Islam u različitim dijelovima svijeta

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4840
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#151 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Tvrtko II Kotromanić »

samina_swe wrote:
inace sto je zanimljivo za ove poljske muslimane, vremenom su prihvatili poljska imena i prezimena te je onako neobicno vidjeti nisane sa polumjesecom i zvijezdom a ispod lupam Adam Malisz
njih ima cak i u dalekoj Finskoj,zive tamo stoljecima,asimilirani ..postoji njihova islamska zajednica itd

cjenjeni su tamo jer su se pokazali kao veliki patrioti itd


ko bi rekao da je islam stigao do daleke Skandinavije tako davno :) te male manjine su skroz zanimljive,malo se zna o njima :thumbup:
do Finske :shock:

ovo nisam znao, nauci se svasta na ovoj temi :thumbup: :sax:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4840
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#152 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Tvrtko II Kotromanić »

inace, kad smo vec kod tih manjina, negdje sam citao da je jedan normanski kralj koji je u to doba (jel 12 ili 13 stoljece ne mogu se sjetiti) jednu povecu grupu muslimana koji su nakon normanskog osvajanja Sicilije ostali tu zivjeti preselio u jedan gradic u Svicarskoj (zaboravio sam mu ime) u kojem su zivjeli neko vrijeme, cak je bila i izgradjena i dzamija tu

eh sad, to sam negdje nekad davno procitao tako da :-) u svakom slucaju bilo bi interesantno zamisliti te Arape tamo usred Alpa :D
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#153 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by El_comadante »

@musa_2004 neznam buraz šta češ na ovoj temi ti si zalutao. a ako čemo tako koliko si ti zaista produktivan na poslu odnosno da li radiš non stop 8h jer ti si plačen da radiš 8h?! e sad što ti, kad napraviš pauzu od 5-10 min piješ kafu ili si na internetu i dr., zašto ja ili bilo koji drugi musliman nebi tih 5-10 min izdvojili da klanjamo, a nevjreujem da če proces proizvodnje zbog toga bitno nastradati.
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#154 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by IZVANZEMALJAC »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
IZVANZEMALJAC wrote:

Evo avtohtoni muslimani u poljskoj Tatari. Pred Bečem se borili na Poljskoj strani danas skoro nestali i zaboravljeni.
rijec je o Lipka Tatarima, njih inace ima i par hiljada u susjednoj Litvaniji, imaju par svojih sela

inace sto je zanimljivo za ove poljske muslimane, vremenom su prihvatili poljska imena i prezimena te je onako neobicno vidjeti nisane sa polumjesecom i zvijezdom a ispod lupam Adam Malisz :D
inače glumac Charles Bronson ima njihovih gena otac mu je bio Lipka Tatar.
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#155 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by samina_swe »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
samina_swe wrote:
inace sto je zanimljivo za ove poljske muslimane, vremenom su prihvatili poljska imena i prezimena te je onako neobicno vidjeti nisane sa polumjesecom i zvijezdom a ispod lupam Adam Malisz
njih ima cak i u dalekoj Finskoj,zive tamo stoljecima,asimilirani ..postoji njihova islamska zajednica itd

cjenjeni su tamo jer su se pokazali kao veliki patrioti itd


ko bi rekao da je islam stigao do daleke Skandinavije tako davno :) te male manjine su skroz zanimljive,malo se zna o njima :thumbup:
do Finske :shock:

ovo nisam znao, nauci se svasta na ovoj temi :thumbup: :sax:

Da da i tamo su priznata nacionalna manjina,,"finlands tatarer".I ja sam se iznenadila kad sam saznnala,,rekoh vidim jedna od priznatih manjina u skandinaviji muslimani :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#156 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Idemo malo na zemlje Magreba.
Tunis, Alzir, i Maroko su veoma slicni, meni skoro identicni.
Alzir je najveca zemlja Afrike sada nakon sto se Sudan podijelio. Ljudi su krvavo platili slobodu od Francuske.
Na zalost u velikim gradovima kao sto su Alzir, Tunis i sl. se govori francuski kao da ste u Marseju.
Veliki broj ljudi se natjece da budu sto "evropejskiji" pa pricaju malo jezikom okupatora koji im je pobio samo milion i po ljudi. Takodje sam sreo ljude koji ce vam pricu pricati kako su oni Mediteranci a ne Arapi, kako su oni ista fela kao i Spanci, Francuzi i Italijani...ja morsku bolest dobio od poplave robovske snishodljivosti.

