Ispade Hare opet u pravu.

Post Reply
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#101 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by zavrzlama »

Lincoln-Burrows wrote:
zavrzlama wrote:
graniceeeeee @burowse tih entiteta,na sto....ja prvi pristajem na treci entitet ali da se 90% hrvatskih vecinskih mjesta prije rata da hrvatima...

kad se hrvati sloze sa ovim prijdlogom dobit ce treci entitet sigurno..dotle nema treceg entiteta.. :D
Pa da, ja sam uvijek govorio kako Vareš treba u hrvatski entitet, ali rat je bio kako poništiti to.
Prolazi vrijeme koje su neki zloupotrijebili a misle da će tisuću godina imati status nekoga kome treba nagrada,
eto svjesni smo i Srbije i WW1 WW2 pa i prije, pa su izgubili taj status.
Možemo se mi ovdje prepirati ali treći entitet je samo pitanje vremena, on predstavlja ravnopravnost sa druga dva naroda, a to polako svi shvaćaju.
Posljednji će shvatiti možda Hare, koji ima neprijatelja u obliku EU.
ne bjezi od sutine mog pitanja..da li si da 90% vecinskih hrvatskim mjesta pripadne tom entitetu...YES OR NO...nema vrdanja..ja lijepo kazem YES za treci entitet ako se hrvatima da 90% gdje su bili vecina prije rata...a sto kazem YES ,jer znam da se treci entitet pravi da se razbije BIH,a kad bi hrvati dobili 90% gdje su cinili vecinu,tad bi se ideja podjele BIH potpuno unistila i tad bi sami srbi trazili ukidanje entiteta....hrvati prave entitet tako da se odrzi teritorija rs-a,i ne interesuju ih hrvati Posavine,srednje BIH..njih interesuje da se trajno BIH podijeli u tri tora i trajno onemoguci da funkcionise zajednidstvo i jedinstven sistem u BIH...ono da li smo zrtvu u BIH da sacuvamo Hrvatsku i da se hrvatska rijesi svoje rs-e...sad hajmo razbucat BIH jer mi tu nemamo svakako snage ni interesa da zajedno sa bosnjacima i srbima(koji svakako nece BIH)gradimo BIH...vidis moj @burowse jedni imaju interes za BIH jer im je jedina domovina i tih ima najvise...sad ako mislis da ce ovi sto vole BIH i sto ih je najvise sebe dovesti u poziciju da ih neki kojih je 5x manje dovedu u nemogucu situacije je malo potesko za izvesti....treci entitet nece biti nikad stvoren bez kompletnog preustroja cijele BIH...adresa za preustroj BIH je Dodik(odnosno stab u srbiji)...kako je dogovor pao da se hrvatska ocisti od srba a pola BIH da srbima na upravljanje, ti burowse svoju srdzbu iskaljuj nad hrvatskom politikom, ne preko BIH i onih koji su je branili..BIH ostaje kao drzava,podjele nema,unutrasnje uredjenje se moze dogovarati ali na ravnopravnim osnovama...koliko su tvoji prijedlozi ravnopravni je cinjenica da sam izbjegavas da istinski izneses svoje prijedloge,jer sam znas da su zasnovani na nepravdi koju nece drugi prihvatiti...nema pravde ako trazis treci entitet, a da recimo podrinje ostavljas u rs...ili posavinu itd....rahat patnja :D
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#102 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Lincoln-Burrows »

zavrzlama wrote:
ne bjezi od sutine mog pitanja..da li si da 90% vecinskih hrvatskim mjesta pripadne tom entitetu...YES OR NO...nema vrdanja..ja lijepo kazem YES za treci entitet ako se hrvatima da 90% gdje su bili vecina prije rata...a sto kazem YES ,jer znam da se treci entitet pravi da se razbije BIH,a kad bi hrvati dobili 90% gdje su cinili vecinu,tad bi se ideja podjele BIH potpuno unistila i tad bi sami srbi trazili ukidanje entiteta....hrvati prave entitet tako da se odrzi teritorija rs-a,i ne interesuju ih hrvati Posavine,srednje BIH..njih interesuje da se trajno BIH podijeli u tri tora i trajno onemoguci da funkcionise zajednidstvo i jedinstven sistem u BIH...ono da li smo zrtvu u BIH da sacuvamo Hrvatsku i da se hrvatska rijesi svoje rs-e...sad hajmo razbucat BIH jer mi tu nemamo svakako snage ni interesa da zajedno sa bosnjacima i srbima(koji svakako nece BIH)gradimo BIH...vidis moj @burowse jedni imaju interes za BIH jer im je jedina domovina i tih ima najvise...sad ako mislis da ce ovi sto vole BIH i sto ih je najvise sebe dovesti u poziciju da ih neki kojih je 5x manje dovedu u nemogucu situacije je malo potesko za izvesti....treci entitet nece biti nikad stvoren bez kompletnog preustroja cijele BIH...adresa za preustroj BIH je Dodik(odnosno stab u srbiji)...kako je dogovor pao da se hrvatska ocisti od srba a pola BIH da srbima na upravljanje, ti burowse svoju srdzbu iskaljuj nad hrvatskom politikom, ne preko BIH i onih koji su je branili..BIH ostaje kao drzava,podjele nema,unutrasnje uredjenje se moze dogovarati ali na ravnopravnim osnovama...koliko su tvoji prijedlozi ravnopravni je cinjenica da sam izbjegavas da istinski izneses svoje prijedloge,jer sam znas da su zasnovani na nepravdi koju nece drugi prihvatiti...nema pravde ako trazis treci entitet, a da recimo podrinje ostavljas u rs...ili posavinu itd....rahat patnja :D
Bio je rat i nema yes or no, ali u principu yes. BiH se ne ruši federalizacijom već suprotno t.j. upravo ovakvo stanje trajanja je ruši.
Cijelo vrijeme govoriš o planovima za rušenje, a ja u svim prijedlozima pričam o BiH kao jednoj državi.
I treće ono što me vrijeđa, ne znaš ti jeli mene netko branio.
Posavinu Hrvati imaju u Odžaku i Orašju, pa nisu oni tamo sami živjeli.
Ja tražim ravnopravnost i to je jedina pravda danas, sve drugo je želja za više i više, ali nije pravda.
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#103 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Nezbilj »

