Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#5976 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by suspect_zero »

Optimus09 wrote: 27/03/2024 20:59
suspect_zero wrote: 27/03/2024 20:12
Optimus09 wrote: 27/03/2024 19:11 Jasno je to meni,ali sretnes djevojku koja ti da do znanja odmah da nece brak.
Zajednicki zivot da.
Ja opet staromodan,ne mogu moderni nacin :D
Opcinsko ni meni nista ne znaci.
Haj' se ti prvo oženi kako god pa onda polako sa razvodom :oops:
Joj lik se još nije ni oženio a već konta kako će se razvest' :mrgreen:
Kako si to zakljucio :-)

Zaključila po tvom postu a i upisima na drugoj temi, dejtanje ili kako preživjeti kraj.....uglavnom nešto oko ljubavi :D

A simpa si mi forumaš pa mi nije bila namjera da budem zločasta :)
Refik4
Posts: 204
Joined: 09/02/2023 18:23

#5977 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Refik4 »

Optimus09 wrote: 27/03/2024 11:15 U mom okruzenju ljudi zive zajedno bez braka.Sad,po svemu sudeci i ja cu tako,ali serijatski planiram.
Sto dovodi do problema,bez opcinskog vjencanja nece te niko ni serijatski.
Ima li neko rjesenje,jednostavno u slucaju razvoda ovdje to masno kosta.
Svi izbjegavaju.
Ako je tvoja izabranica muslimanka i ako iole poznaje propise ne vidim tu nikakav problem. A, ako nije onda je moraš "odgojiti" da bude onako kako je ispravno, bez uplitanja bilo čega trećeg.

Opet imaš još jednu tu "pročisti svoj nijet" i znaćeš na čemu si.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#5978 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by TAFKAP »

hoće momak da mu forumski džemat ohalali haram :lol:
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5979 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

n+1 wrote: 27/03/2024 20:04 Tako što je IZ na čelu s reisom dobila menšuru halife da predstavljaju muslimane u Austro-Ugarskoj.
Nigdje veze. Demokratska i sekularna država, pored džamije ti LGBTQ maršira, legalno se može osnovati Satanistička religija preko puta tebe i ti opet glumiš nekog halifu.
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5980 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Optimus09 »

Ne znam zasto sam uopste na ovom forumu :run:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5981 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by n+1 »

iClass wrote: 27/03/2024 22:34
n+1 wrote: 27/03/2024 20:04 Tako što je IZ na čelu s reisom dobila menšuru halife da predstavljaju muslimane u Austro-Ugarskoj.
Nigdje veze. Demokratska i sekularna država, pored džamije ti LGBTQ maršira, legalno se može osnovati Satanistička religija preko puta tebe i ti opet glumiš nekog halifu.
Ne kažu da su halifa, nego da im legitimitet potiče od halife.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5982 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

n+1 wrote: 28/03/2024 02:40
iClass wrote: 27/03/2024 22:34
n+1 wrote: 27/03/2024 20:04 Tako što je IZ na čelu s reisom dobila menšuru halife da predstavljaju muslimane u Austro-Ugarskoj.
Nigdje veze. Demokratska i sekularna država, pored džamije ti LGBTQ maršira, legalno se može osnovati Satanistička religija preko puta tebe i ti opet glumiš nekog halifu.
Ne kažu da su halifa, nego da im legitimitet potiče od halife.
Ne kažu da su halifa ali kao što sam i rekao "glume halifu". Nisu halife ali traže da se odnosi prema njima kao prema halifi. Na primjer hutba i džuma koju drži imam koji nije potpisan od reisa, po IZ nije validna i ne računa se. Svaki musliman u BiH je dužan da prati fetve od reisa inače je u haramu. Samo je njima validan zekat itd.

