Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#1 Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

Nedavno je jedan profesor u Danskom univerzitetu izjavio ono sto vec mnogi godinama tvrde-Evropa ide ka desekularizaciji.Razlozi su sve veci broj stranaca koji su evropljane po prvi put naveli da razmisljaju o svojoj kulturi i vjeri,razlozi su i ekonomska kriza,te sve veci faktor i umjesanost religije u svijetskim dogadjajima.Eksperti kazu sekularizam u Evropi je stigao svoj vrhunac,sad ide samo nazad,,to je dakle prirodni razvoj drustva

hoce li jedna religioznija Evropa biti gore mjesto ili bolje?
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#2 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by bogoljub »

Sigurno bolje! :!:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#3 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

bogoljub wrote:Sigurno bolje! :!:

ne znam kako ce to biti za jednu manjinsku populaciju(muslimane) u zapadnoj Evropi ako krscanstvo dobije jacu poziciju?
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#4 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by breuer »

ljudi ce ostati povrsni bili oni ateisti ili vjernici nazalost...mada, velika bi steta bila obnavljanje religijskih kultova sirom razvijenog svijeta...po mom misljenju...

postojanje 'višeg' bica jednostavno ne razumijem s tacke gledista s koje polazim...

narodi evrope su sekularizovani, ateisti i vjernici...oni jednostavno ne pridaju mnogo važnosti bogu, crkvi skoro nikako u sto sam se i sam uvjerio tako da sa one tacke gledista koja me 'brine' oni ostavljaju boga sa strane, a to je kulturna i politicka.

hoce li neko na kraju vjerovati u raj i pakao ili ce vjerovati u boga ili sveprisutni razum ili u nista od toga, mene zaista ne interesuje...

a na tradicionalni zaostali pristup migracionog tijela evropljani ce naravno odgovarati promjenama ustava kako se to desilo u svici - - -I NEKA ĆE :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#5 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

nece nece,i nece moci uskoro :D
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#6 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by breuer »

theTruePath wrote:nece nece,i nece moci uskoro :D
evo, samo još malo...

:D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#7 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

zivi bili pa vidjeli
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#8 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by pike »

Daklem jope u srednji vijek.
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#9 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by sammo »

Ma u Europi je glavna religija vjera u novac :-)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#10 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by vox-populi »

Nedavno
Kada?
je jedan profesor
Ko? Ime, prezime, cega je profesor i zasto je bitan?
u Danskom univerzitetu
Kojem?
izjavio
Kako? Pio sa rajom u kafani pa rekao ili prezentovao rezultate istrazivackog rada (kojeg?)?

Najjace su mi ovakve teme. Jednom jedan tamo, ne znas ga ti rekao ovo ili ono.
User avatar
reLoaded
Posts: 69
Joined: 14/01/2010 23:05

#11 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by reLoaded »

Gledao sam jedan video u kome se predviđa da će, ako muslimani nastave da održavaju ovako veliki natalitet, za nekih 30 godina biti najbrojnija religija u Europi... Pa ti vidi.
Natalitet Njemaca i Francuza: oko 0.7
Natalitet Turaka: 4
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#12 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by arzuhal »

Ne znam baš za desekularizaciju Evrope i njenih država, ali postoje teorije o mogućoj, podobroj islamizaciji društava evropskih država, u stoljeću pred nama.
A glavni krivac je evropski natalitet koji je u padu. Valja radnu snagu uvoziti iz zemalja Magreba, Turske...Odatle i briga Vatikana da se u Evropski ustav unese kako se ideja Evrope zasniva na judeo-kršćanskim vrijednostima i tradiciji; odatle i razne zabrane i ograničenja (hidžab, burka, munare....) kao priprema terena za mogući razvoj situacije...
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#13 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by vox-populi »

arzuhal wrote:Ne znam baš za desekularizaciju Evrope i njenih država, ali postoje teorije o mogućoj, podobroj islamizaciji društava evropskih država, u stoljeću pred nama.
A glavni krivac je evropski natalitet koji je u padu. Valja radnu snagu uvoziti iz zemalja Magreba, Turske...Odatle i briga Vatikana da se u Evropski ustav unese kako se ideja Evrope zasniva na judeo-kršćanskim vrijednostima i tradiciji; odatle i razne zabrane i ograničenja (hidžab, burka, munare....) kao priprema terena za mogući razvoj situacije...
Brojcanost ne mora nuzno znaciti i moc. Koliko je muslimana u parlamentima evropskih zemalja? Koliko ih je u izvrsnoj vlasti? Koliko u policiji, koliko u aktivnoj vojnoj sluzbi?