1gorstak wrote: Belgija je clanica NATO saveza pa joj opstanak zavisi od dobre volje administrativnih jedinica da ostanu zajedno. Ako se o tom govori u jednoj Belgiji, govorice se i u BiH. Ko kaze da ce secesionizam oslabiti ulaskom BiH u NATO ? Niko ne garantuje da ce separatizam oslabiti ulaskom BiH u NATO niti to neko moze garantovati, a ako se Dodikovim zahtjevima popusti, imacemo jos veci problem sa njim kada se kapacitet manjeg entiteta prihvati pri ulasku u NATO. Zato taj kapacitet treba dodatno ograniciti u procesu tih integracija jer nema garancija da ce velikosrpski separatizam oslabiti ulaskom BiH u NATO.

Treba otvoriti sva pitanja i (politicki) se konfrontirati s velikosrpskim faktorom na svim nivoima, pa cak i ako to znaci prolongiranje stagnacije jos deset godina, jer ako se u Dejtonu moralo prihvatiti losa rjesenja kako bi se zaustavilo ubijanje, danas se ne puca i nema potrebe za ustupcima.

Zasto mislis da ulazak BiH podrazumjeva smirivanje velikosrpskog separatizma ?
Podjela BiH nije moguća bez rata odnosno može se pokušati jedino nasilno za razliku od Belgije koja je federalna država i gdje je moguće mirno i legalno izvršiti podjelu. U BiH zasebne etničke teritrije su stvorene etničkim čišćenjem tako da sva tri naroda imaju pravo na cijelu teritoriju BiH odnosno imaju legitimitet da svim sredstvima zaštite njenu cjelovitost.

Ulazak u NATO učiniće ideju nasilne secasije uz pomoć Srbije potpuno nemogućom i na taj način smiriti velikosrpski separatizam.
User avatar
vee-jay
Posts: 8644
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#104 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by vee-jay »

komad zemlje i ravnopravnost naroda na podruciju citave drzave su dvije potpuno drugacije stvari... a tvoja prica @lincolne je ili za maloumne ili zlonamjerne...

stvaranjem treceg entiteta se samo stvaraju jos dve republike srpske, sto vodi do razbijanja BiH, ali kao sto vec napisah: treci entitet = :lol:

ja, kao banjalucki rvat tvoju politiku shvatam kao izdaju mene i mojih. ali nije prvi put da se velikohrvatska ideologija ugleda na velikosrpku i u njoj trazi partnera... dakle, :thumbup:
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#105 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by palermo »

Nezbilj wrote:
1gorstak wrote: Belgija je clanica NATO saveza pa joj opstanak zavisi od dobre volje administrativnih jedinica da ostanu zajedno. Ako se o tom govori u jednoj Belgiji, govorice se i u BiH. Ko kaze da ce secesionizam oslabiti ulaskom BiH u NATO ? Niko ne garantuje da ce separatizam oslabiti ulaskom BiH u NATO niti to neko moze garantovati, a ako se Dodikovim zahtjevima popusti, imacemo jos veci problem sa njim kada se kapacitet manjeg entiteta prihvati pri ulasku u NATO. Zato taj kapacitet treba dodatno ograniciti u procesu tih integracija jer nema garancija da ce velikosrpski separatizam oslabiti ulaskom BiH u NATO.

Treba otvoriti sva pitanja i (politicki) se konfrontirati s velikosrpskim faktorom na svim nivoima, pa cak i ako to znaci prolongiranje stagnacije jos deset godina, jer ako se u Dejtonu moralo prihvatiti losa rjesenja kako bi se zaustavilo ubijanje, danas se ne puca i nema potrebe za ustupcima.

Zasto mislis da ulazak BiH podrazumjeva smirivanje velikosrpskog separatizma ?
Podjela BiH nije moguća bez rata odnosno može se pokušati jedino nasilno za razliku od Belgije koja je federalna država i gdje je moguće mirno i legalno izvršiti podjelu. U BiH zasebne etničke teritrije su stvorene etničkim čišćenjem tako da sva tri naroda imaju pravo na cijelu teritoriju BiH odnosno imaju legitimitet da svim sredstvima zaštite njenu cjelovitost.

Ulazak u NATO učiniće ideju nasilne secasije uz pomoć Srbije potpuno nemogućom i na taj način smiriti velikosrpski separatizam.
Zašto? Meni mnogo izvjesnije izgleda da će ostaviti Bosnu i Hercegovinu kao praznu ljuštura, koja će formalno biti država, a u stvarnosti samo teritorija bez ikakvog vezivnog tkiva, niti nadležnosti koje je čine državom. Separatizam ima razne oblike, i secesija i pripajanje drugoj državi su samo jedan od mogućih oblika. I da, uopšte ne mislim da ovakav scenario mnogima u međunarodnoj zajednici ne bi odgovarao.
Govorim o ulasku u NATO, bez nužnih ustavnih reformi, odnosno pristajanju na Butmir i ucjene koje dolaze.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#106 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by 1gorstak »

Nezbilj wrote:
1gorstak wrote: Belgija je clanica NATO saveza pa joj opstanak zavisi od dobre volje administrativnih jedinica da ostanu zajedno. Ako se o tom govori u jednoj Belgiji, govorice se i u BiH. Ko kaze da ce secesionizam oslabiti ulaskom BiH u NATO ? Niko ne garantuje da ce separatizam oslabiti ulaskom BiH u NATO niti to neko moze garantovati, a ako se Dodikovim zahtjevima popusti, imacemo jos veci problem sa njim kada se kapacitet manjeg entiteta prihvati pri ulasku u NATO. Zato taj kapacitet treba dodatno ograniciti u procesu tih integracija jer nema garancija da ce velikosrpski separatizam oslabiti ulaskom BiH u NATO.

