Isplati li se upisati ETF?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#51 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by nivla »

milosevic je izuzetak,
prva na listi unsa ima citate na izvjestaj o BMI gdje je ona sa jos preko stotinu drugih doktora sirom evrope (svijeta) https://scholar.google.com/citations?vi ... 4531043003, dakle najcitiraniji autor na ovoj listi ima radove na svom profilu u kojim se vjerovatno i ne spominje ko referenca, dakle imas profesore koji ne znaju sebi ni profil urediti da bude kako treba i sad ocekujes cuda
imas dosta mladjih koji su nesto uradili, objavili itd
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#52 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by H323 »

https://www.skolegijum.ba/tekst/index/2 ... liko-nauke

Ovaj članak sam tražio.
Ako se zna da BDP Bosne i Hercegovine iznosi 38,6 milijardi KM, ulaganja u nauku zvanično čine 0,18% BDP-a.[2] Posebno bode oči to što su ta izdvajanja 2013. godine bila 0,32%, a od tada su u stalnom padu.

Podaci Eurostata pokazuju da je prosjek ulaganja u nauku u EU skoro 13 puta veći nego u Bosni i Hercegovini[3] i iznosi 2,3% BDP-a. Još je poraznija činjenica da je i BDP Evropske unije po glavi stanovnika pet puta veći od našeg, pa ova razlika postaje veća.

...

Svjetski lideri po ulaganju u nauku su Izrael sa 5,44%, Južna Koreja sa 4,81%, Kina sa 3,61% i SAD sa 3,45%.
Izrael ulaže procentualno 30 puta više. Meni je teško zamisliti. Cinično je, ali koliko para dobro je da išta svira.
nivla wrote: 07/07/2023 00:46 imas dosta mladjih koji su nesto uradili, objavili itd
Moraju zbog napredovanja ako ništa. Da se razumijemo, nije sve u radovima i citatima, ali nešto jeste.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#53 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by ProgramskiJezik »

HD_2015 wrote: 24/06/2022 09:20
mcla04 wrote: 23/06/2022 21:20 Treca sam godina na FIT-u, DL student. Smatram da jeste bolja opcija prisustvovati predavanjima uzivo, ali ko hoce da prati i uci, ni DL mu nece biti problem. Matematike su laganica, ja sam u srednjoj uvijek ganjala tu dvicu, a na faksu sam ih polozila sve na prvim rokovima. S druge strane, prijatelj iz srednje koji je bio ucenik generacije, upisao je ETF i ispisao se prije par mjeseci jer se lomio od ucenja, a opet nije mogao sve stici. Mislim da DL na FIT-u stvarno nije losa opcija. Vecina profesora je super, posebno profesori koji predaju programiranja, a to i jest najbitnije
Upravo je ovo razlog zašto ja nisam upisivao takav fakultet. Bilo ih je i u moje vrijeme, ali nisam htio da neko sa dvicom i ja imamo istu diplomu. Nisam jedini koji tako razmišlja.

Nije mi namjera da vrijeđam ili budem sarkastičan, već samo da ukažem da ima ljudi koji gledaju drugačije.

Slažem se da za svakoga treba da ima nešto: za one koji su dobri u matematici ili programiranju i za one koji baš nisu.
Ev ja sam padao matematiku u Srednjoj i opet sam zavrsio FIT i radio u Atlant i MoP i sad sam vani. Sta sam uradio? Sjeo i 3 mjeseca bubo samo matematiku jer sam znao ili cu ja naucit ili cu odustat od faksa.

Sto se tice ETF vs FIT nema pobjednika, iskreno ETF ce te napatit a bit ces u istom rangu kao neko sa FITa ili IUS-a iako mozda i gore jer su oni radili Aplikativni Development ne samo teoriju i CPP / System stvari. Tezak fakultet nije mjerilo njegove sposobnosti da prenese znanje ili jel dobar ili los, to je samo na Balkanu mentlaitet takav. Pitaj kako izlgedaju fakulteti u EU pa ces vidjeti. A uce naucnu fantastiku za nas.

