Istina

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#26

Post by danas »

raspucala se shoshka :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#27

Post by black »

samo o parama razmisljate... vazda vam malo... :oops:
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#28

Post by debela »

znas sta je ovdje sustina santos? sustina je da si ti na tom zapadu po kojem se ovdje izasra, ispisa i ispovraca sve u isto vrijeme dobio mogucnost, ti kao stranac, da dobijes tu remigraciju i da je primas van te drzave. znaci dobio si penziju od koje ces lijepo zivjeti u bosni.
znas sta bi dobio ovdje sa sve 30 i kusur godina staza i 60 i kusur godina zivota? treba li da ti kazem ili mozes vec sam skontati.
zato, ovako punim, ne seri!!!
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#29

Post by medda »

Mene samo zanima kako ces ti dobiti reemigraciju a imas posao? :?
Sa posla na socijalu ide malo teze... :-)
I ako imas djecu sta ces sa njima? Povesti ih ili ostaviti na truhlom zapadu?
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#30

Post by Sogan »

medda wrote: Sa posla na socijalu ide malo teze... :-)
:shock: :?
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#31

Post by basta sljezove boje »

sto ste se bezveze dokacili covjeka, mozda mu je u Holandiji falilo da kad otvori prozor vidi Trebevic :-D
Papanka
Posts: 113
Joined: 25/06/2007 01:46
Location: Sarajevo

#32

Post by Papanka »

eh...da dodam...jos malo istine....kad budes dolazio...nemoj zaboraviti kad budes dao liku lovu koji ce te zaposliti...da si nekom upravo oteo posao...za koje taj neko nema para da kupi isti...
shvati ovo kako hoces...mrznja prema dijaspori ili zavist...ali pun mi je klinac kad vidim kako se provlacimo od prvog do prvog...i onda treba da se sazalim na 1.500 e(*)uraca..to je oko 3.000 Kmmjesecno....sto znaci da ja toliko ne zaradim ni za 10 mjeseci....a imam srecu sto sam nasla posao......kakav god da je...iako sad sjedim kuci i cekam da prodze inspekcija rada....
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#33

Post by Shoshana »

basta sljezove boje wrote:sto ste se bezveze dokacili covjeka, mozda mu je u Holandiji falilo da kad otvori prozor vidi Trebevic :-D
Sto bi, naravno, bio sasvim legitiman razlog da se pljuje po Holandiji :D
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#34

Post by medda »

Da pojasnim Sogane.
Reemigraciju moze dobiti neko ko je minimalno pola godine na socijali i ima preko 45 godina i naravno ima dvojno drzavljanstvo jer holandsko ti oduzimaju. Sto znaci da se drzava tako rhjesava nepotrebnog balasta jer su im takvi ljudi jeftiniji van zemlje a i manje stranaca ostaje. A dobiti socijalu je veoma tesko ako imas posao mada nije nemoguce.
schnjufko
Posts: 252
Joined: 26/01/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#35

Post by schnjufko »

Sogan Pasha moj solidni nemoj nam dolazit matere ti.
Prvo sto ces bit 1 000 001 nezaposleni pa ces nam kukat nakon godinu dana kako nemash posla.
Drugo docices garant sa nekim super velikim autom ala Sharan pa cu ti svaki dan jebat sve po spisku jer si mi zakrcio ulicu.
Trece navijaces mi za lepog bez obzira sto as je isti lepi nekoliko puta vec navuko. vazada ima novih koji se loze na lepe. (lepi su u ovom slucaju metafora i mnozina za sve nase politikuse)
Poskupcihes nam cijenu rentanja stanova za 0,001 marku.
Cim dodjes poceces da nas ubjedjujes kako je nama ovdje toliko ljepo da bi trebali da se zaletimo u predsjednisvo i sve tamo da ih izljubio jer smo tako rahati.
Naravno ubjedjivaces nas kako je kod nas kriminal sitan kako kod nas nema narkomana ubica i pedofila sve dok nevidis svog vlastitog klinju koj se stepa u WC u jer je heroin jaba.
Isto tako ces da nas ubjedjujes kako nam je struja jeftinija nego na zapadu a i voda nam je dzaba (to sto nam se oko kaptaze nalazi 2000 septickih jama nema veze)
Naravno kad fasujes kakvog svjezeg rakca mislices da si ga pokupio na prljavom zapadu.
I ono sto ce mi ic najvise na neku stvar peglaces me sa pametnim savjetima o tome kako treba da stedim zivim radim upravljam svojom firmom i slicno.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#36

