Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
samira183
Posts: 23
Joined: 03/08/2014 19:52

#1501 Re: Istanbul

Post by samira183 »

Pozdrav raja, imam podosta turskih lira koje bih da zamijenim za konvertibilne marke.. medjutim mnogo ljudi mi rece kako je to sad skoro pa nemoguce, te da mozda jos pokoja mjenjacnica to radi.. Inace sam u Tuzli, i prije par godina sam lire mijenjala za KM-ove u ziraat banci... Npominjem nisam ja licno tragala.. Hvala unaprijed.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#1502 Re: Istanbul

Post by Rijeka_snova »

Cula sam da pasos mora da vazi duze od 5 mjeseci da bi se uslo u TR, inace ili te vrate ili imaju neke novcane kazne?

Za ostale evropske drzave je 3 mjeseca, sto za tursku 5 i koliko je to istina uopce?
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#1503 Re: Istanbul

Post by burgundy »

Rijeka_snova wrote:Cula sam da pasos mora da vazi duze od 5 mjeseci da bi se uslo u TR, inace ili te vrate ili imaju neke novcane kazne?

Za ostale evropske drzave je 3 mjeseca, sto za tursku 5 i koliko je to istina uopce?
Istina je,meni je pasos isticao nakon dva mjeseca,upozorili su me u agenciji preko koje sam isao,ali odlucio sam da odem.Na aerodromu carinik kad je pogledao poslao me ne poseban dio odjel za strance,udarili mi neki crveni pecat na pasosu nesto napisali,isto je bilo pri povratku.Nisam placao kaznu,ali rekli su i meni u agenciji da se placa kazna 70 ili 120 eura dan.Ja sam rizikovao,ali ne bih ponovo ponavljao istu stvar.Ako ti je situacija da ti istice pasos,nemoj se zezat izvadi novi,ja sam dobro prosao sto ne znaci da ti neces imati problema.
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#1504 Re: Istanbul

Post by ElRe »

Da li je neko posjetio Watergarden http://www.watergarden.com.tr/

Koliko kosta ulaz za tzv ples fontana?
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#1505 Re: Istanbul

Post by Becky7 »

Zdravo svima :)
Da li mi moze neko pomoci sa prtljagom da li iz Turske u BiH mogu naravno za svoju upotrebu unjeti kafu, caj i zacine kupljene u marketu bez deklaracije i da li ima odredjena kolicina koja se moze unjeti... Hvala
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#1506 Re: Istanbul

Post by beautyfool »

Rijeka_snova wrote:Cula sam da pasos mora da vazi duze od 5 mjeseci da bi se uslo u TR, inace ili te vrate ili imaju neke novcane kazne?

Za ostale evropske drzave je 3 mjeseca, sto za tursku 5 i koliko je to istina uopce?
Istina je, placa se novcana kazna u Istanbul na aerodromu ili te vracaju nazad.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#1507 Re: Istanbul

Post by beautyfool »

Becky7 wrote:Zdravo svima :)
Da li mi moze neko pomoci sa prtljagom da li iz Turske u BiH mogu naravno za svoju upotrebu unjeti kafu, caj i zacine kupljene u marketu bez deklaracije i da li ima odredjena kolicina koja se moze unjeti... Hvala
Naravno da mozes, za licne potrebe, pa sigurno u nekim normalnim kolicinama kao kad kod nas ides u market i kupis a ne da izgeda kao da ces prodavati.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1508 Re: Istanbul

Post by zlo zlo »

do 600km po osobi možeš ponjet robe
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#1509 Re: Istanbul

Post by BJB »

Posto nisam odavno letila nigdje, zanima me ogranicenje tezine prtljage kad se leti u Tursku?
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1510 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

BJB wrote:Posto nisam odavno letila nigdje, zanima me ogranicenje tezine prtljage kad se leti u Tursku?
Zavisi s kojom kompanijom letiš i koju kartu kupiš. S Pegasusom obično je dozvoljeno 20 kg kofer i 8 kg ručni prtljag (osim business flex paketa gdje je 12 kg ručni prtljag), dok je npr. za Basic kartu samo dozvoljen 8 kg ručni prtljag.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#1511 Re: Istanbul

Post by BJB »

Thx Alibaba,
k'o da vidim bice 8kg ogranicenje, rezervisu se jeftine karte za januar..
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1512 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

BJB wrote:Thx Alibaba,
k'o da vidim bice 8kg ogranicenje, rezervisu se jeftine karte za januar..
Ako baš ne mora putovanje biti u januaru i ako se možeš strpiti do aprila onda savjetujem da iskoristiš ovu akciju koju su mi poslali jučer.

