Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1 Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Tema za sve one koji zele da saznaju nesto novo o Islamu. Ovde mozemo pitati sta nas zanima o Islamu, razmenjivati misljenja, a pre svega nauciti nesto novo. Na postavljena pitanja odgovara onaj forumas koji misli da zna odgovor na pitanje. Pozeljno je priloziti dokaze iz Kur'ana i sunneta, ali nije neophodno. Pitanja mogu postavljati i muslimani i nemuslimani, bez razlike.
Za pocetak, ja postavljam dva pitanja za koja me zanima odgovor:
1) Kakav je stav Islama prema doniranju organa?
2) Kakav je stav Islama prema eutanaziji?
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#2 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

Koliko ja znam, a znam malo :D , stav u vezi doniranja organa je da se mogu donirati oni organi koji ne mijenjaju lik osobe, znaci mogu se donirati unutrasnji organi.
eh, sad, gdje sam to procitala ne sjecam se a nemam vremena bas da tarzim po netu...

Eutanazija nije dozvoljena.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by nasa »

Prije par dana razmisljam kako bi ovakva tema koristila gledajuci da se otvaraju nove radi jednog pitanje ili se pita na temi Za predane Allahu dz.s. koja nije bas najprikladnija dalje za raspravu oko odgovora itd. :thumbup:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#4 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by nasa »

_mufljuz_ wrote:..........
aha, imas opomenu pred ban

zapamti
Posts: 123
Joined: 11/12/2013 20:19

#5 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zapamti »

Pored mnoštva upozorenja, evo i ovakvo; kome je upućeno, naći će se.



Zar je davno bilo kada ljudi nisu uzimali svjedočanstvo od čovjeka koji laže životinju?
Zar je samo nekada važilo da ljudi dobro provjere informacije koje do njih dođu?

Šta je ljudima?

Učiš propise o vjeri na forumu. Zamisli samo svoje stanje kada budeš polagao račun za svoje djelo, i, ti kažeš da si to radio zato što je neko napisao na forumu da tako treba.
Neuzubillah.
Da odem i malo dalje od foruma za primjer autoriteta; pa kažeš tada, zato što je rekao taj i taj autoritet kod naroda o tome tako. A dobro ti je poznato da njegova djela u velikom dijelu su suprotna sa Uputom.


Pa još, na njih treba upozoravati. Licemjeri kafiri koji će biti na dnu džehennema. Kafir kao kafir; dok ovi spomenuti licemjeri kažu da su muslimani. Dok su u stvari među najljućim neprijateljims Islama.
Zamislite kako je njemu drago za ovakvu temu gdje, otvorena su i njemu vrata da odgovara.
Allah najbolje zna koliko su puta naveli čak i neki izvor, a kada ga potražiš, nula rezultata da to postoji. To je samo dijelić nereda…
Hoće li unositi nered među ljude svojim pisanjem, nema sumnje za zdravog promišljenog.

Zar pored toliko ljudi koji praktikuju vjeru i čiji život je osvjedočen znanjem ili praktikovanje tog ispravnog znanja; te pored razne tehnike koja omogućava olakšanu komunikaciju među ljudima…
Zar pored toga ljudi se sjete foruma za vjerska pitnja? Neuzubillah!


Zatim ljudi čija su srca bolesna. Zar se niste do sada uvjerili u to da šejtan navraća ljude da govore ono što ne znaju ili da pričaju o vjeri bez znanja. Pa to na forumu je bez sumnje istaknuto u ogromnoj mjeri.
Raspredaju o Islamu kao da je to neka, da Allah sačuva, kao da je to neka birtiljska priča pa sad treba je razapeti ne bi li šta novo dokučilo ili zaključili o istoj. Neuzubillah!
Kakvo nidopoštovanje. Za razumit je kada džahili raspredaju o svojoj zabludi (ili preciznije za npr. politici, demokratiji, komunizmu itd. uzduž i poprijeko). To je tako kada su u šejtanskoj uputi. Pa nagađaju.


Allahova Uputa je kompletna , samo je treba naučiti i primjeniti! Uputa za nas ljudska bića. Dozovite se pameti, šta vam je!?



