Isplata zaradjenog novca : Canada - Amerika

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kineskasvila
Posts: 2
Joined: 14/09/2007 02:43

#1 Isplata zaradjenog novca : Canada - Amerika

Post by kineskasvila »

Evo i ja da postavim jedno pitanje. Zivim u canadi i zaposlen sam u jednoj firmi vec 10 godina. Posao ide, plata nije bas nesto specijano ali se ne zalim. Ozenjen, otac troje maloljetne djece. Posto jedna plata u kuci bas i nije neka pljacka (zena ne zaposlena) a najcesca rijec u vokabuleru moje djece je rjec « daj » a normalno tu su i svi zivotni troskovi, odlucio sam da nadjem jedan dodatni posao koji mi ne oduzima mnogo vremena. Sada se ispostavilo da je dodatni posao vise placen nego redovni, a ja ne bih napustio moj posao iz mnogo razloga. Ali ima sad tu jedan problem, dodatni posao radim za americku firmu i ona me placa cekom na moje ime. Ono sto bih htjeo da uradim a ne znam da li je izvodljivo je sljedece : pare koje zaradim od americke firme ne bih deklarisao, dosta mi kanada uzima od plate koju zaradjujem ovdje. E sad me interesuje da li pare koje zaradim od americke firme stavim na devizni racun i uzimam koliko mi je potrebno, da li da otvorim poseban racun, da li mogu imati problema zbog toga, da li da otvorim racun negdje u inostranstvu, ili nesto drugo ? Napominjem da nisam nikakav strucnjak za finansijske transakcije i svo znanje vezano za banku je salter i dizanje para ili placanje racuna. Hvala svim dobronamjernima na savjetu.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#2

Post by newone »

Budi obazriv! Novac koji ti se isplacuje iz Amerike mora da ti se isplati na tvoj bankovni racun u Canadi, a to znaci da ako ti nije oporezovan u Americi, onda ti mora biti oporezovan u Canadi. Ako ti check dospijeva na ruke i to neoporezovan onda je to ilegalan nacin placanja i za to bi mogao biti i krivicno gonjen ako se za taj novac sazna. Vodi racuna!
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#3

Post by Brisbane »

Ma samo otvori racun u americi i nista ne diraj. Nekada potegni do banke i podigni sve u kesu, cuvaj kod kuce i to je to.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#4

Post by Vozdra_123 »

jarane to mi sve malkice "mirise" kao sto newone rece

prvo firma iz amerike te ne bi trebala placati kao radnika bez americkog SIN broja, jedino ako ne radis neku kupo/prodaju onda ih zaboli.
ako imas americki SIN onda sto te oni isplacuju se "vodi" i moras deklarisati taj income ili u kanadi ili u americi.

koliko mi je poznato neces moci otvoriti americki racun bez americkog SINa tako da ostavljanje para u americi ne pase.
za otvaranje deviznog racuna negdje drugo nemam pojma.

taj fazon joj nemoj me taksirati i sakrivanje para - zipa. kad te jednom klepe nece ti vise pasti napamet.

posto ti rece da imas djece fino im otvori RESP racune i stavi pare na to, smanjena ca ti biti taksa. dodaj na svoj i zenin RRSP isto tako, i sto ti ostane stedi.

i reci hvala bogu u kanadi sam, imam, djeca imaju skolu i zdravstvo itd...

g'luck
frolac
Posts: 93
Joined: 19/07/2007 09:45
Location: Sibir

#5

Post by frolac »

http://www.cra-arc.gc.ca/tax/nonresiden ... res-e.html

Evo ti link pa skontaj ima li te tu igdje u tim nekim kombinacijma.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#6

Post by Eshek »

Ako imaš BH državljanstvo, pošalji punomoć nekome u Bosnu da ti otvori račun, te njih uputi da ti na njega uplaćuju.
Post Reply