Treba otvoriti sva pitanja i (politicki) se konfrontirati s velikosrpskim faktorom na svim nivoima, pa cak i ako to znaci prolongiranje stagnacije jos deset godina, jer ako se u Dejtonu moralo prihvatiti losa rjesenja kako bi se zaustavilo ubijanje, danas se ne puca i nema potrebe za ustupcima.

Zasto mislis da ulazak BiH podrazumjeva smirivanje velikosrpskog separatizma ?
Podjela BiH nije moguća bez rata odnosno može se pokušati jedino nasilno za razliku od Belgije koja je federalna država i gdje je moguće mirno i legalno izvršiti podjelu. U BiH zasebne etničke teritrije su stvorene etničkim čišćenjem tako da sva tri naroda imaju pravo na cijelu teritoriju BiH odnosno imaju legitimitet da svim sredstvima zaštite njenu cjelovitost.

Ulazak u NATO učiniće ideju nasilne secasije uz pomoć Srbije potpuno nemogućom i na taj način smiriti velikosrpski separatizam.
A nisam te to pitao. Ti tvrdis da bi s ulaskom u NATO splasnule separatisticke teznje, ja tvrdim da ne bi. Dodik ni danas ne racuna na vojnu pomoc Srbije, nego spominje nekakave demokratske metode i referendume. Znaci ostaje pitanje, zasto mislis da bi ulaskom BiH u NATO splasnule separatisticke teznje ? Ne iskoristiti proces ulaska u NATO kako bi se dodatno oslabilo entitete (a to trazi i sam NATO) bi bilo ludost.

Kada budes odgovarao na postavljeno pitanje, ukljuci jos jedno: zasto zuriti s ulaskom u NATO, odmah i po svaku cijenu, ako postoji mogucnost da se u NATO udje i za 4 godine, nakon sto se ispuni uslove koje Rasmusen spominje (a koji i nama odgovaraju) ? Na horizontu ne postoji prijetnja po BiH niti od jednog od susjednih zemalja, nista nam losije nece biti ako se NATO integracijom sljedece 4 godine bude mrcvarilo velikosrbe.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#107 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Haris.ba »

http://img14.imageshack.us/img14/1275/granice.png
http://img35.imageshack.us/img35/5145/granice2.png

http://www.--- NO LINKS ---/forum/viewto ... 32&p=17232

http://www.zeindex.com/2009/08/28/croat ... eta-u-bih/

Uflase su medju nama,
kvare nasu idealnu vezu,
a neka su, al neka budu na oprezu,
mi smo na potezu...

P.S.
A kakve ovo sve veze ima sa Haretom? :D
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#108 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by hercegovac_pravi »

Koliko se može zaključiti iz prijašnjih postova, priličan broj forumaša krivi Harisa Silajdžića zbog njegovog nastupanja prema generalnom sekretaru NATO-a, što se u neku ruku reflektuje kao razlog odbijanja BiH zahtjeva za pristup NATO-u ili tzv. Pristupanje Akcionom Planu.
Takav pristup kakav imaju pojedini forumaši nije ništa drugo već pristupanje problemu sa nivoa "dnevno politiških nagađanja". Zar je moguće da neko može pomisliti da je zbog nekakve izjave Silajdžića zaustavljen put jedne države u NATO savez ? Mislim da precijenjujete Hareta!
Ovo zaustavljanje BiH putovanja prema NATO'u znači samo jednu stvar a to je da zapadna Alijansa još uvijek nema jasan i ujedinjen stav prema BiH i da su sve opcije na stolu. Koja opcija će nadvladati....vidjet ćemo ubrzo.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#109 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by hercegovac_pravi »

A evo još nešto sto ide u prilog mom prijašnjem postu
Dodik: NATO je sam sebi zatvorio vrata
Nikome nikada nisu postavljani takvi uslovi za ulazak u NATO kao pred Bosnu i Hercegovinu
Autor: FENA
05.12.2009. 17:30
Dodik: U RS malo povjerenja prema NATO-u
Premijer RS-a Milorad Dodik tvrdi da su NATO strukture određenim uslovljavanjima zatvorile vrata za mogućnost prijema BiH u tu vojnu alijansu.
On je u Milićima rekao da je njegov stav bio „da treba da gradimo naš put ka NATO-u“, ali smatra da su, nažalost, predstavnici NATO-a podlegli pritiscima i lobiranju neke strane.
- Ne želim da vjerujem, ali činjenice govore da su zatvorena vrata za mogućnost da BiH ide u NATO i ta vrata su zatvorile strukture NATO-a, a ne BiH, ustvrdio je Dodik i dodao da nijednoj zemlji, koja se u posljednih 20 godina kretala ka NATO-u, nisu postavljani zahtjevi koji se postavljaju Bosni i Hercegovini.
Ti zahtjevi, naveo je, su na štetu RS-a, u kojoj je „ionako malo povjerenja u NATO“.
„Pored činjenice da smo mi političari i da smatramo da tim integracijama treba pristupiti, mislim da je ovim to definitivno zatvoreno što se tiče RS-a“, kazao je entitetski premijer, javili su mediji u RS-u.
Bosna i Hercegovina nije primljena u Akcioni plan za članstvo (MAP) saopćeno je nakon jučerašnjeg ministarskog sastanka zemalja članica NATO-a u Briselu.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#110 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by hercegovac_pravi »

