Ismijavanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#51 Re: Ismijavanje

Post by sheilak »

Mislim da smo malo prestrogi prema nama. Kod nas ipak ima jedna velika doza pristojnosti i obzira prema drugima. Ako i nekoga ismijavamo, tj. uzmemo na zub (kako se jedan forumas odlicno izrazio :D ), onda je to sa razlogom i vise je radi pedagoskog efekta nego zbog vlastite afirmacije i ponizenja drugog ili sadistickog izivljavanja. Naravno, svugdje ima iskomplekisranih, agresivnih manijaka, ali kod nas je to ipak manje nego drugdje. Sjecam se kada sam ja bila dijete-a djeca vec i njihovi odnosi odrazavaju stanje i duh drustva-vec i u vrticu, svaki oblik bezobraznog, nedrugarskog(ovo u smislu Branka Kockice :-D ) bilo je medju nama sankcionirano, a onaj ko se ismijava bio je opomenut, na lijep nacin, a u krajnjem slucaju bio je iskljucen iz drustva male raje. :-D Mi smo podsticani da suosjecamo sa drugima, da im pomognemo, ali ne mogu reci da je to samo nauceno ponasanje, vec da je ono sto je u svima nama njegovano. Jer nas tada, a ni sada niko nije tjerao da osjetimo bol drugih i da se zauzmemo za njih. Jedino ako bi neko zastranio u tom pogledu , a sto je normalno za djecu, bio je blago opomenut od roditelja, ucitelja i prijatelja da ne bi sraslo sa necijim karakterom.

Ja ne vidim toliku veliku zlobu kod nas, ne toliku kakvu sam recimo vidjela drugdje.
User avatar
Odette
Posts: 46
Joined: 22/11/2011 20:25

#52 Re: Ismijavanje

Post by Odette »

žulijan asanž wrote:...

nama su portugalci cigani, česi šmoklje, rusi smiješni, amerikanci glupi, švicarci drkadžije, šveđani incestuozni, španci cigani, talijani cigani, rumuni stoka, indijci bagra, holanđani pervertiti itd...i za svakoga ćemo naći neki pridjev i jedva dočekati da ga prstom u oko ubodemo kad najmanje očekuje, a sebe same rijetko gledamo. mi smo kao ekstremno ružna djevojka kojoj su roditelji od rođenja oduzeli ogledalo i ubjeđuju je da je prelijepa.
zulijan, potpuno se slazem!

ismijavanje je nesto sto mozda pomogne Bosancu/Bosanki da se osjeca superiorno.

Po meni jedno od najodvratnijih ljudskih ponasanja.
User avatar
naja22
Posts: 475
Joined: 22/07/2011 12:59

#53 Re: Ismijavanje

Post by naja22 »

Tema je niđe veze.

:lol: :lol: :D

Salu na stranu, ismijavanje je ruzno tj. vrijedjanje ali komentarisanje i sala sto da ne, to nije samo kod nas to je svugdje i ne mozes reci 'to samo kod nas ima' svi smo mi razliciti..
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#54 Re: Ismijavanje

Post by Baudelaire »

Zna se šta je ismijavanje a šta mahalanje i komentarisanje. Ismijavanje je jako ružno. Interesantno, svako društvo, ili većina njih ima neku osobu na piku. Nema veze što nekad ono radi čega tu osobu provaljuju nema veze sa istinom, i kad im ukažeš na to, odmahnu rukom i kažu, ma jebat ga, on/ona je takva i zdravo. Meni je lično nevjerovatno da, ako ja kažem neku glupost u društvu koje me gotivi, neće me niko ismijavati. Ako to kaže neko ko nije baš drag tom društvu, biće proglašen budalom. A ne treba ni govoriti kakve posljedice nipodaštavanje ostavlja ne neku osobu. Na kraju fakat budu toliko izgubljeni u društvu da se ne možeš ni ljutiti kad im se neko smije.

