Islam u različitim dijelovima svijeta

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#176 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by graue_maus »

tema za 5 . dosta ovih stvari nisam znala...samo nastavite......
User avatar
mujkance
Posts: 22
Joined: 25/03/2011 00:57

#177 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by mujkance »

silver testelone wrote:
Gojeni H wrote:Muslimani Sri Lanke
Osim Bosnjaka iz SFRJ kada su nazivani Muslimani, jedini meni poznati muslimani koji se tako zovu i kao etnicka grupa.
Image
bolje i to nego Bošnjaci.. wtf... :-)
Ja ba.. Čuj Bošnjaci.. Puniš formular neki, postavlja ti pitanje đe si rođen, koji grad, opština i onda počne dole:
Država
Državljanstvo
Narodnost

...podjela u startu...

Stavi da smo svi Bosanci i fajront, šta imaš pametovat, glupi Balkanjerose... :shock:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#178 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Muslimani Omana (Perzijski Zaliv)

"Around 75% of the population consists of Ibadhi, a form of Islam distinct from the Sunni and Shia denominations, 24% Sunni Muslims and the Zaydi Shi'ite sect (Distinct from the Twelver Shi'ites forming the remaining 1% of the Omani population." - Wikipedia

Oman je jedina zemlja u svijetu gdje Ibadije muslimani cine vecinsku populaciju. Doduse, neki se i ne bi slozili da su ovi muslimani.
Ostali muslimani za Ibadije kazu da su potomci Haridzija, sekte koja je prvo podrzala hazreti Alija, zatim se pobunila protiv njega, a zatim ga jedan pripadnik iste ubio.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#179 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Gojeni H wrote:Muslimani Omana (Perzijski Zaliv)

"Around 75% of the population consists of Ibadhi, a form of Islam distinct from the Sunni and Shia denominations, 24% Sunni Muslims and the Zaydi Shi'ite sect (Distinct from the Twelver Shi'ites forming the remaining 1% of the Omani population." - Wikipedia

Oman je jedina zemlja u svijetu gdje Ibadije muslimani cine vecinsku populaciju. Doduse, neki se i ne bi slozili da su ovi muslimani.
Ostali muslimani za Ibadije kazu da su potomci Haridzija, sekte koja je prvo podrzala hazreti Alija, zatim se pobunila protiv njega, a zatim ga jedan pripadnik iste ubio.
u cemu se razlikuje njihovo ucenje?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#180 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Gojeni H wrote: Dozvolices mi da primijetim (nije zlobno zaista) da nikada nisi sreo ni jednog Cecena ili Dagestanca, osim ako nije bio neki ruski cuko kome su gospodari dali malo kostiju iz sake.
Osim doseljenih Rusa i domaceg roblja koje sam vec spomenuo, svi ostali bi sad zgrabili slobodu od ove tvoje multi-kulti, multi-kulturi i kako si ono vec nazvao Rusije.

Svaki iole pametan Rus kojeg sam sreo zeli da pobjegne iz zemlje gdje se bivsi KGB-ovac stalno mijenja na vlasti sa svojom pudlicom.

Neovisno o tome sta mislim ja ili ti u Rusiji, Dagestanci zele nezavisnost, samo sto su malo zakasnili za Cecenima a Rusi poostrili represiju. Da ne govorimo o onome sta se desava ljudima po ruskim kazamatima. O tome moze druga tema.
Ma ja ba, jašta... Dozvolićeš mi da primjetim (nije zlobno zaista) da ako meni ikada izrastu antene CNN-a ili Al-jazeere iz glave i ja ću tako misliti i pisati.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#181 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Ramazan u Moskvi, centralni trg Sabornaja

Image

Image

Image

Možeš li ovakav prizor da vidiš danas u sred Nju Jorka, Vašingtona ili Liverpula? NEMA TEORIJE. Bez zlobe, živiš u prošlosti i zabludama.

Wake up, man!
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#182 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Halcyon »

mujkance wrote:
silver testelone wrote:
Gojeni H wrote:Muslimani Sri Lanke
Osim Bosnjaka iz SFRJ kada su nazivani Muslimani, jedini meni poznati muslimani koji se tako zovu i kao etnicka grupa.
Image
bolje i to nego Bošnjaci.. wtf... :-)
Ja ba.. Čuj Bošnjaci.. Puniš formular neki, postavlja ti pitanje đe si rođen, koji grad, opština i onda počne dole:
Država
Državljanstvo
Narodnost

Jebo mater, podjela u startu...

