Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5676 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MorningStar »

sherbett wrote: 20/05/2020 15:12
MorningStar wrote: 20/05/2020 14:36 Mislim da nema superiorniji po defaultu nego jednaki muskarci-zene (ima nekih aspekata recimo fizickih gdje ima razlika ali ne tolikih da ne mogu biti prevazidjene osobnim trudom - naravno ako gledamo maks maks fizicka sprema muskarac najspremniji je jaci od najspremnije zene) sto se tice intelekta apsolutno je sve do licnog truda , sa tim da zene cesto imaju veci nivo empatije i sl.
Djes ti cijeli moj zivot? :roza:
Jel imas misice?
Pa et ... nadje se ... tu sam bona :D :evil:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5677 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MorningStar »

Bloo wrote: 20/05/2020 14:43
MorningStar wrote: 20/05/2020 14:36 Mislim da nema superiorniji po defaultu nego jednaki muskarci-zene (ima nekih aspekata recimo fizickih gdje ima razlika ali ne tolikih da ne mogu biti prevazidjene osobnim trudom - naravno ako gledamo maks maks fizicka sprema muskarac najspremniji je jaci od najspremnije zene) sto se tice intelekta apsolutno je sve do licnog truda , sa tim da zene cesto imaju veci nivo empatije i sl.
Nemamo.
Crkni.
Rekao sam zene :lol: :evil:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5678 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MorningStar »

sherbett wrote: 20/05/2020 16:38
MorningStar wrote: 20/05/2020 16:11
sherbett wrote: 20/05/2020 15:12
Djes ti cijeli moj zivot? :roza:
Jel imas misice?
Pa et ... nadje se ... tu sam bona :D :evil:
Pa kad cemo na kafu?
Ja se tebi svidjam a mogo bi i ti meni :mrgreen:
Pa da me moja haman-hanuma saceka iza coska a zna da puca na moju nesrecu :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5679 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

saint_mirad wrote: 20/05/2020 15:42 vec muskarca tera kompeticija sa drugim muskarcima za zenke i status da bude inovativan.
volim ove darvinističke izraze :D
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5680 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MorningStar »

Bloo wrote: 20/05/2020 17:34
saint_mirad wrote: 20/05/2020 15:42 vec muskarca tera kompeticija sa drugim muskarcima za zenke i status da bude inovativan.
volim ove darvinističke izraze :D
Frojd agrees :D
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#5681 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by saint_mirad »

Bloo wrote: 20/05/2020 17:34
saint_mirad wrote: 20/05/2020 15:42 vec muskarca tera kompeticija sa drugim muskarcima za zenke i status da bude inovativan.
volim ove darvinističke izraze :D
Darvinizam objašnjava dosta toga, naročito vezano za primarne nagone. Važno je dodati da se čovek ipak može izdici iznad toga, i da mu ljubav, empatija ili neko opšte dobro budu core drive.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#5682 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

Bloo wrote: 16/05/2020 23:20Kmetovi su ti zahvalni na tvom insightu da su zapravo bili sretni, samo nesvjesni toga..
Kmetovi su bar znali zbog čega su bili nesretni, onda kada su zaista i bili nesretni; to su bile stvari materijalne prirode. S druge strane, moderni čovjek je toliko ogrezao u stalnom skretanju pažnje samom sebi, toliko se zaokupljajući najnovijim proizvodima industrije zabave i tehnologije, da i kada ga to ne zadovoljava i kada je svejedno nesretan i dalje ne zna zašto tačno je nesretan. Jer mu je od djetinjstva u glavu uturena ideja da je samo materijalno realno i kao takvo jedino materijalno može biti izvor sreće; ili da je materijalno najvažnije, pa ako nema ono što bi kao trebao imati prema "stručnjacima" onda pada u tugu ili još gore - očaj.