Ismijavanje nije, bar po mom mišljenju kad iza nečijih leđa mahalaš o njemu, ismijavanje je kad ga ciljano i podmuklo pred cijelim društvom provaljuješ, ako je i on tu još bolje, tako da ga svi sažalijevaju. Takve se osobe povuku do kraja u sebe, a stid ih je ikome se povjeriti, jer počnu smatrati da im stvarno nešto fali. Treba dosta raditi sa njima da se oporave.

Lično nisam nikad imao problema sa tim, nisam volio ismijavati ljude, a hvala Bogu, ni mene nisu puno ismijavali, ali je odvratno kad vidim i da moji dobri prijatelji primjenjuju nejednake aršine prema različitim ljudima. Ne mogu shvatiti jel u pitanju zloba, zavist, mržnja, predrasude ili šta već, ali ne mogu gledati da nekoga uništim u društvu iz čiste zezancije. To mi je stvarno odvratno.

A kod nas u društvu sve se više javlja problem raslojavanja djece na popularnu i nepopularnu, po uzoru na američke filmove, samo se o tome mudro šuti. Naravno, ova popularna često su djeca ekstremnih lovatora, pa im valjda to daje za pravo da nekoga smatraju nižom rasom od sebe.
User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#55 Re: Ismijavanje

Post by Urban B. »

thea wrote:

ismijavanje, zezanje, omalovazavanje je prvi znak ne kulture.
dzaba skola, dzaba fakultetske diplome, kad nasa omladina ne zna svoj tetar pak otvoriti, izduvati zrak iz tetra pakovanja da bi zauzimalo sto manje mjesta u kontenerima. pametan covijek uvijek zivi u skladu s'vremenom.
ma sta kazes molim te?

neke ljude ovdje njihova okolina dobro maltretira,a sudeci po njihovom pisanju me i ne cudi :D
fanatic mi papci smo uz tebe!! :thumbup:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#56 Re: Ismijavanje

Post by plain vanilla »

Ismijavanje fizickih i karakternih osobina uopce nije isto, jedno je vrlo ruzno, a drugo mozda cak i pozeljno. Takodjer, vrlo je lako razlikovati dobru shalu od ismijavanja.

Ismijavanje necije pohlepe, skrtosti, licemjerstva...cista satira

Ismijavanje nekoga jer je debeo, mrsav, celav, dlakav, visok, nizak...uistinu ne znam kakvi ljudi nalaze zadovoljstvo u tome. I ne vjerujem da ih samo mozemo nazvati iskompleksiranim. Pa i ja sam puna kompleksa, ali prije cu se u tom smislu nasaliti na svoj racun nego na tudji.

Jos uvijek nije zaboravljena djevojka iz Banovica koja je samo zbog loseg izgovora glasa A postala predmetom ismijavanja cijele drzave, pa i sire.. Ta djevojka, koja je imala vrlo neugodno iskustvo na maturalnom putovanju, nikome nije ucinila nista lose, ali to nije omelo ljude da je ismijavaju na svakom koraku..Pitam vas, zna li iko ime turisticke agencije koja je prevarila ova djecu i upropastila im matauralac za koji je vecina jedva odvojila novac???
Njima se niko smijao..niko ih nije ni primijetio..znaci, pravilo je da treba udariti na slabijeg..

