Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5926 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Bloo wrote: 14/03/2024 06:43
liyf wrote: 14/03/2024 06:39 Nego, jesi ga ti pročitao @Bloo?
To ne
I šta je tačno problem onda?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5927 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

liyf wrote: 14/03/2024 06:46
Bloo wrote: 14/03/2024 06:43
liyf wrote: 14/03/2024 06:39 Nego, jesi ga ti pročitao @Bloo?
To ne
I šta je tačno problem onda?
Nema problema. :) Vanjska validacija religije od strane izvora koji ne pripadaju tvojoj religiji jača tvoju vjeru u ispravnost tvoje religije. Validacija Zapadnjaka je ocito jos jaci dokaz.
Svaki izvor je dobar izvor.
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5928 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Bloo wrote: 14/03/2024 06:58
liyf wrote: 14/03/2024 06:46
Bloo wrote: 14/03/2024 06:43

To ne
I šta je tačno problem onda?
Nema problema. :) Vanjska validacija religije od strane izvora koji ne pripadaju tvojoj religiji jača tvoju vjeru u ispravnost tvoje religije. Validacija Zapadnjaka je ocito jos jaci dokaz.
Svaki izvor je dobar izvor.
Pa zašto se onda pravi problem sa ubacivanjem njegove knjige, ako ti lično nisi pročitao tu knjigu? Čini se da tu ima neka kontradiktornost, tvoje komentarisanje djela i pisca je okej i validno, ali moje ubacivanje njegovog djela nije jer djelo nisam pročitao niti poznajem autora, a ni ti nisi pročitao djelo?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5929 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

liyf wrote: 14/03/2024 07:04 Pa zašto se onda pravi problem sa ubacivanjem njegove knjige, ako ti lično nisi pročitao tu knjigu? Čini se da tu ima neka kontradiktornost, tvoje komentarisanje djela i pisca je okej i validno, ali moje ubacivanje njegovog djela nije jer djelo nisam pročitao niti poznajem autora, a ni ti nisi pročitao djelo?
Ja sam komentarisala pisca, a ne citat. :D
Bice ti jasnije kad se upoznas sa likom i djelom doticnog.
Do tada, valjda kao student (?), razumijes komentar.
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5930 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Bloo wrote: 14/03/2024 07:18
liyf wrote: 14/03/2024 07:04 Pa zašto se onda pravi problem sa ubacivanjem njegove knjige, ako ti lično nisi pročitao tu knjigu? Čini se da tu ima neka kontradiktornost, tvoje komentarisanje djela i pisca je okej i validno, ali moje ubacivanje njegovog djela nije jer djelo nisam pročitao niti poznajem autora, a ni ti nisi pročitao djelo?
Ja sam komentarisala pisca, a ne citat. :D
Bice ti jasnije kad se upoznas sa likom i djelom doticnog.
Do tada, valjda kao student (?), razumijes komentar.
Naravno da razumijem komentar, ali bi bilo lijepo podijeliti znanje i informacije svima, da se svi okoristimo i naučimo nešto o Gustavu.
Validacija moje religije mi nije potrebna od strane nikoga, a kamoli nekog trećeg lica sa Zapada, nego sam njega ubacio u objašnjenje jer ljudi koji negiraju Islam i sve što se Islama tiče često negiraju i dokaze, jer oni dolaze iz "muslimanskih izvora", tj. Kur'ana, hadisa i učenjaka, koji su muslimani, pa je fino ubaciti i vanjski pogled nekoga ko nije afiliran sa Islamom.
Do studentskih dana imam još minimalno godinu i po :sad:, a ne mislim da ću ih doživjeti jer mi nisu privlačni :lol:

halali što sam pisao u muškom rodu, Bloo mi više privlači na muško ime, a iznenađen sam ovolikim prisustvom žena na forumu :run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5931 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