Pa gdje su tek otvoreni kafiri i njihova tmina lutanja; kako će tek oni da koriste temu kao i svaku drugu da nešto kažu ili upute a ni sami nisu upućeni.
Kako oni prave nered na Zemlji dok misle da uspostavljaju red, zar se niste osvjedočili do sada; neuzubillah! Pa zar ne dijelimo isti dunjaluk i ovaj internet sa njima.


Naravno, ni malo za iznenaditi da će se naći neko koga će šejtan potkovati tastaturom da napiše kako je tema u redu i potrebna.

Neće šejtan prokletnik nikada ostati bez materijala za zavođenje za onoga ko hoće da bude zaveden.



Čuj to, na javnu brbljaonicu (uglavnom za to služi, ili za besposlice) postaviti pitanja i odgovore o Islamu. Da nam Allah podari utočište od svake zablude; a ko hoće, utočištu kod Allaha će poći.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#6 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Ne bih da sada objasnjavam svoj nijjet, to je izmedju mene i Allaha, ali da me optuzis da sam otvorio temu da sirin fitnu medju muslimanima je teska potvora na mene.Tema ima za cilj da neko nesto pita sta ga zanima, ali i da se nauci nesto novo. Nije ovo rijaset.ba pa da se zvanicno odgovara na pitanja, niti je neko u obavezi da veruje da ovo sve sto se napise mora biti istina. Ali to svakako ne znaci da se ne moze nesto nauciti novo. Ako mislis suprotno, verovatno nisi nikada ucestvovao u konstruktivnoj forumskoj diskusiji. Sto se tvoje potvore tice, oporucujem ti da mi trazis halala. Ako neces, videcemo se na Sudnjem danu za ove izrecene reci.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#7 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by AleksoMKD »

Dobra tema Towelie.

Mene interesuje kako se gleda na prijateljstva izmedju Muslimana i ne-muslimana.

Isto tako dali ima razlike u prijateljstvu/poznanstvu sa ljudima Abrahamskih religija (Hriscanstvo i Judaizam) i sa ljudima drugih religija (pagani, Hindusi, Budisti, Animisti........) t.j. dali je sa Hriscanima i Jevrejima lakse nego sa drugima? Ono isti bog i to, makar sto "tumace" pogresno.

I sta sa Ateistima, oko prijateljstva mislim?
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#8 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by m_l »

Towelie wrote:Tema za sve one koji zele da saznaju nesto novo o Islamu. Ovde mozemo pitati sta nas zanima o Islamu, razmenjivati misljenja, a pre svega nauciti nesto novo. Na postavljena pitanja odgovara onaj forumas koji misli da zna odgovor na pitanje. Pozeljno je priloziti dokaze iz Kur'ana i sunneta, ali nije neophodno. Pitanja mogu postavljati i muslimani i nemuslimani, bez razlike.
Za pocetak, ja postavljam dva pitanja za koja me zanima odgovor:
1) Kakav je stav Islama prema doniranju organa?
2) Kakav je stav Islama prema eutanaziji?
@Towelie

Je li ocekujes c/p fetve uleme ili da cujes nase misljenje? Ovo izgleda kao da iskljucuje jedno drugo, jer se zaista desi po pitanju nekih fetvi da ja licno ne podrzavam njihovo misljenje, ali kada neko nesto pita uvijek posezem za c/p fetvama poznate uleme, a priori fetva-i-emina prof. Ljevakovica, iz razloga da bude manje rasprave. Ako je tako odlucila IZ zemlje u kojoj zivim i koja najbolje poznaje uvjete zivota bosanskih muslimana, to mi je mnogo sigurnije pa nek svako na osnovu te fetve odluci sam za sebe.

Konkretan odgovor na tvoje 1. pitanje:
Doniranje unutrašnjih organa poslije smrti je dozvoljeno, osim organa reproduktivnog sustava. Nije dozvoljeno unakažavanje leša amputiranjem vanjskih organa. Budući da se u tzv. donorskoj kartici ne izuzima bilo koji organ, nije dozvoljeno bjanko potpisati tu karticu. Treba naznačiti koji se organ daruje. Doniranje organa neće uticati na pitanje proživljenja sa ili bez tih organa. Svi organi će istruhnuti pa će ih Allah ponovo oživjeti. (fetva-i -emin prof.dr. Enes Ljevakovic)
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#9 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Teea »

AleksoMKD wrote:Dobra tema Towelie.

Mene interesuje kako se gleda na prijateljstva izmedju Muslimana i ne-muslimana.

