Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4926 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by SmokingMan »

E čuj francuskog šejhul-islama. :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4927 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by insomnia78 »

Jesam sta slago?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4928 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

insomnia78 wrote:Jesam sta slago?
Priznaj da si novotar, huktavac!



Provalio te tuzlak :-D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4929 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zijancer »

Idemedosumom wrote:Slažem se da je najbolje pronaći ravnotežu.

Međutim, koji insan je u boljem položaju, onaj kod kojeg je suština ispravna iako se baš ne pridržava forme, ili onaj koji se strogo drži forme iako je suštinu izgubio iz vida?
Medo, htjedoh ukazati na jedan fenomen ..čekaj da razmislim kako da složim rečenicu :cry:
hm, ovako: ako je suština nečega okej, onda ni forma ne može omanuti, prianja kao rukavica
eto, nešto za dumanje


a što se francuskog šejha tiče :-D , volila bih znati je li ikada jeo pinot noir grožđe i kakav je ukus, je li to liči ovim hercegovačkim lozama po avlijama ili šta?
Last edited by zijancer on 19/06/2019 22:01, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4930 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Yoda bi ti pozavidio na toj rečenici.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4931 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zijancer »

dok se nisam odlogovala, ništa te ne razumijem, molim te ponovi, ali prosto kao jaje na oko.
pade mi na pamet onaj iz margin call ''ja ne znam šta je ironija'' (ali se sjetih da to pomalo i znam, tak da ga ne mogu đoniti)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4932 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

zijancer wrote:dok se nisam odlogovala, ništa te ne razumijem, molim te ponovi, ali prosto kao jaje na oko.
pade mi na pamet onaj iz margin call ''ja ne znam šta je ironija'' (ali se sjetih da to pomalo i znam, tak da ga ne mogu đoniti)
Nije ironija :| I like you.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4933 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zijancer »

oh, pa onda je u redu :sad:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4934 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

JVC wrote:
MarlboroGold wrote:
JVC wrote:
Hehehe ima jedan ciko koji je napravio interesantan video što se tiče tih križarskih ratova i recimo Islamskih osvajanja i ratova. Hoš da pogledaš na svoju odgovornost? A inkvizicija je priča sama za sebe, užas i horor koja opet nema nikakve veze sa ucenjem Pisma.
Može. Daj link ili klip.
Naravno... i islam se širio sabljom i to je neupitno, ali kod crkve nisu bili samo križarski ratovi u pitanju. Čitave civilizacije, narodi i kulture su nestajale pod čizmom Vatikana širom planete. Crkve su građene u Americi, Aziji, Africi, Australiji... to čiča nije spominjao u svom izlaganju. Ne bih ulazio u to ko je više ubijao u ime Boga, jer su to teme oko kojih postoje vječna neslaganja i nikad se neće znati ni približni brojevi, a kamo li tačni. Previše je krvi proliveno u ime Boga.

Većina današnjeg bogatstva Vatikana je stečeno pljačkom i prisilom u prošlosti.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4935 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mali jomu »

insomnia78 wrote:
tuzlak1212 wrote: Ni jedna stvar u vjeri nije toliko pod konac zategnuta, definisana i fiksirana kao farz namaz.
Da. Toliko je definisana da je u kur’anu ni nema

.... znaci da se mora objasniti, razumijet...... bez razumijevanja je samo gore-dole,

a zasto je gore-dole.....??? to trazi objasnjenje, razumijevanje.....
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4936 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mali jomu »

MarlboroGold wrote: Naravno... i islam se širio sabljom i to je neupitno.....

Da se Islam sirio sabljom, u muslimanskom svijetu bi sve bogomolje osim dzamija bile sa zemljom poravnate..... dok je u obrnutom redoslijedu sve i jedna dzamija do koje se stiglo poravnate sa zemljom, samo se ponegdje tek pokoji dio dzamijskog temelja moze pronac.....
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4937 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

mali jomu wrote:
MarlboroGold wrote: Naravno... i islam se širio sabljom i to je neupitno.....