Sta god da zavrsis kreces od 0 na poslu, fakultet je dobar samo jer te uci kako da ucis sto ti treba na poslu.. dzaba sto ti znas rekurzije ili neke fancy patterne kad dodjes na poso i kaze ti de ti napravi nama ovaj cluster da radi ili fixaj nam performance issue na nekom servisu to je totalno drugi svijet.

Moj savjet za bilo koga sto gleda da upise fax, upisi bilo sta, ako imas love idi i privatno bitno ti je da dobijes BA diplomu kako bi mogao lakse dobit posao vani kao Plan B. Ostalo nije bitno, ucit ces na poslu svakako, a ako te zanimaju stvari radi sam. Imas milion stvari online sa kojima mozes napravit aplikaciju i zaradjivati pare jednostavno samo treba zapeti malo.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#54 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Mr.Sojic »

NE ISPLATI!

Traži TU Graz ili TU Wien :thumbup:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#55 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by ProgramskiJezik »

Mr.Sojic wrote: 11/07/2023 19:26 NE ISPLATI!

Traži TU Graz ili TU Wien :thumbup:
+1
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#56 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Mr.Sojic »

ProgramskiJezik wrote: 11/07/2023 21:58
Mr.Sojic wrote: 11/07/2023 19:26 NE ISPLATI!

Traži TU Graz ili TU Wien :thumbup:
+1
Ko se odluči da studira 5 godina i čeka posao 25 godina i dobije crkavicu od 1000 KM za petogodišnje žuljanje guzice i neprospavane noći uz knjigu bujrum.

Članska karta je bolja od diplome!

Imate hrpu naših studenata na TU Graz i kasnije uspješnih Dipl.Ing ili Prof.Dr. koji su objavili naučne radove i priznati u društvu, a bez članske karte su :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#57 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by mk ultra »

ako tražiš posao u državnoj firmi, jeste bitna članska

za sve ostalo nije
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#58 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Pitar sa Kariba »

Univerzitet na Kobiljaci?!
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#59 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by mk ultra »

Pitar sa Kariba wrote: 12/07/2023 11:42 Univerzitet na Kobiljaci?!
u top 5 univerziteta u SBK, realno
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#60 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Mr.Sojic »

mk ultra wrote: 12/07/2023 08:46 ako tražiš posao u državnoj firmi, jeste bitna članska

za sve ostalo nije
Nije bitna ako vlasnik firme nije sponzor eniJeh na Vlasti :D
psycho social
Posts: 115
Joined: 06/05/2019 17:40

#61 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by psycho social »

ko planira da ide vani nek kupi diplomu i nostrificira
svi naši fakulteti vani se tretiraju na nivou majo jačeg tariguza
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#62 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by belfy »

psycho social wrote: 14/07/2023 16:20 ko planira da ide vani nek kupi diplomu i nostrificira
svi naši fakulteti vani se tretiraju na nivou majo jačeg tariguza
ovo je tacno. i najveci debil moze kupiti diplomu, nostrifikovati je u EU i naci posao. samo sto, ako je debil onda taj posao nece moci zadrzati... a onda ce za bilo koji naredni (ako bude pokusao traziti jednostavniji koji moze raditi) biti jednostavno prekvalifikovan. opet, sa druge strane, ako nisi debil onda si mogao zavrsiti i fakultet. jer, bilo da ga kupujes ili pohadjas moras cekati trajanje procesa. osim ako nisi bas veliki debil pa da pokusas (cak i vanredno) zavrsiti faks za 2 godine. sto bi znacilo da si genije, a onda to, opet, moras pokazati na poslu... sto jos krace traje.

tako da sve to radi, ne radi, traje ili ne traje u zavisnosti od tog nivoa debiliteta svakako...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#63 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne isplati definitivno.

Bolje ti je raditi to vrijeme koje bi studirao.


Da sam bogdo automehaničar, a ne inžinjer elektrotehnike.
psycho social
Posts: 115
Joined: 06/05/2019 17:40

#64 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by psycho social »

Indija ubi nogama usta, sve su poklopili s diplomama nivoa burek papira
Dakle izjebeš se s ETFom i pojaviš se vani, šef ti Indijac veze nema
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#65 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by Athlon64 »

Ja mislim da nije isplativ danas bilo koji fakultet, čak možda jedino i ima smisla da upišeš neki tehnički fakultet, 3 godine bachelor i to na privatnom fakultetu, to je maksimum koji bih bilo kome danas preporučio, ovi državni fakulteti ti ubiju volju za životom, a nikakve prednosti s njima nemaš.

