Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#4801 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote:
tuzlak1212 wrote:IZ BiH ima jako mnogo internih problema po pitanju samoodrživosti, npr odnosa sa hodžama i njihovim pravima, neke mlade hodže nemaju skoro nikakva primanja niti plaćene ikakve subvencije i to je problematično bez ikakvog govora

Ali po pitanju zekata i odnosom IZ prema zekatu ja ne znam da ima nekih prijavljenih neregularnosti...
Pa da li se iko usudi prijaviti?
Koliko ti kao clan IZ imas uvida u finansijske izvjestaje i potrosnju IZ?
Ja nisam formalno član, rekao sam da nisam član i onda u onoj diskusiji.. Nema prijavljivanja jer nema smisla kada IZ nema novaca za tolike hodže i to svi znaju, trebaju malo čistit avliju, limitirat upise na fakultet ili šta već :D

A što se tiče zekata, i dalje mislim da nema nikakvih neregularnosti, novac ide gdje i treba po propisima hanefijskog mezheba, možda bi moglo tu i tamo malo pojačati a negdje drugo smanjiti, ali IZ ima naviku da se prilagođava ostalima, pa ko izvisi od strane svih ostalih donacija i pomaganja tu IZ ulijeće koliko se može protegnut zekatima.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4802 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

tuzlak1212 wrote:
Bloo wrote:
tuzlak1212 wrote:IZ BiH ima jako mnogo internih problema po pitanju samoodrživosti, npr odnosa sa hodžama i njihovim pravima, neke mlade hodže nemaju skoro nikakva primanja niti plaćene ikakve subvencije i to je problematično bez ikakvog govora

Ali po pitanju zekata i odnosom IZ prema zekatu ja ne znam da ima nekih prijavljenih neregularnosti...
Pa da li se iko usudi prijaviti?
Koliko ti kao clan IZ imas uvida u finansijske izvjestaje i potrosnju IZ?
Ja nisam formalno član, rekao sam da nisam član i onda u onoj diskusiji.. Nema prijavljivanja jer nema smisla kada IZ nema novaca za tolike hodže i to svi znaju, trebaju malo čistit avliju, limitirat upise na fakultet ili šta već :D

A što se tiče zekata, i dalje mislim da nema nikakvih neregularnosti, novac ide gdje i treba po propisima hanefijskog mezheba, možda bi moglo tu i tamo malo pojačati a negdje drugo smanjiti, ali IZ ima naviku da se prilagođava ostalima, pa ko izvisi od strane svih ostalih donacija i pomaganja tu IZ ulijeće koliko se može protegnut zekatima.
Za mene je zekat milodar,.milosrde...i prema propisima, ako ne grijesim, prvo ide siromasnima i potrebitima, a IZ bit trebala biti tek na 4 mjestu...i potrebiti prije Sandzaka imho
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#4803 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

ĐOZINA FETVA JE DEROGIRANA! Latić: Vitre dajte siromahu, a zekat onima koji su omilili islam, a ne onima koji su ga omrznuli kod naroda!
Zar nije više licemjerno nego paradoksalno da Rijaset Islamske zajednice, kao osnivač Bošnjačke gimnazije u Sarajevu, donira svake godine pola miliona maraka ovoj školi iz sredstava “Bejtul-mala” koja su ukupljena od zekata i vitara?!
https://thebosniatimes.ba/16435/djozina ... od-naroda/
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#4804 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote: Za mene je zekat milodar,.milosrde...i prema propisima, ako ne grijesim, prvo ide siromasnima i potrebitima, a IZ bit trebala biti tek na 4 mjestu...i potrebiti prije Sandzaka imho
To jeste pravilo kada je zekat bio u hilafetskim državama, tada se zekatom upravljala država kao današnjim porezom može se reći, i tada je to bilo posebno pravilo da prvenstvo kod podjele zekata imaju siromasi. Ali pored siromaha su imali svoje mjesto porodice šehida, finansiranje obrazovanja, vojske, oslobađanja robova ako baš ima viška. Dakle to što su simorasi prioritet ne znači da na njih sve ide.

