Isplati li se upisati ETF?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#76 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Ci-Nick »

isplati za onog kome nije teško,.. :lol:
Moja kćerka ide na softverski u Zenici, među 5 najboljih je, nagradna stipendija, sve rješava iz prve, pa i diskretnu matematiku i algoritme i sve ono što većina studenata prenosi u drugu ili treću godinu, ali,.. da je na ETF-u tu bi bila prosječan student koji mora više raditi i zajebavati se sa fizikom koja joj neće trebati, jer nju zanima samo programiranje.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#77 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by nikeze »

A kombinacija matematika i informatike na Univerzitetu u Zenici? Valja li išta?
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#78 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Better Man »

H323 wrote: 08/07/2023 21:36 https://www.skolegijum.ba/tekst/index/2 ... liko-nauke

Ovaj članak sam tražio.
Ako se zna da BDP Bosne i Hercegovine iznosi 38,6 milijardi KM, ulaganja u nauku zvanično čine 0,18% BDP-a.[2] Posebno bode oči to što su ta izdvajanja 2013. godine bila 0,32%, a od tada su u stalnom padu.

Podaci Eurostata pokazuju da je prosjek ulaganja u nauku u EU skoro 13 puta veći nego u Bosni i Hercegovini[3] i iznosi 2,3% BDP-a. Još je poraznija činjenica da je i BDP Evropske unije po glavi stanovnika pet puta veći od našeg, pa ova razlika postaje veća.

...

Svjetski lideri po ulaganju u nauku su Izrael sa 5,44%, Južna Koreja sa 4,81%, Kina sa 3,61% i SAD sa 3,45%.
Izrael ulaže procentualno 30 puta više. Meni je teško zamisliti. Cinično je, ali koliko para dobro je da išta svira.
nivla wrote: 07/07/2023 00:46 imas dosta mladjih koji su nesto uradili, objavili itd
Moraju zbog napredovanja ako ništa. Da se razumijemo, nije sve u radovima i citatima, ali nešto jeste.
Lijepo je to sve objasnio moj divni rođak u navedenom članku.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#79 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Better Man »

Ci-Nick wrote: 18/07/2023 09:21 isplati za onog kome nije teško,.. :lol:
Moja kćerka ide na softverski u Zenici, među 5 najboljih je, nagradna stipendija, sve rješava iz prve, pa i diskretnu matematiku i algoritme i sve ono što većina studenata prenosi u drugu ili treću godinu, ali,.. da je na ETF-u tu bi bila prosječan student koji mora više raditi i zajebavati se sa fizikom koja joj neće trebati, jer nju zanima samo programiranje.
To je sigurno na Politehničkom fakultetu. Moj rođak je dekan i šef katedre za softversko inžinjerstvo. Prije je bio zaposlen na Mašinskom fakultetu. Pokušao je da osavremeni način obrazovanja i da ga modernizuje i prilagodi današnjem vremenu i modernim tehnologijama, ali tamo nije naišao na ruzmijevanje za to i u jednom trenutku je osjetio da treba da ode i sad je na Politehničkom, gdje može da svoje vizije sprovede u djelo, a sve da studentima olakša studij i da ga osavremeni. Zato tvoja kćerka i može da pokaže svoj puni potencijal i znanje. Na ETF-u sigurno još primjenjuju neka zastarjela pravila i umjesto da studentima olakšaju, samo im sve više otežavaju studiranje i zato ne mogu da pokažu svoje znanje u pravom smislu riječi.
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#80 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Ci-Nick »

Better Man wrote: 18/07/2023 12:03
Ci-Nick wrote: 18/07/2023 09:21 isplati za onog kome nije teško,.. :lol:
Moja kćerka ide na softverski u Zenici, među 5 najboljih je, nagradna stipendija, sve rješava iz prve, pa i diskretnu matematiku i algoritme i sve ono što većina studenata prenosi u drugu ili treću godinu, ali,.. da je na ETF-u tu bi bila prosječan student koji mora više raditi i zajebavati se sa fizikom koja joj neće trebati, jer nju zanima samo programiranje.
To je sigurno na Politehničkom fakultetu. Moj rođak je dekan i šef katedre za softversko inžinjerstvo. Prije je bio zaposlen na Mašinskom fakultetu. Pokušao je da osavremeni način obrazovanja i da ga modernizuje i prilagodi današnjem vremenu i modernim tehnologijama, ali tamo nije naišao na ruzmijevanje za to i u jednom trenutku je osjetio da treba da ode i sad je na Politehničkom, gdje može da svoje vizije sprovede u djelo, a sve da studentima olakša studij i da ga osavremeni. Zato tvoja kćerka i može da pokaže svoj puni potencijal i znanje. Na ETF-u sigurno još primjenjuju neka zastarjela pravila i umjesto da studentima olakšaju, samo im sve više otežavaju studiranje i zato ne mogu da pokažu svoje znanje u pravom smislu riječi.
Lemeš je tvoj rođak?
Dobar čovjek...
Ne trenira na studentima strogoću i iživljavanje.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#81 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Better Man »