Imala bih jos nesto ispricati, ali s obzirom da je vezano za forum i forumase, i da ne zelim ni siriti vatru niti dovoditi nekoga u nezgodnu situaciju, necu...
Ali cu reci da se ja stidim ispred nekih ljudi..i da sam vrlo razocarana..i onim ljudima koji su sudjelovali u izrugivanju, a i onima koji su ostali nijemi na to i pravili se da tako treba.. Iskreno se nadam da osoba koja je bila predmet ove bolesne hajke nikad nije saznala za to i da nece ni saznati.. Bez obzira sto s tom osobom nisam u dobrim odnosima, i sto je prema meni pogrijesila i povrijedila me, nisam mogla ostati nijema na tu vrstu ismijavanja..Nisam imala moc zaustaviti to, ali ucinila sam sto sam mogla. Premalo, ali.. nisam mogla vise.
Ako je ta osoba ipak saznala..jedino joj mogu reci da ne uzima srcu i da se drzi..nije vazno sto se prica, vaznije je ko prica...
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#57 Re: Ismijavanje

Post by sinuhe »

Mene su ismijavali zbog svijetle kose i tena, a tamo na temi o genetici :lol: kazu da smo mi Bosnjaci kakvi Goti i slicno.
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#58 Re: Ismijavanje

Post by Mistik_ »

sheilak wrote:Mislim da smo malo prestrogi prema nama. Kod nas ipak ima jedna velika doza pristojnosti i obzira prema drugima. Ako i nekoga ismijavamo, tj. uzmemo na zub (kako se jedan forumas odlicno izrazio :D ), onda je to sa razlogom i vise je radi pedagoskog efekta nego zbog vlastite afirmacije i ponizenja drugog ili sadistickog izivljavanja. Naravno, svugdje ima iskomplekisranih, agresivnih manijaka, ali kod nas je to ipak manje nego drugdje. Sjecam se kada sam ja bila dijete-a djeca vec i njihovi odnosi odrazavaju stanje i duh drustva-vec i u vrticu, svaki oblik bezobraznog, nedrugarskog(ovo u smislu Branka Kockice :-D ) bilo je medju nama sankcionirano, a onaj ko se ismijava bio je opomenut, na lijep nacin, a u krajnjem slucaju bio je iskljucen iz drustva male raje. :-D Mi smo podsticani da suosjecamo sa drugima, da im pomognemo, ali ne mogu reci da je to samo nauceno ponasanje, vec da je ono sto je u svima nama njegovano. Jer nas tada, a ni sada niko nije tjerao da osjetimo bol drugih i da se zauzmemo za njih. Jedino ako bi neko zastranio u tom pogledu , a sto je normalno za djecu, bio je blago opomenut od roditelja, ucitelja i prijatelja da ne bi sraslo sa necijim karakterom.

Ja ne vidim toliku veliku zlobu kod nas, ne toliku kakvu sam recimo vidjela drugdje.

Ja jos nisam sreo nekog ko ce priznati koji su pravi razlozi ismijavanja drugih, neki cak ni ne znaju pravi razlog, misle da to rade zbog drugih.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#59 Re: Ismijavanje

Post by PipiDugaDevetka »

Image
Ovaj čovjek kao mladić u svog gradu u Americi za olujna vremena i pred kišu puštao zmajeve bio ismijavan od sugrađana, pa čak i djece. Znate ono kada djeca shvate da je neko nemoćan i da ima neku manu, pa ga uzmu ''na zub'', presurova mogu biti i prema životinjama, insektima, drugoj djeci...Tako je trpio i Benjamin Franklin sve te male pakosti, i malih, i velikih sugrađana.

Kasnije je on skovao maksimu VRIJEME JE NOVAC. Izmislio gromobran. Zamislite odraslog čovjeka da pušta zmajeve pred nevrijeme, kakvu bi šprnju, šegu i šalu, od njega pravili!
Benjamin Franklin (Boston, 17. siječnja 1706. - Philadelphia, 17. travnja 1790.), američki državnik, filozof, izumitelj, fizičar, ekonomist i pisac.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Franklin

Nije dobro ismijavati nečiju bolest, ma koja to bila, niti nečiji izgled ili nečiju, da tako kažem, ''drugačijost''.
Nije dobro ismijavati nečiju ''nezgodaciju'' u koju može upasti bilo ko i bilo kada, pa recimo, da mu zapne pertla od cipela i skljoka se ''iz čista mira''.
Last edited by PipiDugaDevetka on 26/11/2011 19:10, edited 1 time in total.
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#60 Re: Ismijavanje

