Isplata regresa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#1 Isplata regresa

Post by aktivacija »

Supruga radila u skoli do 21.05 i promijenila poso. Na netu sam nasao da se pravo na regres ostvaruje nakon 6mjeseci rada. Ne znam sad jel to ide od kalendarske nove godine (01.01) ili od datuma kad si poceo raditi, jer skolska godina pocinje 01.09. pa ne znam jel ostvareno prqco na godisnji, jer je radila skoro 9 mjeseci. Ali ako se broji od 01.01, onda joj fali 10 dana. Problem je u tome sto ni skola nece da isplati regres, a ni nova firma, jer kao sta cemo ti mi isplacivati kad si tek pocela kod nas i ovi je salju tamo, oni vamo. Zna li neko rjesenje proboblema ili ako nista, kome da se obratim, ko ce znati odgovor. Fala
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#2 Re: Isplata regresa

Post by superiska »

Računa se od početka rada (u vašem slučaju od 01.09.).
Je li imala prekid u radnom odnosu? Ako sam dobro shvatila nije imala prekid, odmah je iz škole prešla u drugu firmu?
U tom slučaju treba dobiti potvrdu iz škole da nije koristila godišnji odmor i da joj nije isplaćen regres te takvu potvrdu predati novom poslodavcu. Ukoliko nije imala prekid u radu, u novoj firmi ostvaruje pravo na godišnji odmor a time i pravo na regres.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3 Re: Isplata regresa

Post by un1ted »

Meni je malo nelogično zašto bi nova firma bila dužna isplatiti regres iako radnik nije učestvovao u ostvarivanju pozitivnog rezultata firme?

Isto mi nije jasno zašto bi firma u kojo je prestalo zaposlenje bila dužna isplatiti regres ako radnik nije član te firme na dan isplate/obračuna?

Možda je zakon to regulisao, ali ja kao privatnik ne bih platio ni u jednom slučaju od ova gore dva navedena.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#4 Re: Isplata regresa

Post by Alhemicarkaa »

un1ted wrote:Meni je malo nelogično zašto bi nova firma bila dužna isplatiti regres iako radnik nije učestvovao u ostvarivanju pozitivnog rezultata firme?
Kako misliš nije učestvovao u ostvarivanju pozitivnog rezultata firme? Zašto se onda drži taj radnik?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5 Re: Isplata regresa

Post by un1ted »

Mislim u novoj firmi.

Primjer: radiš do 21.05 i zaposliš se u novoj firmi od 22.05 do 01.08 kada se izvrši obračun regresa. Nisi radio 6 mjeseci i nema isplate regresa.

Tako sam ja skontao iz prvog posta ove teme. Možda je do mene, pa se misli na nešto drugo.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#6 Re: Isplata regresa

Post by Alhemicarkaa »

Aha, do mene je. ;-)
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#7 Re: Isplata regresa

Post by zgiba »

Regres je posebna naknada za korištenje godišnjeg odmora, i on se vezuje samo za koristenje godišnjeg odmora.

Znaci ukoliko supruga:
1. nije koristila godisnji odmor u staroj firmi,
2. nije imala prekid radnog odnosa duzi od 60 dana na prelazu iz stare u novu firmu i
3. ima potvrdu da nije koristila godisnji u staroj firmi

tada, po Zakonu o radu, IMA pravo na regres u novoj firmi.
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#8 Re: Isplata regresa

Post by aktivacija »

zgiba wrote:Regres je posebna naknada za korištenje godišnjeg odmora, i on se vezuje samo za koristenje godišnjeg odmora.

Znaci ukoliko supruga:
1. nije koristila godisnji odmor u staroj firmi,
2. nije imala prekid radnog odnosa duzi od 60 dana na prelazu iz stare u novu firmu i
3. ima potvrdu da nije koristila godisnji u staroj firmi

tada, po Zakonu o radu, IMA pravo na regres u novoj firmi.
Sve navedeno ima smisla. Zasto joj onda u novoj firmi kategoricki odbijaju bilo kakvu diskusiju, ako je zakon taj koji regulise propise.
Gdje mogu naci clan zakona na koji se mogu pozvati, da ovome stanem u kraj, jer mi i jedna i druga strana samo daju “svoje misljenje” i niko se konkretno ne poziva na zakon....pa da fino kaze...”po zakonu tom i tom, ova situacija se ovako rjesava”... nego je sve u smislu “ od nas neces dobiti nista jer nam se moze”...
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#9 Re: Isplata regresa