liyf wrote: 14/03/2024 07:30 Naravno da razumijem komentar, ali bi bilo lijepo podijeliti znanje i informacije svima, da se svi okoristimo i naučimo nešto o Gustavu.
Validacija moje religije mi nije potrebna od strane nikoga, a kamoli nekog trećeg lica sa Zapada, nego sam njega ubacio u objašnjenje jer ljudi koji negiraju Islam i sve što se Islama tiče često negiraju i dokaze, jer oni dolaze iz "muslimanskih izvora", tj. Kur'ana, hadisa i učenjaka, koji su muslimani, pa je fino ubaciti i vanjski pogled nekoga ko nije afiliran sa Islamom.
Do studentskih dana imam još minimalno godinu i po , a ne mislim da ću ih doživjeti jer mi nisu privlačni

halali što sam pisao u muškom rodu, Bloo mi više privlači na muško ime, a iznenađen sam ovolikim prisustvom žena na forumu
Ah.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5932 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by broj dva »

-Chesterfield- wrote: 13/03/2024 19:23 Koje su sadašnje cijene robova na tržištu?
Pitaj u Kataru, oni to dobro znaju.
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5933 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Bloo wrote: 14/03/2024 07:48
liyf wrote: 14/03/2024 07:30 Naravno da razumijem komentar, ali bi bilo lijepo podijeliti znanje i informacije svima, da se svi okoristimo i naučimo nešto o Gustavu.
Validacija moje religije mi nije potrebna od strane nikoga, a kamoli nekog trećeg lica sa Zapada, nego sam njega ubacio u objašnjenje jer ljudi koji negiraju Islam i sve što se Islama tiče često negiraju i dokaze, jer oni dolaze iz "muslimanskih izvora", tj. Kur'ana, hadisa i učenjaka, koji su muslimani, pa je fino ubaciti i vanjski pogled nekoga ko nije afiliran sa Islamom.
Do studentskih dana imam još minimalno godinu i po , a ne mislim da ću ih doživjeti jer mi nisu privlačni

halali što sam pisao u muškom rodu, Bloo mi više privlači na muško ime, a iznenađen sam ovolikim prisustvom žena na forumu
Ah.
Ne dijelimo informacije sa drugima znači?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5934 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

liyf wrote: 14/03/2024 09:26 Ne dijelimo informacije sa drugima znači?
Nije 19. stoljece. :)
Google.
Barem mlađahne generacije bi trebale da budu naviknute na pretraživanje na Internetu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5935 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dope_Man »

liyf wrote: 14/03/2024 03:55
Dope_Man wrote: 13/03/2024 18:56
liyf wrote: 13/03/2024 16:36 Ja sam ti objasnio, predstavio adekvatne odgovore. To što ti nisi u stanju razlikovati emociju od razuma, nije moja krivica. Dosta bi konverzacija bolje prošla da si rekao E hvala na objašnjenju. Bok!
Ljudino, je li tebi jasna recenica:

"Koncept gdje jedan covjek posjeduje drugog kao roba nije dobar, i ne bi trebao postojati u bilo kom vremenu."

Ili ces zapravo nastaviti braniti koncept ropstva jer je po tebi to sasvim OK, naravno samo dok to cine ljudi koji sa tobom djele vjersko uvjerenje prema ljudima koji ista uvjerenja ne dijele?
Nažalost mislim da ni ti a ni Johnny niste shvatili poentu mog odgovora. Ja sam mu pružio dokaze i način na koji ropstvo u Islamu funkcioniše. Nisam iznio svoje lično mišljenje jer za isto nisam upitan, i moje lično mišljenje nema nikakvu ulogu u religijskim odobrenjima i zabranama. Ako se već interesuješ za moje lično mišljenje, ne negiram ono što je moja religija propisala, i nikada neću, ali mislim da za ropstvo u 21. stoljeću nema mjesta, te je tako ta praksa (koja se praktikovala i u neislamskom svijetu) nepotrebna i suvišna, te bi ispunjavala sve uvjete ropstva osim one u kojima se rob poštuje, hrani istom hranom, nosi istu odjeću i živi u istim uslovima kao i njegov vlasnik. Nadam se da je tvoj progresivni mozak zadovoljan mojim odgovorom.
Nije da nismo shvatili poentu tvog odgovora, vec tvoj odgovor se uopste ne bavi pitanjem.
Pitanje je bilo zasto Muhamed (odnosno njegov bog kroz njega jel) nije zabranio robovlasnistvo.
Tvoj odgovor je bila hrpa citata o tome kako nabaviti i tretirati robove, nadajuci se da to sto pise da trebas nahraniti i obuci roba zapravo opravdava citav koncept robovlasnistva. Dakle samo si potvrdio da robovlasnistvno nije ukinuto, a nisi se uopste bavio originalnim pitanjem ZASTO NIJE UKINUTO.

