Istina o invalidima

Locked
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#52 Re: Istina o invalidima

Post by nigdje.nikog »

saibaba wrote: Ok može i tako, a složiceš se samnom da nije ista žrtva gubitak dijela tijela zbog pada sa skele i u diverzantskoj akciji..
NEMOJ TAKO!

Zivot je pun apsurda - gradjevinac pao sa skele gradeci most, a diverzan ranjen u akciji rusenja mosta!
Potom ovaj sto je rusio ima veca prava od ovog sto je gradio!

Ovo je tema za kakvog filma, ne za ovu raspravu. Ipak, morate priznati da se zaista radi o apsurdu da su oni koji su izmedju sebe ratovali i, u krajnjem slucaju "stvarali" jedni drugima invalide, danas udruzeni. To je dobro - rat je stao.
Ali vidim da su udruzeni i u necemu sto nikako ne mogu nazvati odvaznoscu - udruzeni su u ovom sramnom projektu skrivanja laznih invalida i udruzeni u jos sramnijoj akciji OMALOVAZAVANJA civilnih invalida.

PRESTANITE S TIM! To sto je neko bio diverzant - neka ga nagradjuje onaj za koga je ratovao. To se svugdje u svijetu zove - VETERANSKI DODATAK.
Biti INVALID je nesto drugo i tu ja ne vidim razliku izmedju civilnih i vojnih invalida.
Kad je rijec o invalidnosti trebamo govoriti o njenom stepenu a ne o porijeklu.
User avatar
grany-smith
Posts: 430
Joined: 22/02/2009 09:13

#53 Re: Istina o invalidima

Post by grany-smith »

nigdje.nikog wrote: PRESTANITE S TIM! To sto je neko bio diverzant - neka ga nagradjuje onaj za koga je ratovao. To se svugdje u svijetu zove - VETERANSKI DODATAK.
Biti INVALID je nesto drugo i tu ja ne vidim razliku izmedju civilnih i vojnih invalida.
Kad je rijec o invalidnosti trebamo govoriti o njenom stepenu a ne o porijeklu.
Ja sam RVI sa visokim procentom invalidnosti i u potpunosti se slažem sa gore napisanim.
Međutim,u svemu ovome neko pokušava napraviti raskol između ove dvije grupacije,u biti jedne grupacije ljudi.
Na jučerašnjim protestima,trebali su biti i invalidi odbrambeno-oslobodilačkog rata ,rame uz rame sa svojom braćom po zloj sudbini.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#54 Re: Istina o invalidima

Post by zlatiborka »

grany-smith wrote:
nigdje.nikog wrote: PRESTANITE S TIM! To sto je neko bio diverzant - neka ga nagradjuje onaj za koga je ratovao. To se svugdje u svijetu zove - VETERANSKI DODATAK.
Biti INVALID je nesto drugo i tu ja ne vidim razliku izmedju civilnih i vojnih invalida.
Kad je rijec o invalidnosti trebamo govoriti o njenom stepenu a ne o porijeklu.
Ja sam RVI sa visokim procentom invalidnosti i u potpunosti se slažem sa gore napisanim.
Međutim,u svemu ovome neko pokušava napraviti raskol između ove dvije grupacije,u biti jedne grupacije ljudi.
Na jučerašnjim protestima,trebali su biti i invalidi odbrambeno-oslobodilačkog rata ,rame uz rame sa svojom braćom po zloj sudbini.
Ne da neko pokusava napraviti razdor medju invalidima, vec je taj razdor davno napravljen i to perfidno i strucno preko tih nemustih zakona!

Zna se ko je napravio razdor, ko je posijao sjeme nepovjerenja medju ljudima blago receno, bolje je reci sjeme mrznje, ciljano da se ljudi koje muce isti problemi (invalidi, penzioneri, RVI, studenti, nezaposleni itd....) razbiju i razjedine jer je tako lakse manipulisati njima!

Oni koji vladaju i kroje nam zivote sve ce uciniti da ostanu vladati vjecno, da od FBiH naprave fildzan-islamsku republiku ili begovat, svejedno, samo da vladaju i kradu nekaznjeno zauvjek!

A sve su k'o fol neki veliki vjernici-muslimani, visoko moralni, k'o biva uvrijedio ih govor Marka Vesovica jucer....
Marko, nek si im rek'o, svaka ti cast.... :thumbup:

To je nama nasa borba dala, nasa SDA i SBiH, nas deduka ALJO, IZ sa Cericem na celu, a ponajvise njegovi ahbabi kriminalci na vlasti! Svi su oni ista govna samo sto razlicito smrde!

Previse se toga izdogadjalo u zadnje vrijeme, samo slijep, gluh i budala ne vidi da je krenula zadnja faza ISLAMIZACIJE federacije i njeno pretvaranje u fildzan-islamski-begovat sa Bakirom I. kao glavnim begom i gospodarom nad svojim odanim zaludjenim, siromasnim i gladnim podanicima!

FUJ....(nema smajlijakojipovraca, odoh povratiti, zivot mi se smucio)
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#55 Re: Istina o invalidima

Post by hamza_sa »

nigdje.nikog wrote:
Izvinjenje za ova dva detalja.
S tim da moram reci da detalj "kad zafali para" jeste nesporazum, jer, naravno, para uvijek fali a posebno onima koji primaju socijalnu pomoc od ove i ovakve drzave. Medjutim, nas narod kakav je skroman, nece nikad reci da mu para fali kad dobije BILO KAKVU penziju ili invalidninu. Reaguje samo kad ona potpuno izostane!
I tako je bilo u ovom slucaju - ljudi su prihvatili invalidninu od 100, ili cak 50 KM (!), a neko im i to ukine - jer je "zafalilo para"!
Na to sam mislio.
A sto se tice ovog prigovora da spominjes konkretne lazne invalide a ne reagujes i nakon sto si reagovao sa dokazom da jesi ucinio sve sa svoje strane, mogu samo reci - I Z V I N I !
Je li u redu?
Ocigledno da se nismo dobro razumjeli u komunikaciji. Sve je OK!

A, sada da dodam jos jednu stvar.

Pored nedostatka para, kojim aktuelna vlada opravdva donosenje ovakvoga nakaradnog zakona, problem lezi u samom pravilniku o nacinju procjenjivanja invaliditeta pojedine osobe, a koji takodje donosi vlada.

Koliko sam upoznat i civilni i vojni invalidi se procjenjuju prema istom pravilniku, a prava ostvaruju prema razlicitim zakonima. Sto je, naravno, veliki apsurd i jedino moguce u nasoj drzavi. Ja znam da vlada jeste u velikim finansijskim problemima kada su u pitanju budzetski korisnici, medjutim nacin na koji rijesavaju probleme je pogresan.

