Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4676 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

MaksprotivMarksa wrote:Cak i danas postoji misljenja unutar islamskog sviejta da su zene nerazumne i histericne, objektivno los polozaj zene u islamskom svijetu, (svijestan sam da se radi o obicajima naroda, a da Islam ima malo veze sa tim) donedavno je takvo misljenje vladalo i u razvijenim civilizacijama zapada, ovo je ogromna stvar, ali nazalost nije do kraja tacna, tako da se ne moze koristiti u kontekstu naprednosti Islama, treba se zadrzati na cinjenici da je pojavom Poslanika polozaj zene u arapskom svijetu poboljsan, zasto se nije razvijao i unaprijedjivao kroz stoljeca koja su dolazila je drugo pitanje, a neka od rigidnih tumacenja Islama su doprinijela takvoj retrogradnoj politici spram zena.
Žena ima svoj Bogom dati položaj u hijerarhiji Njegovih stvorenja, kao i muškarac. Taj položaj usljed okolnosti vremena ili prostora može biti poremećen, pa se ženi može dati položaj niži ili viši od onog koji je sljeduje; u oba slučaja riječ je o devijaciji koja prije ili kasnije dođe na skupu naplatu.

Isto vrijedi i za muškarca.

Muškarac i žena su stvoreni da budu komplementarni i upotpunjujući za jedno drugo, ne da budu jednaki. Islam jeste unaprijedio položaj žene sa nižeg na nivo koji je sljeduje u odnosu na tadašnje okolnosti Arabije, i tu se zaustavio kao što je i trebao; cilj nije "poboljšavati" nečiji položaj mimo normalnog. To što je danas sve devijantno i obrnuto je problem današnjeg vremena i ljudi, a ne problem Islama ili puke istine u vezi sa ovom stvari, istine koja nije samo u posjedu Islama.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4677 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Irsar wrote:
Bloo wrote:
Irsar wrote:
Ovo je pogrešno. Ne radi se o "profeminizmu" bilo koje vrste, jer niko nikada nije tvrdio da su žene posve nerazumne i bez inteligencije; to da je žena "potrebna" da urazumi čovjeka svakako nije bez osnove, ali i to je pravilo koje ima izuzetke.
I žene su ljudi.
Daj ba, kakvo je ovo cjepidlačenje? Valjda je jasno da koristim "čovjek" kao sinonim za "muškarca", a da pri tome ne tvrdim da su žene išta drugo doli također ljudi (tj. čovjek)? Pa ne moramo baš za svaku riječ izvagati hoćemo li koristiti ovaj ili onaj pojam, ako već se u svakodnevnom razgovoru koriste upravo ovi koje sam i ja upotrijebio i ako je sugovornicima jasno o čemu pričam.
Da, ali nećeš nikada iskoristiti čovjek kao sinonim za ženu u npr. muškarac je "potreban" da urazumi čovjeka.,...
Stoga...nice try :)
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4678 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

Bloo wrote:Da, ali nećeš nikada iskoristiti čovjek kao sinonim za ženu u npr. muškarac je "potreban" da urazumi čovjeka.,...
Stoga...nice try :)
Šta? Da, neću to učiniti... jer u jeziku kojeg koristim to nije uobičajeno. Ne vidim u čemu je problem ovdje. Mislim da i ti ne vidiš pa samo bez potrebe cjepidlačiš o nečemu što nije nikakav problem sam po sebi.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4679 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Irsar wrote:
Bloo wrote:Da, ali nećeš nikada iskoristiti čovjek kao sinonim za ženu u npr. muškarac je "potreban" da urazumi čovjeka.,...
Stoga...nice try :)
Šta? Da, neću to učiniti... jer u jeziku kojeg koristim to nije uobičajeno. Ne vidim u čemu je problem ovdje. Mislim da i ti ne vidiš pa samo bez potrebe cjepidlačiš o nečemu što nije nikakav problem sam po sebi.
Kao i obično fulaš poentu. :-D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18696
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4680 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by SmokingMan »

