Ispod Dzamije-Crkva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#1 Ispod Dzamije-Crkva

Post by Avangardan10 »

Година 2002. остаће запамћена у српској археологији по два велика открића. Најпре су у центру Новог Сада пронађени остаци српског насеља из 12. века, а потом је у центру Бијељине откривен велики број српских надгробних споменика из 13. и 14. века, као и темељи православне цркве. До открића у Бијељини дошло је неколико дана после 2. децембра, када су започети радови на обнови џамије, срушене током рата 1993. године. :им су багери закопали у темеље џамије, видело се да се испод налази још један темељ, као и да је подземна основа џамије направљена од великог броја надгробних споменика, са натписима на српском језику и писму. Наиме, историји је давно познат начин турског освајања. У окупираним крајевима Турци су рушили цркве, или су их, што је био ређи случај, претварали у џамије. Најпознатије претварање цркве у џамију десило се у Цариграду, а код нас у Чачку (тј. у средњевоковној Градини), где су Турци "прерадили" цркву задужбину Немањиног рођеног брата Страцимира (скоро четири века касније, по ослобођењу Чачка, дошло је до обрнутог процеса). Бијељинско откриће доказује да су сем цркава Турци рушили и гробља, тј. да су затирали све трагове освојене цивилизације. Процес је пратила насилна исламизација. А све то се дешавало одмах после 1530. године, када су Турци окупирали Семберију. Сада се већ зна да ово откриће није било усамљено. Наиме, испод многих џамија, које се по налогу међународних управника управо граде у Републици Српској, на местима џамија порушених у претходном грађанском рату - налазили су се темељи православних цркава и надгробни споменици исписани ћирилицом. Тако је било и испод најпознатије срушене џамије, Ферхадије, у Бањалуци, чија је градња заустављена после великог отпора грађана. Међутим, сви ти споменици из времена пре турске окупације, сада су нетрагом уништени, а њихово постојање је скривано од јавности. Практично, једино се у Бијељини десило супротно, "захваљујући неким добрим људима", како је то за "Погледе" изјавио мр Мирко Бабић, директор Музеја Семберије, иначе археолог. Багери су уклоњени у последњи час, јер је неколико камиона са старим споменицима већ било однето на отпад. Сада је и тај отпад под заштитом, док не буде испитан. Међународна заједница је уважила ново стање ствари у Бијељини. Радови на изградњи џамије су обустављени, а место је проглашено археолошким налазиштем и стављено под заштиту полиције. Ово је тренутно највеће археолошко налазиште и у Републици Српској и у Босни и Херцеговини. Мада је на територији Босне и Херцеговине, Србије, Црне Горе и Далмације до сада откривено око 70.000 средњевековних надгробних споменика - познатијих под именом стећци - натписи су очувани на свега 325. У Бијељини је већ откривено девет натписа, а има их најмање 30-так, тако да се њихов укупан број сада повећава за десетак процената. Значај открићу, затим, даје чињеница што се готово сви до сада познати стари надгробни споменици налазе у кршевитим крајевима, док је Семберија плодна равница без имало камена. То говори да се овде у предтурско доба налазило не само велико, већ и богато насеље. Јер, према књизи "Истина о богумилима" др Васе Глушца, стећке су градили богаташи, док је сиротиња могла да поставља само дрвене крстове. Нема сумње да ће се и овога пута чути гласови како стећци припадају верској секти званој богумили, а не православним Србима. То је пропаганда стара још од 19. века, односно од књиге католичког историчара Фрање Рачког "Богумили и патерени". О циљу овакве пропаганде више нема смисла ни говорити. Мр Мирко Бабић каже да је број богумила у средњевековној босанској држави упоредив са данашњим бројем, на пример припадника секте суботара, са бројем верника Српске православне цркве. Богумилска секта препознавала се по томе што не признаје крст и што не гради цркве, већ своје обреде обавља у колибама, тзв. хижама, од којих ниједна није сачувана. Сваки од надгробних споменика откривених у Бијељини има крст, а на једноме пише: "Овде лежи Борислав Лучић, код своје цркве племените". Жеља грађана Бијељине је да се на овом месту отвори археолошки парк, а да се за џамију одреди друга локација. Међутим, сада је због беспарице доведен у питање и наставак археолошких истраживања. Према слову закона, ако се при градњи открије археолошко налазиште, његово испитивање дужан је да финансира инвеститор, а то је у овом случају исламска заједница. О томе, наравно, нема говора, па ствар преузимају Влада Републике Српске и Општина Бијељина. Међутим, они нису имали довољно новца, па се Музеј Семберије обратио јавности тражећи донације.

