Islam u različitim dijelovima svijeta

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#76 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by samina_swe »

fini dečko wrote:
El_comadante wrote:ono što ja znam o Azerbejdžanu je da imaju para, da su bogata zemlja i da su u dobrim odnosima sa Turcima. i to da su večinske Šije, a eto u boljim odnosima sa Turcima nego sa Irancima. u niakvim su odnosima sa Armenijom, čak granica nekako i čudno ide.
U toliko lošim da ni UEFA ne dozovljava da su u istoj kvalifikacionoj grupi. A BiH i Srbija mogu, pa mo'š misliti kakvi su im odnosi!?
ma to oni tako iskazuju ljubav :mrgreen:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4840
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#77 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Azeri i Armenci pocetkom 90-tih su imali krvav rat oko Nagorno-Karabaha, tu su ih Jermeni poderali :-) , oduzeli im haman trecinu teritorija protjerali Azere i tako...
nije ni cudo sto se ne vole :D
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#78 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by seldzuk »

12.1.2012.
Islamofobija u Azerbejdžanu
http://bosnian.irib.ir/radioislam/aktue ... d%C5%BEanu
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#79 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by seldzuk »

Image
Image
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#80 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by seldzuk »

Image
It consists of an horizontal tricolour of blue, red, and green, with a white crescent and an eight-pointed star centered in the red band. The blue band refers to the nation's Turkic heritage,[1] the red stands for progress,[2] and the green represents Islam.[3] The official colors and size were adopted on February 5, 1991
http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Azerbaijan

zastava u vrijeme SSSR-a
Image
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#81 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by cyprus »

Tvrtko II Kotromanić wrote:Azeri i Armenci pocetkom 90-tih su imali krvav rat oko Nagorno-Karabaha, tu su ih Jermeni poderali :-) , oduzeli im haman trecinu teritorija protjerali Azere i tako...
nije ni cudo sto se ne vole :D
Ali to je rat koji je odnio značajno manje žrtava nego npr. naš... Da ne govorim koliko je još bilo krvavijih sukoba, pa su odnosi među nekadašnjim zaraćenim stranama koliko-toliko bolji... Zato mi je to baš veliki fenomen - ne postoje međusobno neprijateljskije zemlje od Azerbejdžana i Armenije trenutno... Mislim da su i odnosi Izraelaca i Palestinaca bolji nego njihovi :-)
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4840
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#82 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by Tvrtko II Kotromanić »

cyprus wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:Azeri i Armenci pocetkom 90-tih su imali krvav rat oko Nagorno-Karabaha, tu su ih Jermeni poderali :-) , oduzeli im haman trecinu teritorija protjerali Azere i tako...
nije ni cudo sto se ne vole :D
Ali to je rat koji je odnio značajno manje žrtava nego npr. naš... Da ne govorim koliko je još bilo krvavijih sukoba, pa su odnosi među nekadašnjim zaraćenim stranama koliko-toliko bolji... Zato mi je to baš veliki fenomen - ne postoje međusobno neprijateljskije zemlje od Azerbejdžana i Armenije trenutno... Mislim da su i odnosi Izraelaca i Palestinaca bolji nego njihovi :-)
Kavkaz je to :-)
mozda je dodatni razlog i historija, Jermeni se ni sa kim u okruzenju nisu posebno mazili :-)
da bilo je manje zrtava nego u nasem ratu, a rat je cak i duze trajao, medjutim Jermeni su izvrsili etnicko ciscenje Azera iz tog podrucja, pogledaj na netu "Agdam", onako temeljiti nisu bile cete ni u Foci :-)
naravno ne govorim da su Azeri bez grijeha
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#83 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by musa_2004 »

seldzuk wrote:12.1.2012.
Islamofobija u Azerbejdžanu
http://bosnian.irib.ir/radioislam/aktue ... d%C5%BEanu
islamofobija zato sto je zabranjeno napustanje radnog mjesta??? :shock:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#84 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by cyprus »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
cyprus wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:Azeri i Armenci pocetkom 90-tih su imali krvav rat oko Nagorno-Karabaha, tu su ih Jermeni poderali :-) , oduzeli im haman trecinu teritorija protjerali Azere i tako...
nije ni cudo sto se ne vole :D
Ali to je rat koji je odnio značajno manje žrtava nego npr. naš... Da ne govorim koliko je još bilo krvavijih sukoba, pa su odnosi među nekadašnjim zaraćenim stranama koliko-toliko bolji... Zato mi je to baš veliki fenomen - ne postoje međusobno neprijateljskije zemlje od Azerbejdžana i Armenije trenutno... Mislim da su i odnosi Izraelaca i Palestinaca bolji nego njihovi :-)
Kavkaz je to :-)
mozda je dodatni razlog i historija, Jermeni se ni sa kim u okruzenju nisu posebno mazili :-)
da bilo je manje zrtava nego u nasem ratu, a rat je cak i duze trajao, medjutim Jermeni su izvrsili etnicko ciscenje Azera iz tog podrucja, pogledaj na netu "Agdam", onako temeljiti nisu bile cete ni u Foci :-)
naravno ne govorim da su Azeri bez grijeha
Mislim tačno, imaju i Armenci i čitav Kavkaz prilično burnu historiju, ali ni Balkan nije nešto mnogo drugačiji...

