Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
encimenci
Posts: 16
Joined: 24/05/2013 08:25

#1426 Re: Istanbul

Post by encimenci »

AlbatrosXL wrote:
encimenci wrote:Pozdrav svima,

ja predlazem svima da idu u sopstvenoj reziji. Ja sam kupila karte preko Pegasusa i izasle su me oko 350 KM, mislim da su bile oko 180 EUR. Idem polovinom juna. Nasla sam smjestaj preko bookinga i placam 10 nocenja oko 600 KM, znaci 10 nocenja + avionske karte sa ukljucenim taksama oko 950 KM. Samo treba provjeriti kada imate jeftine karte i ranije rezervisati. Sada vidim da su vec poskupile za nekih 20 EUR. Hotel je dobar i ukljucen je dorucak. Preporucujem da se registrujete na booking i logujete prilikom pretrage jer za svoje korisnike imaju i skrivene ponude koje su dosta povoljnije. Hotel se nalazi u blizini Sultanahmeta. Jedni problem je sto kada idete preko Pegasusa avion slijece na aerodrom Sabiha koji je udaljen. Prevoz od aerodroma do hotela se krece oko 45 - 65 EUR ali postoje autobusi (oko 10 TL po osobi) koji voze od hotela do Taksima svako pola sata (moze se naci raspored na netu) Eto ko ima vremena samo treba istraziti :)
Ti si komotno mogla preko agencije da ides kad ces toliko iskeširati za sopstveni aranzman...
ja da imam toliki budzet mogao bi komotno mjesec dana biti u Istanbulu :)

Lijep provod :thumbup:

ok hvala nego prosvijetli nas kako sam mogla ostati mjesec dana da znam za ubuduce :P U agencijama najjeftinije 1400 za 5 noćenja sa kartama...
AlbatrosXL
Posts: 57
Joined: 26/09/2012 09:14

#1427 Re: Istanbul

Post by AlbatrosXL »

Da li je neko bio u Istanbulu za vrijeme Ramazana?
Interesuje me kakva je situacija sa onim kolektivnim iftarima ? Gdje, sta, kako...moze li se posteno iftarit ? :)
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1428 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

AlbatrosXL wrote:Da li je neko bio u Istanbulu za vrijeme Ramazana?
Interesuje me kakva je situacija sa onim kolektivnim iftarima ? Gdje, sta, kako...moze li se posteno iftarit ? :)
Bio sam ja 2013. Nigdje ne vidjeh kolektivnog iftara na Sultanahmetu (dalje nisam ni zalazio). Tu je bilo po principu donesi sam sebi. Ja sam nasao par "fast food" restorana sto prodaju kofta sendvice, supu, salatu i ajran. Kad ukomponujes sa lubenicom sto prodaju po Sultanahmetu, ne treba ti vise...a kostalo je tad 12 lira za sve navedeno. Po restoranima prodaju iftare, i imas mogucnost i da sjednes ali se red uhvati kao na birou. Meni je fakat bio ugodjaj sjediti na travi (naravno i prostirke se placaju 5 lira :)) pored fontane i gledajuci na Plavu dzamiju. Kad vidis da tu 20-25 hiljada ljudi iftari nekako ti fino.
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#1429 Re: Istanbul

Post by druzeljubiva »

AlbatrosXL wrote:Da li je neko bio u Istanbulu za vrijeme Ramazana?
Interesuje me kakva je situacija sa onim kolektivnim iftarima ? Gdje, sta, kako...moze li se posteno iftarit ? :)
bila sam prosle godine u istanbulu za vrijeme ramazana .. evo i par fotografija koje prikazuju atmosferu

ovo je na taksimu organizovani iftar gdje se dijeli besplatno hrana .. kada se otvore kapije onda nastaje stampedo i zauzimanje stolova .. ne bi ovo preporucila nikome :-?
Image

evo i atmosfere na sultanahmetu .. vec je gore receno da se tu organizujes sam .. poneses hranu i dekicu (ako neces da je placas) i zauzmes mjesto .. hrana se prodaje na sve strane, zene prave neke pitice, prodavaci pronose kafu i caj, lubenice nasjecene,...