Je li istina da je Muhammed s.a.v.s ashabe podučavao ezoteriji?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4681 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

SmokingMan wrote:Je li istina da je Muhammed s.a.v.s ashabe podučavao ezoteriji?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ezoterija
Ezoteričnim doktrinama i učenjima pripada širok spektar disciplina i sustava mišljenja poput alkemije, antropozofije, astrologije, kabale, misticizma, okultizma, spiritizma, teozofije, kao i drugih hermetičnih tradicija u sklopu suvremene New Age doktrine.


NE.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18696
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4682 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by SmokingMan »

Smrcak15 wrote:
SmokingMan wrote:Je li istina da je Muhammed s.a.v.s ashabe podučavao ezoteriji?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ezoterija
Ezoteričnim doktrinama i učenjima pripada širok spektar disciplina i sustava mišljenja poput alkemije, antropozofije, astrologije, kabale, misticizma, okultizma, spiritizma, teozofije, kao i drugih hermetičnih tradicija u sklopu suvremene New Age doktrine.


NE.
Čitam jedno "izlaganje" osobe sa FIN.a gdje sam naišao na ono o čemu sam postavio pitanje.Sam rad,manje više odobrava ovakvu pojavu u Islamu,samo što je pojam ezoterije zamjenjen drugačijom terminologijom...
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#4683 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by HardcoreMX »

najlakse je krivca vlastite frustracije traziti u tudjem, u drugome..
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4684 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

SmokingMan wrote:Je li istina da je Muhammed s.a.v.s ashabe podučavao ezoteriji?
Svaka religija ima "mističnije" aspekte i "prakse" unutar sebe, da zadovolji ljude kojima nije dovoljan primarno "izvanjski" vid religijskog življenja; konkretnu u Islamu imaš, na primjer, namaz - koji je taj više "izvanjski" vid obožavanja Allaha (ali ne potpuno "izvanjski", o čemu ukratko malo kasnije) - ali imaš i stvari poput zikra koji je ipak drugačiji i više "mističan".

Ta dva vida - vanjski i ezoterični - nisu sasvim razdvojeni, oni se preklapaju i dijelom prožimaju. Ipak, određene razlike postoje, ali valja napomenti - što i sam jezik ti govori - da "unutrašnji" (ezoterični) aspekt religije može opstati samo ako ga štiti "vanjski", odnosno ezoterija je samo dublje proširenje jedne te iste religije, proširenje koje se oslanja i ovisi o samoj osnovi koja je ipak za sve ljude ista i jednako nužna, a ta osnova je "obični" Islam.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4685 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ezoterija
Ezoteričnim doktrinama i učenjima pripada širok spektar disciplina i sustava mišljenja poput alkemije, antropozofije, astrologije, kabale, misticizma, okultizma, spiritizma, teozofije, kao i drugih hermetičnih tradicija u sklopu suvremene New Age doktrine.


NE.
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4686 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ezoterija
Ezoteričnim doktrinama i učenjima pripada širok spektar disciplina i sustava mišljenja poput alkemije, antropozofije, astrologije, kabale, misticizma, okultizma, spiritizma, teozofije, kao i drugih hermetičnih tradicija u sklopu suvremene New Age doktrine.


NE.
Image
sta sam to profulao??
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4687 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Pa, za početak, sam pojam ezoterije, bremenit značenjem... Ti to benevolentno fljusneš vikipedijskom definicijom, ko biva...

Nekad čovjek treba stati, prikočiti i ne pokušavati, jebiga, baš na svako pitanje dati odgovor, znao ili ne znao... Prema jednoj predaji od Poslanika, alejhi-salatu ve selam, koju navodi imam Gazalija u Ihjau, i reći: "ne znam" je dio znanja a ne neznanja (a, vidi, ovaj momenat identičan je sokratovskom "neznanju", pa nas to vodi u stvar perenijalne filozofije, a odatle u teozofiju...)

