Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Locked
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#51 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by jahh »

sadie_forever wrote:Image

Ovdje vidimo da veci dio muslimana podrzava serijat,najmanje azerbedjanci ali i tu 8% sto je znacajno,ne vjerujem da bilo gdje na zapadu podrska krscanskoj vjerskoj vladi prelazi 10%

muslimanka jesam ali islam mora proci reforme neke
A koji bi to zakon trebali podrzavati muslimani, da ne bi slucajno demokratiju? :-) U vaktu mog dede bi to bio socijalizam.

Hvala Allahu muslimani imaju svoj zakon, ne trebaju im drugi izmisljeni zakoni.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#52 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

jahh wrote:
Hvala Allahu muslimani imaju svoj zakon, ne trebaju im drugi izmisljeni zakoni.
Muslimani nisu Borg, vec prilicno heterogena grupa, razlicitih nacija, rasa, sa razlicitim historijskim iskustvima i razlicitim sklonostima.
Ali to nije tema emisije.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#53 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by insomnia78 »

seln wrote:
insomnia78 wrote:Pa ko uopste spominje ljude koji zive i rade tu?
Slucajno su i oni imigranti. I ja i ti takodje. Stvar je samo u tome da smo nas dvojica dosli koju godinu prije ovih taze imigranata.
Ili, kako rece jedan njemacki kabaretist, "tek sest mjeseci zivim u Berlinu i vec mrzim sve koji su dosli poslije mene".
Razlika je u necemu drugom: koliko je jedna zemlja u datom trenutku spremna primiti imigrante i koliko su ti imigranti spremni ili sposobni za integraciju.
I to nema veze s vjerom. Tacno je da je integracija Afrikanaca teza, ali to je posljedica njihove zaostalosti, a ne vjeroispovijesti.
Da, samo sto oni svoju vjeroispovjest uvijek isturaju u prvi plan
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#54 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

insomnia78 wrote:
seln wrote:
insomnia78 wrote:Pa ko uopste spominje ljude koji zive i rade tu?
Slucajno su i oni imigranti. I ja i ti takodje. Stvar je samo u tome da smo nas dvojica dosli koju godinu prije ovih taze imigranata.
Ili, kako rece jedan njemacki kabaretist, "tek sest mjeseci zivim u Berlinu i vec mrzim sve koji su dosli poslije mene".
Razlika je u necemu drugom: koliko je jedna zemlja u datom trenutku spremna primiti imigrante i koliko su ti imigranti spremni ili sposobni za integraciju.
I to nema veze s vjerom. Tacno je da je integracija Afrikanaca teza, ali to je posljedica njihove zaostalosti, a ne vjeroispovijesti.
Da, samo sto oni svoju vjeroispovjest uvijek isturaju u prvi plan
Tacno, ali i to je posljedica zaostalosti.
Mozemo li se sloziti oko toga da obrazovani ljudi uglavnom vise cijene individualizam?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#55 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by animals »

seln wrote:
animals wrote: kad vidis dvije djevojcice u parku punom djece..
i one nose marame na glavi i imaju 10 god..
i time jasno porucuju ostaloj djeci,
mi ne zelimo da se mjesamo sa vama , mi smo drugacije..
mi smo muslimanke, i ne zelimo da zivimo u naprednom drustvu,
mi zivimo u proslosti...
Ordinarna glupost.
Kakvu poruku salju djeca od 10 godina? Krivicu treba traziti kod roditelja.
Uostalom, u BiH maramu nose i mnoge katolikinje.
Nisam mislio na Bosnu..
Ali ako svoje dijete tjeras da nosi maramu iz vjerski
razloga u danasnjem vremenu, onda si zalutao u sadasnjost..idi onda lijepo u proslost odakle si i dosao..
na zapadu se djeca mijesaju rasno i nacionalno..
muslimanske curice placaju zivotom ako pokusaju da idu
u korak sa vremenom..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#56 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

animals wrote: Ali ako svoje dijete tjeras da nosi maramu iz vjerski
razloga u danasnjem vremenu, onda si zalutao u sadasnjost..idi onda lijepo u proslost odakle si i dosao..
na zapadu se djeca mijesaju rasno i nacionalno..
muslimanske curice placaju zivotom ako pokusaju da idu
u korak sa vremenom..
Und ausserdem sind sie frech im Supermarkt.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#57 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by animals »

seln wrote:
animals wrote: Ali ako svoje dijete tjeras da nosi maramu iz vjerski
razloga u danasnjem vremenu, onda si zalutao u sadasnjost..idi onda lijepo u proslost odakle si i dosao..
na zapadu se djeca mijesaju rasno i nacionalno..
muslimanske curice placaju zivotom ako pokusaju da idu
u korak sa vremenom..
Und ausserdem sind sie frech im Supermarkt.
Afgane ubi rodjenu sestru..
iz uvjerenosti u ispravnost islamski vrijednosti..
a mi cemo to nazvati islamofobiom..
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#58 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seldzuk »

