Istočna Njemačka danas....

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#251 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Carl Zeiss sad radi sočiva i optiku za najjače proizvođače na svijetu, čak i za NASA :) Merkel Zuhl pravi najfinije i najkvalitetnije lovačke "trocijevke" koje koštaju pravo bogatstvo, dok su za DDR-a bile jako povoljne i kod nas.

Kobra 11 na DDR način - Polizeiruf 110 :D http://en.wikipedia.org/wiki/Polizeiruf_110 Imaju serije na Yotube ali nema prevoda :(
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#252 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Lajavikrelac wrote:Carl Zeiss sad radi sočiva i optiku za najjače proizvođače na svijetu, čak i za NASA :) Merkel Zuhl pravi najfinije i najkvalitetnije lovačke "trocijevke" koje koštaju pravo bogatstvo, dok su za DDR-a bile jako povoljne i kod nas.

Kobra 11 na DDR način - Polizeiruf 110 :D http://en.wikipedia.org/wiki/Polizeiruf_110 Imaju serije na Yotube ali nema prevoda :(
Eh da je nac tu seriju s prevodom :sad:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#253 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Lajavikrelac wrote:Carl Zeiss sad radi sočiva i optiku za najjače proizvođače na svijetu, čak i za NASA :) Merkel Zuhl pravi najfinije i najkvalitetnije lovačke "trocijevke" koje koštaju pravo bogatstvo, dok su za DDR-a bile jako povoljne i kod nas.

Kobra 11 na DDR način - Polizeiruf 110 :D http://en.wikipedia.org/wiki/Polizeiruf_110 Imaju serije na Yotube ali nema prevoda :(
Eh da je nac tu seriju s prevodom :sad:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#254 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Ommadawn »

Amiga - diskografska kuca

Moram pronaci slike njihovih Hi-Fi uredjaja - fantasticne stvari.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#255 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Woody »

Evo ti - pa uživaj:

Image

Image

Image
Pa kad pušćaš ove gore BITLISE na ovo - ožeži prika :lol:

Ali, moram malo dodati i teksta... moram, moram ;-)

VEB Kombinat Robotron je bio najveći Istočnonjemački proizvođač elektronike. bio je smješten u Dresdenu i 1989 je zapošljavao 68.000 ljudi. Proizvodio je PC-eve, SM EVM mini kompjutere, ESER mainframe kompjutere, neke kompjuterske periferije, kao i kućne kompjutere, radio i TV uređaje.

I, kako to obično biva... 30.6.1990. Kombinat Rbotron je likvidiran a dijelovi su pripali korporacijama. 90-tih su sve te kompanije rasprodate, npr. Siemens Nixdorfu, ili su likvidirane.

"Robotron Datenbank-Software GmBH" je kompanija nastala od jedne od bivših podružnica Kombinata Robotron osnovana 23.8.1990, tik prije ujedinjenja Njemačke.

I još malo slikica:

Image
Uredski kompjuter

Image
Kućni kompjuter

Image
PC

Image
"mini" kompjuter - ovo sa strana su mu baterije :lol: :lol: :lol:

Image
Workstation :kiss:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#256 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Plus što je Robotron imao i izuzeno razvijenu namjensku proizvodnju od tranzistora do mikročipova, a veliki kupac njihovih proizvoda su bile i OS SSSR kao i njihov svemirski program kompanije Energija.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#257 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Ommadawn »

Prije par godina sa mnom je radila jedna Njemica koja je rodjena i zivjela u Istocnoj Njemackoj. Saznavsi da ja volim i skupljam gramofonske ploce, rekla mi je da ce bas pogledati kod rodice koja to ima pa ce mi donijeti. Pricala mi je izmedju ostalog da u toj kolekciji se moze naci i Puhdys, te i bugarskog rocka. Nije malo proslo, ona je otisla u posjetu u Njemacku na sedam dana i napomenula da ce donijeti i ploca a i magnetofonskih traka. Kontam u sebi, ma hajde nabavit cu ja negdje i magnetofon ako treba, nije problem.
Proslo sedam dana, ona dolazi na posao i vidjevsi mene napravi tuznu facu. "Rodica sve ploce bacila u smece!! Mozes misliti! I ja joj kazem kako sam to sve mogla tebi dati a rodica mi veli pa ko je jos budala da slusa ploce. Eto". Ja se sjebo ko baba niz stepenice...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#258 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Ommadawn wrote:Rodica sve ploce bacila u smece!! Mozes misliti! I ja joj kazem kako sam to sve mogla tebi dati a rodica mi veli pa ko je jos budala da slusa ploce. Eto"
:shock: Sunce ti žareno!!! Ko sluša ploče....ja išao u SA sa likom koji ih skuplja ne pita za cijenu, kupio preko 150 komada, pun gepek ih dovezli u BL....ko sluša ploče jaoj :zid:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#259 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Ommadawn »

Pa mi iz Banja Luke znamo sta valja, hehe.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#260 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:19, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#261 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Svjetsko fudbalsko prvenstvo se 1974 godine odrzalo u Zapadnoj Njemackoj. Kuglice za izvlacenje grupa su se tako poigrale da su Zapadna i Istocna Njemacka bile u istoj grupi.