Danas se državom ne upravlja iz zekata i ne može se mnogo doprinijeti kada svaki 50-ti musliman daje zekat, 8 i nešto miliona nije ništa spram potreba i dnevnih obroka jedne osobe od oko 10-15 KM minimalno u državi gdje toliki narod treba pomoć...
Uzmi u obzir da se sve medrese i FIN održavaju iz zekata u 90%noj mjeri minimalno... Pokušavaju od ostatka doprinijeti društvu u duhu Islama koliko je moguće, npr stipendije srednjoškolcima i studentima, djeljenje hrane što na vrata što pomaganje javnim kuhinjama... Kada se vidi 30% za obrazovne institucije, tu nije problem velik procenat nego mala vrijednost ukupnog zekata pa je velik procenat na obavezama u principu posljedica. :(
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4805 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

tuzlak1212 wrote:
Bloo wrote: Za mene je zekat milodar,.milosrde...i prema propisima, ako ne grijesim, prvo ide siromasnima i potrebitima, a IZ bit trebala biti tek na 4 mjestu...i potrebiti prije Sandzaka imho
To jeste pravilo kada je zekat bio u hilafetskim državama, tada se zekatom upravljala država kao današnjim porezom može se reći, i tada je to bilo posebno pravilo da prvenstvo kod podjele zekata imaju siromasi. Ali pored siromaha su imali svoje mjesto porodice šehida, finansiranje obrazovanja, vojske, oslobađanja robova ako baš ima viška. Dakle to što su simorasi prioritet ne znači da na njih sve ide.

Danas se državom ne upravlja iz zekata i ne može se mnogo doprinijeti kada svaki 50-ti musliman daje zekat, 8 i nešto miliona nije ništa spram potreba i dnevnih obroka jedne osobe od oko 10-15 KM minimalno u državi gdje toliki narod treba pomoć...
Uzmi u obzir da se sve medrese i FIN održavaju iz zekata u 90%noj mjeri minimalno... Pokušavaju od ostatka doprinijeti društvu u duhu Islama koliko je moguće, npr stipendije srednjoškolcima i studentima, djeljenje hrane što na vrata što pomaganje javnim kuhinjama... Kada se vidi 30% za obrazovne institucije, tu nije problem velik procenat nego mala vrijednost ukupnog zekata pa je velik procenat na obavezama u principu posljedica. :(
FIN je članica Univerziteta u Sarajevu zar ne? Znači da se plaća školovanje (dodiplomsko i postdiplomski itd.)
Odnosno za 2017/2018
Tako je za akademsku 2017/2018. godinu odobren upis slijedećeg broja studenata:
Prvi ciklus, dodiplomski studij: Islamska teologija: redovni 25, redovni samofinansirajući 15, vanredni studij 15, strani državljani 10; islamska vjeronauka i religijska pedagogija: redovni 15, redovni samofinansirajući 5, vanredni studij 5, strani državljani 5; studijski program za imame, hatibe i muallime: redovni 20, redovni samofinansirajući 20, vanredni studij 15, strani državljani 5.
Drugi ciklus, magistarski studij: Master islamskih nauka: redovni 25, redovni samofinansirajući 10, vanredni studij 25, strani državljani 10; međureligijski studij i izgradnja mira: redovni -, redovni samofinansirajući 30, vanredni studij 15, strani državljani 15, što je ukupno 285 studenata na oba ciklusa studija.
Također, može biti da će i oni biti uključeni u trezorsko poslovanje kao i ostali fakulteti jer podliježu Zakonu o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo. A znaš šta to znači.
FIN se jednako jao i FF, moj matični fakultet, suočava sa sličnim problemom. Suficit određenih zanimanja.
Jako fin tekst
https://www.preporod.com/index.php/sve- ... ge-deficit
Helem nejse, o FINu se može razglabati iz drugog ugla malo više svakako. Svakako osnovni izvori finansiranja medresa jesu fondovi koji se
odrede unutar Islamske zajednice, kao i prilozi domaćih i stranih lica.
Ali gledajući ovaj "finansijski izvještaj" i 12,% posto koji se dodjeljuje svim ovima kategorijama - porodicama šehida, siromašnim, ugroženim, povratnicima, stipendije....i ostale postotke, smatram da nije pravedno. A pogotovo jer nije jasno razloženo, da ne kažem po kontima. Šta spada u ogdojno-obrazovne institucije, a šta u kulturno-obrazovne institucije, te zašto je odvojeno vjersko-prosvjetna aktivnost muftijstva od druge dvije kategorije, te šta obuhvaća?

