Istočna Njemačka danas....

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#301 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Ommadawn »

Lajavikrelac wrote:

:mrgreen: :evil:
Koliko su voljeli Trabanta govori podatak o mnogima koji su bili napusteni 1989 te i podatak da je zadnji proizveden 1991 godine. Trabanta vise niko nije htio jer se pojavila mogucnost da se moze imati Mercedes, BMW, Opel, Volvo, Volkswagen. Doduse, kad su skontali da se do tih auta tesko stize i na Zapadu, samo na drugaciji nacin, svi su poceli hvale Trabanta i Wartburga.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#302 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Eborg »

:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#303 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Image


LIMUZINA Citroen CX "Honecker" koju je istočnonjemački komunistički režim kupio za planirani posjet francuskog predsjednika 1989., prodana je za 95.000 eura (715.350 kuna), što je iznenadilo stručnjake koji su očekivali tek polovicu te svote.

Automobil zapravo nikada nije bio korišten jer je planirani državnički posjet Francoisa Mitterranda Istočnom Berlinu u povodu 40. godišnjice Demokratske Republike Njemačke (DDR) bio odgođen zbog kolapsa komunističkog bloka, piše časopis Autobild.

U studenome 1989. srušen je Berlinski zid i u manje od godinu dana DDR je nestao pošto su se dvije Njemačke ponovno ujedinile.

Limuzina Citroen sa sivim baršunastim sjedalima stajala je konzervirana 26 godina da bi na dražbi Artcurial u Parizu bila prodana po cijeni daleko višoj od očekivane.

Istočnonjemački komunistički vođa Erich Honecker naručio je vozilo mjesecima prije nego se komunistički režim počeo urušavati.

Osim duljine od gotovo 5 metara, Citroen CX limo skromno je vozilo mjereno standardima limuzine jer nema ni kožnih sjedišta ni unutrašnje dijelove izrađene iz visokokvalitetnog drva. Opremljeno je zato sofisticiranim klima uređajem, dobrim unutarnjim osvjetljenjem i plavom 'rotirkom' na krovu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#304 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Kapitalizam je kriv za siromaštvo i glad!

Izvor: Pixsell , Autor:REUTERS/Yannis Behrakis
Autor: tportal.hr/Hina24.2.2015 15:57:0824.2.2015 15:57:04

Gotovo trećina Nijemaca vjeruje da je kapitalizam uzrok siromaštva i gladi, a većina njih smatra da stvarna demokracija nije moguća s postojećim gospodarskim sustavom, pokazuje istraživanje objavljeno u utorak, što ga je za berlinsko Slobodno sveučilište proveo institut Emnid.


Istraživanje provedeno na 1.400 ispitanika pokazalo je da 59 posto stanovnika bivšeg komunističkog istoka Njemačke smatra da su komunističke i socijalističke ideje dobre za društvo. Na zapadu zemlje, toga je mišljenja 37 posto građana.

Radikalna stranka Ljevice i dalje je jaka politička snaga na istoku zemlje, 25 godina nakon pada Berlinskog zida i ponovnog ujedinjenja zemlje.

Istraživanje je pokazalo da više od 60 posto Nijemaca vjeruje da u njihovoj zemlji nema prave demokracije jer industrija ima previše političkog utjecaja i da glas birača ima samo podređenu ulogu u političkom odlučivanju.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#306 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 14:51, edited 1 time in total.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#307 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by ioannes »

upravo tako....
ono sto danas "die Linke" zastupa, to je SPD zastupala prije 20-30 god.
onda imas jos fenomen da oportunistkinja Merkolovca zauzima sve pozicije "sredine"
to je u biti i recept njenog "uspjeha" ...."sta me zanima sta sam jucer rekao,danas govorim ovako"
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#308 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by biscanka2 »

_BataZiv_0809 wrote:
topcam wrote:Mene cudi da bas istocna njemacka ima najvise nacista, a oni u 90% Rusi.

