Islamski teroristi i islamski terorizam

haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#51

Post by haris303 »

@ danas ... nije Staljin fulio interpretaciju ... ti si je fulila....
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#52 Re: nevjerovatno

Post by haris303 »

Krugman wrote:
haris303 wrote:
Krugman wrote:Istorijsko iskustvo pokazuje da je svaka zemlja koja je u 20tom vijeku bila predmet americke okupacije profilirala se u zdravo i napredno drustvo. U podrsku tome govori transformacija plejade zemalja zapadne Europe i istocne Azije koji su iz fasistickog postali demokratsko drustvo. Prema tome ta teza da Amerika je amerika neki okupator koji zavija u crno i shodno tome zahtjeva otpor kakav ove fundamentalisticke budale zagovaraju je totalno pogresna. Eto Bosna nema ni nafte ni polja opijuma, pa su ljudi ovdje milijarde skrsili da bi nesto dobro uradili.

harise, posto pitas "da li se sada bolje u Afganistanu živi?" evo ja cu ti odmah reci da se bolje zivi. Jer po prvi put u zadnjih par decenija 50% populacije (zena) smije izaci iz kuce i voditi normalan zivot, po prvi put male djevojcise smiju ici u skolu, muskarci smiju obrijati brade i slusati muziku, ljudi mogu glasati, uzgajanje narkotika nije postala baza zivota. Da te podsjetim, Afganistan je bio najjadnija zemlja na svjetu upravo zbog talibana koji su je takvom napravili. Ostalim muslimanima, s'obzirom da islam zagovara zajednistvo, bi trebalo biti na obraz sto su to dozvolili i sto mnoge stvari danas dozvoljavaju.

Slicno je sa Irakom. Danas ovi zagovaraci teorije da je terorizam radikalna reakcija na vanjsku politiku zapada, koriste stanje u iraku da opravdaju animozitet i nasilje protiv Zapada. Nego ja se divim Amerikancima sto su poslali 130,000 svojih mladihda se ide dole zajebavati sa kretenima kao Sadr i ostale primitivne budale koje podmecu bombe Irackoj djeci i civilima. I jos se sada jedu jer nisu poslali dovoljno ljudi da osiguraju stanje na terenu i sto nisu skrsili jos vise od 180 milijardi dolara (Nacionalni dohodak Iraka je u 2003 bio ispod 30 milijardi - znaci oni za 5 godina nemogu zaraditi dovoljno da otplate koliko je amerika do sada potrosila). Ne razumijem kako neko ima obraza kriviti Ameriku dok istovremeno "braca muslimani" bombama ubijaju na desetine nevinih ljudi i na svaki nacin pokusavaju paralizirati oporavak iraka? Evo ko da gledam javiti ce se neko da kaze kako je nafta interes za kojim se amerikanci vode. Ako je to slucaj

Po mom misljenju problem uveliko lezi u muslimanima i frustraciji koja kljuca u islamskom svijetu zbog nesklada izmedju vjerovanja da je islam moralno i prakticno superiorniji i cinjenice da je islamski svijt danas na dnu civilizacijske ljestvice (u zemljama kao pakistan, saudijska arabija, palestina vlada korupcija i ne postuju se ljudska prava). I to je ono sto stvara frustraciju medju mladim ljudima koji nemogu shvatiti, ako je islam odgovor, zasto onda milioni muslimana danas zive ugnjetani, medju korupcijom i nemoralom. I umjesto da drustvo napravi samokriticni pogled prema onima iznutra koji stvaraju te posljedice, oni izabiru mnogo laksu opciju: da krive Zapad i modernizaciju, da krive americku vanjsku politiku. I to onda dovodi do cinicnih observacija - zasto cak TRI minute za americke zrtve? Vrlo jednostavno zato sto je zapadnim vladama stalo kada su njihovi civili zrvte dok na zalost to nije slucaj sa islamskim zemljama: 200,000 mrtvih muslimana u Bosni je vrlo jasan dokaz toga - vise se i Zapad obazrjeo na to nego islamski svijet.

Ma ko je bolan ikada pod OKUPACIJOM profilirao u zdravo i napredno drustvo? ...... haloooooo??????!!!!! ..... pod OKUPACIJOM??!! .... i ko tebi kaze da je zapad moderan? .... zapad tako kaze?!!.....pa sto se vrte onda po nazadnim zemljama ..... valja bolan nekoga "legalno" musti da bi se bilo moderan .....
Pored toga Harise nisi mi odgovorio na tonu teza iznad. Nebi volio da se diskusija pretvori o moje objasnjavanje tebi. Posto ocigledno smatras da znas o cemu govoris, volio bih da i ti meni objasnis zasto grijesim iznad?
Ma nemam ja tebi sta odgovarati ne te stvari ..... jednostavno, nazadni Pakistan treba da ima nuklearno oruzje iz razloga jer ga ima napredna Indija, jer ga ima napredna Koreja, jer ga ima napredni Izrael, jer ga ima napredna Amerika ..... jer u prvom momentu kada nazadni Pakistan ne bude imao tog nuklearnog naoruzanja (a za tvoju informaciju, oni su podnijeli zrtvu da budu fukare a da imaju nuklearno naoruzanje) tog Pakistana neci biti na mapi .... ili da igraju na kartu povjerenja ... kao Srebrenica?!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#53

Post by danas »

haris303 wrote:@ danas ... nije Staljin fulio interpretaciju ... ti si je fulila....
vidim harise, mnogo si obrazovan. znas u detalje radove marksa i lenjina, a vidim da poznajes i katolicanstvo bolje od pape, judeizam bolje od rabina, i pravoslavlje bolje od patrijarha...
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#54

Post by haris303 »

danas wrote:
haris303 wrote:@ danas ... nije Staljin fulio interpretaciju ... ti si je fulila....
vidim harise, mnogo si obrazovan. znas u detalje radove marksa i lenjina, a vidim da poznajes i katolicanstvo bolje od pape, judeizam bolje od rabina, i pravoslavlje bolje od patrijarha...

