Islamsko video predavanje iz Careve dzamije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#76

Post by Haqqani »

Bismillah!


Svasta se ti pravi put nagovori ... Neka ti dragi Allah dž.š. ne upise u grijeh.

U pravu si jedino oko pusenja, totalna katastrofa.

Sejh Nazim Haqqani je zestok po pitanju pusenja, i kaze kako ono nije samo mekruh , vec da je sejtanov sunet.

Kod nas u tekiji dakle nema pusenja ni pod razno .

Tekija Sejha Nazima Haqqanija u Sarajevu :


Image
pravi-put
Posts: 142
Joined: 12/03/2006 15:52

#77

Post by pravi-put »

rika
Sve ono sto se radi u tekijama,mozhe se raditi u dzamijama i obratno,isto kao sto nije strano da se u dzamijama uci zikr,mozhe se u tekijama teravija/dzuma klanjati...I dok se u vecini dzamija obavi namaz i onda se svi razidju,u tekijama se je obicaj malo posjediti da bi se na taj nacin ucvrstila
veza medju dzematom...
Tekija prije svega ima ODGOJNU ulogu,jer u islamu odgoj i znanje idu uporedu,jedno bez drugoga ne ide...
Znaci svoje "JA" ostavljas na pragu tekije,dok u dzamiju fino dodjes,poslusas i tvoje je hoces li usvojiti ili ne..U dzamiji je svakom dozvoljen pristup,dok u tekijama postoje i sijela na kojima se obradjuju neke osjetljivije teme koje neki neci shvatiti..
Hm , moram ti postaviti par podpitanja, i uputiti par negacija na tvoj komentar, ali nemoj misliti da sam provokator, hoci samo da se sazna istina od onoh koji kazu da poznaju cilj i svrhu tekija, i sve sto je vezano za taj objekat!
Prvo:
Sve ono sto se radi u tekijama,mozhe se raditi u dzamijama i obratno,isto kao sto nije strano da se u dzamijama uci zikr,mozhe se u tekijama teravija/dzuma klanjati...I dok se u vecini dzamija obavi namaz i onda se svi razidju,u tekijama se je obicaj malo posjediti da bi se na taj nacin ucvrstila
veza medju dzematom...
Sve gore navedeno ptvrdjuje moje misljenje da su dzamije dovoljene, i da nema potrebe za tekijama, a sto se tice druzenja pa ja poznajem dosta dzamija gdje ljudi sjede satima poslije namaza i druze se, i kako ti kazes ucvrscuju svoje bratstvo, to znaci da to nije vezano samo za tekije. To je stvar odgaivaca - imama te dzamije, i svijesti dzematlija.
Drugo:
Tekija prije svega ima ODGOJNU ulogu,jer u islamu odgoj i znanje idu uporedu,jedno bez drugoga ne ide...
Znaci isti kao i dzamije ili mesdzidi. Uloga je da odgajamo iskrene i pobozne vjernike u njima, kao sto je to i Poslanik s.a.w.s. radio i svi imami poslije njega do dolaska onih koji su zeljeli nesto bolje od njih(?), ispravnih i najboljih generacija (prve tri), a zar ima pravo neko da radi nesto cemu nas Poslanik s.a.w.s. nije poducio. A pogotovo postaje opasno kada to smatramo vjerskim propisom, ili ibadete u vjeri ! Mislim da nas je o tome Allah s.w.t. obavjestio da je islam upotpunit, i da je on sa takom vjerom zadovoljan!
005:003. Zabranjuje vam se strv, i krv, i svinjsko meso, i ono što je zaklano u nečije drugo, a ne u Allahovo ime, i što je udavljeno i ubijeno; i što je strmoglavljeno, i rogom ubodeno, ili od zvijeri načeto - osim ako ste ga preklali - i što je na žrtvenicima žrtvovano, i zabranjuje vam se gatanje strjelicama. To je porok! - Danas su nevjernici izgubili svaku nadu da ćete vi otpasti od svoje vjere, zato se ne bojte njih - već se bojte Mene. Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera. - A onome ko bude primoran - kad hara glad, bez namjere da učini grijeh, Allah će oprostiti i samilostan biti.
Trece:
Znaci svoje "JA" ostavljas na pragu tekije,dok u dzamiju fino dodjes,poslusas i tvoje je hoces li usvojiti ili ne..U dzamiji je svakom dozvoljen pristup,dok u tekijama postoje i sijela na kojima se obradjuju neke osjetljivije teme koje neki neci shvatiti..
Podpuno isto kao i u dzamijama, prije nego covjek kaze sehadet njegov odlazak u dzamiju je samo turistickog kataktera, znaci prvo JA, pa onda u dzamiju. Dzamije su predvidjene samo za vjernike i za one koji zele da upoznaju islam i to je put naseg Poslanika, ko smije nesto drugo od sebe mjenjati i postavljati neka druga pravila i propise?
Sta smatras pod tim "postoje i sjela na kojima se obradjuju neke OSJETLJIVE teme koji neki nece svatiti...?
Koje su to teme koje Boziji Poslanik nije objasnio cijelom covjecanstvu, a pogotovo muslimaniama ?
Da li ima neka tema u Islamu koju nesmijemo ili netrebamo javno prezenzovati svim muslimanima i onima koji se interesuju za vjeru? Mislim da se tu vise radi o manipulisanju sa ljudima da misle da su na nekom vecem stepenu nad ostalima. Nase najbolje generacije su se odgajale u dzamijama, pred Poslanikom s.a.w.s., ashabima r.a., pred najboljim tabiinima , tabi tabiinima, sejhovima ummeta i drugom ulemom sve do danasnjih dana. Ali niko od njih nije ucio u tekijama sve do dolaska sufizma u islamsko ucenje, kada se izdvajaju od ljudi (vjerovatno sa dobrim namjerama - ali da li je to dozvoljeno - odvajati se od naroda)i ODVODE svoje sljedbenike da se odgajaju odvojeno od ostalih pravaca i menhedza. Sta je zalosno da u svom odgoju koriste razne vrste "ibadeta" koje necmo naci ni ujednoj od knjiga prvih generacija, osim da se pojedini hadisi pogresno tefsire/ objasnjavaju.
Jos jednom ovo nije provokativnih namjera, musliman ne smije imati takav nijet kada razgovara sa svojom bracom, ja samo zelim fakte i argumente od onih koji zagovaraju ovakav NACIN STICANJA ZNANJA !

Selamu akejkum i svako dobro!
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#78

Post by Haqqani »

pravi-put wrote:BOSANC SA DNA KUPUSNE KACE:
s koje si ti planete pao? jel nzas uopste kako se islam sirio u svijetu, ne samo u Bosni?
jel znas sta je bila funkcija tekija?
pojma ti o pojmu neas, a pogotovu o pojmu tekija!,
halali brate al si me nanerviro sa ovim postom!
Pitanja su kratka jednostavna i direktna, moj naokolo, ko krcani kad im kazes vi ste u zabludi, a oni pocnu pa mi imao "crveni krst" mi imamo "caritas" , znas ti to?, znas li ti koliko mi pomazemo? A ne kazu svoj konacni cilj!
HOCU KONKRETAN ODGOVOR AKO ZNAS, AKO NE NEMOJ BRATE PISATI O ONOME STO NISAM PITAO ?
Da se dalje ne nerviras ja nemrzim muslimane, ali imam pravo da postavim takvo pitanje da i drugi svate o cemi se radi - budi jednostavan i konkretan!
PS: Podpitanje: ko je prvi napravio tekiju ?
Bismillah!