I da se ja kao Pacifista pitam, digao bih ne Berliski zid, nego zid kroz cijelu granicu sa DDR i pride 4 metra na to bodljikavu zicu.
Nidje veze.[[/b]/quote]

Od mnogih njemaca ( bez da su mrzostranci ili radikali ) zapadne Njemacke,mozes po pitanju ponovnog podizanja zida, isto cuti. :)
To se moze povezati sa nacinom ponasanja jednog djela gradjana istocne Njemacke koji su po padu zida doleprsali na zapad
te se odmah bacili na istrazivanja mogucnosti kako sta iskoristiti ( naravno pod motom "mi pacenici dosta smo patili sad zasluzujemo odstetu") .
Tad bih se uvijek prisjetila zenske koja je iz DDR- na zapad dosla tetki na 60-ti rodjendan.
Ona je bila udata sa dvoje djece. Muz i ona obadvoje u radnom odnosu.
Boravila je kod tetke 2 nedelje a kaze da je prije godinu dana morala podnijeti zahtjev za dozvolu da tetku na zapadnom dijelu posjeti.Dozvolu je dobila samo ona ( bez muza i djece ).
Normalno interesovalo me kakav je zivot u DDR-u a ona meni kratko i jasno - neznam zasto neki zele na zapad".
Ja iskolacila oci a ona nastavi . :cry:
Ja ovdje nebi zeljela zivjeti. Nedelju dana sam tu i gledam kakav je ovdje zivot.
Vi ste pod tolikim stresom. Poteskoce dok stan nadjete,pola plate za kiriju morate dati.
Poteskoce dok za dijete u obdanistu mjesto dobijete. Mi tamo imamo od preduzeca stan.
Kad se nesto pokvari ( bojler, voda, grijanje ) samo javimo u preduzece, oni dodju i poprave i mi mirni.
Za dijete svak ima mjesto u obdanistu , bez ikakvih problema.
Plate imamo dobre jedino sto nam nedostaje je da bez problema mozemo putovati kud hocemo i nemamo sirok izbor po pitanju robe ( podrazumijeva se i prehrambena roba).
Kad se pogleda u kakvom je stanju , poslije pada zida, bio DDR -pocevsi od puteva (cesta) pa nadalje. :D
Kad je era Helmut Kol vidjela koja euforija vlada, zaveli su solidarni doprinos 1% od bruto plate za obnovu istocne tako da je to narod donedavno placao. Posto je donedavno negodovanje ( po pitanju ovog doprinosa ) bilo sve glasnije sada su taj doprinos usmjerili na (mislim) ekologiju.O milionima koje je Kol iz penzijske fonda izvadio kako bi svakog gradjana ( DDR ) sa sto njmackih maraka pozdravio da i ne govorim.
:roll: I danas se debate vode kako su oni zapostavljeni - da su manje zagarantovane plate (satnice) kao i penzije ali se nigdje nehvale da je kod njih jeftiniji zivot tako da se dosta njemaca upravo iz istih razloga, kao nas "pazifista" :wink: izjasnjava.
Nego po pitanju soidarnosti, upravo dodjoh na ideju da bi kod nas narod trebao od nasih budzetlija zahtjevati bar 3% od plate solidarnog doprinosa za izgradnje cesta, popravke i odrzavanje bolnica, skola, i financiranja drugih drustvenih problema . :hm:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#309 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by stakasa »

biscanka2 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
topcam wrote:Mene cudi da bas istocna njemacka ima najvise nacista, a oni u 90% Rusi.

I da se ja kao Pacifista pitam, digao bih ne Berliski zid, nego zid kroz cijelu granicu sa DDR i pride 4 metra na to bodljikavu zicu.
Nidje veze.[[/b]/quote]

