Istočno Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2751 Re: Istočno Sarajevo

Post by JThomas »

pa ne treba mu. on da ima kome prodati taj kvantitet zgrada (u odnosu na prostor) - pa dodik bi naredio da sagradi, proda i njemu donese toliko i toliko. u tim uzusima nema apsolutno nikakve razlike između vlasti b, h i s komponente poslije rata, samo u istočnom sarajevu nema potrebe da se prostor siluje za profit kao kod nas...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2752 Re: Istočno Sarajevo

Post by JThomas »

gdje god se može ekstra zaraditi ili ukrasti sve se isto radi. on na stanogradnji ne može, jer nema potražnju, pa ne siluje prostor za gradnju. ali zato snsd kadar na sokocu siluje šumu, zato bojo gašanović na hreši kopa kamen bez koncesije i tako dalje...
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2753 Re: Istočno Sarajevo

Post by agent_zero »

So What! wrote:Prijatelju Istočno Sarajevo nikada nije ni planiralo biti grad, već namjeran trn u oku Sarajlijama, inat čaršija, koja svoju misiju i nije nešto uspjela, ali dobil ismo jedno lijepo naselje na periferiji Sarajeva.

Dakle na slici iz 2006. godine vidim orelativno prazno Sarajevsko polje, a 2016. vidimo elegantno popunjeno zgradama, opet u nekom redu, ispoštavane zelene površine, široke ceste, parkovi, igrališta, zeleni pojasi. Znači regulacioni plan skoro u potpunosti ispoštovan.

Pogledajmo recimo isto to Sarajevsko polje oko Butmira, Sokolović Kolonije, Hrasnice, Nedžarića, Stupa, Otesa, Osijeka i šta vidimo. Uzurpirane vodozaštitne zone, kuće i zgrade pravljene bez ikakvog reda, norme, kršeći desetine zakon svojim postojanjem.

Ispade da Srbi iz rekreacije napraviše čaršiju na ćošku Sarajeva i očitaše nam svima lekciju iz urbanizma.
:thumbup:

Kad je SDA balija ikad znao šta je urbano i urbanizam?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2754 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Što se tiče urbanizma - tu smo na nivou nekih afričkih zemalja.

A Istočno Sarajevo - urbanistički jeste ok. Isto su i Pale ispale ok. Ja im čestitam.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#2755 Re: Istočno Sarajevo

Post by PlayItCoolowski »

Zivio sam u Podgorici pet godina. Sada zivim u Sarajevu. Juce sam bio do Istocnog Sarajeva i ne bih da se neko uvrijedi jer mi nije ni na kraju pameti da mijesam nacionalnost sa time kako neki grad izgleda. S obzirom da Istocnog Sarajevo nije fizicki odvojeno od Sarajeva, to je isti grad, ma kakva administrativna podjela bila. Sa druge strane, onoliko novograde je forirsiranje i jako je dosadno. Svaki dio grada je isti i stvarno je monotono. Podsjeca mnogo na Stari Aerodrom u Podgorici. Naravno, sve pod konac, siroko i sl. To stoji. Ali to mozete postici gdje god zelite. Medjutim, uredno je i u poredjenju sa nekim djelovima Sarajeva, iznedjujuce je drugacije (u pozitivnom smislu). Centar Sarajeva je nesto sto se rijetko gdje na svijetu moze vidjeti i koliko god bilo dezurnih pljuvaca, Sarajlije definitivno ne cijene dovoljno sta imaju. Inace, vidio sam neke fine kafice lijevo od JYSK-a na IS, gdje cu rado ici i siguran sam da sto veci i ljepsi grad (mislim na citavo Sarajevo), to bolje za sve. Sto se tice zabluda o otcjepljenju, volio bih da mi neko ko zivi u ovom dijelu Sarajeva kaze kako to zamislja da na 20 minuta od centra Sarajeva bude blizi Beogradu?
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#2756 Re: Istočno Sarajevo

Post by amko761 »

Hm mislim isto kako su Bošnjaci bliži Turskoj koja je hiljadu kilometara daleko :wink:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2757 Re: Istočno Sarajevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

amko761 wrote:Hm mislim isto kako su Bošnjaci bliži Turskoj koja je hiljadu kilometara daleko :wink:
Veliki mislilac.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2758 Re: Istočno Sarajevo

Post by cyprus »

Haris.ba wrote:A Istočno Sarajevo - urbanistički jeste ok. Isto su i Pale ispale ok. Ja im čestitam.
Ma jes qrac OK... Jedina razlika je što ima više prostora, pa izgleda manje džunglovito...
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#2759 Re: Istočno Sarajevo

Post by Dino79 »

Stanje u kantonu je toliko loše da o IS govorimo kao primjeru dobrog urbanizma.