Ova moja pitanja nemaju veze sa religijom/vjerom, nego više me interesuje na osnovu iskustava sa FF. Gdje su studenti do jedne granice uspjeli da vide barem jedan mali djeličak finansijskog kosmosa FF-a i ishoduju neke minorne promjene.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#4806 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

S obzirom da vjerske institucije nisu predmet finansijske kontrole od strane države, zašto bi polagali račun i svojim članovima.
Oni valjda polažu račun samo Bogu.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#4807 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote:. Svakako osnovni izvori finansiranja medresa jesu fondovi koji se
odrede unutar Islamske zajednice, kao i prilozi domaćih i stranih lica.
Ali gledajući ovaj "finansijski izvještaj" i 12,% posto koji se dodjeljuje svim ovima kategorijama - porodicama šehida, siromašnim, ugroženim, povratnicima, stipendije....i ostale postotke, smatram da nije pravedno. A pogotovo jer nije jasno razloženo, da ne kažem po kontima. Šta spada u ogdojno-obrazovne institucije, a šta u kulturno-obrazovne institucije, te zašto je odvojeno vjersko-prosvjetna aktivnost muftijstva od druge dvije kategorije, te šta obuhvaća?

Ova moja pitanja nemaju veze sa religijom/vjerom, nego više me interesuje na osnovu iskustava sa FF. Gdje su studenti do jedne granice uspjeli da vide barem jedan mali djeličak finansijskog kosmosa FF-a i ishoduju neke minorne promjene.
Da razumijem te i slažem se da raspodjela sredstava može ići bolje, ali može ići i gore u jako mnogo smjerova :D
Može se sve naći na netu oko raspodjele, mislim da se sad može raspodjela od prošlog zekata sve do feninga samo kad bi se htjelo... Od kamiona brašna, renoviranja džamija, stipendija, itd...
To 12% uglavnom ode uglavnom siromašnim gdje prednjače porodice šehida, porodice šehida i povratnici su već zakonski obezbjeđeni ko medvjedi a mnogi su se po politici uhljebili :D Ne ide zekat tamo gdje su se već politika i međunarodne donacije umješale pomaganjem.

A nisam znao da je FIN unutar UNSA :D
Ne zaboravi da je Bejtul-mal u Sarajevu glavni za ja mislim čitav balkan, muslimani iz regiona kada uplaćuju zekat sve ide u Sarajevo jer mi imamo ovdje Reis-ulemu kategoriju i vođe smo u predstavljanju i odbrani Islama (mada su nas u djelima Sandžaklije pretekle po mom mišljenju u skoro svemu). Tako da ovih 8 i nešto miliona je zekat regije maltene a ne države i ko zna koliko zakidamo muftijstva u komšijskim državama... :roll:
13,1% za Sandžačko muftijstvo je pokušaj pravednosti ovdje.
Za ovo nisam 100% siguran, ovo mi je sad naumpalo jer ostale države nemaju ništa osim hodža i muftija, Sandžak ima Reisa ali nema Reis-ulemu nego samo Reis.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2827
Joined: 14/01/2019 04:56

#4808 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Porodice Foht »

TAFKAP wrote:Hvala @zagortenej.