Prateci jucerasnje dogadjaje, pa potom i emisiju "Tema dana" na BHT, primjetio sam da je ova nesposobna vlada usla u reforme ne znajuci ustvari sta hoce. Ili im je cilj bio da rade po onoj narodnoj "zavadi, pa vladaj", jer mi je bilo mucno gledati predstavnike dva invalidska udruzenja (slijepi i gluhi) kako se svadjaju javno u emisiji, raspravljajuci ko treba, a ko ne treba ostvarivati zakonska prava po osnovu invalidnosti. Koliko sam shvatio vlada je ovim potezom zapocela reformu socijalnog sketora, ali kao sto sam vec napisao, oni su nesposobni i to rade na vrlo nakaradan nacin.

Ova problematika je veoma kompleksna iz vise razloga, a narocito sto smo mi zemlja koja je nedavno izasla iz rata, pa samim tim imamo i tri kategorije invalida. Imamo civilne i ratne vojne, koji se opet dijele na one proistekle iz ovog rata i one proistekle iz 2. svjetskog rata. Ono sto je, po meni, vlada prvo trebala uraditi prilikom ulaska u ove reforme jeste to da se je trebala kosultirati kako sa domacim tako i sa stranim strucnjacima iz ove oblasti.

Socijalna politika jedne drzave je veoma kompleksna i problemi u vezi nje se ne mogu rijesavati na "ho-ruk". Ono sto bih ja uradio na njihovom mjestu, pored naprijed napisanog, u reformu bih krenuo piramidalno. Od vrha nadole. To podrazumjeva donosenje seta zakona iz ove oblasti, gdje bi donosenje jednog zakona lancano dovodilo do ukidanja drugog.

Sta zelim reci? Prvo treba donijeti krovni zakon iz Socijalne zastite, koji bi automatski rjesavao probleme koji su upravo nastali. Npr. osoba koja je na osnovu gluhoce ostvarila invaliditet od 70%, jucerasnji zakon ne da je ostavio bez prava na invalidninu, nego ju je ostavio bez ikakvih primanja. Ako uzmemo cinjenicu da ta osoba zbog invaliditeta se nije mogla obrazovati normalno, a kasnije samim tim ni ostvariti mogucnost zaposljavanja (kriva vlast), iz nje proizilazi da ta osoba spada u kategoriju ljudi kojima je potrebna socijalna pomoc, koju bi i ostvarivala po osnovu zakona o socijalnoj zastiti.

Sa druge strane, tek onda donijeti zakone, kao sto je ovaj jucerasnji, koji bi regulisao dodatna primanja na osnovu uvecane invalidnosti. Na slican nacin bi se mogli i regulisati zakoni iz boracko-invalidske zastite, gdje bi se donijela uredba o konacnoj reviziji svih ratnih invalida na Institut za medicinsko vjestacenje, uz strogi nadzor strucnih i moralno odgovornih osoba i gdje ne bi imali situaciju da se malo-malo trazi nova revizija, upravo zbog laznih invalida, a oni i poslije revizije ostaju "invalidi". A, da ne govorim o parama koje izskuju ovakve ceste revizije.

Ovo je, prema mom skromnom znanju, jedini nacin da se rijese ovi problemi. Na nasu zalost, za ovako nesto treba "zavrnuti rukave" i prihvatiti se posla, ali nasa vlada nije sposobna za to, samo iz razloga sto je kriminalizirana i podobna.
Last edited by hamza_sa on 25/02/2009 20:40, edited 1 time in total.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#56 Re: Istina o invalidima

Post by zlatiborka »

hamza_sa wrote:
nigdje.nikog wrote:
Izvinjenje za ova dva detalja.
S tim da moram reci da detalj "kad zafali para" jeste nesporazum, jer, naravno, para uvijek fali a posebno onima koji primaju socijalnu pomoc od ove i ovakve drzave. Medjutim, nas narod kakav je skroman, nece nikad reci da mu para fali kad dobije BILO KAKVU penziju ili invalidninu. Reaguje samo kad ona potpuno izostane!
I tako je bilo u ovom slucaju - ljudi su prihvatili invalidninu od 100, ili cak 50 KM (!), a neko im i to ukine - jer je "zafalilo para"!
Na to sam mislio.
A sto se tice ovog prigovora da spominjes konkretne lazne invalide a ne reagujes i nakon sto si reagovao sa dokazom da jesi ucinio sve sa svoje strane, mogu samo reci - I Z V I N I !
Je li u redu?
Ocigledno da se nismo dobro razumjeli u komunikaciji. Sve je OK!

A, sada da dodam jos jednu stvar. Pored nedostatka para, kojim aktuelna vlada opravdva donosenje ovakvoga nakaradnog zakona, problem lezi u samom pravilniku o nacinju procjenjivanja invaliditeta pojedine osobe, a koji takodje donosi vlada. Koliko sam upoznat i civilni i vojni invalidi se procjenjuju prema istom pravilniku, a prava ostvaruju prema razlicitim zakonima. Sto je, naravno, veliki apsurd i jedino moguce u nasoj drzavi. Ja znam da vlada jeste u velikim finansijskim problemima kada su u pitanju budzetski korisnici, medjutim nacin na koji rijesavaju probleme je pogresan. Prateci jucerasnje dogadjaje, pa potom i emisiju "Tema dana" na BHT, primjetio sam da je ova nesposobna vlada usla u reforme ne znajuci ustvari sta hoce. Ili im je cilj bio da rade po onoj narodnoj "zavadi, pa vladaj", jer mi je bilo mucno gledati predstavnike dva invalidska udruzenja (slijepi i gluhi) kako se svadjaju javno u emisiji, raspravljajuci ko treba, a ko ne treba ostvarivati zakonska prava po osnovu invalidnosti. Koliko sam shvatio vlada je ovim potezom zapocela reformu socijalnog sketora, ali kao sto sam vec napisao, oni su nesposobni i to rade na vrlo nakaradan nacin. Ova problematika je veoma kompleksna iz vise razloga, a narocito sto smo mi zemlja koja je nedavno izasla iz rata, pa samim tim imamo i tri kategorije invalida. Imamo civilne i ratne vojne, koji se opet dijele na one proistekle iz ovog rata i one proistekle iz 2. svjetskog rata. Ono sto je, po meni, vlada prvo trebala uraditi prilikom ulaska u ove reforme jeste to da se je trebala kosultirati kako sa domacim tako i sa stranim strucnjacima iz ove oblasti. Socijalna politika jedne drzave je veoma kompleksna i problemi u vezi nje se ne mogu rijesavati na "ho-ruk". Ono sto bih ja uradio na njihovom mjestu, pored naprijed napisanog, u reformu bih krenuo piramidalno. Od vrha nadole. To podrazumjeva donosenje seta zakona iz ove oblasti, gdje bi donosenje jednog zakona lancano dovodilo do ukidanja drugog. Sta zelim reci? Prvo treba donijeti krovni zakon iz Socijalne zastite, koji bi automatski rjesavao probleme koji su upravo nastali. Npr. osoba koja je na osnovu gluhoce ostvarila invaliditet od 70%, jucerasnji zakon ne da je ostavio bez prava na invalidninu, nego ju je ostavio bez ikakvih primanja. Ako uzmemo cinjenicu da ta osoba zbog invaliditeta se nije mogla obrazovati normalno, a kasnije samim tim ni ostvariti mogucnost zaposljavanja (kriva vlast), iz nje proizilazi da ta osoba spada u kategoriju ljudi kojima je potrebna socijalna pomoc, koju bi i ostvarivala po osnovu zakona o socijalnoj zastiti. Sa druge strane, tek onda donijeti zakone, kao sto je ovaj jucerasnji, koji bi regulisao dodatna primanja na osnovu uvecane invalidnosti. Na slican nacin bi se mogli i regulisati zakoni iz boracko-invalidske zastite, gdje bi se donijela uredba o konacnoj reviziji svih ratnih invalida na Institut za medicinsko vjestacenje, uz strogi nadzor strucnih i moralno odgovornih osoba i gdje ne bi imali situaciju da se malo-malo trazi nova revizija, upravo zbog laznih invalida, a oni i poslije revizije ostaju "invalidi". A, da ne govorim o parama koje izskuju ovakve ceste revizije.
Ovo je, prema mom skromnom znanju, jedini nacin da se rijese ovi problemi. Na nasu zalost, za ovako nesto treba "zavrnuti rukave" i prihvatiti se posla, ali nasa vlada nije sposobna za to, samo iz razloga sto je kriminalizirana i podobna.
:thumbup: :thumbup:

sve receno jasno i glasno, svaka cast ... :thumbup:

P.S.
Mala primjedba: steta da ovako izuzetan post se tesko cita jer odlomci nisu razdvojeni, razdvoji cjeline u odlomke sa praznim redom, mnogo ce se brze i lakse citati!

P.P.S. Nemoj se uvrijediti zbog ove primjedbe.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#57 Re: Istina o invalidima

Post by hamza_sa »

zlatiborka wrote:
hamza_sa wrote:
nigdje.nikog wrote:
Izvinjenje za ova dva detalja.
S tim da moram reci da detalj "kad zafali para" jeste nesporazum, jer, naravno, para uvijek fali a posebno onima koji primaju socijalnu pomoc od ove i ovakve drzave. Medjutim, nas narod kakav je skroman, nece nikad reci da mu para fali kad dobije BILO KAKVU penziju ili invalidninu. Reaguje samo kad ona potpuno izostane!
I tako je bilo u ovom slucaju - ljudi su prihvatili invalidninu od 100, ili cak 50 KM (!), a neko im i to ukine - jer je "zafalilo para"!
Na to sam mislio.
A sto se tice ovog prigovora da spominjes konkretne lazne invalide a ne reagujes i nakon sto si reagovao sa dokazom da jesi ucinio sve sa svoje strane, mogu samo reci - I Z V I N I !
Je li u redu?
Ocigledno da se nismo dobro razumjeli u komunikaciji. Sve je OK!

A, sada da dodam jos jednu stvar. Pored nedostatka para, kojim aktuelna vlada opravdva donosenje ovakvoga nakaradnog zakona, problem lezi u samom pravilniku o nacinju procjenjivanja invaliditeta pojedine osobe, a koji takodje donosi vlada. Koliko sam upoznat i civilni i vojni invalidi se procjenjuju prema istom pravilniku, a prava ostvaruju prema razlicitim zakonima. Sto je, naravno, veliki apsurd i jedino moguce u nasoj drzavi. Ja znam da vlada jeste u velikim finansijskim problemima kada su u pitanju budzetski korisnici, medjutim nacin na koji rijesavaju probleme je pogresan. Prateci jucerasnje dogadjaje, pa potom i emisiju "Tema dana" na BHT, primjetio sam da je ova nesposobna vlada usla u reforme ne znajuci ustvari sta hoce. Ili im je cilj bio da rade po onoj narodnoj "zavadi, pa vladaj", jer mi je bilo mucno gledati predstavnike dva invalidska udruzenja (slijepi i gluhi) kako se svadjaju javno u emisiji, raspravljajuci ko treba, a ko ne treba ostvarivati zakonska prava po osnovu invalidnosti. Koliko sam shvatio vlada je ovim potezom zapocela reformu socijalnog sketora, ali kao sto sam vec napisao, oni su nesposobni i to rade na vrlo nakaradan nacin. Ova problematika je veoma kompleksna iz vise razloga, a narocito sto smo mi zemlja koja je nedavno izasla iz rata, pa samim tim imamo i tri kategorije invalida. Imamo civilne i ratne vojne, koji se opet dijele na one proistekle iz ovog rata i one proistekle iz 2. svjetskog rata. Ono sto je, po meni, vlada prvo trebala uraditi prilikom ulaska u ove reforme jeste to da se je trebala kosultirati kako sa domacim tako i sa stranim strucnjacima iz ove oblasti. Socijalna politika jedne drzave je veoma kompleksna i problemi u vezi nje se ne mogu rijesavati na "ho-ruk". Ono sto bih ja uradio na njihovom mjestu, pored naprijed napisanog, u reformu bih krenuo piramidalno. Od vrha nadole. To podrazumjeva donosenje seta zakona iz ove oblasti, gdje bi donosenje jednog zakona lancano dovodilo do ukidanja drugog. Sta zelim reci? Prvo treba donijeti krovni zakon iz Socijalne zastite, koji bi automatski rjesavao probleme koji su upravo nastali. Npr. osoba koja je na osnovu gluhoce ostvarila invaliditet od 70%, jucerasnji zakon ne da je ostavio bez prava na invalidninu, nego ju je ostavio bez ikakvih primanja. Ako uzmemo cinjenicu da ta osoba zbog invaliditeta se nije mogla obrazovati normalno, a kasnije samim tim ni ostvariti mogucnost zaposljavanja (kriva vlast), iz nje proizilazi da ta osoba spada u kategoriju ljudi kojima je potrebna socijalna pomoc, koju bi i ostvarivala po osnovu zakona o socijalnoj zastiti. Sa druge strane, tek onda donijeti zakone, kao sto je ovaj jucerasnji, koji bi regulisao dodatna primanja na osnovu uvecane invalidnosti. Na slican nacin bi se mogli i regulisati zakoni iz boracko-invalidske zastite, gdje bi se donijela uredba o konacnoj reviziji svih ratnih invalida na Institut za medicinsko vjestacenje, uz strogi nadzor strucnih i moralno odgovornih osoba i gdje ne bi imali situaciju da se malo-malo trazi nova revizija, upravo zbog laznih invalida, a oni i poslije revizije ostaju "invalidi". A, da ne govorim o parama koje izskuju ovakve ceste revizije.
Ovo je, prema mom skromnom znanju, jedini nacin da se rijese ovi problemi. Na nasu zalost, za ovako nesto treba "zavrnuti rukave" i prihvatiti se posla, ali nasa vlada nije sposobna za to, samo iz razloga sto je kriminalizirana i podobna.
:thumbup: :thumbup:

sve receno jasno i glasno, svaka cast ... :thumbup:

P.S.
Mala primjedba: steta da ovako izuzetan post se tesko cita jer odlomci nisu razdvojeni, razdvoji cjeline u odlomke sa praznim redom, mnogo ce se brze i lakse citati!