Manje-više sam upoznat sa tim šta se tamo dešavalo, ali opet je teško shvatiti baš toliko neprijateljstvo koje je ostalo... Npr. jedan od većih, ili najveći zločin u tom ratu je pokolj u Hodžaliju, u kojem je ubijeno nekoliko stotina Azera, kojeg oni tumače kao genocid... Jest glupo poredit žrtve, ali zločin u Srebrenici je mnogostruko teži nego taj, pa opet ovdašnji odnosi (na svu sreću) nisu ni približno toliko zaoštreni kao njihovi... Zato je to meni jedan priličan misterij :roll:
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#85 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by Obskurni »

musa_2004 wrote:
seldzuk wrote:12.1.2012.
Islamofobija u Azerbejdžanu
http://bosnian.irib.ir/radioislam/aktue ... d%C5%BEanu
islamofobija zato sto je zabranjeno napustanje radnog mjesta??? :shock:
Ovi i gori od naših :lol: :lol:
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#86 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by samina_swe »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
cyprus wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:Azeri i Armenci pocetkom 90-tih su imali krvav rat oko Nagorno-Karabaha, tu su ih Jermeni poderali :-) , oduzeli im haman trecinu teritorija protjerali Azere i tako...
nije ni cudo sto se ne vole :D
Ali to je rat koji je odnio značajno manje žrtava nego npr. naš... Da ne govorim koliko je još bilo krvavijih sukoba, pa su odnosi među nekadašnjim zaraćenim stranama koliko-toliko bolji... Zato mi je to baš veliki fenomen - ne postoje međusobno neprijateljskije zemlje od Azerbejdžana i Armenije trenutno... Mislim da su i odnosi Izraelaca i Palestinaca bolji nego njihovi :-)
Kavkaz je to :-)
mozda je dodatni razlog i historija, Jermeni se ni sa kim u okruzenju nisu posebno mazili :-)
da bilo je manje zrtava nego u nasem ratu, a rat je cak i duze trajao, medjutim Jermeni su izvrsili etnicko ciscenje Azera iz tog podrucja, pogledaj na netu "Agdam", onako temeljiti nisu bile cete ni u Foci :-)
naravno ne govorim da su Azeri bez grijeha
imamo i mi srebrenicu..nazalost
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#87 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by fatamorgana »

seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#88 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by seldzuk »

musa_2004 wrote:
seldzuk wrote:12.1.2012.
Islamofobija u Azerbejdžanu
http://bosnian.irib.ir/radioislam/aktue ... d%C5%BEanu
islamofobija zato sto je zabranjeno napustanje radnog mjesta??? :shock:
Radno vrijeme i radno mjesto jesu svetinje, ali kod muslimana ima nešto što je svetije od toga, a to je namaz obavljen navrijeme.
Azerbejdžan je većinska islamska zemlja, a sve islamske zemlje imaju neki način rješavanja obavljanja namaza tokom radnom vremena, ili pauze, ili mesdžidi na radnim mjestima. Ovo je primjer naopake sekularističke politike.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#89 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by seldzuk »

Pošto je tema u dobra doba iscrpljena, a i podforum nema temu "Islam u različitim dijelovima svijeta" mijenjam je.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#90 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by neki »

cyprus wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:
cyprus wrote:
Ali to je rat koji je odnio značajno manje žrtava nego npr. naš... Da ne govorim koliko je još bilo krvavijih sukoba, pa su odnosi među nekadašnjim zaraćenim stranama koliko-toliko bolji... Zato mi je to baš veliki fenomen - ne postoje međusobno neprijateljskije zemlje od Azerbejdžana i Armenije trenutno... Mislim da su i odnosi Izraelaca i Palestinaca bolji nego njihovi :-)
Kavkaz je to :-)
mozda je dodatni razlog i historija, Jermeni se ni sa kim u okruzenju nisu posebno mazili :-)
da bilo je manje zrtava nego u nasem ratu, a rat je cak i duze trajao, medjutim Jermeni su izvrsili etnicko ciscenje Azera iz tog podrucja, pogledaj na netu "Agdam", onako temeljiti nisu bile cete ni u Foci :-)
naravno ne govorim da su Azeri bez grijeha
Mislim tačno, imaju i Armenci i čitav Kavkaz prilično burnu historiju, ali ni Balkan nije nešto mnogo drugačiji...