Lincoln-Burrows wrote:
KatarinaKosaca wrote:Lincoln, nisi mi uopće odgovorio na pitanje koje sam ti uljudno postavila nekoliko puta. gdje je hrvatski i srpski kompromis? Gdje Bosnjaci odbijaju kompromis? Samo jedna primjer ili tvoja tvrdnja pada u vodu kao jos jedna od fraza fabrikovanih u Grudama, plasiranih od Covica, onako da se malo podkuha
Federalno uređenje je jedini trenutni kompromis, sve ostalo nije.
Nemoj zaboraviti i Bosanski školski program u Stocu. I to ti je kompromis...... :lol: :lol: :lol:
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#111 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by 1gorstak »

hercegovac_pravi wrote:Ovo zaustavljanje BiH putovanja prema NATO'u znači samo jednu stvar a to je da zapadna Alijansa još uvijek nema jasan i ujedinjen stav prema BiH i da su sve opcije na stolu. Koja opcija će nadvladati....vidjet ćemo ubrzo.
Ovo uslovljavanje clanstva u NATO savezu ustavnom reformom kojom ce se doci do jake drzavne Vlade je novogodisnji/bozicni/bajramski poklon gradjanima BiH od nase i vase CIA-e. Sada slijedi nekoliko godina mrcvarenja, ali ishod se vec zna. Lako se Laktasenku bilo zajebavati s Tihicem i Silajdzicem.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#112 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by hercegovac_pravi »

1gorstak wrote:
hercegovac_pravi wrote:Ovo zaustavljanje BiH putovanja prema NATO'u znači samo jednu stvar a to je da zapadna Alijansa još uvijek nema jasan i ujedinjen stav prema BiH i da su sve opcije na stolu. Koja opcija će nadvladati....vidjet ćemo ubrzo.
Ovo uslovljavanje clanstva u NATO savezu ustavnom reformom kojom ce se doci do jake drzavne Vlade je novogodisnji/bozicni/bajramski poklon gradjanima BiH od nase i vase CIA-e. Sada slijedi nekoliko godina mrcvarenja, ali ishod se vec zna. Lako se Laktasenku bilo zajebavati s Tihicem i Silajdzicem.
Ne zaboravi da su još uvijek sve opcije na stolu. Jedini razlog ovog je nemogućnost "star kurve Evrope" da zauzme jedinstven stav prema BiH. Za USA se već odavno zna na koju će stranu....Čeka se još 4-5 Evropskih zemalja i to je odprilike to
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#113 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by 1gorstak »

hercegovac_pravi wrote:Ne zaboravi da su još uvijek sve opcije na stolu. Jedini razlog ovog je nemogućnost "star kurve Evrope" da zauzme jedinstven stav prema BiH. Za USA se već odavno zna na koju će stranu....Čeka se još 4-5 Evropskih zemalja i to je odprilike to
Pretpostavljam da mislis na izazivanje sukoba ogranicenog karaktera kako bi se brze doslo do stabilizacije podrucja. To i ako jeste na necijem stolu, ne treba biti nesto sto mi prizeljkujemo. Biti spreman, naravno. Ali nadati se tome, ne bi trebali.

Bolje je politicki se nadmudrivati ovako jos decenijama nego stvar zavrsavati kao sto je zavrseno u Hrvatskoj.
dzungalunga
Posts: 82
Joined: 11/11/2009 20:22

#114 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by dzungalunga »

Orbini wrote: Ispade Hare opet u pravu.
Kada je postao gradjanin Istanbula pokazalo se da je barem jednom u zivotu bio u pravu.
Njegov ocinski skrb za bosnjacki narod tako dobija iznimnu vjerodostojnost.
A tek kod ustalih gradajana BiH
User avatar
Hame_
Posts: 5424
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#115 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Hame_ »

Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#116 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Nezbilj »

1gorstak wrote:
A nisam te to pitao. Ti tvrdis da bi s ulaskom u NATO splasnule separatisticke teznje, ja tvrdim da ne bi. Dodik ni danas ne racuna na vojnu pomoc Srbije, nego spominje nekakave demokratske metode i referendume. Znaci ostaje pitanje, zasto mislis da bi ulaskom BiH u NATO splasnule separatisticke teznje ? Ne iskoristiti proces ulaska u NATO kako bi se dodatno oslabilo entitete (a to trazi i sam NATO) bi bilo ludost.

Kada budes odgovarao na postavljeno pitanje, ukljuci jos jedno: zasto zuriti s ulaskom u NATO, odmah i po svaku cijenu, ako postoji mogucnost da se u NATO udje i za 4 godine, nakon sto se ispuni uslove koje Rasmusen spominje (a koji i nama odgovaraju) ? Na horizontu ne postoji prijetnja po BiH niti od jednog od susjednih zemalja, nista nam losije nece biti ako se NATO integracijom sljedece 4 godine bude mrcvarilo velikosrbe.
Upravo tako "nekakve demokratske metode i referendume". Demokratske metode koje su na raspolaganju su: izmjena ustava BiH u kojem bi se dodalo pravo na otcjepljenje entiteta. Za ovo je potrebna 2/3 večina u parlamenu BiH. Dakle ako Bošnjaci glasaju za može demokratski proći. Druga opcija je referendum na državnom nivou na kojem će se izjasniti večina glasača za otcjepljenje RSa, Također može ako Bošnjaci glasaju ZA. To su demokratske opcije a sve drugo je nelegalno i nasilno. Toliko o nekakvim demokratskim opcijama. Ostaje dakle nasilno nelegalno otcjepljenje koje bi bez direktne vojne podrške Srbije bilo ravno samoubistvu RS-a.