Sad pitanje je koliko ima sa islamske strane to osnove. Da kada propada halifat da trenutni halifa ostavi legitimitet nekoj zajednici i da je svaki musliman koji živi u toj državi dužan da na tu zajednicu gledao kao na halifat.
lorens od arabije
Posts: 56
Joined: 18/07/2013 17:22

#5983 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by lorens od arabije »

iClass wrote: 28/03/2024 04:46
n+1 wrote: 28/03/2024 02:40
iClass wrote: 27/03/2024 22:34

Nigdje veze. Demokratska i sekularna država, pored džamije ti LGBTQ maršira, legalno se može osnovati Satanistička religija preko puta tebe i ti opet glumiš nekog halifu.
Ne kažu da su halifa, nego da im legitimitet potiče od halife.
Ne kažu da su halifa ali kao što sam i rekao "glume halifu". Nisu halife ali traže da se odnosi prema njima kao prema halifi. Na primjer hutba i džuma koju drži imam koji nije potpisan od reisa, po IZ nije validna i ne računa se. Svaki musliman u BiH je dužan da prati fetve od reisa inače je u haramu. Samo je njima validan zekat itd.

Sad pitanje je koliko ima sa islamske strane to osnove. Da kada propada halifat da trenutni halifa ostavi legitimitet nekoj zajednici i da je svaki musliman koji živi u toj državi dužan da na tu zajednicu gledao kao na halifat.
zanimljivo da IZ BiH ima finansijsku instituciju pod imenom Bejtul Mal, a taj naziv je korišten samo u hilafetu da označi misnistarstvo finansija ili državni trezor. mislim da jedino IZ BiH ima instituciju pod tim nazivom, pa se postavlja pitanje jesu li uzeli sebi previše za pravo ili stvarno misle da su pravni nasljednici hilafeta.
a to da im je AU dala legitimitet, a oni prihvatili, ne znam da li bih se smijao ili plakao :roll:
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5984 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

lorens od arabije wrote: 28/03/2024 11:43 zanimljivo da IZ BiH ima finansijsku instituciju pod imenom Bejtul Mal, a taj naziv je korišten samo u hilafetu da označi misnistarstvo finansija ili državni trezor. mislim da jedino IZ BiH ima instituciju pod tim nazivom, pa se postavlja pitanje jesu li uzeli sebi previše za pravo ili stvarno misle da su pravni nasljednici hilafeta.
a to da im je AU dala legitimitet, a oni prihvatili, ne znam da li bih se smijao ili plakao :roll:
Po ponašanju se može reći da stvarno misle da su halifat i da je svaki vjernik dužan da se ponaša kao da je ovo šerijatska država gdje je vlada Islamska zajednica. Može se reći u praktičnom smislu da se "igramo" halifata. Ne misle bukvalno da su halifat nego kao da su vlada šerijatske države.

Jedina razlika između njih i šerijatske države je to što u šerijatskoj državi za nepoštovanje odluka države dolazi murija po tebe a ovi te jedino mogu ucjenivati i uzimati na emociju.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5985 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by n+1 »

iClass wrote: 28/03/2024 04:46
n+1 wrote: 28/03/2024 02:40
iClass wrote: 27/03/2024 22:34

Nigdje veze. Demokratska i sekularna država, pored džamije ti LGBTQ maršira, legalno se može osnovati Satanistička religija preko puta tebe i ti opet glumiš nekog halifu.
Ne kažu da su halifa, nego da im legitimitet potiče od halife.
Ne kažu da su halifa ali kao što sam i rekao "glume halifu". Nisu halife ali traže da se odnosi prema njima kao prema halifi. Na primjer hutba i džuma koju drži imam koji nije potpisan od reisa, po IZ nije validna i ne računa se. Svaki musliman u BiH je dužan da prati fetve od reisa inače je u haramu. Samo je njima validan zekat itd.

Sad pitanje je koliko ima sa islamske strane to osnove. Da kada propada halifat da trenutni halifa ostavi legitimitet nekoj zajednici i da je svaki musliman koji živi u toj državi dužan da na tu zajednicu gledao kao na halifat.
Sve što si nabrojao suštinski nema veze sa ovom pričom o menšuri koju su dobili od halife.

Tamo gdje su muslimani organizirani, bez obzira da li ta organizacija poprima oblik nacionalnih institucija ili pak neke forme islamske zajednice, od vjernika se očekuje da slijedi upute i fikhska tumačenja te zajednice. Čak i sljedbenici paradžemata slijede upute svojih paradžemata, jer ih percipiraju kao autoritete u pitanjima vjere. Dakle, IZ bi se ponašala isto i da nisu birvaktile dobili menšuru.

