Islamsko BANKARSTVO

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#26 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

bice_bice wrote:ko sto nam Marx vec davno rece......
Vlasnici kapitala i biznisa ce kod radnika podsticati i stimulirati potrebu da kupuju njihovu skupu robu: stanove, kuce i tehnologiju, obvezujuci ih pritom da ulaze u skupe hipotekarne kredite do nivoa neizdrzivosti. I na kraju ti neplaceni dugovi ce izazvati bankrot banaka, koje ce morati biti nacionalizirane, pa ce drzava onda krenuti putem koji vodi u komunizam..." (Karl Marx, Das Kapital).

Međutim, niko ne spori njegovo znanje, ali je Marks predvidio šta će se desiti nakon što se budu uzimali skupi hioptekarni krediti, velike kamate, itd. Ali malo mu je falilo da skonta da ovakve posljedice nisu moguće u islamskom bankarskom sistemu.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#27 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by amrica »

Compact wrote:Kada banke počnu preuzimati rizik u finansiranju tada možemo reći da je nastupilo islamsko bankarstvo!

Glavna razlika islamskog bankarstva u odnosu na ostale jeste što banka kupi pokretnu ili nepokretnu imovinu, a onda je prodaje komitentu za neki uvećani iznos, bez povećavanja i smanjivanja cijene u toku otplate.

Zakonska regulativa u BiH ne dozvoljava da banke posluju na ovakav način, i to samo iz mržnje i straha od islama. U drugim razvijenim zemljama ovaj oblik bankarstva je dozvoljen, čak i preporučen. Obzirom da ne postoji zakonska regulativa za ovakav vid poslovanja, BBI nije islamska banka.

Svaki oblik poslovanja sa lizing firmama je dozvoljen, jer oni kao u islamskom bankarstvu ulaze u vlasništvo pokretne ili nepokretne imovine i na taj način preuzimaju rizik, ukoliko osoba ili pravno lice prestane sa plaćanjima rate. Oni uvećanje cijene nazivaju kamatom, međutim islam poznaje suštinu, tako da je ovaj vid kupovine sasvim ok. Jedino je problem što lizing firma previše uvećava iznos što odbija kupca.

EEE, vala, compact, ovo si izvalio nidje veze :shock:

Da zapadnjacke banke cuvaju takav, uobicajen posao zbog interesa, profita, kontrole, monopola, svojih plata, .... to bih shvatila, ali ovo fakat skroz bezze.

Uostalom, te banke nemaju klasicnu kamatu, ali danas niko ne radi dzaba, imaju i oni plate, znaci i one nesto copnu od klijenta, a osim toga u muslimanskom poslovanju postoji nesto sto se zove baksis, tj. odokativna suma novca koju sami odrede da im pripada.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#28 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

amrica wrote:
Compact wrote:Kada banke počnu preuzimati rizik u finansiranju tada možemo reći da je nastupilo islamsko bankarstvo!

Glavna razlika islamskog bankarstva u odnosu na ostale jeste što banka kupi pokretnu ili nepokretnu imovinu, a onda je prodaje komitentu za neki uvećani iznos, bez povećavanja i smanjivanja cijene u toku otplate.

Zakonska regulativa u BiH ne dozvoljava da banke posluju na ovakav način, i to samo iz mržnje i straha od islama. U drugim razvijenim zemljama ovaj oblik bankarstva je dozvoljen, čak i preporučen. Obzirom da ne postoji zakonska regulativa za ovakav vid poslovanja, BBI nije islamska banka.

Svaki oblik poslovanja sa lizing firmama je dozvoljen, jer oni kao u islamskom bankarstvu ulaze u vlasništvo pokretne ili nepokretne imovine i na taj način preuzimaju rizik, ukoliko osoba ili pravno lice prestane sa plaćanjima rate. Oni uvećanje cijene nazivaju kamatom, međutim islam poznaje suštinu, tako da je ovaj vid kupovine sasvim ok. Jedino je problem što lizing firma previše uvećava iznos što odbija kupca.

EEE, vala, compact, ovo si izvalio nidje veze :shock:

Da zapadnjacke banke cuvaju takav, uobicajen posao zbog interesa, profita, kontrole, monopola, svojih plata, .... to bih shvatila, ali ovo fakat skroz bezze.