Onog trenutka kada BiH pristupi vojnom savezu NATO to će biti sporazum pravnog karaktera u koji država BiH ulazi u svom pravnom kapacitetu jedinstvene suverene nedjeljive države čiji ustav omogučava gore navedene pravne metode secesije. Dakle pristupanjem NATO-u bilo kakvi unutrašnji pokušaji narušavanja ustavnog poretka ili bilo kakva vanjska intervencija smatrala bi se agresijom na članicu alijanse a time i napadom na cijeli NATO savez. Obzirom da je NATO najjači vojni savez na ovoj planeti mislim da bi se BiH ulaskom u takav savez našla na prilično sigurnom tlu kada je u pitanju sigurnost. Ovakav razvoj odnosa zasigurno bi značajno obeshrabrio bilo kakve teritorijalne pretenzije kao i unutrašnje secesinističke ideje.

A sada pitanje za tebe. Na osnovu čega misliš da je moguće u političkom procesu u naredne 4 godine natjerati RS na značajne političke ustupke i slabljenje ovlasti entiteta? Zašto bi RS pristao na bilo kakve ustupke i kojim metodama i sredstvima misliš da je to moguće izvesti? Molim te budi konkretan.

Slažem se da direktna sigurnosna prijetnja za BiH ne postoji ali izgubiti još četiri godine na natezanja bez jasnog cilja je gubitak vremena. Pri tome ne zaboravi da vrijeme u poitici kao i ekonomiji ima svoju vrijednost. Zašto ne zgrabiti priliku i voz koji prolazi sada i na njega se kače svi u regionu osim BiH. Jesmo li sigurni da nam se za te četiri godine neće desiti da ćemo na CG i Albaniju gledati kao što sada gledamo na Hrvatsku ili čak Sloveniju?
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#117 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by 1gorstak »

Nezbilj, isti taj zakon koji ce onemogucavati velikosrpski pokusaj separatizma, na snazi je i danas. Znaci imamo Ustav, zakone i snagu da onemogucimo secesiju, kao sto cemo ih imati i sutra kada udjemo u NATO. Sta ce tacno sprijeciti Dodika da se ponasa kao divljak ? To sto smo u NATO savezu ? Nece, kao sto nije sprijecilo ni Grcku i Tursku, dvije NATO clanice da medjusobno ratuju. Nema niti jednog razloga zbog kojeg bi Dodik nakon ulaska u BiH ublazio svoju retoriku, ako ista, moze je samo pojacati, pozivajuci se na Belgiju. Mozda bi bili sigurni da nas nece Srbija napasti, ali eto slazemo se da to nije realna opcija.
Na osnovu čega misliš da je moguće u političkom procesu u naredne 4 godine natjerati RS na značajne političke ustupke i slabljenje ovlasti entiteta? Zašto bi RS pristao na bilo kakve ustupke i kojim metodama i sredstvima misliš da je to moguće izvesti?
Pa u ovom se slucaju ne radi o Dodikovom odbijanju Lagumdzijinih uslova, nego uslova NATO saveza. Kociti ulazak jedne zemlje u NATO savez, a predstavljas najvise trecinu ukupnog stanovnistva, nije odrzivo. Velikosrpski faktor, kao kocnicar euroatlantskih integracija ce ubrzano postati meta raznih deklaracija, pritisaka i ucjena (a pocelo je nedavnim izlaganjem u Savjetu Bezbjednosti) sto ce morati uroditi rezultatima i na terenu. Do sada smo imali razmazivanje odgovornosti po svim "domacim politicarima", trebala nam je ovakva direktna konfrontacija velikosrpskog faktora i NATO-a.
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#118 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Nezbilj »

