Isporuka novog VW vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Locked
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#26 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by B6Redhell »

Dolazi vrijeme da ce polovnjaci zlata vrijediti….
Nova se ne štancaju skoro nikako…
Tako je bar oko mene…
Hakiz
Posts: 39907
Joined: 30/07/2015 20:01

#27 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 26/09/2021 22:51 U berlijeti ne mogu garantivati isporuku za period od čak 6 mjeseci... :-)
Meni je Renault 4 uvijek bio lijep :lol:
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#28 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Gray »

Auto industrija je trenutno o ogromnim problemima zbog isporuke čipova, svi proizvođači, i to ce trajati još sigurno nekoliko mjeseci, možda čak i cijelu 2022. godinu.

Ako hoće siguran sam da moze odustati od ugovora i da će mu vratiti avans. Za neke penale ne bi ni jedan diler pristao jer se nikada ne zna sta se moze desiti, najbolje neka vrsti novac i uzme neki auto sa lagera ako ih ima.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#29 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Gray »

B6Redhell wrote: 26/09/2021 22:52 Dolazi vrijeme da ce polovnjaci zlata vrijediti….
Nova se ne štancaju skoro nikako…
Tako je bar oko mene…
U Americi su polovni auti strašno skočili sa cijenama, oko 20ak posto, upravo zato što je teže doći do novog.
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#30 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Optimist »

Skocili su slicno i u Bosni.
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#31 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by citroen xm »

Dobro je ako su skočili polovnjaci, možda sad i prodam svoj za milju ipo. :lol:


Ma jebada totalna je nastala. Taj čovjek je upao u ozbiljan problem. Prodao odličan auto, čeka novi, ne zna kada će ga dočekati, zarobio dio para a nema drugo auto. Ja bi na njegovom mjestu kupio neku kanticu za 1500-2000 bar da premostim dok ne dođe auto. To je posle lako prodati, a ne gubi ništa značajno.
Hakiz
Posts: 39907
Joined: 30/07/2015 20:01

#32 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Hakiz »

Gray wrote: 26/09/2021 22:56 Auto industrija je trenutno o ogromnim problemima zbog isporuke čipova, svi proizvođači, i to ce trajati još sigurno nekoliko mjeseci, možda čak i cijelu 2022. godinu.

Ako hoće siguran sam da moze odustati od ugovora i da će mu vratiti avans. Za neke penale ne bi ni jedan diler pristao jer se nikada ne zna sta se moze desiti, najbolje neka vrsti novac i uzme neki auto sa lagera ako ih ima.
Nema ovdje penala, zaštita potrošača je nepostojeća
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#33 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by drndalo »

kuli1961 wrote: 26/09/2021 22:52
drndalo wrote: 26/09/2021 22:47 Pa zdravo je pjesaciti...

Nek se konsultuje s advokatom, npr. da mu daju svoj sluzbeni auto bespoatno do isporuke njegovog ili kompenzaciju u protivvrijednosti rentacara za broj probijenih dana >120...
Od te muzike nema igranke
Mozda i nema. S druge strane, mozda neki advokat to bolje od nas zna sta se moze prema obligacionim odnosima izboksovati...

Cinjenica je da je ugovor/sporazum obostrano potpisan. Na njemu pise, max.120 dana. Nisam to ni ja ni ti dopisao... Ako u istom nije precizirano penaliziranje, onda to ostaje procjeni/cjenkanju...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#34 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by drndalo »

Hakiz wrote: 26/09/2021 23:27
Gray wrote: 26/09/2021 22:56 Auto industrija je trenutno o ogromnim problemima zbog isporuke čipova, svi proizvođači, i to ce trajati još sigurno nekoliko mjeseci, možda čak i cijelu 2022. godinu.

Ako hoće siguran sam da moze odustati od ugovora i da će mu vratiti avans. Za neke penale ne bi ni jedan diler pristao jer se nikada ne zna sta se moze desiti, najbolje neka vrsti novac i uzme neki auto sa lagera ako ih ima.
Nema ovdje penala, zaštita potrošača je nepostojeća
Zastitu potrosaca probao s Inspekcijom? Znam neke koji su i pored pismene garancije od godine dana, dobijali povrat para i nakon 23 mjeseca, jer tako kaze zakon. Samo je to trebalo znati, pozvati se na to i ozbiljno priprijetiti inspekcijom... Nije auto u pitanju...