Uostalom, te banke nemaju klasicnu kamatu, ali danas niko ne radi dzaba, imaju i oni plate, znaci i one nesto copnu od klijenta, a osim toga u muslimanskom poslovanju postoji nesto sto se zove baksis, tj. odokativna suma novca koju sami odrede da im pripada.
Selam društvo veselo. Nađosmo se i na bankama :D
Ovo što sam ti napisao je struka, amrice, naravno ja sam to samo prenio! Bilo šta da ti dodam ili oduzmem bili bi neozbiljno. Vrlo jednostavno, banka kupi i prodaje po većoj cijeni, kao i lizing. Međutim zakon bankama u BiH to ne dozvoljava pa su otvorili lizing firme, da bi mogli kupovati i prodavati.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#29 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

DobroJutroKolumbo wrote:Mnogi zapadni finansijski strucnjaci tvrde ta je Islamsko bankarstvo jedini spas za zapadnjacke zemlje i njihove ekonomije...
cuo do sada milion puta, mozel iko u detalje da nam pojasni?
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#30 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

Bosanac sa dna kace wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:Mnogi zapadni finansijski strucnjaci tvrde ta je Islamsko bankarstvo jedini spas za zapadnjacke zemlje i njihove ekonomije...
cuo do sada milion puta, mozel iko u detalje da nam pojasni?
Ukidanjem kamate, banke postaju učesnici na tržištu, na kojem se nudi i traži! Preuzima se rizik, učestvuje u dobitku i gubitku, i na taj način uspostavlja ravnoteža. Tako banke ne bi davale kredite u nedogled, koji na kraju puknu kao balon, i onda domino efektom povali sve redom, od banaka, do osiguravajućih kuća! Ovako prijatelju ja ti kupim, pa ti prodam i učestvujem u riziku, ali i dobiti. Mislim ovo je neka suština, ali o tome se može dosta više kazati mimo foruma.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#31 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

Compact wrote:Ukidanjem kamate, banke postaju učesnici na tržištu, na kojem se nudi i traži! Preuzima se rizik, učestvuje u dobitku i gubitku, i na taj način uspostavlja ravnoteža. Tako banke ne bi davale kredite u nedogled, koji na kraju puknu kao balon, i onda domino efektom povali sve redom, od banaka, do osiguravajućih kuća! Ovako prijatelju ja ti kupim, pa ti prodam i učestvujem u riziku, ali i dobiti. Mislim ovo je neka suština, ali o tome se može dosta više kazati mimo foruma.
jel imaju kakvi dubokoumniji tekstovi, sira objasnjenja?
ne ide mi se sad na islambosnu, nemam vremena....
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#32 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

Bosanac sa dna kace wrote:
Compact wrote:Ukidanjem kamate, banke postaju učesnici na tržištu, na kojem se nudi i traži! Preuzima se rizik, učestvuje u dobitku i gubitku, i na taj način uspostavlja ravnoteža. Tako banke ne bi davale kredite u nedogled, koji na kraju puknu kao balon, i onda domino efektom povali sve redom, od banaka, do osiguravajućih kuća! Ovako prijatelju ja ti kupim, pa ti prodam i učestvujem u riziku, ali i dobiti. Mislim ovo je neka suština, ali o tome se može dosta više kazati mimo foruma.
jel imaju kakvi dubokoumniji tekstovi, sira objasnjenja?
ne ide mi se sad na islambosnu, nemam vremena....
Nema, na žalost!
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#33 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by amrica »

Compact wrote:
amrica wrote:
Compact wrote:
Zakonska regulativa u BiH ne dozvoljava da banke posluju na ovakav način, i to samo iz mržnje i straha od islama. U drugim razvijenim zemljama ovaj oblik bankarstva je dozvoljen, čak i preporučen. Obzirom da ne postoji zakonska regulativa za ovakav vid poslovanja, BBI nije islamska banka.



EEE, vala, compact, ovo si izvalio nidje veze :shock:

Da zapadnjacke banke cuvaju takav, uobicajen posao zbog interesa, profita, kontrole, monopola, svojih plata, .... to bih shvatila, ali ovo fakat skroz bezze.