Сва права задржана, Погледи - 2002. године.

http://www.pogledi.co.yu/galerija/bijeljina/


/copy/
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#2

Post by nebi »

Sto jes,jes...crkva JESTE ispod dzamije :D :D

P.S. Sad znamo razlog rusenja dzamija u ratu.....trazili su crkve :D
Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#3

Post by Avangardan10 »

nebi wrote:Sto jes,jes...crkva JESTE ispod dzamije :D :D

P.S. Sad znamo razlog rusenja dzamija u ratu.....trazili su crkve :D
A sta su trazili oni sto crkve, porusise...?
bljak
Posts: 5
Joined: 04/03/2004 00:00

#4

Post by bljak »

A ti bi, Avangardan, da malo divanimo o ovoj ti temi, a ?
Pa et', malo necemo ...
Naprijed gledaj ... naprijed ...
Neprijatelj prelazi reku, neprijatelj prelazi reku ...
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#5

Post by nebi »

neke jos starije bogomolje,ocigledno....
zemo,ne radi se o tome ko je najstariji,vec gdje je tome kraj?
Ako se ja izjasnim kao pripadnik neke 5000 godina stare sekte koja je
obozavala kamenje i inssistiram da se poruse sve bogomolje izgradjene na kamenju...koliko ce ih ostati?
Negdje se mora stati.
Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#6

Post by Avangardan10 »

bljak wrote:A ti bi, Avangardan, da malo divanimo o ovoj ti temi, a ?
Pa et', malo necemo ...
Naprijed gledaj ... naprijed ...
Neprijatelj prelazi reku, neprijatelj prelazi reku ...
E nek si mi rek'o gdje da gledam... :lol: :lol:


Da ste vi naprijed gledali ko sto sam ja...
davno bi Bosna bila u Evropi!
bljak
Posts: 5
Joined: 04/03/2004 00:00

#7

Post by bljak »

Nisam ja rekao, dalekovidni, nisam ja ... Zabranjeno Pusenje ...
No vidim da nisi uspio odgonetnuti zeljenu mi poruku ...
Kontó ja ti mozes ... kad ono ...
A pije vode, vjeruj ...
PS
Poslusaj pjesmu, ako ti dusa dozvoli ...
Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#8

Post by Avangardan10 »

bljak wrote:Nisam ja rekao, dalekovidni, nisam ja ... Zabranjeno Pusenje ...
No vidim da nisi uspio odgonetnuti zeljenu mi poruku ...
Kontó ja ti mozes ... kad ono ...
A pije vode, vjeruj ...
PS
Poslusaj pjesmu, ako ti dusa dozvoli ...
Pa sta, nikad mi se nije svidjala njihova muzika...

Vise volim Azru, I Harija...

