Istočno Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3176 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

shake69 wrote:
Romeo 80 wrote:
Haris.ba wrote:Ma svejedno mi kako se zovu. Sarajlije nisu.

Nek se zovu istocnosarajevci. :mrgreen:
Grijesis. Procentualno ih ima vise sarajlija nego u sadasnjem "pravom" Sarajevu.
Reci da se salis, odnosno salite, posto vidim da imas i istomisljenika? Pa to ne bi ni Nele Karajlic izjavio.
Pa ti me ispravi ako grijesim. Mene Lukavica i taj dio uopste ne interesuje. Svoj citav zivot zivim u Sarajevu. Ali ocito nisi upoznat da su tamo citava naselja (kad krenes novim putem od kruznog toka prema Jahorini) napravile prijeratne sarajlije. Sto se mene tice, nastavite sa prepucavanjima medjusobno.

Sa politikom i nacionalistickim trovanjem mene slobodno preskocite. Taj me virus nikad nije zakacio, niti ce.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#3177 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Bivsih sarajlija je tacniji naziv. I mislim da to niko ne problematizira.

I to nema veze sa nacionalizmom.

Danas Lukavica nije Sarajevo. Stanovnici Lukavice nisu sarajlije. Cak ni oni se tako ne zele zvati.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#3178 Re: Istočno Sarajevo

Post by Škobo Habu »

Romeo 80 wrote:
Haris.ba wrote:Ma svejedno mi kako se zovu. Sarajlije nisu.

Nek se zovu istocnosarajevci. :mrgreen:
Grijesis. Procentualno ih ima vise sarajlija nego u sadasnjem "pravom" Sarajevu.
Niđe veze.

Više tih "pravi" ima u Bijeljini, nego li u Lukavici. Jedino ako ne brojiš u te prave one iz Rogatice, Han Pijeska i Sokoca.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3179 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

Haris.ba wrote:Bivsih sarajlija je tacniji naziv. I mislim da to niko ne problematizira.

I to nema veze sa nacionalizmom.

Danas Lukavica nije Sarajevo. Stanovnici Lukavice nisu sarajlije. Cak ni oni se tako ne zele zvati.
Izvini, a koji si ti faktor da drugima odredjujes kako ce se oni izjasnjavati?! Jesi li ti intervjuisao ljude tamo, pa znas da li se oni osjecaju sarajlijama ili ne? Garant nisi, je li tako?!
Kakve veze ima gdje neko stanuje sa mjestom njegovog rodjenja? Znaci ako zbog spleta zivotnih okolnosti se preselis negdje drugo, vise nemas pravo se smatrati sarajlijom?! Interesantno razmisljanje.

A jos interesantnije je da se na drugim temama takmicite u upiranju prstom na Srbe i Hrvate koji BiH ne smatraju svojom domovinom (a rodjeni su ovdje), te ih smatrate budalama zbog toga (sto i jesu realno), a na drugoj strani spocitavate ljudima sto se smatraju sarajlijama pravo na to, jer vise ne zive tu iako su tu rodjeni i proveli veci dio svog zivota.

Licemjerje na kvadrat!
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#3180 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ja i pricam iz licnog iskustva.

Imas li ti kontakta sa komsijama?

Ja jos nisam nijednog sreo koji je rekao da je sarajlija. Bivsi sarajlija da.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3181 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

Haris.ba wrote:Ja i pricam iz licnog iskustva.

Imas li ti kontakta sa komsijama?

Ja jos nisam nijednog sreo koji je rekao da je sarajlija. Bivsi sarajlija da.
Pa eto, sta su onda po tebi moji roditelji? Rodjene sarajlije koje su citav zivot (i ratni period) bili u Sarajevu, a onda iz cisto ekonomskih razloga kupili stan u Lukavici 2016 god. i sad tamo zive?!

Oni dakle vise nisu sarajlije?
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3182 Re: Istočno Sarajevo

Post by konektovan »

Haris.ba wrote:Ja i pricam iz licnog iskustva.

Imas li ti kontakta sa komsijama?

Ja jos nisam nijednog sreo koji je rekao da je sarajlija. Bivsi sarajlija da.
Ma pusti romea i šuplju. Svakodnevno se susrecem s tim ljudima, koje romeo naziva sarajlijama, i nikad nisam cuo ni jednog da za sebe ovdje kaze da je sarajlija. Samo kad smo van BiH, tad se tako izjasne.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3183 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

konektovan wrote:
Haris.ba wrote:Ja i pricam iz licnog iskustva.

Imas li ti kontakta sa komsijama?

Ja jos nisam nijednog sreo koji je rekao da je sarajlija. Bivsi sarajlija da.
Ma pusti romea i šuplju. Svakodnevno se susrecem s tim ljudima, koje romeo naziva sarajlijama, i nikad nisam cuo ni jednog da za sebe ovdje kaze da je sarajlija. Samo kad smo van BiH, tad se tako izjasne.
A Romeo opet prica sa ljudima sa Pala koji su prije rata zivjeli u Sarajevu i koji otvoreno kazu da se to dvoje ne moze ni u snu porediti i da je Sarajevo u kategoriji za sebe, te da zale za zivotom u "velikom gradu".