Ali sustina je da ta firma za instalacije za grijanje zna da bi samo “Dobar dan” od inspekcije kostao 5 kKM pa na vise...
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#35 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by BiBi911 »

Polovnjaci su skocili za vise od 30%


A auto industrija je stala. Iz Japana ne dolaze pigmenti,
guma gotovo da nema( Indonesia, singapur I jos neka zemlja nesto zasrali oko proizvodnje),
cipova nema to svi znamo,
Bakar/alu poskupio I fabrike za proizvodnju provodnika digle cijenu I zbog ona 3mj proizvodnja ide negdje drugo,
Kina otvorila trziste par miliona vozila I'm treba odmah
Sranja oko promjene alata za elektro vozila
Mnogi poroizvodjaci dijelova za ICE su u sranju hoce ugovore, pa ucijenjuju I ne prozvode,
Deimler radi jedva jednu smjenu(parking su puni nedovrsenih auta) VW ono malo ID3 pokvarenih sto ima na stanju popravlja,
Reno vraca pare(bar je tako meni bilo) ili nudi kombije
Ford stao, GM stao, Toyota ima jos nesto malo zaliha,
IAA je najbolji primjer stanja industrije


Ko je u fazonu(skladista, nabavke) zna kakva je pomana za svim sitnim djelovima, ovi moji imaju robe za tri godine ali sve je na "ne diraj" skladistu. Siemens je prije isporuke izvrsavao za 48h sada nece ni za sedmicu, Wurt Electronic se samo nasmije, Samsung kolonu za isporuku izbisao sa ugovora/faktura.
Asml u skladistu drzi 80 spremnih masina ali kupci ne smiju da ih preuzmu jer nema garncije za rezervne dijelove.
Carl Zeis radi par dana u mjesecu
Evergreen se zaglavi I osiguranja za transport polude.
Cijena nafte ludi(litar beMzina 2€).
Ova sranja I ulaganja u kripto pobrkala nacin ulaganja I povjerenja po starom sistemu.
Svi zatvaraju granice, svi bi da budu gazde( madjarska, poljska ali to donosi posljedice) UK bi da ode al daniko ne primjeti.
Svi prijete I strah od ulaganja jbga.

Ja evo sedmicu cekam dva siemens displeya u Deimler postavim(sefovi kazu cekaj nek se kisele jos koji dan platice oni koji € vise).

Mnogo ljudi je jos na bolovanjima(nece da rade draze 70% plate I drzava ti plati kiriju), nas fali 5-6 dolaze da rade a stajat ne znaju.

Jos sada ce otpustanja ko se nije bocno,


Ali kazu do kraja 2022 sranje ce u normalu, ali kluncu
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#36 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Naslovnica »

Da mi je malo vaših problema...
:roll:
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#37 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by preludezalude »

Meni u ovlastenom Mercedes servisu rekli da dio za zamjenu stize za 7 dana. Trebalo im puna 2 mjeseca da dobave dio. Neki dan zovu... stiglo.
User avatar
nepass1
Posts: 9515
Joined: 06/07/2017 07:35

#38 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by nepass1 »

Hakiz wrote: 26/09/2021 22:48
drndalo wrote: 26/09/2021 22:47 Pa zdravo je pjesaciti...

Nek se konsultuje s advokatom, npr. da mu daju svoj sluzbeni auto bespoatno do isporuke njegovog ili kompenzaciju u protivvrijednosti rentacara za broj probijenih dana >120...
Dobra ideja za pokušati.
Kad je rodjak kupovao oktaviju kasnila isporuka i dali mu skalu da vozi dok mu ne stigne auto.
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#39 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by xoklix »

Nema čipova... Ja htio Golt 8 u style opremi, dizel. Tek im u 22oj sedmici iduće godine dolaze golfovi,a i to je upitno.
Na kraju uzmem bolje opremljenog t crossa u ac quattru.
I kod njih isti problem, haman sva auta prodana. I ovaj T cross sam rezervisao prije nego je došao.
Jedino što ne prodaju su osnovni modeli(t cross,g8).
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#40 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by mk ultra »

Vec se neke stvari stabiliziraju, za q2 vec ima nizih cijena jer transport popusta

A znam direktno ovdje jedan covjek sto radi eeltktroniku, jedan mini komad - konektor za sim sa malom plocicom placao ispod 0.25usd po komadu sad je to 4-5USD sa cekanjem 50 sedmica :roll:

Kad sad bude u oglasima
Gp 2021
Modelska 2022
Godina registracije 2023 :mrgreen:
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#41 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by BiBi911 »