P.P.S. Nemoj se uvrijediti zbog ove primjedbe.
Ide odmah ;-)
User avatar
kinu
Posts: 767
Joined: 14/02/2009 18:10
Location: anamo negdje

#58 Re: Istina o invalidima

Post by kinu »

hamza_sa wrote:Ja sam za vrijeme agresije ranjen 5 puta. Od svih dijelova tijela nisam ranjen samo u desnu ruku. Pogotke imam u glavu, unakazenost brade, metak u vratnom dijelu kicme izmedju 2 prsljena, metak u plucima, smrskan lakat lijeve ruke, rasprskavajuci metak mi je eksplodirao u stomaku i ostetio podosta organa, takodje u lijevoj nadkoljenici mi je takodje eksplodirao rasprskavajuci metak, nedostaje mi dio mesa a nervi su trajno osteceni, takodje imam ranu od gelera na desnoj nadkoljenici, i na kraju su mi i stopala pogodjena sa metcima, gdje su takodje nervi trajno osteceni. Na zadnjoj reviziji sve ove ozljede osim one u vratu i plucima su ocjenjene kao lakse ozljede i procjenjen sam kao ratni vojni invalid od 60% sa primanjima koja danas iznose 144 KM. U Armiji RBiH sam proveo od 01.04.1992.godine (19 godina) do odlaska u invalidsku penziju 2004. godine. Od formiranja prvih regularnih jedinica Armije RBiH sam bio komandir izvidjacko-diverzantske jedinice, a prvo rjesenje o statusu invalida sam ostvario 1996. godine po okoncanju agresije. 1992. godine nakon teskog ranjavanja imao sam mogucnost da se demobilisem, sto sam izricito odbio i ucestvovao u odbrani, kao sto sam rekao, do okoncanja agresije i dalje. Pocetkom 2004. godine sam se tesko razbolio i iz vojske odlazim u penziju sa 32 godine starosti.
Ne zelim kukati i nemam obicaj to raditi, ali ako neko misli da RVI ne zasluzuju ovo sto dobijaju od drzave, evo ja mu stojim na raspolaganju da se mijenjamo.
Sto se tice revizije i ja sam za, ali da se ne provodi kao do sada. Jer i poslije 5. ili 6. revizije ja jos uvijek znam najmanje dvojicu ljudi koji imaju status RVI, ali isto tako znam da nije bilo nikakvog razloga da im se to dodijeli, a ponajmanje da "prezive" ove silne revizije.
Prijatelju dragi saosjecam , slican slucaj imam u uzoj porodici i savjet tebi i slicnim.
Napravite Vi reviziju u vladi i parlamentu kao sto su juce neratni , sa njima se drugacije ne moze , sila boga ne moli. Niko to za vas nece odraditi bolje od Vas samih.
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#59 Re: Istina o invalidima

Post by yugi »

I sam pripadam kategoriji RVI-a i moram reći da mi pomalo tendenciozno (da ne iskoristim neki teži izraz) zvuči ovo učestalo pominjanje iznosa od 2 000 KM.Dakle kao prvo ne radi se o iznosu od 2 000 KM već o iznosu od oko 1700 KM i taj iznos primaju 100 % RVI prve grupe.Da budem precizan do kraja to nije iznos invalidnine jer ista shodno "Zakonu o pravima branilaca i članova njihovih porodica" iznosi 734,00 KM a preostali dio je tuđa njega i eventualno ortopedski dodatak.Sjećam se kada je svojevremeno Parlament donosio izmjene i dopune ovog Zakona, u "Avazu" je osvanula naslovnica "RVI će primati 1700 KM" što je na prvi pogled stvaralo percepciju kod naroda kako te iznose malte ne primaju svi RVI.Istine radi treba reći slijedeće:shodno pomenutom Zakonu preciznije članom 12 ovog Zakona definisano je da osnovica za primanje RVI-a iznosi 734, 00 KM a raspodjela se vrši na slijedeći način-

1. RVI 100% prve grupe (osobe kojima je za normalan život potrebna njega i pomoć drugog lica)prima 100 % osnovice-734,00KM
2. RVI 100 % prima 73 % osnovice - 535,82 KM
3. # 90 % # 55 % # - 403,70 KM
4. 80 % 43 % -315,62 KM
5. 70 % 32 % -234,88 KM
6. 60 % 18 % -132,12 KM
7. 50 % 13 % -95,42 KM
8. 40 % 7 % -51,38 KM
9. 30 % 6% -44,04 Km
10. 20 % 5 % -36,70 Km

Na ove iznose treba dodati još 9 % koliko je iznosilo zadnje povećanje od prije par mjeseci i to je prvo i jedino povećanje, mada je Vlada obavezna usklađivati invalidnine spram rasta prosječne plate u Federaciji.
Dakle ako se vide ovi iznosi jasno je onda koliko tendenciozno zvuči ona priča o 2 000 KM .Svako onaj ko se iole razumije u ovu tematiku jako dobro zna šta znači biti 100 % RVI prve grupe i ne postoji ta cifra koja bi mogla tim osobama nadoknaditi ono što su dali u odbrani BiH!
A da bi stvar bila još jasnija RVI recimo 50 % je osoba sa amputiranim stopalom i da ne nabrajam dalje.
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#60 Re: Istina o invalidima

Post by yugi »

Što se pak priče o reviziji tiče, kolega Hamza je u svom postu rekao da smo do sada prošli 6 revizija ali na žalost činjenica jeste da se opet provukla poneka bitanga koja ne zaslužuje da ima status RVI-a.Iskrno ja sam popizdio prilikom šeste revizije i pitao sam one u komisiji "izvinite a hoće li meni niknut ovo što je odsječeno" :x :x Dakle zbog tih hoštaplera koji su se na raznorazne načine domogli tog statusa, pošteni RVI moraju svaki put prolaziti kroz taj galimatijas od komisija, a kad samo pomislim na one gužve i čekanja po nekoliko sati zlo mi dođe :x
E sad da li RVI i civilni invalidi trebaju imati ista prava?Iskreno, mislim da bi ipak trebalo napraviti neku dinstinkciju i na neki način malo više valorizovati RVI.Svakako dozvoljavam da je moje mišljenje i subjektivno i ne zamjerim nikome ko se sa tim neće složiti.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#61 Re: Istina o invalidima