Pa daj mi citat nekog filozofa,,,

mozda i odgonetnem,,.. ko zna...
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#9

Post by violentjack »

Slabo i dokazano vec od Srba da tamo nije bilo Crkve vec 2002

Srpske crkve tamo nikad nije bilo..a Srbija je drzala komad Bosne samo 50 godina za Caslava taj dio..i to je sve

Ali da ne duzim.. :roll:
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#10

Post by nebi »

To postaje jeftino prepucavanje i ne odgovara na pitanja.
Odgovor na copy/paste text je:pa sta?
I to nije ignorisanje,vec ozbiljno pitanje.
bljak
Posts: 5
Joined: 04/03/2004 00:00

#11

Post by bljak »

Avangardan10, ne kontam te ja ....
A znam da nije do mene ...
Ovim te pozdravljam ...
Ziv bio ...
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#12

Post by violentjack »

Ufatilo ga Srpstvo nalokao se rakije :roll:
Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#13

Post by Avangardan10 »

bljak wrote:Avangardan10, ne kontam te ja ....
A znam da nije do mene ...
Ovim te pozdravljam ...
Ziv bio ...
ma samo nek do tebe nije... :-)

Pozdrav i tebi.,,.


a sta ti violentni pricas... :)

cuj ga nalokalo se... pa necu valjda tako rano...
EecC
Posts: 11
Joined: 23/01/2005 21:20

#14

Post by EecC »

S tim sto ispod Atik dzamije nije crkva, vec stechci

Kako to objasnjava lokalni (valjda samouki) arheolog:

"Pri iskopavanju temelja naisli smo na kamene blokove, poznate kao stecci, na kojima je starim srpskim pismom, kojeg neki zovu i bosancica, bilo vise natpisa..."

"Arheolog" na PTPC

:lol:
bosniak
Posts: 140
Joined: 14/01/2005 01:43

#15

Post by bosniak »

opet lazi

arheoloski tim u mjesovitom sastavu je ispito slucaj i otkriveno je da sva ta prica obicna podvala.svi mediji su objavili rezultate istrage al eto jos uvijek se pokusava slagati.
nadjeni su mezari u kojima su umrli okrenuti po islamskim propisima i jos bruka dokaza.
pa kad ce vise prestat da izmisljaju.

to je samo bio pokusaj da se sprijeci izgradnja porusene dzamije ali neuspjesan.
dzamija vec fercera :lol:
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#16

Post by violentjack »

Dzaba ti dzamija kad nema Muslimana tamo

:roll:
Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#17

Post by Avangardan10 »

bosniak wrote:opet lazi

arheoloski tim u mjesovitom sastavu je ispito slucaj i otkriveno je da sva ta prica obicna podvala.svi mediji su objavili rezultate istrage al eto jos uvijek se pokusava slagati.
nadjeni su mezari u kojima su umrli okrenuti po islamskim propisima i jos bruka dokaza.
pa kad ce vise prestat da izmisljaju.

to je samo bio pokusaj da se sprijeci izgradnja porusene dzamije ali neuspjesan.
dzamija vec fercera :lol:
a na tim mezarjima su bili krstovi!

cudni neki mezari...
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#18

Post by nebi »

Avangardan10 wrote:
bosniak wrote:opet lazi

arheoloski tim u mjesovitom sastavu je ispito slucaj i otkriveno je da sva ta prica obicna podvala.svi mediji su objavili rezultate istrage al eto jos uvijek se pokusava slagati.
nadjeni su mezari u kojima su umrli okrenuti po islamskim propisima i jos bruka dokaza.
pa kad ce vise prestat da izmisljaju.

to je samo bio pokusaj da se sprijeci izgradnja porusene dzamije ali neuspjesan.
dzamija vec fercera :lol:
a na tim mezarjima su bili krstovi!

cudni neki mezari...

ekumenisti :D

ti bio i vidio krstove?
Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#19

Post by Avangardan10 »

Pa ima onih koji su vidjeli...

Ovo ti ja govorim zato da se zna da nismo mi srbi samo rusili Dzamije...

rusili su i drugi nase crkve...

eto zasto sam kopirao ovaj tekst...
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#20

Post by nebi »

Avangardan10 wrote:Pa ima onih koji su vidjeli...