Post by PeshtA »

Ne znam da li je bilo ... mrsko mi citat svaki post ...
Ali jedan od velikih pokazatelja zatupljenosti nase nacije i nacina zivota ... svako ljeto slusam po inim kaficima ...
Prodje neko vozi biciklo ili trci rekreativno ... cujes komentare... vidi one budale ... vidi onog sto se pravi pametan ... sta onaj glumi u onoj opremi ... vidi konja sto se znoji dzaba ... itd :) (moze isto i u zenskom rodu)
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#61 Re: Ismijavanje

Post by Mistik_ »

PeshtA wrote:Ne znam da li je bilo ... mrsko mi citat svaki post ...
Ali jedan od velikih pokazatelja zatupljenosti nase nacije i nacina zivota ... svako ljeto slusam po inim kaficima ...
Prodje neko vozi biciklo ili trci rekreativno ... cujes komentare... vidi one budale ... vidi onog sto se pravi pametan ... sta onaj glumi u onoj opremi ... vidi konja sto se znoji dzaba ... itd :) (moze isto i u zenskom rodu)
Joj jednom sam ja imo slucaj sa trcanjem, nije bas bilo ismijavanje al ima slicne osnove.

Kuci kad odem preko ljeta ponekad odem na trcanje putem jednim koji vodi kroz slabije jedno naseljeno mjesto.

I tako trcim ja, zado se lagano kad ispred mene neke dvije zene i dok sam prolazio pored njih cujem komenatre. "Ah vidi ovog, bogme ga je neko natiro, ah da nije ukro nesto, da nije pobudalio, nadrogiro se bona" kaze druga "ma natiro ga neko koibog vidis ga sto se zajampurio, jebalo majku samo da je djegod zijan pravit"
A ja se zadiho a jos me smijeh ufatio ne mogu da prestanem :lol: :lol: jedva sebi doso
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#62 Re: Ismijavanje

Post by PeshtA »

Mistik_ wrote:
PeshtA wrote:Ne znam da li je bilo ... mrsko mi citat svaki post ...
Ali jedan od velikih pokazatelja zatupljenosti nase nacije i nacina zivota ... svako ljeto slusam po inim kaficima ...
Prodje neko vozi biciklo ili trci rekreativno ... cujes komentare... vidi one budale ... vidi onog sto se pravi pametan ... sta onaj glumi u onoj opremi ... vidi konja sto se znoji dzaba ... itd :) (moze isto i u zenskom rodu)
Joj jednom sam ja imo slucaj sa trcanjem, nije bas bilo ismijavanje al ima slicne osnove.

Kuci kad odem preko ljeta ponekad odem na trcanje putem jednim koji vodi kroz slabije jedno naseljeno mjesto.

I tako trcim ja, zado se lagano kad ispred mene neke dvije zene i dok sam prolazio pored njih cujem komenatre. "Ah vidi ovog, bogme ga je neko natiro, ah da nije ukro nesto, da nije pobudalio, nadrogiro se bona" kaze druga "ma natiro ga neko koibog vidis ga sto se zajampurio, jebalo majku samo da je djegod zijan pravit"
A ja se zadiho a jos me smijeh ufatio ne mogu da prestanem :lol: :lol: jedva sebi doso
Slican komentar sam cuo ovo ljeto ... pokupim usput nekog stopera ... koji nije iz moje carsije ... i na ulazu u grad naidjemo na jednog Sashu .... lik vodi zdrav zivot kasne 30e trci redovno trenira ... kaze taj "stoper" ... vidi ovog drogerasha :)
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#63 Re: Ismijavanje

Post by Mistik_ »

PeshtA wrote:
Mistik_ wrote:
PeshtA wrote:Ne znam da li je bilo ... mrsko mi citat svaki post ...
Ali jedan od velikih pokazatelja zatupljenosti nase nacije i nacina zivota ... svako ljeto slusam po inim kaficima ...
Prodje neko vozi biciklo ili trci rekreativno ... cujes komentare... vidi one budale ... vidi onog sto se pravi pametan ... sta onaj glumi u onoj opremi ... vidi konja sto se znoji dzaba ... itd :) (moze isto i u zenskom rodu)
Joj jednom sam ja imo slucaj sa trcanjem, nije bas bilo ismijavanje al ima slicne osnove.