Post by holowey »

hamza_sa wrote: Prateci jucerasnje dogadjaje, pa potom i emisiju "Tema dana" na BHT, primjetio sam da je ova nesposobna vlada usla u reforme ne znajuci ustvari sta hoce.
samo da dodam jedan detalj: na zadnjoj sjednici proslog saziva parlamenta fbih je usvojen boracki zakon sa prilicno visokim primanjima iako su, prema rijecima odgovornih iz tadasnjeg saziva vlasti, znali da nemaju sredstava za implementaciju takvog zakona... u ovoj sada situaciju neko je morao da bude donji, da ratni veterani ostanu bez dijela primanja, administracija reze svoje troskove, ili nesto trece... vlada i parlament su odabrali najmanje bolnu (za njih same) opciju, skresali su izdatke, ali za civilne invalide...
pa ljudi pogledajte izvjestaj o realizaciji proslogodisnjeg budzeta pa ce vam biti jasno da ovo uskracivanje prava civilnim invalidima nije kraj rezanja jer iznosi koji se za njih izdvajaju nisu basnoslovna suma... ovaj potez je bio samo privremeno gasenje pozara... :sad:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#62 Re: Istina o invalidima

Post by holowey »

kakavdanakneiskustvu wrote:zna li bilo ko kada će početi isplata invalidnina,civilnih invalidnina za ovaj mjesec
isplata invalidnina i dodataka za tudju njegu i pomoc je bila danas, bar korisnicima koji to primaju preko komercijalnih banaka...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#63 Re: Istina o invalidima

Post by Liberalism »

nigdje.nikog wrote:Ovaj "ustanak invalida" u Parlamentu FBiH je otvorio niz pitanja.
Danas cuh na radiju nevjerovatne podatke - da vojni invalidi primaju invalidnine i preko 2000 KM dok civilni iz iste kategorije ima svega 140 KM !
Ovi vojni jos dobiju auto svakih nekoliko godina, koji najcesce prodaju!

Znamo da para fali, ali isto tako svi znamo da su pravi problem invalidskog sistema - lazni invalidi.
Zaista ne znam koji neljudi su mogli doci na ovu ideju ukidanja svih civilnih invalida ispod 100%!
Time su, kao trebali ustediti nedostajuca sredstva.
A jedan lazni vojni invalid kosta koliko 15 stvarnih civilnih invalida!

Posto mi ova materija nije bliska, zelio bih da cujem od ostalih da li su ovi gore frapantni podaci zaista istiniti. Ako jesu, mislim da zaista svi moramo stati uz ove civilne invalide, jer ova diskriminacija je naprosto necuvena i neprihvatljiva.
Zaboravio si jos samo reci, da skoro svaki 70 % i vise RVI je dobio besplatno stan ili kucu.

Pored auta koje dobijaju besplatno, svaka opcina podjelila tim istim RVI po jedan poslovni prostor besplatno

Sumirano:

RVI 80 %

Ima socijalnu zastitu koja je veca nego invalidu u Njemackoj (od 12.000 do 25.000 KM godisnje)

Ima besplatan smjestaj u hotelima i banjama 2x godisnje

Redovno dobijaju ortopedska pomagala koja kostaju 2 i vise hiljada KM svake ili svake druge godine

Dobili su besplatno kuce (koje se grade po principu kljuc u ruke) ili stanove (uglavnom novoizgrađene)

Svakih 5 godina dobijaju besplatno automobil (npr ima ih koliko hoces koji su dobili nove oktavije koje su kostale oko 35.000 KM)

Svi koji se bave nekim biznisom (ne nuzno on sam, vec mozda clan njihove porodice) dobili su besplatno poslovne prostore (kupljene ili za njih izgrađene)

Dva puta godisnje imaju dodatno pravno na jednokratnu novcanu pomoc (od 300 do 1000 KM zavisi kako ko), jer nekad im pored svega zatreba za hranu

Djeca imaju pravo na knjige, besplatno skolstvo, pravo preceg zapošljavanja u javnom sektoru itd itd

Od ovoga civilni invalid sa 80 % invalidnosti NEMA NISTA...

Sta ces, moras dati borcima, ko kad su GLADNI, a pitanje jesu li civilni invalidi gladni nije bitno. Da bi se razumjelo zasto nisu bitni civilni invalidi treba poznavati kako se u primitivnim zajednicama odnosilo koji su rodjeni sa nekim hendikepom (ako je nekome tesko proucavati (h)istoriju nek pogleda kakav je stav po ovom pitanju imao Hitler...
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#64 Re: Istina o invalidima

Post by stepsky »

Bezobrazno, pokvareno i bljutavo je raspravljati o tome da li je invalidima potrebna pomoc. Bezobrazno, pokvareno i bljutavo je biti lopov i svojim laznim invaliditetom ukrasti nekome drugom pomoc. U ovoj zemlji nema vise postenja. A ako neko prica da su neki drugi krivi za to nije istina. To je vjeciti i jedini alibi za lopovluke. Treba smoci snage i hrabrosti pa susjedu, prijatelju, clanu porodice ili ma kome drugom ko je takav jasno reci da je lopov i prevarant i prijaviti ga kome treba. Ko to od nas moze ili smije. A bez toga se nikada nista nece promijeniti.
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#65 Re: Istina o invalidima

Post by yugi »

Liberalism wrote:
Zaboravio si jos samo reci, da skoro svaki 70 % i vise RVI je dobio besplatno stan ili kucu.

Pored auta koje dobijaju besplatno, svaka opcina podjelila tim istim RVI po jedan poslovni prostor besplatno

Sumirano:

RVI 80 %

Ima socijalnu zastitu koja je veca nego invalidu u Njemackoj (od 12.000 do 25.000 KM godisnje)

Ima besplatan smjestaj u hotelima i banjama 2x godisnje

Redovno dobijaju ortopedska pomagala koja kostaju 2 i vise hiljada KM svake ili svake druge godine

Dobili su besplatno kuce (koje se grade po principu kljuc u ruke) ili stanove (uglavnom novoizgrađene)

Svakih 5 godina dobijaju besplatno automobil (npr ima ih koliko hoces koji su dobili nove oktavije koje su kostale oko 35.000 KM)

Svi koji se bave nekim biznisom (ne nuzno on sam, vec mozda clan njihove porodice) dobili su besplatno poslovne prostore (kupljene ili za njih izgrađene)

Dva puta godisnje imaju dodatno pravno na jednokratnu novcanu pomoc (od 300 do 1000 KM zavisi kako ko), jer nekad im pored svega zatreba za hranu

Djeca imaju pravo na knjige, besplatno skolstvo, pravo preceg zapošljavanja u javnom sektoru itd itd

Od ovoga civilni invalid sa 80 % invalidnosti NEMA NISTA...

Sta ces, moras dati borcima, ko kad su GLADNI, a pitanje jesu li civilni invalidi gladni nije bitno. Da bi se razumjelo zasto nisu bitni civilni invalidi treba poznavati kako se u primitivnim zajednicama odnosilo koji su rodjeni sa nekim hendikepom (ako je nekome tesko proucavati (h)istoriju nek pogleda kakav je stav po ovom pitanju imao Hitler...
O čemu to ti govoriš živ i zdrav bio???Koje bolan besplatne kuće i stanovi???Koji poslovni prostori???Zamolio bih te da ne iznosiš nešto što se ne može okarakterisati drugačije osim kao nebuloza???
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#66 Re: Istina o invalidima

Post by teAMICA »

Smiješno je uopšte raspravljati o tome ko je veći invalid i kome treba više dati... Po meni je neophodno da
- osobe koje ne mogu raditi dobiju finansijsku pomoć i zdravstveno osiguranje
- osobe koje se ne mogu kretati dobiju trotoare, sredstva javno prevoza, ulaze u haustor/kuću prilagođene njima (kolicima)
itd., itd.