Ma ne rece ti meni, jesi li procitala Kur'an ili Bibliju .... da sta porazgovaramo....
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#55

Post by Krugman »

haris303 wrote:......zamisli to, ima Islam koji je radikalan, ratnicki, teroristicki, a ima i onaj lijepi, mehki, pamucni itd....
Ja znam samo za jedan, ko je u stanju da mi objasni za neki drugi ja ga pozivam da se poguramo sa argumentima (mail mi je u profilu)
Te filozofije su dovele dotle da je Sarajevo (taj ponizeni, satrani, razvaljeni grad, koji ipak najvise dobre volje pokazuje za suzivot, grad u kome nisu crkve razvaljivane) doveden na crnu teroristicku listu. Pa neka mi neki strucnjak kaze gdje su to teroristi u Sarajevu ugrozili zapadne interese? Neka jednom postena, fina, krscanski tolerantna Evropa zaista bude postena i kaze da nas ne zeli, jednostavno da nas nece, ni sa SDA, ni sa SDP, nece nas nikako, isto kao sto ni Turke nikada nece primiti u Evropske asocijacije bez obzira koliko se uvlacili u guzicu Evropi i koliko se udaljavali od islama......to su sve cinjenice koje su takve kakve jesu i ja se samo na njih pozivam ..... nego vi meni objasnite, jeste li vi ateisti zato sto se takvi neljudi (navedeni u vasim primjerima) cineci zlodjela pozivaju na religiju .... i uostalom, zasto onda sa mnom polemisete o tim stvarima .... mogu ja lijepo sada sa vama komunicirati i za dva sata raznijeti nekoga bombom u Ferhadiji .... i ime islama i Kur'ana.....
vidi religija je stvar licne interpretacije. i nazalost, cinjenica je da dans prevladava radikalna, ratnicka interpretacija islama koji je nama u bosni stran. Zalosno je da u islamskom svijetu danas nema vodstva i odlucnosti koji bi se suprotstavio toj interpretaciji, nego to mora Zapad da radi.

sto se tice EU, nebi se slozio sa tobom. Njihov angazman politikom 90tih je bio vise rezultat uspjesnog pro-srpskog lobija nego njihovog animoziteta prema muslimanima. Na 10godinsnjici srebrenice bilo je vise EU predstavnika nego predstavnika islamskih zemalja, i nacin na koji su se oni bezkompromisno postavili prema tom pitanju jasno pokazuje da im je vise stalo nego "braci sa bliskog istoka".

I nemoj mi reci da je Turska zrela da bude primljena u EU? Zamlja koja ima ozbiljan unutrasnji problem, u kojoj armija budno drzi vlast, ima vrlo rigidnu drustvenu strukturu, u kojoj je standard zivota visestruko ispod EU? Takvoj jednoj zemlji nije mjesto u EU, nema to veze sa Islamom.

A zasto se sa sumnjom gleda na napaceno Sarajevo? Zato sto je na zalost u sarajevu vehabizam, odnosno ratnicki islam, o kojem govoris uzeo dobra maha, uglavnom zbog politike SDA koja je tim ljudima omogucila da ocrne nasu odbrambenu borbu i omogucila ima da kod nas posiju klice te nazadne ideologije.

Primjecujes li da su po mom misljenju razlozi iznad sasvim drugaciji nego sto ti mislis. Ali po tvom ubjedjenju se radi o mrznji prema muslimanima, sto stvara odredjenu dozu frustracije. Zar ne? E sad pomnozi to sa jedno 50 puta i mozda ces shavatiti kakva je situaciju u islamskom svijetu.

A zasto je sarajevo na crnoj listi ope
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#56

Post by haris303 »

Krugman wrote:
haris303 wrote:......zamisli to, ima Islam koji je radikalan, ratnicki, teroristicki, a ima i onaj lijepi, mehki, pamucni itd....
Ja znam samo za jedan, ko je u stanju da mi objasni za neki drugi ja ga pozivam da se poguramo sa argumentima (mail mi je u profilu)
Te filozofije su dovele dotle da je Sarajevo (taj ponizeni, satrani, razvaljeni grad, koji ipak najvise dobre volje pokazuje za suzivot, grad u kome nisu crkve razvaljivane) doveden na crnu teroristicku listu. Pa neka mi neki strucnjak kaze gdje su to teroristi u Sarajevu ugrozili zapadne interese? Neka jednom postena, fina, krscanski tolerantna Evropa zaista bude postena i kaze da nas ne zeli, jednostavno da nas nece, ni sa SDA, ni sa SDP, nece nas nikako, isto kao sto ni Turke nikada nece primiti u Evropske asocijacije bez obzira koliko se uvlacili u guzicu Evropi i koliko se udaljavali od islama......to su sve cinjenice koje su takve kakve jesu i ja se samo na njih pozivam ..... nego vi meni objasnite, jeste li vi ateisti zato sto se takvi neljudi (navedeni u vasim primjerima) cineci zlodjela pozivaju na religiju .... i uostalom, zasto onda sa mnom polemisete o tim stvarima .... mogu ja lijepo sada sa vama komunicirati i za dva sata raznijeti nekoga bombom u Ferhadiji .... i ime islama i Kur'ana.....
vidi religija je stvar licne interpretacije. i nazalost, cinjenica je da dans prevladava radikalna, ratnicka interpretacija islama koji je nama u bosni stran. Zalosno je da u islamskom svijetu danas nema vodstva i odlucnosti koji bi se suprotstavio toj interpretaciji, nego to mora Zapad da radi.

sto se tice EU, nebi se slozio sa tobom. Njihov angazman politikom 90tih je bio vise rezultat uspjesnog pro-srpskog lobija nego njihovog animoziteta prema muslimanima. Na 10godinsnjici srebrenice bilo je vise EU predstavnika nego predstavnika islamskih zemalja, i nacin na koji su se oni bezkompromisno postavili prema tom pitanju jasno pokazuje da im je vise stalo nego "braci sa bliskog istoka".
I nemoj mi reci da je Turska zrela da bude primljena u EU? Zamlja koja ima ozbiljan unutrasnji problem, u kojoj armija budno drzi vlast, ima vrlo rigidnu drustvenu strukturu, u kojoj je standard zivota visestruko ispod EU? Takvoj jednoj zemlji nije mjesto u EU, nema to veze sa Islamom.