Podpitanje: Ko je prvi napravio Islamski univerzitet ???
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#79

Post by rika »

Osjetljive teme...
Posto ocigledno napamet znas vise hadisa i ajeta nego ja,da li znas da je Bozhji poslanik Kur'an tumacio svima,ali da ga je posebno tumacio hazreti Aliji? Prema tome,imaju price koje su za siroku masu,a price koje su ipak za one koji ih mogu shvatiti...
Ako recimo studiras i na prvoj si godini,nemas sta trazhiti medju onima koji
su na petoj..Da li je to zbog toga sto su oni "bolji" od tebe?Naravno da ne,nego ti za to nisi spreman...
AKo sam ja inzhinjer telekomunikacija a ti recimo bravar i ja ti sada krenem pricati o Maxwellovim jednacinama a ti blehnes ko tele u sarena vrata,da li znaci da sam bolji od tebe?Ili ako ja nisam vjest u znatalijskom poslu a ti jesi?pa naravno da ne s tim sto se u tebi mozhe pobuditi interes za elektrotehnikom pa kad naucis prije toga sto treba matematike i fizike,mozhda ces i doci do maxwellovih jednacina?Ali mozhda te Allah nije stvorio za to,mozhes pokusavati ali vidis da ne ide...
Tako i sa ovim sijelima,samo trebate imati u vidu da se na zatvorenim sijelima uglavnom sasataju ljudi koji se jako dugo vremena poznaju,vjeruju jedni drugima,prisni su,pa su onda slobodniji ispricati neke svoje dozhivljaje,misljenja nego javno pred svima...
Jer neko k'o te ne konta te vrlo jednostavno mozhe proglasiti ludim...
pravi-put
Posts: 142
Joined: 12/03/2006 15:52

#80

Post by pravi-put »

Osjetljive teme...
Posto ocigledno napamet znas vise hadisa i ajeta nego ja,da li znas da je Bozhji poslanik Kur'an tumacio svima,ali da ga je posebno tumacio hazreti Aliji? Prema tome,imaju price koje su za siroku masu,a price koje su ipak za one koji ih mogu shvatiti...
Ako recimo studiras i na prvoj si godini,nemas sta trazhiti medju onima koji
su na petoj..Da li je to zbog toga sto su oni "bolji" od tebe?Naravno da ne,nego ti za to nisi spreman...
AKo sam ja inzhinjer telekomunikacija a ti recimo bravar i ja ti sada krenem pricati o Maxwellovim jednacinama a ti blehnes ko tele u sarena vrata,da li znaci da sam bolji od tebe?Ili ako ja nisam vjest u znatalijskom poslu a ti jesi?pa naravno da ne s tim sto se u tebi mozhe pobuditi interes za elektrotehnikom pa kad naucis prije toga sto treba matematike i fizike,mozhda ces i doci do maxwellovih jednacina?Ali mozhda te Allah nije stvorio za to,mozhes pokusavati ali vidis da ne ide...
Tako i sa ovim sijelima,samo trebate imati u vidu da se na zatvorenim sijelima uglavnom sasataju ljudi koji se jako dugo vremena poznaju,vjeruju jedni drugima,prisni su,pa su onda slobodniji ispricati neke svoje dozhivljaje,misljenja nego javno pred svima...
Jer neko k'o te ne konta te vrlo jednostavno mozhe proglasiti ludim...

SESTRO IMAS LI TI DOKAZ ?
TVOJE RETONOVANJE MOZE PROCI KOD OBICNIH MASA ALI IMAS LI TI VJERSKI DOKAZ, IZ KURANA I HADISA ?
NASA VJERA JE VJERA DOKAZA ?
Selamu alejkum!
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#81

Post by rika »

pravi-put wrote:Osjetljive teme...
Posto ocigledno napamet znas vise hadisa i ajeta nego ja,da li znas da je Bozhji poslanik Kur'an tumacio svima,ali da ga je posebno tumacio hazreti Aliji? Prema tome,imaju price koje su za siroku masu,a price koje su ipak za one koji ih mogu shvatiti...
Ako recimo studiras i na prvoj si godini,nemas sta trazhiti medju onima koji
su na petoj..Da li je to zbog toga sto su oni "bolji" od tebe?Naravno da ne,nego ti za to nisi spreman...
AKo sam ja inzhinjer telekomunikacija a ti recimo bravar i ja ti sada krenem pricati o Maxwellovim jednacinama a ti blehnes ko tele u sarena vrata,da li znaci da sam bolji od tebe?Ili ako ja nisam vjest u znatalijskom poslu a ti jesi?pa naravno da ne s tim sto se u tebi mozhe pobuditi interes za elektrotehnikom pa kad naucis prije toga sto treba matematike i fizike,mozhda ces i doci do maxwellovih jednacina?Ali mozhda te Allah nije stvorio za to,mozhes pokusavati ali vidis da ne ide...
Tako i sa ovim sijelima,samo trebate imati u vidu da se na zatvorenim sijelima uglavnom sasataju ljudi koji se jako dugo vremena poznaju,vjeruju jedni drugima,prisni su,pa su onda slobodniji ispricati neke svoje dozhivljaje,misljenja nego javno pred svima...
Jer neko k'o te ne konta te vrlo jednostavno mozhe proglasiti ludim...

SESTRO IMAS LI TI DOKAZ ?
TVOJE RETONOVANJE MOZE PROCI KOD OBICNIH MASA ALI IMAS LI TI VJERSKI DOKAZ, IZ KURANA I HADISA ?
NASA VJERA JE VJERA DOKAZA ?
Selamu alejkum!
Nasa vjera je vjera dokaza i vjera osvjedocenja...
I kakav bi ti dokaz,da je neko od nasih velikana nekoga izbacio sa dersa i rekao mu "slusaj mali/mala ti ovo neces skontati"???
Razumijem svaciju gorljivost,ali kada bi se o svemu svakome pricalo,fesad bi zhestok izbio...
Evo imam prijatelja kojemu je Allah dz.s prije dugo vremena dao dar,da mozhe da vidi neke stvari,izmedju ostalog,on kada hoce,mozhe zasita vidjeti nekoga onakvog zaista jeste,znaci je li insan ili je samo ins...
I sta sada,treba otici u carevu dzamiju na predavanje to cetvrtkom ili kada i reci:"Joj znate sto sam se danas nagledao zmija,medvjeda,lisica i vukova po carsiji?" I vidjeh vala 2-3 covjeka i zhene kako prodjose?
A ono suncan dan,puna Ferhadija naroda,ne mozhes proci gradom..
Dokaz za ovo je dova "Bozhe pokazhi mi svijet kakav on jeste,a ne kakav mi se cini da jeste?" I vjeruj mi,taj moj ahbab niti utjeruje u vjeru,niti se razbacuje ajetima i hadisima...
I nisam sestra...
@Hadzinice
NIje lose,biva nesto od mene,samo je dug put do potpunosti..a zhivot jako kratak...I zato radi sebe prolijem hiljadu suza a oko drugih ja jednu ja ni jednu... :D
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#82