palermo wrote: Zašto? Meni mnogo izvjesnije izgleda da će ostaviti Bosnu i Hercegovinu kao praznu ljuštura, koja će formalno biti država, a u stvarnosti samo teritorija bez ikakvog vezivnog tkiva, niti nadležnosti koje je čine državom. Govorim o ulasku u NATO, bez nužnih ustavnih reformi, odnosno pristajanju na Butmir i ucjene koje dolaze.
Mislim da je stvar baš u tome da su članstvo u NATO i EU nespojivi sa slabom i nefunkcionalnom državom tako da proces integracija zahtjeva uspostavljanje mehanizama deblokade funkcionisanja državnih institucija. Članstvo u ovim savezima podrazumjeva kapacitet zemlje članice da donosi različite odluke, učestvuje u različitim zajedničkim tjelima i inicijativama i što je najvažnije da i sprovodi svoje obaveze na vrijeme i na kvalitetan način. Dakle država članica mora imati jedinstvene institucije kapacitirane i funkcionalne da sprovode sve ovo. Kao što iz EU i NATO-a stalno naglašavaju oni u procesu integracija kao i u kasnijem radu kroz članstvo u savezu nemaju namjeru da se usaglašavaju sa više institucija nekakvih nižih administrativnih jedinica već samo sa jednom adresom a to je funkcionalna državna institucija.
Prema tome to da će nas EU i NATO zajebati i ojačati RS na račun države je smiješno isto koliko i to da se može ući u ove saveze bez dodatnog jačanja kapaciteta i funkcionalnosti države.
1gorstak wrote:Nezbilj, isti taj zakon koji ce onemogucavati velikosrpski pokusaj separatizma, na snazi je i danas. Znaci imamo Ustav, zakone i snagu da onemogucimo secesiju, kao sto cemo ih imati i sutra kada udjemo u NATO. Sta ce tacno sprijeciti Dodika da se ponasa kao divljak ? To sto smo u NATO savezu ? Nece, kao sto nije sprijecilo ni Grcku i Tursku, dvije NATO clanice da medjusobno ratuju. Nema niti jednog razloga zbog kojeg bi Dodik nakon ulaska u BiH ublazio svoju retoriku, ako ista, moze je samo pojacati, pozivajuci se na Belgiju. Mozda bi bili sigurni da nas nece Srbija napasti, ali eto slazemo se da to nije realna opcija.
Pa u ovom se slucaju ne radi o Dodikovom odbijanju Lagumdzijinih uslova, nego uslova NATO saveza. Kociti ulazak jedne zemlje u NATO savez, a predstavljas najvise trecinu ukupnog stanovnistva, nije odrzivo. Velikosrpski faktor, kao kocnicar euroatlantskih integracija ce ubrzano postati meta raznih deklaracija, pritisaka i ucjena (a pocelo je nedavnim izlaganjem u Savjetu Bezbjednosti) sto ce morati uroditi rezultatima i na terenu. Do sada smo imali razmazivanje odgovornosti po svim "domacim politicarima", trebala nam je ovakva direktna konfrontacija velikosrpskog faktora i NATO-a.
Prvo mislim da je neophodno početi posmatrati dnevnopolitičku retoriku sa malo manje emocija i procijeniti njenu realnu snagu i namjenu. Dodik u svojim svakodnevnim obraćanjima prvenstveno komunicira sa svojim biračkim tijelom kojem različite stvari servira na način kako prosječan srpski seljak voli da čuje. Naravno normalnom uhu takav način komuniciranja je vulgaran, krkanski, krajnje uvredljiv i beskrupulozan, ali kao što pas koji puno laje ne ujeda, tako i Dodikove priče o referendumu i koječemu ostadoše samo lajanje na bandere.

Međutim ovdje je tema Haris i moja poenta je u tome da je taj čovjek zaslužan što MZ ne može da izoluje Dodika kao jedinog kočničara procesa reformi i integracija. Dodik jeste odbio uslove NATO saveza isto kao i Silajdžić ali barem se nije javno posvađao sa Rasmusenom (toliko o tome ko je đilkoš a ko gospodin).

Mislim da je tvoj scenario sa pritiskom MZ-a na PC dosta rizičan. Prvo niko ne garantuje da će fokus MZ-a ostati na BiH neograničeno dugo. Sjeti se da je aprilski paket pao 2006. i da se nakon toga amerikanci apsolutno nisu bavili sa BiH pune 3 godine. Taj paket su srušili Bošnjaci a ne Srbi odnosno Silajdžić konkretno tako da je pitanje koliko zatezanja od strane Bošnjaka su ameri spremni da tolerišu ovog puta. Po istom principu kao što je ovo što ti predlažeš je i oboren aprlski paket pa smo se u međuvremenu uvjerili da BiH nije nikome iz oka ispaja i da ako ćemo se mi zajebavat mogu se zajebavati i oni.
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#119 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Nezbilj »

palermo wrote: Zašto? Meni mnogo izvjesnije izgleda da će ostaviti Bosnu i Hercegovinu kao praznu ljuštura, koja će formalno biti država, a u stvarnosti samo teritorija bez ikakvog vezivnog tkiva, niti nadležnosti koje je čine državom. Govorim o ulasku u NATO, bez nužnih ustavnih reformi, odnosno pristajanju na Butmir i ucjene koje dolaze.
Mislim da je stvar baš u tome da su članstvo u NATO i EU nespojivi sa slabom i nefunkcionalnom državom tako da proces integracija zahtjeva uspostavljanje mehanizama deblokade funkcionisanja državnih institucija. Članstvo u ovim savezima podrazumjeva kapacitet zemlje članice da donosi različite odluke, učestvuje u različitim zajedničkim tjelima i inicijativama i što je najvažnije da i sprovodi svoje obaveze na vrijeme i na kvalitetan način. Dakle država članica mora imati jedinstvene institucije kapacitirane i funkcionalne da sprovode sve ovo. Kao što iz EU i NATO-a stalno naglašavaju oni u procesu integracija kao i u kasnijem radu kroz članstvo u savezu nemaju namjeru da se usaglašavaju sa više institucija nekakvih nižih administrativnih jedinica već samo sa jednom adresom a to je funkcionalna državna institucija.
Prema tome to da će nas EU i NATO zajebati i ojačati RS na račun države je praktično nemoguće, isto koliko i to da se može ući u ove saveze bez dodatnog jačanja kapaciteta i funkcionalnosti države.
1gorstak wrote:Nezbilj, isti taj zakon koji ce onemogucavati velikosrpski pokusaj separatizma, na snazi je i danas. Znaci imamo Ustav, zakone i snagu da onemogucimo secesiju, kao sto cemo ih imati i sutra kada udjemo u NATO. Sta ce tacno sprijeciti Dodika da se ponasa kao divljak ? To sto smo u NATO savezu ? Nece, kao sto nije sprijecilo ni Grcku i Tursku, dvije NATO clanice da medjusobno ratuju. Nema niti jednog razloga zbog kojeg bi Dodik nakon ulaska u BiH ublazio svoju retoriku, ako ista, moze je samo pojacati, pozivajuci se na Belgiju. Mozda bi bili sigurni da nas nece Srbija napasti, ali eto slazemo se da to nije realna opcija.
Pa u ovom se slucaju ne radi o Dodikovom odbijanju Lagumdzijinih uslova, nego uslova NATO saveza. Kociti ulazak jedne zemlje u NATO savez, a predstavljas najvise trecinu ukupnog stanovnistva, nije odrzivo. Velikosrpski faktor, kao kocnicar euroatlantskih integracija ce ubrzano postati meta raznih deklaracija, pritisaka i ucjena (a pocelo je nedavnim izlaganjem u Savjetu Bezbjednosti) sto ce morati uroditi rezultatima i na terenu. Do sada smo imali razmazivanje odgovornosti po svim "domacim politicarima", trebala nam je ovakva direktna konfrontacija velikosrpskog faktora i NATO-a.
Prvo mislim da je neophodno početi posmatrati dnevnopolitičku retoriku sa malo manje emocija i procijeniti njenu realnu snagu i namjenu. Dodik u svojim svakodnevnim obraćanjima prvenstveno komunicira sa svojim biračkim tijelom kojem različite stvari servira na način kako prosječan srpski seljak voli da čuje. Naravno normalnom uhu takav način komuniciranja je vulgaran, krkanski, krajnje uvredljiv i beskrupulozan, ali kao što pas koji puno laje ne ujeda, tako i Dodikove priče o referendumu i koječemu ostadoše samo lajanje na bandere.