A ovo sto vidimo na ovoj slici je ustvari primjer loseg urbanizma .
Ulice su uske a parkinga nedovoljno tako da su neke ulice pretvorene u jednosmjerne a druga traka iskorstena za parking mjesta. Novi blokovi su napravljeni sa duplo vecom visinom tako da su susjednom bloku zgrada zaklonili i pogled i sunce.
Zgrade zu rađene po sistemu spojenih lamela tako da u unutrasnjim dvoristima nema ni provjetravanja ni nekog posebnog pogleda osim u komsijin prozor.
Park ima samo jedan sa spomenikom Gavrilu.
Igralista za djecu takođe malo.
Javna rasvjeta je vrlo slaba tako da se vozi skoro po mraku.
Nema nijedan semafor.......itd

Tako da treba malo prostat i vidjet licno na sta lici to naselje.
Na slici izgleda idilicno a u stvarnosti nije tako.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#2760 Re: Istočno Sarajevo

Post by amko761 »

studiorum_tuzlaensis wrote:
amko761 wrote:Hm mislim isto kako su Bošnjaci bliži Turskoj koja je hiljadu kilometara daleko :wink:
Veliki mislilac.
Nek si ti rekao nešto konstruktivno.

@Play, evo ovako: https://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbeg ... /171015103
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2761 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Sve je to istina. Da su upis urbanizma - nisu. Ali, pored nas su Baron Hausman.

Ljudi barem imaju cestu normalnih gabarita. Imaju relativno velike javne parking površine. Imaju trotoar :D . Toliko su nam standardi uništeni - da barem neki red nama je nedostižan.

Imaju taj sistem lamela - pa im mogu doći investitori koji ne moraju imati velika sredstva za ogromne građevine - pa udri. Mogli smo i mi tako mnoga naselja urediti.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2762 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

Dino79 wrote:Stanje u kantonu je toliko loše da o IS govorimo kao primjeru dobrog urbanizma.

A ovo sto vidimo na ovoj slici je ustvari primjer loseg urbanizma .
Ulice su uske a parkinga nedovoljno tako da su neke ulice pretvorene u jednosmjerne a druga traka iskorstena za parking mjesta. Novi blokovi su napravljeni sa duplo vecom visinom tako da su susjednom bloku zgrada zaklonili i pogled i sunce.
Zgrade zu rađene po sistemu spojenih lamela tako da u unutrasnjim dvoristima nema ni provjetravanja ni nekog posebnog pogleda osim u komsijin prozor.
Park ima samo jedan sa spomenikom Gavrilu.
Igralista za djecu takođe malo.
Javna rasvjeta je vrlo slaba tako da se vozi skoro po mraku.
Nema nijedan semafor.......itd

Tako da treba malo prostat i vidjet licno na sta lici to naselje.
Na slici izgleda idilicno a u stvarnosti nije tako.
ovo kroz bošnjačke naočale ako gledaš :mrgreen:

dok recimo sve to što zamjeraš kroz relativno neutralne naočale je OK... većina što si naveo ne stoji


živio sam na onom brdu s kojeg je slikano to polje
tu mi je vikendica
nema čudnijih stanovnika od starosjedilaca toga kraja

sigurno ima nedostataka ali kako je to izgledalo 2001. i kako izgleda danas... to je kao kameno doba i svemirsko doba...
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#2763 Re: Istočno Sarajevo

Post by So What! »

Haris.ba wrote:Sve je to istina. Da su upis urbanizma - nisu. Ali, pored nas su Baron Hausman.

Ljudi barem imaju cestu normalnih gabarita. Imaju relativno velike javne parking površine. Imaju trotoar :D . Toliko su nam standardi uništeni - da barem neki red nama je nedostižan.

Imaju taj sistem lamela - pa im mogu doći investitori koji ne moraju imati velika sredstva za ogromne građevine - pa udri. Mogli smo i mi tako mnoga naselja urediti.
To je to, jednostavno neke normalne stvari su nama postale dovoljne. :thumbup:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2764 Re: Istočno Sarajevo

Post by Banksy »

Sarajevo, stiješnjeno u kotlini, nikad nije moglo napraviti velike ceste, parkinge, javne površine, zato što, od njegovog postanka, jednostavno nije bilo prostora u granicama zamišljenog grada. Dijelom je to obavljeno na livadama Novog Sarajeva i Alipašinog Polja zato što su u pitanju bile upravo prazne livade. Drugo, Sarajevo je formirano prije više stoljeća, pa se tako stoljećima dodavalo, krpilo i ubacivalo gdje je šta moglo. Nemoguće ga je uspoređivati s praznim, pustim livadama Istočnog Sarajeva na kojima se, kao kockice, ubacuju zgrade i avenije.
Čak i takvo, s praznim livadama na kojima se moglo raditi šta se htjelo, Istočno Sarajevo je, umjesto ozbiljnog, urbaniziranog prostora na kojem se zaista mogao osmisliti i izvesti pravi grad, postalo niz blokova stambenih objekata, bez reda, plana i sistema organizacije.
Mislim, nevjerovatno je da se uopće radi usporedba po bilo kojim osnovama i bilo koje vrste.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2765 Re: Istočno Sarajevo