Saul Alvarez wrote:Islamofobija je jedna od najglupljih rijeci ikad izmisljenih.
Ne postoji nista iracionalno u strahu od islama.
Niko normalan ne zeli zivjeti pod zakonima koje su izmislili nekakvi srednjovjekovni arapski pavijani.
A rimsko pravo je samo po sebi civilizovano, bez obzira što je priznavalo robove, njihovu kupovinu, nasljeđivanje i "uzgoj". A posjedovali su ih čak i "kokuzi". Mogli su prodavati i svoju stariju djecu u roblje ako im zafali para.
A što se tiče šerijatskog prava, ako već ne vjeruješ u ono što mi vjerujemo, mogao si se bar informisati u šta vjerujemo... da možeš voditi korektnu raspravu. Tema šerijata, bez obzira što se nametnula nije tema na ovom mjestu. A ne znam zašto se uopšte govori o autoritetu šerijatskog prava kada muslimana u Evropi niti ima toliko niti žele da uvode šerijat. A i kad bi ga negdje i uveli (a ne znam gdje bi to uopšte moglo biti) šerijatski propisi se ne odnose na nemuslimane.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#59 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seldzuk »

insomnia78 wrote:Ekonomski rast sa muslimanima? :lol: :lol: :lol:
A odakle će to doći jeftina radna snaga?
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#60 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seldzuk »

animals wrote:
seldzuk wrote:Možda da malo krenemo sa definicijama pojmova. Ni sam nisam znao da je termin star skoro 100 godina. https://en.oxforddictionaries.com/defin ... lamophobia. A ima i elaboracije u psihijatrijskom smislu: http://www.apa.org/monitor/2017/04/islamophobia.aspx.
Meni lično je bila najsmješnija situacija (koja u biti nije bila islamofobna, ali je odražavala prethodno postojanje predrasude) kada smo žena i ja upoznali jednu jako finu ženu - katolkinju. Kad je malo popričala s nama, ženi (koja je pokrivena) je rekla: Pa ti mi ne izgledaš kao da te se zlostavlja... :lol:
Kad svatis da je poenta u necemu drugom..
kad vidis dvije djevojcice u parku punom djece..
i one nose marame na glavi i imaju 10 god..
i time jasno porucuju ostaloj djeci,
mi ne zelimo da se mjesamo sa vama , mi smo drugacije..
mi smo muslimanke, i ne zelimo da zivimo u naprednom drustvu,
mi zivimo u proslosti...
Ovo što si spomenuo je možda njihovo shvatanja, a možda i samo tvoje. Da li se te djevojčice odgajaju na takav način ili im je to okolina nametnula. Ako je prvo onda je problem u neprovedenoj integraciji. Ne mogu da shvatim ljude koji žive u EU po 20 godina, a nisu naučili jezik. Pokrivanje je u islamu propis (kod nas se žene koje to žele obično pokriju na fakultetu ili kasnije, a on važi otprilike od 12. godine), kako će se prema tome odnositi u EU, vjerovatno će se u dogledno vrijeme izjasniti. Ovdje niko nikog (u većini slučajeva) ne sili ni da se pokriva ni da se skida, i najbolje je da tako i ostane.
A ovo za prošlost je samo tvoje (i još nekih) mišljenje. Islam nije za nazadak niti je ikada bio. To je samo u glavama nekih (nazadnih) ljudi.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#61 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seldzuk »

Krokodajl wrote:Boji se Europa da ćemo ih naćerat da peru guzicu.

Zato je Talijanima svejedno, oni je ionako peru.
:pisnuo:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#62 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by MUNAFIK »

Kako meni jedan drug, inace hrvat rece... "Ovi moji hrvati ne vole srbe nikako radi nacije i tih sukoba a vas(bošnjake) najviše ne vole radi vjere".
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#63 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seldzuk »

seln wrote:Uvodna napomena za moderatore: znam da postoje dvije ili tri teme stare 10 ili vise godina, vec sam pogledao, ali su postavljene sa pogresnom premisom. Jedna je sa znakom pitanja, sto dovodi u sumnju postojanje iste, a druga je postavljena bez opcija, dakle, islamofobija kao mrznja.
Bilo bi mi drago ako bi se tema razvila u pravcu ozbiljne diskusije, bez nadobudnih boraca sa obje strane, bez politikuma, fan klubova Orbana i ostalih desnicara, ali i bez dezurnih defender of islam.