Ovi fakulteti 4,5,6,7 godina su glupost.

Dobar zanat i sigurno ćeš živjeti bolje od bilo koga sa diplomom.

U svijetu je isto stanje koliko vidim, diplome su izgubile vrijednost, jer u svakom momentu ćeš naći nekoga ko će ti donijeti diplomu koju poželiš, a dobar zanat da ti uradi, eh to nećeš naći.

Kao što @EFD22 veli, bolje je ranije ući na tržište rada i sticati iskustvo u realnim uslovima + štekati lovu i ulagati u nešto svoje.

Ogromna je razlika kad kreneš nešto ostvarivati sa 18 i sa 25 godina, koja se kasnije teško može sustići.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#66 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by hrasno38 »

Ako se nesto isplati onda je to ETF ali ovo tvrdim iskljucivo za informatiku za one koji ne missle da idu iz BiH i da ovdje traze posao. Koju god zavrsite od tri varijante informatike koje se nude svaka se isplati i sa svakom cete naci posao koji ne odmah ali relativno brzo bude i te kako dobro placen. Naravno pod uslovom da niste samo zavrsili da bi zavrsili i da ste naucili ono sto ce vam biti potrebno kasnije.
psycho social
Posts: 115
Joined: 06/05/2019 17:40

#67 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by psycho social »

tema je ETF pa ću se fokusirati na isti
Informatika zahtjeva radikalnu transformaciju pristupa procesu edukacije studenata. materijal u većini slučajeva nije aplikabilan stvarnim potrebama tržišta, profesori i pogotovo asistenti nisu spremni na prilagođavanje trendovima, i dalje glume nedodirljive kučke itd. etc.

ono gdje jeste dobar ETF je priprema studenta za metodičko razmišljanje i analitički pristup rješavanju problema. imam diplomu magistra i osim mr pored imena nikakve suvisle koristi ne vidjeh.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#68 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by hrasno38 »

psycho social wrote: 16/07/2023 13:56 tema je ETF pa ću se fokusirati na isti
Informatika zahtjeva radikalnu transformaciju pristupa procesu edukacije studenata. materijal u većini slučajeva nije aplikabilan stvarnim potrebama tržišta, profesori i pogotovo asistenti nisu spremni na prilagođavanje trendovima, i dalje glume nedodirljive kučke itd. etc.

ono gdje jeste dobar ETF je priprema studenta za metodičko razmišljanje i analitički pristup rješavanju problema. imam diplomu magistra i osim mr pored imena nikakve suvisle koristi ne vidjeh.
Novi smjer "Racunarstvo i informatika" za one koji imaju dara i smisla za programiranje a nisu od onih koji vole da uce ko ludjaci i ono sto trebba i ono sto ne treba je idealan smjer sa koji se poprilicno lako moze pronaci posao a kasnije dogradjivati. Sa zavrsenim batchelorom informatike ili masterom samo rijetki ili ono koji traze posao a mole boga da ga ne nadju nisu se zaposlili. Ja zanm da u startu mnogi od onih koji su bili nadareni i zavrsili dvogodisnji studij "Racunarstvo i informatika" mlate po 2.000 KM a naakon godinu rada i blizu 3.000 sto je za nase pojmove vise nego dobra cifra. I znanje koje steknu na tom studiju im je sasvim dovoljno za nekakv uspjesan start.
psycho social
Posts: 115
Joined: 06/05/2019 17:40

#69 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by psycho social »

hrasno38 wrote: 16/07/2023 19:41
psycho social wrote: 16/07/2023 13:56 tema je ETF pa ću se fokusirati na isti
Informatika zahtjeva radikalnu transformaciju pristupa procesu edukacije studenata. materijal u većini slučajeva nije aplikabilan stvarnim potrebama tržišta, profesori i pogotovo asistenti nisu spremni na prilagođavanje trendovima, i dalje glume nedodirljive kučke itd. etc.