Kao jedan od protuargumenata idiotskim tvrdnjama da su ljudi ko fol danas sretniji od naših dalekih predaka, ili da se sreća postiže kroz zadovoljenje pukih materijalnih potreba (kao da je čovjek neka vrsta najprostije životinje), evo i ovo:

Image

gdje čak i "poželjne" države tipa Švedske ili Danske imaju poražavajuću statistiku gdje skoro 1 čovjek na svakih 10 njih koristi antidepresante. Ljudi se bukvalno drogiraju da bi bili sretni i ne bili depresivni. Nešto mi govori da, kada bi se ovo uzelo u obzir kod lažnih studija o "sretnosti stanovništva", onda bi te studije bile bar malo bliže istini.
a znamo historiju pisu materijalisticki kapitalisti...a ti na proizvodu kojeg je mozda sklopio neki kineski techno nadnicar za 3 dolara...mozda da odes propovjedati o ovome zenama u sweatshopovima u Aziji...otkloni im koprenu...mozda postanu sretne ako vec nisu.
Bravo, bar se možemo negdje složiti. No ostavljam tebi da promisliš, ako možeš, otkud uopšte žene u ofucanim "sweatshopovima" u Aziji da poput kojekakvih robota sklapaju mašine za mizerna primanja. S obzirom da, historijski gledano, žene su uglavnom radile sa svojim muževima (ili drugom muškadijom u srodstvu), ili su bar bile "samo" domaćice i kao takve se nisu morale srozavati na objektivno gore poslove. :wink:
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#5683 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

sherbett wrote: 20/05/2020 14:18Nego, @Irsar , muskarci su eventualno bili fizicki jaci od zena jedino u trenutku povijesti kad su veslali prikovani u galijama. Danas vas slabo i ima pravih muskih koji podnose fizicki napor jaci od zenskog poroda.
Ovo je presmiješno. No da ne filozofiram previše, evo i tebi tema za razmišljanje: ako je to tako kao što tvrdiš, prvo - zašto su žene navodno bile "potlačene" i kao "nipodaštavane" od muškaraca, kada bi po tebi to trebalo biti nemoguće jer eto jednako su snažne (i još k tome pametnije!) od muškaraca; i drugo: zašto postoje muške i ženske momčadi u sportovima, zašto boks/MMA/borilački sportovi su izdijeljeni na muške i ženske kategorije, zašto Olimpijske igre i dan-danas imaju podijeljene muške i ženske kategorije i td.

Bujrum, tvoja superiorna inteligencija bi trebala ovo riješiti s lakoćom.
Intelekzualno smo od prahistorije nadmocne.
Apsolutno me nije briga, niti mi je cilj, da ovdje predstavljam muškarce, ili žene, u nekoj usporedbi radi uzdizanja, ili nipodaštavanja, jednih ili drugih. Postoji razlog zašto je Hava (Eva) stvorena "od rebra" Adema (Adama), i to na način da je to "rebro" iščupano iz Adema, a ne da je "kopirano".

Znaš šta ovo znači, praktično? Znači da je muškarac, kao takav, nepotpuno stvorenje, a isto vrijedi i za ženu, i da i muškarac i žena mogu postati potpuni jedino jedno uz drugo; spolni odnos (mada ovdje ne govorim samo o njemu, ali se moram toga dotaći sada), stoga, ima nešto sveto u sebi, nešto uzvišeno i moćno, ne samo prizemno i životinjsko kako moderni čovjek to uglavnom posmatra.

To rečeno, muškarac je apsolutno za stepen iznad žene po pitanju Intelekta, no kao što vidiš priča tu niti počinje niti završava, i nema opravdanog razloga da se ovdje neko diči nečim što mu ne pripada, bilo u pitanju muškarac ili žena.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5684 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Irsar wrote: 21/05/2020 22:14 Postoji razlog zašto je Hava (Eva) stvorena "od rebra" Adema (Adama), i to na način da je to "rebro" iščupano iz Adema, a ne da je "kopirano".
Da parafraziram slicicu od prije neki dan...da je imao sta od mozga uzeti, uzeo bi....