A zasto se sa sumnjom gleda na napaceno Sarajevo? Zato sto je na zalost u sarajevu vehabizam, odnosno ratnicki islam, o kojem govoris uzeo dobra maha, uglavnom zbog politike SDA koja je tim ljudima omogucila da ocrne nasu odbrambenu borbu i omogucila ima da kod nas posiju klice te nazadne ideologije.

Primjecujes li da su po mom misljenju razlozi iznad sasvim drugaciji nego sto ti mislis. Ali po tvom ubjedjenju se radi o mrznji prema muslimanima, sto stvara odredjenu dozu frustracije. Zar ne? E sad pomnozi to sa jedno 50 puta i mozda ces shavatiti kakva je situaciju u islamskom svijetu.

A zasto je sarajevo na crnoj listi ope

Na ovo boldirano cu ti odgovoriti .... uvijek zlocinac dolazi na dzenazu (da bude siguran da je to to, uostalom nisu islamske zemlje ni garantovale bezbjednost "zasticenoj" zoni Srebrenice, niti su mogle uostalom) .... na ovo ostalo ti odgovarati necu jer veze nemas sta pises .....
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#57 Re: nevjerovatno

Post by Krugman »

haris303 wrote:
Krugman wrote:
haris303 wrote:
Ma ko je bolan ikada pod OKUPACIJOM profilirao u zdravo i napredno drustvo? ...... haloooooo??????!!!!! ..... pod OKUPACIJOM??!! .... i ko tebi kaze da je zapad moderan? .... zapad tako kaze?!!.....pa sto se vrte onda po nazadnim zemljama ..... valja bolan nekoga "legalno" musti da bi se bilo moderan .....
Pored toga Harise nisi mi odgovorio na tonu teza iznad. Nebi volio da se diskusija pretvori o moje objasnjavanje tebi. Posto ocigledno smatras da znas o cemu govoris, volio bih da i ti meni objasnis zasto grijesim iznad?
Ma nemam ja tebi sta odgovarati ne te stvari ..... jednostavno, nazadni Pakistan treba da ima nuklearno oruzje iz razloga jer ga ima napredna Indija, jer ga ima napredna Koreja, jer ga ima napredni Izrael, jer ga ima napredna Amerika ..... jer u prvom momentu kada nazadni Pakistan ne bude imao tog nuklearnog naoruzanja (a za tvoju informaciju, oni su podnijeli zrtvu da budu fukare a da imaju nuklearno naoruzanje) tog Pakistana neci biti na mapi .... ili da igraju na kartu povjerenja ... kao Srebrenica?!

Nisam znao da Pakistanu prijete Koreja i Izrael. To prvi put cujem. Slazem se da na relaciji izmedju Pakistana i Indije ima problema, i recimo neka to opravdava njihovu potrebu za nuklearnim oruzjem.

Medjutim sama cinjenica da jedan takav rezim i drustvo ima takvo oruzje opravdava interese Zapada da drzi tu situaciju pod okom, sto je bila moja poenta tebi.

S'obzirom da pokusavas nesto objasniti zao mi sto "nemas sta meni odgovarati ne te stvari". Nadao sam se dobroj diskusiji.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#58

Post by Alfons Kauders »

Krugman, ti si novi ovdje, e ovako...

Nemoj nikom nista nikad objasnjavat - da su mogli sami skontat, skontali bi dosad, a ako nisu, nece nikad (ako imas pri ruci onaj tekst N.Filipovica iz SB o Aliji i Islamskoj deklaraciji, procitaj onu pricicu za Isusa i glupost).

Postoji naravno jos jedan, tipicno balkanski razlog - ljudi ne zele da cuju istinu, ljepse im je da vjeruju u ono sto im je draze, poput ljudi koji hoce da me ubiju kad im ja govorim kako je dugorocno vise stete islamu u BiH ucinjeno od strane SDA i reisa Cerica, no od strane agresora...

Inace, pravo su ti fini ovi postovi, al novi si, i tebi ce dosadit kad skontas s cim imas posla... Procitaj ono za Isusa i brdo...Obavezno... :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#59

Post by danas »

haris303 wrote:
danas wrote:
haris303 wrote:@ danas ... nije Staljin fulio interpretaciju ... ti si je fulila....
vidim harise, mnogo si obrazovan. znas u detalje radove marksa i lenjina, a vidim da poznajes i katolicanstvo bolje od pape, judeizam bolje od rabina, i pravoslavlje bolje od patrijarha...

Ma ne rece ti meni, jesi li procitala Kur'an ili Bibliju .... da sta porazgovaramo....
jesam procitala sam ih, davnih dana. nista posebno. biblija je teska perverzija od knjige, a kur'an je svakako napisan bolje. ali sva moralnost koju mozemo naci u ovim knjigama je postojala i prije njih, tako da me se zaista nisu dojmile. religija (kao ni bilo koja druga ideologija) nije mrtvo slovo na papiru -- kakva je ta religija u praksi ja mogu samo da vidim iz ponasanja njenih deklarisanih sljedbenika. arkan je bio "dobar" pravoslavac, kao sto je i ante gotovina "dobar" katolik. ono sto su radili je dobrim dijelom posljedica njihovog sistema vjerovanja, u kojem njihova vjera ima veliku ulogu. ako ti smeta sto katolicka crkva nije ekskomunicirala hitlera zbog njegovih zlodjela, idi se zali papi a ne meni da hitler nije bio "istinski" vjernik. to sto TI mislis da hitler nije "katolik" ne pije puno vode, bojim se.