Ali neka ja valjam suplje...
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3184 Re: Istočno Sarajevo

Post by konektovan »

Hahah žale, isto k'o i kad su poceli da pucaju po Sarajevu. Nagledao sam se takvih i naslušao, i znam jako dobro koliko vole i šta mu misle, te tvoje "rodjene sarajlije" sa pala..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3185 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Romeo 80 wrote:
Haris.ba wrote:Ja i pricam iz licnog iskustva.

Imas li ti kontakta sa komsijama?

Ja jos nisam nijednog sreo koji je rekao da je sarajlija. Bivsi sarajlija da.
Pa eto, sta su onda po tebi moji roditelji? Rodjene sarajlije koje su citav zivot (i ratni period) bili u Sarajevu, a onda iz cisto ekonomskih razloga kupili stan u Lukavici 2016 god. i sad tamo zive?!

Oni dakle vise nisu sarajlije?
Oni nisu Sarajlije oni su malo Sarajlije :D
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3186 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

konektovan wrote:Hahah žale, isto k'o i kad su poceli da pucaju po Sarajevu. Nagledao sam se takvih i naslušao, i znam jako dobro koliko vole i šta mu misle, te tvoje "rodjene sarajlije" sa pala..
Ima ona izreka, kako zracis tako i privlacis! A bas me zanima kako to teku ti tvoji razgovori sa Srbima na Palama i kako to ti njih ispitujes vezano za osjecaje prema Sarajevu?
I da se ovdje ne shvati pogresno, znam ja vrlo dobro sta prosjecan brdjanin sa Pala misli i kakvi su to mentalni sklopovi u prosjeku. Ono sa cime se ne slazem i sto nikad necu dozvoliti je da mi se namece ta prica da su svi isti i da razlike medju ljudima nema.

Upoznao sam ih svakakvih i bas zbog toga ne dopustam da se svi trpaju u isti kos samo na racun mjesta prebivalista. To se zove fasizam, a protiv toga smo se borili, zar ne?!
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3187 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

_BataZiv_0809 wrote:
Romeo 80 wrote:
Haris.ba wrote:Ja i pricam iz licnog iskustva.

Imas li ti kontakta sa komsijama?

Ja jos nisam nijednog sreo koji je rekao da je sarajlija. Bivsi sarajlija da.
Pa eto, sta su onda po tebi moji roditelji? Rodjene sarajlije koje su citav zivot (i ratni period) bili u Sarajevu, a onda iz cisto ekonomskih razloga kupili stan u Lukavici 2016 god. i sad tamo zive?!

Oni dakle vise nisu sarajlije?
Oni nisu Sarajlije oni su malo Sarajlije :D
Jednocetvrtinske sarajlije :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3188 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Romeo 80 wrote: Jednocetvrtinske sarajlije :D
A ja koji zivim u Sa nisam Sarajlija :mrgreen:

Nego zajebi ovu pricu kako je roditeljima tamo?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3189 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

_BataZiv_0809 wrote:
Romeo 80 wrote: Jednocetvrtinske sarajlije :D
A ja koji zivim u Sa nisam Sarajlija :mrgreen:

Nego zajebi ovu pricu kako je roditeljima tamo?
Ti si ono smogovac jelde? :D

Ma ne zale se, fino im je. Novogradnja i miran komsiluk. Slobodnog parkinga ko u prici. Ono sto staroj smeta je nedostatak kvalitetne pijace. Kaze seljaci, uzgajaju sami sebi povrce, pa im pijaca i ne treba :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3190 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Romeo 80 wrote: Ti si ono smogovac jelde? :D

Ma ne zale se, fino im je. Novogradnja i miran komsiluk. Slobodnog parkinga ko u prici. Ono sto staroj smeta je nedostatak kvalitetne pijace. Kaze seljaci, uzgajaju sami sebi povrce, pa im pijaca i ne treba :lol:
Hehe da smogovac... :) volim ja i Sarajevo i smatram ga svojim, ali najvise volim ono odakle sam krenuo :) :thumbup:

Ima finih zgrada u East gallery, idealno mi je za penzionere :wink:
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3191 Re: Istočno Sarajevo

Post by konektovan »

Romeo 80 wrote:
konektovan wrote:Hahah žale, isto k'o i kad su poceli da pucaju po Sarajevu. Nagledao sam se takvih i naslušao, i znam jako dobro koliko vole i šta mu misle, te tvoje "rodjene sarajlije" sa pala..
Ima ona izreka, kako zracis tako i privlacis! A bas me zanima kako to teku ti tvoji razgovori sa Srbima na Palama i kako to ti njih ispitujes vezano za osjecaje prema Sarajevu?
I da se ovdje ne shvati pogresno, znam ja vrlo dobro sta prosjecan brdjanin sa Pala misli i kakvi su to mentalni sklopovi u prosjeku. Ono sa cime se ne slazem i sto nikad necu dozvoliti je da mi se namece ta prica da su svi isti i da razlike medju ljudima nema.