Manje-više sam upoznat sa tim šta se tamo dešavalo, ali opet je teško shvatiti baš toliko neprijateljstvo koje je ostalo... Npr. jedan od većih, ili najveći zločin u tom ratu je pokolj u Hodžaliju, u kojem je ubijeno nekoliko stotina Azera, kojeg oni tumače kao genocid... Jest glupo poredit žrtve, ali zločin u Srebrenici je mnogostruko teži nego taj, pa opet ovdašnji odnosi (na svu sreću) nisu ni približno toliko zaoštreni kao njihovi... Zato je to meni jedan priličan misterij :roll:
Taj dio Azerbejdzana je uvijek bio slabo naseljen, cini mi se da na teritoriji Nagorno Karabaha zivi samo oko 150 000 stanovnika, a nije mal povrsinom, oko 10 000 km2, znaci u BiH je 5 puta veca gustina naseljenosti. Inace NK je uvijek bio naseljen pretezno Armenima, Azeri nisu toliko iseljeni iz NK koliko iz Armenije mada tamo nije bilo borbi. Sada ih u Armeniji prakticno nema a do '90 su bili drugi narod po brojnosti..
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#91 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Još jedna bivša sovjetska republika čije je islamsko nasljeđe jako bogato je Uzbekistan. U njemu se nalazi Semerkand, jako stari grad koji je jedno vrijeme bio nevjerovatno sjedište islamske nauke, kulture, ali i trgovine. Buhara, odakle su imami Buhari - najznačajniji muhaddis, pir Nakšibend - velikan tarikata po kojem nosi ime nakšibendijski tarikat i mnogi drugi.
Nažalost, kao i u skoro svim bivšim sovjetskim republikama, sadašnje stanje sa islamom nije bajno.
http://en.wikipedia.org/wiki/Islam_in_Uzbekistan
Image, neka džamija u Buhari
Imageprekrasno turbe imami Buharije u Semerkandu
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#92 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Image
na samoj granici sa Afganistanom je i Tirmiz odakle je još jedan od sakupljača kutubu-sitte - 6 hadiskih zbirki - imami Tirmizi
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#93 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by Obskurni »

seldzuk wrote:
musa_2004 wrote:
seldzuk wrote:12.1.2012.
Islamofobija u Azerbejdžanu
http://bosnian.irib.ir/radioislam/aktue ... d%C5%BEanu
islamofobija zato sto je zabranjeno napustanje radnog mjesta??? :shock:
Radno vrijeme i radno mjesto jesu svetinje, ali kod muslimana ima nešto što je svetije od toga, a to je namaz obavljen navrijeme.
Azerbejdžan je većinska islamska zemlja, a sve islamske zemlje imaju neki način rješavanja obavljanja namaza tokom radnom vremena, ili pauze, ili mesdžidi na radnim mjestima. Ovo je primjer naopake sekularističke politike.
Jel ima regulisano vrijeme za namaz u bilo kojoj sekularnoj državi ?
Bez obzira što su muslimani vecinsko stanovništvo, ovo je demokratska i sekularna država.
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#94 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by samina_swe »

Dagestan se smatra centrom islama na Kavkazu,odavde dolazi vecina uleme medju cecenima,tatarima,cerkezima

Oko 95% su muslimani,ostakat pravoslavci(rusi).Gotovo svi su suniti,postoji mala manjina sijja Azera.

Image

Image

Image

Image

Image

jako zanimljiv dokumentarni o Dagestanu narodu i obicajima,vjeri...,obavezno pogledati :-D

seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#95 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by seldzuk »

Obskurni wrote:
seldzuk wrote: Radno vrijeme i radno mjesto jesu svetinje, ali kod muslimana ima nešto što je svetije od toga, a to je namaz obavljen navrijeme.
Azerbejdžan je većinska islamska zemlja, a sve islamske zemlje imaju neki način rješavanja obavljanja namaza tokom radnom vremena, ili pauze, ili mesdžidi na radnim mjestima. Ovo je primjer naopake sekularističke politike.
Jel ima regulisano vrijeme za namaz u bilo kojoj sekularnoj državi ?
Bez obzira što su muslimani vecinsko stanovništvo, ovo je demokratska i sekularna država.
Sekularna jeste, demokratska nije. Da je demokratska, uvažavala bi prava i potrebe svih svojih građana.
Islamska zajednica Crne Gore je potpisala ugovor sa državom. Tim ugovorom je svaki poslodavac obavezan obezbijediti slobodno vrijeme petkom za džuma-namaz svakom od uposlenika muslimana koji želi obaviti džumu. Takođe, tim ugovorom, pokrivena žena ne smije doći u podređen položaj u zapošljavanju ili u napredovanju u karijeri u državnim institucijama. To je demokratski, a sekularizam nije ugrožen. Vjera se ničim ne petlja u državne poslove, a prava građana koji su vjernici su ispoštovana.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#96 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Image
http://www.darulquranwassunnah.org/othe ... kistan.jpg
Džamija Amira Timura u Semerkandu u Uzbekistanu
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#97 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Džamija Hodža Zejnuddina u Buhari, Uzbekistan
Image
http://www.darulquranwassunnah.org/othe ... kistan.jpg
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#98 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Registan u Semerkandu u Uzbekistanu
Image
http://www.darulquranwassunnah.org/othe ... kistan.jpg
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#99 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#100 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Imam Maturidi čijem akaidskom mezhebu pripadamo je rođen u Maturidu kod Semerkanda(današnji Uzbekistan).
http://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Mansur_Maturidi
Post Reply