Mediji IZe, 9,8%, to je skoro milion maraka :shock:
TV, radio , print, web ... ipak puno
Da, da, mislim da se to tamo vodi pod “da’wet” ili pridobijanjr drugih srca! DakleM, onih 25, koliko li vec zaposlenih na BIR radiju ce dobiti platu i od onoga sto mu dadnu Duh sa sjekirom, Arzo, Tuzlak... :mrgreen:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#4809 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

Sve dok je para bit će i organizovane religije, a kada toga ne bude, nestaće i onoga 'U ime Boga', 'Wallahi',itd., jer svi zaposleni u tom sektoru privrede koji se zove vjerske institucije će krenuti za Njemačku. Nitko neće raditi ' u ime Boga'. Sada netko može reći zašto bi religija bila izuzetak da se radi za džaba kada nigdje toga nema i da i oni moraju od nečega živjeti.

Ne znam nešto da su oni sklopili ugovor sa Bogom na određeno ili na neodređeno i da ih je Bog unajmio, zaposlio, dao im posao. Nije Bog Litvatrans ili Klas pa da zapošljava ljude. Tu su oni zbog sebe, ne radi Boga, to je valjda jasno.

Kako bi se samo hodže, popovi i ostali rasuli po bijelom svijetu samo kad bi im pipu ukinuo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4810 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

tuzlak1212 wrote:
Bloo wrote:. Svakako osnovni izvori finansiranja medresa jesu fondovi koji se
odrede unutar Islamske zajednice, kao i prilozi domaćih i stranih lica.
Ali gledajući ovaj "finansijski izvještaj" i 12,% posto koji se dodjeljuje svim ovima kategorijama - porodicama šehida, siromašnim, ugroženim, povratnicima, stipendije....i ostale postotke, smatram da nije pravedno. A pogotovo jer nije jasno razloženo, da ne kažem po kontima. Šta spada u ogdojno-obrazovne institucije, a šta u kulturno-obrazovne institucije, te zašto je odvojeno vjersko-prosvjetna aktivnost muftijstva od druge dvije kategorije, te šta obuhvaća?

Ova moja pitanja nemaju veze sa religijom/vjerom, nego više me interesuje na osnovu iskustava sa FF. Gdje su studenti do jedne granice uspjeli da vide barem jedan mali djeličak finansijskog kosmosa FF-a i ishoduju neke minorne promjene.
Da razumijem te i slažem se da raspodjela sredstava može ići bolje, ali može ići i gore u jako mnogo smjerova :D
Može se sve naći na netu oko raspodjele, mislim da se sad može raspodjela od prošlog zekata sve do feninga samo kad bi se htjelo... Od kamiona brašna, renoviranja džamija, stipendija, itd...
To 12% uglavnom ode uglavnom siromašnim gdje prednjače porodice šehida, porodice šehida i povratnici su već zakonski obezbjeđeni ko medvjedi a mnogi su se po politici uhljebili :D Ne ide zekat tamo gdje su se već politika i međunarodne donacije umješale pomaganjem.

