Istina o invalidima

Locked
TomANDJerry
Posts: 1155
Joined: 21/09/2012 18:23

#1901 Re: Istina o invalidima

Post by TomANDJerry »

1chris wrote:
TomANDJerry wrote:stvarno se trebate sramiti nekih izjava ... cuj djelili invalidnine nekim ljudima koji su umirali od nestrucnog rukovanja oruzjem - i to kao lose .... dakle covjek otisao u rat da brani drzavu a da ne zna ni drzati pusku (ali je opet otisao sto pokazuje njegovu zelju da se bori) , i ako pogine zbog toga sto prvi put u zivotu bez ikakve obuke postavlja minu ili puca iz zolje "who gives a fuck" ... ili umro "prirodnom smrcu" u rovu gdje je -10 stepeni i puca mu oko glave - mozes mislit kako je to prirodna situacija

Invalidnine treba ukidati onima koji ih ne zasluzuju jer niti su se borili niti su ranjeni (ili su se samo borili a nisu ranjeni) - i to je uradjeno sa SDP-ovom vladom na celu u proslom mandatu (a kako vidim sada bi sve moglo ponovo biti ponisteno)

Umjesto da se stedi na Fadilovim hobotnicama , hajdemo uzimati 300-400 maraka od ljudi koji su u ratu izgubili noge ili ruke ili zivot

Dragi/a tom and jerry mi se ocito nismo razumili, ja se izvinjavam ako sam bio nejasan. Ne govorim o ljudima koji su bili na liniji i borili se, vec o ljudima koji su tokom i neposredno poslije rata umrli ili poginuli a nisu imali ucesce u ratu ili su imali ali su poginuli pod nesretnim okolnostima nevezano za rat.
1 primjer: tip je poginuo na novogodisnjoj noci, znaci slavlje, htio je baciti bombu, ali zbog nestrucnog rukovanja zivota ga je kostalo. Znaci nije na liniji u borbi vec na zabavi iz objesti, porodica je proglasena sehidskom dobili su sve beneficije ukljucujuci i stan, zato sto su imali jake veze. 2.primjer zena iz crne gore isto joj muz umro pod sumnjivim okolnostima, ostavili su kucuu CG dosli u BIH,ona je ovde dobila stan, u medjuvremenu je kupila kucu u centru grada,tako da sada renta stan koji je dobila po osnovu sehidske obitelji, Znaci 3 nekretnine, sehidska penzija,+ novac od rentanja stana koji se je mogao dodjeliti nekome ko je zaista u potrebi. Pitam te sad dali je to normalno? Ovo je par primjera, medjutim takvih gadosti i primjera ima da se covjeku zeludac okrene. Svima treba pomoci koji su u potrebi, al trebaju i prioriteti da se poredaju, a ne moras biti podoban cak i kada si bolestan ili te nema... Ovo zadnje sto si napisao da se invalidnine trebaju ukinuti koji se nisu borili na koga si mislio? Iskreno se nadam da nisi na sve kategorije mislim na CI,CZR i ostale? Necu komentirati ovo jer si ostao nedorecen. Da i zbog ovakvih primjera i parazita okolo pojedini invalidi iz svih kategorija hodaju sa kanisterom benzina kako bi skrenuli pozornost na svoje probleme i to je jako,jako tuzno. LP
OK , onda se i ja izvinjavam ... kazem samo da ako je netko umro ili ubijen ili ranjen dok je bio na duznosti (dakle u uniformi na frontu) nema veze pod kojim okolnostima , on jeste pali borac
Cak mislim da i oni koji nisu bili na frontu u tom trenutku (bili vojnici , ali na nekom odmoru recimo) a recimo ranjeni su ili umrli - nije problem ni njihove naknade i prava(to je sigurno jako malen broj)

Problem su ljudi koji su dobivali ta prava za stvari koje nemaju veze sa ratom , a jos veci oni koji su dobivali lazne medicinske iskaznice pa onda na osnovu toga dobivali invalidnine (sto ih je puna Hercegovina)

Nitkome tko je ucestvovao u ratu i bio ranjen (ili ubijen) na bilo koji nacin (od metka , bombe , nestrucnim rukovanjem oruzjem , "prirodnom" smrcu na liniji) se ne smije oduzimati zasluga za ono sto je uradio - to je otprilike moja poenta
Ljuta Kraina
Posts: 23
Joined: 12/01/2016 16:41

#1902 Re: Istina o invalidima

Post by Ljuta Kraina »