Što znači, autoritet ne proizilazi iz menšure, nego proizilazi iz organizacije. Priča o menšuri je više kuriozitet: naša islamska zajednica je jedina institucija koja je dobila mandat halife da predstavlja muslimane van jurisdikcije samog hilafeta, pa je po padu hilafeta i rastakanju institucija istog, ostala jedina institucija koja je preživjela The Purge starog svijeta.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5986 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

n+1 wrote: 28/03/2024 13:52 Sve što si nabrojao suštinski nema veze sa ovom pričom o menšuri koju su dobili od halife.

Tamo gdje su muslimani organizirani, bez obzira da li ta organizacija poprima oblik nacionalnih institucija ili pak neke forme islamske zajednice, od vjernika se očekuje da slijedi upute i fikhska tumačenja te zajednice. Čak i sljedbenici paradžemata slijede upute svojih paradžemata, jer ih percipiraju kao autoritete u pitanjima vjere. Dakle, IZ bi se ponašala isto i da nisu birvaktile dobili menšuru.

Što znači, autoritet ne proizilazi iz menšure, nego proizilazi iz organizacije. Priča o menšuri je više kuriozitet: naša islamska zajednica je jedina institucija koja je dobila mandat halife da predstavlja muslimane van jurisdikcije samog hilafeta, pa je po padu hilafeta i rastakanju institucija istog, ostala jedina institucija koja je preživjela The Purge starog svijeta.
Razumijem šta želiš reći, ali postoji razlika. Jedno je reći da se mora pratiti IZ radi toga da bude mir i red a drugo je reći da se mora pratiti jer si inače u haramu. Ja kao vjernik ću poštovati islamsku zajednicu iako se ne slažem u nekim pitanjima, sljedbenik paradžemata će poštovati upute svojih paradžemata ali sve to radi mira i discipline među muslimanima i za dobrobit islama.

Islamska zajednica upravo želi reći da ako ne pratiš nju da si onda u haramu. Dakle može se reći da IZ ima copyright licencu na islam na ovim prostorima.

Na primje, IZ kaže da ako neki imam održi hutbu a pri tom taj imam nemam potpis islamske zajednica, onda ta hutba nije valjana a vjernici koji su pratili tu hutbu i klanjali za tim imamom praktično nisu ni klanjali džumu namaz. Dakle iz ovog vidimo da ipak IZ nije tu samo zajednica muslimana i da bi se radi reda i mira i za dobrobit muslimana trebala poštovati, nego ipak IZ sebe smatram na neki način halifom.

Pogledaj šta je reis Cerić napisao u Fetvi protiv Adema Zildžića:
Vjerniku nije džai'z džumu-namaz klanjati za Ademom Zilkićem zato što nema potrebnu idžazu, jer prema našem mezhebu, džuma-namaz nije sahih ako hatib nema idžazu od Halife, a to u slučaju Islamske zajednice u Bošnjaka znači, od reisu-l-uleme. Adem Zilkić nema idžazu od reisu-l-uleme.
Dakle, nije kao što ti kažeš "od vjernika se očekuje da slijedi" nego ovdje praktično piše da je vjerniku farz slušati reisa inače je počinio haram.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5987 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by n+1 »

iClass wrote: 28/03/2024 14:40
n+1 wrote: 28/03/2024 13:52 Sve što si nabrojao suštinski nema veze sa ovom pričom o menšuri koju su dobili od halife.

Tamo gdje su muslimani organizirani, bez obzira da li ta organizacija poprima oblik nacionalnih institucija ili pak neke forme islamske zajednice, od vjernika se očekuje da slijedi upute i fikhska tumačenja te zajednice. Čak i sljedbenici paradžemata slijede upute svojih paradžemata, jer ih percipiraju kao autoritete u pitanjima vjere. Dakle, IZ bi se ponašala isto i da nisu birvaktile dobili menšuru.

Što znači, autoritet ne proizilazi iz menšure, nego proizilazi iz organizacije. Priča o menšuri je više kuriozitet: naša islamska zajednica je jedina institucija koja je dobila mandat halife da predstavlja muslimane van jurisdikcije samog hilafeta, pa je po padu hilafeta i rastakanju institucija istog, ostala jedina institucija koja je preživjela The Purge starog svijeta.
Razumijem šta želiš reći, ali postoji razlika. Jedno je reći da se mora pratiti IZ radi toga da bude mir i red a drugo je reći da se mora pratiti jer si inače u haramu. Ja kao vjernik ću poštovati islamsku zajednicu iako se ne slažem u nekim pitanjima, sljedbenik paradžemata će poštovati upute svojih paradžemata ali sve to radi mira i discipline među muslimanima i za dobrobit islama.