Iz historijskog i socioloskog ugla je jasno zasto - al ovo je tema za pitanja o jednoj specificnoj religiji. Kada imas svemoguceg, sveznajuceg itd.. koji umjesto da napravi civilizacijski iskorak i zabrani to, samo malo uoblici robovlasnistvo, onda se valjda treba zapitati od koga zapravo dolaze napisana pravila, da li od nekog svemoguceg bica, koje je sposobno vidjeti dalje od trenutnog vremena i prostora, ili pak ljudi koji su pisali pravila za svoje carstvo u datom vremenu i prostoru, i koji nisu zeljeli talasati previse jer je svaki mocnik imao robove.

I za kraj, ova recenica je za bilo koga ko se ne smatra pripadnikom superiorne kaste odvratna jer implicira da su jedni ljudi stvoreni da budu robovi drugim ljudima:
"To su vaša braća koju je Allah učinio da vama budu na raspolaganju".
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5936 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Bloo wrote: 14/03/2024 09:31
liyf wrote: 14/03/2024 09:26 Ne dijelimo informacije sa drugima znači?
Nije 19. stoljece. :)
Google.
Barem mlađahne generacije bi trebale da budu naviknute na pretraživanje na Internetu.
Neko ne voli komunicirati sa drugima, nema vezeee! Biće to sve u redu, samo polaHko.
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5937 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Dope_Man wrote: 14/03/2024 09:48
liyf wrote: 14/03/2024 03:55
Dope_Man wrote: 13/03/2024 18:56

Ljudino, je li tebi jasna recenica:

"Koncept gdje jedan covjek posjeduje drugog kao roba nije dobar, i ne bi trebao postojati u bilo kom vremenu."

Ili ces zapravo nastaviti braniti koncept ropstva jer je po tebi to sasvim OK, naravno samo dok to cine ljudi koji sa tobom djele vjersko uvjerenje prema ljudima koji ista uvjerenja ne dijele?
Nažalost mislim da ni ti a ni Johnny niste shvatili poentu mog odgovora. Ja sam mu pružio dokaze i način na koji ropstvo u Islamu funkcioniše. Nisam iznio svoje lično mišljenje jer za isto nisam upitan, i moje lično mišljenje nema nikakvu ulogu u religijskim odobrenjima i zabranama. Ako se već interesuješ za moje lično mišljenje, ne negiram ono što je moja religija propisala, i nikada neću, ali mislim da za ropstvo u 21. stoljeću nema mjesta, te je tako ta praksa (koja se praktikovala i u neislamskom svijetu) nepotrebna i suvišna, te bi ispunjavala sve uvjete ropstva osim one u kojima se rob poštuje, hrani istom hranom, nosi istu odjeću i živi u istim uslovima kao i njegov vlasnik. Nadam se da je tvoj progresivni mozak zadovoljan mojim odgovorom.
ZASTO NIJE UKINUTO.
Zato što je ropstvo u 7. stoljeću nove ere imalo praktičnu primjenu i korist u svakoj ekonomiji na svijetu?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#5938 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by DaysleepeR »

Opravdavaće mnogi ropstvo raznim načinima i beskrajnim filozofiranjem dok se ne nađu u poziciji tog samog roba.

Ne moramo ni ići toliko daleko, dovoljno je da im šef kaže da moraju doći na posao za vikend, i da im to neće biti plaćeno.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5939 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dope_Man »

liyf wrote: 14/03/2024 10:03 Zato što je ropstvo u 7. stoljeću nove ere imalo praktičnu primjenu i korist u svakoj ekonomiji na svijetu?
Da, to je racionalan razlog kad gledamo iz ugla obicnog covjeka. No, pravila, navodno, nije pisao obicni covjek vec svemoguci, sveznajuci bog zar ne? Zar nije pisao posljednju uputu za cijelo covjecanstvo i za sva vremena? Taj nije vidio da ce drustvo jednog dana (bar dio planete zasad) ipak doci na nivo gdje shvataju koliko je koncept pogresan?