Ci-Nick wrote: 18/07/2023 12:57
Better Man wrote: 18/07/2023 12:03

To je sigurno na Politehničkom fakultetu. Moj rođak je dekan i šef katedre za softversko inžinjerstvo. Prije je bio zaposlen na Mašinskom fakultetu. Pokušao je da osavremeni način obrazovanja i da ga modernizuje i prilagodi današnjem vremenu i modernim tehnologijama, ali tamo nije naišao na ruzmijevanje za to i u jednom trenutku je osjetio da treba da ode i sad je na Politehničkom, gdje može da svoje vizije sprovede u djelo, a sve da studentima olakša studij i da ga osavremeni. Zato tvoja kćerka i može da pokaže svoj puni potencijal i znanje. Na ETF-u sigurno još primjenjuju neka zastarjela pravila i umjesto da studentima olakšaju, samo im sve više otežavaju studiranje i zato ne mogu da pokažu svoje znanje u pravom smislu riječi.
Lemeš je tvoj rođak?
Dobar čovjek...
Ne trenira na studentima strogoću i iživljavanje.
Da, on mi je rođak. Jeste dobar. Zna kako je njemu bilo dok se školovao i odlučio je da dobre stvari usvoji, a one loše eliminira, jer od treniranja strogoće i iživljavanja nema svrhe. Treba sa studentima fino raditi i pokazati im kako da nauče neke stvari i steknu znanje i da imaju svoj stav i mišljenje, jer samo tako će pokazati svoj puni potencijal. Ako student u nećemu pokaže da je bolji od profesora, onda to treba podržati, a ne sputavati. Još kao osnovac je pokazivao talente za razne stvari. Tako da nije ni čudo što je postigao na polju nauke. Dok je išao u srednju školu imao je ekipu s kojom je svirao. On je svirao gitaru i znali su praviti žurke u srednjoj školi. Muzika, ploče i gitara su bili uvijek njegova ljubav. I danas kad ima vremena ide po koncertima svojih omiljenih muzičara. Uvijek mi je kao stariji rođak bio jedna vrsta uzora.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#82 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by belfy »

Better Man wrote: 18/07/2023 14:19
Ci-Nick wrote: 18/07/2023 12:57
Lemeš je tvoj rođak?
Dobar čovjek...
Ne trenira na studentima strogoću i iživljavanje.
Da, on mi je rođak. Jeste dobar. Zna kako je njemu bilo dok se školovao i odlučio je da dobre stvari usvoji, a one loše eliminira, jer od treniranja strogoće i iživljavanja nema svrhe. Treba sa studentima fino raditi i pokazati im kako da nauče neke stvari i steknu znanje i da imaju svoj stav i mišljenje, jer samo tako će pokazati svoj puni potencijal. Ako student u nećemu pokaže da je bolji od profesora, onda to treba podržati, a ne sputavati. Još kao osnovac je pokazivao talente za razne stvari. Tako da nije ni čudo što je postigao na polju nauke. Dok je išao u srednju školu imao je ekipu s kojom je svirao. On je svirao gitaru i znali su praviti žurke u srednjoj školi. Muzika, ploče i gitara su bili uvijek njegova ljubav. I danas kad ima vremena ide po koncertima svojih omiljenih muzičara. Uvijek mi je kao stariji rođak bio jedna vrsta uzora.
Lemes je prije svega covjek, a onda i kralj. takodjer moj prijatelj. samo jedna ispravka. on je prvo bio zaposlen na smjeru Matematika i Informatika isturenog odjeljenja sa FF-a u Zenici, a potom presao na Masinstvo. i, nije on nigdje otisao sa Masinskog fakulteta, nego poveo inicijativu o osnivanju Politehnickog i aktivno ucestvovao u osnivanju istog, kao i prosirivanje broja smjerova na istom. Politehnicki se i danas nalazi u prostorijama Masinkog fakulteta (osim ako se sta nije promijenilo ovim zadnjim prosirivanjem). ostalo sve sto si rekao stoji. ja bih samo dodao da je on bio veliko nadahnuce velikog broja mladih za racunare i IT generalno i puno prije nego ce poceti raditi na fakultetu uopste. neki od njih sada rade u Google -u, FB -u, Amazonu... dok su neki drugi vrsni programeri po raznim bransama. elem, hvala mu na svemu sto je radio i sto radi.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#83 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Better Man »

