Ispravnost vode

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#1 Ispravnost vode

Post by juli84 »

Ne znam jel bila slična tema, al mene zanima konkretno gdje se može provjeriti ispravnost vode?
Da li ja kao pojedinac mogu negdje odnijeti na testiranje vodu iz domaćinstva?
Ako da gdje, kako, koliko košta svaka info mi je dobrodošla, u pitanju je Sarajevo.
I šta mislite jel u svim dijelovima Sarajeva isti kvalitet vode?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Ispravnost vode

Post by PipiDugaDevetka »

Eh, da ti ne bih još rekao gdje da testiraš vodu, pa da utvrde da nije ok, ti nama to dojaviš, pa onda ja moram ponovo kupovati vodu od firme Best Travnik.

Poznato je da voda sa Vrela Bosne nije ok. Sadrži E-Coli što upućuje na to da se fekalije miješaju sa vodom za piće, ali, ali,.....ta fekalična i ešerihijskokolijska voda za piće stiže do rezervoara VIK Sarajevo na Bačevu, pa se tu raznim postupcima prečiščava (Uglavnom sedimentacija), dodaje se u nju hlor najkvalitetnije sorte, ma šta to značilo. Takva ispravna voda se testira svaki dan na tim bunarima i rezervoarima, a skoro nikada na pipama u domaćinstvima.
U laboratorijama VIK se vrše ta testiranja. Znači, sami sebe testiraju i kontrolišu. Možda griješim za ovo samotestiranje i samokontrolu, ali tako je ranije bilo.

Kada se topi snijeg ili kiša pada, malo više se hlora/klora (Cl) dodaje. Radi se o miligramima na 100 litara, ako nije još manje.

Bolje ti je da ne testiraš vodu i da ne talasaš. Ionako već ''patim'' od GMO hrane, samo bi mi još trebalo to da počnem ''patiti'' od sarajevske česmovače.

I da, poznata izjava iz TLN:
-Voda nije radio-aktivna. Voda je samo malo radio-aktivna.
Last edited by PipiDugaDevetka on 25/06/2011 08:23, edited 1 time in total.
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#3 Re: Ispravnost vode

Post by juli84 »

Ma ne bih ni ja voljela da saznam da nije ispravna jer svi vjerujemo da je voda u BiH najveće bogatsvo.
Znam, odnosno vjerujem da se testira u bunarima, al šta se dešava od bunara do domaćinstava?
Divlja gradnja, neregularne kanalizacije, porast priključaka "na crno" i ko je uopće zadužen za to?
A za hranu bolje da ne komentarišem postajem paranoična kad hoću da kupim nešto od zeleni :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Ispravnost vode

Post by PipiDugaDevetka »

juli84 wrote:Ma ne bih ni ja voljela da saznam da nije ispravna jer svi vjerujemo da je voda u BiH najveće bogatsvo.
Znam, odnosno vjerujem da se testira u bunarima, al šta se dešava od bunara do domaćinstava?
Divlja gradnja, neregularne kanalizacije, porast priključaka "na crno" i ko je uopće zadužen za to?
A za hranu bolje da ne komentarišem postajem paranoična kad hoću da kupim nešto od zeleni :)
Šuti, trpi,...pij vodu što sadrži fekalije k'o i sve ostale Sarajlije....Dobro je pa ne puca!
JingoBA
Posts: 21
Joined: 29/06/2011 23:33

#5 Re: Ispravnost vode

Post by JingoBA »

Sarajevska voda je odlična, ja volim čašu naše česmovače, nego kamion jane. Baš ću napraviti jedan test. Radio sam ispitivanje, i onako inkognito poslao uzorke na hemijski fakultet u zagreb na ispitivanje, ali samo na teške metale. Količine zanemarive, i voda dobra.
Ako te baš zanima, ali ono baš, i imaš viška para, imaš laboratoriju na Institut za hidrotehniku građevinskog fakulteta, odneseš flašu od 2 litra, i naručiš ispitivanje. Mislim da je po uzorku 30 KM (dakle recimo tražiš ispitivanje koliko ima olova u vodi, ili žive ili nečeg trećeg što te zanima, ispitivanje količina olova je 30 KM).
Za mikrobiološko ispitivanje nisam siguran, ali nekako imam povjerenja u sarajevsku vodu, jer se uglavnom to rješava hlorom, i više vjerujem česmovači nego Jani. (Ali to sam ja)
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#6 Re: Ispravnost vode

Post by lajkujMe »

Hmm ja ostajem u uvjerenju da nam je voda uredu dosad nisam cuo za slucaj trovanja vodom pa nema se ni sta brinuti.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7 Re: Ispravnost vode

Post by PipiDugaDevetka »

lajkujMe wrote:Hmm ja ostajem u uvjerenju da nam je voda uredu dosad nisam cuo za slucaj trovanja vodom pa nema se ni sta brinuti.
Na pipama u domaćinstvima se NE TESTIRA voda. Samo na bunarima VIK.
JingoBA
Posts: 21
Joined: 29/06/2011 23:33

#8 Re: Ispravnost vode

Post by JingoBA »

Ja sam je testirao, nasuo sa česme u stanu na Grbavici flašu, i poslao skupa sa ostalim uzorcima na analizu na Kemijski Fakultet u Zagreb. Nije bilo teških metala u tom uzorku. 2007 ili 2008. Ne znam za mikrobiloško stanje, ali čuo sam da ovaj najnoviji hlor koji stavljaju u vodu, u procesu pripreme za piće, ostaje u vodi 24 sata i djeluje na bakterije.
Česmovača DA, Jana NE
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9 Re: Ispravnost vode

Post by PipiDugaDevetka »

JingoBA wrote:Ja sam je testirao, nasuo sa česme u stanu na Grbavici flašu, i poslao skupa sa ostalim uzorcima na analizu na Kemijski Fakultet u Zagreb. Nije bilo teških metala u tom uzorku. 2007 ili 2008. Ne znam za mikrobiloško stanje, ali čuo sam da ovaj najnoviji hlor koji stavljaju u vodu, u procesu pripreme za piće, ostaje u vodi 24 sata i djeluje na bakterije.
Česmovača DA, Jana NE
Testiranja na teške metale su skupa! Još skuplja su testiranja na vlakna azbesta. BiH uopšte nema elektronski mikroskop, pa kada se dese takva ispitvanja, šalju vodu u Maribor na testiranje.

Kada bi se desila detaljna testiranja u mom naselju Pejton, pa uzimali vodu sa pipe u domaćinstvima, ja vjerujem da bi rezultati bili porazni.
Pomoćnik načelnika Opštine, Nazif Mahmutović, je svojevremeno izjavio za medije da je ''Vodozaštitna zona između E.Invest-riječica Dobrinja-Otes-Pejton, NEODRŽIVA!''
Kasnije je bio tužen za paničarenje, ali ne znam kako se okončalo to sudovanje.
Post Reply