A nisam znao da je FIN unutar UNSA :D
Ne zaboravi da je Bejtul-mal u Sarajevu glavni za ja mislim čitav balkan, muslimani iz regiona kada uplaćuju zekat sve ide u Sarajevo jer mi imamo ovdje Reis-ulemu kategoriju i vođe smo u predstavljanju i odbrani Islama (mada su nas u djelima Sandžaklije pretekle po mom mišljenju u skoro svemu). Tako da ovih 8 i nešto miliona je zekat regije maltene a ne države i ko zna koliko zakidamo muftijstva u komšijskim državama... :roll:
13,1% za Sandžačko muftijstvo je pokušaj pravednosti ovdje.
Za ovo nisam 100% siguran, ovo mi je sad naumpalo jer ostale države nemaju ništa osim hodža i muftija, Sandžak ima Reisa ali nema Reis-ulemu nego samo Reis.
Na oficijelno web stranizi IZ BIH nema search opcije...Random search weba mi daje članke sa njihove stranice gdje u saradnji (donacije sa npr Klasom i BBI) dijele pakete povratnicima i postačima. Ili pak da su dali 30.000 KM pomoći Merhametu. Indikativno je da je jednom i reisu ulema bio predsjednik Merhameta (tipa ef. Čaušević) - kruženje zekata u prirodi? Ja ne vidim nikakav godišnji izvještaj, na to sam aludirala.
Postoji IZ Srbija koliko znam. odnosno mešihat Islamske zajednice u Srbiji.
Da li IZ u Srbiji skuplja zekat?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#4811 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote: Na oficijelno web stranizi IZ BIH nema search opcije...Random search weba mi daje članke sa njihove stranice gdje u saradnji (donacije sa npr Klasom i BBI) dijele pakete povratnicima i postačima. Ili pak da su dali 30.000 KM pomoći Merhametu. Indikativno je da je jednom i reisu ulema bio predsjednik Merhameta (tipa ef. Čaušević) - kruženje zekata u prirodi? Ja ne vidim nikakav godišnji izvještaj, na to sam aludirala.
Postoji IZ Srbija koliko znam. odnosno mešihat Islamske zajednice u Srbiji.
Da li IZ u Srbiji skuplja zekat?
Evo ima stranica zekat.ba ali nema statističkog prikaza, nema puno ni vijesti...

Izgleda da sam pogriješio po pitanju regije, ne mogu da nađem ništa a ubjeđen sam da sam to negdje pročitao ili čuo.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#4812 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

Diwan wrote:Sve dok je para bit će i organizovane religije, a kada toga ne bude, nestaće i onoga 'U ime Boga', 'Wallahi',itd., jer svi zaposleni u tom sektoru privrede koji se zove vjerske institucije će krenuti za Njemačku. Nitko neće raditi ' u ime Boga'. Sada netko može reći zašto bi religija bila izuzetak da se radi za džaba kada nigdje toga nema i da i oni moraju od nečega živjeti.

Ne znam nešto da su oni sklopili ugovor sa Bogom na određeno ili na neodređeno i da ih je Bog unajmio, zaposlio, dao im posao. Nije Bog Litvatrans ili Klas pa da zapošljava ljude. Tu su oni zbog sebe, ne radi Boga, to je valjda jasno.

Kako bi se samo hodže, popovi i ostali rasuli po bijelom svijetu samo kad bi im pipu ukinuo.
Zaposli se ko hodža i radi za džaba u ime Allaha, uči ljudima iste 4 sure dok ne odeš u penziju i na hutbi nemoj znat sastavit 4 smislene rečenice. Al bitno je ne uzimat platu jer radiš u ime Allaha, nijet i čistoća srca će ti račune plaćat i djecu školovat :D :thumbup:

Računi i škola ti ne treba ustvari, to je svakako novotarija poput plate hodžama :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4813 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by skafiskafsnjak »

Pa moraju ziviti od necega....

A et , vi znate da oni rade za pare , a ne u ime Allaha. Ma.hajte molim vas... najpametnije Bosnje, znaju sta je u cijoj glavi .

:-)
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4814 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

Iako ne gotivim IZ, kao uostalom što ne gotivim nikakvu "institucionalizaciju religije", činjenica ostaje da na nivou ovog svijeta takva pojava je definitivno neizbježna, a samim tim i nužna i "više dobra nego loša" za većinu ljudi; da je drugačije, pa Bog bi već se pobrinuo za to kroz nove Objave.

Jedna je stvar imati vjeru kojoj pripada par stotina hiljada ljudi, i to još ljudi koji žive dosta "primitivnim" životom (napomena: ne vidim ništa loše u tom "primitivnom" životu, čak naprotiv). Ali kad ta ista vjera treba da reguliše živote milijardu+ ljudi, ljudi svakakvih razlika u rasnom, etničkom, kulturološkom i drugim vidovima, onda je izvjestan nivo "institucionalizacije" apsolutno nužan; u suprotnom bi se stvorila velika heterodoksija/razilaženje koje bi moglo imati daleko gore posljedice.