Image
Image
Image

i na kraju samo da napomenem da za one koji ne poste (kao sto sam i sama) nema nikakve razlike da li je ramazan ili ne .. hrane i pica na svakom koraku cijeli dan, ali je poseban osjecaj prisustvovati organizovanim iftarima :)
AlbatrosXL
Posts: 57
Joined: 26/09/2012 09:14

#1430 Re: Istanbul

Post by AlbatrosXL »

...a da li se moze negdje naci raspored lokacija ovih organizovanih iftara na netu (trazio-nisam nasao)? Naravno, jos je rano al mozda neko zna neki sajt na kojem taj program izlazi...
bkozica
Posts: 29
Joined: 21/07/2009 14:33

#1431 Istanbul

Post by bkozica »

Ima li neko da ide na odmor u Tursku autom drugi dan Bajrama, da idemo zajedno u pratnji.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1432 Re: Istanbul

Post by P308 »

Odoh i ja u Istanbul 10.7. :D U Turskoj sam bio 4 puta (Antalya, Alanya i dva puta Kemer - ljetovanje) ali nikada u Istanbulu i vec me trema hvata. Najvise me strah kako se prebaciti sa aerodroma do hotela i obrnuto u povratku :D
Ako ima kakvih savjeta za nekoga ko prvi put ide i ako vam nije mrsko, slobodno ispisite :D
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1433 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

P308 wrote:Odoh i ja u Istanbul 10.7. :D U Turskoj sam bio 4 puta (Antalya, Alanya i dva puta Kemer - ljetovanje) ali nikada u Istanbulu i vec me trema hvata. Najvise me strah kako se prebaciti sa aerodroma do hotela i obrnuto u povratku :D
Ako ima kakvih savjeta za nekoga ko prvi put ide i ako vam nije mrsko, slobodno ispisite :D
Slabo ces ti to ovdje naci. NIje tema bas tako aktivna koliko je aktivna na jednom drugom forumu http://www.forum.hr/showthread.php?p=53185509
Procackaj tamo i mislim da ces naci odgovor sta i kako. Citao sam o tome, ali nisam zapamtio
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1434 Re: Istanbul

Post by vjesticanametli »

nije bas da nema pomoci .....veoma je lako od aerodroma do hotela....uzmi mapu grada na aerodromu i prevoz je predobar vidi na kojoj stanici ti je hotel i procackaj ovu temu....sretno
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1435 Re: Istanbul

Post by P308 »

Iscitao sam ovu temu detaljno, dobio par sjajnih informacija ali opet me strah. Znam da sam budala i da nema razloga, ali ja sam teski panicar :D
Uglavnom, idem u hotel Grand Ons (Laleli).
Hvala @klikerusa i @vjestice, evo sada cu malo pregledati i ovu temu sa forum.hr. :)
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#1436 Re: Istanbul

Post by vjetropirka »

P308 wrote:Iscitao sam ovu temu detaljno, dobio par sjajnih informacija ali opet me strah. Znam da sam budala i da nema razloga, ali ja sam teski panicar :D
Uglavnom, idem u hotel Grand Ons (Laleli).
Hvala @klikerusa i @vjestice, evo sada cu malo pregledati i ovu temu sa forum.hr. :)
lokacija hotela ti je :thumbup: ja bila u blizini prije 20-ak dana :) odatle ti je sve blizu ..gradski prevoz im je odličan, tramvaj, metro , sve ti je dostupno. već je neko pisao ovdje, kupi karticu za javni prevoz , više ti se isplati .
a od aerodroma (na znam na koji ćeš stići) trebalo bi da ima metro , proguglaj malo..
i lijep provod , nadam se da će ti se svidjeti :-D ja sam oduševljena istanbulom :-D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1437 Re: Istanbul

Post by channel10 »

Vrijede li jos uvijek one kartice za javni prevoz od prije godinu dvije? I ja cu najvjerovatnije 08.07. opet do Istanbula pa da dzabe ne kupujem novu, mada nije ni skupa da se opet kupi.
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#1438 Re: Istanbul

Post by vjetropirka »

channel10 wrote:Vrijede li jos uvijek one kartice za javni prevoz od prije godinu dvije? I ja cu najvjerovatnije 08.07. opet do Istanbula pa da dzabe ne kupujem novu, mada nije ni skupa da se opet kupi.
mislim da vrijede , jer sje bilo par osoba koje su,te davno kupljenje dopunjavali .. uglavnom na automatu provjeriš stanje i dopuniš :)
sretno :thumbup:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1439 Re: Istanbul