Post by Haqqani »

pravi-put wrote:Osjetljive teme...
Posto ocigledno napamet znas vise hadisa i ajeta nego ja,da li znas da je Bozhji poslanik Kur'an tumacio svima,ali da ga je posebno tumacio hazreti Aliji? Prema tome,imaju price koje su za siroku masu,a price koje su ipak za one koji ih mogu shvatiti...
Ako recimo studiras i na prvoj si godini,nemas sta trazhiti medju onima koji
su na petoj..Da li je to zbog toga sto su oni "bolji" od tebe?Naravno da ne,nego ti za to nisi spreman...
AKo sam ja inzhinjer telekomunikacija a ti recimo bravar i ja ti sada krenem pricati o Maxwellovim jednacinama a ti blehnes ko tele u sarena vrata,da li znaci da sam bolji od tebe?Ili ako ja nisam vjest u znatalijskom poslu a ti jesi?pa naravno da ne s tim sto se u tebi mozhe pobuditi interes za elektrotehnikom pa kad naucis prije toga sto treba matematike i fizike,mozhda ces i doci do maxwellovih jednacina?Ali mozhda te Allah nije stvorio za to,mozhes pokusavati ali vidis da ne ide...
Tako i sa ovim sijelima,samo trebate imati u vidu da se na zatvorenim sijelima uglavnom sasataju ljudi koji se jako dugo vremena poznaju,vjeruju jedni drugima,prisni su,pa su onda slobodniji ispricati neke svoje dozhivljaje,misljenja nego javno pred svima...
Jer neko k'o te ne konta te vrlo jednostavno mozhe proglasiti ludim...

SESTRO IMAS LI TI DOKAZ ?
TVOJE RETONOVANJE MOZE PROCI KOD OBICNIH MASA ALI IMAS LI TI VJERSKI DOKAZ, IZ KURANA I HADISA ?
NASA VJERA JE VJERA DOKAZA ?
Selamu alejkum!

Bismillah!


Ebu Hurejre r.a. je rekao: "U svome pamcenju cuvam dva spremista znanja koje sam stekao od Vjerovjesnika Bozijeg. Jedno od njih sam razotkrio, ali ako bi i drugo razotkrio, vi biste prerezali ovaj vrat," te pokaza na svoj vrat.


Buhari III, 42
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#83

Post by rika »

Haqqani wrote:
pravi-put wrote:Osjetljive teme...
Posto ocigledno napamet znas vise hadisa i ajeta nego ja,da li znas da je Bozhji poslanik Kur'an tumacio svima,ali da ga je posebno tumacio hazreti Aliji? Prema tome,imaju price koje su za siroku masu,a price koje su ipak za one koji ih mogu shvatiti...
Ako recimo studiras i na prvoj si godini,nemas sta trazhiti medju onima koji
su na petoj..Da li je to zbog toga sto su oni "bolji" od tebe?Naravno da ne,nego ti za to nisi spreman...
AKo sam ja inzhinjer telekomunikacija a ti recimo bravar i ja ti sada krenem pricati o Maxwellovim jednacinama a ti blehnes ko tele u sarena vrata,da li znaci da sam bolji od tebe?Ili ako ja nisam vjest u znatalijskom poslu a ti jesi?pa naravno da ne s tim sto se u tebi mozhe pobuditi interes za elektrotehnikom pa kad naucis prije toga sto treba matematike i fizike,mozhda ces i doci do maxwellovih jednacina?Ali mozhda te Allah nije stvorio za to,mozhes pokusavati ali vidis da ne ide...
Tako i sa ovim sijelima,samo trebate imati u vidu da se na zatvorenim sijelima uglavnom sasataju ljudi koji se jako dugo vremena poznaju,vjeruju jedni drugima,prisni su,pa su onda slobodniji ispricati neke svoje dozhivljaje,misljenja nego javno pred svima...
Jer neko k'o te ne konta te vrlo jednostavno mozhe proglasiti ludim...

SESTRO IMAS LI TI DOKAZ ?
TVOJE RETONOVANJE MOZE PROCI KOD OBICNIH MASA ALI IMAS LI TI VJERSKI DOKAZ, IZ KURANA I HADISA ?
NASA VJERA JE VJERA DOKAZA ?
Selamu alejkum!

Bismillah!


Ebu Hurejre r.a. je rekao: "U svome pamcenju cuvam dva spremista znanja koje sam stekao od Vjerovjesnika Bozijeg. Jedno od njih sam razotkrio, ali ako bi i drugo razotkrio, vi biste prerezali ovaj vrat," te pokaza na svoj vrat.


Buhari III, 42
Tekabbel minna...
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#84

Post by Haqqani »

Bismillah!




Priroda i svrha Sufizma (Tesavvufa)

I

Prvi tom: 30to pismo (od 99-101 stranice)

Cilj Sufizma nije postizanje intuitivnog znanja o realnosti, nego služenje Allahu. Nema stupnja višeg od stupnja služenja ('abdijat), i nema istine van Šeriata.

Čovjek je stvoren da bi služio Allaha (Svemogućeg Tvorca i Jedinog Božanstva). Ako je ljubav (ašk) rasplamsana u čovjeku, bilo na početku ili tokom njegova duhovnog putovanja (suluk), svrha je samo odvračanje pažnje od stvari koje su drugo do Allah. Ljubav nije nikada cilj sama u sebi; ona je samo sredstvo postizanja iskrenog služenja ('ubudijat). Osoba postaje istinski sluga Allahov kada se otrgne od ljubavi i privrženosti ovom materijalnom svijetu (dunjaluku). Ljubav (ašk) nije ništa do sredstvo isključivom služenju i predanosti Allahu. Zadnja stanica na Sufi putu (velajet) je služenje ('ubudijat); iza toga nema nijednog višeg stadija. Na ovom stadiju derviš uviđa da nema nikakve sličnosti između njega i njegova Gospodara: on je muhtać svemu, dok je njegov Gospodar apsolutno neovisan i samodovoljan i u svom Biću (zat) i u Svojim Atributima (siffat). On ne vidi ništa slično između svog bića i Božanskog Bića (zati ilahi), niti između njegovih atributa i Božanskih Atributa, niti između svojih akcija i Allahovih akcija. On čak štaviše izbjegava reći da je svijet sjena (zill) Allahova, jer to implicira uporedbu i analogiju. On jednostavno potvrđuje da je Allah Svemogući Stvoritelj a da je on samo stvorenje; ništa više ne tvrdeći osim toga. Neki ljudi su tokom svog duhovnog putovanja odvedeni vjerovanju u Jednog Činitelja; oni ne vide nijednog činitelja osim Allaha. Ali sufije Nakšibendi tarikata znaju da je Allah Stvoritelj a ne počinitelj akcija. Doktrina o Jednom Činitelju je korijen uzroka krivovjerstva (zendeqah). Ja ću to objasniti jednim metaforičnim primjerom. Recimo da žongler, sjedi iza platna, napravi forme nekih objekata, i onda proizvede neke čudesne pokrete u tim objektima. Oni koji imaju pronicljiv pogled će znati da je tvorac tih pokreta u objektima čovjek iza platna, iako su pokreti obavljeni od strane objekata. Stoga oni zaključuju da su forme te koje se pokreću a ne žongler. I oni su ispravno zaključili. Shvatanje Jednog Činitelja je proizvod duhovne intoksikacije (sukr). Istina je pak da ima mnogo činitelja, ali je samo jedan tvorac akcija. Istoj kategoriji pripada i vjerovanje tj. doktrina Jednog Bića (vahdetul vudžud). Ona je takođe proizvod duhovne intoksikacije i ekstaze. Kriterij za ispravnost mističnih ideja je da se one slažu sa jasnim istinama Šeriata; te ako se one rastave koliko i za dlaku od istog, one su posigurno proizvod duhovne intoksikacije. [Prevodilac: Kada se spominje duhovna intoksikacija onda se misli na pomućeno stanje svijesti jednog derviša koji je od preplavljujuće vizuelne i osjećajne ekstaze nesposoban da ispravno misli i rezonuje. U takvom stanju on ne može koristiti svoje znanje koje je stekao izučavanjem Islamskog zakona jer nema kontrole nad svojim osjetilima. To se zove sukr a uzrokovano je jakom džezbom. Džezba je neodoljiva privlačna sila koju Allah Milostivi ispoljava prema dervišu da bi mu odvratio pažnju i ukinuo privrženost stvorenom svijetu te je upravio isključivo prema Sebi.]

