Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4576 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Niko ne umije lijepo i s mjerom zatrolat k'o Bloo...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4577 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by insomnia78 »

Man: I think it was, "Blessed are the cheesemakers"!
Gregory's wife: What's so special about the cheesemakers?
Gregory: Well, obviously it's not meant to be taken literally. It refers to any manufacturer of dairy products.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4578 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

arzuhal wrote:Niko ne umije lijepo i s mjerom zatrolat k'o Bloo...
postbožićna depresija
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4579 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Niko ne umije lijepo i s mjerom zatrolat k'o Bloo...
postbožićna depresija
Što rek'o Pervan: Savremeni čovjek pati od savremnih i kulturnih bolesti i tegoba, poput depresije...Ha ja... Neće niko reći:"Ma hemoroidi me muče, nije mi ni do čega..."
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4580 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Imam i to :|
Hos ljubit da prode?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4581 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

Estagfirullah
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4582 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:Imam i to :|
Hos ljubit da prode?
Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4583 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Bloo wrote:Imam i to :|
Hos ljubit da prode?
:lol:

Ako si već pokušavala zaliječiti mazanjem jeftinom gicko-mašću, inovativnim čvarak-čepićima ili već nakim sličnim panceta-oblogama - ne dolazi u obzir, ča0!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4584 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by insomnia78 »

Cuj cvarak cepicima :lol:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#4585 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by JVC »

insomnia78 wrote:Cuj cvarak cepicima :lol:
I ja evo prvi put cujem za za ovu inovativnu tehniku.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4586 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

Cmarak* cepici :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#4587 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by asurbanipal »

Smrcak15 wrote:
Nije muhammed nego ashabi su imali svoje manuscripte sto su zapisivali govore poslanika muhammeda

Đe su ti manuskripti?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4588 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by insomnia78 »

Sakrili hin zidovi
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4589 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:
Nije muhammed nego ashabi su imali svoje manuscripte sto su zapisivali govore poslanika muhammeda

Đe su ti manuskripti?
Pa nema manuskripta, več piše u modernoj literaturi da su bili nekad manuskripti :-D

Najstariji sačuvani je dio Muvate imama Enesa ibn Malika, koliko ja znam...
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#4590 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by All Apologies »

Selam i pozdrav svima.
Zanima me kakav je propis oko mesa crvenog i bijelog te mesnih preradjevina kao sto su pilece salame, hrenovke i sl. bez halal certifikata?
Zivim u Njemackoj i kupujem meso i mesne preradjevine iskljucivo u turskim radnjama ili u trgovinama ako imaju halal oznaku.
Moji prijatelji koji su takodjer muslimani kupuju u trgovinama piletinu i npr pilece salame koje nemaju halal certifikat, gotova jela s junetinom i sl. Gledaju samo da nije svinjetina, a ja smatram da to nije dovoljno, da treba da bude i halal. Dosta puta sam se nasla u situaciji da izbjegavam veceru kod nekog i sl jer iako je piletina npr u pitanju znam da je to iz trgovine koja uopce u ponudi nema halal proizvode.
Ko je upravu?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4591 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

Je l' ono poseban melek siđe kako bi udario pečat tim halal "certifikatima?"
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#4592 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

All Apologies wrote:Selam i pozdrav svima.
Zanima me kakav je propis oko mesa crvenog i bijelog te mesnih preradjevina kao sto su pilece salame, hrenovke i sl. bez halal certifikata?
Zivim u Njemackoj i kupujem meso i mesne preradjevine iskljucivo u turskim radnjama ili u trgovinama ako imaju halal oznaku.
Moji prijatelji koji su takodjer muslimani kupuju u trgovinama piletinu i npr pilece salame koje nemaju halal certifikat, gotova jela s junetinom i sl. Gledaju samo da nije svinjetina, a ja smatram da to nije dovoljno, da treba da bude i halal. Dosta puta sam se nasla u situaciji da izbjegavam veceru kod nekog i sl jer iako je piletina npr u pitanju znam da je to iz trgovine koja uopce u ponudi nema halal proizvode.
Ko je upravu?
Mozda onaj ko postupa po svojoj savjesti.
Kao i ti jedem samo s certifikatom. Posao mi je takav da vise jedem u restoranima nego u kuci, ima uvijek riba ili neka salata i kolacic.
Ako je kod nekoga u kuci ima prilog, ne moram jesti meso ... u ostalom uvijek ima hljeba sira i maslaca .
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4593 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Alejkumu selam.