TomANDJerry wrote:
1chris wrote:
TomANDJerry wrote:stvarno se trebate sramiti nekih izjava ... cuj djelili invalidnine nekim ljudima koji su umirali od nestrucnog rukovanja oruzjem - i to kao lose .... dakle covjek otisao u rat da brani drzavu a da ne zna ni drzati pusku (ali je opet otisao sto pokazuje njegovu zelju da se bori) , i ako pogine zbog toga sto prvi put u zivotu bez ikakve obuke postavlja minu ili puca iz zolje "who gives a fuck" ... ili umro "prirodnom smrcu" u rovu gdje je -10 stepeni i puca mu oko glave - mozes mislit kako je to prirodna situacija

Invalidnine treba ukidati onima koji ih ne zasluzuju jer niti su se borili niti su ranjeni (ili su se samo borili a nisu ranjeni) - i to je uradjeno sa SDP-ovom vladom na celu u proslom mandatu (a kako vidim sada bi sve moglo ponovo biti ponisteno)

Umjesto da se stedi na Fadilovim hobotnicama , hajdemo uzimati 300-400 maraka od ljudi koji su u ratu izgubili noge ili ruke ili zivot

Dragi/a tom and jerry mi se ocito nismo razumili, ja se izvinjavam ako sam bio nejasan. Ne govorim o ljudima koji su bili na liniji i borili se, vec o ljudima koji su tokom i neposredno poslije rata umrli ili poginuli a nisu imali ucesce u ratu ili su imali ali su poginuli pod nesretnim okolnostima nevezano za rat.
1 primjer: tip je poginuo na novogodisnjoj noci, znaci slavlje, htio je baciti bombu, ali zbog nestrucnog rukovanja zivota ga je kostalo. Znaci nije na liniji u borbi vec na zabavi iz objesti, porodica je proglasena sehidskom dobili su sve beneficije ukljucujuci i stan, zato sto su imali jake veze. 2.primjer zena iz crne gore isto joj muz umro pod sumnjivim okolnostima, ostavili su kucuu CG dosli u BIH,ona je ovde dobila stan, u medjuvremenu je kupila kucu u centru grada,tako da sada renta stan koji je dobila po osnovu sehidske obitelji, Znaci 3 nekretnine, sehidska penzija,+ novac od rentanja stana koji se je mogao dodjeliti nekome ko je zaista u potrebi. Pitam te sad dali je to normalno? Ovo je par primjera, medjutim takvih gadosti i primjera ima da se covjeku zeludac okrene. Svima treba pomoci koji su u potrebi, al trebaju i prioriteti da se poredaju, a ne moras biti podoban cak i kada si bolestan ili te nema... Ovo zadnje sto si napisao da se invalidnine trebaju ukinuti koji se nisu borili na koga si mislio? Iskreno se nadam da nisi na sve kategorije mislim na CI,CZR i ostale? Necu komentirati ovo jer si ostao nedorecen. Da i zbog ovakvih primjera i parazita okolo pojedini invalidi iz svih kategorija hodaju sa kanisterom benzina kako bi skrenuli pozornost na svoje probleme i to je jako,jako tuzno. LP
OK , onda se i ja izvinjavam ... kazem samo da ako je netko umro ili ubijen ili ranjen dok je bio na duznosti (dakle u uniformi na frontu) nema veze pod kojim okolnostima , on jeste pali borac
Cak mislim da i oni koji nisu bili na frontu u tom trenutku (bili vojnici , ali na nekom odmoru recimo) a recimo ranjeni su ili umrli - nije problem ni njihove naknade i prava(to je sigurno jako malen broj)

Problem su ljudi koji su dobivali ta prava za stvari koje nemaju veze sa ratom , a jos veci oni koji su dobivali lazne medicinske iskaznice pa onda na osnovu toga dobivali invalidnine (sto ih je puna Hercegovina)

Nitkome tko je ucestvovao u ratu i bio ranjen (ili ubijen) na bilo koji nacin (od metka , bombe , nestrucnim rukovanjem oruzjem , "prirodnom" smrcu na liniji) se ne smije oduzimati zasluga za ono sto je uradio - to je otprilike moja poenta
Smirite strasti Bice Bolje u Buducnosti Nije svacije gorilo do Zore Nego imal kakvi nagovjestaja o Uplatama.
naseroric
Posts: 169
Joined: 11/06/2015 13:36

#1904 Re: Istina o invalidima

Post by naseroric »

ima li kakvih vijesti u vezi kad bi mogle biti neratne invalidnine
Ljuta Kraina
Posts: 23
Joined: 12/01/2016 16:41

