Islamski sanovnik

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#26 Re: Islamski sanovnik

Post by Abu FEED el-Castro »

Braćo, nema vam fajde sad još hlopte za volea nabacivat :D
User avatar
USAblues
Posts: 1461
Joined: 15/06/2008 23:07

#27 Re: Islamski sanovnik

Post by USAblues »

fatamorgana wrote:U ime dežurnih V.D. ćafira, ima li slučajno ko kakav Islandski sanovnik ? 8-)
:lol: :lol:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#28 Re: Islamski sanovnik

Post by theTruePath »

svojnasvom wrote: Ako nekoga interesuje nešto bujrum, mogu da mu pogledam na arapskim sajtovima ima više toga.

Poslacu ti pp,pa ako moze da pomognes oko tumacenja :)
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#29 Re: Islamski sanovnik

Post by svojnasvom »

NIN wrote:Frojd :oops:

sve je u kiti! :wink:
Kad sam se budio tog martovskog jutra nisam bio ni svjestan koliko sam popularan.

Uzgred koliko ti imaš godina mali?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#30 Re: Islamski sanovnik

Post by arzuhal »

I vi BAŠ NIN-a uzeli za mrskog trola? :lol:

Inače, C.G.Jung je daleko bolji od učitelja, po tom pitanju :mrgreen:

''Hana i njene sestre''

- I šta je rekao psiholog?
- Rekao mi je da sam, kao žena, zavidna jer nemam penis. Šta ti misliš o tome?
- Ma, to su gluposti!
- Jel'?
- Naravno. Evo, ja sam muškarac i imam penis, a opet zavidim drugim muškarcima na penisu...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#31 Re: Islamski sanovnik

Post by fatamorgana »

"arzuhal"

''Hana i njene sestre''

- I šta je rekao psiholog?
- Rekao mi je da sam, kao žena, zavidna jer nemam penis. Šta ti misliš o tome?
- Ma, to su gluposti!
- Jel'?
- Naravno. Evo, ja sam muškarac i imam penis, a opet zavidim drugim muškarcima na penisu...
Nisam vidio taj film,a da ovaj što zavidi na (T)enisu nije bio topli brat?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#32 Re: Islamski sanovnik

Post by NIN »

arzuhal wrote:I vi BAŠ NIN-a uzeli za mrskog trola? :lol:

Inače, C.G.Jung je daleko bolji od učitelja, po tom pitanju :mrgreen:

''Hana i njene sestre''

- I šta je rekao psiholog?
- Rekao mi je da sam, kao žena, zavidna jer nemam penis. Šta ti misliš o tome?
- Ma, to su gluposti!
- Jel'?
- Naravno. Evo, ja sam muškarac i imam penis, a opet zavidim drugim muškarcima na penisu...
Dobar je Jung, al' bolji mi je Frojdac sto se ovih stvari tice - cojk zadaje pa kako kome... :D

@Atko, jarane moj, samo opusteno i bez srkleta. :)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#33 Re: Islamski sanovnik

Post by NIN »

Ellinor wrote:
atko wrote:nevjerovatno :shock:

neko se interesuje za tematiku tumacenja snova u islamu ... i onda se pojave dezurni V.D. cafiri da miniraju temju

i onda se moderator pridruzi miniranjma a usput i bezobrazno vrjedja. :-)


Znas sta NIN ... ovo ti personalno upucujem ...a ti shvati kao kritiku moderaciji pa me posalji u banovice...
al tvoj stav i netrpeljivost prema svemu sto ima dodira sa religijiom prelazi granicu ljudskosti i opste kulture.
Meni je uvijek bilo zanimljivo kako je moderator na podforumu religija čovjek koji nema nimalo tolerancije prema religijama i koji, doslovno, krši pravila foruma nekulturom i vrijeđanjem.

Može sad ban zbog komentarisanja rada moderacije.
Kaze ti Knjiga da ucis i citas pa eto, bujrum, mozda i skontas! :wink:
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#34 Re: Islamski sanovnik

Post by Teea »

bas nije istina sto gos`in Ellinor tvrdi.Ovdje ima bar 1000 aktivnih tema o islamu od pranja carapa u islamu do rastiranja vesa slaganja u ormar, uzimanja iz oramara i oblacanja istog.I sve ostale reliije do vjestica, jahova ,kriscanstva, pravoslavlja ne vidim u cemu se ogleda ta ne tolerancija?
Ipak mislim a i tvrdim da su najnetolerantniji prema ateistima jer se njihove teme uglavnom sve zatvore i brisu,vjerovatno iz razloga sto su vjernici brojniji pa se nalaze prozvanim i uvredjenim te vazda naprave zbrku da dodje do zatvaranja istih,za njih,provokativnih tema.