Dakle, sta je u pitanju? Istinska fobija u medicinskim smislu oznacava iracionalni strah, pa je upitno koliko je naziv islamofobija odgovarajuci za pojavu koju bih prije nazvao ressentimentom, ne dovodeci u pitanje postojanje medicinske islamofobije kao straha pojedinca.
Ressentiment je, za razliku od fobije, vrlo cesto grupna pojava koja moze uzeti veci zamah, obicno u kriznim vremenima. Vrlo cesto postaje instrument politicke borbe (mislim da ne moram navoditi primjere), a kulminira u predizbornim vremenima. Populisti ga redovno koriste kao stepenicu u osvajanju vlasti, oznacavajuci grupu (famozni "c'est les autres") koji su krivi za losu ekonomsku, politicku, moralnu ili sigurnosnu situaciju.
Ponekad se populizam poklopi sa licnim ubjedjenjima politicara, koji vlastite predrasude uklopi u politicki duskurs. Svjez primjer:
SEKSARD - Predsjednik Češke Miloš Zeman izjavio je da BiH prijeti opasnost daljeg širenja radikalnog islama, te da to u velikoj mjeri finansiraju izvori iz Saudijske Arabije.

Češki predsjednik je upozorio da taj novac ne služi da BiH postane bogatija, već da su to ulaganja u džamije, što može da izazove žarište vjerske netrpeljivosti.

"Četvorica predsjednika jasno su se složili da prije svega u BiH prijeti opasnost daljeg širenja radikalnog islama. Drago mi je da su moje kolege upozorile da to širenje u velikoj mjeri finansiraju izvori iz Saudijske Arabije", rekao je Zeman, prenose beogradski mediji.
Naravno, rijec je o senilnom alkoholicaru, ali on nikako nije usamljen primjer. Istinski strah od teroristickih napada je u ovom slucaju upotrijebljen za dezavuiranje cijele vjerske grupe ili u ovom slucaju jedne drzave.

Fundirani i civilizirani postovi su dobrodosli.
Što se tiče naziva, mislim da je razlog jezička ekonomičnost. Fobija, netrpeljivost, odbojnost - tu je to negdje. A ni ksenofobija se ne dijagnosticira. Mislim da su u pitanju više sociološki termini, nego psihološki.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#64 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by sadie_forever »

MUNAFIK wrote:Kako meni jedan drug, inace hrvat rece... "Ovi moji hrvati ne vole srbe nikako radi nacije i tih sukoba a vas(bošnjake) najviše ne vole radi vjere".
Pa logicno,katolicizam i pravoslavlje su iste vjere,isto kao sunni i shija u islamu
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#65 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

animals wrote:
seln wrote:
animals wrote: Ali ako svoje dijete tjeras da nosi maramu iz vjerski
razloga u danasnjem vremenu, onda si zalutao u sadasnjost..idi onda lijepo u proslost odakle si i dosao..
na zapadu se djeca mijesaju rasno i nacionalno..
muslimanske curice placaju zivotom ako pokusaju da idu
u korak sa vremenom..
Und ausserdem sind sie frech im Supermarkt.
Afgane ubi rodjenu sestru..
iz uvjerenosti u ispravnost islamski vrijednosti..
a mi cemo to nazvati islamofobiom..
I pismenost je vrijednost, pa mozes poceti od toga.
A sad budi dobar, pa mi citiraj ajet ili hadis koji se bave ubistvom iz casti.
Unosenje afganistanikih plemenskih obicaja u islam je kao i unosenje pedofilije u katolicizam: lose reklama za vjeru, ali joj ne mijenja sustinu.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#66 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

seldzuk wrote: Što se tiče naziva, mislim da je razlog jezička ekonomičnost. Fobija, netrpeljivost, odbojnost - tu je to negdje. A ni ksenofobija se ne dijagnosticira. Mislim da su u pitanju više sociološki termini, nego psihološki.
Ovaj post bi trebalo uramiti, jer je prvi koji se bavi iskljucivo temom. Argumentiran je, civiliziran i nije baziran na poluznanju kao neki drugi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#67 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by insomnia78 »

seldzuk wrote:
insomnia78 wrote:Ekonomski rast sa muslimanima? :lol: :lol: :lol:
A odakle će to doći jeftina radna snaga?
Ma koja radna snaga covjece boziji. Koliko ih je to zaposleno?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#68 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by uglavnomja »

insomnia78 wrote:
seldzuk wrote:
insomnia78 wrote:Ekonomski rast sa muslimanima? :lol: :lol: :lol:
A odakle će to doći jeftina radna snaga?
Ma koja radna snaga covjece boziji. Koliko ih je to zaposleno?