Image
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#1513 Re: Istanbul

Post by Rugafet »

Sve u svemu, blago tebi. Ja isto imam zelju jednog dana posjetiti Istanbul
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#1514 Re: Istanbul

Post by alibaba_i_30_godina »

sherbett wrote:Joj evo ja se vratila iz Istanbula velicanstvenog i jos sam pod dojmom. Znaci grad je predivan i svuda je zanimljiv.
Posebno hvali alibabi na svim savjetima i strpljenju :kiss:
Najvažnije da je tebi bilo lijepo i da ti se svidjelo. :kiss:

Naravno, obavezno se moraš makar još jednom zaputiti u Stambol, a potom i na neka druga mjesta. ;-)
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1515 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

Kad prekookeanskim letom krenem za Evropu uvijek pokusam da ukljucim Istanbul kao jednu destinaciju i svaki put mi izgleda bolje. Ove godine smo pored klasicnih mjesta nekoliko puta otisli u Ağa kapısı kafic/restoran. Odmah nize Sulejmanije, ali je pogled na Eminonu i Bosfor samo takav. Cini mi se da je ljepsi nego sa Pierre Lotti
Image
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#1516 Re: Istanbul

Post by girl »

Nisam bila u istanbulu pet godina - imate li kakav prijedlog za normalne hotele? Oni u kojima sam ranije bila su uzasni.
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#1517 Re: Istanbul

Post by bumboo »

Tražim ponudu za Istanbul za 1. maj. Odustala sam od samostalne organizacije jer su karte već sad preskupe i preko Turkisha i preko Pegasusa.
Pošto bi išli s djecom, zanimljiva mi je ponuda jedne agencije za hotel Isfanbul Home Suites (ex-Vialand Palace Hotel). Recenzije hotela su odlične i u blizini je Vialand zabavni park, ali najveća zamjerka je što je daleko od glavnih znamenitosti. Je li neko bio u tom hotelu? Kakvi su utisci?

I još imam pitanje za one koji su bili nedavno... kakve su cijene općenito od kako je pala lira? Je li zvanični kurs naše Centralne banke (1 TL = oko 0,30 KM) barem približan kursu koji se primjenjuje tamo u mjenjačnicama? Npr. koliko se dobije lira kad se zamijeni 100 Eur u mjenjačnici u Istanbulu?
hzsa22
Posts: 973
Joined: 16/12/2011 18:25

#1518 Re: Istanbul

Post by hzsa22 »

Pozdrav, ako moze savjet od ljudi koji su vec bili.

Imam opciju da spavam u tri hotela besplatno:

Hampton by Hilton Zeytinburnu, Hampton by Hilton Atakoy, Hilton Garden Inn Golden Horn

Da li je ijedan dobra opcija za turisticki posjet s obzirom na udaljenost od glavnih atrakcija?
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1519 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

hzsa22 wrote:Pozdrav, ako moze savjet od ljudi koji su vec bili.

Imam opciju da spavam u tri hotela besplatno:

Hampton by Hilton Zeytinburnu, Hampton by Hilton Atakoy, Hilton Garden Inn Golden Horn

Da li je ijedan dobra opcija za turisticki posjet s obzirom na udaljenost od glavnih atrakcija?
Ma kad je dzabe smjestaj moze se covjek malo i u prevozu strpiti :run:
Ja kad bih uzimao sebi, onda buih izabrao onaj na Zlatnom rogu. Relativno ti je blizu (15-20 minuta) od Pierre Lotti, Ejupa, Galate, Sultanahmeta. itd.