Ustvari, koliko ih trenutno obavlja bilo kakav visoko ili vise kvalifikovan posao?

Kada u ovim kategorijama muslimani postanu bar znacajna manjina, moze se govoriti o nekoj islamizaciji Evrope. Do tada se moze govoriti samo o jeftinoj radnoj snazi. Koja jeste brojna, i bice jos brojnija. Ali ce jos dugi niz godina ostati samo jeftina radna snaga.
User avatar
reLoaded
Posts: 69
Joined: 14/01/2010 23:05

#14 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by reLoaded »

vox-populi wrote:
arzuhal wrote:Ne znam baš za desekularizaciju Evrope i njenih država, ali postoje teorije o mogućoj, podobroj islamizaciji društava evropskih država, u stoljeću pred nama.
A glavni krivac je evropski natalitet koji je u padu. Valja radnu snagu uvoziti iz zemalja Magreba, Turske...Odatle i briga Vatikana da se u Evropski ustav unese kako se ideja Evrope zasniva na judeo-kršćanskim vrijednostima i tradiciji; odatle i razne zabrane i ograničenja (hidžab, burka, munare....) kao priprema terena za mogući razvoj situacije...
Brojcanost ne mora nuzno znaciti i moc. Koliko je muslimana u parlamentima evropskih zemalja? Koliko ih je u izvrsnoj vlasti? Koliko u policiji, koliko u aktivnoj vojnoj sluzbi?

Ustvari, koliko ih trenutno obavlja bilo kakav visoko ili vise kvalifikovan posao?

Kada u ovim kategorijama muslimani postanu bar znacajna manjina, moze se govoriti o nekoj islamizaciji Evrope. Do tada se moze govoriti samo o jeftinoj radnoj snazi. Koja jeste brojna, i bice jos brojnija. Ali ce jos dugi niz godina ostati samo jeftina radna snaga.
U drugom hadisu se kaže: "Navaliće na vas nevjernički narodi kao što navale gladni na tepsiju." - "Je li zbog toga što će nas biti malo?" - upita neko od ashaba. - "Nije. Vas će tada biti mnogo, ali ćete biti kao pjena koju nose valovi. Allah subhanehu ve te'ala će iz srca vaših neprijatelja ukloniti strah od vas, a u vaša srca će ubaciti vehn." - " A šta je to vehn, o Allahov Poslaniče?" - "Ljubav prema dunjaluku, a strah od smrti." - odgovori Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem." (Ebu Davud i Ahmed - sahih.)

Ovo je mali predznak sudnjeg dana i mislim da u potpunosti daje odgovor na tvoj post :)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#15 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by vox-populi »

reLoaded wrote:
Ovo je mali predznak sudnjeg dana i mislim da u potpunosti daje odgovor na tvoj post :)
Pa ne bas.

Ali to je sada pitanje kako diskutovati na ovoj temi. Svaka religija ce u svojim tekstovima, oficijelnim ili ne, naci nesto slicno.

Ja ipak vise volim realno rezonovati stvari.
User avatar
reLoaded
Posts: 69
Joined: 14/01/2010 23:05

#16 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by reLoaded »

vox-populi wrote:
reLoaded wrote:
Ovo je mali predznak sudnjeg dana i mislim da u potpunosti daje odgovor na tvoj post :)
Pa ne bas.

Ali to je sada pitanje kako diskutovati na ovoj temi. Svaka religija ce u svojim tekstovima, oficijelnim ili ne, naci nesto slicno.

Ja ipak vise volim realno rezonovati stvari.
Ne može vala sad npr. Židov (Izraelac) doći i žaliti se kako je njima sada teško, kako ih svi handre itd. kad znamo da to nije istina.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#17 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by osa »

građani europe su preobrazovani da bi podlegli trendu desekularizacije....
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#18 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

osa wrote:građani europe su preobrazovani da bi podlegli trendu desekularizacije....

nije bas tako
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#19 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

Brojcanost ne mora nuzno znaciti i moc. Koliko je muslimana u parlamentima evropskih zemalja? Koliko ih je u izvrsnoj vlasti? Koliko u policiji, koliko u aktivnoj vojnoj sluzbi?

Ustvari, koliko ih trenutno obavlja bilo kakav visoko ili vise kvalifikovan posao?