nije na meni da sudim ko je "istinski" vjernik a ko ne. ja samo vidim sta deklarisani vjernici rade, praceni svojim poglavarima. ne zelim da ova diskusija ode na religiju, ja sam samo odgovorila nicku dr. na njegov post. ovdje se cesto poteze teza da ovi iz al-kaide nisu "istinski" muslimani, i govori se o licemjerju zapada sto ne naziva izraelce jevrejskim teroristima ili IRA katolickim teroristima, dok al-kaidu naziva islamskim teroristima.

ja se slazem da je to licemjerje, i da se svi teroristi trebaju zvati pravim imenom. kao sto su crvene brigade bile komunisticki teroristi, tako su ovo jevrejski, pravoslavni, katolicki i muslimanski teroristi, i tako ih treba i zvati.
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#60

Post by Krugman »

haris303 wrote:
Krugman wrote:
haris303 wrote:......zamisli to, ima Islam koji je radikalan, ratnicki, teroristicki, a ima i onaj lijepi, mehki, pamucni itd....
Ja znam samo za jedan, ko je u stanju da mi objasni za neki drugi ja ga pozivam da se poguramo sa argumentima (mail mi je u profilu)
Te filozofije su dovele dotle da je Sarajevo (taj ponizeni, satrani, razvaljeni grad, koji ipak najvise dobre volje pokazuje za suzivot, grad u kome nisu crkve razvaljivane) doveden na crnu teroristicku listu. Pa neka mi neki strucnjak kaze gdje su to teroristi u Sarajevu ugrozili zapadne interese? Neka jednom postena, fina, krscanski tolerantna Evropa zaista bude postena i kaze da nas ne zeli, jednostavno da nas nece, ni sa SDA, ni sa SDP, nece nas nikako, isto kao sto ni Turke nikada nece primiti u Evropske asocijacije bez obzira koliko se uvlacili u guzicu Evropi i koliko se udaljavali od islama......to su sve cinjenice koje su takve kakve jesu i ja se samo na njih pozivam ..... nego vi meni objasnite, jeste li vi ateisti zato sto se takvi neljudi (navedeni u vasim primjerima) cineci zlodjela pozivaju na religiju .... i uostalom, zasto onda sa mnom polemisete o tim stvarima .... mogu ja lijepo sada sa vama komunicirati i za dva sata raznijeti nekoga bombom u Ferhadiji .... i ime islama i Kur'ana.....
vidi religija je stvar licne interpretacije. i nazalost, cinjenica je da dans prevladava radikalna, ratnicka interpretacija islama koji je nama u bosni stran. Zalosno je da u islamskom svijetu danas nema vodstva i odlucnosti koji bi se suprotstavio toj interpretaciji, nego to mora Zapad da radi.

sto se tice EU, nebi se slozio sa tobom. Njihov angazman politikom 90tih je bio vise rezultat uspjesnog pro-srpskog lobija nego njihovog animoziteta prema muslimanima. Na 10godinsnjici srebrenice bilo je vise EU predstavnika nego predstavnika islamskih zemalja, i nacin na koji su se oni bezkompromisno postavili prema tom pitanju jasno pokazuje da im je vise stalo nego "braci sa bliskog istoka".
I nemoj mi reci da je Turska zrela da bude primljena u EU? Zamlja koja ima ozbiljan unutrasnji problem, u kojoj armija budno drzi vlast, ima vrlo rigidnu drustvenu strukturu, u kojoj je standard zivota visestruko ispod EU? Takvoj jednoj zemlji nije mjesto u EU, nema to veze sa Islamom.

A zasto se sa sumnjom gleda na napaceno Sarajevo? Zato sto je na zalost u sarajevu vehabizam, odnosno ratnicki islam, o kojem govoris uzeo dobra maha, uglavnom zbog politike SDA koja je tim ljudima omogucila da ocrne nasu odbrambenu borbu i omogucila ima da kod nas posiju klice te nazadne ideologije.

Primjecujes li da su po mom misljenju razlozi iznad sasvim drugaciji nego sto ti mislis. Ali po tvom ubjedjenju se radi o mrznji prema muslimanima, sto stvara odredjenu dozu frustracije. Zar ne? E sad pomnozi to sa jedno 50 puta i mozda ces shavatiti kakva je situaciju u islamskom svijetu.

A zasto je sarajevo na crnoj listi ope

Na ovo boldirano cu ti odgovoriti .... uvijek zlocinac dolazi na dzenazu (da bude siguran da je to to, uostalom nisu islamske zemlje ni garantovale bezbjednost "zasticenoj" zoni Srebrenice, niti su mogle uostalom) .... na ovo ostalo ti odgovarati necu jer veze nemas sta pises .....
Jao doso Dzek Strov, britanski premijer koji je protivnik srpske hegemonije na Balkanu, u Srebrenicu da bude siguran da je etnicko ciscenje dobro odradjeno. Pa ti fakat nisi normalan. Jeli i bombardovanje Srbije i vojna pomoc nama bilo odradjeno u tom duhu. Jesu li nam i 5 milijardi dali poslije rata na ruke, koje su SDA puleni otpuhali, u tom duhu. Mislim, do kada cemo vise izmisljati da su svi drugi krivi osim nas samih?

I lako je reci "na ovo ostalo ti odgovarati necu jer veze nemas sta pises". Na zalost taj stav, odnosno nedostatak spremnosti da se suocimo sa stvarnim i bolnim problemima, nam nece pomoci da se izvadimo iz govana. To vazi i za nas Bosance, i za ostale muslimane.
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#61

Post by T »

Na kraju krajeva, netolerancija je ta koju etiketiramo kao “ekstremizam”. Ne postoje jevrejski teroristi, ili islamski teroristi, ili katolički teroristi. Postoje samo teroristi koji zloupotrebljavaju religiju.


http://www.usembassy.ba/hlights/2002/bh/020923b0.htm
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#62

Post by Krugman »

Alfons Kauders wrote:Krugman, ti si novi ovdje, e ovako...

Nemoj nikom nista nikad objasnjavat - da su mogli sami skontat, skontali bi dosad, a ako nisu, nece nikad (ako imas pri ruci onaj tekst N.Filipovica iz SB o Aliji i Islamskoj deklaraciji, procitaj onu pricicu za Isusa i glupost).