Istina je samo ono što je uspostavljeno od strane učenjaka (ulema) Ehli Sunneh Vel Džem'ah; sve ostalo je krivovjerje i zabluda, i rezultat intoksikacije i ekstaze. Savršena usaglašenost sa Šeriatom je moguća samo na stupnju služenja ('abdijat); svaki stadij ispod toga ima u sebi element intoksikacije.

Neko je upitao Šejh Bahauddin Nakšibendija: "Šta je svrha duhovnog putovanja (suluk)?" On je odgovorio: "Svrha je da znaš u detalje ono što znaš ukratko, i da vidiš u viziji ono što znaš kroz argumente."

Šejh nije rekao da je svrha suluka saznavanje nečeg van i iza već uspostavljenih istina Šeriata. Ipak činjenica je da derviš prima različite ideje tokom svog suluka. Pa i pored toga jednom kada derviš dosegne kraj tog duhovnog puta, tj. suluka, te različite ideje nestanu bez traga kao para u zraku. On tada posmatra istine Šeriata u njihovim detaljima (koje obični ljudi ne mogu uočiti) istupivši van uskog vidokruga razuma u prostranstvo kešfa (duhovnog osmatranja realnosti). Allahov Poslanik prima istine kroz Objavu (vahi), a derviš prima iste istine kroz inspiraciju (ilham) direktno i iz istog im izvora, a pravnik (fakih) uzima te istine putem dedukcije iz Objave i definiše ih u vidu principa tj. Islamskih zakonskih postavki. Poslanik prima istinu u detalje, a i derviš prima istinu u detalje. Ali među njima postoji bitna razlika: istina prvog ovisi o sebi, dok istina drugog ovisi o prvom, i potčinjena je njenom autoritetu. [Prevodilac: Drugim riječima, derviševo duhovno osmatranje istine (kešf) je potčinjeno Poslanikovoj Objavi istine (vahi). To je zato što je Allah zagarantovao nepogrešivost Objava dostavljenih Poslanicima ali to isto nije zagarantovao inspiraciji (ilhamu) dervišu. Osim toga ljudi će biti odgovorni i pitani samo za vjerovanje i slijeđenje Objave (vahi) a neće biti pitani za vjerovanje u inspiraciju (ilham) derviša. Poznato je da satana (Iblis) konstantno pokušava da uprlja i smuti istinu sa neistinom. On je to činio čak i u procesu proslijeđivanja Objava ali je Džibril po Allahovoj komandi uklanjao njegove primjese jer Objava mora biti čista od sataninih došaptavanja i primjesa pošto od njene čistoće ovisi spas i finalni obračun ljudima i džinnima. Stoga inspiracija dervišu nije nikad 100% sigurna od sataninih primjesa te se treba filtrirati od istih time što će se osmotriti pod lupom Objave. Stoga fatalno je vjerovati da inspiracija (ilham) može biti neovisan i pouzdan izvor istine.]

II

Prvi tom: 266to pismo (od 623-4te stranice)

Objekt Sufi tarikata nije ništa drugo do stvaranje ubjeđenja (jaqin) u vjerovanja Šeriata i olakšavanje praktikovanja njegovih pravila.

Pošto se osoba opremila ispravnim vjerovanjima i pokorila Šeriatskim pravilima, ona treba, ako Allah tako htjedne, da uđe na put Sufija. Ali osoba ne treba da ulazi u njega da bi dostigla nešto van i povrh vjerovanja Šeriata, ili da dobije nešto novo. Svrha kročenja Sufi putom je da se zadobije ubjeđenje (jaqin) u objekte vjerovanja koje neće moći biti oslabljeno sumnjama skeptika niti poljuljano primjedbama kritičara. Jaqin tj. ubjeđenje koje se zasniva na argumentima nije čvrsto, i onaj koji koristi rezonovanje ne može zadobiti sigurnost u vjerovanju. "Znaj da kroz sječanje na Allaha (zikrullah) osoba zadobija smirenost i zadovoljstvo srca." To je objekt Sufi tarikata po pitanju vjerovanja. Po pitanju Šeriatskih praksi, objekt Sufi puta je učiniti njihovo obavljanje lahkim i spontanim, ukloniti manjkavost i tromost u obavljanju istih, i pokoriti strast svoje ličnosti (nefs, heva).

Prema tome, svrha Sufi suluka nije osmatranje oblika i prizora transcendentalnih realnosti, niti osmatranje boja i svjetala; to sve nije ništa do igra i zabava. Materijalne forme i svjetla nisu ništa manje interesantna ako je osobi do zabave; zašto onda da osoba napusti te i trči za duhovnim formama i svjetlima, i još da se podvrgne mukotrpnim i teškim praksama u tu svrhu? Forme, jedne ili druge, i svjetla, materijalna ili duhovna, su sva stvorena od Allaha. On ih sveukupno transcendira; ona nisu ništa do Njegovi znakovi i dokazi.

Ša bih ja trebao reći o slušanju pjesama, ili plesanju (igranju), ili o zapadanju u trans, ili posticanju ekstaze! Sva stanja i iskustva proistečena iz nedozvoljenih sredstava su, po mom mišljenju, samo vrsta kušnje kojom Allah testira ljude. Osobe kojim Allah podari slobodu ovog puta, prolaze kroz ova stanja, iskuse ujedinjenje, i primaju vizije u smislu formi ovog svijeta. Mistici Grčke i takozvani 'sveci' Brahmanije u Indiji su takođe imali sva ova iskustva. Znak validnosti bilo kojeg iskustva je, prvo, da se slaže sa doktrinama Šeriata i, drugo, da osoba u svrhu postizanja tih iskustava ne koristi nikakve u Šeriatu zabranjene ili sumnjive stvari. Znaj da su muzika i igranje (ples) samo trivijalne igre.

III

Prvi tom: 97mo pismo (241va strana)

Doživljavanje tj. iskustvo fene' i baqe' je esencija velajeta; njegova svrha je proizvodnja ubjeđenja.