Od mnogih njemaca ( bez da su mrzostranci ili radikali ) zapadne Njemacke,mozes po pitanju ponovnog podizanja zida, isto cuti. :)
To se moze povezati sa nacinom ponasanja jednog djela gradjana istocne Njemacke koji su po padu zida doleprsali na zapad
te se odmah bacili na istrazivanja mogucnosti kako sta iskoristiti ( naravno pod motom "mi pacenici dosta smo patili sad zasluzujemo odstetu") .
Tad bih se uvijek prisjetila zenske koja je iz DDR- na zapad dosla tetki na 60-ti rodjendan.
Ona je bila udata sa dvoje djece. Muz i ona obadvoje u radnom odnosu.
Boravila je kod tetke 2 nedelje a kaze da je prije godinu dana morala podnijeti zahtjev za dozvolu da tetku na zapadnom dijelu posjeti.Dozvolu je dobila samo ona ( bez muza i djece ).
Normalno interesovalo me kakav je zivot u DDR-u a ona meni kratko i jasno - neznam zasto neki zele na zapad".
Ja iskolacila oci a ona nastavi . :cry:
Ja ovdje nebi zeljela zivjeti. Nedelju dana sam tu i gledam kakav je ovdje zivot.
Vi ste pod tolikim stresom. Poteskoce dok stan nadjete,pola plate za kiriju morate dati.
Poteskoce dok za dijete u obdanistu mjesto dobijete. Mi tamo imamo od preduzeca stan.
Kad se nesto pokvari ( bojler, voda, grijanje ) samo javimo u preduzece, oni dodju i poprave i mi mirni.
Za dijete svak ima mjesto u obdanistu , bez ikakvih problema.
Plate imamo dobre jedino sto nam nedostaje je da bez problema mozemo putovati kud hocemo i nemamo sirok izbor po pitanju robe ( podrazumijeva se i prehrambena roba).
Kad se pogleda u kakvom je stanju , poslije pada zida, bio DDR -pocevsi od puteva (cesta) pa nadalje. :D
Kad je era Helmut Kol vidjela koja euforija vlada, zaveli su solidarni doprinos 1% od bruto plate za obnovu istocne tako da je to narod donedavno placao. Posto je donedavno negodovanje ( po pitanju ovog doprinosa ) bilo sve glasnije sada su taj doprinos usmjerili na (mislim) ekologiju.O milionima koje je Kol iz penzijske fonda izvadio kako bi svakog gradjana ( DDR ) sa sto njmackih maraka pozdravio da i ne govorim.
:roll: I danas se debate vode kako su oni zapostavljeni - da su manje zagarantovane plate (satnice) kao i penzije ali se nigdje nehvale da je kod njih jeftiniji zivot tako da se dosta njemaca upravo iz istih razloga, kao nas "pazifista" :wink: izjasnjava.
Nego po pitanju soidarnosti, upravo dodjoh na ideju da bi kod nas narod trebao od nasih budzetlija zahtjevati bar 3% od plate solidarnog doprinosa za izgradnje cesta, popravke i odrzavanje bolnica, skola, i financiranja drugih drustvenih problema . :hm:


Pomozi sirotu na svoju sramotu. Sjebali bi crveni carsku haznu. Svugdje. Umjetnost je napravit ljencine od Prusa
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#310 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by topcam »

biscanka2 wrote:
Od mnogih njemaca ( bez da su mrzostranci ili radikali ) zapadne Njemacke,mozes po pitanju ponovnog podizanja zida, isto cuti. :)
To se moze povezati sa nacinom ponasanja jednog djela gradjana istocne Njemacke koji su po padu zida doleprsali na zapad
te se odmah bacili na istrazivanja mogucnosti kako sta iskoristiti ( naravno pod motom "mi pacenici dosta smo patili sad zasluzujemo odstetu") .
Tad bih se uvijek prisjetila zenske koja je iz DDR- na zapad dosla tetki na 60-ti rodjendan.
Ona je bila udata sa dvoje djece. Muz i ona obadvoje u radnom odnosu.
Boravila je kod tetke 2 nedelje a kaze da je prije godinu dana morala podnijeti zahtjev za dozvolu da tetku na zapadnom dijelu posjeti.Dozvolu je dobila samo ona ( bez muza i djece ).
Normalno interesovalo me kakav je zivot u DDR-u a ona meni kratko i jasno - neznam zasto neki zele na zapad".
Ja iskolacila oci a ona nastavi . :cry:
Ja ovdje nebi zeljela zivjeti. Nedelju dana sam tu i gledam kakav je ovdje zivot.
Vi ste pod tolikim stresom. Poteskoce dok stan nadjete,pola plate za kiriju morate dati.
Poteskoce dok za dijete u obdanistu mjesto dobijete. Mi tamo imamo od preduzeca stan.
Kad se nesto pokvari ( bojler, voda, grijanje ) samo javimo u preduzece, oni dodju i poprave i mi mirni.
Za dijete svak ima mjesto u obdanistu , bez ikakvih problema.
Plate imamo dobre jedino sto nam nedostaje je da bez problema mozemo putovati kud hocemo i nemamo sirok izbor po pitanju robe ( podrazumijeva se i prehrambena roba).
Kad se pogleda u kakvom je stanju , poslije pada zida, bio DDR -pocevsi od puteva (cesta) pa nadalje. :D
Kad je era Helmut Kol vidjela koja euforija vlada, zaveli su solidarni doprinos 1% od bruto plate za obnovu istocne tako da je to narod donedavno placao. Posto je donedavno negodovanje ( po pitanju ovog doprinosa ) bilo sve glasnije sada su taj doprinos usmjerili na (mislim) ekologiju.O milionima koje je Kol iz penzijske fonda izvadio kako bi svakog gradjana ( DDR ) sa sto njmackih maraka pozdravio da i ne govorim.
:roll: I danas se debate vode kako su oni zapostavljeni - da su manje zagarantovane plate (satnice) kao i penzije ali se nigdje nehvale da je kod njih jeftiniji zivot tako da se dosta njemaca upravo iz istih razloga, kao nas "pazifista" :wink: izjasnjava.
Nego po pitanju soidarnosti, upravo dodjoh na ideju da bi kod nas narod trebao od nasih budzetlija zahtjevati bar 3% od plate solidarnog doprinosa za izgradnje cesta, popravke i odrzavanje bolnica, skola, i financiranja drugih drustvenih problema . :hm:
Njihove generacije penzionisane nakon ujedinjenja, imaju jako dobre penzije, ako uzmemo u obzir da nikad ni feninga nisu uplatili u penziono,
dobro jesu u ono one propale drzave, a opet im se pika kao da su tvrdom valutom uplacivali, a ne bezvrijednim novcem.