STrasno korumpirane zemlje gdje 20 politicara (i kralja u Maroku) i 10 generala drze sve sto vrijedi u zemlji.
Izmisljaju se neprijatelji, pljackaju prirodni resursi, a narod im je k'o ovce...taman kad pocnu sitni mozdani impulsi da reaguju, oni im prodaju kvazi-patritosku pricu kako su Fancuzi ili Spanci krivi za novo poskupljenje.

Marokanke. Jedno vrijeme neudatim Marokankama je bio zabranjen ulaz u Kuvajt. Ostavljam vam da razmisljate zasto. Uglavnom cudo jedno sta trbusni ples radi s pameti jednog muskarca. :D
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#157 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by samina_swe »

Gojeni,nemoj ni pokusavati porediti muslimane Maghreba s Azerbedjancima,,,da se oni stide svog porijekla nebi svi redom na vlast doveli islamiste :skoljka:

Tunis,Egipat,Maroko itd..U maroku nije bilo izbora ali je kralj iz straha uveo neke reforme koje ojacavaju islamski uticaj
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#158 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

samina_swe wrote:Gojeni,nemoj ni pokusavati porediti muslimane Maghreba s Azerbedjancima,,,da se oni stide svog porijekla nebi svi redom na vlast doveli islamiste :skoljka:
Izvini. Ovo je nesto drugo. Muslimani bivseg Sovjetskog Saveza osim onih koje sam spomenuo su izgubljeni, samo im jos niko nije javio.

Magreb, Maroko, kralj Muhamed. LJubitelj Monaka k'o i babuka mu rahmetli Hasan.
Nakon dogadjaja u Tunisu, k'o fol malo oslabio stegu. Islama ima hvala Allahu i ostace gdje je. Njihovi problemi su druge prirode. Godine ispiranja mozga su ucinile svoje. Zamisli da ti Objektivni Bake i 60 minuta budu 24 sata dnevno. Pa mozak bi izgledao kao da je opran bleach-om.

Alzir. Sila nafte, ali ponovo standard slab. Generali drze sve, pljacka bez zadrske.

Tunisu slabo da ce biti bolje kako su svrgnuli Ben Alija ali im zelim sve najbolje.

Elita govori francuski, arapski im ispod nivoa haman. Eh, ovaj detalj mi je katastrofalan. Stariji ljudi ne znaju pisati arapski ali francuski znaju. Naporedo s ovim nekima i islam postaje retrogradan.

Naravno, izmedju Tunisa npr. i Azerbejdzana razlika je k'o nebo i zemlja.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#159 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Chisum »

samina_swe wrote:Gojeni,nemoj ni pokusavati porediti muslimane Maghreba s Azerbedjancima,,,da se oni stide svog porijekla nebi svi redom na vlast doveli islamiste :skoljka:

Tunis,Egipat,Maroko itd..U maroku nije bilo izbora ali je kralj iz straha uveo neke reforme koje ojacavaju islamski uticaj
Ovo samo po sebi zvuci smijesno i besmisleno..... :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#160 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Malezija i Indonezija (moze i Bruneji)

ovo su jedni od najveselijih ljudi koje sam u zivotu sreo. Nema stresa, nema briga...cak i kad ima problema, haman da ih nema.
Fizicki meni su jedan te isti narod.
Malezijci su ekonomski mnogo jaci. Malezija se sastoji od poluostrva gdje je i glavni grad Kuala Lumpur i dijela ostrva Borneo. Inace ostrvo Borneo dijele Malezija, Indonezija, i patuljasta drzava Bruneji.
Iz Bruneja je onaj idiot sultanov brat koji je smaknuo ako se ne varam 100 miliona dolara na kocki. Izuzetno bogata drzavica koja je azijska verzija patuljastih zemalja Perzijskog zaljeva. Britanci tu imaju bazu i oni su glavne babe.

Indonezijci su ekstra ljudi kao i Malezijci ali su pojedini malo na pretjeranu (necu reci ekstremnu) ruku za moj ukus.
Ali takodje veoma veseli, hoce pomoci, i isto i kao Malezijci veoma cijene bosanske muslimane.