Međutim ovdje je tema Haris i moja poenta je u tome da je taj čovjek zaslužan što MZ ne može da izoluje Dodika kao jedinog kočničara procesa reformi i integracija. Dodik jeste odbio uslove NATO saveza isto kao i Silajdžić ali barem se nije javno posvađao sa Rasmusenom (toliko o tome ko je đilkoš a ko gospodin).

Mislim da je tvoj scenario sa pritiskom MZ-a na PC dosta rizičan. Prvo niko ne garantuje da će fokus MZ-a ostati na BiH neograničeno dugo. Sjeti se da je aprilski paket pao 2006. i da se nakon toga amerikanci apsolutno nisu bavili sa BiH pune 3 godine. Taj paket su srušili Bošnjaci a ne Srbi odnosno Silajdžić konkretno tako da je pitanje koliko zatezanja od strane Bošnjaka su ameri spremni da tolerišu ovog puta. Po istom principu kao što je ovo što ti predlažeš je i oboren aprlski paket pa smo se u međuvremenu uvjerili da BiH nije nikome iz oka ispala i da ako ćemo se mi zajebavat mogu se zajebavati i oni.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#120 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by 1gorstak »

Nezbilj wrote:Mislim da je tvoj scenario sa pritiskom MZ-a na PC dosta rizičan. Prvo niko ne garantuje da će fokus MZ-a ostati na BiH neograničeno dugo.
Pa i ne mora, BiH u odsustvu konstruktivnih rjesenja treba ostati nestabilno podrucje u mekom trbuhu NATO-a. To je sasvim legitimna opcija. To nije opcija koju podrzavam, nego ocekujem od medjunarodne zajednice da popravi greske napravljene ustupcima velikosrpstvu. Ali ako nece, mi ne bi trebali odustati od nasih (moralno, pravno i istorijski) opravdanih argumenata. Ako ce nas zbog tog, u podrucju ekonomije u prasini ostaviti Albanija i Crna Gora, neka ostave.
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#121 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Nezbilj »

1gorstak wrote: Pa i ne mora, BiH u odsustvu konstruktivnih rjesenja treba ostati nestabilno podrucje u mekom trbuhu NATO-a. To je sasvim legitimna opcija. To nije opcija koju podrzavam, nego ocekujem od medjunarodne zajednice da popravi greske napravljene ustupcima velikosrpstvu. Ali ako nece, mi ne bi trebali odustati od nasih (moralno, pravno i istorijski) opravdanih argumenata. Ako ce nas zbog tog, ekonomoski govoreci, u prasini ostaviti Albanija i Crna Gora, neka ostave.
Inat kao autodestrukrivna emocija odlika je beznađa i odsustva sposobnosti iznalaženja razumnih i praktičnih rješenja. Nama EU i NATO ne trebaju zato što nam se merak nekome uvlačiti u šupak, već zato što time obezbjeđujemo sigurnost i prosperit na čemu će nam naredne generacije biti puno zahvalnije nego na nekakvom tjeranju pravde i inata. Ustupci zapada velikosrbstvu također nisu odraz nekakve emocionalne privrženosti koljačima već čisto praktičnom pristupu pronalaženju rješenja. U tom kontekstu zapad će uvijek popuštati jačem i to nema veze sa pravdom i moralom već sa čistim političkim pragmatizmom. Snaga naših moralnih, pravnih i istorijskih argumeanta zavisi i uvijek će zavisiti isključivo od naše relativne snage u odnosu na naše ukruženje. Dozvoliti da zbog naše političke nesposobnosti (čitaj hoću sve i hoću sad) zemlje našeg okruženja dođu u ekonomski dominantnu poziciju pretstavlja poraz i izdaju naših istorijskih obaveza jer naša obaveza upavo i jeste da jačamo i da se razvijamo. Ponekad na tom putu neće baš sve ići kako bi mi volili nekada će tu biti i nepravde i prljavog kompromisa ali naš cilj opravdava sva ta sredstva. Mislim da je to ta linija političkog pragmatizma bez koje nas nema na MAP-i..
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#122 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by 1gorstak »

Nezbilj wrote:Inat kao autodestrukrivna emocija odlika je beznađa i odsustva sposobnosti iznalaženja razumnih i praktičnih rješenja.
Ne radi se o inatu, nego o legitimnoj politickoj opciji. NATO zeli korjenitu ustavnu reformu za napredak integracije BiH u taj vojni savez, ali Dodik a zbog nekog razloga i Silajdzic, kritikuju taj stav NATO-a (koji ima pravo da postavlja uslove kakve zeli).