Koliko je BRD bila u plusu prije ujedinjenja, toliko je poslije (danas) u minusu, dobro ima nesto vise teritorije danas i nekih 30 milona ljudi
koji se osjecaju kao ljudi druge klase, a ipak se hvale kako je sve bilo bolje. Jest, ali sve na kredit, nisu bankrotirali,
skroz su propali bili, i kao apsolutno propalu drzavu ona debela budala Kohl ih je kupio od rusa, koji su mu jos uvalili svakog rusa,
poljaka i sl. koji je imao njemackog ovcara kao psa.

Za koju godinu (infrastruktura im je vec bolja od zapadne), poceti ce se buniti kao Bayern danas. Bayern je prije 30-40 godina bio jedna
veoma siromasna pokrajina i primao je pomoc drugih, danas je jedna od najbogatijih i buni se sto dio daje drugima ili vise sjeveru.

Nekako i slice ovi iz Bayerna i Istocnjaci.

Ali eto proslo vrijeme kad se po krovovima trabanta od granicnog prelaza do centra moglo doci i zaboravilo. ;-)


A pozdravljeni su sa vise stotina svaki, jer su na svaki moguci dokument dizali 100 DM, od licne, pasosa, preko izvidjacke do partijske
knjizice. Pa onda jos zamjena novca 1:1 (mislim do 16.000 DM) i medjusobno mjenjanje/dopunjavanje. Da se namiri na tih 16.000.

Naivni zapadnjaci mislili i oni isto posteni.

I njihovu pohlepu su naravno neki sa zapada iskoristili, od banalnih primera video rekorderi i sl, ili crnih viceva (nema drveta u istocnoj njemackoj, ispod kojeg ne stoji krst.. aludirajuci na automobile i brzinu na koju istocnjaci nisu navikli, i novonastalo stanje, mogucnost kupovine istih) .
Preko imobilija, gdje su kuce, zgrade i sl. mjenjale vlasnika za smijesnu cifru i godinama poslije vodjeni sporovi oko "ispravnosti" kupoprodajnog
ugovora. Do firmi itd.


Na kraju imali su super srecu, totalni bankrot su bili, radnje sa DELIKATESAMA u lijevom izlogu su imale bijeli, a u desnom crveni kupus.
Tema jeste istocna danas, ali ne treba zaboraviti ni kako je bilo, i samo mali broj njih priznaje da je bilo apsolutno sranje od drzave.

Mada i nije dobar naslov, vise bi odgovaralo "Istocne pokraine NAKON KUPOVINE (intergracije) u Zapadnu Njemacku.
Danas Istocna ne postoji, i da se Grcka danas jos 100x vise zaduzi, opet bi bila zapad za nekadasnju DDR i jedno 1000 x vise solventna (i financiski izrazito stabilna) drzava u poredjenju sa Istocnom Njemackom.


PS: To sto ti trazis od budjetlija je viteski, ali je ista stvar kao i sa istocnom njemackom, drugim rijecima, nije problem platiti ce oni tih 3%,
ali ce uzeti kredit od MMF ili gdje stignu i dici sebi plate za 10% (gdje je uracunato i to tvojih predlozenih 3%) sto ce na kraju vracati svi, od penzionera, samohranih majki, oceva pa dalje....