Nije tesko zamisliti kakva se atmosfera stvorila oko te utakmice. Ne znam kako je bilo biti u kozi navijaca DDR-a tog dana.

Medjutim desilo se sportsko cudo, David je srusio Golijata!

DDR je pobijedila pogotkom Sparwassera 1:0 favorizovanog domacina, sastavljenog vecinom od igraca (a koga drugog) do Bayerna iz Minhena, i buduceg svjetskog sampiona. DDR je bio sastavljen sto procentno od igraca iz domaceg prvenstva.



Muzicka pozadina je legendarna himna DDR-a, jedna od najljepsih himni ikad komponovanih. Mnogi Nijemci cak govore da je himna zajednicke drzave trebala postati upravo ona. Komentari na youtube su cesti upravo na tu temu.

Uzivajte :bih:
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#262 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by don vito »

_BataZiv_0809 wrote:Svjetsko fudbalsko prvenstvo se 1974 godine odrzalo u Zapadnoj Njemackoj. Kuglice za izvlacenje grupa su se tako poigrale da su Zapadna i Istocna Njemacka bile u istoj grupi.

Nije tesko zamisliti kakva se atmosfera stvorila oko te utakmice. Ne znam kako je bilo biti u kozi navijaca DDR-a tog dana.

Medjutim desilo se sportsko cudo, David je srusio Golijata!

DDR je pobijedila pogotkom Sparwassera 1:0 favorizovanog domacina, sastavljenog vecinom od igraca (a koga drugog) do Bayerna iz Minhena, i buduceg svjetskog sampiona. DDR je bio sastavljen sto procentno od igraca iz domaceg prvenstva.



Muzicka pozadina je legendarna himna DDR-a, jedna od najljepsih himni ikad komponovanih. Mnogi Nijemci cak govore da je himna zajednicke drzave trebala postati upravo ona. Komentari na youtube su cesti upravo na tu temu.

Uzivajte :bih:
Za himnu si u pravu, jedna od najljepsih. Zadesio sam se u DDR-u tokom Olimpijskih igara u Seulu 1988. (posljednje na kojima je nastupala ta zemlja) i svaki dan je pocetak centralnog Dnevnika (Aktuelle kemera) isao sa osvajacima zlatnih medalja za DDR na postolju. Posto su svaki dan osvajali po otprilike 5-6 zlatnih medalja, a svako proglasenje su pustali sa punom verzijom himne, jasno da je himna brzo usla u uho.
Sto se tice SP 1974. godine javna je tajna da su Zapadni Nijemci igrali sa pola gasa kako bi u narednoj fazi izbjegli tada najjacu svjetsku reprezentaciju Holandiju. Umjesto sa Holandijom (i Brazilom), u "top 8" najjaci protivnik im je bila Poljska a sa Holandjanima su igrali tek u finalu. Inace, Nijemcima nije bio ni prvi ni zadnji put da kalkuliraju u prvoj fazi da bi imali laksi put kasnije (1986. su zadnju utakmicu u grupu namjerno izgubili od Danske i kasnije isli na Maroko i Meksiko, dok su pobjednici grupe Danci naletjeli na Spance i popili petardu).
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#263 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by oskarboy »

cemu ta vas fascinacija ddr-om?pa bivsa juga je za njih bila amerika.gdje god su rusi vladali tu je bilo sivilo i raznorazne cenzure i zabrane.mada je njemacka dobila zasluzenu kaznu zbog 2 svijet,rata u vidu sto su im pola zemlje dali rusima da ih kontrolisu i upravljaju njima
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#264 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Pa baš zbog sve ga toga navedenog je bila interesantna država, sad da je Juga bila jača...otvorenija da, ali DDR iako pod ruskom čizmom je bila sila, i industrijska i vojna.
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#265 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by oskarboy »