Post by aktivacija »

superiska wrote:Računa se od početka rada (u vašem slučaju od 01.09.).
Je li imala prekid u radnom odnosu? Ako sam dobro shvatila nije imala prekid, odmah je iz škole prešla u drugu firmu?
U tom slučaju treba dobiti potvrdu iz škole da nije koristila godišnji odmor i da joj nije isplaćen regres te takvu potvrdu predati novom poslodavcu. Ukoliko nije imala prekid u radu, u novoj firmi ostvaruje pravo na godišnji odmor a time i pravo na regres.
Nije bilo prekida u radu. Medjutim u novoj firmi ne nude nikakav pravni argument, nego “sto bi mi isplacivali regres kad si kod nas tek mjesec dana”?!
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#10 Re: Isplata regresa

Post by superiska »

aktivacija wrote:
superiska wrote:Računa se od početka rada (u vašem slučaju od 01.09.).
Je li imala prekid u radnom odnosu? Ako sam dobro shvatila nije imala prekid, odmah je iz škole prešla u drugu firmu?
U tom slučaju treba dobiti potvrdu iz škole da nije koristila godišnji odmor i da joj nije isplaćen regres te takvu potvrdu predati novom poslodavcu. Ukoliko nije imala prekid u radu, u novoj firmi ostvaruje pravo na godišnji odmor a time i pravo na regres.
Nije bilo prekida u radu. Medjutim u novoj firmi ne nude nikakav pravni argument, nego “sto bi mi isplacivali regres kad si kod nas tek mjesec dana”?!
Ako je firma pozitivno poslovala i stekla uslove za isplatu regresa, isti mora isplatiti svim radnicima. Tvoja supruga stiče pravo na isplatu istog prilažući od prethodnog poslodavca potvrdu da nije koristila godišnji odmor i da joj nije isplaćen regres te na taj način ostvaruje pravo da joj trenutni poslodavac isplati regres kada krene na godišnji odmor jer nije imala prekid u radu (na osnovu neprekidnog rada i na osnovu gore navedene potvrde ostvaruje traženo pravo).

Ovo je sve kako bi trebalo biti. Eh sad znaš i sam kako, obično, postupaju BH gazde :roll:
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#11 Re: Isplata regresa

Post by aktivacija »

superiska wrote:
aktivacija wrote:
superiska wrote:Računa se od početka rada (u vašem slučaju od 01.09.).
Je li imala prekid u radnom odnosu? Ako sam dobro shvatila nije imala prekid, odmah je iz škole prešla u drugu firmu?
U tom slučaju treba dobiti potvrdu iz škole da nije koristila godišnji odmor i da joj nije isplaćen regres te takvu potvrdu predati novom poslodavcu. Ukoliko nije imala prekid u radu, u novoj firmi ostvaruje pravo na godišnji odmor a time i pravo na regres.
Nije bilo prekida u radu. Medjutim u novoj firmi ne nude nikakav pravni argument, nego “sto bi mi isplacivali regres kad si kod nas tek mjesec dana”?!
Ako je firma pozitivno poslovala i stekla uslove za isplatu regresa, isti mora isplatiti svim radnicima. Tvoja supruga stiče pravo na isplatu istog prilažući od prethodnog poslodavca potvrdu da nije koristila godišnji odmor i da joj nije isplaćen regres te na taj način ostvaruje pravo da joj trenutni poslodavac isplati regres kada krene na godišnji odmor jer nije imala prekid u radu (na osnovu neprekidnog rada i na osnovu gore navedene potvrde ostvaruje traženo pravo).

Ovo je sve kako bi trebalo biti. Eh sad znaš i sam kako, obično, postupaju BH gazde :roll:
Ja se bojim da svoje pravo mogu ostvariti samo ako im donesem napismeno izvod iz zakona gdje se decidno navodi to oko promjene radnog mjesta i ko je duzan isplatiti regres.
Hvala na sugestijama
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#12 Re: Isplata regresa

Post by superiska »

Protabiri Opći kolektivni ugovor i ako ćeš da istraješ u tome možeš se obratiti i Reviconu za dobijanje zvaničnog odgovora.
Sretno.
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#13 Re: Isplata regresa

Post by zgiba »

Isplata regresa je regulisana Granskim kolektivnim ugovorima i Pravilnikom o radu
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#14 Re: Isplata regresa

Post by aktivacija »

Na kraju se zavrsilo tako sto ce nova firma isplatiti regres nakon 6 mj, jer svakako i godisnji odmor pada u decembru. Moj problem je bio taj sto se u prvoj firmi isplacivao regres u junu-julu, te sam mislio da je isplata vezana za taj period, a u stvari je za godisnji.
Post Reply