Da se Islam sirio sabljom, u muslimanskom svijetu bi sve bogomolje osim dzamija bile sa zemljom poravnate..... dok je u obrnutom redoslijedu sve i jedna dzamija do koje se stiglo poravnate sa zemljom, samo se ponegdje tek pokoji dio dzamijskog temelja moze pronac.....
Jer su bile riječi Ebu Bekr da se ne diraju bogomolje. To opet ne mijenja činjenicu na koji se način širio na samom početku bez obzira kako su kasnije postupali sa zarobljenicima (svakako bolje nego kršćani). Eto ti samo Allahove sablje kao primjer... dakle osoba koja je vodila osvajačke ratove.
Tvoja braća i ti ubjeđujte jedni druge da to nije bilo tako, ali historijske činjenice govore upravo o suprotnom.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4938 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mali jomu »

MarlboroGold wrote: Tvoja braća i ti ubjeđujte jedni druge da to nije bilo tako, ali historijske činjenice govore upravo o suprotnom.

Muslimani i Islam su dva razlicita pojma..... muslimanska vojska je kao i svaka duga vojska, Islam je vjera, musliman (po imenu) ne mora biti u Islamu.... muslimanska vojska i jos u Islamu, sve je ostalo na svom mjestu, dok vojske druge vjeroispovijesti nisu dosle i sve sravnile cega su se dohvatili, to su ti historijske cinjenice, idi i gledaj, i sad sve to vidis, niko nije vise corav..... a ni glup kao sto se konta.....
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4939 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

:lol:

Standardna apologetika. Čijoj je onda vojsci pripadao vojskovođa Muhammed, kao i njegovi ashabi? Pa neki pohodi su bili zasnovani na direktnoj naredbi Džibrila koliko sam upućen.

Da vam više ne kvarim ovu temu. Pozzzz
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#4940 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Humljanin »

mali jomu wrote:
MarlboroGold wrote: Naravno... i islam se širio sabljom i to je neupitno.....

Da se Islam sirio sabljom, u muslimanskom svijetu bi sve bogomolje osim dzamija bile sa zemljom poravnate..... dok je u obrnutom redoslijedu sve i jedna dzamija do koje se stiglo poravnate sa zemljom, samo se ponegdje tek pokoji dio dzamijskog temelja moze pronac.....
Pa gdje su nemuslimanske bogomolje u islamskim zemljama?
Znaš li ti uopće da se prorok Muhamed zakleo da će sa arapskog poluotoka istjerat sve židove i kršćane?

O kakvim temeljima džamija pričaš, gdje su to građene crkve na džamijama? Ne pričaj koješta..

U BiH je barem očigledno koje su se bogomolje pravile na temelnima drugih. Ako samo malo zagrebeš ispod površine vidjeti ćeš da je jako veliki broj džamija sagrađen na temeljima srušenih crkvi. A ima i onih koje su samo otete pa prenamijenjene.

Nađi mi u BIH ili na arapskom poluotoku slučaj da je džamija srušena i na njoj izgrađena crkva. A ja ću ti za svaki takav slučaj naći 10 suprotnih.
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#4941 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by pijo_zoljo »

Humljanin wrote:
mali jomu wrote:
MarlboroGold wrote: Naravno... i islam se širio sabljom i to je neupitno.....

Da se Islam sirio sabljom, u muslimanskom svijetu bi sve bogomolje osim dzamija bile sa zemljom poravnate..... dok je u obrnutom redoslijedu sve i jedna dzamija do koje se stiglo poravnate sa zemljom, samo se ponegdje tek pokoji dio dzamijskog temelja moze pronac.....
Pa gdje su nemuslimanske bogomolje u islamskim zemljama?
Znaš li ti uopće da se prorok Muhamed zakleo da će sa arapskog poluotoka istjerat sve židove i kršćane?

O kakvim temeljima džamija pričaš, gdje su to građene crkve na džamijama? Ne pričaj koješta..

U BiH je barem očigledno koje su se bogomolje pravile na temelnima drugih. Ako samo malo zagrebeš ispod površine vidjeti ćeš da je jako veliki broj džamija sagrađen na temeljima srušenih crkvi. A ima i onih koje su samo otete pa prenamijenjene.