Kuci kad odem preko ljeta ponekad odem na trcanje putem jednim koji vodi kroz slabije jedno naseljeno mjesto.

I tako trcim ja, zado se lagano kad ispred mene neke dvije zene i dok sam prolazio pored njih cujem komenatre. "Ah vidi ovog, bogme ga je neko natiro, ah da nije ukro nesto, da nije pobudalio, nadrogiro se bona" kaze druga "ma natiro ga neko koibog vidis ga sto se zajampurio, jebalo majku samo da je djegod zijan pravit"
A ja se zadiho a jos me smijeh ufatio ne mogu da prestanem :lol: :lol: jedva sebi doso
Slican komentar sam cuo ovo ljeto ... pokupim usput nekog stopera ... koji nije iz moje carsije ... i na ulazu u grad naidjemo na jednog Sashu .... lik vodi zdrav zivot kasne 30e trci redovno trenira ... kaze taj "stoper" ... vidi ovog drogerasha :)
:lol: :lol: :lol: :lol:

smijesno i zalosno

samo ako je neko drugaciji od nekog "standarda" koji opet namecu raznorazni "likovi" nahebo je :)
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#64 Re: Ismijavanje

Post by phillie »

Neko pametan rece
Great Minds Discuss Ideas. Average Minds Discuss Events. Small Minds Discuss People

Nase drustvo ne trpi odskakanja, sve dok si u "uravnilovki" dok si obican, "siguran" si. Jel to strah od drugacijeg, jer sve sto je drugacije nije tvoje, sve sto nije tvoje strano je, sve sto je strano predstavlja opasnost. Yebeno je nase drustvo, sakali su to...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#65 Re: Ismijavanje

Post by dječak sa šibicama »

Ovdje se svi zgrazavaju, a kako vidimo, omiljena zabava pojedinih forumasa je ismijavanje drugih forumasa.

Djon obraz. Ili je Dzon (Vejn)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#66 Re: Ismijavanje

Post by JThomas »

postoje zdrava i nezdrava zajebancija. i niko nije i ne treba da bude iznad zdrave zajebancije, pa i na svoj račun :D

samo treba imati duha i šlifa za zdravu zajebanciju. iliti narodskim riječnikom - nije žvaka za seljaka. i ne treba shvatati sebe preozbiljno, jer svi smo mi u istom košu i nosimo isti krst.
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#67 Re: Ismijavanje

Post by prilagodjena »

ismijavanje i ruganje mi je nešto najodvratnije.imam dva sina,od malih nogu ih učim da sasvim normalno prihvataju sve različitosti.samo osobe sa malograđanskim shvatanjem se mogu narugati nečemu što je drugačije i različito.

drugu par cipela je ismijavnje osobina kao što su škrtost,licemjerje i sl. ali ja ni to nisam u stanju,zaista nisam jer sam osoba koja u svemu traži opravdanje i mrvicu dobroga....nije to ni za pohvaliti,ali šta ću,takva sam

naročito,ali baš specijalno,samo osjetljiva na ismijavnje tuđeg hendikepa,tad baš popizdim.lično nemam nikakvo tjelesno oštećenje,čak i niko od mojih bližih ali godinama radim sa invalidnim osobama i jako dobro znam sa kakvim se problemima susreću.ono što je nama najobičnija radnja,koju uradimo a da nismo ni svjesni za njih je prava muka.tim ljudima treba pomoći,ne sažaljenjem nego da lakše savladaju svakodnevne barijere.
tu je i psihološki momenat.zamislite samo da vama nedostaje dio tijela ili da se krećete uz pomoć inv. kolica i da vidite nekoga kako bulji u vas kad idete ulicom...
osobe koje se mogu narugati nečijem hendikepu i izgledu izazvanom tim hendikepom(a susretala sam takve,na žalost)
žalim više od onih kojim se rugaju
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#68 Re: Ismijavanje