A slažem se da Poslanik nije, recimo, poučavao ashabe Kabali i sl.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4688 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:Pa, za početak, sam pojam ezoterije, bremenit značenjem... Ti to benevolentno fljusneš vikipedijskom definicijom, ko biva...

Nekad čovjek treba stati, prikočiti i ne pokušavati, jebiga, baš na svako pitanje dati odgovor, znao ili ne znao... Prema jednoj predaji od Poslanika, alejhi-salatu ve selam, koju navodi imam Gazalija u Ihjau, i reći: "ne znam" je dio znanja a ne neznanja (a, vidi, ovaj momenat identičan je sokratovskom "neznanju", pa nas to vodi u stvar perenijalne filozofije, a odatle u teozofiju...)

A slažem se da Poslanik nije, recimo, poučavao ashabe Kabali i sl.
prvo mi onda definisi jasno sta je ezoterija pa onda reci je li ili nije, ja evo nisam znao sta je ezoterija, guuglam vidim, izbaci kabalu, okultizam, astrologiju....sta onda da ocekujes nego da se kaze NE.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4689 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by славянин »

Znaci da ti definise nesto pa da to onda presjeces jel to to ili nije ? Ne znas ni definiciju rijeci ali zato znas da prosvijetlis mase jeli konstatacija sa tim terminom tacna ili ne ? Mozda prvo da naucis definiciju rijeci pa onda da komentarises o tvrdnjama koje ukljucuju istu - sta mislis ?
Last edited by славянин on 23/02/2019 14:46, edited 1 time in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4690 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:Pa, za početak, sam pojam ezoterije, bremenit značenjem... Ti to benevolentno fljusneš vikipedijskom definicijom, ko biva...

Nekad čovjek treba stati, prikočiti i ne pokušavati, jebiga, baš na svako pitanje dati odgovor, znao ili ne znao... Prema jednoj predaji od Poslanika, alejhi-salatu ve selam, koju navodi imam Gazalija u Ihjau, i reći: "ne znam" je dio znanja a ne neznanja (a, vidi, ovaj momenat identičan je sokratovskom "neznanju", pa nas to vodi u stvar perenijalne filozofije, a odatle u teozofiju...)

A slažem se da Poslanik nije, recimo, poučavao ashabe Kabali i sl.
prvo mi onda definisi jasno sta je ezoterija pa onda reci je li ili nije, ja evo nisam znao sta je ezoterija, guuglam vidim, izbaci kabalu, okultizam, astrologiju....sta onda da ocekujes nego da se kaze NE.
Pa jel kontaš svoju grešku ili ne? Ako ti, naprimjer, definiciju nečeg uzmeš tek tako, kao što si uzeo u ovom slučaju s vikipedije, pa na temelju te i takve definicije (koja je strašno površna i samo djelimično tačna definicija, pogotovo ukoliko nas zanima pojam ezoterijskog u islamu) poletiš da izrekneš odlučno NE kao odgovor nekome, i to po pitanju islama - jesi li ti svjestan svakojakih posljedica takvog svog volšebnog i brzopletog odnosa? Mislim na niz posljedica koje idu od onih najbezazlenijih da te ljudi ne uzimaju ubuduće za ozbiljno kada im odgovoriš čak i o nečemu što stvarno i poznaješ, pa do onih najozbiljnijih da uzimaš sebi slobodu da izričeš stvari o samom Poslaniku, alejhi-salatu ve selam, a za što ćeš biti pitan.

Šta će ti sad moja definicija ezoterije kada si se već potrudio, uložio napor (džuhd) da nađeš definiciju i dadneš odgovor naspram toga? Šta će ti definicija ako ćeš koliko sutra dati sličan odgovor na slično pitanje jer ćeš ići tom istom metodologijom:"gugl-vikipedija-moj odlučni odgovor U IME ALLAHA UZVIŠENOG, A SAMO ZARAD NJEGOVOG ZADOVOLJSTVA!!", i sl.