Al helem nejse jos se nije rodio ko je narodu ugodio pa ne vidim sto bi to bio NIN.Nije lako voditi posao sa dokonim narodom, isfrustriranim licnim nezadovoljstvima, koji dodju ovdje da ispraznjavaju svoje nezadovoljstvo i negativnu energiju.

Sto se tece uopste rada administracije Sa-x je za svaku pohvalu .Sriozno i strucno.I ako sam i sama bila banovana od strane istih.

:sax:
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#35 Re: Islamski sanovnik

Post by udrch »

fatamorgana wrote:
udrch wrote:
Ne pika se za ćafire..a ti si kao ćafir nekako prečest gost na vjerskim temama..nekako mi to ne ide pod ruku..
izlizo joj se miš,
A štos' ono ti peglo po ateizmu, tito dragi, 8-)
To je bila vjerska tema na PDF-u religija..tamo se uopšte nije govorilo o nevjerovanju, već o Islamu..nijedna druga religija nije spomenuta nijednom, ali Islama se dotakao svaki drugi post..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#36 Re: Islamski sanovnik

Post by fatamorgana »

udrch wrote:
fatamorgana wrote:
udrch wrote:
Ne pika se za ćafire..a ti si kao ćafir nekako prečest gost na vjerskim temama..nekako mi to ne ide pod ruku..
izlizo joj se miš,
A štos' ono ti peglo po ateizmu, tito dragi, 8-)
To je bila vjerska tema na PDF-u religija..tamo se uopšte nije govorilo o nevjerovanju, već o Islamu..nijedna druga religija nije spomenuta nijednom, ali Islama se dotakao svaki drugi post..
Pa ateizam se kao tema dotiče i religije, gdje je to trebao biti, na sportu? Kao što je primjetno na ovom pdf-u neuporodivo više se diskutuje o Islamu nego o drugim religijama. Zašto?
Zbog predominantnog broja tema o istom koje otvaraju pripadnici istog, što zbog diskutovanja i ramjenjivanja mišljenja ili postavljanja pitanja a nerijetko i radi i čistog prozelitizma.

Nisu ateisti na ovim temama inicirali rasprave o Islamu već je to uvijek počinjalo od strane vjernika.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#37 Re: Islamski sanovnik

Post by Abu FEED el-Castro »

Pa i ateizam je religija ;)
Manje organizovana, da, ali ipak. Ima svoje vjernike, svoje postulate, svetinje. Svetkovanje teorije evolucije. Vjerovanje u niz drugih teorija i pretpostavki s elegantnom naucnom ambalazom. U svakom slucaju ne bi trebalo upadati u diskriminaciju tih ljudi. :dance:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#38 Re: Islamski sanovnik

Post by fatamorgana »

Abu FEED el-Castro wrote:Pa i ateizam je religija ;)
Manje organizovana, da, ali ipak. Ima svoje vjernike, svoje postulate, svetinje. Svetkovanje teorije evolucije. Vjerovanje u niz drugih teorija i pretpostavki s elegantnom naucnom ambalazom. U svakom slucaju ne bi trebalo upadati u diskriminaciju tih ljudi. :dance:
Jel' ti ovo Ahmed i Nedžad došapnuo?
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#39 Re: Islamski sanovnik

Post by Abu FEED el-Castro »

Budimo realni. Cjelodnevno visednevno bdijenje na vjerskim temama iscrpilo je sve tvoje raspolozive kapacitete. Stoga odspavaj par sati s nadom da ce ti do sutra nadoci mastovitiji komentar :D
Haj' uzdravlje :)
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#40 Re: Islamski sanovnik

Post by krompir i riza »

NIN wrote:Frojd :oops:

sve je u kiti! :wink:
Image
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#41 Re: Islamski sanovnik

Post by Obskurni »