Post by MedenoSrce »

Ismijavanje fizičkih nedostataka u cilju diskreditovnja i omalovažavanja osobe spada u fizičko nasilje i zaista je degutantno (ne bih da ulazim u potrebitost psihoterapije za osobe koji se koriste ovim oblikom nasilja pod krinkom satire), dok izjave u šali - privali smatram dijelom našeg mahalskog folklora, a i svjedoci smo njihove uveseljavajuće prirode kroz ismijavanje nesretnog mevlida i frustriranog aldina
Sposobnost da se našališ sa samim sobom a potom i s komšijom i njegovom mukom je dio nas koji je meni izrazito drag.
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#69 Re: Ismijavanje

Post by awaken »

Miki123 wrote:haj ne komentariši kad vidiš emerika u gradu :skoljka:
+1 :lol: (sram nas bilo, ali nismo mi loši je li tako...čovjek jednostavno provocira svojom pojavom :D )

A vezano za temu....dok je Balkana, bit će i seljaka.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#70 Re: Ismijavanje

Post by dječak sa šibicama »

Miki123 wrote:haj ne komentariši kad vidiš emerika u gradu :skoljka:
To su ljudi koji zele da ih se primjecuje, i koji se nabacuju mahali na bilo koji nacin, vode se logikom "nije vazno sta, samo neka se o meni govori, dok se govori, ja sam aktualan".

Recimo, onaj Boki ili kako se vec zove, sta je ono, zena/muskarac sa Pinka, ono je vristeca reklama "olajavajte me". Mislim, covjek zudi za olajavanjem, tako se istice jer drugih kvaliteta vjerovatno nema.

Ili onaj nas nesretni Albinovic, taj je sisao flasu kokakole pred kamerama Nove tv, i to je platio kartu do Zagreba i rekao dolazim, ovi ga snimaju kako silazi sa autobusa, i onda sa flasom kole imitira oralni sex.

Takve ne treba racunati, oni zele da se o njima prica, bilo sta, samo da se prica. Njima ne smetaju posprdni komentari, sto je logicno, osim ako nije maknut u stranu pa ocekuje da ce neko aplaudirati na sisanje flase, oblacenje muskarca u zensku odjecu ili Emerikovo kenjkanje pred kamerama.
Mada ja mislim da Emerik ima furku da je on faca, u svijetu soubiza takvi su na cijeni, stilisti jelte. Modni macak u Hrvatskoj, samo cekam kad ce ga stranke angazovati za stajling politicara, ako vec nisu.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#71 Re: Ismijavanje

Post by žulijan asanž »

IHAVEDREAM wrote:
žulijan asanž wrote:a takođe kao narod smo spremni ismijavati sve i svakoga, mi obožavamo davati komentare drugim narodima i ismijavati ih, a da smo u isto vrijeme sposobni potpuno isključiti samokritičnost, dakle uopšte ne kontamo iz koje pozicije mi nekoga ismijavamo.

kad mi kažemo za čehe da su cigani, to je otprilike jednako situaciji da čovjek koji živi u septičkoj jami ismijava nekoga ko je samo ugazio u govno.