Stavi da smo svi Bosanci i fajront, šta imaš pametovat, glupi Balkanjerose... :shock:
Gledaj svoja posla i uživaj. Piši se i kao vanzemaljac ako hoćeš, nemaš ti šta kome pričat kako će se pisat.
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#183 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by silver testelone »

Challenger__ wrote:Ramazan u Moskvi, centralni trg Sabornaja

Image

Image

Image

Možeš li ovakav prizor da vidiš danas u sred Nju Jorka, Vašingtona ili Liverpula? NEMA TEORIJE. Bez zlobe, živiš u prošlosti i zabludama.

Wake up, man!
a inače treba dozvolit da bilo koja grupa/sekta bilo šta tako okupira trg... :run:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#184 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

silver testelone wrote: a inače treba dozvolit da bilo koja grupa/sekta bilo šta tako okupira trg... :run:
Ovo nije okupacija (protivzakonit čin), niti je islam sekta u Rusiji, nego odobren skup pripadnika druge po brojnosti religije u multikonfesionalnoj Rusiji. PLUS, Rusi nisu sitne duše koje pate od islamofobije. I suviše su veliki za tako mizernu emociju.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#185 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Challenger__ wrote:
silver testelone wrote: a inače treba dozvolit da bilo koja grupa/sekta bilo šta tako okupira trg... :run:
Ovo nije okupacija (protivzakonit čin), niti je islam sekta u Rusiji, nego odobren skup pripadnika druge po brojnosti religije u multikonfesionalnoj Rusiji. PLUS, Rusi nisu sitne duše koje pate od islamofobije. I suviše su veliki za tako mizernu emociju.
sa boldiranim dijelom se slazem u potpunosti, ali ovaj drugi dio... :-)
Rusi jesu veliki narod, i bas zato sto su velik (brojan) kod njh imas i tih normalnih ljudi koje ne pate od tih predrasuda ali zato imas koliko hoces i islamofoba i rasista i ksenofoba ( nazalost, mislim da su normalni ljudi u manjini)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#186 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Challenger__ wrote:
silver testelone wrote: a inače treba dozvolit da bilo koja grupa/sekta bilo šta tako okupira trg... :run:
Ovo nije okupacija (protivzakonit čin), niti je islam sekta u Rusiji, nego odobren skup pripadnika druge po brojnosti religije u multikonfesionalnoj Rusiji. PLUS, Rusi nisu sitne duše koje pate od islamofobije. I suviše su veliki za tako mizernu emociju.
Necemo se prepirati. Samo ukucaj nesto kao "Beating blacks and Asians in Moscow" na gugletu i odmah ti you tube pokaze neke ruske "krupne" duse u akciji. Mother Russia!
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#187 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Ma ja ba, jašta... Dozvolićeš mi da primjetim (nije zlobno zaista) da ako meni ikada izrastu antene CNN-a ili Al-jazeere iz glave i ja ću tako misliti i pisati.


Ja ne govorim iz perspektive nekoga ko se fiksa medijima. Govorim ti kao neko ko se susrece sa ljudima iz bivseg SSSR-a. Iz ruskog zagrljaja bjeze i pravoslavni narodi. Gruzini i Armeni npr. nisu nimalo odusevljeni pravoslavnom ruskom bracom.

Mozda sam u krivu. Ali, samo ukoliko su svi ljudi s kojima sam pricao rusofobi. Priznaces da je to malo vjerovatno.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#188 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
Gojeni H wrote:Muslimani Omana (Perzijski Zaliv)

"Around 75% of the population consists of Ibadhi, a form of Islam distinct from the Sunni and Shia denominations, 24% Sunni Muslims and the Zaydi Shi'ite sect (Distinct from the Twelver Shi'ites forming the remaining 1% of the Omani population." - Wikipedia

Oman je jedina zemlja u svijetu gdje Ibadije muslimani cine vecinsku populaciju. Doduse, neki se i ne bi slozili da su ovi muslimani.
Ostali muslimani za Ibadije kazu da su potomci Haridzija, sekte koja je prvo podrzala hazreti Alija, zatim se pobunila protiv njega, a zatim ga jedan pripadnik iste ubio.
u cemu se razlikuje njihovo ucenje?
Ne znam mnogo. Znam da u ucenju nesto kao ne priznaju ono dizanje ruku na vitr-namazu i ucenje Kunut-dove. Takodje imaju svoju formu i interpretaciju hadisa.
S politicke strane, sve koji su ustali protiv Alija (Aisa, Talha, itd) smatraju odmetnicima. Priznaju Ebu Bekra i Omara kao pravedne halife. Osmana, treceg halifu smatraju inovatorom.
Prvi period vladavine hazreti Alija priznaju ali su se usprotivili Alijevom pristanku na arbitrazu tokom bitke kod Sifina.

