Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#4251 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

Ovo me podjeća na Nurudina i njegove polu-šizofrenička 'tumačenja' gdje se tumače nepostojeće stvari poput izmišljenih hadisa o tzv. Allahovom postu. Čovjek tumači izmišljen hadis... ne može dalje ili može. Ma može, stalno dolaze novi primjeri.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4253 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

Connaisseur Karlin wrote:Da li je ziasta istina onako kako je dadinjo obrazlozio
Dadinjo ili laže ili miješa istinu sa lažima. U ovom drugom slučaju cilj je opet - laž. Lično ne bih uzimao od njega da je išta istina, čisto da se poštedim truda prosijavanja istine od gomile laži s kojima je miješa.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4254 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Irsar wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Da li je ziasta istina onako kako je dadinjo obrazlozio
Dadinjo ili laže ili miješa istinu sa lažima. U ovom drugom slučaju cilj je opet - laž. Lično ne bih uzimao od njega da je išta istina, čisto da se poštedim truda prosijavanja istine od gomile laži s kojima je miješa.
pa nisam ni ja licno uzela primjer necijeg misljenja kako tocan, zato sam postavila pitanje :

Image

Sto je tvoje obrazlozenje i misljenje?
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4255 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

Oh izvini, ja sam samo se referirao na tvoje pitanje o dadinjovim tvrdnjama. Bez da znam kakve su mu tvrdnje odgovorit ću ti - laž su. :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4256 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Irsar wrote:Oh izvini, ja sam samo se referirao na tvoje pitanje o dadinjovim tvrdnjama. Bez da znam kakve su mu tvrdnje odgovorit ću ti - laž su. :D
ok, ali kako obrazloziti upotrebu terminologije - dio koji sam postavila ? :)
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#4257 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by TAFKAP »

Selam alejkum.

Da li termin kod ginekologa sa popratnom kontrolom kvari post?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4258 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

TAFKAP wrote:Selam alejkum.

Da li termin kod ginekologa sa popratnom kontrolom kvari post?
Alejkumu selam! Pošto mi nismo kompetentni da odgovaramo (valjda, govorim u svoje ime :mrgreen:), evo stava IZ BiH:

Image

http://www.islamskazajednica.ba/post-ra ... t-kod-zene
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#4259 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by TAFKAP »

Hvala Ti. :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4260 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by ExNihilo »

arzuhal wrote:
TAFKAP wrote:Selam alejkum.

Da li termin kod ginekologa sa popratnom kontrolom kvari post?
Alejkumu selam! Pošto mi nismo kompetentni da odgovaramo (valjda, govorim u svoje ime :mrgreen:), evo stava IZ BiH:
Što da ne? Nije ni IZ BiH kompetentna da tumači Teoriju evolucije pa to, ipak, čini. :D

Image

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4261 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:[/url]
a moje pitanje se ignorise :skoljka:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4262 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

TAFKAP wrote:Hvala Ti. :thumbup:
Nema na čemu, hvala Allahu što nam olakša :thumbup:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#4263 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by harač »

"genetska struktura ćelije" :D bože petra
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4264 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

ExNihilo wrote:Što da ne? Nije ni IZ BiH kompetentna da tumači Teoriju evolucije pa to, ipak, čini. :D
Još jednom ti se danas izvinjavam: de, daj čovjeku neki odgovor na njegovo pitanje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4265 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Nisam ginekolog, ali mogu pogl...dati mišljenje :mrgreen: ?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4266 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Bloo wrote:Nisam ginekolog, ali mogu pogl...dati mišljenje :mrgreen: ?
Hoćeš reći da bi Nihilo, osim upućenosti i stručnosti na polju fikha i šerijatskog prava, imao šta reći i s ginekološke strane? Skidam fes natopljen znojem nosača Samuela... :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4267 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:Nisam ginekolog, ali mogu pogl...dati mišljenje :mrgreen: ?
Hoćeš reći da bi Nihilo, osim upućenosti i stručnosti na polju fikha i šerijatskog prava, imao šta reći i s ginekološke strane? Skidam fes natopljen znojem nosača Samuela... :mrgreen:
Zapravo ponudih svoje usluge ako je ko zainteresiran (prostata included for the same price) :mrgreen:

A Nihilo? Well, vjerujem da je on čovjek širokog uma koji posjeduje misteriozna znanja kao Dr Strange, a lake ruke kao Legolas. :mrgreen:

A slično ti je to na neki način - šerijatsko pravo i ona tajna vrata podzemnih voda - people have killed for it, people have died for it :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4268 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by ExNihilo »

arzuhal wrote:
ExNihilo wrote:Što da ne? Nije ni IZ BiH kompetentna da tumači Teoriju evolucije pa to, ipak, čini. :D
Još jednom ti se danas izvinjavam: de, daj čovjeku neki odgovor na njegovo pitanje.
Da sam TAFKAPU odgovoriti htio, TAFKAPU bih odgovorio. Ja sam se, tek, osvrnuo na princip koji si ti predstavio, a prema kome je kompetencija preduslov za tumačenje ove ili one discipline, pa na primjeru naših uzora u dinu, Islamske zajednice BiH, napose koristeći metodologiju kijasa, pokazao da je sasvim uredu biti elementarno nepismen na datu temu, a ipak govoriti o istoj. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4269 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

:facepalm:

Zašto nam je potreban feminizam danas?

Jer forumski waliji debatuju o ginekologiji sa referencama na IZ.





I don't want to live on this planet anymore
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4270 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

ExNihilo wrote:
arzuhal wrote:
ExNihilo wrote:Što da ne? Nije ni IZ BiH kompetentna da tumači Teoriju evolucije pa to, ipak, čini. :D
Još jednom ti se danas izvinjavam: de, daj čovjeku neki odgovor na njegovo pitanje.
Da sam TAFKAPU odgovoriti htio, TAFKAPU bih odgovorio. Ja sam se, tek, osvrnuo na princip koji si ti predstavio, a prema kome je kompetencija preduslov za tumačenje ove ili one discipline, pa na primjeru naših uzora u dinu, Islamske zajednice BiH, napose koristeći metodologiju kijasa, pokazao da je sasvim uredu biti elementarno nepismen na datu temu, a ipak govoriti o istoj. :D
Ili još kraće: ja se samo zajebav'o, to najvolim.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4271 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by ExNihilo »

Bloo wrote::facepalm:

Zašto nam je potreban feminizam danas?

Jer forumski waliji debatuju o ginekologiji sa referencama na IZ.





I don't want to live on this planet anymore
Eno, sad i ti set forthaš hipotezu da moraš biti žensko da bi tumačio vagine. :D :D :D
arzuhal wrote:
ExNihilo wrote:
arzuhal wrote: Još jednom ti se danas izvinjavam: de, daj čovjeku neki odgovor na njegovo pitanje.
Da sam TAFKAPU odgovoriti htio, TAFKAPU bih odgovorio. Ja sam se, tek, osvrnuo na princip koji si ti predstavio, a prema kome je kompetencija preduslov za tumačenje ove ili one discipline, pa na primjeru naših uzora u dinu, Islamske zajednice BiH, napose koristeći metodologiju kijasa, pokazao da je sasvim uredu biti elementarno nepismen na datu temu, a ipak govoriti o istoj. :D
Ili još kraće: ja se samo zajebav'o, to najvolim.
Jok.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4272 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:
Eno, sad i ti set forthaš hipotezu da moraš biti žensko da bi tumačio vagine. :D :D :D
Takes one to know one, Varys :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4273 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

ExNihilo wrote:

Jok.
Kada vjernik ili vjernica postave neko konkretno pitanje, iz konkretnog života, nešto što ih se bilesi tiče, ja nastojim - a to se temelji na mom vlastitiom vjerovanju i poimanju vjere temeljene na Kur'anu i sunnetu - da pomognem ako i koliko mogu, i nastojim da što prije odgovorim (a pošto nisam kompetentan, tražim kod onih kojima je to posao, zato sam to i naglasio). U ovom konkretnom pitanju koje je postavio @TAFKAP sam procijenio da se možda radi već o sutrašnjem danu u kojem bi osoba koja posti trebala ići na pregled, pa se odgovor traži što prije, prije sehura. Pokušao sam da nađem neki odgovor i postavljam ga bukvalno 5 minuta prije jacijskog ezana, pa furam dalje.