Isto tako dali ima razlike u prijateljstvu/poznanstvu sa ljudima Abrahamskih religija (Hriscanstvo i Judaizam) i sa ljudima drugih religija (pagani, Hindusi, Budisti, Animisti........) t.j. dali je sa Hriscanima i Jevrejima lakse nego sa drugima? Ono isti bog i to, makar sto "tumace" pogresno.

I sta sa Ateistima, oko prijateljstva mislim?
"Neka vjernici ne uzimaju za prijatelje nevjernike kad ima vjernika; a onoga ko to čini - Allah neće štititi. To učinite jedino da biste se od njih sačuvali. Allah vas podsjeća na Sebe i Allahu se vraća sve!" Alu-Imran, 28

“O vjernici, ne prijateljujte s onima koji vjeru vašu za podsmijeh i zabavu uzimaju, bili to oni kojima je data Knjiga prije vas, ili bili mušrici, - i Allaha se bojte ako ste vjernici.“ El-Maida, 57


jedino mozes da budes licimjerni prijatelj,licimjerstvo je jasno dozvoljeno, ako imas nemuslimana za prijatelja nahebo si inace.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#10 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by AleksoMKD »

Teea wrote: "Neka vjernici ne uzimaju za prijatelje nevjernike kad ima vjernika; a onoga ko to čini - Allah neće štititi. To učinite jedino da biste se od njih sačuvali. Allah vas podsjeća na Sebe i Allahu se vraća sve!" Alu-Imran, 28

“O vjernici, ne prijateljujte s onima koji vjeru vašu za podsmijeh i zabavu uzimaju, bili to oni kojima je data Knjiga prije vas, ili bili mušrici, - i Allaha se bojte ako ste vjernici.“ El-Maida, 57

jedino mozes da budes licimjerni prijatelj,licimjerstvo je jasno dozvoljeno, ako imas nemuslimana za prijatelja nahebo si inace.
Image

Zar nije negdje pisalo da su hriscani i jevreji "blizi" od ostalih?

I jos ovo me interesuje ako ima nege razlike, dali je gore biti ateista ili vjernik "pogresne" vjere? U smislu da ateista ne vjeruje u boga/bogove dok recimo neki Hindus barem vjeruje u nesto?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#11 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Zar nije negdje pisalo da su hriscani i jevreji "blizi" od ostalih?

I jos ovo me interesuje ako ima nege razlike, dali je gore biti ateista ili vjernik "pogresne" vjere? U smislu da ateista ne vjeruje u boga/bogove dok recimo neki Hindus barem vjeruje u nesto?
Jesu blizi u smislu da su sledbenici Knjige i da se njihovim zenama mogu zeniti muslimani, dok sa pripadnicama ostalih religija ne mogu.
Sto se Islama tice, svejedno je da li si ateista ili hindus i u krajnoj meri krscanin ili jevrej ako nisi musliman. Podela je jednostavna: muslimani i nemuslimani. Nema neke sustinske razlike zaista.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#12 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

Towelie wrote:
Zar nije negdje pisalo da su hriscani i jevreji "blizi" od ostalih?

I jos ovo me interesuje ako ima nege razlike, dali je gore biti ateista ili vjernik "pogresne" vjere? U smislu da ateista ne vjeruje u boga/bogove dok recimo neki Hindus barem vjeruje u nesto?
Jesu blizi u smislu da su sledbenici Knjige i da se njihovim zenama mogu zeniti muslimani, dok sa pripadnicama ostalih religija ne mogu.
Sto se Islama tice, svejedno je da li si ateista ili hindus i u krajnoj meri krscanin ili jevrej ako nisi musliman. Podela je jednostavna: muslimani i nemuslimani. Nema neke sustinske razlike zaista.
meni se cini da nije svejedno (barem meni nije :D ) ateisti, politeisti, hindusi i sl su manje "preporucljivi" :D od vjernika monoteista.

Cesto zaboravimo da je ocitovanje pripadnosti islamu : ja vjerujem Boga, Bozije meleke - andjele, Bozje kitabe-knjige

Primjecujemo da su knjige u mnozini, znaci musliman vjeruje u sve Bozije knjige: Tevrat ,Indzil, Zebur i Kur'an. Naravno, pridzava se i zivi po posljednjoj Bozjoj Knjizi - Kur'anu
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#13 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

vazi wrote:
Towelie wrote:
Zar nije negdje pisalo da su hriscani i jevreji "blizi" od ostalih?