Post by P308 »

vjetropirka wrote:
P308 wrote:Iscitao sam ovu temu detaljno, dobio par sjajnih informacija ali opet me strah. Znam da sam budala i da nema razloga, ali ja sam teski panicar :D
Uglavnom, idem u hotel Grand Ons (Laleli).
Hvala @klikerusa i @vjestice, evo sada cu malo pregledati i ovu temu sa forum.hr. :)
lokacija hotela ti je :thumbup: ja bila u blizini prije 20-ak dana :) odatle ti je sve blizu ..gradski prevoz im je odličan, tramvaj, metro , sve ti je dostupno. već je neko pisao ovdje, kupi karticu za javni prevoz , više ti se isplati .
a od aerodroma (na znam na koji ćeš stići) trebalo bi da ima metro , proguglaj malo..
i lijep provod , nadam se da će ti se svidjeti :-D ja sam oduševljena istanbulom :-D
Hvala puno na savjetima. Zadnjih dana sam iscitao toliko toga o Istanbulu na netu, ima zaista sjajnih savjeta i dobro ce mi doci. Aerodorm je Ataturk i mislim da sam skontao sve oko prevoza :D To mi je u sustini bio najveci strah.
I mnogo si me obradovala potvrdom da je lokacija hotela jako dobra. :D Citao sam vec o tome, ali uglavnom na stranim forumima, tako da je lijepo kad ti neko domaci potvrdi :D Hvala jos jednom :)
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#1440 Re: Istanbul

Post by vjetropirka »

Hvala puno na savjetima. Zadnjih dana sam iscitao toliko toga o Istanbulu na netu, ima zaista sjajnih savjeta i dobro ce mi doci. Aerodorm je Ataturk i mislim da sam skontao sve oko prevoza :D To mi je u sustini bio najveci strah.
I mnogo si me obradovala potvrdom da je lokacija hotela jako dobra. :D Citao sam vec o tome, ali uglavnom na stranim forumima, tako da je lijepo kad ti neko domaci potvrdi :D Hvala jos jednom :)[/quote]

Ma prevoz je super organizovan :thumbup: tako da nećeš imati problema u snalaženju .. taj hotel je blizu glavne ceste , kuda ide tramvaj , a nije ti ni pješke daleko otići do sultanahmeta, 15-ak min i u blizini ti je i aja sofija,topkapi , bazilika ... moj ti je savjet da u turistističkom birou (ima na sultanahmetu) uzmeš mapu grada , obilježene su sve znamenitosti, tramvajske i metro linije i furaj :-D
uglavnom uživaj :-D
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1441 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

I meni se priblizava. Jos tri sedmice i eto me...
Sad sam u ovom hotelu. Vidjecemo kako ce biti...
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... anbul.html
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#1442 Re: Istanbul

Post by vjetropirka »

klikerusa wrote:I meni se priblizava. Jos tri sedmice i eto me...
Sad sam u ovom hotelu. Vidjecemo kako ce biti...
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... anbul.html
:thumbup: ovo je u centru straog grada, sve ti blizu :-D
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#1443 Re: Istanbul

Post by DarkSoul »

Recruit wrote:Preporucujem hotel Pierreloti - bila dva puta po 7 dana, sama sa kcerkom. Hotel je cist, sobe ljepe, sa klimom i TV-om. Osoblje izuzetno. Cijena prihvatljiva - oba puta sam bila u aranzmanu Fibule (poslovnica u Ferhadiji). Lokacija izuzetna - i toplo preporucujem odlazak u taj hotel :-D

http://www.pierrelotihotel.com/

i ja bih opet isla... :sad:
Definitivno potpisujem, izuzetan hotel :thumbup:

Opet kad budem isla samo u taj hotel.
stepway
Posts: 53
Joined: 16/03/2013 08:36

#1444 Re: Istanbul

Post by stepway »

Hotel Pierre Loti,je dobar,ali prilično skup,valjda što je na glavnoj džadi,samo ulicu niže super hotel za u pola para.Za sve koji sad idu,neka svrate na Taksimu,na početku Istiklal ulice kod Pehlivana na ručak ,jeftin a dobar, u njemu radi naš momak iz Zavidovića šta vam god treba pomoći će vam.
klikerusa
Posts: 422
Joined: 17/03/2011 18:57