Dakle, sveznajuci i svemoguci nije znao, nije mogao, ili nije zelio da ukine ropstvo. Lijepo od njeg.. bar za robovlasnike. Ili je pak uputu napisala grupa ljudi ogranicena vremenski i prostorno.
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5940 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Dope_Man wrote: 14/03/2024 10:46
liyf wrote: 14/03/2024 10:03 Zato što je ropstvo u 7. stoljeću nove ere imalo praktičnu primjenu i korist u svakoj ekonomiji na svijetu?
Da, to je racionalan razlog kad gledamo iz ugla obicnog covjeka. No, pravila, navodno, nije pisao obicni covjek vec svemoguci, sveznajuci bog zar ne? Zar nije pisao posljednju uputu za cijelo covjecanstvo i za sva vremena? Taj nije vidio da ce drustvo jednog dana (bar dio planete zasad) ipak doci na nivo gdje shvataju koliko je koncept pogresan?

Dakle, sveznajuci i svemoguci nije znao, nije mogao, ili nije zelio da ukine ropstvo. Lijepo od njeg.. bar za robovlasnike. Ili je pak uputu napisala grupa ljudi ogranicena vremenski i prostorno.
Vidiš, nešto što ne znaš o religiji Sveznajućeg je da se ona adaptira vremenu, tako da se nešto nepotrebno - ne praktikuje!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5941 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dope_Man »

Ah da.. nepromjenjiva uputa se adaptira vremenu.

Kako je lako opravdati sebi i najgore stvari. :-)

PS Itekako se i danas praktikuje, bas u tom dijelu svijeta, to sto su naprednije civilizacije shvatile da je odvratno.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#5942 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by toska »

Bloo wrote: 14/03/2024 06:40
Problem sa pokusajem diskusije o drustvenim pojavama kojih se dotice i religija je sto se ne moze ociti odvojiti historijski kontekst od religijskih ubijedenja.
Kritika drustvenog uredenja ili okolnosti ne znaci i kritiku tvoje vjere. Religija reflektuje i stanje na terenu, te komentarisanje toga opet ne znaci negiranje tvoje vjere.
Naravno.

Ukinuti ropstvo u 7. vijeku je gotovo sigurno bilo nemoguće, ali popraviti njihov položaj izvodivo i urađeno vjerovatno na revolucionaran način za to doba.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5943 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dope_Man »

Nemoguce za Svemoguceg :run:
Johnny_x
Posts: 1358
Joined: 23/10/2010 16:21

#5944 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Johnny_x »

toska wrote: 14/03/2024 15:06
Bloo wrote: 14/03/2024 06:40
Problem sa pokusajem diskusije o drustvenim pojavama kojih se dotice i religija je sto se ne moze ociti odvojiti historijski kontekst od religijskih ubijedenja.
Kritika drustvenog uredenja ili okolnosti ne znaci i kritiku tvoje vjere. Religija reflektuje i stanje na terenu, te komentarisanje toga opet ne znaci negiranje tvoje vjere.
Naravno.

Ukinuti ropstvo u 7. vijeku je gotovo sigurno bilo nemoguće, ali popraviti njihov položaj izvodivo i urađeno vjerovatno na revolucionaran način za to doba.
“On život i smrt daje! A kad nešto odluči, samo rekne: “Budi!” – i ono bude.” Kuran 40:68
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5945 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Dope_Man wrote: 14/03/2024 12:42 Ah da.. nepromjenjiva uputa se adaptira vremenu.

Kako je lako opravdati sebi i najgore stvari. :-)

PS Itekako se i danas praktikuje, bas u tom dijelu svijeta, to sto su naprednije civilizacije shvatile da je odvratno.
Ne, nepromjenjiva uputa se ne adaptira vremenu, već se vremenu adaptiraju potrebe društva. Ako ti je potreban rob, i ako je generalnom društvu potreban rob, imaš mogućnost da ga posjeduješ, ali je bolje da ga ne posjeduješ i u tome je veća nagrada.