čehe sam uzeo samo kao primjer jer ih vrlo često tradicionalno podcjenjujemo i ismijavamo.

nama su portugalci cigani, česi šmoklje, rusi smiješni, amerikanci glupi, švicarci drkadžije, šveđani incestuozni, španci cigani, talijani cigani, rumuni stoka, indijci bagra, holanđani pervertiti itd...i za svakoga ćemo naći neki pridjev i jedva dočekati da ga prstom u oko ubodemo kad najmanje očekuje, a sebe same rijetko gledamo. mi smo kao ekstremno ružna djevojka kojoj su roditelji od rođenja oduzeli ogledalo i ubjeđuju je da je prelijepa.
:thumbup: Mora se priznati da smo narod sa jako malo samokrticnosti u svom personalitetu!!!!!!!! :sad:
mi živimo u jednoj konzervi koja ima takve stijenke da se iznutra prema vani ništa ne vidi, a izvana svi vide šta se unutra dešava. mi iz te konzerve ne možemo izaći, a svi izvana u nju mogu ući. u toj konzervi vladaju pravila konzerve, naravno, a ista se unutar konzerve smatraju ultimativnom vrijednošću. kada neko uđe izvana u tu našu konzervu naravno da nam je smiješan jer se ne uklapa u nakaradna pravila konzerve. otprilike, kao što sam ja smiješan svom jaranu jer vežem pojas u autu i on mi se otvoreno smije zbog toga, ili situacija s pušenjem cigareta gdje u toj konzervi ljudi kontaju da je to nešto prirodno i normalno, čak prihvatljivo, a cijeli svijet izvan te konzerve je decenijama prije skontao koja je to pogan. ima primjera sijaset.

i onda kad živiš u takvom okruženju - konzervi, tvoj karakter ima sve manje prostora da se razvija "randomly" i u skladu sa tvojim ličnim htjenjima nego jednostavno on ide u smjeru konformizma i prilagođavanja masi.

na primjer, evo vam jedna jako, jako, jako zanimljiva stvar: to lično ismijavanje koje spominjete (vid' mu glave, vid' mu cipela, vid' ga jest mastan, vid' ga jest glup itd...) nikad se ne dešava u situaciji 1:1. znači nikad se u društvu koje se sastoji od dva čovjeka neće desiti. na strani koja ismijava nekoga uvijek mora biti većina (trojica ismijavaju jednog, petorica dvojicu, osmorica trojicu itd.) ovo što sam rekao dokazuje da to ismijavanje ima samo svrhu dodvoravanja "svojoj strani", odnosno nekoj "svojoj grupi" ljudi koja na neki način mora biti "jača"od stane koja se ismijava- dakle tipični konformizam koji vodi u društvenu apatiju i socio-stagnaciju.

u razvijenim društvima vlada pravilo - svoje vrline ne ističem, tuđe mane ne naglašavam.

na žalost, u konzervi još uvijek niko nije upalio svjetlo. možda je bolje da nije, jer mislim da još uvijek nismo spremni da sami sebe pogledamo u oči. pitanje je da li ćemo ikada biti...
User avatar
KiSSgirl
Posts: 518
Joined: 23/04/2011 04:05
Location: nema me

#72 Re: Ismijavanje

Post by KiSSgirl »

Mistik_ wrote:
PeshtA wrote:Ne znam da li je bilo ... mrsko mi citat svaki post ...
Ali jedan od velikih pokazatelja zatupljenosti nase nacije i nacina zivota ... svako ljeto slusam po inim kaficima ...
Prodje neko vozi biciklo ili trci rekreativno ... cujes komentare... vidi one budale ... vidi onog sto se pravi pametan ... sta onaj glumi u onoj opremi ... vidi konja sto se znoji dzaba ... itd :) (moze isto i u zenskom rodu)
Joj jednom sam ja imo slucaj sa trcanjem, nije bas bilo ismijavanje al ima slicne osnove.

Kuci kad odem preko ljeta ponekad odem na trcanje putem jednim koji vodi kroz slabije jedno naseljeno mjesto.