#1445 Re: Istanbul

Post by klikerusa »

DarkSoul wrote:
Recruit wrote:Preporucujem hotel Pierreloti - bila dva puta po 7 dana, sama sa kcerkom. Hotel je cist, sobe ljepe, sa klimom i TV-om. Osoblje izuzetno. Cijena prihvatljiva - oba puta sam bila u aranzmanu Fibule (poslovnica u Ferhadiji). Lokacija izuzetna - i toplo preporucujem odlazak u taj hotel :-D

http://www.pierrelotihotel.com/

i ja bih opet isla... :sad:
Definitivno potpisujem, izuzetan hotel :thumbup:

Opet kad budem isla samo u taj hotel.
U Pierre Lotti sam samo vecereao. Odmah iza coska je Rast Hotel. Iz njihovog restorana je jedan od najboljih pogleda sa Sultanahmeta.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1446 Re: Istanbul

Post by channel10 »

Zna li neko kako doci do Pierre Lotti kafane, muzeja panorama i miniaturk i odakle se ide na krstarenje na princevska ostrva (koliko traje obilazak)?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1447 Re: Istanbul

Post by holowey »

channel10 wrote:Zna li neko kako doci do Pierre Lotti kafane, muzeja panorama i miniaturk i odakle se ide na krstarenje na princevska ostrva (koliko traje obilazak)?
za miniaturk sam na taximu uhvatio gradski bus koji prolazi pored, ne sjecam se broja ali na stanici pitaj vozace pa ce te uputiti... taj bus staje na stanici odmah preko puta ulaza u miniaturk
stepway
Posts: 53
Joined: 16/03/2013 08:36

#1448 Re: Istanbul

Post by stepway »

channel10 wrote:Zna li neko kako doci do Pierre Lotti kafane, muzeja panorama i miniaturk i odakle se ide na krstarenje na princevska ostrva (koliko traje obilazak)?
Do vidikovca Pierre Loti možeš doći sa autobuske stanice koja se nalazi na Eminonu,broj autobusa je 90a,ja sam išao sa Sirkecija taxijem i platio 30 lira,uz dogovor.Taxist nas je doveo do Ejup sultan džamije,a odmah iza je žičara za Pierre Loti.Red na žičaru,a to je bilo ima 10 ak dana smo čekali 1,30 min.(otpale mi noge).Karte za žičaru, provukli Istambulkard.I to ti nije muzej,to je vidikovac,i imaš jedni kafanu,ali taj dan je bila nevjerovatna gužva pa nit je mjesta bilo nit mi se nešto dojmilo naročito.
Do Miniaturka ćeš doći isto sa Eminonua autobusom broj 47e,ima jedno otprilike 13 stanica,ali ne možeš pogriješiti jer se stanica isto tako zove i iz autobusa sa lijeve strane vidjet ćeš taj kompleks.Inače ulaz u Minijaturk je 10 lira,i svi koji idu po ovoj vrućini nek se dobro pripreme sa kapama i odjećom,jer smo mi izgorili samo tako.Inače posjeta Miniaturku je moja preporuka.
Što se tiče Prinčevskih ostrva,tamo nisam bio, brodovi idu sa Kabataša ,to je zadnja stanica tramvaja T1(ko dolazi sa Sultanahmeta,Gulhane,Sirkecija,)i kreneš prema Dolmabahče palači i sa desne strane vidjet ćeš drvene naplatne kućice za Prinčevske otoke.(to je jedno mjesto odakle se ide što ja znam a ima ih još)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1449 Re: Istanbul

Post by channel10 »

Hvala vam na odgovoru :thumbup: i nadam se da cu se snaci. Kako god da okrenem, morat ce se ostaviti jedan cijeli dan za bilo koji od navedenih izleta. Da slucajno ne znate koliko traje izlet na princevska ostrva?
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#1450 Re: Istanbul

Post by Mr.Who »

stepway wrote:Hotel Pierre Loti,je dobar,ali prilično skup,valjda što je na glavnoj džadi,samo ulicu niže super hotel za u pola para.Za sve koji sad idu,neka svrate na Taksimu,na početku Istiklal ulice kod Pehlivana na ručak ,jeftin a dobar, u njemu radi naš momak iz Zavidovića šta vam god treba pomoći će vam.
Kako se zove hotel?
Post Reply