Pa evo kako to ja vidim, odnosno šta znam o tome... U Kur'anu se veli da nam je generalno dozvoljena hrana ehlu-kitabija, odnosno hrišćana i Jevreja, osim onoga što je jasno naznačeno kao haram, recimo svinjetina ili alkohol. Prema tom kur'anskom stavu - koliko znam i koliko se sjećam šta sam čitao od pravnika - meso životinja koje su inače halal (kao govedina, piletina i sl) dozvoljeno je ukoliko je to meso od životinja koje kolju i pripremaju, te i sami koriste za jelo pripadnici hrišćanstva ili judaizma, bez obzira što ga ne kolju prema propisima Vjerozakona, što ne izgovaraju bismillu pri klanju i sl. jer se od njih to i ne očekuje na taj način. Dakle ako se radi o mesu ili prerađevinama od mesa onih životinja koje su inače halal u islamu, a te životinje kolju i te prerađevine spremaju ljudi koji su pripadnici neke od objavljenih religija, ta hrana je halal. Znam da sam čitao usporedbu: dozvoljeno je meso iz zemalja EU (ili nekih drugih) gdje žive narodi objavljene religije, pa tamam oni bili samo nominalno vjernici, a nije dozvoljeno meso iz zemalja (recimo uvoz mesa i mesnih prerađevina) koje se same otvoreno deklariraju kao ateističke, odnosno zastupaju takav svjetonazor i vrijednosti, poput Kine ili Sjeverne Koreje.

Da skratim: ako je Švabo, koji je formalno katolik ili protestant (kakve je vjere u srcu, nije nas briga), zaklao pile i napravio salamu, a da nije u to gurao kakve krmetine i sl. to je halal mesna prerađevina prema propisu o dozvoljenosti hrane koju spremaju pripadnici hrišćanstva ili judaizma...Ili Sabejaca :mrgreen: I to je jedan generalni kur'anski halal certifikat, nevezano što (još uvijek) nema certifikat neke ovlaštene agencije za halal certifikaciju.

Nekada ne treba sebi otežavati više no što treba :mrgreen: E sad, ja razumijem i poštujem raju koja kaže:"Nema veze ako je to i halal, imal, života ti, sira i kajmaka?". :)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#4594 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by HardcoreMX »

Ni u Bibliji nije dozvoljena svinjetina...a i u 10 zapovijedi stoji ne spomeni drugo ime odnosno nemaj drugih bogova, ne pravi idola etc..
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#4595 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

arzuhal wrote:Alejkumu selam.

Pa evo kako to ja vidim, odnosno šta znam o tome... U Kur'anu se veli da nam je generalno dozvoljena hrana ehlu-kitabija, odnosno hrišćana i Jevreja, osim onoga što je jasno naznačeno kao haram, recimo svinjetina ili alkohol. Prema tom kur'anskom stavu - koliko znam i koliko se sjećam šta sam čitao od pravnika - meso životinja koje su inače halal (kao govedina, piletina i sl) dozvoljeno je ukoliko je to meso od životinja koje kolju i pripremaju, te i sami koriste za jelo pripadnici hrišćanstva ili judaizma, bez obzira što ga ne kolju prema propisima Vjerozakona, što ne izgovaraju bismillu pri klanju i sl. jer se od njih to i ne očekuje na taj način. Dakle ako se radi o mesu ili prerađevinama od mesa onih životinja koje su inače halal u islamu, a te životinje kolju i te prerađevine spremaju ljudi koji su pripadnici neke od objavljenih religija, ta hrana je halal. Znam da sam čitao usporedbu: dozvoljeno je meso iz zemalja EU (ili nekih drugih) gdje žive narodi objavljene religije, pa tamam oni bili samo nominalno vjernici, a nije dozvoljeno meso iz zemalja (recimo uvoz mesa i mesnih prerađevina) koje se same otvoreno deklariraju kao ateističke, odnosno zastupaju takav svjetonazor i vrijednosti, poput Kine ili Sjeverne Koreje.