Post by liberal »

Shoshana wrote:
basta sljezove boje wrote:sto ste se bezveze dokacili covjeka, mozda mu je u Holandiji falilo da kad otvori prozor vidi Trebevic :-D
Sto bi, naravno, bio sasvim legitiman razlog da se pljuje po Holandiji :D

ma soshana slazem se sa tobom 100%....pun k...c mi je ovih sto kukaju ali niko nema muda da se vrati
i nije istina da se na zapadu radi od jutra do mraka. ako si nepismen pa nisi u stanju da zavrsis skolu ili neki kurs onda rndaj.
meni je radna sedmica 35 sati izadjem na ruke 2500 $ sa svim taxama odbijenim i extra deduction za penziju....i fino se zivi :-D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#37

Post by basta sljezove boje »

nije bas neka lova :-D

1 CAD = 0,6946 EUR :-)
bedifferent12
Posts: 99
Joined: 18/02/2007 12:11

#38

Post by bedifferent12 »

jah....
bilo kako bilo,.... gdje god da smo.... bitno je samo kukati!
nikad zadovoljni... vazda nesto fali... nikad sa sobom nacisto... dijasporci vs. ostali... ostali vs. dijaspora... ostali vs. politicari... politicari vs. dijaspora... jedni protiv drugih... sami protiv sebe... itd... il´ idi iz zemlje... il´ se vracaj nazad... odluci se zaBogamilog, bosanceros... al´ usuti vise, grude ti sa koje si nik´o!!!
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#39

Post by davis.ba »

Jedino što sam naučio iz bezbroj ovakvih tema jeste da je svakom čovjeku njegov problem najveći. I šta god bilo, nikad niko neće moći shvatiti tuđi problem kao veći od svog. Mnogi imaju razumjevanje ali to je sve. Ali to je valjda prirodno za svakog čovjeka.

Ono što je veći problem po meni jeste uloga u koju smo svi upali a to je uloga žrtve, uloga onoga koji kuka, koji je obespravljen i koji je nemoćan. U ovome ima naravno neke istine zbog rata i ostalih stvari ali šta imamo od svega toga?

Drugim riječima, zašto se otvori 1000 ovakvih tema i sa jedne i sa druge strane kako je teško a ne otvori ni jedna u kojoj bi pisali kako napraviti život boljim u situaciji u kojoj smo? Hajde da prestanemo se svađati kome je bolje, onima u Bosni ili onima van nje. Hajde da počnemo pričati kako poboljšati život i onima u Bosni a i onima vani. Nekako se čini pametnije. ;-)
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#40

Post by davis.ba »

Pod poboljšanjem nisam mislio na šuplju koji ustav je bolji, koji entitet treba ukinuti, koji političar je bolji, već na konkretne, praktične stvari u životu svakog čovjeka kao što je obrazovanje, traženje posla, poboljšavanje društvenog života i sl...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#41

Post by callmethebreeeze »

cinjenica je da je svakom svoj problem najveci, ali nije u redu kukati na zapad na bosanskom forumu. nije u redu prema onim koji mjesecno imaju platu 300 maraka :( ja mogu donekle i razumjeti bosance koji se ne mogu prilagoditi novoj sredini, takve izjave cesto cujem od nasih ljudi ovdje u svedskoj.