Navodno da Ibadija ima i u Sjevernoj Africi ali ja nikad ni jednog nisam sreo.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#189 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
sa boldiranim dijelom se slazem u potpunosti, ali ovaj drugi dio... :-)
Rusi jesu veliki narod, i bas zato sto su velik (brojan) kod njh imas i tih normalnih ljudi koje ne pate od tih predrasuda ali zato imas koliko hoces i islamofoba i rasista i ksenofoba ( nazalost, mislim da su normalni ljudi u manjini)
To što ti opisuješ su podkulturne pojave karakteristične za čitav moderni svijet.

Ne pričam o brojnosti naroda nego o gabaritima ruske kulture, koja je otvorena prema svemu, pa je, između ostalog iznjedrila savremenu orijentalistiku i islamologiju (Vladimir Aleksejevič Ivanov), a ruski jezik je jedini nemuslimanski jezik koji, kao zvanični koriste pojedini, muslimanski narodi iz ruskog okruženja. Ruska kultura ne gaji ni jednu jedinu fobiju, pa ni islamofobiju.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#190 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Challenger__ wrote:Ramazan u Moskvi, centralni trg Sabornaja

Image

Image

Image

Možeš li ovakav prizor da vidiš danas u sred Nju Jorka, Vašingtona ili Liverpula? NEMA TEORIJE. Bez zlobe, živiš u prošlosti i zabludama.

Wake up, man!
Ovako. Prvo, sta ce ba na ulici? Ako nema dovoljno dzamija nek' sebi grade. DObro, nema se para, pa neka ih ako ne smetaju.
Ali skoro si imao slican (po meni) cirkus u Marseju. Nekome je to mozda bilo: wow! Ja licno smatram da su sebi samo stetu nanijeli.

Imao si i Abu Hamzu u UK koji je volio ovako na asfaltu klanjat'. Pa je htio proglasit i nekakav emirat.

Takvi ljudi samo daju negativnu sliku o islamu i muslimanima.
Zamisli 5000 hare -hare-ha na Ferhadiji i blokiraju ulicu. Iskreno zar se ne bi tome usprotivio.
Ja sam seljak cojk. Ja bih prvog nabio cipelom, da mu zazvoni u glavi.
Eh, sad zamisli covjeka u Marseju. Krenuo na posao ili po dijete, kad ono muslimani klanjaju na ulici, na kolima, i jos kazu kako su zapostavljeni i nemaju svoja prava. Takav covjek kaze: GDje su moja prava?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#191 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Necemo se prepirati.
Nećemo, mir tebi.
Mother Russia!
Ne ide to tako. Sa istim žarom branim Iran i njegove kulture i narode.
Govorim ti kao neko ko se susrece sa ljudima iz bivseg SSSR-a.
Izgleda da susrećemo različite ljude. Znam barem 10-ak, sarajevskih i mostarskih porodica, svi redom Bošnje i muslimani, koji već decenijama žive u Moskvi i ne pada im na pamet da se vrate.

Elem, da ne idemo u offtopik, preporučujem ti updata na ovu temu. Zvučiš kao osoba iz ranih 90-ih. Danas, u drugoj deceniji 21-og stoljeća svijet izgleda dramatično drugačije, a naročito Rusija.

Pozzz!
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#192 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Gojeni H wrote:
Ovako. Prvo, sta ce ba na ulici? Ako nema dovoljno dzamija nek' sebi grade. DObro, nema se para, pa neka ih ako ne smetaju.


ts,ts,ts... Školski prikjer TOTALNE neinformisanosti. Znaš li uopšte koliko džamija ima u Moskvi? Ne znaš. Evo nekoliko fotografija:

velika plava džamija ( u pozadini ruska crkva)
Image

Pa još jedna:

Image

Pa "centralna moskovska džamija":

Image

Džamije ima, ali ni jedna nije bila dovoljno velika da iskupi sve te ljude na jednom mjestu. Željeli su da budu zajedno, tražili dozvolu i dobili. Kada se dovrše ostale džamije koje se grade,

Image

pretpostavljam da će ovo biti prošlost.
Zamisli 5000 hare -hare-ha na Ferhadiji i blokiraju ulicu.
Ovde nije riječ o 5.000, nego o više desetina hiljada ljudi, koji su dobili urednu dozvolu.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#193 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Ukratko: Mainstream mediji, te duhovno neuzrasle dušice su taoci potpuno netačne predstave, kako o Rusiji, tako o položaju muslimana u Rusiji.