Da skratim: ako je Švabo, koji je formalno katolik ili protestant (kakve je vjere u srcu, nije nas briga), zaklao pile i napravio salamu, a da nije u to gurao kakve krmetine i sl. to je halal mesna prerađevina prema propisu o dozvoljenosti hrane koju spremaju pripadnici hrišćanstva ili judaizma...Ili Sabejaca :mrgreen: I to je jedan generalni kur'anski halal certifikat, nevezano što (još uvijek) nema certifikat neke ovlaštene agencije za halal certifikaciju.

Nekada ne treba sebi otežavati više no što treba :mrgreen: E sad, ja razumijem i poštujem raju koja kaže:"Nema veze ako je to i halal, imal, života ti, sira i kajmaka?". :)

Ooo, pa gdje si ti, dugo te nije bilo -izbiv’o tek tako ili opravdano :?

Od tih sam sto kazu: imasira i kajmaka :-D

Mislim da danasnji nacin industrijskog klanja zivotinja ne zadovoljava Kur’anske propise po tom pitanju.

Ovaj mi je grijeh nekako lakse izbjeci nego neke druge pa eto :izet:

Inace, evo Ljevakovicevog odgovora:

Image
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#4596 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by All Apologies »

Hvala vam puno na odgovorima :)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#4597 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by HardcoreMX »

valjda i novac kojim se kupuje mora biti halal?
User avatar
Nogatrans
Posts: 980
Joined: 07/10/2010 21:14
Location: Sarajevo

#4599 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Nogatrans »

Samo jednu stvar zaboravljate i to je u odgovoru Islamske zajednice i navedeno. A to je da je zivotinja po Islamskom nacinu zaklana. U Njemackoj se zivotinje prvo osamute i onda zakolju,sto nije po islamskim propisima. Znaci zivotinja postaje strv.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4600 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by King Theoden »

Nogatrans wrote:U Njemackoj se zivotinje prvo osamute i onda zakolju,sto nije po islamskim propisima. Znaci zivotinja postaje strv.
Uz dužni respekt, ali nemoj bacati neke poluinformacije koje zbunjuju čitaoce.

Što se tiče ove koja je postavila pitanje, treba reći da postupa ispravno.
Dakle, kad ima priliku, obavezno kupuje halal.
Pitanje je, kako postupiti kad halal meso nije dostupno ili, kao u ovom drugom slučaju, kad si u gostima pa ne znaš.
Treba li spominjati da je ulema i u ovom slučaju podjeljena :-)
Lično se držim mišljenja onih koji olakšavaju i kažu da ćeš na tim večerama jesti bez da pitaš domaćina o porijeklu mesa.
Da se upis ne otrgne pisanjem fetvi i mišljenja učenjaka.
Dakle, pozvao te musliman i ti ćeš jesti, a ne praviti fitnu i voditi rasprave o porijeklu mesa.
Isto tako, dozvoljeno je jesti meso životinja koje su ošamućene jer su iste nakon toga preklane tj izašla je krv.
U njemačkoj je tačno propisano koliko sekundi smije proći od omamljivanja do puštanja krvi.
Kao što kaže Allah u suri ma'ide "Zabranjuje vam se strv, i krv, i svinjsko meso, i ono što je zaklano u nečije drugo, a ne u Allahovo ime, i što je udavljeno i ubijeno; i što je strmoglavljeno, i rogom ubodeno, ili od zvijeri načeto – osim ako ste ga preklali..."
Dakle, udavljeno ili utučeno nekim predmetom je haram zato što krv nije izašla.
Ali ako se samo ošamuti pištoljem ili udarcem, pa onda prekolje, onda je to ok po mišljenju islamskih učenjaka.
Post Reply