#1907 Re: Istina o invalidima

Post by Ljuta Kraina »

:thumbup: USK sve ivalidnine su nalegle na banku Sem CZR Pozdrav.
Ljuta Kraina
Posts: 23
Joined: 12/01/2016 16:41

#1908 Re: Istina o invalidima

Post by Ljuta Kraina »

Ljuta Kraina wrote:
:thumbup: USK sve ivalidnine su nalegle na banku Sem CZR Pozdrav.
Jedna Molba Za Sve CZR iz USK sto prate ovaj Forum i imaju primanje preko Kib banke Stavite svoj komentar Na stranicu kib banke Zasto ne obavjeste na vrijeme Da su nalegle invalidnine CZR ja licno sam podigao 20 za ovaj mjesec A imam info da su nalegle 15 Pa nismo svi uz banku da mozemo provjeravati svaki dan A to sto bi se oni sluzili nasim novcem vec je druga stvar Hvala Prijatno. :-x
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#1909 Re: Istina o invalidima

Post by Drinski »

Ovu temu treba preimenovati u naslov o datumima isplate.
Ljuta Kraina
Posts: 23
Joined: 12/01/2016 16:41

#1910 Re: Istina o invalidima

Post by Ljuta Kraina »

Drinski wrote:Ovu temu treba preimenovati u naslov o datumima isplate.
:thumbup:
Ljuta Kraina
Posts: 23
Joined: 12/01/2016 16:41

#1911 Re: Istina o invalidima

Post by Ljuta Kraina »

http://www.rtvslon.ba/nalozi-za-isplatu ... bankama-2/ Uplaceno je 9 Daj te obavjesti o Civilnim i CZR Hvala.
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#1912 Re: Istina o invalidima

Post by dudlov »

Ljuta Kraina wrote:http://www.rtvslon.ba/nalozi-za-isplatu ... bankama-2/ Uplaceno je 9 Daj te obavjesti o Civilnim i CZR Hvala.
Hvala na informaciji.
Ljuta Kraina
Posts: 23
Joined: 12/01/2016 16:41

#1916 Re: Istina o invalidima

Post by Ljuta Kraina »

Hvala imal jos kakvi informacija.
fyllon
Posts: 40
Joined: 07/05/2011 23:39

#1919 Re: Istina o invalidima

Post by fyllon »

Lijep pozdrav svima, nadam se da mi neko moze pomoci. Otac je dobio rjesenje kojim je invalid I kategorije od zavoda za medicinsko vjestacenje. Podnijeli smo zahtjev za ostvarenjem invalidske penzije (za rjesenjem i samim postupkom penzionisanja). Ima oko 35g. staza i ulazi u onu 1/3 pokrivenosti. Interesuje nas nekoliko stvari okvirno, cisto da imamo uvid kako se to krece i da nam ovi u PIO/MIO ne pokusavaju nekim pravnim stvarima komplicirati.
1. Koliko on moze ocekivati visinu penzije na osnovu ovoga? Je li to najniza (326,17) ili tu ima nesto na osnovu stepena invalidnosti, jer ni na jednom trenutnom rjesenju ne stoji napisan stepen invaliditeta?
2. Da li ima pravo na dodatak za tjelesnu onesposobljenost (s obzirom da nam neki govore da je to ukinuto, iako stoji na web stranici PIO/MIO) i ako postoje neki uslovi bilo bi lijepo da se napise?
3. Ako ima pravo na dodatak za tjelesnu onesposobljenost, okvirno kako ide procedura oko toga, tj. da li se to moze primati paralelno sa dodatkom za njegu i pomoc i da li ista komisija vrsi procjenu stepena invalidnosti. Odnosno da li se procjena za njegu i pomoc moze iskoristiti i za dodatak za tjelesnu onesposobljenost ili treba nanovo sve pokretati?