Post by muha_sa »

Banksy wrote:Sarajevo, stiješnjeno u kotlini, nikad nije moglo napraviti velike ceste, parkinge, javne površine, zato što, od njegovog postanka, jednostavno nije bilo prostora u granicama zamišljenog grada. Dijelom je to obavljeno na livadama Novog Sarajeva i Alipašinog Polja zato što su u pitanju bile upravo prazne livade. Drugo, Sarajevo je formirano prije više stoljeća, pa se tako stoljećima dodavalo, krpilo i ubacivalo gdje je šta moglo. Nemoguće ga je uspoređivati s praznim, pustim livadama Istočnog Sarajeva na kojima se, kao kockice, ubacuju zgrade i avenije.
Čak i takvo, s praznim livadama na kojima se moglo raditi šta se htjelo, Istočno Sarajevo je, umjesto ozbiljnog, urbaniziranog prostora na kojem se zaista mogao osmisliti i izvesti pravi grad, postalo niz blokova stambenih objekata, bez reda, plana i sistema organizacije.
Mislim, nevjerovatno je da se uopće radi usporedba po bilo kojim osnovama i bilo koje vrste.
:thumbup: :kiss:
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#2766 Re: Istočno Sarajevo

Post by alipasijaner »

Problem Sarajeva je sto od velikog praska prije 5000 godina na ovamo svi zele da budu sto blize Vjecnoj vatri pa je tako grad osmisljen i napravljen bez ideje i vizije da se siri tamo gdje moze i ima prostora, a to je upravo Lukavica gdje ravne povrsine ima u nedogled i ima mjesta da se napravi grad za 3 miliona stanovnika. Da nije bilo Olimpijade tesko da bi bilo i Alipasina, Olimpijskog i Vojnickog, a kamoli Dobrinje, zadnja linija "odbrane" bi bila Otoka, i iza nje praznina. Ono gdje se Sarajevo sada moglo prosiriti je stara industrijska zona od CVile prema Ilidzi i Stup i jeste prosireno na nacin da se sledis na sta lici, a dokle to ide posljednji primjer su Taslihan i Hastahana koji su zbog nedostatka mjesta za gradjenje blizu gume sto gori dosli na red za betoniranje, dok bi slijedeći na red mogao doci park preko puta BBI-a. Smijesno je sada o Lukavici pricati kao gradu jer je to grad u izgradnji, treba pricati za 20, 30, 50 godina, a da imaju mjesta za prosirenja, otklanjanje nedostataka i poboljsanje infrastrukture.. imaju..
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#2767 Re: Istočno Sarajevo

Post by So What! »

Banksy wrote:Sarajevo, stiješnjeno u kotlini, nikad nije moglo napraviti velike ceste, parkinge, javne površine, zato što, od njegovog postanka, jednostavno nije bilo prostora u granicama zamišljenog grada. Dijelom je to obavljeno na livadama Novog Sarajeva i Alipašinog Polja zato što su u pitanju bile upravo prazne livade. Drugo, Sarajevo je formirano prije više stoljeća, pa se tako stoljećima dodavalo, krpilo i ubacivalo gdje je šta moglo. Nemoguće ga je uspoređivati s praznim, pustim livadama Istočnog Sarajeva na kojima se, kao kockice, ubacuju zgrade i avenije.
Čak i takvo, s praznim livadama na kojima se moglo raditi šta se htjelo, Istočno Sarajevo je, umjesto ozbiljnog, urbaniziranog prostora na kojem se zaista mogao osmisliti i izvesti pravi grad, postalo niz blokova stambenih objekata, bez reda, plana i sistema organizacije.
Mislim, nevjerovatno je da se uopće radi usporedba po bilo kojim osnovama i bilo koje vrste.
Hajmo sada ovako, kao neko koga posao veže za Sarajevo, a inače nije stalno tu, ali je dovoljno da baš dobro upozna grad, moram reći Sarajevo je prekrasan i unikatan grad, kakvog nema na daleko.

Niko nije uspoređivao Istočno Sarajevo ni sa jednim dijelom grada od Alipašinog prema Bistriku, već o širenju Sarajeva u Sarajevskom polju, a isto širenje se desilo nakon rata.

Dakle Sarajevu su najmanje dali Bosanci, najpoznatije građevine su dijela stranih arhitekata Paržika, Neidharta, Vancaša, a jako malo ustvari nekih domaćih ljudi. Otomansku ljepotu i Austrougrasku profinjenost, zamijenila je komunistička bezličnost, ali jedan lijep sklad i organizacija grada.