medjutim, mi koji zivimo u svedskoj, holandiji i sl zemljama smo jako, jako privilegovani. sama cinjenica da imas vremena da mislis kako ti je zivot prazan jer puno radis ( naravno taj posao je sigurno fino placen, plata se uredno isplacuje, ima se odmor, mogucnost napredovanja, etc) pa se odlucis da se preselis i jos ti neko plati to je je, bar meni, dovoljan pokaztaelj rahtluka u kojem se covjek nalazi.

ja sam od onih dijasporasa koji jako cijeni zemlju u kojoj zivi i nikada ni u ludilu se ne bih vratio u bih jer sam svjestan da na posten nacin zivot koji sada zivim bi u bosni samo mogao sanjati. a ispijati kafe po vazdan bi mi dosadilo prilicno brzo.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#42

Post by Sogan »

schnjufko wrote:Sogan Pasha moj solidni nemoj nam dolazit matere ti.
Prvo sto ces bit 1 000 001 nezaposleni pa ces nam kukat nakon godinu dana kako nemash posla.
Drugo docices garant sa nekim super velikim autom ala Sharan pa cu ti svaki dan jebat sve po spisku jer si mi zakrcio ulicu.
Trece navijaces mi za lepog bez obzira sto as je isti lepi nekoliko puta vec navuko. vazada ima novih koji se loze na lepe. (lepi su u ovom slucaju metafora i mnozina za sve nase politikuse)
Poskupcihes nam cijenu rentanja stanova za 0,001 marku.
Cim dodjes poceces da nas ubjedjujes kako je nama ovdje toliko ljepo da bi trebali da se zaletimo u predsjednisvo i sve tamo da ih izljubio jer smo tako rahati.
Naravno ubjedjivaces nas kako je kod nas kriminal sitan kako kod nas nema narkomana ubica i pedofila sve dok nevidis svog vlastitog klinju koj se stepa u WC u jer je heroin jaba.
Isto tako ces da nas ubjedjujes kako nam je struja jeftinija nego na zapadu a i voda nam je dzaba (to sto nam se oko kaptaze nalazi 2000 septickih jama nema veze)
Naravno kad fasujes kakvog svjezeg rakca mislices da si ga pokupio na prljavom zapadu.
I ono sto ce mi ic najvise na neku stvar peglaces me sa pametnim savjetima o tome kako treba da stedim zivim radim upravljam svojom firmom i slicno.
Simpatican ti ovaj tekst :-) prilicno pedagoski strukturiran jer si koristio ilustrativne scenarije :-) a ne treba zanemariti nepromasiv humor koji cak naginje i na ironiju :-) medjutim, jedna za tebe vjerovatno nebitna sitnica, ali meni nekako prisna, ostala mi je nejasna... postoji li neki konkretan razlog da se bas meni obracas :?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#43

Post by tempora »

Mislim da sada vec malo pretjerujete.Tj opet se budi stara ljubav :D tj strast kojom cemo pokazati vjestinu pljuvanja na udaljenost.
:roll: :oops:

Ipak je pozitivna stvar za obje zemlje sto se Santo vraca nazad.Ko u tome ne vidi pozitivu taj je strasno zloban. :)

Go Santos go ! :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#44

Post by callmethebreeeze »

ovo mozda zvuci ublehaski, ali ja mislim da je insan svuda rahat, ako je sa samim sobom rahat. :D
moram priznati da ja cesto sanjam sarajevo i tako volim miris i zvukove tog grada i sav onaj peksinluk i papanluk mi zna biti simpatican. a onda procitam par clanaka iz dnevne stampe i nostalgija k'o rukom odnesena :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#45

Post by tempora »

callmethebreeeze wrote:ovo mozda zvuci ublehaski, ali ja mislim da je insan svuda rahat, ako je sa samim sobom rahat. :D
moram priznati da ja cesto sanjam sarajevo i tako volim miris i zvukove tog grada i sav onaj peksinluk i papanluk mi zna biti simpatican. a onda procitam par clanaka iz dnevne stampe i nostalgija k'o rukom odnesena :D
Ma da ne hranimo nostalgiju na neki nacin, onda nam ni ovaj forum ne bi bio potreban? :)
A sto se tice teme, posto su svi Bosanci potencijalni dijasporci, trebali bi se dobro preispitati sto ce reci. :D :D
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#46