Postoji naravno jos jedan, tipicno balkanski razlog - ljudi ne zele da cuju istinu, ljepse im je da vjeruju u ono sto im je draze, poput ljudi koji hoce da me ubiju kad im ja govorim kako je dugorocno vise stete islamu u BiH ucinjeno od strane SDA i reisa Cerica, no od strane agresora...

Inace, pravo su ti fini ovi postovi, al novi si, i tebi ce dosadit kad skontas s cim imas posla... Procitaj ono za Isusa i brdo...Obavezno... :D
Alfonso, vozdrica. Treba se neznanju i ignoranciji suprostavljati na svakom koraku. Nemoram ja nekome dokazati da nije upravu, ali nezelim nikome dozvoliti da me pravi budalom ili da zloupotrebljava neke stvari koje su meni vazne za pogresne svrhe. To da smo svi kolektivno uradili mnogo ranije, nebi bili u sranju u kojem se danas nalazimo. Pogledati cu tu pricicu za Isusa
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#63

Post by Alfons Kauders »

Krugman wrote: Alfonso, vozdrica. Treba se neznanju i ignoranciji suprostavljati na svakom koraku. Nemoram ja nekome dokazati da nije upravu, ali nezelim nikome dozvoliti da me pravi budalom ili da zloupotrebljava neke stvari koje su meni vazne za pogresne svrhe. To da smo svi kolektivno uradili mnogo ranije, nebi bili u sranju u kojem se danas nalazimo. Pogledati cu tu pricicu za Isusa
Kasno Marko na Kosovo stize... :-?

Uzalud se suprotstavljati gluposti i neznanju, jer se time izdvajas iz mase, a to nikad nije pametno. Zemlja u kojoj prema zadnjem popisu stanovnistva 1,1 mil. stanovnika nije zavrsilo osnovnu je osudjena na glupost i neznanje. Bolje se ne nervirati radi tog, tj. bolje je ne razmisljati o tome... Glava zaboli... :D
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#64 Re: nevjerovatno

Post by haris303 »

Krugman wrote:
haris303 wrote:
Krugman wrote: Pored toga Harise nisi mi odgovorio na tonu teza iznad. Nebi volio da se diskusija pretvori o moje objasnjavanje tebi. Posto ocigledno smatras da znas o cemu govoris, volio bih da i ti meni objasnis zasto grijesim iznad?
Ma nemam ja tebi sta odgovarati ne te stvari ..... jednostavno, nazadni Pakistan treba da ima nuklearno oruzje iz razloga jer ga ima napredna Indija, jer ga ima napredna Koreja, jer ga ima napredni Izrael, jer ga ima napredna Amerika ..... jer u prvom momentu kada nazadni Pakistan ne bude imao tog nuklearnog naoruzanja (a za tvoju informaciju, oni su podnijeli zrtvu da budu fukare a da imaju nuklearno naoruzanje) tog Pakistana neci biti na mapi .... ili da igraju na kartu povjerenja ... kao Srebrenica?!

Nisam znao da Pakistanu prijete Koreja i Izrael. To prvi put cujem. Slazem se da na relaciji izmedju Pakistana i Indije ima problema, i recimo neka to opravdava njihovu potrebu za nuklearnim oruzjem.

Medjutim sama cinjenica da jedan takav rezim i drustvo ima takvo oruzje opravdava interese Zapada da drzi tu situaciju pod okom, sto je bila moja poenta tebi.

S'obzirom da pokusavas nesto objasniti zao mi sto "nemas sta meni odgovarati ne te stvari". Nadao sam se dobroj diskusiji.

..... e da si jos eventualno cuo za zakon spojenih posuda bilo bi super .... momcino, u kontekstima globalne politike muha kada prne u arapskoj pustinji odrazi se na rad krila leptira u okolini Pentagona ..... ah, nebitno .... vi ste humanisti ....
Last edited by haris303 on 30/07/2005 18:59, edited 1 time in total.
dr.
Posts: 436
Joined: 04/06/2005 13:32

#65

Post by dr. »

danas wrote:@dr.
kao prvo, koliko ja znam, islam ne znaci mir, vec znaci "poniznost" (pred bogom). na engleskom "submission".

drugo, ne znam zasto se izrael, IRA i ostale koje spominjes ne bi trebali zvati jevrejskim ili katolickim teroristima. oni nastupaju u ime svojih religija i pripadnici su tih religija (judaizma i katolicanstva), plus u ime nacionalistickih interesa, bas kao i clanovi al-kaide. mislim da bi bilo sasvim korektno zvati ih teroristima, sa njihovim religioznim predznakom, jer oni to u osnovi i jesu. ja nemam nista protiv da se SDS zove pravoslavnim teroristima, jer je pravoslavlje odigralo veliku ulogu u uoblicavanju njihovih politickih ciljeva kao i nacina na koji ih ostvaruju. zasto ne zvati stvari pravim imenom?
@Danas, izgleda da nisi pazljivo procitao ili da nisi shvatio moj post. Ja sam rekao da islam znaci mir misleci na sustinu te religije, a ne na prevod rijeci i onda sam naveo pravilo sa selamom i tu sam rekao da selam u prevodu znaci mir, kao i pravilo da se ne smije ubijati nevin covjek, jer je to kao da si pobio covjecanstvo. A to je stroga Allahova naredba.