Pitaš šta očekujem... Pa s obzirom da si vjernik i imaš potrebu da odgovaraš na pitanja o vjeri, očekivao bih malo više ozbiljnosti i pouzdanosti u toj raboti. Meni osobno je pun fes zajebancija nekih muslimana (počev od sebe).

Ovo ti dobronamjerno govorim, da nam se Allah smiluje, oprosti grijehe i uputi Putem.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4691 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:Pa, za početak, sam pojam ezoterije, bremenit značenjem... Ti to benevolentno fljusneš vikipedijskom definicijom, ko biva...

Nekad čovjek treba stati, prikočiti i ne pokušavati, jebiga, baš na svako pitanje dati odgovor, znao ili ne znao... Prema jednoj predaji od Poslanika, alejhi-salatu ve selam, koju navodi imam Gazalija u Ihjau, i reći: "ne znam" je dio znanja a ne neznanja (a, vidi, ovaj momenat identičan je sokratovskom "neznanju", pa nas to vodi u stvar perenijalne filozofije, a odatle u teozofiju...)

A slažem se da Poslanik nije, recimo, poučavao ashabe Kabali i sl.
prvo mi onda definisi jasno sta je ezoterija pa onda reci je li ili nije, ja evo nisam znao sta je ezoterija, guuglam vidim, izbaci kabalu, okultizam, astrologiju....sta onda da ocekujes nego da se kaze NE.
Pa jel kontaš svoju grešku ili ne? Ako ti, naprimjer, definiciju nečeg uzmeš tek tako, kao što si uzeo u ovom slučaju s vikipedije, pa na temelju te i takve definicije (koja je strašno površna i samo djelimično tačna definicija, pogotovo ukoliko nas zanima pojam ezoterijskog u islamu) poletiš da izrekneš odlučno NE kao odgovor nekome, i to po pitanju islama - jesi li ti svjestan svakojakih posljedica takvog svog volšebnog i brzopletog odnosa? Mislim na niz posljedica koje idu od onih najbezazlenijih da te ljudi ne uzimaju ubuduće za ozbiljno kada im odgovoriš čak i o nečemu što stvarno i poznaješ, pa do onih najozbiljnijih da uzimaš sebi slobodu da izričeš stvari o samom Poslaniku, alejhi-salatu ve selam, a za što ćeš biti pitan.

Šta će ti sad moja definicija ezoterije kada si se već potrudio, uložio napor (džuhd) da nađeš definiciju i dadneš odgovor naspram toga? Šta će ti definicija ako ćeš koliko sutra dati sličan odgovor na slično pitanje jer ćeš ići tom istom metodologijom:"gugl-vikipedija-moj odlučni odgovor U IME ALLAHA UZVIŠENOG, A SAMO ZARAD NJEGOVOG ZADOVOLJSTVA!!", i sl.

Pitaš šta očekujem... Pa s obzirom da si vjernik i imaš potrebu da odgovaraš na pitanja o vjeri, očekivao bih malo više ozbiljnosti i pouzdanosti u toj raboti. Meni osobno je pun fes zajebancija nekih muslimana (počev od sebe).

Ovo ti dobronamjerno govorim, da nam se Allah smiluje, oprosti grijehe i uputi Putem.

kao sto mozes da vidis ja sam podvukao one rijeci u definiciji, na to sam rekao NE, sad je li ima ezoterija jos nesto sto nije u onoj definiciji, ja to ne znam, ali kazem NE na osnovu onih rijeci, i dalje stojim iza toga. a ako ti mislis da ima veze poslanik sa astrologijom, okultizmom, spiritizmom nekakvim...onda neznam brate.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4692 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by King Theoden »

Kad odgovaram na neko pitanje, onda se trudim da citiram ono što već imamo tj ono što je kazao sam poslanik u vezi toga, ili ono što su rekli oni koji su ga slijedili u dobru.
A ako nema odgovora na neko pitanje, il, rekao bih, ako ga sam ne znam, onda iznosim vlastito mišljenje koje se opet bazira na dokazima iz sličnih slučajeva.