Islamska zajednica upravo želi reći da ako ne pratiš nju da si onda u haramu. Dakle može se reći da IZ ima copyright licencu na islam na ovim prostorima.

Na primje, IZ kaže da ako neki imam održi hutbu a pri tom taj imam nemam potpis islamske zajednica, onda ta hutba nije valjana a vjernici koji su pratili tu hutbu i klanjali za tim imamom praktično nisu ni klanjali džumu namaz. Dakle iz ovog vidimo da ipak IZ nije tu samo zajednica muslimana i da bi se radi reda i mira i za dobrobit muslimana trebala poštovati, nego ipak IZ sebe smatram na neki nalin halifom.

Pogledaj šta je reis Cerić napisao u Fetvi protiv Adema Zildžića:
Vjerniku nije džai'z džumu-namaz klanjati za Ademom Zilkićem zato što nema potrebnu idžazu, jer prema našem mezhebu, džuma-namaz nije sahih ako hatib nema idžazu od Halife, a to u slučaju Islamske zajednice u Bošnjaka znači, od reisu-l-uleme. Adem Zilkić nema idžazu od reisu-l-uleme.
Dakle, nije kao što ti kažeš "od vjernika se očekuje da slijedi" nego ovdje praktično piše da je vjerniku farz slušati reisa inače je počinio haram.
Da, ali to je pitanje koje nije specifično za IZ, nego je šire pitanje razumijevanja islamskog prava.

Još od vremena Ebu Bekra većina klasičnih pravnika zauzima stav da je vjernik grešan ako ne dadne zekat u Bejtul-mal, mada je kur'anskim propisima o zekatu jasno da postoje alternative. Razlog je, naravno, taj što interes zajednice nadilazi interes pojedinca.

Međutim, s obzirom da više ne postoji centralni autoritet u vidu islamske države i institucije hilafeta, postavlja se pitanje da li isto vrijedi i za autoritet koji predstavlja ograničenu skupinu vjernika, kakva je naša Islamska zajednica? IZ očigledno zauzima afirmativan odgovor, sve dok pojedinac priznaje njen autoritet.

Međutim, nije drugačije ni sa paradžematima - selefije idu tamo po uputu šta smiju, a šta ne smiju. Svojevremeno su paradžemati izdavali mišljenje da li je vjernik grešan ako teraviju klanja na način na koji se tradicionalno klanja u našim džamijama. Dakle, oni koji priznaju paradžemate kao autoritet, oslanjali su se na njihovo tumačenje, baš kao se član Islamske zajednice oslanja na njihovo mišljenje gdje smije dati zekat.

Što nas dovodi do zaključka da govorimo, ustvari, o tome da li vjernik u islamu ima pravo postupanja po vlastitom nahođenju, ili mora slijediti neki autoritet? Islamska zajednica je samo jedan oblik u kojem se to pitanje manifestira.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5988 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

n+1 wrote: 28/03/2024 14:58 Da, ali to je pitanje koje nije specifično za IZ, nego je šire pitanje razumijevanja islamskog prava.

Još od vremena Ebu Bekra većina klasičnih pravnika zauzima stav da je vjernik grešan ako ne dadne zekat u Bejtul-mal, mada je kur'anskim propisima o zekatu jasno da postoje alternative. Razlog je, naravno, taj što interes zajednice nadilazi interes pojedinca.

Međutim, s obzirom da više ne postoji centralni autoritet u vidu islamske države i institucije hilafeta, postavlja se pitanje da li isto vrijedi i za autoritet koji predstavlja ograničenu skupinu vjernika, kakva je naša Islamska zajednica? IZ očigledno zauzima afirmativan odgovor, sve dok pojedinac priznaje njen autoritet.

Međutim, nije drugačije ni sa paradžematima - selefije idu tamo po uputu šta smiju, a šta ne smiju. Svojevremeno su paradžemati izdavali mišljenje da li je vjernik grešan ako teraviju klanja na način na koji se tradicionalno klanja u našim džamijama. Dakle, oni koji priznaju paradžemate kao autoritet, oslanjali su se na njihovo tumačenje, baš kao se član Islamske zajednice oslanja na njihovo mišljenje gdje smije dati zekat.