na zapadu ne postoji jeftina radna snaga, postoje samo slabo placeni poslovi, za sve ima minimalna satnica. (pricam o legalnim poslovima sa placenim porezom i ljudima koji zive tu gdje i rade)

jeftina radna snaga su ljudi koji dodju sezonski, kvartalno ... zanatlije ... da zive kao stoka u kolektivnom smjestaju, svjesno potpisu ugovor da primaju manju satnicu od normalne i od nje ne bi mogli zivjeti, ali ne bune se, jer je ta satnica bogatstvo za zemlje iz kkojih dolaze, a to su poljska, estonija, latvija ...


dalje, jedan poljak nista ne kosta drzavu, ni jednog eura ... samo mu uzimaju porez.
a jedan imigrant dok dodje do prvog poreza kosta drzavu brdo para. a do tad povecava broj stanovnika
ako ostane bez posla, ode poljak kuci, ali ako imigrant ostane bez posla, eto ga na teret drzavi
i ovo sto kaze insomnija, dobar dio njih nikada nece raditi, pogotovo zenski dio. dobar dio nikada nece nauciti jezik ni za minimalnu komunikaciju, dobar dio nikada nece nauciti latinicna slova, a poneki ne znaju ni svoja, arapska. nemaju ni osnovno obrazovanje.
niti ce se integrisati u drustvo.

a ego :-)
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#69 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by GeeTnT »

animals wrote:
seln wrote:
animals wrote: Ali ako svoje dijete tjeras da nosi maramu iz vjerski
razloga u danasnjem vremenu, onda si zalutao u sadasnjost..idi onda lijepo u proslost odakle si i dosao..
na zapadu se djeca mijesaju rasno i nacionalno..
muslimanske curice placaju zivotom ako pokusaju da idu
u korak sa vremenom..
Und ausserdem sind sie frech im Supermarkt.
Afgane ubi rodjenu sestru..
iz uvjerenosti u ispravnost islamski vrijednosti..
a mi cemo to nazvati islamofobiom..
To o cemu ti pises nije kriticka misao nego ispoljavanje znakova bolesti, kao onda na onoj temi o onom nesretnom djetetu..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#70 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

uglavnomja wrote:
dalje, jedan poljak nista ne kosta drzavu, ni jednog eura ... samo mu uzimaju porez.
a jedan imigrant dok dodje do prvog poreza kosta drzavu brdo para. a do tad povecava broj stanovnika
ako ostane bez posla, ode poljak kuci, ali ako imigrant ostane bez posla, eto ga na teret drzavi
i ovo sto kaze insomnija, dobar dio njih nikada nece raditi, pogotovo zenski dio. dobar dio nikada nece nauciti jezik ni za minimalnu komunikaciju, dobar dio nikada nece nauciti latinicna slova, a poneki ne znaju ni svoja, arapska. nemaju ni osnovno obrazovanje.
niti ce se integrisati u drustvo.

a ego :-)
A to ima veze sa islamofobijom.....?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#71 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by uglavnomja »

seln wrote:
uglavnomja wrote:
dalje, jedan poljak nista ne kosta drzavu, ni jednog eura ... samo mu uzimaju porez.
a jedan imigrant dok dodje do prvog poreza kosta drzavu brdo para. a do tad povecava broj stanovnika
ako ostane bez posla, ode poljak kuci, ali ako imigrant ostane bez posla, eto ga na teret drzavi
i ovo sto kaze insomnija, dobar dio njih nikada nece raditi, pogotovo zenski dio. dobar dio nikada nece nauciti jezik ni za minimalnu komunikaciju, dobar dio nikada nece nauciti latinicna slova, a poneki ne znaju ni svoja, arapska. nemaju ni osnovno obrazovanje.
niti ce se integrisati u drustvo.