Upoznao sam ih svakakvih i bas zbog toga ne dopustam da se svi trpaju u isti kos samo na racun mjesta prebivalista. To se zove fasizam, a protiv toga smo se borili, zar ne?!
Naravno da nisu svi isti, ali velika vecina je ista. :wink: Radim sa njima, i znam dobro kako razmišljaju.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3192 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

Ma dobro, svega ima to se slazem. Imao sam i ja kolegu sa one strane granice :D Igra reprezentacija BiH. Mi ga zovemo da nakon posla svi zajedno sjednemo negdje u restoran i gledamo repku. Kaze lik meni "Gdje cu ja Srbin da navijam za BiH" :-)

Ali mu ne smeta dolaziti u Rajvosa po platu :oops:
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#3193 Re: Istočno Sarajevo

Post by klosar pravi »

Romeo 80 wrote:Ma dobro, svega ima to se slazem. Imao sam i ja kolegu sa one strane granice :D Igra reprezentacija BiH. Mi ga zovemo da nakon posla svi zajedno sjednemo negdje u restoran i gledamo repku. Kaze lik meni "Gdje cu ja Srbin da navijam za BiH" :-)

Ali mu ne smeta dolaziti u Rajvosa po platu :oops:

Zbog vas starijih se i desilo što se desilo jer ako je istina ovo što si napisao to još više potvrđuje ovo što pisem zbog koga mi stari izgubi život..
Još ga smatra drugarom.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#3194 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

klosar pravi wrote:
Romeo 80 wrote:Ma dobro, svega ima to se slazem. Imao sam i ja kolegu sa one strane granice :D Igra reprezentacija BiH. Mi ga zovemo da nakon posla svi zajedno sjednemo negdje u restoran i gledamo repku. Kaze lik meni "Gdje cu ja Srbin da navijam za BiH" :-)

Ali mu ne smeta dolaziti u Rajvosa po platu :oops:

Zbog vas starijih se i desilo što se desilo jer ako je istina ovo što si napisao to još više potvrđuje ovo što pisem zbog koga mi stari izgubi život..
Još ga smatra drugarom.
Nista te nisam razumio. Ko koga smatra drugarom? Ako mislis na lika kojeg sam spomenuo, to mi je bio radni kolega. Nisam ga ja birao.

A tesko da je zbog mene rat poceo, jer sam tada imao 12 godina :wink:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#3195 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ako ti je toliko stalo, nek su ti starci sarajlije.

Ali u suštini su bivše sarajlije. :D

P.S.
Nedavno sretnem poznanika. Preselio u penziji u Lukavicu. I kroz priču kaže vratio se na Dobrinju. Inače Srbin (ako je bitno za priču). Saznam tri puta ga izmlatili. Pretpostavljam u pjanskoj, jer ima jezičinu. Helem, saznali da je u ratu bio alijin Srbin. Ali, ni to nije belaj. Saznali da je bio u HVO u Sarajevu. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3196 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

De odvadi malo
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#3197 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Sta je nejasno?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3198 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Sve je kristalno jasno.
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#3199 Re: Istočno Sarajevo

Post by Melbourne_Australia »

Ja mislim da je malo ko vise vremena proveo od mene po Lukavici...Bukvalno sam jedan duzi period zene samo tamo ganjao, izlazio i na kraju iznajmio stan u Spasovdanskoj ...Bilo je dobro , dok nisam upao u oci , auto dobro zene i postalo je opasno :D ..Imao i vezu sa trebom iz Lukavice...E ovako, velika vecina ljudi koji zive u novim zgradama po Lukavici su dosli iz pm..Kalinovik i ostale vukojebine iz rs.. Vojkovici su uglavnom sastavljeni iz ljudi koji su zivjeli i prije rata tu...Uglavnom zenski rod fura furku hodanja po gradu i vole reci da su Sarajke, muski rod vrlo rijetko i danas a isto tako rijetko ces cuti da neki muskarac kaze da je Sarajlija...Namazani su, imaju pricu jednu za nas a drugu za svoje drustvo...Uglavnom oni su za mene zavrsili za sva vremena, nikad vise nista sa njima ne bi radio, jer znam da bi opet isto uradili da mogu....Takvi su i takvi ce umrijeti....
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#3200 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Sace ti doci i reci da odvadis.

Helem. I meni je fascinantna ta visestruka prica. Jedna za "nase" druga za "federalce".

A neko spomenu predatavljanje strancima. Pito stranac Lukavcana odakle je. Kaze Ist Sarajevo. Kaze stranac veri bjutiful. Old siti. Bascarsija. Bosnia spring. Onda ovaj objasnjava. Not that Sarajevo. But "Belgrejd Sarajevo".

Treba to iskusit pa onda pricat.
Post Reply