Tvoj osvrt postraničkog zajebanta, poluvijagralnog promislitelja bosanskohercegovačke islamske zbilje koji voli da priteže oklop i hvata se koplja u svojim donkihotovskim okršajima sa IZBiH mi je baš i privukao pažnju jer je zanimljiv zbog svog razloga - puke zajebancije, izvini po treći put.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4274 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by ExNihilo »

arzuhal wrote:
ExNihilo wrote:

Jok.
Kada vjernik ili vjernica postave neko konkretno pitanje, iz konkretnog života, nešto što ih se bilesi tiče, ja nastojim - a to se temelji na mom vlastitiom vjerovanju i poimanju vjere temeljene na Kur'anu i sunnetu - da pomognem ako i koliko mogu, i nastojim da što prije odgovorim (a pošto nisam kompetentan, tražim kod onih kojima je to posao, zato sam to i naglasio). U ovom konkretnom pitanju koje je postavio @TAFKAP sam procijenio da se možda radi već o sutrašnjem danu u kojem bi osoba koja posti trebala ići na pregled, pa se odgovor traži što prije, prije sehura. Pokušao sam da nađem neki odgovor i postavljam ga bukvalno 5 minuta prije jacijskog ezana, pa furam dalje.

Tvoj osvrt postraničkog zajebanta, poluvijagralnog promislitelja bosanskohercegovačke islamske zbilje koji voli da priteže oklop i hvata se koplja u svojim donkihotovskim okršajima sa IZBiH mi je baš i privukao pažnju jer je zanimljiv zbog svog razloga - puke zajebancije, izvini po treći put.
Nije riječ o TAFKAPu, njegovom pitanju, samom odgovoru koji si linkao ili mojoj zajebanciji koja to nije. Ni izvinjenje nisam tražio. Naročito ne neiskreno.

Meni se, tek, s jedne strane, učinilo paradoksalno - namjerno izbjegavam težu riječ - da moderator na podforumu religija smatra kako učesnici tog podforuma nisu kompetentni za govoriti o islamu. Ako je tako, onda još danas zamandali sve teme koje se dotiču islama, dakle manje-više sve teme, pa da završimo s tim jer očigledno, u tvojoj interpretaciji, pisanje ovdje je a priori šarlatanstvo.

S druge strane, argument kompetentnosti se redovno izvlači iz šešira, kako na forumu, tako lično u tvom pisanju, pa se svako malo poteže poznavanje arapskog jezika, diploma FINa ili se posprdno govori o formalnoj stručnosti učesnika onako kako iznad podrugljivo veliš da sam stručnjak za fikh. S druge strane, među članovima IZ BiH, kojima vjerujem ti pripadaš, niko ne kaže dr. Ljevakoviću, na lijep i mu'minski način, da tekstovima poput onog koji sam iznad postirao sramoti sebe lično, instituciju koju predstavlja, ali i njene članove. I to baš zbog - nekompetentnosti.

Dakle, samim tim, stiče se dojam da je sasvim uredu kada IZ izlazi izvan okvira svoje stručnosti, ali domen njene navodne stručnosti ostaje hermetički zatvoren.

Pitao sam, pristojno i bez prizemnih uvreda, za pojašnjenje takve neprincipijelnosti, pa bih zamolio za odgovor jednakih atributa.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4275 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

ExNihilo wrote: Nije riječ o TAFKAPu, njegovom pitanju, samom odgovoru koji si linkao ili mojoj zajebanciji koja to nije. Ni izvinjenje nisam tražio. Naročito ne neiskreno.

Meni se, tek, s jedne strane, učinilo paradoksalno - namjerno izbjegavam težu riječ - da moderator na podforumu religija smatra kako učesnici tog podforuma nisu kompetentni za govoriti o islamu. Ako je tako, onda još danas zamandali sve teme koje se dotiču islama, dakle manje-više sve teme, pa da završimo s tim jer očigledno, u tvojoj interpretaciji, pisanje ovdje je a priori šarlatanstvo.