belfy wrote: 18/07/2023 14:43
Better Man wrote: 18/07/2023 14:19

Da, on mi je rođak. Jeste dobar. Zna kako je njemu bilo dok se školovao i odlučio je da dobre stvari usvoji, a one loše eliminira, jer od treniranja strogoće i iživljavanja nema svrhe. Treba sa studentima fino raditi i pokazati im kako da nauče neke stvari i steknu znanje i da imaju svoj stav i mišljenje, jer samo tako će pokazati svoj puni potencijal. Ako student u nećemu pokaže da je bolji od profesora, onda to treba podržati, a ne sputavati. Još kao osnovac je pokazivao talente za razne stvari. Tako da nije ni čudo što je postigao na polju nauke. Dok je išao u srednju školu imao je ekipu s kojom je svirao. On je svirao gitaru i znali su praviti žurke u srednjoj školi. Muzika, ploče i gitara su bili uvijek njegova ljubav. I danas kad ima vremena ide po koncertima svojih omiljenih muzičara. Uvijek mi je kao stariji rođak bio jedna vrsta uzora.
Lemes je prije svega covjek, a onda i kralj. takodjer moj prijatelj. samo jedna ispravka. on je prvo bio zaposlen na smjeru Matematika i Informatika isturenog odjeljenja sa FF-a u Zenici, a potom presao na Masinstvo. i, nije on nigdje otisao sa Masinskog fakulteta, nego poveo inicijativu o osnivanju Politehnickog i aktivno ucestvovao u osnivanju istog, kao i prosirivanje broja smjerova na istom. Politehnicki se i danas nalazi u prostorijama Masinkog fakulteta (osim ako se sta nije promijenilo ovim zadnjim prosirivanjem). ostalo sve sto si rekao stoji. ja bih samo dodao da je on bio veliko nadahnuce velikog broja mladih za racunare i IT generalno i puno prije nego ce poceti raditi na fakultetu uopste. neki od njih sada rade u Google -u, FB -u, Amazonu... dok su neki drugi vrsni programeri po raznim bransama. elem, hvala mu na svemu sto je radio i sto radi.
To oko zaposlenja i odlaska s Mašinskog fakulteta je sigurno tako, jer nikad ga o tim nekim detaljima nisam ni pitao. On je od početka bio nekako usmjeren na IT. Kad je krenuo studirati, kupio je Commodore računar, koji je spojio na mali crno bijeli televizor i onaj starinski Epson cik cak printer i to mu je dosta pomoglo u studiranju. Sjećam se kad je počeo studirati, da bi njegova mama uvijek govorila Samir nikad nije kući, samo je s društvom, djevojkom i muzika i ne vidim ga da uči, a on fakultet završio u roku. Jednostavno, neko je talentovan i ne treba mu puno da usvoji neko znanje i naučii, dok drugi moraju sate i sate provesti s knjigom da bi naučili. Rekao mi je da se vrlo malo bavio mašinstvom kao naukom, jer je kao što napisah oduvijek bio usmjeren na IT. Vjerujem da jeste bio veliko nadahnuće velikog broja mladih za IT i računare, jer je svoju prvu knjigu, mislim da se zvala Kompjuter za početnike, izdao dok još nije radio na fakultetu. Inače on je nesuđeni Inženjer građevine, ali splet okolnosti, da sad ne idem u detalje ga je odveo na mašinstvo. To da je prije svega čovjek, a onda i kralj je 100% tako. U to sam se uvjerio dok smo još bili djeca. Uvijek mi je kao stariji bio jedna vrsta uzora.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#84 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by ProgramskiJezik »

psycho social wrote: 15/07/2023 00:22 Indija ubi nogama usta, sve su poklopili s diplomama nivoa burek papira
Dakle izjebeš se s ETFom i pojaviš se vani, šef ti Indijac veze nema
ovo je tuzno al istinito iz prve ruke dozivio..
Post Reply