Ovo ti ja govorim zato da se zna da nismo mi srbi samo rusili Dzamije...

rusili su i drugi nase crkve...

eto zasto sam kopirao ovaj tekst...
Ok,zemo,rusili su i drugi vase crkve....kad?
Crkva u Tuzli jos stoji.Ako aludiras na 15 ili 16 vijek,ok,to je istorijska cinjenica....ali mislis li ozbiljno da to opravdava rusenje dzamija u periodu '92-'95?
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#21

Post by rajvosa »

Citao sam, pronasli temelje crkve ispod porusene dzamije, a da cudi bude vece pronadju temelje dzamije ispod temelja crkve i za nepovjerovati je podatak da su tako kopali sve do australije..............................a cta su pronasli ispod temelja u australiji to ce vam reci Avangardan 10
Avangardan10
Posts: 657
Joined: 06/01/2005 16:16

#22

Post by Avangardan10 »

nebi wrote:
Avangardan10 wrote:Pa ima onih koji su vidjeli...

Ovo ti ja govorim zato da se zna da nismo mi srbi samo rusili Dzamije...

rusili su i drugi nase crkve...

eto zasto sam kopirao ovaj tekst...
Ok,zemo,rusili su i drugi vase crkve....kad?
Crkva u Tuzli jos stoji.Ako aludiras na 15 ili 16 vijek,ok,to je istorijska cinjenica....ali mislis li ozbiljno da to opravdava rusenje dzamija u periodu '92-'95?
Ma jok bolan, samo hajvani ruse¨!

Ma ja nebih srusio nikad dzamiju taman da mi pistolj stave na celo!
ali na zalost ne misle svi kao ja...
bosniak
Posts: 140
Joined: 14/01/2005 01:43

#23

Post by bosniak »

ma kakvi bolan krstovi.to ti je lafina.nista tu nije bilo.to ti je bila ledina jer su srbi u ratu sve poravnali.niti je kakav krst iskopan.

komisija je bila medjunacionalna.prema tome -nema lazi,nema prevare.
mediji su objavili rezultate.mislis da bi srbi dozvolili obnovu gradnje da nije sve dobro ispitano.

a dzamija je petkom puna.
bosnjaka ima kazu mozda oko 7-8 hiljada
imigrant
Posts: 430
Joined: 22/04/2004 17:22

#24

Post by imigrant »

Covjek je postiro text tj citirao, i vec ga ufatilo srpstvo...
:roll: :roll: :roll:

Joj kakvi ste majko mila....

skonto sam ipak universalnu istinu...

Karadzic i karadzicevi kao srbi i turci u svim bosancima jednako usadjeni cuce, i pokazuju se s vremena na vrijeme. Kod nekog izadju turci, a kod nekog srbi....


spas je u emigraciji...
:D
dje se kara i dzic zamjene normalnim zivotom, materijalizmom i poklanjanje crkvi ekonomskoj...
smackhead
Posts: 69
Joined: 21/01/2005 16:21

#25 Re: Ispod Dzamije-Crkva

Post by smackhead »

