Islamski teroristi i islamski terorizam

T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#101

Post by T »

kojsino wrote:Ne postoje islamski teroristi, vec samo teroristi.
A termin islamski teroristi je obicna manipulacija,
sa obje strane i od strane ekstremnih islamista
i "druge" strane..
Upravo tako
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#102

Post by PR80. »

Naravno da ne postoje islamski teroristi, ali dodji pa pitaj bilo koga na Zapadu pa ces vidjeti kakav pogled imaju.
Licno mislim da jedan od vecih problema na Zapadu jeste sto ljudi vjeruju vise u svoje medije nego u Boga, a upravo ti mediji se okrecu onako kako im puse vjetar.
Bilo kakav dogadjaj, ako mogu, usmjeriti ce ga protiv "islamskih terorista", mada za mene taj pojam nije nikad postojao niti ce.
Duh bez sjekire
Posts: 108
Joined: 14/08/2005 14:59

#103 Re: Islamski teroristi i islamski terorizam

Post by Duh bez sjekire »

T wrote:Ja mislim, da koristenje ovakve terminologije, samo povecava mrznju prema islamskom
Npr, nakon teroristickih napada IRA-e, ETA-e i sl.nikada se nece procitati da je teroristicki napad izvrsila katolicka terosristicka organizacija, ili krscanska teroristicka organizacija i sl. Ako se u slucaju ovih (zapadnih) teroristickih organizacija, koristi samo ime teroristicke organizacije, zasto se ista stvar ne primjenjuje i u slucaju teroristickih organizacija koje cine muslimani? Mislim, da bi se tako manje sirila mrznja prema pripadnicima neke religije, a vise bi bila skoncetrisana na organizaciju koja je podmetnula neku bombu, pobila ljude i sl.

Sta vi mislite?
Vidim da je ova tema nenadano ozivila.Al-kaida je islamska teroristicka organizacija,glavni cilj joj je uspostava kalifata,jedinstvene islamske zemlje gdje bi valjda Osama bio kalif,kao mula Omar svoje vrijeme u Afghanistanu i drugi cilj joj je uspostava serijata u svakoj zemlji gdje su muslimani vecina.Oni su nadnacionalna vjerski orijentisana teroristicka mreza.Pripadnici Al-kaide su muslimani iz cijeloga svijeta bez obzira na rasu i nacionalnost,nazalost vjerovatno ima i Bosnjaka.I zato je naziv islamski terorista potpuno opravdan.A IRA i ETA su nacionalne grupe,koje se bore za nacionalne ciljeve,a ne na primjer za uspostavu svetog rimskog carstva,katolici iz drugih zemalja nemaju nikakve povezanosti sa njima,na primjer,Brazilci,Poljaci,kineski katolici,nemaju ama bas nikakve veze sa IRA.Za ETU je dobar primjer fudbalski klub Athletic Bilbao,inace njihova uzdanica i simbol,koji nikad u svojoj povijesti nije imao u klubu nijednog stranca,nijednog igraca koji nije Baskijac.Valjda cete uvidjeti da je misljenje dobrog dijela diskutanata pogresno.Treba se pitati,sta je razlog za postojanje islamskog terorizma,jedan od glavnih je sigurno taj da ga USA sponzorisu i promoviraju kao svog novog idealnog neprijatelja.
Zasto idealnog,zato sto je nejak i nema nikakve sanse u sukobu ali izgleda dovoljno strasno da se opravdaju desetine milijardi $ za vojni proracun.Tako da moze teci neverending war koji odrzava americku ekonomiju i gura USA naprijed.
Drugi razlog je nerazvijenost islamskog svijeta,demokratska i ekonomska.
Maltene da ne postoji nijedna demokratski razvijena islamska zemlja.A najveci dio i glavni jurisnici Al-kaide su Pakistanci,gdje je ekonomska situacija uzasna i vecina ljudi zivi ispod svake granice ljudskog dostojanstva i ja kad bih morao tamo zivjeti,postao bih bombas-samoubica.
Jos nesto o sukobu civilizacija,naravno da to postoji,(evo kako sam ja to dozivio;idem ja cestom kroz selo u centralnom Afghanistanu,onako normalnog izgleda,tene,kosulja,farmerke,relativno cist,izbrijan,nenaoruzan,ispred mene ide covjek koji me kao cuva,u prljavim caksirama sa konjskom dekom oko sebe,sa turbanom,poderanim sandalama,ogromnom bradom i naravno puskom,prilazi mu djevojcica 7-8 godina iz jedne kuce i sa osmjehom prinosi mu vodu,medzutim u tome trenutku ugleda mene i uz vrisak ispusta vodu i vristeci prestravljeno bijezi u kucu u panici)sto ne mora znaciti da ce se izroditi u masovna ubistva,nego ce se valjda strpljivim radom i doprinosom razumijevanju miliona ljudi nekako izgladiti.
Post Reply