I jedni i drugi nisu sami vec dijele svoju zemlju s krscanima, hindusima, budistima...
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#161 Re: Islam u Azerbejdžanu

Post by leo_ »

NIN wrote:
seldzuk wrote:U razgovoru sa jednim Azerbejdžancom...
I ne kaze se Azerbejdzancom (mozda bi proslo AzerbejdzancEm) nego se kaze Azerom! :wink:
Tebi je fakat dosadno? :D Hej da sam admin, samo jedan dan, samo jedan sat :D :sax:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#162 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Chisum wrote:
samina_swe wrote:Gojeni,nemoj ni pokusavati porediti muslimane Maghreba s Azerbedjancima,,,da se oni stide svog porijekla nebi svi redom na vlast doveli islamiste :skoljka:

Tunis,Egipat,Maroko itd..U maroku nije bilo izbora ali je kralj iz straha uveo neke reforme koje ojacavaju islamski uticaj
Ovo samo po sebi zvuci smijesno i besmisleno..... :lol:
Tebi je smijesno Chisume legendo, kao i sve ostalo u vezi islama. Ali nemoj razbijati glavu, logike nam nisu iste.

Momak je dobro rekao samo sto je fulnuo da ce kabadahija tako lahko dati vlasti. Hoce al' malo sutra. Kazu da k'o vlasti osjeti da ce prije guzice dati nego je ustupiti. A ovi su sampioni svih diktatora, vjeruj mi.
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#163 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by samina_swe »

Elita govori francuski, arapski im ispod nivoa haman. Eh, ovaj detalj mi je katastrofalan. Stariji ljudi ne znaju pisati arapski ali francuski znaju. Naporedo s ovim nekima i islam postaje retrogradan.
Stariji ljudi,bitno je da je buducnost(mladi ljudi) drugacija.Nakon svih dogadjaja u sjevernoj Africi i osjecaj za islam i osjecaj za Arapsku naciju je ojacao.

Tunisu slabo da ce biti bolje kako su svrgnuli Ben Alija ali im zelim sve najbolje.
Nova vlast(na zapadu je opisuju kao "umjereno islamisticka)..nesto poput Erdogana u Turskoj.Vec su poceli govorit o ukidanju francuskog na univerzitetima,ja se nadam da ce ici na bolje.Mislim da su tunizani s tom strankom izabrali najbolji put....dakle ni ekstremni sekularisti ,ni ekstremni islamisti(vehabije)
detroit-mercy
Posts: 16090
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#164 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by detroit-mercy »

samina_swe wrote:Dagestan se smatra centrom islama na Kavkazu,odavde dolazi vecina uleme medju cecenima,tatarima,cerkezima

Oko 95% su muslimani,ostakat pravoslavci(rusi).Gotovo svi su suniti,postoji mala manjina sijja Azera.

Image

Image

Image

Image

Image

jako zanimljiv dokumentarni o Dagestanu narodu i obicajima,vjeri...,obavezno pogledati :-D

O cemu vi raspravljate ljudi moji ne mogu da vjerujem a da niko nije prokomentarisao ovu Anu Kurnjikovu iz Dagestana :dance:. Tito dragi, zar vaka celjad Dagestanom hodaju :mrgreen: .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#165 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by insomnia78 »

Osjecaj za islam i arapsku naciju je ojacao toliko da ih je puna francuska

Sent sa mog sokocala using tapatalk
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#166 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by samina_swe »

samo za tebe jos par finih dama :D

Image

Image


Image

prva missica Zamira Dzabrailoa(islamistima nije bilo drago,ali nije se pokazivala u bikiniju)

Image

Image
detroit-mercy
Posts: 16090
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#167 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by detroit-mercy »

samina_swe wrote:samo za tebe jos par finih dama :D

Image

Image


Image

prva missica Zamira Dzabrailoa(islamistima nije bilo drago,ali nije se pokazivala u bikiniju)

Image

Image
El hamdulilah :mrgreen: .
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#168 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Challenger__ »

Svoj prosperitet i dostojanstvo, multietnički Dagestan može da zahvali mudrosti svojih čelnih ljudi koji se opredjelili da i dalje žive u miru i koegzistenciji sa multietničkom, multikulturalnom i multikonfesionalnom Rusijom. Da su se opredjelili da budu oruđe poganih demokratora sa Wall Streeta, unizili bi i sebe i svoje dostojanstvo.