PS, vjerovao ili ne, Amerika, Kina, Indija, Rusija, Sjeverna Koreja su sve države koje imaju robovlasništvo! Šok! VJEROVAO ILI NE, JOŠ GORE, ROBOVLASNIŠTVO JE I DAN DANAS LEGALNO U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA!!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5946 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

liyf wrote: 14/03/2024 17:16 VJEROVAO ILI NE, JOŠ GORE, ROBOVLASNIŠTVO JE I DAN DANAS LEGALNO U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA!!
Da, ali kao u kod Poslanika SAMO za zatvorenike. :D
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5947 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Bloo wrote: 14/03/2024 17:19
liyf wrote: 14/03/2024 17:16 VJEROVAO ILI NE, JOŠ GORE, ROBOVLASNIŠTVO JE I DAN DANAS LEGALNO U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA!!
Da, ali kao u kod Poslanika SAMO za zatvorenike. :D
Bravo! Brzo učimo, komunikacija je ključ!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5948 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dope_Man »

liyf wrote: 14/03/2024 17:16 PS, vjerovao ili ne, Amerika, Kina, Indija, Rusija, Sjeverna Koreja su sve države koje imaju robovlasništvo! Šok! VJEROVAO ILI NE, JOŠ GORE, ROBOVLASNIŠTVO JE I DAN DANAS LEGALNO U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA!!
Nijedna od ovih drzava ne tvrdi da je poslata od svemoguceg, sveznajuceg i nadasve dobrog bica. Tu je kvaka koju konstantno zaboravljas dok branis koncept robovlasnista. Dobro, mozda Sjeverna Koreja, njima je mrtvi vladar prakticno bozanstvo pa eto.. ima neke usporedbe izmedju navina vladavine.

Uglavnom, odgovorio si, robovlasnistvo je OK i nije svemoguci pogrijesio sto ga nije ukinuo jer moze zatrebati. Odlican :thumbup:
Last edited by Dope_Man on 14/03/2024 17:29, edited 1 time in total.
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#5949 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by liyf »

Dope_Man wrote: 14/03/2024 17:26
liyf wrote: 14/03/2024 17:16 PS, vjerovao ili ne, Amerika, Kina, Indija, Rusija, Sjeverna Koreja su sve države koje imaju robovlasništvo! Šok! VJEROVAO ILI NE, JOŠ GORE, ROBOVLASNIŠTVO JE I DAN DANAS LEGALNO U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA!!
Nijedna od ovih drzava ne tvrdi da je poslata od svemoguceg, sveznajuceg i nadasve dobrog bica. Tu je kvaka koju konstantno zaboravljas dok branis koncept robovlasnista.
A koja to država tvrdi da je poslata od Svemogućeg?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5950 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dope_Man »

liyf wrote: 14/03/2024 17:29
Dope_Man wrote: 14/03/2024 17:26
liyf wrote: 14/03/2024 17:16 PS, vjerovao ili ne, Amerika, Kina, Indija, Rusija, Sjeverna Koreja su sve države koje imaju robovlasništvo! Šok! VJEROVAO ILI NE, JOŠ GORE, ROBOVLASNIŠTVO JE I DAN DANAS LEGALNO U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA!!
Nijedna od ovih drzava ne tvrdi da je poslata od svemoguceg, sveznajuceg i nadasve dobrog bica. Tu je kvaka koju konstantno zaboravljas dok branis koncept robovlasnista.
A koja to država tvrdi da je poslata od Svemogućeg?
Jesi li ti sposoban pratiti diskusiju? Jesi li procitao naziv teme?
Tema je o religiji zvanoj islam koja tvrdi da je poslata od doticnog i koju propitujemo kao takvu.
A usporedbu sa drzavama si sam ubacio jer haman opravdanje neugodnih odluka svemoguceg trazis u ponasanjima drzava koje vode u svemu ograniceni ljudi. Drzave, odnosno ljudi koji ih vode, grijese. I to je jasno, jer ljudi smo. Al da vjera od svemoguceg pogrijesi... to ne bi valjalo. Srecom greske nema, robovlasnistvo je dobar koncept i imamo jasne upute kako ga primjeniti.
Post Reply