Znaci sada je nauka rame uz rame sa religijom i puna je teorija i pukih špekulacija ? :D
Rajvosa26
Posts: 135
Joined: 02/04/2010 08:39

#42 Re: Islamski sanovnik

Post by Rajvosa26 »

Ellinor wrote:
atko wrote:nevjerovatno :shock:

neko se interesuje za tematiku tumacenja snova u islamu ... i onda se pojave dezurni V.D. cafiri da miniraju temju

i onda se moderator pridruzi miniranjma a usput i bezobrazno vrjedja. :-)


Znas sta NIN ... ovo ti personalno upucujem ...a ti shvati kao kritiku moderaciji pa me posalji u banovice...
al tvoj stav i netrpeljivost prema svemu sto ima dodira sa religijiom prelazi granicu ljudskosti i opste kulture.
Meni je uvijek bilo zanimljivo kako je moderator na podforumu religija čovjek koji nema nimalo tolerancije prema religijama i koji, doslovno, krši pravila foruma nekulturom i vrijeđanjem.

Može sad ban zbog komentarisanja rada moderacije.
To ti je nesto slicno,kao i nasi politicari, vode drzavu a ne vole je, pa tako i on temu. Religija na nasim prostorima jeste postala prljavo oruzje protiv naroda, ali isto tako ako je neko postavio temu jer istinski vjeruje u svoju vjeru i zanima ga, ne treba praviti sprdacinu. MIslim da to nije fair play.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#43 Re: Islamski sanovnik

Post by Diwan »

krompir i riza wrote:
NIN wrote:Frojd :oops:

sve je u kiti! :wink:
Image
dobio je on odgovor ...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#44 Re: Islamski sanovnik

Post by NIN »

Nego, haj'mo sad ozbiljno pa da pitam sta je to islamski sanovnik? Ima li smisla da postoji islamski, krscanski, protestantski ili sanovnik Maja, a da svi tumace snove na razlicit nacin? Zar nije garant tacnosti tumacenja uniformnost i jednoznacnost? Brat bratu, izgleda da smisla nema ni na vidiku. Ljudi vole vjerovati svemu i svacemu iako, u to sam uvjeren, uvijek imaju dozu skepticizma. Medjutim, problem nastaje onda kada se tome pridoda identitet, narocito onda kada je svijet u ambivalentnom stanju identifikacije - nit' zna sta je, nit' zna gdje bi. Evo, recimo, da je neko postavio isto pitanje za slavenski ili germanski srednjovjekovni sanovnik i da sam uletio sa identicnom upadicom svi bi se poceli sprdati ali, posto se radi o islamskom prefiksu, onda to nije slucaj i nalaze se raznorazni razlozi da se ljudi, pogotov' oni sa malo jacom krizom identiteta, osjecaju uvrijedjenim i ugrozenim. Bujrum, jer, stalno trazenje povoda da se iskaze svoja uvrijedjenost ili ugrozenost, bez ijednog razumnog razloga posto istinskih povoda za takvo sto u nekoj ozbiljnoj formi nema, meni kazuje samo o labilnosti, nesigurnosti, neinformiranosti i krizi identiteta takvih osoba, a moglo bi se reci i grupa ljudi.

Istina je da postoje na hiljade sanovnika koji tumace snove po autorovom nahodjenju i tu sav smisao vjerodostojnosti staje. Ovi laicki sanovnici su koncipirani po principu 'pamti koincidencije, a zanemaruj vecinu dogadjaja koji se ne poklapaju'. Jedini sanovnici koji su temeljili svoje tumacenje na kakvoj-takvoj metodici su bile analize snova zacetnika psihoterapije s pocetka proslog vijeka - Junga, Freuda i Adlera, pa otud i rekoh da je sve u nagonu za reprodukcijom sto je, zapravo, prilicno tacno!

A to sto vam je na ovom podforumu moderator cija se uvjerenja i pogledi na svijet ne poklapaju sa vasim, e tu vam ne mogu pomoci. Nije zgorega napomenuti i to da se svako malo mnogi ovdje vole pobuniti kako neki nevjernici vise na njihovom podforumu pa da ih priupitam onda, a cemu toliki mazohizam da se visi na jednom podforumu gdje vam je moderator cafir i neznalica?