Objekat stvaranja čovjeka je obožavanje i pokornost Allahu onako kako je to On odredio; a objekt obožavanja i pokornosti je postizanje ubjeđenja (jaqin) koji je esencija vjerovanja. To bi moglo biti značenje ajeta: "Obožavaj i pokoravaj se Allahu dok (hatta) ne postigneš ubjeđenje (jaqin)." (El~Hidžr 99) Jer, riječ hatta predstavlja svrhu kao i što predstavlja i kraj. Prema tome, ovaj ajet može biti protumačen ovako: "Obožavaj i pokoravaj se Allahu da bi postigao ubjeđenje (jaqin)." Drugim riječima, vjerovanje koje osoba ima prije obožavanja i pokoravanja Allahu je više formalno nego istinsko vjerovanje tj. ubjeđenje (jaqin). Allah kaže: "O vi koji vjerujete (amenu), vjerujte (aminu)!" (En~Nisa 136) Što znači: "O vi koji imate formalni iman potrudite se da imate istinski iman (haqqa-l-jaqin) obožavanjem i pokoravanjem Allahu onako kako je On odredio."

Objekt fene i baqe, koje su esencija velajeta (duhovnog evolucionog puta), je da se postigne ubjeđenje (jaqin), i ništa drugo. [Prevodilac: Fena i baqa su Sufi termini arapskog jezičnog porijekla. Fena u Sufizmu znači dostizanje stanja svijesti u kojem osoba ima utisak da je poništena u samoj svojoj egzistenciji i da se utopila ili ujedinila sa Allahovom egzistencijom pri tom totalno gubeći samosvjesnost. U tom stanju svijesti osoba (derviš) nije svjesna niti sebe niti ičega osim Allaha. Naravno sve se to dešava samo u viziji a ne u stvarnosti jer u stvarnosti Allah je apsolutno transcendentan svakom poimanju i poistovječivanju. U realnosti fena vudžudi je apsolutno nemoguća ali fena šuhudi je moguća jer se dešava u vidu doživljavanja vizija o ujedinjenju i utapanju u Allahovo Biće. Osoba koja ne razumije ovu bitnu razliku između ove dvije doktrine ne smije nipošto da vjeruje u bilo kakvo ujedinjavanje sa Esencijalnim Bitkom jer može pokvariti svoj iman. Fena je vizuelno iskustvo, koje je u stvari samo proizvod Allahove kreativne moći (tekvin), namijenjeno za totalno poništavanje samosvijesti derviša koji će iz tog stanja izići čist od bilo kakvih privrženosti i ljubavi osim prema Allahu. Samo poslije tog iskustva osoba može da obožava Allaha sa istinskim ihlasom (iskrenošću). Baqa je pak stanje svijesti onoga koji je izišao iz Fene tj. poništenja samosvijesti. Ona manje ili više znači da je ta osoba ponovo svjesna sebe i stvorenih stvari ali istovremeno postpuno svjesna i predana Allahu. Šta je razlika onda od stanja svijesti prije fene i poslije fene? Razlika je u tome što je osoba morala konstantno da se bori da drži Allaha u svojoj svijesti dok pak poslije fene ona to ima bez ikakve borbe i nastojanja sa svoje strane. Osoba prije fene mora stalno da popravlja svoj nijjet (naum) da bi obavila bilo kakvu akciju samo za Allahovo zadovoljstvo dok poslije fene ta ista osoba sve što čini automatski radi samo za Njegovo zadovoljstvo. Svaki otkucaj srca, dah i misao te osobe svjedoči i slavi Allaha. To je stanje svjesti koje odražava savršenstvo vjere (ihsan). Kao što je to Resulullah rekao u svojoj definiciji ihsana: "Obožavanje Allaha kao da Ga se vidi pred sobom."] Ako osoba razumije fena u Allahu i baqa sa Allahom u bilo kom drugom smislu koji sugerira fuziju (čovjeka) u Allaha, onda je to krivovjerno kvarenje vjere. Mnoge stvari dolaze iz usta Sufije dok je u stanju duhovne intoksikacije (sukr), koje on mora eventualno da prevaziđe, okrene se Allahu i potraži Njegova oprosta. Ibrahim ibn Šejban, jedan od velikih Sufija kaže u djelu Tebeqat: "Istinska fena i baqa se sastoji u tome da osoba iskreno vjeruje u Allahovo Jedinstvo (ihlas 'l-vahdanijah) i da časno živi kao Njegov sluga (sihhat 'l-'ubudijah). Bilo šta povrh i pored toga, je očita greška i nevjerstvo (kufr)." Tako mi Allaha, ovo što kaže je istina; njegove riječi svjedoče njegovoj ispravnosti. Fena u Allahu znači poništenje sebe u izvršavanju Alahove volje. Vi možete shvatiti sejr ila Allah (meditiranje koje vodi Allahu) i sejr fi Allah (meditiranje u Allahu) na istom principu.

IV

Prvi tom: 207mo pismo (407ma stranica)

Vizije i audicije nisu kraj Sufizma; nego su samo sjene, i Allah ih apsolutno transcendira.

Šta da kažem o trivijalnim idejama Sufija, i šta da kažem o njihovim doživljajima i iskustvima. Na vječnom svijetu (Ahiretu), njihova iskustva i saznanja neće biti vrijedna pola pare osim ako se budu slagala sa Šeriatom, i njihove ispiracije neće biti vrijedne ni koliko pola zrna ako ne budu podlijegale kriteriju Qur'ana i Sunneh. Svrha putovanja Sufi putem je ojačavanje ubjeđenja u objekte vjerovanja onako kao što je regulisano Šeriatom, što je stvarno značenje vjere, kao i postizanje sposobnosti da se Šeriatske dužnosti obavljaju sa lahkoćom onako kao što je to regulisano fikhom. Nema svrhe iza niti povrh toga. Jer Allahova vizija je obećana za drugi svijet (Ahiret) i ne može se imati na ovom svijetu; inspiracije i vizije kojim se Sufije hrane ne pružaju im ništa do užitka sjenki i radosti sličnosti. Allahapsolutno transcendira sve to (vara' 'l vara'). Ja se ovim sada nalazim u čorsokaku: ako reknem istinu o vizijama i inspiracijama kako stvar u realnosti stoji, bojim se da ću time obeshrabriti putnike (salike) na ovom putu (suluk) i negativno efektovati njihov trud; ali ako, na drugoj strani, ja ne kažem istinu, bojim se da ću biti kriv za prodavanje neistine za istinu iako poznajem istinu.

V

Prvi tom: 22go pismo (od 71-6te stranice)

Evlije su od dvije vrste: oni koji ostanu obuzeti isključivo Allahom, i oni koji se povrate svijetu. Zadnji su superiorniji prvima.

Slavljen neka je Onan koji je uklopio svjetlo sa tamom i spojio trans-fenomenalno koje je van prostora sa fenomenalnim (pojavnim) koje je u prostoru; i slavljen neka je Onaj koji je stvorio u svjetlu toliko jaku ljubav za tamom da stremi ka ujedinjenju sa tamom tako da bi moglo kroz to ujedinjenje još blistavije svjetliti. To je kao kada želite poliširati ogledalo da bi moglo biti blistavije, vi ga prekrijete prašinom tako da može svjetliti blistavije kontrastom sa tamnilom prašine, i da poveća svoje blještilo kontrastom sa prljavštinom gline.