Avangardan10 wrote:Година 2002. остаће запамћена у српској археологији по два велика открића. Најпре су у центру Новог Сада пронађени остаци српског насеља из 12. века, а потом је у центру Бијељине откривен велики број српских надгробних споменика из 13. и 14. века, као и темељи православне цркве. До открића у Бијељини дошло је неколико дана после 2. децембра, када су започети радови на обнови џамије, срушене током рата 1993. године. :им су багери закопали у темеље џамије, видело се да се испод налази још један темељ, као и да је подземна основа џамије направљена од великог броја надгробних споменика, са натписима на српском језику и писму. Наиме, историји је давно познат начин турског освајања. У окупираним крајевима Турци су рушили цркве, или су их, што је био ређи случај, претварали у џамије. Најпознатије претварање цркве у џамију десило се у Цариграду, а код нас у Чачку (тј. у средњевоковној Градини), где су Турци "прерадили" цркву задужбину Немањиног рођеног брата Страцимира (скоро четири века касније, по ослобођењу Чачка, дошло је до обрнутог процеса). Бијељинско откриће доказује да су сем цркава Турци рушили и гробља, тј. да су затирали све трагове освојене цивилизације. Процес је пратила насилна исламизација. А све то се дешавало одмах после 1530. године, када су Турци окупирали Семберију. Сада се већ зна да ово откриће није било усамљено. Наиме, испод многих џамија, које се по налогу међународних управника управо граде у Републици Српској, на местима џамија порушених у претходном грађанском рату - налазили су се темељи православних цркава и надгробни споменици исписани ћирилицом. Тако је било и испод најпознатије срушене џамије, Ферхадије, у Бањалуци, чија је градња заустављена после великог отпора грађана. Међутим, сви ти споменици из времена пре турске окупације, сада су нетрагом уништени, а њихово постојање је скривано од јавности. Практично, једино се у Бијељини десило супротно, "захваљујући неким добрим људима", како је то за "Погледе" изјавио мр Мирко Бабић, директор Музеја Семберије, иначе археолог. Багери су уклоњени у последњи час, јер је неколико камиона са старим споменицима већ било однето на отпад. Сада је и тај отпад под заштитом, док не буде испитан. Међународна заједница је уважила ново стање ствари у Бијељини. Радови на изградњи џамије су обустављени, а место је проглашено археолошким налазиштем и стављено под заштиту полиције. Ово је тренутно највеће археолошко налазиште и у Републици Српској и у Босни и Херцеговини. Мада је на територији Босне и Херцеговине, Србије, Црне Горе и Далмације до сада откривено око 70.000 средњевековних надгробних споменика - познатијих под именом стећци - натписи су очувани на свега 325. У Бијељини је већ откривено девет натписа, а има их најмање 30-так, тако да се њихов укупан број сада повећава за десетак процената. Значај открићу, затим, даје чињеница што се готово сви до сада познати стари надгробни споменици налазе у кршевитим крајевима, док је Семберија плодна равница без имало камена. То говори да се овде у предтурско доба налазило не само велико, већ и богато насеље. Јер, према књизи "Истина о богумилима" др Васе Глушца, стећке су градили богаташи, док је сиротиња могла да поставља само дрвене крстове. Нема сумње да ће се и овога пута чути гласови како стећци припадају верској секти званој богумили, а не православним Србима. То је пропаганда стара још од 19. века, односно од књиге католичког историчара Фрање Рачког "Богумили и патерени". О циљу овакве пропаганде више нема смисла ни говорити. Мр Мирко Бабић каже да је број богумила у средњевековној босанској држави упоредив са данашњим бројем, на пример припадника секте суботара, са бројем верника Српске православне цркве. Богумилска секта препознавала се по томе што не признаје крст и што не гради цркве, већ своје обреде обавља у колибама, тзв. хижама, од којих ниједна није сачувана. Сваки од надгробних споменика откривених у Бијељини има крст, а на једноме пише: "Овде лежи Борислав Лучић, код своје цркве племените". Жеља грађана Бијељине је да се на овом месту отвори археолошки парк, а да се за џамију одреди друга локација. Међутим, сада је због беспарице доведен у питање и наставак археолошких истраживања. Према слову закона, ако се при градњи открије археолошко налазиште, његово испитивање дужан је да финансира инвеститор, а то је у овом случају исламска заједница. О томе, наравно, нема говора, па ствар преузимају Влада Републике Српске и Општина Бијељина. Међутим, они нису имали довољно новца, па се Музеј Семберије обратио јавности тражећи донације.

Сва права задржана, Погледи - 2002. године.

http://www.pogledi.co.yu/galerija/bijeljina/


/copy/

muslimani su vjekovima ispoljavali sklonost ka okupaciji i dogradjivanju tudjih bogomolja
Post Reply