Onim na jaslama uvijek i jedino moze biti vise u djep, nikako iz djepa.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#311 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by topcam »

ioannes wrote:upravo tako....
ono sto danas "die Linke" zastupa, to je SPD zastupala prije 20-30 god.
onda imas jos fenomen da oportunistkinja Merkolovca zauzima sve pozicije "sredine"
to je u biti i recept njenog "uspjeha" ...."sta me zanima sta sam jucer rekao,danas govorim ovako"
„Was interessiert mich mein Geschwätz von gestern.“

Konrad Adenauer
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#312 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#313 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by stakasa »

U Istocnu Njemacku je ulozeno preko 800 milijardi eura.
I opet malo
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#314 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by The BEN10 »

pratim.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#315 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by stakasa »

dragan53 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Cybernetic wrote:Jedan od najjacih postova na ovoj temi, ako ne i najjaci. :thumbup:
Tako je. Definitivno najjaci post :thumbup: Ja sam pisao na temi da je logican potez mnogim kriminalcima bio prebjeg ( u oba smijera), ali jedan delegat je non stop ponavljao da sam ja tvrdio da samo kriminalci preskacu Berlinski zid :-)
Jos jednu stvar treba uzeti u obzir a to je medijska popularnost. Ljudi su svoju priču o bijegu iz DDR-a mogli prodati medijima za oko 10 000 DM, ako se radilo o nekom poznatom cijena je bila još i veća. Čovjek koji je postigao gol za DDR na onoj čuvenij utakmici 1974 Jürgen Sparwasser svoju priču je prodao za 50 000nekom trivijalnom magazinu. često su bile dogovorene kamere da snime bijeg i za takve stvari su se dobijale ogromne pare. Ovde imate nekoliko snimaka . Od osme minute imate pokusaj bijega koji su snimili neki nasi jugosi a pričalo se da su dobili oko 20 000 DM za to.Poređenja radi moja plata u biblioteci u Zapadnom Berlinu negdje 70-ih je bila 400 DM, dok sam lijepo uređen stan plaćao 100 DM koliko se sjećam. Sad vidite da li se isplatilo reskirati.
Čak je i onaj lik (ne mogu da se sjetim njegovog imena) koji je ubio jednog graničara iz DDR-a prilikom pokusaja bijega postao je heroj na zapadu dok je ubijeni graničar postao simbol zrtve u ddr-u.Pazite toga nije bilo puno svega stotinjak uspjelih prebjega za 28 godina ali se od svega pravila velika medijska hajka, a režim u DDR-u koji je bolovao od paranoje na svaki bijeg odgovarao je represiom i dodatnim slojem na zidu.
Kako ti se cini Berlin nakon ujedinjenja?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#316 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by stakasa »

Dragane1953, mozes li nam poblize opisati studentske proteste, Duckea, posjetu Saha i DDR agenta (Karl-Heinz Kurras) koji je ubio demonstranta? I protiv cega ste se zapravo bunili, zar Zapadni Berlin nije bio najdemokratskije mjesto u BDR?
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#317 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by dragan53 »

stakasa wrote:Dragane1953, mozes li nam poblize opisati studentske proteste, Duckea, posjetu Saha i DDR agenta (Karl-Heinz Kurras) koji je ubio demonstranta? I protiv cega ste se zapravo bunili, zar Zapadni Berlin nije bio najdemokratskije mjesto u BDR?

Pa dobro ta priča o agentu DDR-a koji je ubio Dučkea je besmislena iz više razloga. Iako iz današnje percepcije DDR-a koja preovladava ima logike, te 1968. takav izgovor bio bi besmislen i smješan i zato se tek sad i pojavio :D. Objsniću i zašto! Koliko god dvije države bile neprijateljske, tih godina je Brežnjev, cijeli istočni blok i sam DDR vodio politiku "ne talasaj". Mao je već 50-ih kritikovao Sovjetski blok i Jugoslaviju da se lagano birokratizuju, da nomenklatura živi luksuzno i da se vraćaju natrag u kapitalizam. Tako da ako bolje pogledaš već tih godina hladni rat u evropi ulazi u fazu gdje kapitalizam sve više postaje normalna pojava na istoku, a komunizma se odriču i najvatrenij izagovornici.. Dakle DDR-ovci su se vratili staljinu i uvjerenju da su i lijeva i desna zastranjenja podjednako loša :-D jer jačanje lijevog studentskog pokreta i njegovo preljevanje na istok nije nešto što se birokratama iz DDR-a sviđalo. Oni nisu htjeli da im se dogodi Čehoslovačka ili još gore kulturna revolucija gdje bi se narod bunio protiv korumpitrane komunističke birokratije.. Dakle studentski pokret 68 sa svim svojim Maoističkim idejama nije odgovarao ni jednima ni drugima, ni istoku ni zapadu pa da je neko 1968. izašao s tom pričom da je agent DDR-a ubio Dučkea da bi izazvao proteste tu kod granice jer ovi tobože žele svjetsku urevoluciju, bio bi smješan :lol: ...