S druge strane, argument kompetentnosti se redovno izvlači iz šešira, kako na forumu, tako lično u tvom pisanju, pa se svako malo poteže poznavanje arapskog jezika, diploma FINa ili se posprdno govori o formalnoj stručnosti učesnika onako kako iznad podrugljivo veliš da sam stručnjak za fikh. S druge strane, među članovima IZ BiH, kojima vjerujem ti pripadaš, niko ne kaže dr. Ljevakoviću, na lijep i mu'minski način, da tekstovima poput onog koji sam iznad postirao sramoti sebe lično, instituciju koju predstavlja, ali i njene članove. I to baš zbog - nekompetentnosti.

Dakle, samim tim, stiče se dojam da je sasvim uredu kada IZ izlazi izvan okvira svoje stručnosti, ali domen njene navodne stručnosti ostaje hermetički zatvoren.

Pitao sam, pristojno i bez prizemnih uvreda, za pojašnjenje takve neprincipijelnosti, pa bih zamolio za odgovor jednakih atributa.
Čitavu ovu patetičnu tiradu o kompetetnosti i jadikovku si napisao gubeći iz vida ili namjerno izostavljajući da nisam nešto kategorički tvrdio nego da je riječ o procjeni jer sam u zagradi istaknuo, uz prigodan smajli, da, ipak, govorim u svoje ime te tako moja tvrdnja da "mi nismo kompetetni" ostavlja mogućnost za dvije moguće stvari: (1) da ima neki forumaš koji se već zanimao za to isto pitanje pa već ima prikladan odgovor koji može ponuditi postavljaču pitanja ili (2) da među forumašima ima ljudi koji se bave fikhom i šerijatskim pravom pa mogu dati odgovor na postavljeno pitanje uz, ako to zatreba, obrazloženje na čemu se temelji taj odgovor, i sl.

Ti si onda mene povukao za rukav kvotajući moj post ne dodirujući se ni konkretnog pitanja ni odgovora, želeći pokazati vlastitu upućenost i kompetenciju u vječitim virtualnim bitkama u borbi sa IZBiH, različitim promašajima ljudi koji rade u IZ ili je na neki način predstavljaju, itd. Ja sam postojanje IZ BiH uvijek branio načelno, branio sam i branit ću ideju postojanja institucije, jer to je normalna civilizacijska stvar, koja bi trebala da okuplja i predstavlja bh. muslimane, da brine za njihove interese i sl. ali to ne znači da ću braniti sve ljude koji rade u njoj, sve odluke koje donose neki pojedinac ili grupa u njoj, i sl. Kao što bih branio i ideju postojanja ustava države, ali ne bih branio sav sadržaj u tom ustavu. Ti, ako imaš ovakvih ili onakvih primjedbi na rad IZ BiH, obrati im se, pošalji neko pismo, uradi šta bilo, ništa ja nisam u boljoj poziciji od tebe da to uradim, a ti imaš veliko interesovanje za to, stalno pokazuješ nekim primjerima koliko si zainteresovan kao s ovim, zakucaj te spominjane teze na vrata Begove džamije, podržavam te i ne znajući šta je u njima, podržavam tvoje korake, bujrum!

Zato sam ti bio ponudio: ako si se obrecnuo na moj stav o ne/kompetetnosti forumaša da daju odgovore (na onakva pitanja) gdje sam nadobudno ustvrdio da nismo kompetentni gubeći tebe iz vida, ponudio sam ti da ti sam daš odgovor TAFKAP-u koji je sličan, isti, ili suprotan onome IZ BiH. Ja ne mogu dati odgovor na njegovo pitanje iz vlastitog poznavanja šerijata, "iz vlastite glave". Vidio sam tvoj odgovor i tvoje obrazloženje. Nemamo mi šta pričati, to i sam znaš. Na te i takve slične zajebancije pametan čovjek ne traći vrijeme. Ćao.
Post Reply