Kada je svjetlo zaneseno ljepotom svoje fenomenalne ljubavi i obrhvano svojim ujedinjenjem sa materijalnim tijelom, ono zaboravi viziju koju je imalo o Transcendentom, i zaboravi sebe i svoje vlastite egzistencijalne kvalitete (tevabi' vudžudihi). Kada se ovo desi ono ide nadolje sa svojom ljubavi do levela "Ljudi od Lijeve strane" (ashabi 'l meš'emeh) i ono je lišeno časti od "Ljudi od Desne strane" (ashabi 'l mejmeneh). [Prevodilac: "Ljudi od Lijeve strane" su nevjernici a "Ljudi od Desne strane" su vjernici i ovi citati su ajeti 8-9 iz sure El~Vaqi'ah. U toj suri se ljudska vrsta djeli na tri skupine dvije već spomenute, tj. nevjernici i vjernici, i treća skupina su "Oni su Allahu bliski" (el~muqarebbun) tj. Poslanici i evlije koji su prvi i najsnažniji u vjerovanju.] Ako to svjetlo nastavi sa tim gušećim ujedinjavanjem i ne iziđe van na otvoren zrak slobode onda će biti potpuno upropašteno. Jer ono nije uspjelo postiči svrhu radi koje je stvoreno, ili razviti sposobnosti kojim je obdareno. Ukratko, ono je izgubljeno i svršeno.

Ali ako je, na drugoj strani, ono Allahovom milošću spašeno i Allahovom milošću oprošteno, onda se može ponovo uspeti, sjetiti onog što je zaboravilo, i povratiti Allahu govoreći:

"Samo Tebi je moj Hadždž i moja Umra, O moja ljubavi!

A ne ciglama i kamenju koje ostali posjećuju."

Stoga ako se ono utopi u meditaciji o Allahu na ispravnim linijama (tj. sa ispravnom teologijom), i skoncentriše na Njega na najbolji mogući naćin, tamnilo se onda preda njemu, i utopi se u njegove iluminacije (osvjetljivanja). Kada se ova utopljenost intenzificira do te mjere da ono zaboravi materijalnu primjesu skroz na skroz, i zaboravi sebe i svoje egzistencijalne osobenosti (tevabi vudžudihi) kompletno, onda nestane u viziji Svjetla svjetala i dostigne svoj cilj samo sa jednim velom između. U tom trenutku ono postigne samo-poništenje (fena') u oba vida; fizički (džesedi) i mentalni (ruhi). Ako poslije ovog samo-poništenja ono opstane u toj viziji onda ono kompletira svoje samo-poništenje (fena) i opstojanje (baqa). Tek u ovom trenutku ono može s pravom ustvrditi velajet.

Poslije dostizanja ovog pointa ono može ostati potpuno utopljeno u objektu svoje vizije i zaboraviti sebe u njemu zauvijek. Ili se može povratiti svijetu i pozivati ljude Allahu, na takav naćin da živi svojim unutarnjim bićem ujedinjen sa Allahom a s vanjskim bićem okrenut prema svijetu. Na ovom stupnju svjetlo je oslobođeno tamnila utisnutog u njemu, da bi se moglo predati Allahu; i činom svog oslobođenja ono se kvalifikovalo da pristupi Ljudima Desne Allahove Ruke. Treba da bude jasno da, Allah nema desnu niti lijevu ruku; ali mi simbolično spominjemo Njegovu desnu ruku, jer ona predstavlja, blagoslov i milost u kombinaciji. Hadis kaže: "Obadvije Njegove ruke su desne ruke." (Sahih Muslim, Imarah 18)

Tamnilo koje slijedi svjetlo okupira se obožavanjem i pokornošću. Kada spominjem transcendentalno svjetlo ja mislim na duh (el~ruuh), radije, realnost duha; a kada spominjem tamnilo obuhvaćeno prostorom ja mislim na dušu (el~nefs). U istom smislu ja koristim riječi: unutarnje ja (el~batin) i pojavno ja (el~zahir).

Neko može upitati: Kako to da su evlije (Allahu bliski miljenici) koje su utopljene u stanju očitovanja Allahova Jedinstva uopšte svjesne pojavnog svijeta oko njih, i obavljaju svakodnevne dužnosti u suživotu sa ljudima? Šta poništenje sebe i konstantna utopljenost znači? I kakva je razlika među ljudima koji su konstantno u utopljenosti i onih koji su povraćeni u svijet i zatraženi da pozivaju Islamu?

Pod poništenjem sebe i utopljenošću ja mislim na utopljenost duha (el~ruuh) kao i duše (el~nefs) pošto je prethodno ona (duša,nefs) sebe utopila u iluminaciji duha (el~ruuh), kao što sam već prije obrazložio. Osoba je svjesna svijeta kroz svoja osjetila, osobenosti i organe koji sačinjavaju dušu (el~nefs). Biće kao cjelina je to koje je utopljeno i poništeno u iluminaciji koju je duh doživio; ali njegove razne osobenosti ili moći još uvijek nastavljaju da funkcionišu kao i prije bez ikakve distorcije ili oštećenosti.

Evlija koji se povratio svijetu, i duša mu se pomirila, izlazi van iluminacije i poduzima aktivno pozivanje Allahu. On ponovo razvija osjećaj za svijet, i radi tog osjećaja, njegov trud i poziv je nagrađen uspjehom. A za tvrdnju da je duša jednoća a osjetila i druge osobenosti su njeni dijelovi, to može biti shvaćeno na ovaj naćin. Duša (nefs) je povezana sa srcem (qalb), koje je povezano sa duhom (ruuh) kroz Obuhvatajuću Realnost Srca; sve poruke (senzacije, inspiracije i manifestacije) od duha (ruuha) prvo dospiju do ove Realnosti i onda kroz nju do svih pojedinačnih osobenosti i osjetila. Otuda ona (Realnost) ima neku vrstu prisustva u duši (nefs). To je razlika između ove dvije grupe evlija.

Treba da se zna da je prva vrsta evlija sačinjena od opijenih (vizuelno utopljenih) osoba, a druga vrsta evlija su trezvene osobe. Prva vrsta ima svoju čast i ugled, ali je druga vrsta njima superiornija. Stanje opijenosti (duhovne) priliči i odlikuje evlije, a stanje trezvenosti odlikuje Poslanike (nebijjin). Da nam Allah podari čast i ugled evlija i obdari nas emuliranjem Poslanika! [Prevodilac: Drugim riječima da nam Allah podari status evlija ali onih koji su povraćeni svijetu i trezveni od duhovne opijenosti.]