a ego :-)
A to ima veze sa islamofobijom.....?
iz tog miljea su oni sto se raznose po gradovima. besposleni, dokoni, bez egzistencijalnih problema
i dio sitnih kriminalaca


a i najvise socijalaca. ljude boli po dzepu. kad ti moras nesto placati svom djetetu, a "njihova" djeca to dobijaju dzaba, i to od tvojih para, a citav dan landaraju i pametuju
ili kad se ne povecavaju plate, penzije, potpore ... jer je budzet desetkovan sa x stotina hiljada ljudi na dugi niz godina.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#72 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

uglavnomja wrote:
seln wrote:
uglavnomja wrote:
dalje, jedan poljak nista ne kosta drzavu, ni jednog eura ... samo mu uzimaju porez.
a jedan imigrant dok dodje do prvog poreza kosta drzavu brdo para. a do tad povecava broj stanovnika
ako ostane bez posla, ode poljak kuci, ali ako imigrant ostane bez posla, eto ga na teret drzavi
i ovo sto kaze insomnija, dobar dio njih nikada nece raditi, pogotovo zenski dio. dobar dio nikada nece nauciti jezik ni za minimalnu komunikaciju, dobar dio nikada nece nauciti latinicna slova, a poneki ne znaju ni svoja, arapska. nemaju ni osnovno obrazovanje.
niti ce se integrisati u drustvo.

a ego :-)
A to ima veze sa islamofobijom.....?
iz tog miljea su oni sto se raznose po gradovima. besposleni, dokoni, bez egzistencijalnih problema
i dio sitnih kriminalaca


a i najvise socijalaca. ljude boli po dzepu. kad ti moras nesto placati svom djetetu, a "njihova" djeca to dobijaju dzaba, i to od tvojih para, a citav dan landaraju i pametuju
ili kad se ne povecavaju plate, penzije, potpore ... jer je budzet desetkovan sa x stotina hiljada ljudi na dugi niz godina.
Aha.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#73 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by Novak20 »

Šta reći. Islamofobija kao strah od religije je promašen pojam. Zašto bi nekoga bilo strah bilo koje religije ? U osnovi, religije propagiraju dobro i ljubav. :D

Ljude na Zapadu je, a govorim o manjini, u stvari strah islamizma, radikalnog islamizma i islamizacije jer su društva zapadnog svijeta davno odbacila shvatanja po kojem su vjerska i svjetovna vlast jedna cjelina. Na taj način, pokrenuta je ogromna društvena energija koju su ova društva iskoristila za vlastiti tehnički, ekonomski i svaki drugi napredak.

Iz tog razloga, ksenofobija kao strah prema drugom i drugačijem je možda primjereniji termin od islamofobije. Ksenofobija prema muslimanima se pojačava sa uticajem islamizma, radikalnog islamizma i njegovih manifestacija poput terorizma ili rata kakvog smo imali prilike pratiti u Siriji i Iraku.

Naravno da će te strahove koristiti populisti u političkim kampanjama na Zapadu. U državama koje su kroz istoriju imale prilike da se odupru islamizmu i u državama sa većim neintegrisanim rastućim muslimanskim zajednicama politički populizam koristi strah - ksenofobiju domicilnog stanovništva. Taj strah nema samo jednu dimenziju prema religiji. To je ujedno strah za radno mjesto, životni standard, egzistenciju po pravilima koja su mu prihvatljiva.

Postavljač teme je, ako se dobro sjećam, negdje u Skandinaviji i pripada zajednici koja se dobro integrisala u novo društvo pa ne vjerujem da na vlastitoj koži osjeća posljedice ovih pojmova iz naslova. Pravna i uređena država može se izboriti sa takvim stvarima pa pojedinačne nevolje i nisu toliko bitne za normalan život i rad kakav ima domicilno stanovništvo.

U državama koje vuku istorijske posljedice preplitanja političkih i religioznih uticaja poput naše BiH, gdje su muslimani većina, populisti nemuslimani koriste strah i resentiment svoga stada (ponovna pojava nekog, najčešće bolnog osjećaja). To rade iz praktičnog razloga, opstanka na vlasti i mogućnosti neviđene pljačke svog stada. :D Isto važi i za populiste muslimane koji su okruženi sa tri "formalno sekularne" države sa kršćanskom/hrišćanskom većinom i cca 50% nemuslimana u vlastitoj državi.

E sad, šta je od svega ovoga opravdano a šta ne, drugo je pitanje. Ja lično, straha nemam. Opreza, možda. :D I to jednakog prema svima.