I jos ovo me interesuje ako ima nege razlike, dali je gore biti ateista ili vjernik "pogresne" vjere? U smislu da ateista ne vjeruje u boga/bogove dok recimo neki Hindus barem vjeruje u nesto?
Jesu blizi u smislu da su sledbenici Knjige i da se njihovim zenama mogu zeniti muslimani, dok sa pripadnicama ostalih religija ne mogu.
Sto se Islama tice, svejedno je da li si ateista ili hindus i u krajnoj meri krscanin ili jevrej ako nisi musliman. Podela je jednostavna: muslimani i nemuslimani. Nema neke sustinske razlike zaista.
meni se cini da nije svejedno (barem meni nije :D ) ateisti, politeisti, hindusi i sl su manje "preporucljivi" :D od vjernika monoteista.
Diskriminacija po vjerskoj osnovi, baš lijepo, zvuči kao neka vrsta vjerskog aparthejda, rasizma ..... :wink:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#14 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

@fatamorgana, nije rasizam vec vjerski aparthejd :D

ALI, veliko ali :D , radi se iskljucivo o biranju prijatelja. Ako mi je komsija ili radni kolega budista znaci odnosit cu se prema njemu kao prema komsiji a znamo da je komsija preci od famElije, a za radnog kolegu vazi ona najbolji od vas je onaj od koga je njegova okolina mirna, nije bihuzur, sto znaci da cu se s obojicom odnositi korektno i s uvazavanjem :D

zivot nije shesh - besh, crno bijeli svijet pa tako ni vjera... sve je malo sareno :D
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#15 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mujke82 »

Ja sam uvijek govorio najvece zlo za muslimane je untrasnji neprijatelj. Fotmorgana i drugi nevjernici ne mogu nikada stetiti islamu i ubaciti neku sumnju u vjerovanje jer je to vanjski neprijatelj i za to ga drzimo na distanci. Ali ovi sto odgovaraju na pitanja tek iz pelena izasli i to nije nigdje studiralo islam, malo naucilo nesto iz knjiga itd i poceli ovdje da daju odgovora auzubilllah.

Ovo je samo jedan primjer sta se desilo kada se ljudi odvoje od ucenjaka


Napustili su učenjake i počeli dizati u zrak
Govornik: ´Alim Sâlih bin Fauzân el-Fauzân
Izvor: Tevdžîhât Muhimmeh li Šebâb-il-Ummah; str. 361-362
Medžmû´atu Resâ’il Da´vijjeh ve Menhedžijjah

Oni koji se pokušavaju naučiti sve odjedanput i započnu s vrha neće postići ništa osim neznanja i samopohvale. Kamoli sreće da je njihovo neznanje ograničeno na njih same. Problem je u tome što oni upućuju druge, odgovaraju na pitanja i govore o Allâhu i Njegovom poslaniku, sallâ Allâhu ´alejhi ve sellem, bez znanja bazirajući se na svojim nesporazumima.
Ovo je loš način. Radi se o tome što se ljudi prave da su učenjaci, što je danas uobičajena pojava, i o tome što se omladina okreće od učenjaka i učenja s njima. Sami vidite šta je ovo veliko iskušenje pridonijelo. Pojavili su se ljudi koji tvrde džihâd i znanje. To završi time što oni počnu uništavati, terorisati i ubijati po državama.
Ovo je rezultat napuštanja učenjaka. Ovi ljudi su se odvojili od učenjaka i otišli s njima jednakim tj. sa pozivačima zablude i ljudima s odstupajućim mišljenjima. Oni su im isprali mozgove i napunili ih ovim mislima. Ovo je rezultat napuštanje učenjaka, zajednice, muslimanskog skupa i njihovog vođe.
Last edited by mujke82 on 15/02/2014 21:49, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#16 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

mujke82 wrote:Ja sam uvijek govorio najvece zlo za muslimane je untrasnji neprijatelj. Fotmorgana i drugi nevjernici ne mogu nikada stetiti islamu i ubaciti neku sumlju u vjerovanje
De mujke živ bio, nauči malo i maternji jezik prije te vjerske "više" matematike, kaže se sumnja a ne sumlja, :wink:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