Helem, kada se na ovoj našoj temi govori o ezoteriji, cilja se dakle na neka unutrašnja ili čak skrivena znanja.
To je barem prosto i ista je itekako zastupljena u islamu.
Nažalost, u današnjem vaktu o istoj govore šarlatani pa bi se toga trebalo kloniti.
Osim toga, poslanik čiji je ahlak bio kur'an - čovjek koji je podučavan direktno sa nebesa, itekako je znao kome šta kazati tj znao je koliko koji čovjek može ponijeti i na osnovu toga ih je podučavao vjeri.

Ovo je također test u smislu da li samo onako jezikom izgovaraš elhamdulillah, ili to vjeruješ i srcem.
Dakle, ako Allah tačno zna šta koja duša može ponijeti, nije ok biti ljubomoran na nešto ili neko znanje koje ima neko drugi.
Po ko zna koji put ponavljam da je kur'an fascinantna knjiga u kojoj su odgovori na sva pitanja.
Samo je pitanje koliko će kome biti otvoreno.
Nekad, drugom prilikom ću InshaAllah objasniti zašto je to milost.
Helem, kad upitaš muslimana o kur'anu, reći će da je u njemu uputa.
Kako to da je uputa ta koja nevjernicima povećava propast?
To je ono fascinantno.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4693 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Gojeni H »

Irsar wrote:
Muhammed a.s. nije imao nikakvu "misiju" prije tog događaja, niti je znao šta i zašto se dešava kada se to desilo; samim time nema smisla govoriti o sigurnosti ili nesigurnosti u "misiju", kada misije nije ni bilo (još uvijek).
Komentar bi bio u redu da je Poslanik a.s. odlazio u pecinu Hira prije objave zato sto mu je zena mozak ispijala na slamcicu.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4694 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

Gojeni H wrote:
Irsar wrote:
Muhammed a.s. nije imao nikakvu "misiju" prije tog događaja, niti je znao šta i zašto se dešava kada se to desilo; samim time nema smisla govoriti o sigurnosti ili nesigurnosti u "misiju", kada misije nije ni bilo (još uvijek).
Komentar bi bio u redu da je Poslanik a.s. odlazio u pecinu Hira prije objave zato sto mu je zena mozak ispijala na slamcicu.
Postoji više mogućnosti. Prirodno je za čovjeka koji nastoji proniknuti u "više" istine da se povremeno i privremeno osamljuje od svijeta, sveg svijeta pa i vlastite porodice. Samoća ima blagotvoran učinak na približavanje Bogu, dokaz čega su postojanja raznih asketskih i monaških redova u raznim religijama i kulturama, pa i postojanje činjenice da se nešto slično (mada u znatno blažoj varijanti) nalazi i u Islamu i riječ je o itikafu u džamiji tokom zadnjih 10 dana ramazana.

Muhammed a.s. nije imao "misiju" prije Objave, osim ako pod "misijom" nećemo definisati potragu za istinom i potpunim razumijevanjem stanja čovjeka i svijeta u kojem se isti nalazi. Ali nećemo tako definisati, jer tu "misiju" normalno bi trebali imati svi ljudi, naravno u mjeri u kojoj su sami sposobni.

Dakle, Muhammed a.s. nije niti bio siguran niti nesiguran u postojanje misije u vidu Objave, jer Objave do tog momenta prvog dostavljanja ipak nije ni bilo.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#4695 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

Običaj prije islama:

Image
User avatar
TAFKAP
Posts: 10307
Joined: 30/09/2011 07:49

#4696 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by TAFKAP »

Selam alejkum, pitanje za ulemu:

Šta/kuda sa novcem, koji je došao kao "interes" na štednoj knjižici?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#4697 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MaksprotivMarksa »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:Pa, za početak, sam pojam ezoterije, bremenit značenjem... Ti to benevolentno fljusneš vikipedijskom definicijom, ko biva...