Znam jednu osobu koja je u ratu ranjena i od tada nepokretna, u invalidskim kolicima... Čim je završila fakultet, ta osoba se zaposlila a dok je studirala radila je honorarne poslove koji su često tražili da se ide na adrese pa kad se desi da klijent do kojeg treba doći stanuje na 2-3 spratu (a nema lifta) ta osoba nije odustajala nego je tražila od oca/ rođaka da je odnese.

A neki dan krenem ja do jednog supermarketa (tik uz glavnu džadu, u po Sarajeva)... kad se pope džip na trotoar i zamalo ne uđe u prodavnicu autom. Hadžo parkiro' pred ulaz. :x Na autu naljepnica da isti pripada invalidu, a izađe hadžo naoko zdrav ko' dren, hoda normalno i uđe u radnju (za što je trebalo da napravi 1,5 korak). Pitam ja hadžu kako ga nije sramota da ljudi koji možda jesu invalidi ne mogu od njegovog auta prići prodavnici, a bogami ni proći ulicom... Elem da ne dužim, nagovorih se ja njemu, ali se isto tako brže-bolje udaljih da ne dobijem po njušci.

Imam i ja to "pravo" da tu naljepnicu na auto natakarim. Pa da se ko hadžo vozikam tamo dže se ne smije. Al ne mogu brate...

Žao mi je ljudi kojima je tuđa pomoć potrebna, ma ko oni bili, ali isto tako sam ogorčena na ljude koji grabe "na guzove" ne pitajući se od čijih li usta grabe i na one samo-proglašene invalide koji rade, dobro zarađuju, kupuju auta na povlastice pa preprodaju a uz sve to primaju pomoć od države!

Ovdje HITNO treba napraviti reviziju, al' de ako ikako može nek' je neki Švabo napravi...Ustvari, ta revizija je trebala biti urađena već odavno, koliko je samo para otišlo u pogrešne ruke.

A oni koji to stvarno jesu se sad pitaju šta će biti sutra. I nek' im je Bog na pomoći. :(
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#67 Re: Istina o invalidima

Post by teAMICA »

stepsky wrote:Bezobrazno, pokvareno i bljutavo je raspravljati o tome da li je invalidima potrebna pomoc. Bezobrazno, pokvareno i bljutavo je biti lopov i svojim laznim invaliditetom ukrasti nekome drugom pomoc. U ovoj zemlji nema vise postenja. A ako neko prica da su neki drugi krivi za to nije istina. To je vjeciti i jedini alibi za lopovluke. Treba smoci snage i hrabrosti pa susjedu, prijatelju, clanu porodice ili ma kome drugom ko je takav jasno reci da je lopov i prevarant i prijaviti ga kome treba. Ko to od nas moze ili smije. A bez toga se nikada nista nece promijeniti.
:thumbup:
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#68 Re: Istina o invalidima

Post by hamza_sa »

Liberalism wrote:
nigdje.nikog wrote:Ovaj "ustanak invalida" u Parlamentu FBiH je otvorio niz pitanja.
Danas cuh na radiju nevjerovatne podatke - da vojni invalidi primaju invalidnine i preko 2000 KM dok civilni iz iste kategorije ima svega 140 KM !
Ovi vojni jos dobiju auto svakih nekoliko godina, koji najcesce prodaju!

Znamo da para fali, ali isto tako svi znamo da su pravi problem invalidskog sistema - lazni invalidi.
Zaista ne znam koji neljudi su mogli doci na ovu ideju ukidanja svih civilnih invalida ispod 100%!
Time su, kao trebali ustediti nedostajuca sredstva.
A jedan lazni vojni invalid kosta koliko 15 stvarnih civilnih invalida!

Posto mi ova materija nije bliska, zelio bih da cujem od ostalih da li su ovi gore frapantni podaci zaista istiniti. Ako jesu, mislim da zaista svi moramo stati uz ove civilne invalide, jer ova diskriminacija je naprosto necuvena i neprihvatljiva.
Zaboravio si jos samo reci, da skoro svaki 70 % i vise RVI je dobio besplatno stan ili kucu.

Pored auta koje dobijaju besplatno, svaka opcina podjelila tim istim RVI po jedan poslovni prostor besplatno

Sumirano:

RVI 80 %

Ima socijalnu zastitu koja je veca nego invalidu u Njemackoj (od 12.000 do 25.000 KM godisnje)

Ima besplatan smjestaj u hotelima i banjama 2x godisnje

Redovno dobijaju ortopedska pomagala koja kostaju 2 i vise hiljada KM svake ili svake druge godine

Dobili su besplatno kuce (koje se grade po principu kljuc u ruke) ili stanove (uglavnom novoizgrađene)

Svakih 5 godina dobijaju besplatno automobil (npr ima ih koliko hoces koji su dobili nove oktavije koje su kostale oko 35.000 KM)

Svi koji se bave nekim biznisom (ne nuzno on sam, vec mozda clan njihove porodice) dobili su besplatno poslovne prostore (kupljene ili za njih izgrađene)

Dva puta godisnje imaju dodatno pravno na jednokratnu novcanu pomoc (od 300 do 1000 KM zavisi kako ko), jer nekad im pored svega zatreba za hranu

Djeca imaju pravo na knjige, besplatno skolstvo, pravo preceg zapošljavanja u javnom sektoru itd itd

Od ovoga civilni invalid sa 80 % invalidnosti NEMA NISTA...

Sta ces, moras dati borcima, ko kad su GLADNI, a pitanje jesu li civilni invalidi gladni nije bitno. Da bi se razumjelo zasto nisu bitni civilni invalidi treba poznavati kako se u primitivnim zajednicama odnosilo koji su rodjeni sa nekim hendikepom (ako je nekome tesko proucavati (h)istoriju nek pogleda kakav je stav po ovom pitanju imao Hitler...
Drago dijete,

- ima socijalnu zastitu u visini od 13000 KM;
- redovno dobijam ortopedska pomagala koja kostaju 2 i vise hiljada KM svake godine;
- dobio sam besplatno kucu (kojae je izgradjena po principu kljuc u ruke) ili stan (uglavnom novoizgrađene);
- svakih 5 godina dobijam besplatno automobil (npr. nova oktavija koja kosta oko 35.000 KM);
- bavim se nekim biznisom (ne nuzno ja, vec moja supruga) i dobio sam besplatno poslovni prostor (kupljen ili za mene izgrađen);
- dva puta godisnje imam dodatno pravno na jednokratnu novcanu pomoc (od 300 do 1000 KM), jer nekad mi pored svega zatreba za hranu;
- djeca mi imaju pravo na knjige, besplatno skolstvo, pravo preceg zapošljavanja u javnom sektoru itd itd.