Treba rasti i rasti i prerasti stereotipe velikog brata :D

Još jednom, pozzz!
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#194 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Challenger

Hvala na slikama dzamija u Moskvi. Lijepo, Bogu hvala.
Ipak mislim da u tvom pisanju ima jedna doza rusofilije. Nisi mi odgovorio nista o majmunima koji napadaju sve koji izgledaju kao da su iz Centralne Azije a onda to snime i postave na you tube. Preporucujem da se osvrnes i na izvjestaje kako ovakvi u vecini slucajeva prolaze na sudu...kad ih dovedu do suda, a to je skoro nikad.

Kada kazem "susrecem" mislim na sadasnje vrijeme. Ja sam samo jednog Bosnjaka muslimana sreo koji radi u Rusiji. Nismo se nesto doticali stanja muslimana tamo. Zato radim i susrecem se s odredjenim brojem Gruzina, Azera i ostalih. Radio sam s Rusima. Mladim ljudima, skolovanim, ne-muslimanima.

Broj ili ljepota dzamija ne mogu biti odraz stanja muslimana u jednoj zemlji.
Na kraju...covjece, postoje snimci otkidanja udova Cecena tenkovima. Zar treba nesto vise?
Sloboda, brate. Sloboda.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#195 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by plain vanilla »

So What! wrote:Azerbejdžanci su mnogo srodan narod sa Irancima, čak dijelovi Azerbejdžana su dio Irana, tačnije pokrajine Istočni i Zapadni Azerbejdžan. Mnogo je Azerbejdžanaca na visokim pozicijama u Iranu kao i Ayatollah Khamnei. Islamska revolucija je umnogome uticala i na Azerbejdžan, a da se radi o islamskoj zemlji govori mjesec i zvijezda na njihovoj zastavi. Uglavnom, njihova sadašnja politika pokušava nasilu napraviti od Azerbejdžanja nešto što oni nisu, a to je europsku zemlju. Čak 2008. kada je Azerbejdžan debitavo na Eurosongu, Azerbejdžanski predsjednik je poslao zvaničnu potvrdu da je Azerbejdžan spreman za Europu i Eurosong jer učešćem na Euroviziji smatraju sebe dijelom Europe. Ljudi koji su spremni pogaziti svoju kulturu da bi izgledali kao Evropljani su nikakvi ljudi. Zadnjoj Euroviziji nisu dali ni dašak svog orijentalizma nego pola razglednica koje trebaju promovisati zemlju su ustvari bili snimci modernog dijela Bakua tj. oni tornjevi i Arena.
Izrael godinama ucestvuje na Eurosongu, koliko su tek onda oni nikakav narod

btw, bilo je zanimljivo cuti na eurosongu kad je bilo glasanje, otprilike iz pola zemalja se mogao cuti selam :)
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#196 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Gojeni H wrote:
Challenger. Hvala na slikama dzamija u Moskvi. Lijepo, Bogu hvala.
Nema na čemu, hvala Bogu.
Ipak mislim da u tvom pisanju ima jedna doza rusofilije.
Istina, definitivno.
Nisi mi odgovorio nista o majmunima koji napadaju sve koji izgledaju kao da su iz Centralne Azije a onda to snime i postave na you tube.
Odgovorio sam. Nekom drugom, scroll up.
Broj ili ljepota dzamija ne mogu biti odraz stanja muslimana u jednoj zemlji.
Tačno, 100 %. Primjeri Iraka ili Libije su najbolji dokazi za to.
Na kraju...covjece, postoje snimci otkidanja udova Cecena tenkovima. Zar treba nesto vise?
Dabome da treba! Snimci ritualnog klanja ruskih civila i vojnika od strane cionističkie bande demokratora, wanna-be "mudžahida", koji su za interese Wall Streeta, USA i NATO od te ruske pokrajine napravili pakao i otvorili Pandorinu kutiju zla. Trebam li da pominjem masakr u osnovnoj školi, ili atak na pozorište u Moskvi? Za potpunu sliku i istinu su potrebni svi dijelovi mozaika, a za propagandu samo jedna strana medalje.
Sloboda, brate. Sloboda.
Dabome. Neko je pomenuo Dagestan. Samo da ti kažem, on je SVOJOM VOLJOM ušao u sastav Rusije. Sloboda ima granice, a ona je ograničena slobodom drugih. To se zove KOEGZISTENCIJA. Ona postoji u Iranu i Rusiji, zato poštovanje, velikoj Rusiji i velikom Iranu.