Što nas dovodi do zaključka da govorimo, ustvari, o tome da li vjernik u islamu ima pravo postupanja po vlastitom nahođenju, ili mora slijediti neki autoritet? Islamska zajednica je samo jedan oblik u kojem se to pitanje manifestira.
Razlika je u tome što opet selefijama je samo bitno da li tvoj rad ima uporište u islamu ili nema, dok je IZ bitno i da ima potpis njihov. Opet mi tu nekako selefija ima veći pluralizam. Selefijama nije bitno je li hanefijski, šafijski, hanbelijski ili malikijski mezheb ili da pratiš nekog učenjaka iz historije islama bitno je samo da je neki potvrđeni učenjak. I ne vjerujem da će neki selefija reći da je haram ako si uzeo drugačije mišljenje od njegovog dok islamska zajednica smatra samo svoje mišljenje validnim.

Mada opet, vrtimo se u krug. Ako islamska zajednica sebe smatra halifatom, a očito da smatra, i prati hanefijski mezheb onda iz toga slijedi da bilo kakvo suprostavljanje mišljenju ili održavanje hutbe bez njihovog potpisa nije validno sa islamske strane tako da i oni prate da li ima uporišta u islamu.

Ali bilo kako bilo, IZ treba poštovati radi reda i za dobrobit muslimana, jer bi bez nje bio haos. Sad da li su oni halifat i da li kršenje fetve IZ se smatra haramom je ipak nešto što treba neki islamski pravnik da odgovori. Meni je iskreno drago što postoji i ove zajednice izvan IZ jer često kažu ono što IZ ne smije, ipak IZ mora malo paziti šta priča i radi.
Refik4
Posts: 204
Joined: 09/02/2023 18:23

#5989 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Refik4 »

Vi ste tu nekaj pomešali momci. Halifat ima širi značaj i smisao, a unas je IZ jedna veća firma koja bi mogla postati to što pišete ako vehabije nastave kolo da vode.

Za one manje upućene, termin selefija je izmišljen kako bi se prikrio termin vehabija.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#5990 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by dr_Evil »

iClass wrote: 28/03/2024 16:07
n+1 wrote: 28/03/2024 14:58 Da, ali to je pitanje koje nije specifično za IZ, nego je šire pitanje razumijevanja islamskog prava.

Još od vremena Ebu Bekra većina klasičnih pravnika zauzima stav da je vjernik grešan ako ne dadne zekat u Bejtul-mal, mada je kur'anskim propisima o zekatu jasno da postoje alternative. Razlog je, naravno, taj što interes zajednice nadilazi interes pojedinca.

Međutim, s obzirom da više ne postoji centralni autoritet u vidu islamske države i institucije hilafeta, postavlja se pitanje da li isto vrijedi i za autoritet koji predstavlja ograničenu skupinu vjernika, kakva je naša Islamska zajednica? IZ očigledno zauzima afirmativan odgovor, sve dok pojedinac priznaje njen autoritet.

Međutim, nije drugačije ni sa paradžematima - selefije idu tamo po uputu šta smiju, a šta ne smiju. Svojevremeno su paradžemati izdavali mišljenje da li je vjernik grešan ako teraviju klanja na način na koji se tradicionalno klanja u našim džamijama. Dakle, oni koji priznaju paradžemate kao autoritet, oslanjali su se na njihovo tumačenje, baš kao se član Islamske zajednice oslanja na njihovo mišljenje gdje smije dati zekat.

Što nas dovodi do zaključka da govorimo, ustvari, o tome da li vjernik u islamu ima pravo postupanja po vlastitom nahođenju, ili mora slijediti neki autoritet? Islamska zajednica je samo jedan oblik u kojem se to pitanje manifestira.
Razlika je u tome što opet selefijama je samo bitno da li tvoj rad ima uporište u islamu ili nema, dok je IZ bitno i da ima potpis njihov. Opet mi tu nekako selefija ima veći pluralizam. Selefijama nije bitno je li hanefijski, šafijski, hanbelijski ili malikijski mezheb ili da pratiš nekog učenjaka iz historije islama bitno je samo da je neki potvrđeni učenjak. I ne vjerujem da će neki selefija reći da je haram ako si uzeo drugačije mišljenje od njegovog dok islamska zajednica smatra samo svoje mišljenje validnim.