To, naravno, apsolutno ne opravdava niti IZ niti bilo koju drugu organizaciju u tvrdnjama da su kao samo oni "zaduženi" ili "odgovorni" za ovo ili ono iz vjerskog života; sve me to podsjeća na Katoličku Crkvu/Vatikan koji vrlo smjelo kažu kako "van Katoličke Crkve nema spasenja", kao da su oni ti koji imaju ekskluzivitet na Istinu i na Božiju Milost. Sve ono što ljudi čak i lokalno mogu organizovati a da je u duhu Islama i u skladu sa praksom prvih generacija bi trebalo biti nepovredivo, pa makar ne bilo drago IZ ili drugima. Tim više što mora postojati doza protuteže pretjeranoj "institucionalizaciji".

Mislim da "obe strane", i IZ i ovi njeni kritičari, moraju malo povući kočnicu u svojim ekstremnim stavovima protiv jednih drugih.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2827
Joined: 14/01/2019 04:56

#4815 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Porodice Foht »

zagortenej wrote:ĐOZINA FETVA JE DEROGIRANA! Latić: Vitre dajte siromahu, a zekat onima koji su omilili islam, a ne onima koji su ga omrznuli kod naroda!
Zar nije više licemjerno nego paradoksalno da Rijaset Islamske zajednice, kao osnivač Bošnjačke gimnazije u Sarajevu, donira svake godine pola miliona maraka ovoj školi iz sredstava “Bejtul-mala” koja su ukupljena od zekata i vitara?!
https://thebosniatimes.ba/16435/djozina ... od-naroda/
Vrlo argumentiran tekst inace autora skromnih dometa u omiljenoj temi-dnevnopolitickom novinarstvu.
Volio bih vidjeti neki odgovor “ (Rijasetovih sluzbi) na izrecene teze. Ima li gdje?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4816 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by King Theoden »

Da je narod kako treba, ne bi im trebo hodža.
Budući da nije, hodža je potreban i mora se platit.
I taj hodža ima stambeni objekat sa režijama, djecu kojoj trebaju patike i odjeća, itd.
Hoćeš da ti je u džamiji beš vakat, plus teravije, plus dresovi, plus bajrami, plus dženaze, i onda se pitaš zašto plata. Pa kad će otići da zaradi?!
To što si ti frljo koji nije savlado više od kulhu vala (a raspravljo bi o derogiranim i derogirajućim ajetima) pa ne možeš predvodit namaz, džumu il bajram, nije problem tvog lokalnog hodže.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4817 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mali jomu »

Ja otvaram bejtul-mal, meni to sve trebate davat, nista tamo vamo samo meni, zekat, vitre, sadake, donacije.... sve, nista ne sekirajte sve cu ja to sredit, 100% kabul sve u startu cim mi u ruke legne...... jebiga nisam neke kazne poplaco, sta cu kako cu a moram auto vozat, a i iftari poskupjeli, osto duzan za par iftara, a i veceras sam kokuz pa izgleda da do bajrama idem na crtu...... tako da moram otvorit bejtul-mal, a ide i ljeto, mislim ono.... ne treba vam jado veci od mene da meni ne dajete, kad budem dobar onda zatvaram
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#4818 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

mali jomu wrote:Ja otvaram bejtul-mal, meni to sve trebate davat, nista tamo vamo samo meni, zekat, vitre, sadake, donacije.... sve, nista ne sekirajte sve cu ja to sredit, 100% kabul sve u startu cim mi u ruke legne...... jebiga nisam neke kazne poplaco, sta cu kako cu a moram auto vozat, a i iftari poskupjeli, osto duzan za par iftara, a i veceras sam kokuz pa izgleda da do bajrama idem na crtu...... tako da moram otvorit bejtul-mal, a ide i ljeto, mislim ono.... ne treba vam jado veci od mene da meni ne dajete, kad budem dobar onda zatvaram
Ne možeš ti otvoriti bejtul mal.
Bejtul mal je državna kasa islamske države-hilafeta.
Bayt al-mal (بيت المال) is an Arabic term that is translated as "House of money" or "House of Wealth." Historically, it was a financial institution responsible for the administration of taxes in Islamic states, particularly in the early Islamic Caliphate. It served as a royal treasury for the caliphs and sultans, managing personal finances and government expenditures.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bayt_al-mal
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4819 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mali jomu »

zagortenej wrote: Ne možeš ti otvoriti bejtul mal.
Bejtul mal je državna kasa islamske države-hilafeta.