Koji si ti kreten.
malinamala
Posts: 9
Joined: 16/08/2008 03:14

#69 Re: Istina o invalidima

Post by malinamala »

Istina je da je do sada važeci Zakon o socijalnoj zaštiti nakaradan.Istina je da se sa ovim ad hok izmjenama neće stanje popraviti mnogo.
O RVI ne bih raspravljala, ljudi su dali svoje zdravlje da bi mi sada ovo pisali.
Dovršiti ovu reviziju treba, a gdje je naša građanska hrabrost da prijavimo, makar i anonimno nekoga ko je stekao prava nelegalno,pa da vidimo šta će se desiti.Zašto i sami RVI ne poduzmu korake, pa izbace te uljeze iz svojih redova i skinu ljagu sa sebe.
Novac za invalidnine nije Vladin, već naš, to su pare od naših poreza.Sa njima treba upravljati mudro i racionalno.Omogućiti ljudima koji zbog svog zdravstvenog stanja ne mogu sami da zarade da imaju život dostojan čovjeka.
Gledala sam postojecu listu po kojoj se cijeni civilni invaliditet .Većina ljudi prosječnog zdravstvenog stanja starija od 50 godina ulazi u neku kategoriju invalidnosti.Agument je uvijek isti, treba kupiti lijekove.
Ako ja koja radim od zore do mraka, ne mogu kupiti sebi skupe lijekove, već uzimam one koji su besplatni(nisu besplatni svakog mjeseca mi se i to odbije od plate), zašto neko od mog poreza mora kupiti skupi lijek, a ne pristaje na besplatni zamjenu.Zašto se mora kupovati Plavix koji košta 160 maraka, a ne Aspirin, koji košta 1 marku, a sve studije su pokazale približnu učinkovitost oba lijeka.Svugdje u svijetu je to tako.
A te "besplatne" ne treba da pokriva socijalni sektor, šta je sa Zavodima za zdravstveno osiguranje.Oni su ti koji skupljaju NAŠ novac svaki mjesec, i prave te liste .
Šta je sa socijalnim cenzusom.
Zar ljudi koji imaju imovinu koja se mjeri stotinama hiljada maraka imaju pravo da im se od poreza od naših malih plata dodjeljuju invalidnine.A istovremeno još i plaćamo rate kredita za stan sljedećih 30 godina, koji su nam često ti isti prodali.Zašto ja moram izdržavati bilo čije stare roditelje, ili da obrnem ko treba izdržavati moje stare i bolesne roditelje, jeli vi koji ovo sada čitate. Zar je to socijalna pravda.
Najlakše je reći -svima dajte sve -ali od čega, čiji je to novac na kraju krajeva.Neko ga pobogu mora zaraditi.A to smo mi koji imamo kakav takav posao.Nema više humanitarne pomoći.
Ponavljam da me pogrešno ne razumijete"Omogućiti ljudima koji zbog svog zdravstvenog stanja urođenog ili stečenog ne mogu sami da zarade da imaju život dostojan čovjeka".
Nije teško urediti socijalni i zdravstveni sektor, ima mjesta na svijetu gdje je to uređeno, pa ako ne znaš napraviti samo prepiši.
A ni državu sa 3 miliona stanovnika, pa to je jedan osrednji grad.Ali kako ljude osloboditi od politike, nerada, nerealnih očekivanja, džabalučine, nekompententnosti.Kažem ljude, mislim jednako na političare i na običan svijet, svi su tu slični.Čast izuzecima iz obje kategorije.
E bogami teško nama.
User avatar
str8
Posts: 42
Joined: 21/05/2008 14:04

#70 Re: Istina o invalidima

Post by str8 »

Moj rahmetli dedo se prikljucio partizanima i ganjao je nijemce dugo vremena. U ratu nije bio okrznut ali je poslije rata Tito davao svojim borcima puno beneficija. Kad je otisao u penziju dobivao je dvije vrste primanja (penzije) a jedna od tih je bila boracka.
Ne vidim razloga da se nasim borcima da penzija. Invalidima pogotovo.

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:

Nek crknu dusmani. :dance:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#71 Re: Istina o invalidima

Post by holowey »

kakavdanakneiskustvu wrote:
holowey wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:zna li bilo ko kada će početi isplata invalidnina,civilnih invalidnina za ovaj mjesec
isplata invalidnina i dodataka za tudju njegu i pomoc je bila danas, bar korisnicima koji to primaju preko komercijalnih banaka...

je li mogu znati u kojoj banci je to bilo danas,ako znaš,pošto sam ja zvao banku u kojoj imam otvoren račun i rečeio mi je da još nije počela isplata
za central profit znam sigurno da je pocela isplata, za ostale banke ne znam...
Celly
Posts: 159
Joined: 18/12/2006 14:01

#72 Re: Istina o invalidima

Post by Celly »

Liberalism wrote: Zaboravio si jos samo reci, da skoro svaki 70 % i vise RVI je dobio besplatno stan ili kucu.

Pored auta koje dobijaju besplatno, svaka opcina podjelila tim istim RVI po jedan poslovni prostor besplatno

Sumirano:

RVI 80 %

Ima socijalnu zastitu koja je veca nego invalidu u Njemackoj (od 12.000 do 25.000 KM godisnje)

Ima besplatan smjestaj u hotelima i banjama 2x godisnje

Redovno dobijaju ortopedska pomagala koja kostaju 2 i vise hiljada KM svake ili svake druge godine

Dobili su besplatno kuce (koje se grade po principu kljuc u ruke) ili stanove (uglavnom novoizgrađene)

Svakih 5 godina dobijaju besplatno automobil (npr ima ih koliko hoces koji su dobili nove oktavije koje su kostale oko 35.000 KM)

Svi koji se bave nekim biznisom (ne nuzno on sam, vec mozda clan njihove porodice) dobili su besplatno poslovne prostore (kupljene ili za njih izgrađene)

Dva puta godisnje imaju dodatno pravno na jednokratnu novcanu pomoc (od 300 do 1000 KM zavisi kako ko), jer nekad im pored svega zatreba za hranu

Djeca imaju pravo na knjige, besplatno skolstvo, pravo preceg zapošljavanja u javnom sektoru itd itd

Od ovoga civilni invalid sa 80 % invalidnosti NEMA NISTA...

Sta ces, moras dati borcima, ko kad su GLADNI, a pitanje jesu li civilni invalidi gladni nije bitno. Da bi se razumjelo zasto nisu bitni civilni invalidi treba poznavati kako se u primitivnim zajednicama odnosilo koji su rodjeni sa nekim hendikepom (ako je nekome tesko proucavati (h)istoriju nek pogleda kakav je stav po ovom pitanju imao Hitler...
STA BOLAN NE BIO PRICAS???? Ljudi ce fakat pomisliti da je ovo sve tako. Boze sacuvaj, ne mogu vjerovati kakve ti lazi siris po forumu. JEDINO sto je tacno od svega ovoga sto si napisao jeste da ljudi imaju pravo na besplatno banjsko lijecenje jednom godisnje. A ovo ostalo, ma daj molim te ne lupetaj.