Jedini ljek za ovakve komplikacije je uređena pravna država sa dužim rokom trajanja od nekih prethodnih.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#74 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seln »

Novak20 wrote:Šta reći. Islamofobija kao strah od religije je promašen pojam. Zašto bi nekoga bilo strah bilo koje religije ? U osnovi, religije propagiraju dobro i ljubav. :D

Ljude na Zapadu je, a govorim o manjini, u stvari strah islamizma, radikalnog islamizma i islamizacije jer su društva zapadnog svijeta davno odbacila shvatanja po kojem su vjerska i svjetovna vlast jedna cjelina. Na taj način, pokrenuta je ogromna društvena energija koju su ova društva iskoristila za vlastiti tehnički, ekonomski i svaki drugi napredak.

Iz tog razloga, ksenofobija kao strah prema drugom i drugačijem je možda primjereniji termin od islamofobije. Ksenofobija prema muslimanima se pojačava sa uticajem islamizma, radikalnog islamizma i njegovih manifestacija poput terorizma ili rata kakvog smo imali prilike pratiti u Siriji i Iraku.

Naravno da će te strahove koristiti populisti u političkim kampanjama na Zapadu. U državama koje su kroz istoriju imale prilike da se odupru islamizmu i u državama sa većim neintegrisanim rastućim muslimanskim zajednicama politički populizam koristi strah - ksenofobiju domicilnog stanovništva. Taj strah nema samo jednu dimenziju prema religiji. To je ujedno strah za radno mjesto, životni standard, egzistenciju po pravilima koja su mu prihvatljiva.

Postavljač teme je, ako se dobro sjećam, negdje u Skandinaviji i pripada zajednici koja se dobro integrisala u novo društvo pa ne vjerujem da na vlastitoj koži osjeća posljedice ovih pojmova iz naslova. Pravna i uređena država može se izboriti sa takvim stvarima pa pojedinačne nevolje i nisu toliko bitne za normalan život i rad kakav ima domicilno stanovništvo.

U državama koje vuku istorijske posljedice preplitanja političkih i religioznih uticaja poput naše BiH, gdje su muslimani većina, populisti nemuslimani koriste strah i resentiment svoga stada (ponovna pojava nekog, najčešće bolnog osjećaja). To rade iz praktičnog razloga, opstanka na vlasti i mogućnosti neviđene pljačke svog stada. :D Isto važi i za populiste muslimane koji su okruženi sa tri "formalno sekularne" države sa kršćanskom/hrišćanskom većinom i cca 50% nemuslimana u vlastitoj državi.

E sad, šta je od svega ovoga opravdano a šta ne, drugo je pitanje. Ja lično, straha nemam. Opreza, možda. :D I to jednakog prema svima.

Jedini ljek za ovakve komplikacije je uređena pravna država sa dužim rokom trajanja od nekih prethodnih.
Vidis da mozes kad hoces. :thumbup:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#75 Re: Islamofobija - strah, ressentiment i populizam

Post by seldzuk »

uglavnomja wrote:
seln wrote:
uglavnomja wrote:
dalje, jedan poljak nista ne kosta drzavu, ni jednog eura ... samo mu uzimaju porez.
a jedan imigrant dok dodje do prvog poreza kosta drzavu brdo para. a do tad povecava broj stanovnika
ako ostane bez posla, ode poljak kuci, ali ako imigrant ostane bez posla, eto ga na teret drzavi
i ovo sto kaze insomnija, dobar dio njih nikada nece raditi, pogotovo zenski dio. dobar dio nikada nece nauciti jezik ni za minimalnu komunikaciju, dobar dio nikada nece nauciti latinicna slova, a poneki ne znaju ni svoja, arapska. nemaju ni osnovno obrazovanje.
niti ce se integrisati u drustvo.

a ego :-)
A to ima veze sa islamofobijom.....?
iz tog miljea su oni sto se raznose po gradovima. besposleni, dokoni, bez egzistencijalnih problema
i dio sitnih kriminalaca


a i najvise socijalaca. ljude boli po dzepu. kad ti moras nesto placati svom djetetu, a "njihova" djeca to dobijaju dzaba, i to od tvojih para, a citav dan landaraju i pametuju
ili kad se ne povecavaju plate, penzije, potpore ... jer je budzet desetkovan sa x stotina hiljada ljudi na dugi niz godina.
Kad su u pitanju finansije i imigranti, meni se prije čini da se tu radi o evropskoj sebičnosti. Jedino je Njemačka primila ljude, ostalo ništa. Kako sve to izgleda na terenu, ipak ne znam. Davno sam išao u EU.
Locked