Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4326 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:Učenje Kur'ana je dobro djelo, sevap. Može li Smrcak proučiti nešto iz Kur'ana, u smislu činjena dobrog djela, pa zamoliti Allaha da taj sevap bude za dušu nekog umrlog?
misljenja sam da ne moze to, ali mozes imati ukoliko te umrli naucio Kur'anu pa ti kad god ucio, umrlom idu sevapi htio ti ili nehtio jer te poducio Kuranu i to se njemu sad Vraca sa kamatama na konto dobrih djela a covjek davno se raspao u mezaru.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4327 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
uputa od poslanika kad se na dzenazi.
izvor?
Osman b. Affan r.a., kaže: Allahov Poslanik s.a.w.s., bi, nakon ukopa mejta/mrtvaca, praktikovao da stane poviše njegova groba, i da kaže: „Tražite oprosta za vašega brata i molite se za njegovu postojanost – on se sada ispituje!“ (Sahih. Sunen, Ebu Davud, br.3223.; el-Sunen el-Kubra, Bejheki, br.7315.; Ma’arifetul-Sunen vel-Asar, Bejheki, br.2332.; el-Mustedrek, Hakim, br.1372.; el-Sunen el-Sugra, Bejheki, br.886.; el-De’avat el-Kebir, br.636.; Zuhd, Ahmed b. Hanbel, br.679.)
Awesome. Javi IZ da može da se prakticira i se Đozo zeznuo da nije samo običajno, već i da je propisano.
Kakve koristi ima mrtvi od talkina? Umirući da. Mrtvi ne.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4328 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

Dobro za umrlog brata, šta ćemo za sestre :oops:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4329 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:Učenje Kur'ana je dobro djelo, sevap. Može li Smrcak proučiti nešto iz Kur'ana, u smislu činjena dobrog djela, pa zamoliti Allaha da taj sevap bude za dušu nekog umrlog?
misljenja sam da ne moze to, ali mozes imati ukoliko te umrli naucio Kur'anu pa ti kad god ucio, umrlom idu sevapi htio ti ili nehtio jer te poducio Kuranu i to se njemu sad Vraca sa kamatama na konto dobrih djela a covjek davno se raspao u mezaru.
Nije islam DnD dragi Smrčak.

ibn Ebil Iz kaže da može, al hajd znaj. Puno mezheba, puno mišljenja...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4330 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Uostalom, šta ja radim ovdje :mrgreen:
:run:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#4331 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

Jah, ima hadis o podjeli umeta na sedamdesetikusur sekti :(
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4332 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote: Kakve koristi ima mrtvi od talkina? Umirući da. Mrtvi ne.
nema mrtivi koristi od talkina jer mrtvi nece govoriti svojim razumom nego svojim srcem, pa kako je zivio tako ce i izgovoriti na pitanja a ne na osnovu kako mu se sapne na uho sto bi se reklo.

umirucem se treba spominjati talkin kako bi mu zadnje rijeci bile sehadet.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4333 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote: Kakve koristi ima mrtvi od talkina? Umirući da. Mrtvi ne.
nema mrtivi koristi od talkina jer mrtvi nece govoriti svojim razumom nego svojim srcem, pa kako je zivio tako ce i izgovoriti na pitanja a ne na osnovu kako mu se sapne na uho sto bi se reklo.
umirucem se treba spominjati talkin kako bi mu zadnje rijeci bile sehadet.
Pa ako nema koristi, što se uči?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4334 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

Jesam zabiberio, a da će ovakva rasprava nastati... :D
Uglavnom ispade da ispravno razmišljam vezano za Fatihu, a iskreno i nema logike učiti je kad je osoba umrla jer je tad već došla do svršenog čina i odgovarat će za svoja djela. Zato smatram da prvenstveno (ići ću daleko pa reći samo) živim ljudima treba učiti da budu upućeni na pravi put, pa eto i onima na samrti iako je i to "zadnji voz".