I da, hocete li se sutra uvrijediti kada neko kaze da islamske banke lazu kada kazu da ne uzimaju kamate i da svoje usluge naplacuju 2-3 puta skuplje od nekih evropskih banaka? Ili, recimo, kada kazem da je islamski telefon (oni folovi gdje imas Kuran) bezze u odnosu na iPhone?

Evo, da opet ponovim i kazem da je islamski sanovnik ubleha! :D
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#45 Re: Islamski sanovnik

Post by Ateista »

Abu FEED el-Castro wrote:Pa i ateizam je religija ;)
Manje organizovana, da, ali ipak. Ima svoje vjernike, svoje postulate, svetinje. Svetkovanje teorije evolucije. Vjerovanje u niz drugih teorija i pretpostavki s elegantnom naucnom ambalazom. U svakom slucaju ne bi trebalo upadati u diskriminaciju tih ljudi. :dance:
Potpuno pogresno, jedino zajednicko ateistima je nevjerovanje u boga, sve ostalo zavisi od osobe do osobe, ne postoje institucije, teorije koje se podrazumijevaju, cak ni evolucija se ne podrazumijeva pod ateizmom niti bilo sta drugo.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#46 Re: Islamski sanovnik

Post by NIN »

Ateista wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Pa i ateizam je religija ;)
Manje organizovana, da, ali ipak. Ima svoje vjernike, svoje postulate, svetinje. Svetkovanje teorije evolucije. Vjerovanje u niz drugih teorija i pretpostavki s elegantnom naucnom ambalazom. U svakom slucaju ne bi trebalo upadati u diskriminaciju tih ljudi. :dance:
Potpuno pogresno, jedino zajednicko ateistima je nevjerovanje u boga, sve ostalo zavisi od osobe do osobe, ne postoje institucije, teorije koje se podrazumijevaju, cak ni evolucija se ne podrazumijeva pod ateizmom niti bilo sta drugo.
Razlog takvog misljenja je to sto mnogi ne znaju definisati pojam religije iako, pazi apsurda, osjecaju da su pripadnici iste. :wink:
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#47 Re: Islamski sanovnik

Post by bijela »

NIN wrote:Nego, haj'mo sad ozbiljno pa da pitam sta je to islamski sanovnik?
...
Evo, da opet ponovim i kazem da je islamski sanovnik ubleha! :D
u prilog napisanome, oni koji znaju sjetit će se kur'anskog/starozavjetnog kazivanja o Jusufu, a.s., koji tumačio san faraonu (nemuslimanu).

offtopic:
a što se tiče NIN-a, poenta je u tome što riječi nekih forumaša nemaju težinu (pa nikog puno i ne interesuje šta govore),
dok drugih (u ovom slučaju i NIN-a) imaju, i to veliku. zbog toga se na njegove (koji je uz to i moderator) riječi gleda sa više pažnje.
jednostavno, od prve grupe ljudi ne očekuješ ništa, od druge očekuješ mnogo i rado čitaš njihove postove, čak i onda kada se nužno ne slažeš.

i inače, kao što NIN misli da su na njegove riječi negodovali ljudi sa krizom identiteta,
tako ja mislim da su šarlatanski kratko"duhoviti" odgovori na postove koji su prema našem mišljenju ublehaški (a što često i sama uradim) odraz čovjekove arogancije koja čuči u nama svima.
koja razlika između posta "sve je u kiti" i ovog kojeg sada citiram.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#48 Re: Islamski sanovnik

Post by fatamorgana »

"NIN"

Evo, da opet ponovim i kazem da je islamski sanovnik ubleha! :D
Pa naravno da je ubleha, svi ljudi sanjaju na sličan način , pripadnici bilo koje vjerske grupe ne sanjaju drukčije snove od onih koji nisu vjernici, znači onda se i za eventualno tumačenje istih može primijeniti univerzalan metod, naravno baziran na psihološkom tumačenju podsvjesnog (S.Frojd, C.G. Jung, etc) a ne na rekla-kazala.
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#49 Re: Islamski sanovnik

Post by svojnasvom »

"Nema diplomatije u islamu". (Šejh Zlaja) :sax:

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#50 Re: Islamski sanovnik

Post by arzuhal »

bijela wrote:
NIN wrote:Nego, haj'mo sad ozbiljno pa da pitam sta je to islamski sanovnik?
...
Evo, da opet ponovim i kazem da je islamski sanovnik ubleha! :D
u prilog napisanome, oni koji znaju sjetit će se kur'anskog/starozavjetnog kazivanja o Jusufu, a.s., koji tumačio san faraonu (nemuslimanu).
Da se malko nadovežem (''Ta nisu ljudi konop, pa da se nadovežeš!'', rekla bi moja profesorica :mrgreen: )...