Nađi mi u BIH ili na arapskom poluotoku slučaj da je džamija srušena i na njoj izgrađena crkva. A ja ću ti za svaki takav slučaj naći 10 suprotnih.
molim konkretno daj mi navedi koja je džamija sagrađena na temeljima koje crkve u bih, fakat ne znam
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#4942 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Sara03 »

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/re ... tura-kruga
aljazeera wrote:Vlasti ovog bosanskohercegovačkog grada ne znaju šta da rade s ruiniranim objektom starim 700 godina, koji je bio crkva, pa zatim džamija.
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#4943 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by pijo_zoljo »

Sara03 wrote:http://balkans.aljazeera.net/vijesti/re ... tura-kruga
aljazeera wrote:Vlasti ovog bosanskohercegovačkog grada ne znaju šta da rade s ruiniranim objektom starim 700 godina, koji je bio crkva, pa zatim džamija.
kako razumjeh članak crkva nije srušena pa njoj napravljena džamija, već je "preimenovana"....

Pitam gdje je to porušena crkva pa na temeljima napravljena džamija.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#4944 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Sara03 »

Nije preimenovana, nego je riječ o klasičnoj otimačini.

Mislim da je Fethija u Bihaću izgrađena na crkvi, mada nisam posve sigurna. Ako neko zna nešto više, neka se ubaci. :D
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#4945 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by pijo_zoljo »

Sara03 wrote:Nije preimenovana, nego je riječ o klasičnoj otimačini.

Mislim da je Fethija u Bihaću izgrađena na crkvi, mada nisam posve sigurna. Ako neko zna nešto više, neka se ubaci. :D
čekamo humljanina
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#4946 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Mišo_Kovač »

pijo_zoljo wrote:
Sara03 wrote:Nije preimenovana, nego je riječ o klasičnoj otimačini.

Mislim da je Fethija u Bihaću izgrađena na crkvi, mada nisam posve sigurna. Ako neko zna nešto više, neka se ubaci. :D
čekamo humljanina
http://old.kons.gov.ba/main.php?id_stru ... ew&id=1335
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#4947 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by pijo_zoljo »

ponovo
nije srušeno...
Evo čak kaže da je zvonik bio korišten kao munara......

otimanje i prenamjena da ali crkva nije počišćena do temelja.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#4948 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Mišo_Kovač »

Što bi iko rušio do temelja objekte koje namjerava iskoristiti?

Nakon dolaska u Bosnu/Hercegovinu/Zapadne Krajeve Turci su srušili veći broj sakralnih katoličkih objekata, dok je dio pretvoren u dzamije.

Ista stvar se desila i u ranije osvojenim provincijama Istocnog Carstva. Pravoslavni objekti su doduse ostali sacuvani u vecem broju, iz prostog razloga što je Pravoslavna crkva imala daleko bolji (skoro pa sužnički) odnos s Osmanskim carstvom u odnosu na Katoličku crkvu...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4949 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Mišo_Kovač wrote:Što bi iko rušio do temelja objekte koje namjerava iskoristiti?

Nakon dolaska u Bosnu/Hercegovinu/Zapadne Krajeve Turci su srušili veći broj sakralnih katoličkih objekata, dok je dio pretvoren u dzamije.

Ista stvar se desila i u ranije osvojenim provincijama Istocnog Carstva. Pravoslavni objekti su doduse ostali sacuvani u vecem broju, iz prostog razloga što je Pravoslavna crkva imala daleko bolji (skoro pa sužnički) odnos s Osmanskim carstvom u odnosu na Katoličku crkvu...
Prakticno!
Zasto bi npr. rusili sve sakralne bizantijske objekte, kad ih mozes pretvoriti u dzamije.
Usteda, prakticno....
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#4950 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by pijo_zoljo »

humljanin piše sljedeće

"U BiH je barem očigledno koje su se bogomolje pravile na temelnima drugih. Ako samo malo zagrebeš ispod površine vidjeti ćeš da je jako veliki broj džamija sagrađen na temeljima srušenih crkvi"


zato pitah konkretno.
Ovi primjeri do sada su bile prenamjene...
Post Reply