ono gdje jeste dobar ETF je priprema studenta za metodičko razmišljanje i analitički pristup rješavanju problema. imam diplomu magistra i osim mr pored imena nikakve suvisle koristi ne vidjeh.
Novi smjer "Racunarstvo i informatika" za one koji imaju dara i smisla za programiranje a nisu od onih koji vole da uce ko ludjaci i ono sto trebba i ono sto ne treba je idealan smjer sa koji se poprilicno lako moze pronaci posao a kasnije dogradjivati. Sa zavrsenim batchelorom informatike ili masterom samo rijetki ili ono koji traze posao a mole boga da ga ne nadju nisu se zaposlili. Ja zanm da u startu mnogi od onih koji su bili nadareni i zavrsili dvogodisnji studij "Racunarstvo i informatika" mlate po 2.000 KM a naakon godinu rada i blizu 3.000 sto je za nase pojmove vise nego dobra cifra. I znanje koje steknu na tom studiju im je sasvim dovoljno za nekakv uspjesan start.
tri matematike, dvije fizike, krugovi, mjerenja... jarane wtf. ETF vrišti za resetom syllabusa
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#70 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by hrasno38 »

psycho social wrote: 16/07/2023 21:06
hrasno38 wrote: 16/07/2023 19:41

Novi smjer "Racunarstvo i informatika" za one koji imaju dara i smisla za programiranje a nisu od onih koji vole da uce ko ludjaci i ono sto trebba i ono sto ne treba je idealan smjer sa koji se poprilicno lako moze pronaci posao a kasnije dogradjivati. Sa zavrsenim batchelorom informatike ili masterom samo rijetki ili ono koji traze posao a mole boga da ga ne nadju nisu se zaposlili. Ja zanm da u startu mnogi od onih koji su bili nadareni i zavrsili dvogodisnji studij "Racunarstvo i informatika" mlate po 2.000 KM a naakon godinu rada i blizu 3.000 sto je za nase pojmove vise nego dobra cifra. I znanje koje steknu na tom studiju im je sasvim dovoljno za nekakv uspjesan start.
tri matematike, dvije fizike, krugovi, mjerenja... jarane wtf. ETF vrišti za resetom syllabusa
Odavno vristi i to je po meni najveci problem ETF-a sto ajde da ne budem pregrub jedno 30% najmanje gradiva je cisti visak i samo je tu da bi profesori imali fond casova. Sta ce kosi hitac informaticaru?? Osnovno obrazovanje se stice u osnovnoj i srednjoj skoli i fiziku treba da uce fizicari a matematiku mateematicari a informatiari ono sto im je zaista neophodno od matematike. U biti malte ne takav je program bio identican i prije 40 godina. Medjutim u ovom smjeru "Racunarstvo i informatika" je upravo svee to prilagodjeno informatticarima i imaju upravo onoliko koliko bi i trebali da imaju.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#71 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by nivla »

psycho social wrote: 16/07/2023 21:06
hrasno38 wrote: 16/07/2023 19:41

Novi smjer "Racunarstvo i informatika" za one koji imaju dara i smisla za programiranje a nisu od onih koji vole da uce ko ludjaci i ono sto trebba i ono sto ne treba je idealan smjer sa koji se poprilicno lako moze pronaci posao a kasnije dogradjivati. Sa zavrsenim batchelorom informatike ili masterom samo rijetki ili ono koji traze posao a mole boga da ga ne nadju nisu se zaposlili. Ja zanm da u startu mnogi od onih koji su bili nadareni i zavrsili dvogodisnji studij "Racunarstvo i informatika" mlate po 2.000 KM a naakon godinu rada i blizu 3.000 sto je za nase pojmove vise nego dobra cifra. I znanje koje steknu na tom studiju im je sasvim dovoljno za nekakv uspjesan start.
tri matematike, dvije fizike, krugovi, mjerenja... jarane wtf. ETF vrišti za resetom syllabusa
na prvoj godini racunarstva i informatike imaju
inzenjerska matematika 1 i 2
linearna algebra i geometrija
inzenjerska fizika 1 nije neki visak a ni teska, problem je sto se uvijek stavi sa je to neki bauk, a realno nije
osnove elektrotehnike(valjda se studira elektrotehnicki fakultet pa ovaj jedan predmet vezan za isti nije visak)
matematicka logika i teorija izracunljivosti. dio matematike
vjerovatnoca i statistika dio matematike
jedan vrsni programer treba poznavati sve pobrojane matematike pa i im3, ne pravi se kadar za angular, vec kadar koji moze raditi kompleksnije stvari od web stranice