cuj, kad mogu oni mogu i ja :mrgreen:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#4820 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote: Na oficijelno web stranizi IZ BIH nema search opcije...Random search weba mi daje članke sa njihove stranice gdje u saradnji (donacije sa npr Klasom i BBI) dijele pakete povratnicima i postačima. Ili pak da su dali 30.000 KM pomoći Merhametu. Indikativno je da je jednom i reisu ulema bio predsjednik Merhameta (tipa ef. Čaušević) - kruženje zekata u prirodi? Ja ne vidim nikakav godišnji izvještaj, na to sam aludirala.
Postoji IZ Srbija koliko znam. odnosno mešihat Islamske zajednice u Srbiji.
Da li IZ u Srbiji skuplja zekat?
https://www.face.ba/vijesti/bih/od-fejs ... ed6Xg7Jzzk

Podsjeti me ovo na temu...
Evo Senad će nešto izofirat kako stvari stoje :D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#4821 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

tuzlak1212 wrote: https://www.face.ba/vijesti/bih/od-fejs ... ed6Xg7Jzzk

Podsjeti me ovo na temu...
Evo Senad će nešto izofirat kako stvari stoje :D
Senad bez dlake na jeziku :-D
Haram ti bilo, Reis-efendija Kavazoviću!

Ti si juče učinio potvoru na nas ,na kraju Ramazana, laž da “ubiremo” zekat!

I to samo zato što je jedna gospođa-hanuma odlučila da preko Face-a, javno, transparentno podijeli svoj novac za obrazovanje mladih, najugroženijima, borcima, djeci, bolesnima o čijoj smo hudoj sudbini izvještavali javnost i što smo javno objavili!

Nikakav zekat mi ne “ubiremo”! Ovo je JEDINI slučaj u kojem smo ispunili želju, nijet jednoj dobroj osobi koja je podijelila svoj novac (i odmah otišla na operaciju u bolnicu) i to javno objavili. JEDINI slučaj!

Da li si se ikada upitao zašto vjernici ne znaju razliku između zekata i sadake i ako je znaju, zašto zekat daju pojedincima a ne uplaćuju Islamskoj Zajednici?

Da li je Rijaset ikada javno objavio koliko novca je “ubrao” od zekata i kome ga je podijelio, darovao?

Koliko siromašnih, jetima-siročadi, boraca, nezaposlenih, napuštenih, ugroženih je dobilo koliko od “ubranog? NIKADA to niste objavili!

Koliko ste uopšte (miliona) “ubrali”?

Ti, Reis, uoči Bajrama potvorom si optužio dobronamjerne muslimane!

Ti si pred kraj posta povrijedio mnogo muslimana.

Ti si poremetio post u muslimanskim porodicama.

Ti se se ogriješio o djecu postače, njihove očeve i njihove majke, haram ti bilo…

Ti si napisao i objavio i “da apeluješ na medije da ne dovode javnost u zabludu i da ne komercijaliziraju vjerske obaveze i osjećanja ljudi”.

Zašto si od svih “sumnjivih” prozvao samo Face?

Nikada nisi imenom osobe, nazivom firme i stranke prozvao nijednog, pa ni presuđenog za mito, korupciju, i pljačku naroda! Tvog naroda, kojeg trebaš da miriš, smiriš i pomiriš! Tvog naroda koji svoju rođenu djecu šalje u Hidžru, bjekstvo, prinudno preseljenje na Zapad!

Od koga, zbog čega bježe, Reis -efendija?! Šta si učinio da ih zaustaviš, Ti, duhovni vođo tog naroda, a šta nisi učinio, pa odlaze?