Uostalom, te banke nemaju klasicnu kamatu, ali danas niko ne radi dzaba, imaju i oni plate, znaci i one nesto copnu od klijenta, a osim toga u muslimanskom poslovanju postoji nesto sto se zove baksis, tj. odokativna suma novca koju sami odrede da im pripada.
Selam društvo veselo. Nađosmo se i na bankama :D
Ovo što sam ti napisao je struka, amrice, naravno ja sam to samo prenio! Bilo šta da ti dodam ili oduzmem bili bi neozbiljno. Vrlo jednostavno, banka kupi i prodaje po većoj cijeni, kao i lizing. Međutim zakon bankama u BiH to ne dozvoljava pa su otvorili lizing firme, da bi mogli kupovati i prodavati.
Ja sam boldirala ono na sta sam mislila, na to nisi odgovorio, o struci se da raspravljati, nadugo i nasiroko... ali niko nece raditi ako nece zaraditi...
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#34 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

amrica wrote:
Compact wrote: Zakonska regulativa u BiH ne dozvoljava da banke posluju na ovakav način, i to samo iz mržnje i straha od islama. U drugim razvijenim zemljama ovaj oblik bankarstva je dozvoljen, čak i preporučen. Obzirom da ne postoji zakonska regulativa za ovakav vid poslovanja, BBI nije islamska banka.
Ja sam boldirala ono na sta sam mislila, na to nisi odgovorio, o struci se da raspravljati, nadugo i nasiroko... ali niko nece raditi ako nece zaraditi...
Ja moram malo dodati komentara koji ukazuju na islamofobiju, nekako mi je previše slučajnosti! :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#35 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

Compact wrote:
amrica wrote:
Compact wrote: Zakonska regulativa u BiH ne dozvoljava da banke posluju na ovakav način, i to samo iz mržnje i straha od islama. U drugim razvijenim zemljama ovaj oblik bankarstva je dozvoljen, čak i preporučen. Obzirom da ne postoji zakonska regulativa za ovakav vid poslovanja, BBI nije islamska banka.
Ja sam boldirala ono na sta sam mislila, na to nisi odgovorio, o struci se da raspravljati, nadugo i nasiroko... ali niko nece raditi ako nece zaraditi...
Ja moram malo dodati komentara koji ukazuju na islamofobiju, nekako mi je previše slučajnosti! :D
samo da vas podsjetim da je prije 2-3 godine u pederalnom parlamentu bilo govora o islamskom bankarstvu, da se to sve zakonski uokviri, predstavnici hrvatskog naroda su to energicno odbili pravdajuci se uparvo time kako je to islamizacija BiH i uvodjenje serijata na mala vrata...da ne pominjem njihove rasisticko-fasisticke izjave o islamu i muslimanima.... ako iskopam koji tekst postiram...
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#36 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

Bosanac sa dna kace wrote: samo da vas podsjetim da je prije 2-3 godine u pederalnom parlamentu bilo govora o islamskom bankarstvu, da se to sve zakonski uokviri, predstavnici hrvatskog naroda su to energicno odbili pravdajuci se uparvo time kako je to islamizacija BiH i uvodjenje serijata na mala vrata...da ne pominjem njihove rasisticko-fasisticke izjave o islamu i muslimanima.... ako iskopam koji tekst postiram...
Nema potrebe, svi se toga dobro sjećamo, osim na žalost naše amrice :roll:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#37 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

Compact wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: samo da vas podsjetim da je prije 2-3 godine u pederalnom parlamentu bilo govora o islamskom bankarstvu, da se to sve zakonski uokviri, predstavnici hrvatskog naroda su to energicno odbili pravdajuci se uparvo time kako je to islamizacija BiH i uvodjenje serijata na mala vrata...da ne pominjem njihove rasisticko-fasisticke izjave o islamu i muslimanima.... ako iskopam koji tekst postiram...
Nema potrebe, svi se toga dobro sjećamo, osim na žalost naše amrice :roll:
ne bi bilo zgoreg da se ope podsjetimo...
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#38 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Compact »

Bosanac sa dna kace wrote:
Compact wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: samo da vas podsjetim da je prije 2-3 godine u pederalnom parlamentu bilo govora o islamskom bankarstvu, da se to sve zakonski uokviri, predstavnici hrvatskog naroda su to energicno odbili pravdajuci se uparvo time kako je to islamizacija BiH i uvodjenje serijata na mala vrata...da ne pominjem njihove rasisticko-fasisticke izjave o islamu i muslimanima.... ako iskopam koji tekst postiram...
Nema potrebe, svi se toga dobro sjećamo, osim na žalost naše amrice :roll:
ne bi bilo zgoreg da se ope podsjetimo...
bosanac evo jedan tekstić koji objedinjuje ove naše postove, ali i pozdravlja moj stav o islamofobiji, na žalost!