Imaš li kakve naučne dokaze o tome što navodiš? Neku studiju? Barem na nivou hromozoma?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5685 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MorningStar »

Sukob sa suprotnih krajeva spektra- sto bi rekli ekstrema :D personally volim zlatnu sredinu ...
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5686 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by MorningStar »

sherbett wrote: 22/05/2020 00:11
MorningStar wrote: 22/05/2020 00:02 Sukob sa suprotnih krajeva spektra- sto bi rekli ekstrema :D personally volim zlatnu sredinu ...
Ti si najprirodbije objasnio.. jedbaki.
To ne podrazumjeva jednake mogucnosti u smislu jedbakih sposobnosti, nego produzetke ili pertinencije ili mozda slagalice.. gdje je jedbo slabo a drugo jako da ga podigne, nadopuni, uhvati. A ne sutne i uziva u "pobjedi"
Bgm ti oces da me ova moja zatuce u snu , cita forum pa ti ne garantujem bezbjednost :D
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#5687 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by allem_77 »

sherbett wrote: 22/05/2020 00:20

Evo, spale mi gace

Sta ce(s) sad? :mrgreen:
Ja ti ne vjerujem, dok ne vidim.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#5688 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Irsar »

Bloo wrote: 21/05/2020 23:31
Irsar wrote: 21/05/2020 22:14 Postoji razlog zašto je Hava (Eva) stvorena "od rebra" Adema (Adama), i to na način da je to "rebro" iščupano iz Adema, a ne da je "kopirano".
Da parafraziram slicicu od prije neki dan...da je imao sta od mozga uzeti, uzeo bi....

Imaš li kakve naučne dokaze o tome što navodiš? Neku studiju? Barem na nivou hromozoma?
Imaš li ti mjesta u svom svjetonazoru za simbole, alegorije i metafore? I Adem i Hava nisu ljudi kao takvi, već su arhetipovi ljudi, "više" forme postojanja iz kojih su, nizvodno, kreirani muškarac i žena.

Priča o Ademu i Havi, o rebru i njegovom "uklanjanju" iz Adema, je simbolična, ne doslovna.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5689 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Bloo »

Irsar wrote: 22/05/2020 20:16
Bloo wrote: 21/05/2020 23:31
Irsar wrote: 21/05/2020 22:14 Postoji razlog zašto je Hava (Eva) stvorena "od rebra" Adema (Adama), i to na način da je to "rebro" iščupano iz Adema, a ne da je "kopirano".
Da parafraziram slicicu od prije neki dan...da je imao sta od mozga uzeti, uzeo bi....

Imaš li kakve naučne dokaze o tome što navodiš? Neku studiju? Barem na nivou hromozoma?
Imaš li ti mjesta u svom svjetonazoru za simbole, alegorije i metafore? I Adem i Hava nisu ljudi kao takvi, već su arhetipovi ljudi, "više" forme postojanja iz kojih su, nizvodno, kreirani muškarac i žena.

Priča o Ademu i Havi, o rebru i njegovom "uklanjanju" iz Adema, je simbolična, ne doslovna.
Naravno, naravno.
Sami mitovi o stvaranju prisutni u abrah. religijima naravno odražavaju tadašnji stav prema ženama.
S tim da se zaboravlja da u tim mitovima u kršćanstvu i judaizmu je postojala i žena prije Eve.
Postoje i drugi mitovi i stvaranju čovjeka (muškarca i žene) koji nemaju ovu dinamiku kao abrah. religije.

Njih odbacujemo naravno jer nam se ne uklapaju u ono što smatramo da je ispravno.