A poenta mog posta je bila da se islam kao religija ne moze vezati sa terorizmom, jer je to dvoje u kontradikciji.
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#66

Post by haris303 »

dr. wrote:
danas wrote:@dr.
kao prvo, koliko ja znam, islam ne znaci mir, vec znaci "poniznost" (pred bogom). na engleskom "submission".

drugo, ne znam zasto se izrael, IRA i ostale koje spominjes ne bi trebali zvati jevrejskim ili katolickim teroristima. oni nastupaju u ime svojih religija i pripadnici su tih religija (judaizma i katolicanstva), plus u ime nacionalistickih interesa, bas kao i clanovi al-kaide. mislim da bi bilo sasvim korektno zvati ih teroristima, sa njihovim religioznim predznakom, jer oni to u osnovi i jesu. ja nemam nista protiv da se SDS zove pravoslavnim teroristima, jer je pravoslavlje odigralo veliku ulogu u uoblicavanju njihovih politickih ciljeva kao i nacina na koji ih ostvaruju. zasto ne zvati stvari pravim imenom?
@Danas, izgleda da nisi pazljivo procitao ili da nisi shvatio moj post. Ja sam rekao da islam znaci mir misleci na sustinu te religije, a ne na prevod rijeci i onda sam naveo pravilo sa selamom i tu sam rekao da selam u prevodu znaci mir, kao i pravilo da se ne smije ubijati nevin covjek, jer je to kao da si pobio covjecanstvo. A to je stroga Allahova naredba.

A poenta mog posta je bila da se islam kao religija ne moze vezati sa terorizmom, jer je to dvoje u kontradikciji.


.... eeeee, al zato treba Kur'an procitati .... a ne osjecati se uzvisenim jer ne pripadas zaostalim religijskim krugovima .... il smo mi mozda napredni u njihovim ocima?!
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#67

Post by haris303 »

".....jesam procitala sam ih, davnih dana. nista posebno. biblija je teska perverzija od knjige, a kur'an je svakako napisan bolje. ali sva moralnost koju mozemo naci u ovim knjigama je postojala i prije njih, tako da me se zaista nisu dojmile...."

...e pa super, onda nemamo ni sta da pricamo .... uostalom sta ti imas pametno da cujes od ustasko-siptarsko-fundamentalisticko-teroristicko-vatikansko-teheranskog bojovnika @harisa303 .... sve vec znas i neka ti je sretno ....
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#68 Re: nevjerovatno

Post by Krugman »

haris303 wrote:
Krugman wrote:
haris303 wrote: Ma nemam ja tebi sta odgovarati ne te stvari ..... jednostavno, nazadni Pakistan treba da ima nuklearno oruzje iz razloga jer ga ima napredna Indija, jer ga ima napredna Koreja, jer ga ima napredni Izrael, jer ga ima napredna Amerika ..... jer u prvom momentu kada nazadni Pakistan ne bude imao tog nuklearnog naoruzanja (a za tvoju informaciju, oni su podnijeli zrtvu da budu fukare a da imaju nuklearno naoruzanje) tog Pakistana neci biti na mapi .... ili da igraju na kartu povjerenja ... kao Srebrenica?!

Nisam znao da Pakistanu prijete Koreja i Izrael. To prvi put cujem. Slazem se da na relaciji izmedju Pakistana i Indije ima problema, i recimo neka to opravdava njihovu potrebu za nuklearnim oruzjem.

Medjutim sama cinjenica da jedan takav rezim i drustvo ima takvo oruzje opravdava interese Zapada da drzi tu situaciju pod okom, sto je bila moja poenta tebi.

S'obzirom da pokusavas nesto objasniti zao mi sto "nemas sta meni odgovarati ne te stvari". Nadao sam se dobroj diskusiji.

..... e da si jos eventualno cuo za zakon spojenih posuda bilo bi super .... momcino, u kontekstima globalne politike muha kada prne u arapskoj pustinji odrazi se na rad krila leptira u okolini Pentagona ..... ah, nebitno .... vi ste humanisti ....
"u kontekstima globalne politike muha kada prne u arapskoj pustinji odrazi se na rad krila leptira u okolini Pentagona". Jah, jah. Sve prazne floskule, narcisticka palamudjenja, sve sam diverzije od srzi problema. De reci nam jos, koliko puta dnevno Bush zove Sharona na telefon da ga pita smije li cackati nos? Ocigledno u nedostatku argumenata nisi spreman odgovoriti ni na jednu moju poentu.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#69

Post by zlata »

Krugman: Po mom misljenju problem uveliko lezi u muslimanima i frustraciji koja kljuca u islamskom svijetu zbog nesklada izmedju vjerovanja da je islam moralno i prakticno superiorniji i cinjenice da je islamski svijt danas na dnu civilizacijske ljestvice
Ma previse si inspiriran Bernard Lewis-ovim supljim pricama.
Ova teorija je tol'ko obojena sovinizmom, toliko obojena neo-racizmom... a la "Sukob Civilizacija"...toliko nelogicna...i psiholoski i kako god...da ne mogu vjerovati da ljudi mogu tako nesto i dalje prepricavati.

Pa ispada...da su sva logika svijeta vazi za ovaj Dunjaluk...ali ne za muslimane. Oni su baska. Oni drukcije razoniraju, oni su motivirani osvetom, frustracijama.

Koja to budala jos vjeruje...DA ljudi idu ratovati ZA BOGA. Sto mi nismo ratovali "za Allaha" jos i prije Milosevica i Karadzica? Neg'od jedan'put...pocese tekbirati..."za nezavisnu BiH".

Dragi moj Krugman...covjecanstvo je univerzalno. Ne razmisljaju muslimani drukcije. Isto k'o jedan Palestinac, jedan Iracanin, I JA SAM FRUSTRIRANA. Ali nisam frustrirana zato sto se Islam nije dokaz'o "superiorniji", nego zato sto se vec stoljecima neko igra sa mojom sudbinom..."u ime Islama", ili "da bi spasio Europsku Civilizaciju od Islama", i ja sam tu nemocna. Tvoja predpostavka o "muslimanskim frustracijama" jeste...da je zapadna "kriscanska civilizacija" dokazano superiornija. Jel'stvarno smatras zapad "kriscanskom civilizacijom"..i kriscanstvom kao kljucnim elemntom u razvoju zapada? Ako je tako...sto SAD ili Kriscanstvo ne spasi Latinsku Ameriku. . Pa *ebo ga ti...do prije 20 godina...nazadniji od mnogih "muslimanskih" zemalja!

