je musliman.

Slučaj Kinane bin al-Rabija

Kada ga je [Muhamed] pitao o ostatku, on mu je odbio odgovoriti, pa je apostol naredio al-Zubayr al-Awamu, “Muči ga dok ne prizna što ima,” te mu je ovaj na prsima zapalio vatru tako da je zamalo umro. Tada ga je apostol predao Muhammadu bin Maslami, a ovaj mu je odrubio glavu, kako bi se osvetio za smrt svog brata Mahmuda [koji je poginuo u napadu na grad].

Ima toga još ali da ne idem dalje, zaista nema potrebe. Tema je sličnosti i razlike između Isusa i Muhameda, ja još nisam našao sličnosti, ako ih ima neka ih neko postira (sem Smrcka i njegovih teorija, on je jedina osoba koja koristi Avi Lipkina da bi potvrdio svoje navode, niđe veze).
Svaka čast i na argumentima i na kulturi ophođenja, milina te čitati :thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#898 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by arzuhal »

JVC wrote:U jednom tekstu kažeš da si provocirao, a kasnije kažeš da ne želiš nikoga da provociraš...hajde neka ti bude :skoljka:

Reći "ničim izazvani" nije vrijeđanje, ali jeste provokativno napisano/rečeno, ali vrijeđanje, ponižavanje i ismijavanje - s namjerom provociranja - s nečijim vjerovanjem je nešto sasvim drugo i to moraš razlikovati (neki čak kažu da je provokacija uvijek nešto pozitivno jer dovodi u pitanje stvari, traži preispitivanje, kritičko mišljenje, i da provokaciju ne smijemo i ne možemo izjednačavati s vrijeđanjem i bezobrazlukom). Meni osobno nije cilj u životu da hodam unaokolo i bilo čije vjerovanje stalno dovodim u pitanje, stvarno ne vidim smisao u tome, nikakav..Nekome je to sva vjera, sav smisao njegove vjere ili potreba koju mora zadovoljiti, pošto-poto...Šta možemo...
p.s. Ti kao i moderator trebao bi da budeš neutralan, barem ja tako mislim.
Ja ne pišem ovdje postove kao moderator nego kao forumaš, kao što si i ti i ostali. Kao forumaš imam svoje stavove, mišljenje, vjerovanje, sudove, itd.

Kada ja nešto učinim kao moderator, dakle nešto što je od moderatorskog posla, recimo da za istu stvar na nekoj temi banujem nekoga ko je hrišćanin a muslimanu progledam kroz prste samo zato što je musliman, tada me prozovi za očitu pristrasnost i kaži da bih morao biti neutralan kao moderator.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#899 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

arzuhal wrote:
Reći "ničim izazvani" nije vrijeđanje, ali jeste provokativno napisano/rečeno, ali vrijeđanje, ponižavanje i ismijavanje - s namjerom provociranja - s nečijim vjerovanjem je nešto sasvim drugo i to moraš razlikovati (neki čak kažu da je provokacija uvijek nešto pozitivno jer dovodi u pitanje stvari, traži preispitivanje, kritičko mišljenje, i da provokaciju ne smijemo i ne možemo izjednačavati s vrijeđanjem i bezobrazlukom). Meni osobno nije cilj u životu da hodam unaokolo i bilo čije vjerovanje stalno dovodim u pitanje, stvarno ne vidim smisao u tome, nikakav..Nekome je to sva vjera, sav smisao njegove vjere ili potreba koju mora zadovoljiti, pošto-poto...Šta možemo...
Nisam ni ja rekao da je vrijeđanje, več upravo provokacija, a ti reče da ne provociraš. Elem nejse, ni meni nije namjera da hodam uokolo i da pričam o Kristu i da nekoga uvjeravam u nešto, ali ovo je forum i normalno je da ljudi diskutuju sa argumentima koje ja iskreno rečeno ne vidim sa druge strane. Ja imam masu rodbine, prijatelja, komšija, muslimana koje cijenim kao iskrene osobe i dobre ljude. Imao sam mogučnosti da radim po B. istoku pa sam jednom starijem komšiji (kojem bi i krv dao) donjeo onu pletenu kapicu i tespih koji sam dobio od prijatelja pakistanca, a on mi je rekao da je to iz Meke i doneseno sa Hadža. Ali zaista ne vidim razloga da se ovdje pravdam.

p.s. Ti kao i moderator trebao bi da budeš neutralan, barem ja tako mislim.
arzuhal wrote: Ja ne pišem ovdje postove kao moderator nego kao forumaš, kao što si i ti i ostali. Kao forumaš imam svoje stavove, mišljenje, vjerovanje, sudove, itd.

Kada ja nešto učinim kao moderator, dakle nešto što je od moderatorskog posla, recimo da za istu stvar na nekoj temi banujem nekoga ko je hrišćanin a muslimanu progledam kroz prste samo zato što je musliman, tada me prozovi za očitu pristrasnost i kaži da bih morao biti neutralan kao moderator.
Za tvoj posao moderatora zaista nemam nikakvih primjedbi, jednostavno, svaka čast.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#900 Re: Isus i Muhamed,sličnosti i razlike!

Post by JVC »

dadinjo33 wrote: Svaka čast i na argumentima i na kulturi ophođenja, milina te čitati :thumbup:
Hvala od srca, ali mislim da svi argumenti i kultura ophođenja idu na čast i slavu Gospoda :)

Post Reply