vazi wrote:@fatamorgana, nije rasizam vec vjerski aparthejd :D
Znači opet dolazimo do one tvrdnje koju sam par puta pročitao na forumu da je i "najgori musliman bolji od najboljeg kjafira"?
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#18 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mujke82 »

fatamorgana wrote:
mujke82 wrote:Ja sam uvijek govorio najvece zlo za muslimane je untrasnji neprijatelj. Fotmorgana i drugi nevjernici ne mogu nikada stetiti islamu i ubaciti neku sumlju u vjerovanje
De mujke živ bio, nauči malo i maternji jezik prije te vjerske "više" matematike, kaže se sumnja a ne sumlja, :wink:
Hvala na ispravci. Brzo sam pisao i krivo mi je sto je ovo postavio ovdje jer je on obicni miskin.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#19 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

mujke82 wrote:
fatamorgana wrote:
mujke82 wrote:Ja sam uvijek govorio najvece zlo za muslimane je untrasnji neprijatelj. Fotmorgana i drugi nevjernici ne mogu nikada stetiti islamu i ubaciti neku sumlju u vjerovanje
De mujke živ bio, nauči malo i maternji jezik prije te vjerske "više" matematike, kaže se sumnja a ne sumlja, :wink:
Hvala na ispravci. Brzo sam pisao i krivo mi je sto je ovo postavio ovdje jer je on obicni miskin.
Oprosti, šta znači miskin i na koga se to ovdje odnosi?
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#20 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mujke82 »

fatamorgana wrote:
vazi wrote:@fatamorgana, nije rasizam vec vjerski aparthejd :D
Znači opet dolazimo do one tvrdnje koju sam par puta pročitao na forumu da je i "najgori musliman bolji od najboljeg kjafira"?

U to nema sumnje fato..., ti kada bih nam podijelio svaki dan po 1 milijardu, opet je najgori musliman bolji od tebe alhamdulillah.

Ja molim Allaha da te uputi na oravi put amin
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#21 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mujke82 »

Oprosti, šta znači miskin i na koga se to ovdje odnosi?[/quote][/quote]


Miskin znaci jadnik. Odnosi se na postavljaca teme, da i mene i njega Allah uputi amin
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#22 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

mujke82 wrote:
fatamorgana wrote:
vazi wrote:@fatamorgana, nije rasizam vec vjerski aparthejd :D
Znači opet dolazimo do one tvrdnje koju sam par puta pročitao na forumu da je i "najgori musliman bolji od najboljeg kjafira"?

U to nema sumnje fato..., ti kada bih nam podijelio svaki dan po 1 milijardu, opet je najgori musliman bolji od tebe alhamdulillah.

Ja molim Allaha da te uputi na oravi put amin
Ispada onda da je neki musliman koji je npr lopov ili prevarant ili nedajbože terorista, ubica opet bolji od mene kjafira koji nisam nikog prevario, ubio i sl?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#23 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

mujke82 wrote:Oprosti, šta znači miskin i na koga se to ovdje odnosi?
[/quote]


Miskin znaci jadnik. Odnosi se na postavljaca teme, da i mene i njega Allah uputi amin[/quote]

Aha, odnosi se na towelija, a što je on jadnik, meni tema izgleda sve u svemu OK iako je postavljač vehbos.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#24 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by vazi »

fatamorgana wrote:
vazi wrote:@fatamorgana, nije rasizam vec vjerski aparthejd :D
Znači opet dolazimo do one tvrdnje koju sam par puta pročitao na forumu da je i "najgori musliman bolji od najboljeg kjafira"?
ni slucajno, to je tvoja interpretacija , ja to nigdje ne rekoh :)

biti musliman meni znaci kao i biti hrvat, srbin, eskim ... pridrzavati se i zivjeti po osnovnim postulatima islama/ monoteizma je druga stvar :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#25 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

vazi wrote:
fatamorgana wrote:
vazi wrote:@fatamorgana, nije rasizam vec vjerski aparthejd :D
Znači opet dolazimo do one tvrdnje koju sam par puta pročitao na forumu da je i "najgori musliman bolji od najboljeg kjafira"?
ni slucajno, to je tvoja interpretacija , ja to nigdje ne rekoh :)
Pa evo sad to reče ovaj tvoj suvjernik dva posta gore iznad a nije prvi koji to tako tvrdi, nisam ja to izmislio ...
Post Reply