Unaprijed hvala :)
kvazimodo30
Posts: 25
Joined: 15/04/2013 17:59

#1920 Re: Istina o invalidima

Post by kvazimodo30 »

fyllon wrote:Lijep pozdrav svima, nadam se da mi neko moze pomoci. Otac je dobio rjesenje kojim je invalid I kategorije od zavoda za medicinsko vjestacenje. Podnijeli smo zahtjev za ostvarenjem invalidske penzije (za rjesenjem i samim postupkom penzionisanja). Ima oko 35g. staza i ulazi u onu 1/3 pokrivenosti. Interesuje nas nekoliko stvari okvirno, cisto da imamo uvid kako se to krece i da nam ovi u PIO/MIO ne pokusavaju nekim pravnim stvarima komplicirati.
1. Koliko on moze ocekivati visinu penzije na osnovu ovoga? Je li to najniza (326,17) ili tu ima nesto na osnovu stepena invalidnosti, jer ni na jednom trenutnom rjesenju ne stoji napisan stepen invaliditeta?
2. Da li ima pravo na dodatak za tjelesnu onesposobljenost (s obzirom da nam neki govore da je to ukinuto, iako stoji na web stranici PIO/MIO) i ako postoje neki uslovi bilo bi lijepo da se napise?
3. Ako ima pravo na dodatak za tjelesnu onesposobljenost, okvirno kako ide procedura oko toga, tj. da li se to moze primati paralelno sa dodatkom za njegu i pomoc i da li ista komisija vrsi procjenu stepena invalidnosti. Odnosno da li se procjena za njegu i pomoc moze iskoristiti i za dodatak za tjelesnu onesposobljenost ili treba nanovo sve pokretati?

Unaprijed hvala :)
pozdrav
par stvari koje znam (ne znace nuzno da su tacne)
u invalidsku penziju se moze otici sa jednom trecinom radnog vijeka (radni vijek pocinje sa 20g zavrsava sa 65g dale sa trecinom tih godina)
u invalidsku penziju se moze otici samo iz radnog odnosa ( znaci moras biti zaposlen kad pokrenes proceduru invalidske penzije)
invalidska penzija mislim da je najmanja od svih licnih penzija i iznosi negdje oko te cifre sto ste spomenuli
ono sto je jako bitno sve druge procjene invalidnosti nisu bitne za dobijanje invalidske penzije osim one koju naprave kad se preda zahtjev, znaci oni ce ocijeniti stepen invaliditeta (mogu ocijeniti neki stepen invaliditeta i opet proglasiti radno sposobnim)
da bi dobili invalidsku penziju invalidnost mora biti dobijena u toku radnog odnosa ( znaci sva invalidnost koja postoji prije zaposljavanja ne ulazi u procjenu za penziju ( ja sam invalid czr 90% u procjeni za penziju 0% jer je invalidnost zadobijena prije zasnjivanja radnog odnosa))
licne invalidnine se mogu ostvariti kao ratni vojni invalidi, civilne zrtve rata ( za cžr ima novcani dodatak za procente 70%-100%) i civilni invalidi ( za civilne invalide ima novcani dodatak samo za procenat 100%)
to su neke stvari koje su mi rekli iz PIO kada sam se raspitivao za invalidske penzije
Ljuta Kraina
Posts: 23
Joined: 12/01/2016 16:41

#1922 Re: Istina o invalidima

Post by Ljuta Kraina »

Pozdrav svima Evo ovako jedno Pitanje Pa tko moze nek Odgovori Imamo invalida CZR u kuci 100% Ima redovno primanje Al nas intresuje Posto je ozleda u predjelu glave Pa mu je ustanovito da nije potrebno Ortopedski dodatak To ok Ali nismo jos nista potrazivali oko ovog dodatak za njegu i pomoć od strane druge osobe A to mu je bas potrebno Jer se uvjek neko mora brinuti o njemu Pa sad nas intresuje Procedura Sta i kako ide dalje da se taj dodatak dobije Jel treba Ponovo ici na komisiju il Sta kako vec Hvala svima Unapred.
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#1923 Re: Istina o invalidima

Post by dudlov »

Samo da prenesem informaciju da su invalidnine za rvi legle
mollymarmelade
Posts: 2
Joined: 13/03/2013 12:59

#1924 Re: Istina o invalidima

Post by mollymarmelade »

Raja, jel iko podigao za CZR? Federacija dala pare jos u petak, meni jos nema nista, ni Kanton nije objavio nista.............pa stvarno su pretjerali, danas je vec sesti dan, sutra sedam dana...............pa ima li smisla vise?!!!! :?: :!:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#1925 Re: Istina o invalidima

Post by KB9 »

zasto pojedini politicari (tacnije pokusaji od politicara) misle da je adekvatna referenca za vodjenje drzave napisat da si osto invalid u ratu?

da li te to cini boljim i sposobnijim da vodis grad/drzavu?

da li ces zbog toga donosit bolje odluke, pravit garantovano bolje poteze za boljitak svih sto ti je jedini cilj u normalnom svijetu?

proslo vise od 20 godina kako se zavrsio rat a referenca za vodit drzavu su ovakve stvari :-?
Locked