Reis-efendija, Ti si meni poremetio duševni mir i post. Nikada me niko ovako uvrijedio nije.

Dođi u petak u CD da raspravimo sta je istina a šta laž, šta zekat a šta sadaka, šta je vjera, a šta politika.

Ako ne dođeš (a nikada nisi došao u moju emisiju iako Te producentkinje godinama pozivaju) onda gledaj CD u petak da vidiš šta je istina a šta potvora!

Gledaj emisiju (vidim da je pažljivo analiziraš) zajedno sa svojim savjetnicima iz Zajednice i sa svojim stranačkim šefovima, ”fanovima” Ramazana.

Haram ti bilo. Ipak, molim Dragog Boga da ti olakša, nijeTi lako biti između vjere i politike, naroda i vladara, vladara i Boga.

“Oni koji vole da se o vjernicima šire bestidne glasine čeka teška kazna i na ovom i na budućem svijetu; Allah sve zna a vi ne znate.” (En-Nur, 19)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4822 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by skafiskafsnjak »

Ubode Senad :thumbup:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#4823 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kiligonzales »

zagortenej wrote:
mali jomu wrote:Ja otvaram bejtul-mal, meni to sve trebate davat, nista tamo vamo samo meni, zekat, vitre, sadake, donacije.... sve, nista ne sekirajte sve cu ja to sredit, 100% kabul sve u startu cim mi u ruke legne...... jebiga nisam neke kazne poplaco, sta cu kako cu a moram auto vozat, a i iftari poskupjeli, osto duzan za par iftara, a i veceras sam kokuz pa izgleda da do bajrama idem na crtu...... tako da moram otvorit bejtul-mal, a ide i ljeto, mislim ono.... ne treba vam jado veci od mene da meni ne dajete, kad budem dobar onda zatvaram
Ne možeš ti otvoriti bejtul mal.
Bejtul mal je državna kasa islamske države-hilafeta.
Bayt al-mal (بيت المال) is an Arabic term that is translated as "House of money" or "House of Wealth." Historically, it was a financial institution responsible for the administration of taxes in Islamic states, particularly in the early Islamic Caliphate. It served as a royal treasury for the caliphs and sultans, managing personal finances and government expenditures.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bayt_al-mal
Bejtul Mal tretiraj kao drzavnu kasu u jednoj islamskoj drzavi, a Zekat kao porez koji se dijeli na 8 Kur`anom spomenutih ugrozenih kategorija toga drustva. Najslicnije bi bilo socijali na Zapadu jer je princip slican, porez koji prikupis djelis najugrozenijim kategorijama drustva.

Posto je BiH drzava u kojoj Rijaset pokusava da imitira Bejtul Mal, dok sam ne drzi nikakvu vlast i sama ne sprovodi serijatski zakon, cak sta vise nije servis obespravljenima, vec povlastenoj politickoj eliti, sto je kontradiktorno sa naukom Islama, vazno je propitati koliko je opravdano istoj dati zekat i sadekatul fitr.

Nazalost IZ se ponasa poput klera, a muslimansko stanovnistvo svodi na laike, gdje je svestenstvo tj. sluzbenik IZ bitniji od pripadnika same vjere. Clanstvom u IZ tj. placanjem clanarine bi se trebala dati prednost vjernicima u odnosu koji ne placaju, tipa umres pa se IZ postara o tvojoj sahrani, a u praksi ako umres, a nisi placao clanarinu ta sahrana ce tvoju porodicu kostati duplo vise. Bitno je samo da se naplati, a ne da li mozes platiti.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4824 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by King Theoden »

kiligonzales wrote:Zekat kao porez
Nije mi poznato da je barem jedan vjernik zekat nazvao porezom.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4825 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Dino34 wrote:
kiligonzales wrote:Zekat kao porez
Nije mi poznato da je barem jedan vjernik zekat nazvao porezom.
Cim je to obavezno, fiksno, procentualno, ide na imovinu...normalno da lici na porez :mrgreen:
Post Reply