sto se ostatka studija tice poprilicno je izvrsen update silabusa, tako da stvarno ne razumijem otkud ovi navodi, ljudi rade stvari kao i neko vani, koriste python, keras, pytorch, itd

sto se hrasnog tice,malo je uzdrman jer mu je predsjednik stranke presao u opoziciju da zajedno sa sda brani nasu milu cjelovitu bih
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#72 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by hrasno38 »

nivla wrote: 16/07/2023 22:57
psycho social wrote: 16/07/2023 21:06
tri matematike, dvije fizike, krugovi, mjerenja... jarane wtf. ETF vrišti za resetom syllabusa
na prvoj godini racunarstva i informatike imaju
inzenjerska matematika 1 i 2
linearna algebra i geometrija
inzenjerska fizika 1 nije neki visak a ni teska, problem je sto se uvijek stavi sa je to neki bauk, a realno nije
osnove elektrotehnike(valjda se studira elektrotehnicki fakultet pa ovaj jedan predmet vezan za isti nije visak)
matematicka logika i teorija izracunljivosti. dio matematike
vjerovatnoca i statistika dio matematike
jedan vrsni programer treba poznavati sve pobrojane matematike pa i im3, ne pravi se kadar za angular, vec kadar koji moze raditi kompleksnije stvari od web stranice

sto se ostatka studija tice poprilicno je izvrsen update silabusa, tako da stvarno ne razumijem otkud ovi navodi, ljudi rade stvari kao i neko vani, koriste python, keras, pytorch, itd

sto se hrasnog tice,malo je uzdrman jer mu je predsjednik stranke presao u opoziciju da zajedno sa sda brani nasu milu cjelovitu bih
Od tih matematika informaticarima apsolutno znaci aposlutno ne treba 50% gradiva najmanje, fizika im ne treba uopste, geometrija jos manje....ovi strucni predmeti su logicni i potrebni.
Sto se tice mog predsjednia i moje stranke dostojanstveni uvijek i na braniku drzave za razliku od smradova koje ti simatises i koji sami sebi kopaju politicke grobove.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#73 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by nivla »

sto se tice ovih predmeta, itekako su potrebni


sto se tice smradova koje ja simpatisem, napisi mi koji su to smradovi, jer ja ne simpatisem sda sdp nip df ns sbb sbih nes. zng…… nastavi niz, neke politike u teoriji da, ali nijednu politicku stranku, kao ni ove iz rsa i hb
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#74 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by doc.dr. »

Da bude jasno, ne postoji nikakav novi smjer "Računarstvo i informatika". RI je prastari smjer koji postoji decenijama. Novi smjer na koji se pozivate je dvogodišnji stručni studij, koji se službeno zove "Razvoj softvera", ili skraćeno RS...

A što se tiče da analitička geometrija informatičaru ne treba, veće gluposti u životu nisam vidio (mada se slažem da recimo ne trebaju krivolinijski i površinski integrali niti teorija polja koje se rade u IM2). Stvari kao što su računarska grafika ili modeliranje igara i drugih stvari nezamislive su bez analitičke geometrije...
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#75 Re: Isplati li se upisati ETF?

Post by canvra888 »

Dvije riječi - FIT Mostar.

Sigurno nema bespotrebnih predmeta o kojim se diskutuje ovdje, nego je syllabus maksimalno adaptiran čisto za IT. Iz ličnog iskustva.

Imaju dvije matematike koje su daleko lakše nego na ETF-u, a koje opet trebaju u nastavku studija (npr. diskretna za asp kasnije).

O fizici naravno ni riječi. Za šta će fizika jednom studentu kompjuterskih nauka?
Post Reply