I tako trcim ja, zado se lagano kad ispred mene neke dvije zene i dok sam prolazio pored njih cujem komenatre. "Ah vidi ovog, bogme ga je neko natiro, ah da nije ukro nesto, da nije pobudalio, nadrogiro se bona" kaze druga "ma natiro ga neko koibog vidis ga sto se zajampurio, jebalo majku samo da je djegod zijan pravit"
A ja se zadiho a jos me smijeh ufatio ne mogu da prestanem :lol: :lol: jedva sebi doso
Ovo je dobro :lol: :lol: ma ovo samo govori o primitivizmu naseg naroda..
Jedna grupica mog drustva je takva, samo bi oni nekoga ismijavali. U pocetku se to nije primjetilo ali vremenom.. i vrijedi im ono, ja sam najbolja, ja sam najpametnija, nema nitko bolji od mene...da mozes misliti. A da sebe pogledaju realno nikada. Takoder mrzim ono tracanje i ismijavanje neke osobe u drustvu kad ona nije tu, a ovako kad ih gledas reklo bi se vole se neograniceno, tzv. glumatanje, a samo gledaju kad ce koja nesto uraditi ili pogrijesiti da ismijavaju. Bas sam se sad sjetila nedavno kad smo nas 3-4 sjedile u stanu i malo se popilo i ono standardno zenske price.. i nekako se spomene ova nasa prijateljica, kad ta druga o njoj nemaaa sta nije rekla, ona ovakva, ona onakva, nece ona nikad dostici moj nivo...gadi mi se to :-?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#73 Re: Ismijavanje

Post by PipiDugaDevetka »

PeshtA wrote:Ne znam da li je bilo ... mrsko mi citat svaki post ...
Ali jedan od velikih pokazatelja zatupljenosti nase nacije i nacina zivota ... svako ljeto slusam po inim kaficima ...
Prodje neko vozi biciklo ili trci rekreativno ... cujes komentare... vidi one budale ... vidi onog sto se pravi pametan ... sta onaj glumi u onoj opremi ... vidi konja sto se znoji dzaba ... itd :) (moze isto i u zenskom rodu)
Žiku ganje protestuje,...nosi transparent,...Divi ga, matereti,...
:x :oops:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#74 Re: Ismijavanje

Post by PipiDugaDevetka »

PeshtA wrote:
Slican komentar sam cuo ovo ljeto ... pokupim usput nekog stopera ... koji nije iz moje carsije ... i na ulazu u grad naidjemo na jednog Sashu .... lik vodi zdrav zivot kasne 30e trci redovno trenira ... kaze taj "stoper" ... vidi ovog drogerasha :)
Čovjek se dao u ''zdravizam'' i još trči-džogira. Ovo me podsjeti na vic koji sam pročitao u FAN-Magazinu, rahmetli:
Imao sam komšiju koji je imao nadimak Drogeraš. Družio se sa drogerašima, izgledao kao drogeraš, oblačio se kao drogeraš, ponašao se kao drogeraš, a nije bio drogeraš. Znam sigurno da nije bio drogeraš.
Pita on mene jednu jutro kada ga sretoh:
-Komšija, kako da se oslobodim nadimka Drogeraš kada nisam drogeraš?
-Počni se družiti sa homoseksualcima, odgovorih mu ja.
:skoljka: :mrgreen:
semso_bonaparte
Posts: 308
Joined: 01/04/2011 09:27

#75 Re: Ismijavanje

Post by semso_bonaparte »

Treba prvo krenuti od sebe. Garant se svako od nas nasmijao na izjavu kisla mi glOOva.
To nesta govori o nama samima. Ali ne mi smo ubermenschen, mi smo slika prilika, mi smo najbolji, najljepsi, najpametniji ma mi smo sve naj naj, nazalost samima sebi, neko i nas ismijava, samo mi to od svoje arogancije i ne vidimo.
Post Reply