Licno izbjegavam putovanjem uz Mramorno more. Ne znas sta te ocekuje...
cccccc
Posts: 235
Joined: 11/04/2013 20:04

#1520 Re: Istanbul

Post by cccccc »

bumboo wrote:Tražim ponudu za Istanbul za 1. maj. Odustala sam od samostalne organizacije jer su karte već sad preskupe i preko Turkisha i preko Pegasusa.
Pošto bi išli s djecom, zanimljiva mi je ponuda jedne agencije za hotel Isfanbul Home Suites (ex-Vialand Palace Hotel). Recenzije hotela su odlične i u blizini je Vialand zabavni park, ali najveća zamjerka je što je daleko od glavnih znamenitosti. Je li neko bio u tom hotelu? Kakvi su utisci?

I još imam pitanje za one koji su bili nedavno... kakve su cijene općenito od kako je pala lira? Je li zvanični kurs naše Centralne banke (1 TL = oko 0,30 KM) barem približan kursu koji se primjenjuje tamo u mjenjačnicama? Npr. koliko se dobije lira kad se zamijeni 100 Eur u mjenjačnici u Istanbulu?
Mogu te ja spojiti s jednim nasim momkom koji zivi u Istanbulu. Meni vec par godina unazad sredjuje sve. Ako si zainteresovan javi se, mogu ti poslati njegov broj pa vidi. On meni sredi i karte i hotel i sve.
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#1521 Re: Istanbul

Post by stachu »

Pozdrav svima,
Krajem juna letim za USA sa Turkish Airlines (SA-IST-BOS), i s obzirom da mi je layover preko 13 sati, volio bih gdje u blizini aerodroma rezervisati spavanje (naravno po razumnoj cijeni).
Posto se sada leti preko ovog novog aerodroma, izbor i nije nesto veliki.

Nasao sam jedan vrlo pristupacan hotel:
https://www.booking.com/hotel/tr/hampto ... #hotelTmpl

Posto prije nisam imao prilike da putujem u Istanbul, molio bih vas za savjet kako da se od novog aerodroma prebacim do hotela a da me ne oderu s parama, kontaktirao sam par nekih taxi sluzbi traze 80 i vise eura za transport.
Trebam napomenuti da u Istanbul slijecem 10ak minuta iza ponoci, tako da su to kasniji vecernji sati.

Unaprijed hvala svima na savjetima i odgovorima... :-D
Last edited by stachu on 18/04/2019 14:00, edited 2 times in total.
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#1522 Re: Istanbul

Post by stachu »

.
dassa
Posts: 297
Joined: 13/10/2011 10:59

#1523 Re: Istanbul

Post by dassa »

Koristi shuttle bus Havaist koji je uveden s početkom rada novog aerodroma. S obzirom na to da se ovaj hotel nalazi u Başakşehir ima linija upravo za to mjesto, a vozi cijelu noc. Ovdje mozes vidjeti red voznje http://www.hava.ist/yeni-sefer-saatleri/basaksehir/14 Cijena karte je 18 lira, odnosno oko 2,5 eura.

edit
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#1524 Re: Istanbul

Post by stachu »

dassa wrote:Koristi shuttle bus Havaist koji je uveden s početkom rada novog aerodroma. S obzirom na to da se ovaj hotel nalazi u Başakşehir ima linija upravo za to mjesto, a vozi cijelu noc. Ovdje mozes vidjeti red voznje http://www.hava.ist/yeni-sefer-saatleri/basaksehir/14 Cijena karte je 18 lira, odnosno oko 2,5 eura.

edit
Hvala ti, puno ti hvala. :thumbup:
Samo jos jedno pitanje, kartu kupujem kod vozaca, ili?
dassa
Posts: 297
Joined: 13/10/2011 10:59

#1525 Re: Istanbul

Post by dassa »

A da to sam zaboravio reci. Karta se ne moze platiti gotovinom nego samo Istanbulkart karticom. Ona kosta oko 10 lira, a imaju automati za instant izradu kartice na gotovo svakoj velikoj stanici, ukljucujuci i aerodrom.
Post Reply