Mada opet, vrtimo se u krug. Ako islamska zajednica sebe smatra halifatom, a očito da smatra, i prati hanefijski mezheb onda iz toga slijedi da bilo kakvo suprostavljanje mišljenju ili održavanje hutbe bez njihovog potpisa nije validno sa islamske strane tako da i oni prate da li ima uporišta u islamu.

Ali bilo kako bilo, IZ treba poštovati radi reda i za dobrobit muslimana, jer bi bez nje bio haos. Sad da li su oni halifat i da li kršenje fetve IZ se smatra haramom je ipak nešto što treba neki islamski pravnik da odgovori. Meni je iskreno drago što postoji i ove zajednice izvan IZ jer često kažu ono što IZ ne smije, ipak IZ mora malo paziti šta priča i radi.
Mes cini slabo si ti imao dodira sa bracom. Ko da su jos jucer se svadjali sa rajom oko toga kako se klanja, kasnije su se malo primirili kad je jedan platio glavom u Mostaru, rahmet mu dusi bio je fin inKsan.

Nema kod brace tog sta ti kazes, ili radis kao oni ili nisi u raji!
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5991 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

dr_Evil wrote: 29/03/2024 08:58 Mes cini slabo si ti imao dodira sa bracom. Ko da su jos jucer se svadjali sa rajom oko toga kako se klanja, kasnije su se malo primirili kad je jedan platio glavom u Mostaru, rahmet mu dusi bio je fin inKsan.

Nema kod brace tog sta ti kazes, ili radis kao oni ili nisi u raji!
Moguće, ali ja što znam većina nema problema ukoliko poštuješ bilo koji mezheb jer svaki mezheb selefije smatraju ispravnim, iako se mogu ne slagati sa mezhebom nekim (npr. dizanje ruku sa hanefijama i sl.).
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5992 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by n+1 »

Refik4 wrote: 29/03/2024 08:54 Vi ste tu nekaj pomešali momci. Halifat ima širi značaj i smisao, a unas je IZ jedna veća firma koja bi mogla postati to što pišete ako vehabije nastave kolo da vode.

Za one manje upućene, termin selefija je izmišljen kako bi se prikrio termin vehabija.
Hljebe.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5993 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by broj dva »

toska wrote: 14/03/2024 22:29
Dope_Man wrote: 14/03/2024 15:35 Nemoguce za Svemoguceg :run:
Mogao je uvesti i samoupravljanje u 7. vijeku ali ne radi to tako,
kao i u ličnom životu tako i u društvu, svaki korak treba preći i nema prečica.
Izgleda da su i 20 i 21 vjek prerano za samoupravljanja, biće sa nam još nije bogomdan taj stepen razvitka. Možda krene nekad val samoipravljanja iz Saudiske Arabije i primi se, za razliku od sovjetskog samoupravljanja
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5994 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

Da vidim šta forumski džemat misli o ovim ilahijama u džamiji.

Ne smeta meni da se tu i tamo neka ilahija otpjeva pogotovo na proklanjavanju džamije, otvaranju medrese, nekog islamskog centra i sl.
Međutim primjetio sam da i u ovim noćima koje imaju specijalni program (Lejletul kadr, Lejletul Bedr i sl.) većina programa čine ilahije. 10 minuta govora pa onda pola sata ilahija.

Zar ne postoji drugi način da se održi pažnja ljudima u džamiji? To me baš podsjeća na Balkanski mentalitet gdje uvijek mora neka muzika i sl. Pa kad su protesti muzika je, igra se kolo, zastoj na cesti bude pa neko iznese harmoniku i pjeva se. Mislim da je dio i tog mentaliteta vezano da 90% programa budu ilahije.

Sjećam se jednog posta gdje osoba opisuje svoje iskustvo na hadžu. Kaže prolazim pored šatora drugih država u svakom tišina, ljudi zikre, dove, uče Kur'an jer su na hadžu u meki, samo iz našeg šatora ječi, pjevaju ilahije.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#5995 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Idemedosumom »

iClass wrote: 05/04/2024 20:05 Da vidim šta forumski džemat misli o ovim ilahijama u džamiji.