Da se nisu Irci bili digli na noge prije 100+, i poceli terorizirati Engleze svukud...od Britanije...pa cak preko SAD-Kanadske granice...jel'mislis da bi danas bili nezavisna drzava? Pa sto onda Englezi ne dozvole pripojenje Sj.Irske nezavisnoj Irskoj? Jel' zato sto su Irci "teroristi, Katolicki fanatici, frustrirani, zaostai primitivni katolici, cija dostignuca nisu u skladu sa njihovim uvjerenjem da je Rim pravi centar svijeta"?

Irska danas nebi bila to sto jeste...da se nisu i "terorom" odupirali Englezima. "Teror" nad civilima je nazalost jedan oblik ratovanja. Zato smo imali Uskoke, Cetnike, IRA...pa haj'mo dalje! Zasto danas civili...a ne samo vojska? Zato sto smo "globalizirana" "glasacka drustva", u kojima mediji posvete 30 sekundi palom vojniku, a 5 minuta "teroriziranom" civilu.

Da su Amerikanci zel'li dobro Iracanima...nebi Saddama bili kumovali kao "svog coj'ka" jos prije 40+ godina. I on, i Osama, i Noriega, i Milosevic, su bili njihovi ljudi.
Govoris mi o njihovim "dobrim" namjerama. Kakvim namjerama? Na televizijskim ekranima su promatrali kako 200 000 ljudi crkaje...i sad izigravaju dobrotane.

Nisu "mogli" maknuti malim prstom pa spas'ti desetinu tih zivota...a sad toboze...o'sli u Afganistan...oslobadjati zene od nepravdi. STO NE UDJU U SAUDIJSKU ARABIJU PA NE OSLOBODE SAUDIJCE OD SAUDIJA i nepravdi koje isti Amerikanci potiho kumuju vec 60 godina?

Ja sam u zivota vid'la vrlo malo politickog idealizma...zelim reci...politicara koji su motivirani idealima. Sve drugo je strategija, interes, "after thought". Znam 100%...da je prvih 25 godina komunizma u bivsoj YU bilo obojeno tim idealima...ali i tada je ljudska priroda pocela probijati kroz idealizam: INTERES. Jel'to u medjunarodnim odnosima ne zovemo "Realizam".

Smatramo te muslimane teroriste ludjake, fanatike...a sjetimo se onog Americkog fudbalera...koji je odbio $$$ milijunski ugovor...da bi se borio u Afganistanu. Tamo je namah i pogin'o. Sta je njega motiviralo? Patriotizam? Dobrota...zelja da "oslobodi" Afganistance od Talibanaca? Pa sta je cinio na tom planu i prije 9-11? Kol'ko je pomag'o Afganistanskoj opoziciji u borbi protiv Talibana prije neg'sto su pala ona dva tornja? Ko je tu osvetoljubiv...i frustriran? Muslimanski primitivac...ili "civilizacijski vitez"!!!! Kol'ko su ga tek mediji proslavili. Ma i mrtav im je bio na naslovnicma vaznih listova...kao HEROJ!

I jos moram dodati...Krugman...stalo nam je DO NASIH 200 000 ZRTAVA...i da nam je taj milostivi "zapad" dozvolio da se naoruzamo...sumnjam da bi ih tol'ko bilo pod crnom zemljom. Samo kao i uvjek, muslimanima se ne smije dati puska...ni za samoobranu....jerbo....MA CISTI RACIZAM. Kraj price!!
Last edited by zlata on 30/07/2005 19:55, edited 2 times in total.
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#70 Re: nevjerovatno

Post by haris303 »

Krugman wrote:
haris303 wrote:
Krugman wrote:
Nisam znao da Pakistanu prijete Koreja i Izrael. To prvi put cujem. Slazem se da na relaciji izmedju Pakistana i Indije ima problema, i recimo neka to opravdava njihovu potrebu za nuklearnim oruzjem.

Medjutim sama cinjenica da jedan takav rezim i drustvo ima takvo oruzje opravdava interese Zapada da drzi tu situaciju pod okom, sto je bila moja poenta tebi.

S'obzirom da pokusavas nesto objasniti zao mi sto "nemas sta meni odgovarati ne te stvari". Nadao sam se dobroj diskusiji.

..... e da si jos eventualno cuo za zakon spojenih posuda bilo bi super .... momcino, u kontekstima globalne politike muha kada prne u arapskoj pustinji odrazi se na rad krila leptira u okolini Pentagona ..... ah, nebitno .... vi ste humanisti ....
"u kontekstima globalne politike muha kada prne u arapskoj pustinji odrazi se na rad krila leptira u okolini Pentagona". Jah, jah. Sve prazne floskule, narcisticka palamudjenja, sve sam diverzije od srzi problema. De reci nam jos, koliko puta dnevno Bush zove Sharona na telefon da ga pita smije li cackati nos? Ocigledno u nedostatku argumenata nisi spreman odgovoriti ni na jednu moju poentu.
...pa to sto ti vjerujes da tristo (i kusur) milionskim rudnikom koji se zove SAD NE upravlja veliki gazda sa obala Sat el Araba i Nila (koji se odaziva na ime A. Saron) je tvoja stvar ... ja zaista u toj polemici ne zelim da ucestvujem.....
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#71

Post by danas »

@haris303

opet karikiras stvari... sad sam ja "pametna i sve znam" a ti si poceo ovu debatu o tome ko je i kakav vjernik -- jer ocigledno, TI znas najbolje da li je patrijarh pavle istinski vjernik ili ne. ako su sve ove vjere tako miroljubive, uopste mi nije jasno odakle ikada ikakav sukob. jer je eto ratovanje i ubijanje oprecno vjeri... kako mi samo nije palo na pamet da su al-kaida, IRA, SDS i bush svi samo jedna zamaskirana ateisticka grupa...