Pohvala Rusiji, pohvala Dagestancima svih etničkih i vjerskih skupina.
samina_swe
Posts: 321
Joined: 18/12/2011 04:31

#169 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by samina_swe »

suchur Allahu :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#170 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by NIN »

Chisum wrote:
samina_swe wrote:Gojeni,nemoj ni pokusavati porediti muslimane Maghreba s Azerbedjancima,,,da se oni stide svog porijekla nebi svi redom na vlast doveli islamiste :skoljka:

Tunis,Egipat,Maroko itd..U maroku nije bilo izbora ali je kralj iz straha uveo neke reforme koje ojacavaju islamski uticaj
Ovo samo po sebi zvuci smijesno i besmisleno..... :lol:
Fakat! Il sam ja toliko zaglupio... :-)
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#171 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by seldzuk »

Image
Prva džamija u Sloveniji - džamija u Logu pod Mangartom, koji su 1916. godine izgradili pripadnici 4. bošnjačke regimente
O džamiji(ima još 5 slika džamije) se može pročitati ovdje:
http://bs.wikipedia.org/wiki/D%C5%BEami ... _Mangartom
Pored džamije je bilo mezarje 102 vojnika. Neko je iza 1. svjetskog rata nišane zamijenio krstovima. 2007. godine su vraćeni nišani:

Pretpostavlja se da su džamiju srušili Talijani kivni što kroz bošnjačke linije nikada nisu prošli. Postoji samo 6 fotografija ove džamije i sve su na navedenom linku.
4. bošnjačka regimenta je osnovana u Mostaru, a jedan od njenih pripadnika je bio i poznati Husaga Čišić.
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#172 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by ActionWoman »

NIN wrote:
So What! wrote:...
I ti - jos jednu protiv Albanaca i saljem te u Banovicke rudnike na prisilan rad!
ako treba odvescu ih ja :) Tito mili, upoznali su cijeli narod pa sad vaze.
veleno
Posts: 752
Joined: 19/09/2009 19:05

#173 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by veleno »

Gojeni H wrote: STrasno korumpirane zemlje gdje 20 politicara (i kralja u Maroku) i 10 generala drze sve sto vrijedi u zemlji.
Izmisljaju se neprijatelji, pljackaju prirodni resursi, a narod im je k'o ovce...taman kad pocnu sitni mozdani impulsi da reaguju, oni im prodaju kvazi-patritosku pricu kako su Fancuzi ili Spanci krivi za novo poskupljenje.
Ovo ne važi za Marokance.Marokanci su itekako osvješteni i konstantno protestvuju protiv vladajuće oligarhije,već više od godinu dana.Nažalost suočeni su sa represivnim režimom koji je zatvorio na stotine aktivista.Naravno u zapadnim medijima ne čujemo baš puno o protestima u Maroku koliko recimo o protestima u Libiji i Egiptu,jer Francuskoj nije u interesu da njihov vazal kralj Mohammad VI siđe sa vlasti.

Evo jedan dokumentarac o situaciji u Maroku :(

User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#174 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Challenger__ wrote:Svoj prosperitet i dostojanstvo, multietnički Dagestan može da zahvali mudrosti svojih čelnih ljudi koji se opredjelili da i dalje žive u miru i koegzistenciji sa multietničkom, multikulturalnom i multikonfesionalnom Rusijom. Da su se opredjelili da budu oruđe poganih demokratora sa Wall Streeta, unizili bi i sebe i svoje dostojanstvo.

Pohvala Rusiji, pohvala Dagestancima svih etničkih i vjerskih skupina.
Dozvolices mi da primijetim (nije zlobno zaista) da nikada nisi sreo ni jednog Cecena ili Dagestanca, osim ako nije bio neki ruski cuko kome su gospodari dali malo kostiju iz sake.
Osim doseljenih Rusa i domaceg roblja koje sam vec spomenuo, svi ostali bi sad zgrabili slobodu od ove tvoje multi-kulti, multi-kulturi i kako si ono vec nazvao Rusije.

Svaki iole pametan Rus kojeg sam sreo zeli da pobjegne iz zemlje gdje se bivsi KGB-ovac stalno mijenja na vlasti sa svojom pudlicom.

Neovisno o tome sta mislim ja ili ti u Rusiji, Dagestanci zele nezavisnost, samo sto su malo zakasnili za Cecenima a Rusi poostrili represiju. Da ne govorimo o onome sta se desava ljudima po ruskim kazamatima. O tome moze druga tema.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#175 Re: Islam u različitim dijelovima svijeta

Post by Gojeni H »

Muslimani Sri Lanke
Osim Bosnjaka iz SFRJ kada su nazivani Muslimani, jedini meni poznati muslimani koji se tako zovu i kao etnicka grupa.
Image
Post Reply