Ne smeta meni da se tu i tamo neka ilahija otpjeva pogotovo na proklanjavanju džamije, otvaranju medrese, nekog islamskog centra i sl.
Međutim primjetio sam da i u ovim noćima koje imaju specijalni program (Lejletul kadr, Lejletul Bedr i sl.) većina programa čine ilahije. 10 minuta govora pa onda pola sata ilahija.

Zar ne postoji drugi način da se održi pažnja ljudima u džamiji? To me baš podsjeća na Balkanski mentalitet gdje uvijek mora neka muzika i sl. Pa kad su protesti muzika je, igra se kolo, zastoj na cesti bude pa neko iznese harmoniku i pjeva se. Mislim da je dio i tog mentaliteta vezano da 90% programa budu ilahije.

Sjećam se jednog posta gdje osoba opisuje svoje iskustvo na hadžu. Kaže prolazim pored šatora drugih država u svakom tišina, ljudi zikre, dove, uče Kur'an jer su na hadžu u meki, samo iz našeg šatora ječi, pjevaju ilahije.
Ilahija ne treba nadomjestiti ni namaz, ni dovu, ni učenje Kur'ana, ni vaz. Nema ništa loše u tome, da se narod veseli.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5996 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by n+1 »

Hoće raja veselo.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#5997 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Piaty »

iClass wrote: 28/03/2024 04:46
n+1 wrote: 28/03/2024 02:40
iClass wrote: 27/03/2024 22:34

Nigdje veze. Demokratska i sekularna država, pored džamije ti LGBTQ maršira, legalno se može osnovati Satanistička religija preko puta tebe i ti opet glumiš nekog halifu.
Ne kažu da su halifa, nego da im legitimitet potiče od halife.
Ne kažu da su halifa ali kao što sam i rekao "glume halifu". Nisu halife ali traže da se odnosi prema njima kao prema halifi. Na primjer hutba i džuma koju drži imam koji nije potpisan od reisa, po IZ nije validna i ne računa se. Svaki musliman u BiH je dužan da prati fetve od reisa inače je u haramu. Samo je njima validan zekat itd.
Ja pratim sve te fetve ali sve u kontru radim.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#5998 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by iClass »

Idemedosumom wrote: 05/04/2024 20:20 Ilahija ne treba nadomjestiti ni namaz, ni dovu, ni učenje Kur'ana, ni vaz. Nema ništa loše u tome, da se narod veseli.
Razumijem, ali opet treba znati malo vrijeme i mjesto. Pogotovo poznavajući da naš narod jedino i dolazi u to doba u džamiju pa je možda bolje iskoristiti vrijeme za neki ders jer ih nećeš više vidjeti dugo. Mislim ono, dođu ti ljudi na Bajram, većina njih što su ti tad u džamiji nema ih do sledećeg Bajrama, umjesto da iskoristiš vrijeme za kakvu poruku da ima islama i poslije Ramazana ti im dadneš ilahije.

Mada kao što kažeš to raja želi, kad je neki vaz ili se uči Kur'an, neki pričaju, neki zijevaju, neki na telefonu, samo kada su ilahije tada su uključeni i skoncentrisani.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#5999 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Piaty »

Ne bi bilo loše i neki box meč organizovati. Ne vidim ništa loše u tome. Malo upotpuniti taj program kako valja
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6000 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by n+1 »

iClass wrote: 05/04/2024 20:35
Idemedosumom wrote: 05/04/2024 20:20 Ilahija ne treba nadomjestiti ni namaz, ni dovu, ni učenje Kur'ana, ni vaz. Nema ništa loše u tome, da se narod veseli.
Razumijem, ali opet treba znati malo vrijeme i mjesto. Pogotovo poznavajući da naš narod jedino i dolazi u to doba u džamiju pa je možda bolje iskoristiti vrijeme za neki ders jer ih nećeš više vidjeti dugo. Mislim ono, dođu ti ljudi na Bajram, većina njih što su ti tad u džamiji nema ih do sledećeg Bajrama, umjesto da iskoristiš vrijeme za kakvu poruku da ima islama i poslije Ramazana ti im dadneš ilahije.

Mada kao što kažeš to raja želi, kad je neki vaz ili se uči Kur'an, neki pričaju, neki zijevaju, neki na telefonu, samo kada su ilahije tada su uključeni i skoncentrisani.
Pravi si brada brat. Samo nek' je strogo i nek se ljudima vazi.
Post Reply