Naslovnica wrote: 27/09/2021 00:06 Da mi je malo vaših problema...
:roll:
Ko je diro.. jbga kada se rijesis tih sranja okolo I odes iz pakla skontas da ti je trenutno najveci problem "isporuka vaseg vozila ce kasniti"
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#42 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Medobrundo25 »

BiBi911 wrote: 26/09/2021 23:51 Polovnjaci su skocili za vise od 30%


A auto industrija je stala. Iz Japana ne dolaze pigmenti,
guma gotovo da nema( Indonesia, singapur I jos neka zemlja nesto zasrali oko proizvodnje),
cipova nema to svi znamo,
Bakar/alu poskupio I fabrike za proizvodnju provodnika digle cijenu I zbog ona 3mj proizvodnja ide negdje drugo,
Kina otvorila trziste par miliona vozila I'm treba odmah
Sranja oko promjene alata za elektro vozila
Mnogi poroizvodjaci dijelova za ICE su u sranju hoce ugovore, pa ucijenjuju I ne prozvode,
Deimler radi jedva jednu smjenu(parking su puni nedovrsenih auta) VW ono malo ID3 pokvarenih sto ima na stanju popravlja,
Reno vraca pare(bar je tako meni bilo) ili nudi kombije
Ford stao, GM stao, Toyota ima jos nesto malo zaliha,
IAA je najbolji primjer stanja industrije


Ko je u fazonu(skladista, nabavke) zna kakva je pomana za svim sitnim djelovima, ovi moji imaju robe za tri godine ali sve je na "ne diraj" skladistu. Siemens je prije isporuke izvrsavao za 48h sada nece ni za sedmicu, Wurt Electronic se samo nasmije, Samsung kolonu za isporuku izbisao sa ugovora/faktura.
Asml u skladistu drzi 80 spremnih masina ali kupci ne smiju da ih preuzmu jer nema garncije za rezervne dijelove.
Carl Zeis radi par dana u mjesecu
Evergreen se zaglavi I osiguranja za transport polude.
Cijena nafte ludi(litar beMzina 2€).
Ova sranja I ulaganja u kripto pobrkala nacin ulaganja I povjerenja po starom sistemu.
Svi zatvaraju granice, svi bi da budu gazde( madjarska, poljska ali to donosi posljedice) UK bi da ode al daniko ne primjeti.
Svi prijete I strah od ulaganja jbga.

Ja evo sedmicu cekam dva siemens displeya u Deimler postavim(sefovi kazu cekaj nek se kisele jos koji dan platice oni koji € vise).

Mnogo ljudi je jos na bolovanjima(nece da rade draze 70% plate I drzava ti plati kiriju), nas fali 5-6 dolaze da rade a stajat ne znaju.

Jos sada ce otpustanja ko se nije bocno,


Ali kazu do kraja 2022 sranje ce u normalu, ali kluncu
Odlican post sa odlicnim informacijama , mislim ds vecini ljudi neke stvari nisu jasne. Bojim se da ce trebati dugo da se ovo korona ludilo smiri.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#43 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by RagibUzoriti »

Hakiz wrote: 26/09/2021 22:48
drndalo wrote: 26/09/2021 22:47 Pa zdravo je pjesaciti...

Nek se konsultuje s advokatom, npr. da mu daju svoj sluzbeni auto bespoatno do isporuke njegovog ili kompenzaciju u protivvrijednosti rentacara za broj probijenih dana >120...
Dobra ideja za pokušati.
Ja sam tako uradio.

Narucio vozilo, kazu kasni isporuka.
Ok, nikakav problem, ja zelim zamjensko vozilo dok moje ne dodje.
Ne zelim dan jedan vise da čekam nego smo se dogovorili.

Kad sam dobio zamjensko vozilo, odjednom moje naruceno ce doci brzinom vjetra i oluje u roku par dana.

Tako na kraju i bilo.


Za svoj novac, ne zelim da niko manipulise sa mnom.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Truba »

Ja nemam tih problema obicno uzimam iz izloga bicikl peglu mobitel i stik :mrgreen:
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#45 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by BiBi911 »

RagibUzoriti wrote: 27/09/2021 09:11
Hakiz wrote: 26/09/2021 22:48

Dobra ideja za pokušati.
Ja sam tako uradio.

Narucio vozilo, kazu kasni isporuka.
Ok, nikakav problem, ja zelim zamjensko vozilo dok moje ne dodje.
Ne zelim dan jedan vise da čekam nego smo se dogovorili.