S obzirom da nisam u vjeri ne mogu o ovome detaljnije govoriti... vi znate bolje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4335 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:Jesam zabiberio, a da će ovakva rasprava nastati... :D
Uglavnom ispade da ispravno razmišljam vezano za Fatihu, a iskreno i nema logike učiti je kad je osoba umrla jer je tad već došla do svršenog čina i odgovarat će za svoja djela. Zato smatram da prvenstveno (ići ću daleko pa reći samo) živim ljudima treba učiti da budu upućeni na pravi put, pa eto i onima na samrti iako je i to "zadnji voz".
Meni nije jasno čemu ovolika hajpa. Ako nije propisano, a ipak se izvršava da li je nastalo nešto zlo izgovaranjem Fatihe? Ne.
Uostalom,izgovaraju je tražeći da ih se uputi na pravi put, a ne pokojnika.
Da povučem paralelu sa sahranama katoličkim:

„U ruke tvoje, blagi Oče, povjeravamo dušu svoga brata (svoje sestre) …. Čvrsto se nadamo da će on (ona) i svi koji u Kristu preminu
s Kristom uskrsnuti u posljednji dan. …
Zato, Gospodine, milostivo poslušaj naše molitve:
otvori sluzi svomu (službenici svojoj) rajska vrata,
a nama koji ostajemo daj da se uzajamno tješimo riječima vjere
dok ne pođemo svi u susret Kristu
i tako zauvijek budemo s tobom
i ovim svojim bratom (s ovom svojom sestrom) …
.....“

Isti princip.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4336 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:Jesam zabiberio, a da će ovakva rasprava nastati... :D
Uglavnom ispade da ispravno razmišljam vezano za Fatihu, a iskreno i nema logike učiti je kad je osoba umrla jer je tad već došla do svršenog čina i odgovarat će za svoja djela. Zato smatram da prvenstveno (ići ću daleko pa reći samo) živim ljudima treba učiti da budu upućeni na pravi put, pa eto i onima na samrti iako je i to "zadnji voz".
Meni nije jasno čemu ovolika hajpa. Ako nije propisano, a ipak se izvršava da li je nastalo nešto zlo izgovaranjem Fatihe? Ne.
Uostalom,izgovaraju je tražeći da ih se uputi na pravi put, a ne pokojnika.
Da povučem paralelu sa sahranama katoličkim:

„U ruke tvoje, blagi Oče, povjeravamo dušu svoga brata (svoje sestre) …. Čvrsto se nadamo da će on (ona) i svi koji u Kristu preminu
s Kristom uskrsnuti u posljednji dan. …
Zato, Gospodine, milostivo poslušaj naše molitve:
otvori sluzi svomu (službenici svojoj) rajska vrata,
a nama koji ostajemo daj da se uzajamno tješimo riječima vjere
dok ne pođemo svi u susret Kristu
i tako zauvijek budemo s tobom
i ovim svojim bratom (s ovom svojom sestrom) …
.....“

Isti princip.
Razlika je što se iz toga može zaključiti da se radi o ljudima koji su umrli... barem ja tako vidim, dok kod Fatihe to nije slučaj. Ipak ne bih dublje ulazio u raspravu... samo sam konstatovao da se tekst, tj. značenje Fatihe, za mene, više treba odnositi na one koji su živi. Ako se ne kosi sa time da se i umrlim uči onda je i to ok.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4337 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:Jesam zabiberio, a da će ovakva rasprava nastati... :D
Uglavnom ispade da ispravno razmišljam vezano za Fatihu, a iskreno i nema logike učiti je kad je osoba umrla jer je tad već došla do svršenog čina i odgovarat će za svoja djela. Zato smatram da prvenstveno (ići ću daleko pa reći samo) živim ljudima treba učiti da budu upućeni na pravi put, pa eto i onima na samrti iako je i to "zadnji voz".
Meni nije jasno čemu ovolika hajpa. Ako nije propisano, a ipak se izvršava da li je nastalo nešto zlo izgovaranjem Fatihe? Ne.
Uostalom,izgovaraju je tražeći da ih se uputi na pravi put, a ne pokojnika.
Da povučem paralelu sa sahranama katoličkim:

„U ruke tvoje, blagi Oče, povjeravamo dušu svoga brata (svoje sestre) …. Čvrsto se nadamo da će on (ona) i svi koji u Kristu preminu
s Kristom uskrsnuti u posljednji dan. …
Zato, Gospodine, milostivo poslušaj naše molitve:
otvori sluzi svomu (službenici svojoj) rajska vrata,
a nama koji ostajemo daj da se uzajamno tješimo riječima vjere
dok ne pođemo svi u susret Kristu
i tako zauvijek budemo s tobom
i ovim svojim bratom (s ovom svojom sestrom) …
.....“