Valjalo bi, i zbog same teme i zbog razmišljanja ljudi i neke jasnije predstave, razdvojiti dvije stvari, jednu od druge: (1) ''islamski sanovnik'' i (2) islamsko poimanje snova ili njihovo mjesto u islamu.

Što se tiče ovog drugog, @bijela je već navela slučaj Jusufa, alejhi-selam, poslanika Božijeg kojem je dato znanje tumačenja snova. Osim toga, u Kur'anu se na više mjesta spominju snovi: istiniti san Muhammeda, alejhi-selam, o oslobođenju Mekke ili Ibrahimov, alejhi-selam, san o kurbanu.
Osim Kur'ana, o snovima i njihovom mjestu (važnosti) ima itekako riječi i u hadiskoj predaji. Snovi se smatraju jednim dijelom (karakteristikom) poslanstva.

Dakle, snovi imaju svoje mjesto u životu nekog muslimana.

U čemu je, onda, problem? U tome što se ti snovi, najgrublje rečeno (radi lakšeg dohvaćanja), mogu podijeliti u dvije skupine: snovi kod kojih je uzrok u nama (nefsanski snovi koje određuje naša svijest, podsvijest, duša, strasti, itd.) i snovi čiji je uzrok izvan nas (na način vjerovanja u Onostrano, u gajb, nevidljivo).

I tu je sav belaj! :mrgreen:

Ovom prvom vrstom snova se bavio Frojd i čitava plejada psihoanalitičara do dana današnjeg. Oni, naravno, ne prihvataju da postoje snovi (odnosno njihovi uzroci) izvan tih i takvih, samim tim i da san može biti (recimo) božansko nadahnuće Živog Boga Koji Jest. A muslimani vjeruju da je sasvim ok da se psihoanaliza bavi (i čak uspješno!) prvom vrstom snova, onih snova koje nam servira podsvijest, nakupljene frustracije, želje, itd. ali time ne smatraju da je priča o snovima završena, naprotiv.

Ipak, o sintagmi ''islamski sanovnik'' se da raspravljati (na više načina). Prije svega, islam ne dijeli snove na islamske, kršćanske, jevrejske, idolopokloničke, itd. nego na (opet sasvim grubo podijeljeno) istinite i lažne. Snovi dolaze svim ljudima, jednako kao što je Kur'an došao svim ljudima, cijelom čovječanstvu. Odnos prema snovima se, onda (uvjetno), može i slično posmatrati (nekom analogijom) kao što postoje različiti odnosi prema Kuranu - za muslimane je Kur'an Božija objava cijelom čovječanstvu (ne samo ''muslimanima''), a za nemuslimane to je, uglavnom, knjiga koju je napisao Muhammed (ili neko sličan njemu), sam ili u ko-autorstvu sa nekim, itd. i vrijedi samo za muslimane.

Za muslimane, dakle, doista i ne postoji nikakav ''islamski'' sanovnik. Ibn Sirin, jedan od islamskih učenjaka rane generacije koji se ''bavio'' tumačenjem snova, svoj sanovnik je nazvao ''Veliki tumač snova'', bez prefiksa ''islamski''. Danas, očito, ljudi koji kažu i traže ''islamski sanovnik'' pod tim misle i tragaju za konkretnom knjigom čija se tumačenja snova prvoredno oslanjaju na kur'ansku i sunnetsku simboliku, razdvajući to od psihoanalize i savremene psihologije (ili bilo čega drugog).
E o tome, dakle, u čemu je autentičnost neke konkretne knjige koja bi trebala biti sanovnik (''islamski''), se da raspravljati, ali ja osobno, iskreno, nemam znanja o tome, pa ne bih mogao ništa reći. O tome može neko ko ima znanje ili neko ko ga nema, ali opet voli govoriti :)
Post Reply