mislim da je neozbiljno govoriti da karadzic, bush, sharon, bin-laden, itd. nisu "inspirisani" svojom vjerom. da li oni interpretiraju svoje svete knjige tacno ili ne, da li ih "zloupotrebljavaju" ili ne, nije na meni da sudim. ali cinjenica je da ih oni spominju i da su ovi ljudi "deklarisani" vjernici, i zasto ih i ne zvati tako. oni vjeruju da ih je bog stvorio, vjeruju u raj i dzennet kao nagradu za svoja ovozemaljska djela, i po svakoj definiciji vjernika oni su vjernici. oni sebe zovu vjernicima, i sad ces ti harise da kazes partijarhu pavlu ili bin-ladenu da su oni -- sta -- ateisti?!?

u svakoj svetoj knjizi ima lijepih stvari, ali ima i "branite se od nevjernika", i "oko za oko i zub za zub"... jer kad sve ove pitas, od karadzica do bin-ladena, ma svi se "brane" i "svete za nepravdu"...
Cvako
Posts: 65
Joined: 09/10/2004 09:25

#72 Re: nevjerovatno

Post by Cvako »

haris303 wrote:
Krugman wrote:
haris303 wrote:
..... e da si jos eventualno cuo za zakon spojenih posuda bilo bi super .... momcino, u kontekstima globalne politike muha kada prne u arapskoj pustinji odrazi se na rad krila leptira u okolini Pentagona ..... ah, nebitno .... vi ste humanisti ....
"u kontekstima globalne politike muha kada prne u arapskoj pustinji odrazi se na rad krila leptira u okolini Pentagona". Jah, jah. Sve prazne floskule, narcisticka palamudjenja, sve sam diverzije od srzi problema. De reci nam jos, koliko puta dnevno Bush zove Sharona na telefon da ga pita smije li cackati nos? Ocigledno u nedostatku argumenata nisi spreman odgovoriti ni na jednu moju poentu.
...pa to sto ti vjerujes da tristo (i kusur) milionskim rudnikom koji se zove SAD NE upravlja veliki gazda sa obala Sat el Araba i Nila (koji se odaziva na ime A. Saron) je tvoja stvar ... ja zaista u toj polemici ne zelim da ucestvujem.....
SVAKA CAST!!!
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#73

Post by haris303 »

danas wrote:@haris303

opet karikiras stvari... sad sam ja "pametna i sve znam" a ti si poceo ovu debatu o tome ko je i kakav vjernik -- jer ocigledno, TI znas najbolje da li je patrijarh pavle istinski vjernik ili ne. ako su sve ove vjere tako miroljubive, uopste mi nije jasno odakle ikada ikakav sukob. jer je eto ratovanje i ubijanje oprecno vjeri... kako mi samo nije palo na pamet da su al-kaida, IRA, SDS i bush svi samo jedna zamaskirana ateisticka grupa...

mislim da je neozbiljno govoriti da karadzic, bush, sharon, bin-laden, itd. nisu "inspirisani" svojom vjerom. da li oni interpretiraju svoje svete knjige tacno ili ne, da li ih "zloupotrebljavaju" ili ne, nije na meni da sudim. ali cinjenica je da ih oni spominju i da su ovi ljudi "deklarisani" vjernici, i zasto ih i ne zvati tako. oni vjeruju da ih je bog stvorio, vjeruju u raj i dzennet kao nagradu za svoja ovozemaljska djela, i po svakoj definiciji vjernika oni su vjernici. oni sebe zovu vjernicima, i sad ces ti harise da kazes partijarhu pavlu ili bin-ladenu da su oni -- sta -- ateisti?!?

u svakoj svetoj knjizi ima lijepih stvari, ali ima i "branite se od nevjernika", i "oko za oko i zub za zub"... jer kad sve ove pitas, od karadzica do bin-ladena, ma svi se "brane" i "svete za nepravdu"...

.... haj ako budes dolazila javi mi se sa gavrom u paketu pa da kojesta razjasnimo :D .... sreco moja, da bi neko imao muda i smio reci da toliko poznaje Kur'an pa da ga tumaci, treba barem da poznaje stvari koje trebaju redovnom profesoru na Teoloigiji na predmetu Tefsir .... posto si diskonektovana od toga ja cu tebi to rado uz kafu da objasnim.....ni najmanje ja ne sumnjam u tvoje casne namjere ..... ali ti veze o ovim stvarima nemas .....ocigledno....
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#74

Post by gavrilo »

haris303 wrote:.... haj ako budes dolazila javi mi se sa gavrom u paketu pa da kojesta razjasnimo :D .... sreco moja, da bi neko imao muda i smio reci da toliko poznaje Kur'an pa da ga tumaci, treba barem da poznaje stvari koje trebaju redovnom profesoru na Teoloigiji na predmetu Tefsir .... posto si diskonektovana od toga ja cu tebi to rado uz kafu da objasnim.....ni najmanje ja ne sumnjam u tvoje casne namjere ..... ali ti veze o ovim stvarima nemas .....ocigledno....
ej bolan... nemoj da mi napadas danas :shock: po mom misljenju ona i te kako ima veze o tim stvarima. ali o tome cemo uz pivu :wink:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#75

Post by danas »

haris303 wrote: .... haj ako budes dolazila javi mi se sa gavrom u paketu pa da kojesta razjasnimo :D .... sreco moja, da bi neko imao muda i smio reci da toliko poznaje Kur'an pa da ga tumaci, treba barem da poznaje stvari koje trebaju redovnom profesoru na Teoloigiji na predmetu Tefsir .... posto si diskonektovana od toga ja cu tebi to rado uz kafu da objasnim.....ni najmanje ja ne sumnjam u tvoje casne namjere ..... ali ti veze o ovim stvarima nemas .....ocigledno....
ma neka mene sa mojih 50 kila 'vamo...
i posto ja veze nemam, a ti ocigledno imas, zasto sve ovo sto si apsolvirao na predmetu tefsir ne objasnis bin-ladenu, pa mu jos usput i pokazi da on nije musliman kako misli da jeste. pa onda objasni i karadzicu da on nije pravoslavac, a mozes skoknuti i do gotovine pa i njemu lijepo objasni da on nije nikakav katolik. bice ti svi zahvalni do groba sto si im otvorio oci. :-)
Post Reply