Evo amrice jedan tekst naručen samo za tebe! I još čuda, partizani u borbi za šerijat :lol:

Hrvatski i srpski izaslanici u Domu naroda Federacije BiH neće podržati izmjene i dopune Zakona o bankama kojima SDP namjerava islamskom bankarstvu širom otvoriti vrata financijskog tržišta u Bosni i Hercegovini.
Isti prijedlog oboren je u federalnom parlamentu prije dvije godine, a razlika je samo u tomu što ga je tada predložio zastupnik SDA Izudin Kešetović, dok se sada za poslovanje banaka po šerijatskim zakonima zalaže multietnički SDP, preko svoga lučonoše Nermina Nikšića.
Glavni tajnik Lagumdžijine stranke, inače je za vrijeme najvećih zločina tzv. Armije BiH nad Hrvatima 1993. godine bio pomoćnik zapovjednika za moral 43. brdske brigade i taj je posao radio dobro, o čemu u prilog govore i presude protiv njegovih nadređenih, Envera Hadžihasanovića i Amira Kubure, zapovjednika Trećeg korpusa i Sedme brdske brigade u čijem sastavu je bila i Nikšićeva postrojba.
Da se teren za uvođenje halal bankarstva sustavno priprema, svjedoči i činjenica kako je od ove akademske godine na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu na kojemu, kakve li slučajnosti, predaje i prof. Zlatko Lagumdžija, uveden predmet „Islamsko bankarstvo i financije.“
Iako nema zakonsku podlogu, u Bosni i Hercegovini po načelima islamskog bankarstva već radi jedna banka - Bosnia Bank International (BBI bank).
Za većinu usluga koje nudi ta banka potrebne su posebne potvrde Islamske zajednice, čime se praktički ograničavaju njezine usluge.
Halal bankarstvo inače omogućava većinu uobičajenih financijskih aktivnosti, ali prema pravilima uspostavljenima na temelju šerijatskog zakona, izričito se zabranjuje investiranje u poslove "neislamskog karaktera," poput restorana koji prodaju alkohol i svinjetinu.
Nije dopušteno ni uzimanje kamata u strogom smislu riječi, već umjesto toga banka i osoba koja uzima kredit uspostavljaju svojevrsno partnerstvo u kojemu obje strane preuzimaju rizik. Stambeni kredit, primjerice, ostvaruje se tako da banka kupi kuću ili stan i proda ga klijentu po višoj cijeni, koju klijent zatimm otplaćuje u ratama. Na taj se način izbjegava plaćanje kamata, a banka istovremeno ostvaruje profit od posudbe.
brazda.ba
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#39 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

hvala za tekst, cini mi se da je to bilo prije 2 godine.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#40 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Bosanac sa dna kace »

Kako je ovih dana u svom uvodnom članku napisao vatikanski list "Osservatore Romano" izlaz iz globalne recesija mogao bi se naći u - šerijatskom pravu. Etička pravila islamskog bankarstva mogla bi odigrati ključnu ulogu.
Vatikanski dnevnik «Osservatore Romano» u svom članku naglašava kako bi uz pomoć etičkih pravila islamskog bankarstva svijet mogao ponovno steći povjerenje u "propali kapitalistički financijski sistem". Članak su napisale dvije italijanske ekonomske stručnjakinje i objavljen je u srijedu (4.3.).

Mi vjerujemo da bi islamski finansijski sistem mogao pomoći u etabliranju novih pravila za zapadnjačko financijsko poslovanje, tvrde autorice Loretta Napoleoni i Claudia Segre. Investicije koje bi se realizirale u skladu sa šerijatskim pravom, tvrde njih dvije, sprječavaju "umjetnu oplodnju novca". U islamskom finansijskom poslovanju zabranjeno je ubiranje kamata na posuđeni novac, a zabranjeni su i neki oblici finansijskih spekulacija, odnosno tzv. "insajderskih poslova".