Post by Nosferatu »

A, kako bidnuti rahat? Ko insan, a ne hajvan podrazumjeva se. S obzirom na obzir i bez obzira...daj da nam to neko objasni, pa da smo svi rahat lokum brez obazira na lokaciju, izuzev Zelene Beretke Sogana.

Evo vec 12 godina, ni dan rada nije sastavio. Sad jos planira u Bosnu sa socijalom iz Svecke, da zivi ko dingospo. Stan u centru, fijaker, svaku noc, isti bircuz. Po danu spava, po noci lumpuje i onda lista sateljitsku i kaboljovsku.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#47

Post by callmethebreeeze »

tempora wrote:
callmethebreeeze wrote:ovo mozda zvuci ublehaski, ali ja mislim da je insan svuda rahat, ako je sa samim sobom rahat. :D
moram priznati da ja cesto sanjam sarajevo i tako volim miris i zvukove tog grada i sav onaj peksinluk i papanluk mi zna biti simpatican. a onda procitam par clanaka iz dnevne stampe i nostalgija k'o rukom odnesena :D
Ma da ne hranimo nostalgiju na neki nacin, onda nam ni ovaj forum ne bi bio potreban? :)
A sto se tice teme, posto su svi Bosanci potencijalni dijasporci, trebali bi se dobro preispitati sto ce reci. :D :D
:thumbup:
odoh sad da spavam. citav sam vikend radio. garant me mrze sto sam slinamu i doseljenik :D
jedina mi je utjeha sto cu ove sedmice biti slodan pet dana.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#48

Post by Shoshana »

I, naravno, opet se malo generalizuje. Vecina ljudi na ovom forumu se ipak - nikada nije pozalila. Al' eto, pozali se 5 - 6 njih i onda ispade dijaspora ovakva, domaci onakvi.

Ja sam zivjela i radila u tri zemlje (ukljucujuci Bosnu), i nikad nisam ruzno govorila ni o jednoj. Svugdje sam marljivo radila za svoju platu, svugdje sam bila cijenjena kao radnik (jebo te, ja idem iz Svedske za Kanadu i molim za preporuke, a kapitalisticki izrabljivac direktor mi kaze - napisi sta ti treba, ja cu potpisati!) i svugdje mi je bilo dobro.

Ako neces ti potraziti da se uklopis - nece te ni domacini traziti - ziher. Ipak smo svi mi dosli ovdje kao odrasli ljudi, i ljudi sa kojima bismo se druzili (po godinama) vec imaju izgradjen svoj socijalni zivot i svoje krugove. Ako ne zelis ostati u izbjeglickim krugovima - do tebe je da se pokazes i nametnes.

A ovi sto vazdan nesto placu (jedni nece ponovo u skolu, drugi nece da rade, trecima ne valja paradajz, cetvrtima ne valjaju ljudi) - jebi ga, onaj kome nista nije dobro i nigdje mu ne valja - ne valja on sam.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#49

Post by Sogan »

Eno ga i Santos sad :-) ova tema se sve vise okrece u mom pravcu a ja ni kriv ni duzan :-) zivim mirno i dostojanstveno na socijali, ne barkam nikoga, u Bosnu me rijetko putevi nanesu a i tad se drzim mog sela i brda krajiskih... ne kontam u cemu je stos :?
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#50

Post by liberal »

basta sljezove boje wrote:nije bas neka lova :-D

1 CAD = 0,6946 EUR :-)
jest ali ovdje je gorivo 1$ ...koliko je kod vas?
u evropi se mozda vise zaradjuje ali su stvari mnogo skuplje tako da smo na kraju na istom :-D :-D
Post Reply