Isti princip.
Razlika je što se iz toga može zaključiti da se radi o ljudima koji su umrli... barem ja tako vidim, dok kod Fatihe to nije slučaj.
Pa ne uci se samo Fatiha. Ja posmatram citav dzenaza namaz.
I kod jednih i kod drugih ima elemenata za mrtve i za zive

Anyway, smatram da nista lose nije pocinjeno ucenjem ove sure ako neko zeli.
Sustina versus forma.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4338 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote: Pa ne uci se samo Fatiha. Ja posmatram citav dzenaza namaz.
I kod jednih i kod drugih ima elemenata za mrtve i za zive

Anyway, smatram da nista lose nije pocinjeno ucenjem ove sure ako neko zeli.
Sustina versus forma.
Ih ne idem ja tako daleko, pa da sa time završimo. Ne da mi šejtan :D
Boldirano - :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4339 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by insomnia78 »

Vecina svakako ni ne razumije sta ponavlja
Last edited by insomnia78 on 29/05/2018 12:44, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4340 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
Bloo wrote: Pa ne uci se samo Fatiha. Ja posmatram citav dzenaza namaz.
I kod jednih i kod drugih ima elemenata za mrtve i za zive

Anyway, smatram da nista lose nije pocinjeno ucenjem ove sure ako neko zeli.
Sustina versus forma.
Ih ne idem ja tako daleko, pa da sa time završimo. Ne da mi šejtan :D
Boldirano - :thumbup:
Zapravo sam ja undercover zaposlenik IZ.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#4341 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mad_max_ba »

Bloo wrote: Zapravo sam ja undercover zaposlenik IZ.
Treba m štela za vam nešta
:D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#4342 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote: Zapravo sam ja undercover zaposlenik IZ.
Središ mi popust za mjesto na mezarju :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4343 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
Bloo wrote: Kakve koristi ima mrtvi od talkina? Umirući da. Mrtvi ne.
nema mrtivi koristi od talkina jer mrtvi nece govoriti svojim razumom nego svojim srcem, pa kako je zivio tako ce i izgovoriti na pitanja a ne na osnovu kako mu se sapne na uho sto bi se reklo.
umirucem se treba spominjati talkin kako bi mu zadnje rijeci bile sehadet.
Pa ako nema koristi, što se uči?
prati sta pisem

umiruci na samrti i umrli, razlika


Kada se uci onome na samrti, dok je jos ziv, govoriti mu da kaze sehadet, jer taj sehadet moze covjeka spasiti vjecne kazne iako covjek mozda i ode do dzehennema da odradi svoje grijehe ali nece ostati tu onda. sa sehadetom imas sansu za raj kad tad.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#4344 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

prati sta pisem

umiruci na samrti i umrli, razlika


Kada se uci onome na samrti, dok je jos ziv, govoriti mu da kaze sehadet, jer taj sehadet moze covjeka spasiti vjecne kazne iako covjek mozda i ode do dzehennema da odradi svoje grijehe ali nece ostati tu onda. sa sehadetom imas sansu za raj kad tad.
Da nas Bog sačuva Smrčkove verzije i tumačenja vjere :zzzz: Amin
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4345 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote: Kada se uci onome na samrti, dok je jos ziv, govoriti mu da kaze sehadet, jer taj sehadet moze covjeka spasiti vjecne kazne iako covjek mozda i ode do dzehennema da odradi svoje grijehe ali nece ostati tu onda. sa sehadetom imas sansu za raj kad tad.
Bila sam ljubazna da izvućem kompletnu razmjenu pitanja i odgovora.
Pročitaj je opet.

Neki uče i talkin NAKON ukopa, da li je i to neznanje, novotarija ili nešto drugo?
ako je to da se moli Allahu da ga ucvrsti na kaburskom iskusenja onda je ok.
A jel propisano ili običajno?
uputa od poslanika kad se na dzenazi.
Pitah te za učenje talkina NAKON ukopa (te da nije običajno već propisano). Ti odgovaraš da je uputa od Poslanika.