Imam Rabbani
pravi-put
Posts: 142
Joined: 12/03/2006 15:52

#85

Post by pravi-put »

Haqqni
Bismillah!
Ebu Hurejre r.a. je rekao: "U svome pamcenju cuvam dva spremista znanja koje sam stekao od Vjerovjesnika Bozijeg. Jedno od njih sam razotkrio, ali ako bi i drugo razotkrio, vi biste prerezali ovaj vrat," te pokaza na svoj vrat.
Upravo sam to i nagovjestio da za dokaz uzimate manje jasne hadise, po svojoj spoljasnjosti i bas tako sam i napsao u jednom od svoom predposlednjem postu:
Mislim da se tu vise radi o manipulisanju sa ljudima da misle da su na nekom vecem stepenu nad ostalima. Nase najbolje generacije su se odgajale u dzamijama, pred Poslanikom s.a.w.s., ashabima r.a., pred najboljim tabiinima , tabi tabiinima, sejhovima ummeta i drugom ulemom sve do danasnjih dana. Ali niko od njih nije ucio u tekijama sve do dolaska sufizma u islamsko ucenje, kada se izdvajaju od ljudi (vjerovatno sa dobrim namjerama - ali da li je to dozvoljeno - odvajati se od naroda)i ODVODE svoje sljedbenike da se odgajaju odvojeno od ostalih pravaca i menhedza. Sta je zalosno da u svom odgoju koriste razne vrste "ibadeta" koje necmo naci ni ujednoj od knjiga prvih generacija, osim da se pojedini hadisi pogresno tefsire/ objasnjavaju.
Haqqani jesi procito tefsir koji je dala ulema za njegovo znacenje. Nisi jel da?
Vidis srecom danas imamo doljoljno doktora i magistara hadiskih znanosti, koji nam mogu prevesti sta su prve generacije uleme rekle za znacenje ovog djela hadisa "... ali ako bi i drugo razotkrio, vi biste prerezali ovaj vrat," te pokaza na svoj vrat," da se odnosi na fitne tog vremena, kada su maldici preuzeli (Umejadiska i Abasidiska - vlast) VLAST, koja je propracena brojnim opozicinim pokretima i fitnama u samom hilafetu. Kazu islamski ucenjaci da je nemoguce da bi Ebu Hurejre ra. sakrio Serijatsko znanje, nego se ovo odnosilo na ono sto bi njemu stetilo (tj: bio bi ubijen kada bi razotkrio najvite pobleme dolaskom ovih mladih vladara koji su silom uspostavljali vlast), a ne bi koristila muslimanima, samo bi je jos vise razjedinila. Znaci radi se o necemu o cemu je Poslanik s.a.w.s. bio obavjesten i Ebu Hurejre je to saznao od njega, ali mu je mozda receno da to ne prenosi ljudima, ali to nema veze sa serijatskim znanjem, ili sakrivanjem znanja od ljudi. A Allah najbolje zna.

Brat koji mi je prevodio tekst znacenja, je to uradio usmenim putem , ali ako mislis da nisam u pravu mogu ti prevesti taj dio znacenja ovoga hadisa iz Fethul Bari-a.

EsSelamu alejkum!

PS: Prve generacije su zlatne generacije, sta bi mi danas od ovoga jos mogli sebi protumaciti, da se mi piatmo!
El_Camino
Posts: 247
Joined: 20/11/2002 00:00

#86

Post by El_Camino »

Haqqani wrote:Sejh Nazim Haqqani je zestok po pitanju pusenja, i kaze kako ono nije samo mekruh , vec da je sejtanov sunet.
Kada se kaze mekruh misli se na tahrim mekruh.
Koji to on mezheb slijedi?
U kom je to mezhebu pusenje tahrim mekruh?
U hanefi mezhebu SIGURNO NIJE tahrim mekruh!
Serenity
Posts: 201
Joined: 25/02/2006 21:33

#87

Post by Serenity »

Alo ba raja, ajte ba na drugi topik, fino sebi otvorite i raspravljajte, a dajte da mi ovdje se držimo teme. Pitam se samo šta rade moderatori i koliko vode računa o off topik relevantnosti.
Maajka
Posts: 60
Joined: 24/12/2004 03:35
Location: Mostar, Islamska Drzava BiH
Contact:

#88

Post by Maajka »

zena wrote:
Haqqani wrote:Bismillah!

Zeno, jesi li bila u carevoj ? :)
joj nisam... :( stigla, neki me deadline bio poklopio...ima dana :) a evo Maajka rece da je bio na predavanju, daklem...bilo je. :) A rece i bit ce ako Bog da...helem... :) valja mi...u zijaret :D :D
Zeno jesi li bila u carevoj???

Evo jos jednom: Predavanje je bilo i bit ce ako Bog da!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9879
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#89

Post by Bosanac sa dna kace »

pravi-put wrote:BOSANC SA DNA KUPUSNE KACE:
s koje si ti planete pao? jel nzas uopste kako se islam sirio u svijetu, ne samo u Bosni?
jel znas sta je bila funkcija tekija?
pojma ti o pojmu neas, a pogotovu o pojmu tekija!,
halali brate al si me nanerviro sa ovim postom!
Pitanja su kratka jednostavna i direktna, moj naokolo, ko krcani kad im kazes vi ste u zabludi, a oni pocnu pa mi imao "crveni krst" mi imamo "caritas" , znas ti to?, znas li ti koliko mi pomazemo? A ne kazu svoj konacni cilj!
HOCU KONKRETAN ODGOVOR AKO ZNAS, AKO NE NEMOJ BRATE PISATI O ONOME STO NISAM PITAO ?
Da se dalje ne nerviras ja nemrzim muslimane, ali imam pravo da postavim takvo pitanje da i drugi svate o cemi se radi - budi jednostavan i konkretan!
PS: Podpitanje: ko je prvi napravio tekiju ?
Slusaj pojma nemas da je tekija bila mala akademija, mjesto gjde se sticalo znanje, vodila briga o napustenoj djeci, pomagalo nevoljnicima svih vrtsa, mislis ti da su dervisi prije 100-200 godina znali samo zikrit i lupetat ko sto ti lupetas? :x
malo se vise informisi o ulozi tekija tokom komunizma i navale ateizma ne samo u bivsoj Jugi vec i u ostalim zemljama , saznaces nevjerovatne stvari!
Toliko o tvom poznavanju historije islama!
Nije bitno ko je napravio tekiju vec je bitna njena svrha!
A to kakva je danas tekija i cemu danas sluzi to je druga prica!
republikaBIH
Posts: 92
Joined: 19/05/2006 12:02

#90

Post by republikaBIH »

Jedno pitanje Haqqaniju,jeste li uspijeli da ubjedite princa Charlesa da predje na islam? jer ako cemo slusati tog vaseg sejha Nazima on potice od poslanikove a.s familije...dakle sta bi?

Isto tako,jeli tacno da "sejh" Haqqani vjeruje da se jedino kroz sejhovu pomoc moze sbliziti Allahu? po cemu ih to razlikuje od hriscana koji takodjer vjeruju da se Bogu nemoze sbliziti osim preko popova i Isusa(a.s)?

Isto tako,jeli tacno da vas "sejh" tvrdi da je sanjao tamo neke druge "sejhove" iz dzenneta? ja kako znam samo Allah zna ko ce u dzennet i ko je u dzennetu? to znaci da vas "Sejh" tvrdi da poznaje gajb..a samo Allah poznaje gajb,onaj ko tvrdi da ga poznaje postaje nemuslimanom.Mada,to nije jedini razlog zasto bi sufije prestale biti muslimani..ima ih vise,ali ovo je jedan od tih razloga
ragib
Posts: 2327
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#91

Post by ragib »

republikaBIH wrote:Mada,to nije jedini razlog zasto bi sufije prestale biti muslimani..ima ih vise,ali ovo je jedan od tih razloga
Kako mozes izvoditi osobe iz Islama
oni
dolaze u dzamiju i mole se Allahu padajuci mu na sedzdu
poste
donose salavate na Bozijeg poslanika Muhameda.s.a.v.s
zekat
idu na Hadz i mole Allaha.dz.s da im oprosti grijehe
Sa ovakvim razmisljanje i sa "tjeranjem" ljudi iz Islama siris negativnu sliku o tvom pokretu.
republikaBIH
Posts: 92
Joined: 19/05/2006 12:02

#92

Post by republikaBIH »

ragib wrote:
republikaBIH wrote:Mada,to nije jedini razlog zasto bi sufije prestale biti muslimani..ima ih vise,ali ovo je jedan od tih razloga
Kako mozes izvoditi osobe iz Islama
oni
dolaze u dzamiju i mole se Allahu padajuci mu na sedzdu
poste
donose salavate na Bozijeg poslanika Muhameda.s.a.v.s
zekat
idu na Hadz i mole Allaha.dz.s da im oprosti grijehe
Sa ovakvim razmisljanje i sa "tjeranjem" ljudi iz Islama siris negativnu sliku o tvom pokretu.
Da oni to sve rade..ali isto tako cine velike i teske grijehe koje izvode iz islama.