Sve je to uništeno kada su Sarajevom, počeli vladati Bosanci, Bošnjaci i kojima je pušteno da upravljaju i grade. Upropaštena su predivna prostranstva koja su se mogla pretvoriti u lijepo urbanizovana naselja, može i sa kućama, a može i sa zgradama.

I onda ti dođu Srbi u Istočnom Sarajevu i objasne kako se urbanizuje ravnica, a Arapi ti objasne kako se urbanizuje brdo.

Prostranstva Sarajevskog polja su maltene otišla u nepovrat, može ih izvući zemljotres, eventualno rat. A takvo nešto niko ne priželjkuje.

Prijeratna i poslijeratna gradnja u između Alipašinog Polja i Dobrinje.

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2768 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Banksy wrote:Dijelom je to obavljeno na livadama Novog Sarajeva i Alipašinog Polja zato što su u pitanju bile upravo prazne livade.
NIsu to bile ledine gdje je bilo dođi i salij temelje i zgrada. Imaju slike sa brežuljcima i slično. Bruka zemlje je pomaknuta. Onda je rijeka morala biti uređena.

I šta smo mi uradili od praznih livada? Eno ti slika iznad našeg planiranja, pa onda u komunizmu. Samo baci pogled na Alipašino, te na Stupsko brdo. A tako nije moralo biti.
Banksy wrote:Nemoguće ga je uspoređivati s praznim, pustim livadama Istočnog Sarajeva na kojima se, kao kockice, ubacuju zgrade i avenije.
Eto ti primjer Osjeka. Bila prazna livada. I šta je danas? Izlaz iz ulice pod 90 stepeni jer komšija ne da komadić svakako male bašte da se napravi cesta po pravilima. O trotoaru da ne pričam. Glavna cesta kroz naselje vijuga uz stare granice parcela, a do nje samo su napravljene uličice u pravilu širine 2,5 metra. Struja po stubovima. Parking? Park? Autobusko stajalište na sred je ceste.
Banksy wrote:Čak i takvo, s praznim livadama na kojima se moglo raditi šta se htjelo, Istočno Sarajevo je, umjesto ozbiljnog, urbaniziranog prostora na kojem se zaista mogao osmisliti i izvesti pravi grad, postalo niz blokova stambenih objekata, bez reda, plana i sistema organizacije.
Ne znam šta si očekivao u Lukavici? Starije i bolje Sarajevo ja nisam. Ali, da nema plana nije istina. NIje to ništa spektakularno, ali samo uspoređujući naša novonastala naselja i njihova - oni su upis urbanizma.
caffeinefreak
Posts: 218
Joined: 13/03/2013 23:53

#2769 Re: Istočno Sarajevo

Post by caffeinefreak »

Pitanje za one koji zive na dobrinji IV - lukavici i sl, koji operater interneta/kablovske koristite?
mtel, elta, total znam samo moze tv, blicnet ili nesto trece?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#2770 Re: Istočno Sarajevo

Post by Romeo 80 »

caffeinefreak wrote:Pitanje za one koji zive na dobrinji IV - lukavici i sl, koji operater interneta/kablovske koristite?
mtel, elta, total znam samo moze tv, blicnet ili nesto trece?
Elta kabel i totalno je sranje. Ni za Mtel nisam čuo neke pohvale.
caffeinefreak
Posts: 218
Joined: 13/03/2013 23:53

#2771 Re: Istočno Sarajevo

Post by caffeinefreak »

:run:
Romeo 80 wrote:
caffeinefreak wrote:Pitanje za one koji zive na dobrinji IV - lukavici i sl, koji operater interneta/kablovske koristite?
mtel, elta, total znam samo moze tv, blicnet ili nesto trece?
Elta kabel i totalno je sranje. Ni za Mtel nisam čuo neke pohvale.
Vidim da elta ima 999 pinkovih kanala..
Vjerovatno je najbolja opcija total tv i posebno neki internet paket od mtela ili sl..
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2772 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

ja sam imao TOTAL TV i mtel internet jer mi nije mogao TV preko starih parica

ali total tv ti je truba kad npr pada snijeg ili jaka kiša :D
moraš dooobro odraditi lokaciju tanjura
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2773 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Blek svon zasto kazes da su ljudi koji ovdje zive cudni :-?
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#2774 Re: Istočno Sarajevo

Post by nagibSA »

Ja sad koristim mtel TV+net, ranije eltu, nisam imao nekih vecih problema. Ali, bolji je mtel, nije mi pukla veza otkad sam 'uzeo'. Nije im losa ni programska sema.
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2775 Re: Istočno Sarajevo

Post by Edin H. »

I Istocnom Sarajevu zabranili prodaju skanka :shock:

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /180111116
Post Reply