Lajavikrelac wrote:Pa baš zbog sve ga toga navedenog je bila interesantna država, sad da je Juga bila jača...otvorenija da, ali DDR iako pod ruskom čizmom je bila sila, i industrijska i vojna.
pa dobro bili su opet neka sila jer ipak je to svabo :D nije im rus mogao oduzet radisni mentalitet
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#266 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

don vito wrote: Za himnu si u pravu, jedna od najljepsih. Zadesio sam se u DDR-u tokom Olimpijskih igara u Seulu 1988. (posljednje na kojima je nastupala ta zemlja) i svaki dan je pocetak centralnog Dnevnika (Aktuelle kemera) isao sa osvajacima zlatnih medalja za DDR na postolju. Posto su svaki dan osvajali po otprilike 5-6 zlatnih medalja, a svako proglasenje su pustali sa punom verzijom himne, jasno da je himna brzo usla u uho.
Sto se tice SP 1974. godine javna je tajna da su Zapadni Nijemci igrali sa pola gasa kako bi u narednoj fazi izbjegli tada najjacu svjetsku reprezentaciju Holandiju. Umjesto sa Holandijom (i Brazilom), u "top 8" najjaci protivnik im je bila Poljska a sa Holandjanima su igrali tek u finalu. Inace, Nijemcima nije bio ni prvi ni zadnji put da kalkuliraju u prvoj fazi da bi imali laksi put kasnije (1986. su zadnju utakmicu u grupu namjerno izgubili od Danske i kasnije isli na Maroko i Meksiko, dok su pobjednici grupe Danci naletjeli na Spance i popili petardu).

Himna je stvarno muzicko remek djelo. Podsjeca dosta na filmsku muziku.

Sto se tice njemacke fudbalske reprezentacije, kao njihov vjerni navijac pratim ih od 1996 godine. Proucio sam dosta istoriju Die Manchafta, kako ih popularno zovu, i znam da su 1974 bili sastavljeni od mahom zvijezda Bayerna iz Minhena (moj favorit u klupskom fudbalu), koji je upravo tad 3 puta zaredom bio sampion Evrope.

Legendarni Bekembauer, Sep Majer, Gerd Miler, Pol Brajter, Jup Hejkens, Uli Henes, Berti Foks su bili clanovi te strasne Zapadne Njemacke, a vjerujem da se vi sjecate kakvi su to fudbaleri bili.

I sad vjerujem da se prica da su ovu utakmicu na neki nacin odigrali bez prevelike zelje da pobijede, obzirom da su vec prosli grupu, ali mislim da tadasnjoj javnosti nije bas najbolje sjeo poraz od Istocne nazadne brace.

Evo pogledao sam i dokumentarac na tu temu "Fussball match in Kalten Krieg" (utakmica u Hladnom ratu), nazalost bez prevoda, a moje indijansko poznavanje njemackog je bilo dovoljno da razumijem aktere te utakmice koji su svjedocili koliko je bijesan bio kapiten Franc Bekembauer nakon poraza.

Sad sta je istina, vjerovatno ima i jednog i drugog i vjerovatno da ce fudbaler tesko i nakon 30 godina priznati da je pustio utakmicu, ali cinjenica je da je kontekst price upravo na rusenju Golijata.

Lijep pozdrav i javite se opet na temu i napisite nam vase vidjenje DDR-a jer ste tamo bili. Bice zanimljivo :thumbup: :bih:
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#267 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:20, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#268 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

Cybernetic wrote:Himnu DDR je komponirao student Arnolda Schönberga, legendarni Hanns Eisler. Soundtrack za film Hangmen Also Die! (rezirao Fritz Lang, napisao Bertolt Brecht) je isto on odradio i bio nominiran za Oscara. Drugi put je nominiran godinu kasnije za film None But the Lonely Heart. No ipak je kao zrtva antikomunisticke histerije bio primoran napustiti Ameriku.

Himna DDR je nastala u rodnoj kuci Frederica Chopina, u Poljskoj i prvi put odsvirana na Chopinovom starom klaviru. :)

Fascinantno!

Hvala Cybernetic! Ovu himnu rado slusam, jer je istinsko remek djelo i po mom skromnom sudu jedna od najljepsih, ako ne i najljepsa himna ikad komponovana. Veliki broj pozitivnih komentara na youtubeu, od strane ljudi sa svih krajeva svijeta, idu toj tezi u prilog. :thumbup:

Inace je premijer DDR-a Lothar Maizere predlozio da se stihovi ove himne pridodaju stihovima tradicionalne Die Lied der Deutschen himne, medjutim to je odbio Helmut Kohl, kancelar BRD-a.