Ja ti tražim izvor:
Osman b. Affan r.a., kaže: Allahov Poslanik s.a.w.s., bi, nakon ukopa mejta/mrtvaca, praktikovao da stane poviše njegova groba, i da kaže: „Tražite oprosta za vašega brata i molite se za njegovu postojanost – on se sada ispituje!“ (Sahih. Sunen, Ebu Davud, br.3223.; el-Sunen el-Kubra, Bejheki, br.7315.; Ma’arifetul-Sunen vel-Asar, Bejheki, br.2332.; el-Mustedrek, Hakim, br.1372.; el-Sunen el-Sugra, Bejheki, br.886.; el-De’avat el-Kebir, br.636.; Zuhd, Ahmed b. Hanbel, br.679.)
Ja te opet pitam kakve koristi ima umrli od učenja talkina, ti odgovaraš da nema. A gore u prvom pitanju mi govoriš da je propisano da se talkin uči NAKON ukopa.
Koliko znam ukopavaju se mrtvi, ne umirući.
Kakve koristi ima mrtvi od talkina? Umirući da. Mrtvi ne.
nema mrtivi koristi od talkina jer mrtvi nece govoriti svojim razumom nego svojim srcem, pa kako je zivio tako ce i izgovoriti na pitanja a ne na osnovu kako mu se sapne na uho sto bi se reklo.
umirucem se treba spominjati talkin kako bi mu zadnje rijeci bile sehadet.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4346 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote: Kada se uci onome na samrti, dok je jos ziv, govoriti mu da kaze sehadet, jer taj sehadet moze covjeka spasiti vjecne kazne iako covjek mozda i ode do dzehennema da odradi svoje grijehe ali nece ostati tu onda. sa sehadetom imas sansu za raj kad tad.
Bila sam ljubazna da izvućem kompletnu razmjenu pitanja i odgovora.
Pročitaj je opet.

Neki uče i talkin NAKON ukopa, da li je i to neznanje, novotarija ili nešto drugo?
ako je to da se moli Allahu da ga ucvrsti na kaburskom iskusenja onda je ok.
A jel propisano ili običajno?
uputa od poslanika kad se na dzenazi.
Pitah te za učenje talkina NAKON ukopa (te da nije običajno već propisano). Ti odgovaraš da je uputa od Poslanika.

Ja ti tražim izvor:
Osman b. Affan r.a., kaže: Allahov Poslanik s.a.w.s., bi, nakon ukopa mejta/mrtvaca, praktikovao da stane poviše njegova groba, i da kaže: „Tražite oprosta za vašega brata i molite se za njegovu postojanost – on se sada ispituje!“ (Sahih. Sunen, Ebu Davud, br.3223.; el-Sunen el-Kubra, Bejheki, br.7315.; Ma’arifetul-Sunen vel-Asar, Bejheki, br.2332.; el-Mustedrek, Hakim, br.1372.; el-Sunen el-Sugra, Bejheki, br.886.; el-De’avat el-Kebir, br.636.; Zuhd, Ahmed b. Hanbel, br.679.)
Ja te opet pitam kakve koristi ima umrli od učenja talkina, ti odgovaraš da nema. A gore u prvom pitanju mi govoriš da je propisano da se talkin uči NAKON ukopa.
Koliko znam ukopavaju se mrtvi, ne umirući.
Kakve koristi ima mrtvi od talkina? Umirući da. Mrtvi ne.
nema mrtivi koristi od talkina jer mrtvi nece govoriti svojim razumom nego svojim srcem, pa kako je zivio tako ce i izgovoriti na pitanja a ne na osnovu kako mu se sapne na uho sto bi se reklo.
umirucem se treba spominjati talkin kako bi mu zadnje rijeci bile sehadet.
Pitah te za učenje talkina NAKON ukopa (te da nije običajno već propisano). Ti odgovaraš da je uputa od Poslanika.
znas li ti uopste sta je Talkin??

http://www.islamskazajednica.ba/compone ... le?id=7257
Talkin znači podučavanje i navođenje osobe da pred smrt izgovori kelimei-šehadet.

talkin se ne radi nakon smrti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4347 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
znas li ti uopste sta je Talkin??

http://www.islamskazajednica.ba/compone ... le?id=7257
Talkin znači podučavanje i navođenje osobe da pred smrt izgovori kelimei-šehadet.

talkin se ne radi nakon smrti.
Hajmo iz početka. Imam živaca. Zlato je postavilo pitanje o učenju Fatihe, te se priča razvila o tome da neki ljudi nešto običajno rade, a nije propisano.