Kad sam dobio zamjensko vozilo, odjednom moje naruceno ce doci brzinom vjetra i oluje u roku par dana.

Tako na kraju i bilo.


Za svoj novac, ne zelim da niko manipulise sa mnom.
Ako je u Bosni tesko da ces ista uspjeti. Vozila na lageru ima ali sve zavisi koliko distributer ima "boba kod proizvodjaca". Ako je prodavac nisko na listi sanse da dobijes vozilo su vrlo male, jer istih nema za sve.
Europcar svake godine u January vrsi zamjenu vozila, ove godine je ugovor produzen. Kvote koje se obicno planiraju u oktobru nisu zavrsene niti ispunjene.
Mozes nekada negdje probat silom ali sanse da ce te zamolit da se okrenes I zatvoris vrata na izlasku su trenutno velike, jer je takva situacija.
Prije ovog kineskog virusa, evergrina, nestasice/promjene planova, enormne potraznje, zaustavljanja proizvodnje to je uspijevalo I tako sistem radi Danas vrlo tesko.
Ko ima robu gleda da ucjenjuje I odugovlaci jer mu moze negdje drugo ispast posao I to utisit skuplje.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#46 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Naslovnica »

BiBi911 wrote: 27/09/2021 07:57
Naslovnica wrote: 27/09/2021 00:06 Da mi je malo vaših problema...
:roll:
Ko je diro.. jbga kada se rijesis tih sranja okolo I odes iz pakla skontas da ti je trenutno najveci problem "isporuka vaseg vozila ce kasniti"
Niko dir'o, samo ka'em.
:thumbup:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#47 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by oruzana_pobuna »

BiBi911 wrote: 27/09/2021 10:16
RagibUzoriti wrote: 27/09/2021 09:11
Ja sam tako uradio.

Narucio vozilo, kazu kasni isporuka.
Ok, nikakav problem, ja zelim zamjensko vozilo dok moje ne dodje.
Ne zelim dan jedan vise da čekam nego smo se dogovorili.

Kad sam dobio zamjensko vozilo, odjednom moje naruceno ce doci brzinom vjetra i oluje u roku par dana.

Tako na kraju i bilo.


Za svoj novac, ne zelim da niko manipulise sa mnom.
Ako je u Bosni tesko da ces ista uspjeti. Vozila na lageru ima ali sve zavisi koliko distributer ima "boba kod proizvodjaca". Ako je prodavac nisko na listi sanse da dobijes vozilo su vrlo male, jer istih nema za sve.
Europcar svake godine u January vrsi zamjenu vozila, ove godine je ugovor produzen. Kvote koje se obicno planiraju u oktobru nisu zavrsene niti ispunjene.
Mozes nekada negdje probat silom ali sanse da ce te zamolit da se okrenes I zatvoris vrata na izlasku su trenutno velike, jer je takva situacija.
Prije ovog kineskog virusa, evergrina, nestasice/promjene planova, enormne potraznje, zaustavljanja proizvodnje to je uspijevalo I tako sistem radi Danas vrlo tesko.
Ko ima robu gleda da ucjenjuje I odugovlaci jer mu moze negdje drugo ispast posao I to utisit skuplje.

mogo si naucni rad objavit na tu temu jos :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40074
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#48 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by konektovan »

Znam za slučaj malo prije korone,..kod isporuke novog vozila, gdje je čovjek dobio bolje opremljeni, u stvari full model za cijenu slabijeg paketa opreme...jer nisu mogli isporučiti traženi model a probili rok.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by Truba »

Naslovnica wrote: 27/09/2021 00:06 Da mi je malo vaših problema...
:roll:
ponekad je dobro nemati keš za nova kola :D
POGOTOVO SADA :D
c0de
Posts: 459
Joined: 27/05/2009 11:28

#50 Re: Isporuka novog VW vozila

Post by c0de »

kuli1961 wrote: 26/09/2021 22:05 Ima li ko kakve konkretne informacije- gdje šteka sa isporukom VW Golf 8?
Moj komsija narucio novog Golfa 8, 2.februara ove godine zakljucio ugovor, platio avans, u ugovoru stoji -isporuka 60-120 dana. Prodje i taj rok, odavno.
Neki dan otisao do dealer-a da vidi sta se desava, tamo pojma nemaju kada ce mu vozilo biti isporuceno???
Neka pogleda clan 37. zakona o zastiti potrosaca. mozda uspije dobiti fine pare nazad, obzirom o kojoj je cifri rijec + duzini probijanja roka
Locked