Pozzz!
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#197 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Challenger, pa pobogu brate, razumijem da su ti Rusi dragi, ali nazivati Cecene cionistickim demokratorima :shock: :run:

oni su svoju borbu vodili za svoj racun, ako malo pogledas historiju takvi su uvijek bili, nadam se da ne smatras i Hadzi Murata cionistickim demokratorom :-)

ljudi sa mudima do poda, covjece oni su uzeli Ruse u prvom cecenskom ratu, kasnije su doduse, onako razdijeljeni i podijeljeni medju sobom izgubili naravno
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#198 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Challenger__ wrote:
Dabome. Neko je pomenuo Dagestan. Samo da ti kažem, on je SVOJOM VOLJOM ušao u sastav Rusije. Sloboda ima granice, a ona je ograničena slobodom drugih. To se zove KOEGZISTENCIJA. Ona postoji u Iranu i Rusiji, zato poštovanje, velikoj Rusiji i velikom Iranu.

Pozzz!
A sve ljepote i dobrote svojih režima pokazuju u Siriji. Način na koji se Iran odnosi prema dešavanjima u Siriji je sramota prije svega za njih, a onda i za ostatak ummeta.
A što se tiče broja džamija u Moskvi, lakše mi je da vjerujem svom rođaku koji je živio u Moskvi 7 godina i koji mi je rekao da u Moskvi ima jako malo džamija u poređenju sa brojem klanjača (4 ili nešto tako). A svaku vijest treba provjeriti pa i ovu:
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17436481
Što se tiče fotografija iz prethodnih postova, pretpostavljam da se radi o bajram-namazu.
Last edited by seldzuk on 06/06/2012 20:15, edited 1 time in total.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#199 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Muslimani Irana
90% muslimanske populacije Irana cine siti dok oko 10% pripada sunitskom pravcu.
Iran je visenacionalna zemlja u kojoj pored "originalnih" Iranaca zive i Azeri, Balochi, Kurdi, Arapi i mnogi ostali.

Iranci se ponose svojom perzijskom historijom i tradicijom.
Vecina ljudi koje sam upoznao su veoma obrazovani, prijatni, i kulturni ljudi.
Iranke su prelijepe zene, ali su za moj ukus previse "brand-ovane". Boluju od cipela od 200 dolara. :D

Iranci su vjerovatno narod sa najvecom dozom patriotizma koje sam ikada upoznao. Bez obzira sto se, prema izjavi onih koji tamo zive, 95% ljudi starosti izmedju 15 i 40 godina ne slaze sa vladajucom garniturom svi su listom ponosni na svoju zemlju i ne zele da im bilo ko izvana donosi "slobodu".
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#200 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Challenger__ wrote:
Gojeni H wrote:
Ovako. Prvo, sta ce ba na ulici? Ako nema dovoljno dzamija nek' sebi grade. DObro, nema se para, pa neka ih ako ne smetaju.


ts,ts,ts... Školski prikjer TOTALNE neinformisanosti. Znaš li uopšte koliko džamija ima u Moskvi? Ne znaš. Evo nekoliko fotografija:

velika plava džamija ( u pozadini ruska crkva)
Image

Pa još jedna:

Image

Pa "centralna moskovska džamija":

Image

Džamije ima, ali ni jedna nije bila dovoljno velika da iskupi sve te ljude na jednom mjestu. Željeli su da budu zajedno, tražili dozvolu i dobili. Kada se dovrše ostale džamije koje se grade,

Image

pretpostavljam da će ovo biti prošlost.
Zamisli 5000 hare -hare-ha na Ferhadiji i blokiraju ulicu.
Ovde nije riječ o 5.000, nego o više desetina hiljada ljudi, koji su dobili urednu dozvolu.
i 3. slika je slika kako će džamija na 4. slici izgledati, a ne postojeća džamija.
Post Reply