Mozda ti govoris o nekome ko ima dobru stelu u SDA, te samim tim i dobija sve te privilegije, a uz to je sasvim slucajno i invalid. Ali tvrditi kako svi ratni invalidi koriste ovakve privilegije, je u najmanju ruku van pameti.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#73 Re: Istina o invalidima

Post by saibaba »

nigdje.nikog wrote:
saibaba wrote: Ok može i tako, a složiceš se samnom da nije ista žrtva gubitak dijela tijela zbog pada sa skele i u diverzantskoj akciji..
NEMOJ TAKO!

Zivot je pun apsurda - gradjevinac pao sa skele gradeci most, a diverzan ranjen u akciji rusenja mosta!
Potom ovaj sto je rusio ima veca prava od ovog sto je gradio!

Ovo je tema za kakvog filma, ne za ovu raspravu. Ipak, morate priznati da se zaista radi o apsurdu da su oni koji su izmedju sebe ratovali i, u krajnjem slucaju "stvarali" jedni drugima invalide, danas udruzeni. To je dobro - rat je stao.
Ali vidim da su udruzeni i u necemu sto nikako ne mogu nazvati odvaznoscu - udruzeni su u ovom sramnom projektu skrivanja laznih invalida i udruzeni u jos sramnijoj akciji OMALOVAZAVANJA civilnih invalida.

PRESTANITE S TIM! To sto je neko bio diverzant - neka ga nagradjuje onaj za koga je ratovao. To se svugdje u svijetu zove - VETERANSKI DODATAK.
Biti INVALID je nesto drugo i tu ja ne vidim razliku izmedju civilnih i vojnih invalida.
Kad je rijec o invalidnosti trebamo govoriti o njenom stepenu a ne o porijeklu.
I to ima smisla...
nisam baš upućen iz kojih fondova to treba da se isplaćuje ali RVI moraju dobiti još nešto dodatno u odnosu na ostale ...
Ja vidim razliku ... Ne može biti isto kad se neko mobilizira i ( po komandi države ) ode na treskavici i ( po komandi države ) stane na minu, i neko ko je slučajno stao na minu prenoseći stvari iz kuće..
Prema kome po tvom mišljenju država treba da ima veću odgovornost ?
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#74 Re: Istina o invalidima

Post by nigdje.nikog »

Evo i ovdje pocela svadja izmedju civilnih i vojnih.

Prestanite ljudi jer smo upravo identificirali pravi problem:

"POVOLJNE INVALIDNINE"

Koji glup termin, prvi put sam ga jucer cuo.
Dakle, nosioci "normalnih" vojnih invalidnina nisu izgleda sporni jer se njihova imena mogu naci na javnim spiskovima, ali nosioci ovih "POVOLJNIH" invalidnina su jos uvijek nepoznati, a upravo je tu rijec o ovim provokativnim invalidninama preko 2000 KM i nizom drugih privilegija.

Upravo pominjanje ovih invalidnina je i u ovoj raspravi dovelo do svadje.
Bez ikakvog razloga jer ja vidim da ovdje ucestvuju samo "normalni" vojni invalidi koji sa razlogom brane svoj status i svoju grupaciju.
Nosioci "povoljnih invalidnina" sute jer imaju jak razlog za to.

Jedno je sigurno - podaci o ovim izuzetnim vojnim invalidninama nisu izmisljeni, ali izgleda da "normalni" vojni invalidi ne vjeruju u te podatke, jer sami najbolje znaju koliko primaju. Braneci svoju crkavicu, oni nesvjesno brane i ove parazite koji tu ne pripadaju.

Da skratim, ja ne vidim zasto bi se ovdje svadjao jedan vojni invalid sa 144 KM invalidnine i neki civilni koji je imao 100 KM a mogao bi ostati i bez toga.
Dok se vi svadjate ostaju nam i dalje sakriveni oni koji primaju preko 2000 KM a o njima ne znamo nista, ni ko su, ni kako su se tu nasli, ni koliko ih je!

Zato, ajmo pokusati nesto konkretno, pokrenuti nekakvu peticiju za REVIZIJU SPISKA "POVOLJNIH" INVALIDNINA.
S tim da se naglasi da tu peticiju pokrecu ZAJEDNO - civilni i vojni invalidi, uz podrsku svih normalnih ljudi na ovom forumu i u ovoj nenormalnoj drzavi.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#75 Re: Istina o invalidima

Post by zlatiborka »

nigdje.nikog wrote:Evo i ovdje pocela svadja izmedju civilnih i vojnih.

Prestanite ljudi jer smo upravo identificirali pravi problem:

"POVOLJNE INVALIDNINE"

Koji glup termin, prvi put sam ga jucer cuo.
Dakle, nosioci "normalnih" vojnih invalidnina nisu izgleda sporni jer se njihova imena mogu naci na javnim spiskovima, ali nosioci ovih "POVOLJNIH" invalidnina su jos uvijek nepoznati, a upravo je tu rijec o ovim provokativnim invalidninama preko 2000 KM i nizom drugih privilegija.

Upravo pominjanje ovih invalidnina je i u ovoj raspravi dovelo do svadje.
Bez ikakvog razloga jer ja vidim da ovdje ucestvuju samo "normalni" vojni invalidi koji sa razlogom brane svoj status i svoju grupaciju.
Nosioci "povoljnih invalidnina" sute jer imaju jak razlog za to.

Jedno je sigurno - podaci o ovim izuzetnim vojnim invalidninama nisu izmisljeni, ali izgleda da "normalni" vojni invalidi ne vjeruju u te podatke, jer sami najbolje znaju koliko primaju. Braneci svoju crkavicu, oni nesvjesno brane i ove parazite koji tu ne pripadaju.

Da skratim, ja ne vidim zasto bi se ovdje svadjao jedan vojni invalid sa 144 KM invalidnine i neki civilni koji je imao 100 KM a mogao bi ostati i bez toga.
Dok se vi svadjate ostaju nam i dalje sakriveni oni koji primaju preko 2000 KM a o njima ne znamo nista, ni ko su, ni kako su se tu nasli, ni koliko ih je!

Zato, ajmo pokusati nesto konkretno, pokrenuti nekakvu peticiju za REVIZIJU SPISKA "POVOLJNIH" INVALIDNINA.
S tim da se naglasi da tu peticiju pokrecu ZAJEDNO - civilni i vojni invalidi, uz podrsku svih normalnih ljudi na ovom forumu i u ovoj nenormalnoj drzavi.
:thumbup: :thumbup:

Odlicna ideja.....tajne spiskove na sunce.....

Samo se pitam da li je moguce natjerati lopovsku vlast da se stvari istjeraju na cistac.... :x :x
Locked