Mogu ti navesti sta sejh Nazim Haqqani vjeruje o mrtvim njihovim sejhovima,i kako oni "vide" nas i dan danas..to je sirk
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#93

Post by Haqqani »

republikaBIH wrote:Jedno pitanje Haqqaniju,jeste li uspijeli da ubjedite princa Charlesa da predje na islam? jer ako cemo slusati tog vaseg sejha Nazima on potice od poslanikove a.s familije...dakle sta bi?

Isto tako,jeli tacno da "sejh" Haqqani vjeruje da se jedino kroz sejhovu pomoc moze sbliziti Allahu? po cemu ih to razlikuje od hriscana koji takodjer vjeruju da se Bogu nemoze sbliziti osim preko popova i Isusa(a.s)?

Isto tako,jeli tacno da vas "sejh" tvrdi da je sanjao tamo neke druge "sejhove" iz dzenneta? ja kako znam samo Allah zna ko ce u dzennet i ko je u dzennetu? to znaci da vas "Sejh" tvrdi da poznaje gajb..a samo Allah poznaje gajb,onaj ko tvrdi da ga poznaje postaje nemuslimanom.Mada,to nije jedini razlog zasto bi sufije prestale biti muslimani..ima ih vise,ali ovo je jedan od tih razloga

Bismillah!


Bice mi veoma drago da ti odgovorim na ova pitanja, ali mi prvo navedi izvore ovih tvrdnji, u suprotnom te necu uzeti za ozbiljno.
republikaBIH
Posts: 92
Joined: 19/05/2006 12:02

#94

Post by republikaBIH »

Ovo sam cuo licno od jednog naksibendije,a citao sam i na jednoj stranici(koja slijedi ehlul sunnet)
ragib
Posts: 2327
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#95

Post by ragib »

republikaBIH wrote:Ovo sam cuo licno od jednog naksibendije,a citao sam i na jednoj stranici(koja slijedi ehlul sunnet)
Jedan predavac koji je zavrsio u Medini fakultet zove se prof. Samir Avdic kaze za nekog sufiju da ga je Allah.dz.s uzdigao i ako je bio sufija a ti izvodis takve ljude iz Islama.
Pokusaj se na sebe koncentrisati i sebe popravljati a manje druge kritikovati.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#96

Post by Haqqani »

republikaBIH wrote:Ovo sam cuo licno od jednog naksibendije,a citao sam i na jednoj stranici(koja slijedi ehlul sunnet)

Bismillah!


Pretpostavio sam da je izvor tih informacija ; rekla - kazala ...

Ja znam o kojoj stranici govoris. Veoma perfidno su izvadili neke stvari iz konteksta , i k tomu jos pogresno preveli ( namjerno ) odredjene rijeci.

Brate, Shaykh Nazim je bio sevep hiljadama ljudi da se vrate Islamu .

Ja sam licno ubijedjen u njegov evlijaluk, pa dobro pazi i provjeri svaku informaciju:

Ebu Hurejre Abdurrahman prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao:

-Allah, džš., kaže: Ko se neprijateljski ponaša prema Mome evliji (pravom robu), Ja cu mu najaviti rat. Najdraže cime Mi se Moj rob približava jeste ono cime sam ga zadužio (farzovi), a zatim Mi se on približava nafilama sve dok ga ne zavolim, a kad ga zavolim, onda Ja budem njegov sluh, kojim on sluša, njegov vid, kojim on gleda, njegove ruke, kojima on radi, njegove noge; kojima on putuje (u svemu tome pazi da se ne ogriješi o Allahov Zakon). Ako šta zatraži, to mu dadnem, a ako zatraži Moju zaštitu, Ja ga odmah zaštitim.

Rijadussalihin, broj/stranica - 0095, Sahih, Buhari


Shaykh Nazim ima 84 godine, i vecinu svog zivotu je proveo potpuno predan u slijedjenju sunneta Bozijeg Poslanika s.a.v.s.

Ko potvori ovoga covjeka, izazvace Allahovu dž.š. srdžbu:

Image
republikaBIH
Posts: 92
Joined: 19/05/2006 12:02

#97

Post by republikaBIH »

ragib wrote:
republikaBIH wrote:Ovo sam cuo licno od jednog naksibendije,a citao sam i na jednoj stranici(koja slijedi ehlul sunnet)
Jedan predavac koji je zavrsio u Medini fakultet zove se prof. Samir Avdic kaze za nekog sufiju da ga je Allah.dz.s uzdigao i ako je bio sufija a ti izvodis takve ljude iz Islama.
Pokusaj se na sebe koncentrisati i sebe popravljati a manje druge kritikovati.
Ja pravim razliku izmedju nekadasnjih,starih,pravih sufija i ovih danasnji...ovi danasnji su daleko u zabludi i tu me nemozes ubjediti da nisam u pravu.
republikaBIH
Posts: 92
Joined: 19/05/2006 12:02

#98

Post by republikaBIH »

Haqqani,jedno pitanje jeli ikada bio u dzihadu za vrijeme tog svog dugog zivota?

njegovo vjerovanje je toliko neislamski da ga cak i sufije nece...jedan mi je rekao u diskusiji "prestani mi navoditi Nazima,ja nega ne vidim kao autoritet"..znaci,nemoj pricati nesto sto mislis da ja neznam
ragib
Posts: 2327
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#99

Post by ragib »

Haqqani wrote:
republikaBIH wrote:Ovo sam cuo licno od jednog naksibendije,a citao sam i na jednoj stranici(koja slijedi ehlul sunnet)

Bismillah!


Pretpostavio sam da je izvor tih informacija ; rekla - kazala ...

pa dobro pazi i provjeri svaku informaciju.
ovo vazi i za tebe brate.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#100

Post by Haqqani »

republikaBIH wrote:Haqqani,jedno pitanje jeli ikada bio u dzihadu za vrijeme tog svog dugog zivota?

njegovo vjerovanje je toliko neislamski da ga cak i sufije nece...jedan mi je rekao u diskusiji "prestani mi navoditi Nazima,ja nega ne vidim kao autoritet"..znaci,nemoj pricati nesto sto mislis da ja neznam

Bismillah!


Velike rijeci izgovaras , da ti se Allah dž.š. smiluje, jer vjerovatno to radis iz neznanja.
Last edited by Haqqani on 27/05/2006 11:56, edited 1 time in total.
Post Reply