Nekad čovjek treba stati, prikočiti i ne pokušavati, jebiga, baš na svako pitanje dati odgovor, znao ili ne znao... Prema jednoj predaji od Poslanika, alejhi-salatu ve selam, koju navodi imam Gazalija u Ihjau, i reći: "ne znam" je dio znanja a ne neznanja (a, vidi, ovaj momenat identičan je sokratovskom "neznanju", pa nas to vodi u stvar perenijalne filozofije, a odatle u teozofiju...)

A slažem se da Poslanik nije, recimo, poučavao ashabe Kabali i sl.
prvo mi onda definisi jasno sta je ezoterija pa onda reci je li ili nije, ja evo nisam znao sta je ezoterija, guuglam vidim, izbaci kabalu, okultizam, astrologiju....sta onda da ocekujes nego da se kaze NE.
Pa jel kontaš svoju grešku ili ne? Ako ti, naprimjer, definiciju nečeg uzmeš tek tako, kao što si uzeo u ovom slučaju s vikipedije, pa na temelju te i takve definicije (koja je strašno površna i samo djelimično tačna definicija, pogotovo ukoliko nas zanima pojam ezoterijskog u islamu) poletiš da izrekneš odlučno NE kao odgovor nekome, i to po pitanju islama - jesi li ti svjestan svakojakih posljedica takvog svog volšebnog i brzopletog odnosa? Mislim na niz posljedica koje idu od onih najbezazlenijih da te ljudi ne uzimaju ubuduće za ozbiljno kada im odgovoriš čak i o nečemu što stvarno i poznaješ, pa do onih najozbiljnijih da uzimaš sebi slobodu da izričeš stvari o samom Poslaniku, alejhi-salatu ve selam, a za što ćeš biti pitan.

Šta će ti sad moja definicija ezoterije kada si se već potrudio, uložio napor (džuhd) da nađeš definiciju i dadneš odgovor naspram toga? Šta će ti definicija ako ćeš koliko sutra dati sličan odgovor na slično pitanje jer ćeš ići tom istom metodologijom:"gugl-vikipedija-moj odlučni odgovor U IME ALLAHA UZVIŠENOG, A SAMO ZARAD NJEGOVOG ZADOVOLJSTVA!!", i sl.

Pitaš šta očekujem... Pa s obzirom da si vjernik i imaš potrebu da odgovaraš na pitanja o vjeri, očekivao bih malo više ozbiljnosti i pouzdanosti u toj raboti. Meni osobno je pun fes zajebancija nekih muslimana (počev od sebe).

Ovo ti dobronamjerno govorim, da nam se Allah smiluje, oprosti grijehe i uputi Putem.
Sta su ti sufije, koja je to sirina i kapacitiranost, nema boljeg dokaza od njih da odredjena ucenja zaista djeluju na ljude pozitivno.

Arzuhal .... citao sam tvoje postove i prije registracije, svaka ti cast.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#4698 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

TAFKAP wrote:Selam alejkum, pitanje za ulemu:

Šta/kuda sa novcem, koji je došao kao "interes" na štednoj knjižici?
U padže, naravno. Gdje drugo
User avatar
TAFKAP
Posts: 10307
Joined: 30/09/2011 07:49

#4699 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by TAFKAP »

Diwan wrote:
TAFKAP wrote:Selam alejkum, pitanje za ulemu:

Šta/kuda sa novcem, koji je došao kao "interes" na štednoj knjižici?
U padže, naravno. Gdje drugo
Allah te nagradio... :mrgreen:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4700 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

Zar niste čuli za prvu islamsku mikrokreditnu fondaciju u BiH?

:-D
Post Reply