Silajdzic u ovom slucaju vjerovatno ima stav slican tvom, ali kako rekoh, uslove ne definisemo mi nego organizacija cije clanstvo zelimo. NATO zeli jaku drzavnu vladu, a na nama je sada da mobilisemo sve raspolozive snage i pocnemo to predstavljati kao kljuc napretka drzave ....

Ako je maksimalisticki traziti da ispunimo uslove NATO-a, nesto ne valja kolega.
Pikaso
Posts: 22
Joined: 05/12/2009 18:07

#123 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Pikaso »

Lincoln-Burrows wrote:
Bio je rat i nema yes or no, ali u principu yes. BiH se ne ruši federalizacijom već suprotno t.j. upravo ovakvo stanje trajanja je ruši.
Cijelo vrijeme govoriš o planovima za rušenje, a ja u svim prijedlozima pričam o BiH kao jednoj državi.
I treće ono što me vrijeđa, ne znaš ti jeli mene netko branio.
Posavinu Hrvati imaju u Odžaku i Orašju, pa nisu oni tamo sami živjeli.
Ja tražim ravnopravnost i to je jedina pravda danas, sve drugo je želja za više i više, ali nije pravda.
Novom greskom ne moze se ispraviti stara greska. U RS getou imamo drasticno krsenje ljudskih prava prema Bosnjacima i Hrvatima. U FBIH, u kantonima sa Bosnjackom vecinom imamo takodjer krsenje ljudskih prava (ali ne drasticno) prema Srbima i Hrvatima, a u kantonima sa hrvatskom vecinom imamo drasticno krsenje ljudskih prava prema Bosnjacima (napr nastavak zlocina u Sirokom Brojegu kod ubistva Vedrana Puljica i pokusaja ubistva 6 Bosnjaka, navijaca Srajeva).

Treci entitet bi samo cementirao to stanje gdje napravio tri tamnice naroda. daleko veci broj Hrvata je zivio izvan hercegovackog kamenjara, gdje bi trebalo da bude ta zamisljena Hercg-Bosna. Svi bi oni ostali obespravljeni za vijeke vjekova, ako ne i protjerani u taj treci entitet.

S toga treci entitet nije stvar koja ce obezbjediti neku ravnopravnost hrvatskom narodu u bH vec nastavak plana Milosevic-Tudzman, o disoluciji BH i njenoj podjeli izmedju Srbije i Hrvatske, na duze staze (nismo levati, znamo cemu to vodi).

I takav plan strateski i dugorocno ne odgovara ni Hrvatskoj ni bosanskim Hrvatima, sto je Mesic prozreo na vrijeme, jer bi u tom slucaju velika Srbija bila na domaku Zagreba i duboko se usjecala teritoriju Hrvatske dzrave. Strateski to znaci da bi buduci rat izmedju Srbije i Hrvatske Hrvatska izgubila jer bi Srbija bila u stanju da kontrolise sve znacajnije strateske tacke. To bi zasigurno znacilo pad Dalmacije u ruke velike Srbije, jer bi Srbija lahko mogla presjeci sve komunikacije Zagreba sa tim dijelom, instalisuci dalekometnu artiljeriju i avijaciju na podrucje zapadne Bosne.

Prema tome saberi se i razmisli jos jednom.

Rjesenje nije ni postojece stanje i to treba mjenjati. Do sada najbolji model, koji je isproban i pokazo uglavnom prihvatiljiv je ZAVNOBIH. Dakle rasturiti RS i FBH i uspostaviti gardjanski Ustav na principima ZAVNOBIHA, sa naravno visepartijskim sistemom, vladavinom prava, zastitnim mehanizmima za sve gradjane i narode i td. To smo imali 45 godina i sa izuzetkom lose ekonomije (uzrokovane jednopartijskim sistemom) medju-etnicki odnosi i medju-vjerski odnosi su bili u redu.
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#124 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by keep it real »

1gorstak wrote:
hercegovac_pravi wrote:Ne zaboravi da su još uvijek sve opcije na stolu. Jedini razlog ovog je nemogućnost "star kurve Evrope" da zauzme jedinstven stav prema BiH. Za USA se već odavno zna na koju će stranu....Čeka se još 4-5 Evropskih zemalja i to je odprilike to
Pretpostavljam da mislis na izazivanje sukoba ogranicenog karaktera kako bi se brze doslo do stabilizacije podrucja. To i ako jeste na necijem stolu, ne treba biti nesto sto mi prizeljkujemo. Biti spreman, naravno. Ali nadati se tome, ne bi trebali.

Bolje je politicki se nadmudrivati ovako jos decenijama nego stvar zavrsavati kao sto je zavrseno u Hrvatskoj.
hrvatska je olujom zrtvovala svoje interese u bih (posavina itd) za teritorije koje su kontrolisale srpske snage u hrvatskoj .
pitanje za obojicu je sta bi bosnjacki politicari zrtvovali za ukidanje rs ?
sandzak ?
mozda pripajanje jednoj od komsijskih drzava ? (srbija pristane da se rs ukine pod uslovom da se bih pripoji srbiji ili pripajanje hrvatskoj zbog sigurnosti itd)
drzavni suverenitet ? ( kao npr kosovo ili juzna osetija , postanes protektorat jer nemas drugog izbora )
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#125 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by samo malo »

Neko rece na pocetnoj stranici "Haris je budala", ja bi dodao "koja zivi u proslosti". I na svojoj ratnickoj retorici nagomilao je pozamasno bogatstvo, kao i oni koji ga slijede.
Post Reply