Finansiranje bez kamata

Sukuk sistem (kako se naziva taj način finansijskog poslovanja, op.p.) mogao bi biti djelotvorno sredstvo protiv finansijskih kriza, kao što je sadašnja, tvrde talijanske stručnjakinje u članku objavljenom u vatikanskom listu.
Posuđeni novac investira se u konkretne projekte, a zajmodavci ne dobivaju kamate već udio u dobiti na tom projektu. Zanimljivo je da Napoleoni i Segre tvrde da bi takav oblik poslovanja novcem mogao pomoći čak i automobilskim koncernima poput GM-a koji su pred stečajem, odnosno u osiguravanju finansiranja Olimpijskih igara u Londonu 2012.

Tokom ove sedmice u indonezijskoj Jakarti održan je i tzv. "islamski ekonomski susret na vrhu". Predstavnici 36 zemalja založili su se za ekspanziju islamskog finansijskog i bankarskog sistema na globalnoj razini. Indonezijski predsjednik Susilo Bambang Yudhoyono zatražio je čak i formiranje svojevrsnog finansijskog centra, u kojem bi se koncentriralo poslovanje "islamskih banaka" - kao protutežu kapitalističkom New Yorku. Kao argument u prilog svom zahtjevu predsjednik Indonezije (najveće islamske zemlje u svijetu, op.a.) naveo je da islamske banke uopće nisu pogođene aktuelnom svjetskom krizom "zbog toga što nisu investirale novac u riskantne zapadnjačke finansijske proizvode".


Izvor: DW
User avatar
mofo33
Posts: 1000
Joined: 07/04/2008 21:30
Location: pogresna drzava

#41 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by mofo33 »

tralala
islamsko ili vatikansko bankarstvo ili neko drugo...
nema tu crvenog krsta ni boga, samo pare i procenti
udri po neprijatelju :run:
ePegasus
Posts: 113
Joined: 14/01/2009 20:26

#42 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by ePegasus »

..
Ogledalo
Posts: 29
Joined: 20/08/2008 11:21

#43 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by Ogledalo »

Treba mi pomoć...
Imam temu za seminarski: "Bankarski rizici u konvencionalnom i islamskom bankarstvu".
Problem postoji, jer ne mogu nigdje pronaći detaljne informacije o bankarskim rizicima u islamskom bankarstvu, kao i razlikama između bankarskih rizika u konvencionalnom i islamskom bankarstvu...
Ako imate neke materijale ili literaturu vezanu za bankarske rizike u islamskom bankarstvu postavite odmah ili zauvijek šutite :)
Hvala u svakom slučaju...
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#44 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by baja »

e na pravom mjestu trazis informaciju!
(pogledaj samo glupave izjave s pocetka teme, sve ce ti bit jasno. fala Compact-u koji se javi, pa konkretnim stvarima barem pokusa da navede vodu na pravi mlin!)

a ti fino na EFSA u biblioteku, mora da imaju literaturu za vec spomenuti predmet
lemma
Posts: 32
Joined: 16/09/2010 12:53

#45 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by lemma »

ima nešto na ovu temu na sajtu bbi banke.. bar površno

više o islamskom bankarstvu i finansijama ima knjiga autora prof. Muharem Štulanović i čini mi se još neko, sličnog naslova..
kemal21
Posts: 142
Joined: 30/10/2010 22:59

#46 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by kemal21 »

:-)
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#48 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by enx »

mofo33 wrote:tralala
islamsko ili vatikansko bankarstvo ili neko drugo...
nema tu crvenog krsta ni boga, samo pare i procenti
udri po neprijatelju :run:
Ja imam kreditnu karticu BBI. Ne uzimaju kamatu!? :-)
Samo mi uzmu 7% naknade, na svaku transakciju, odmah prilikom plaćanja ili podizanja novca.
kemal21
Posts: 142
Joined: 30/10/2010 22:59

#49 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by kemal21 »

User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#50 Re: Islamsko BANKARSTVO

Post by mayab »

Ama ljudi, sve je to isto, samo se drugacije zove kod ovih sto rade po islamskom bankarstvu, sta ja znam, umjesto kamata-naknada itd.
Post Reply