Kada u ovim kategorijama muslimani postanu bar znacajna manjina, moze se govoriti o nekoj islamizaciji Evrope. Do tada se moze govoriti samo o jeftinoj radnoj snazi. Koja jeste brojna, i bice jos brojnija. Ali ce jos dugi niz godina ostati samo jeftina radna snaga.
da ali brojcanost sa sobom nosi i moc(preko glasanja,interesa itd),osim ako Evropa postane neka diktatura koja nece postovati demokratiju(ali kada bi se to dogodilo onda bi to ujedno bio i kraj EU)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#20 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by osa »

theTruePath wrote:
osa wrote:građani europe su preobrazovani da bi podlegli trendu desekularizacije....

nije bas tako
baš tako, vjera je u europi samo folklor....
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#21 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

osa wrote:
theTruePath wrote:
osa wrote:građani europe su preobrazovani da bi podlegli trendu desekularizacije....

nije bas tako
baš tako, vjera je u europi samo folklor....
Religija kao folklor je i najopasnija,cisto teoloska religija nije opasna,, ali religija im je dio folklora i to vrlo vazan folklor,,,u kojeg ne daju da diras..pogledaj Njemacku sta je bilo s one turkinje koja je predlozila uklanjanje krstova iz skola.Ta reakcija se nebi dogodila prije 10 godina.To ce nastaviti jacati,ali isto tako ce i islam nastaviti jacati
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#22 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by osa »

theTruePath wrote:
osa wrote:
theTruePath wrote:

nije bas tako
baš tako, vjera je u europi samo folklor....
Religija kao folklor je i najopasnija,cisto teoloska religija nije opasna,, ali religija im je dio folklora i to vrlo vazan folklor,,,u kojeg ne daju da diras..pogledaj Njemacku sta je bilo s one turkinje koja je predlozila uklanjanje krstova iz skola.Ta reakcija se nebi dogodila prije 10 godina.To ce nastaviti jacati
apsolutno očekivana reakcija "ne diraj u moje pa taman i da mi nije stalo do istog", bitno je da religija nema i neće imati utjecaj na donošenje političkih odluka, ekonomiju, znanost i sl., jer tu joj i nije mjesto, sjetio se samo koliko je vatikan lobirao da se u europskom ustavu istaknu kršćanski korjeni europe (koji i postoje) pa ništa od toga...
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#23 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by theTruePath »

Ali zato se mogu pozivati na sekularizam kada je rijec o maramama u skolama,jel? trenutno nema politicku moc ali i to se mjenja,pa stvari se mjenjaju prvo na dnu,pa onda idu ka gore
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#24 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by osa »

theTruePath wrote:Ali zato se mogu pozivati na sekularizam kada je rijec o maramama u skolama,jel? trenutno nema politicku moc ali i to se mjenja,pa stvari se mjenjaju prvo na dnu,pa onda idu ka gore
istina, pa zar i zabrana marama nije jedan vid sekularizacije (osobno ne podržavam takav stav, više sam za pravo na izbor).
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#25 Re: Istrazivanja:Evropa ide ka desekularizaciji

Post by vox-populi »

theTruePath wrote:
Brojcanost ne mora nuzno znaciti i moc. Koliko je muslimana u parlamentima evropskih zemalja? Koliko ih je u izvrsnoj vlasti? Koliko u policiji, koliko u aktivnoj vojnoj sluzbi?

Ustvari, koliko ih trenutno obavlja bilo kakav visoko ili vise kvalifikovan posao?

Kada u ovim kategorijama muslimani postanu bar znacajna manjina, moze se govoriti o nekoj islamizaciji Evrope. Do tada se moze govoriti samo o jeftinoj radnoj snazi. Koja jeste brojna, i bice jos brojnija. Ali ce jos dugi niz godina ostati samo jeftina radna snaga.
da ali brojcanost sa sobom nosi i moc(preko glasanja,interesa itd),osim ako Evropa postane neka diktatura koja nece postovati demokratiju(ali kada bi se to dogodilo onda bi to ujedno bio i kraj EU)
Pa teoretska mogucnost postoji.

Recimo, muslimani se nastave naseljavati kao jeftina radna snaga. Nastave se mnoziti u ovom broju. Nakon 5-7 godina rada sticu mogucnost drzavljanstva. Uzimaju drzavljanstva zemalja u kojima su jeftina radna snaga. Time sticu pravo na glasanje. Slijedecih par generacija se ponasa identicno. Populacija muslimana raste u zemljama EU te prelazi 50%. Kandiduju se i glasaju za svoje. Dobiju vecinu u parlamentu. Dobiju dvotrecinsku vecinu u svim parlamentima EU. Izmjene Evropsku deklaraciju o pravima i slobodama gradjana te nakon toga izmjene ustave maticnih zemalja te stavljaju Islam u prvi plan.

S tim da padaju vec na prvom ispitu, naime vecina ni dan danas nema drzavljanstvo zemalja u kojima su, vec samo stalni boravak.

Kao sto rekoh, teoretski je moguce ali prakticno ne vjerujem da ce se ikada desiti.
Post Reply