Ja te upitah za slijedeći slučaj, citiram samu sebe:
Neki uče i talkin NAKON ukopa, da li je i to neznanje, novotarija ili nešto drugo?
Ti odgovaraš:
ako je to da se moli Allahu da ga ucvrsti na kaburskom iskusenja onda je ok.
uputa od poslanika kad se na dzenazi.
Ko ovdje nije razumio pitanje?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4348 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
znas li ti uopste sta je Talkin??

http://www.islamskazajednica.ba/compone ... le?id=7257
Talkin znači podučavanje i navođenje osobe da pred smrt izgovori kelimei-šehadet.

talkin se ne radi nakon smrti.
Hajmo iz početka. Imam živaca. Zlato je postavilo pitanje o učenju Fatihe, te se priča razvila o tome da neki ljudi nešto običajno rade, a nije propisano.

Ja te upitah za slijedeći slučaj, citiram samu sebe:
Neki uče i talkin NAKON ukopa, da li je i to neznanje, novotarija ili nešto drugo?
Ti odgovaraš:
ako je to da se moli Allahu da ga ucvrsti na kaburskom iskusenja onda je ok.
uputa od poslanika kad se na dzenazi.
Ko ovdje nije razumio pitanje?
ti nisi uopste razumjela

Talkin je nagovarati zivog covjeka na samrti da izgovori sehadet, a talkin poslije njegove smrt bi znacilo dozivati mrtvog covjeka da kaze sehadet kad je vec dusa izasla, van svake pameti,

a jedino ovo moze da prodje
ako je to da se moli Allahu da ga ucvrsti na kaburskom iskusenja onda je ok , ali ovo nije talkin.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4349 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
ti nisi uopste razumjela

Talkin je nagovarati zivog covjeka na samrti da izgovori sehadet, a talkin poslije njegove smrt bi znacilo dozivati mrtvog covjeka da kaze sehadet kad je vec dusa izasla, van svake pameti,

a jedino ovo moze da prodje
ako je to da se moli Allahu da ga ucvrsti na kaburskom iskusenja onda je ok , ali ovo nije talkin.
Nemam ja tu sta da razumijem ili ne. Ja sam postavila pitanje da li je rijetki slucaj da se talkin radi nakon ukopa novotarija, obicaj ili nesto drugo? U skladu sa ostatkom diskusije o Fatihi.
Tvoje je da probas da smisleno odgovoris, a da ti ne trebaju 3 strane teme.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4350 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
ti nisi uopste razumjela

Talkin je nagovarati zivog covjeka na samrti da izgovori sehadet, a talkin poslije njegove smrt bi znacilo dozivati mrtvog covjeka da kaze sehadet kad je vec dusa izasla, van svake pameti,

a jedino ovo moze da prodje
ako je to da se moli Allahu da ga ucvrsti na kaburskom iskusenja onda je ok , ali ovo nije talkin.
Nemam ja tu sta da razumijem ili ne. Ja sam postavila pitanje da li je rijetki slucaj da se talkin radi nakon ukopa novotarija, obicaj ili nesto drugo? U skladu sa ostatkom diskusije o Fatihi.
Tvoje je da probas da smisleno odgovoris, a da ti ne trebaju 3 strane teme.
Ja sam postavila pitanje da li je rijetki slucaj da se talkin radi nakon ukopa novotarija, obicaj ili nesto drugo?
Talkin nakon ukopa je novotarija, jer u toj situaciji Talkin djeluje poput korupcije , da se prevari ili izbjegne zasluzena kazna

Kako je talkin(nagovaranje osobe na samrti da izgovori sehadet) poput korupcije nakon ukopa?

Ljudi su nekad znali napisati na papiric sehadet i baciti u mezar kao eto procitat ce mrtvac i znati odgovoriti na pitanje :lol: :-)

jer bi papiric bio poput neke vrste varanja , kao radi ti sta hoces pa kad umres mi cemo tebi ubaciti papiric u mezar ti procitaj i odgovori na pitanja :lol: nema veze sto nisi vjeorovao i veze sa vjerom nisi imao :-)

neznaju da se na pitanja u zgrobnom svijetu ne odgovara na osnovu znanja nego na osnovu onoga sto je u srcu, kakav si bio na ovom svijetu tako ce i srce znati se postaviti u toj situaciji.
Post Reply