(Zato i kazem da mi je sporan termin "ujedinjenje" buduci da se skoro nista iz DDR nije ocuvalo, ali vec smo o tome diskutovali.)

Zadnje emitovanje kao sluzbena himna imala je 02.10. 1990 godine na Radio Berlin International.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#269 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:20, edited 1 time in total.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#270 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Image

Yu spomenik a DDR pošta :) i to kragujevački na njemačkoj pošti...koji paradoks :-)
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#271 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by SaraFina »

http://www.magazin.ba/zanimljivosti/ova ... 59651.html


U blizini Brandenburga u Njemačkoj, nalazi se tiho i mirno seoce, na obodu guste šume, a čiji se mještani još od 1950. godine bave sječom drva i prodajom fabrikama…

Niko nije znao šta se u šumi nalazi, a to je bio toliko nevjerovatno i opasno da je Hirošima u odnosu na ono što je moglo da se desi, tek “mala” eksplozija…

Rusi su u seocetu Vogelsang počeli da grade tajni grad još 1951. godine



To je bila baza krcata nuklearnim projektilima za borbu protiv Zapada
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#272 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by _BataZiv_0809 »

SaraFina wrote:http://www.magazin.ba/zanimljivosti/ova ... 59651.html


U blizini Brandenburga u Njemačkoj, nalazi se tiho i mirno seoce, na obodu guste šume, a čiji se mještani još od 1950. godine bave sječom drva i prodajom fabrikama…

Niko nije znao šta se u šumi nalazi, a to je bio toliko nevjerovatno i opasno da je Hirošima u odnosu na ono što je moglo da se desi, tek “mala” eksplozija…

Rusi su u seocetu Vogelsang počeli da grade tajni grad još 1951. godine



To je bila baza krcata nuklearnim projektilima za borbu protiv Zapada
Vrlo interesantno. Volio bih ovo posjetiti. Malo je tekst senzacionalisticki, cuj lafo fotografi neustrasivi :izet: Ali sve u svemu dobar doprinost temi. Hvala Sarafina :kiss:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#273 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by SaraFina »

_BataZiv_0809 wrote:
SaraFina wrote:http://www.magazin.ba/zanimljivosti/ova ... 59651.html


U blizini Brandenburga u Njemačkoj, nalazi se tiho i mirno seoce, na obodu guste šume, a čiji se mještani još od 1950. godine bave sječom drva i prodajom fabrikama…

Niko nije znao šta se u šumi nalazi, a to je bio toliko nevjerovatno i opasno da je Hirošima u odnosu na ono što je moglo da se desi, tek “mala” eksplozija…

Rusi su u seocetu Vogelsang počeli da grade tajni grad još 1951. godine



To je bila baza krcata nuklearnim projektilima za borbu protiv Zapada
Vrlo interesantno. Volio bih ovo posjetiti. Malo je tekst senzacionalisticki, cuj lafo fotografi neustrasivi :izet: Ali sve u svemu dobar doprinost temi. Hvala Sarafina :kiss:

Zaista? Ja ne znam. Nisam sigurna da bi.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#274 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by ranger »

SaraFina wrote:http://www.magazin.ba/zanimljivosti/ova ... 59651.html


U blizini Brandenburga u Njemačkoj, nalazi se tiho i mirno seoce, na obodu guste šume, a čiji se mještani još od 1950. godine bave sječom drva i prodajom fabrikama…

Niko nije znao šta se u šumi nalazi, a to je bio toliko nevjerovatno i opasno da je Hirošima u odnosu na ono što je moglo da se desi, tek “mala” eksplozija…

Rusi su u seocetu Vogelsang počeli da grade tajni grad još 1951. godine



To je bila baza krcata nuklearnim projektilima za borbu protiv Zapada
meni ovo lici na supljak zesci...
ovakvih objekata je puna Rusija. Posjetite stranisu English Russia i vidjet cete bruku puno fascinantnijih stvari.
Ovo je vjerovatno bila jedna od mnogih ruskih kasarni u Evropi tih godina i eventualno je bila strateska u opciji ŠBBKBB, ali sad da je krcata nuklearnim projektilima ne bas... i jos gore, tekst pocinje o seljacima koji se bave sjecom sume a nikad nisu vidjeli kasarnu od 50 objekata.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#275 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

I meni zvuči ko šupljak. To da je bila sovjetska baza, dobro opremljena i organizovana ( a bilo ih je poprilično u DDR) stoji, ali da je bila krcata nuklearnim projektilima sumnjam :-? Mislim da je to lovačka priča....
Post Reply