O studentskom pokretu 1968. i idejama kojima su se ljudi vodili dalo bi se mnogo pisati. Ono što ja ovde mogu kratko reći jeste i da je ova vaša percepcija Z.Njemačke 60-ih kao ekonomskog čuda iz više uglova iskrivljena. Život običnog čovjeka u Berlinu tih godina nije bio ništa manje oskudan od života u Zagrebu. Ako me razumijete to je bila jedna napredna i urbana zemlja još prije II svjetskog rata, sa masom stanovništva koja je živjela u gradovima, bila obrazovana i bavila se industrijom za razliku od Juge koja je imala nekoliko većih gradova i 70% nepismenih, ruralnih koji su se bavili čuvanjem ovaca.Pa kad bi sa nekog sela kao moji roditelji otišli tamo svakako da je bilo bolje, više se zarađivalo , živjelo se u stanu vozilo auto itd. Isto tako se i u Jugi 10 puta više zarađivalo u Zagrebu nego u Banjaluci ili nekom ruralnoj varošici u Bosni. Vozila su se auta živjelo u stanovima, dakle moglo se fino živjeti niej tu bilo neke oskudice.

Mi gastarbajteri tamo smo bili na dnu društvene ljestvice ali snovi nađih ljudi o povratku u rodno selo u mercedesu bili su daleko ispod snova običnih njemaca.baš tih godina oni traže veće plate i baš tad dovode nas i turke da rintamo za duplo manje i želimo duplo manje. Tih godina i ideali su bili drugačiju ljudi su vjerovali da svijet može biti bolje dok se danas manje više sa svi mire sa činjenicom da kapitalizam, mjere štednje, itd nemaju alternativu, da nema drugog puta osim tog a ni na tom vam niko ne garantuje sretan kraj ali jbg niko se boljem i ne nada. Ljudi su vjerovali da svijet može biti bolji a naročito mlada generacija njemaca rođena nakon rata,
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#318 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by dezurni_ucenik »

http://channel.nationalgeographic.com/t ... t-germany/

Escape from East Germany

This is the story of the last harrowing illegal journey from East Germany to West Germany before the Berlin Wall fell.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#319 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Od 25 minute prica o privatizaciji preduzeca u DDR-u. Kako samo poznato zvuci :zzzz:

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66048
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#320 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Image

Simboli jednog vremena i jedne drzave :)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#321 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Đes Bato jarane :D dobri postovi na odličnoj temi :thumbup:

Image
Zgrada parlamenta koje više nema....
Image
Image
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#322 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by trambusek88 »

dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#323 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by dragan53 »

Pronađoh dobar snimak iz zraka koji pokazuje razliku između Istočnog i Zapadnog Berlina
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#324 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Piaty »

@_BataZiv_0809

Ja nikako ne mogu da povjerujem u to istrazivanje iz 2015, odnosno u rezultate istrazivanja.

@dragan53

:thumbup:

Ja cu dodati samo nesto. Neko je spomenuo da se ukinula solidarnost za istok Njemacke ali nije jer imam prijatelja u Bavariji kojem se jos uvijek odbija taj 1% za pomoc istoku Njemacke.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#325 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by jednonogi_Jack »

Piaty wrote: 31/08/2021 16:54 @_BataZiv_0809

Ja nikako ne mogu da povjerujem u to istrazivanje iz 2015, odnosno u rezultate istrazivanja.

@dragan53

:thumbup:

Ja cu dodati samo nesto. Neko je spomenuo da se ukinula solidarnost za istok Njemacke ali nije jer imam prijatelja u Bavariji kojem se jos uvijek odbija taj 1% za pomoc istoku Njemacke.
Soli je ukinut za 90% poreznih obveznika. Plaćaju još samo poneke firme i udruženja.
Post Reply