Ima i nešto starije od abrahamskih religija...evo i jedan pop filozofski momenat. :mrgreen: malo Aristofana, malo Platona...a sve to objašnjava jedna trans osoba :D moraš voljeti mjuzikle :D
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#5690 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by mahalik »

Može li se zbog korone bajram klanjati u kući uz tv?
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#5691 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Tvrtko II Kotromanić »

ne znam u koju temu da postavim, nema na ovom podforumu (niti na forumu uopce) teme o IZ BiH, ali evo
maloprije pročitah da je hfz Kenan Musić podnio ostavku na mjesto glavnog imama sarajevskog medzlisa :(

ni covjek poput njega se nazalost nije mogao izboriti sa svim balilucima ukorijenjenim u strukturama IZ...

nadam se da ce nas dobri hafiz i dalje imati kuveta i motiva da da nastavi sa svojim kvalitetnim radom u onom kapacitetu koji moze imati nakon ovoga
orbita12
Posts: 477
Joined: 12/12/2019 19:23

#5692 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by orbita12 »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 09/06/2020 13:42 ne znam u koju temu da postavim, nema na ovom podforumu (niti na forumu uopce) teme o IZ BiH, ali evo
maloprije pročitah da je hfz Kenan Musić podnio ostavku na mjesto glavnog imama sarajevskog medzlisa :(

ni covjek poput njega se nazalost nije mogao izboriti sa svim balilucima ukorijenjenim u strukturama IZ...

nadam se da ce nas dobri hafiz i dalje imati kuveta i motiva da da nastavi sa svojim kvalitetnim radom u onom kapacitetu koji moze imati nakon ovoga
bilo je samo pitanje vremena, svako ko je pratio hafiza na fb, mogao je vidjeti da mu je svaki drugi post isao protiv korupcije i krimanala iz vlastitog naroda, koji se jos krije iza vjere. Znaci ako progovoris protiv korupcije tj sda, samo je pitanje vremena kad ces otici

Edit,;moja greska otisao sam na hafiza Ammara Basica ali sigurno da je i hafiz Kenan Music bio jedan od pravih boraca
User avatar
Maharadza
Posts: 16700
Joined: 30/01/2013 15:13

#5693 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Maharadza »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 09/06/2020 13:42 ne znam u koju temu da postavim, nema na ovom podforumu (niti na forumu uopce) teme o IZ BiH, ali evo
maloprije pročitah da je hfz Kenan Musić podnio ostavku na mjesto glavnog imama sarajevskog medzlisa :(

ni covjek poput njega se nazalost nije mogao izboriti sa svim balilucima ukorijenjenim u strukturama IZ...

nadam se da ce nas dobri hafiz i dalje imati kuveta i motiva da da nastavi sa svojim kvalitetnim radom u onom kapacitetu koji moze imati nakon ovoga
PA ko god ga poznaje 1% baš je suprotno pomislio...kako je uopšte uspio neko tako načitan, obrazovan a istovremeno skroman i pošten (čitaj pravi Mu'min u svakom smislu riječi) toliko dugo izdržati među onom sda bandom poltronskom u IZ?! Vjerovatno kontali izdajnici i munafici da ga mogu "preobratiti" vremenom odnosno "uprljati" i spusiti na svoj nivo munafikluka, ali kada su skontali da je Hafiz ipak pravi Mu'min i Bogobojazni iznad svega, odlučili ga vjerovatno mobingom, pritiscima pa možda i prijetnjama otjerati...u čemu su evo i uspjeli. Ja ga razumijem, pošten insan nikada nije niti će moći sa izdajnicima i munaficima koji ne prezaju ni pred čime...tu se mora naći podjednako "agresivan" GAZIJA pa da ima šansu u toj borbi, a i tada teško da sam može nešto značajno uraditi i oduprijeti se organizovanom sda kriminalu, poltronima i propagandi koju isti šire iz IZ. A pošto je ovaj naš prokleti narod max. inertan, također poltronski nastrojen i boluje od teškog sindroma "libo me neka stvar", onda imaš šta imaš...
User avatar
East_side
Posts: 4041
Joined: 11/11/2011 01:35
Location: Dovoljno blizu

#5694 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by East_side »

IZ je nazalost samo filijala jedne stranke. Svi dobro znamo koje...

Ali polako, pocelo se malo glasnije pricati o tome. Sto neko rece, reforma IZ je veliki test nase zrelosti kao naroda.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#5695 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Tvrtko II Kotromanić »

orbita12 wrote: 09/06/2020 13:58
Tvrtko II Kotromanić wrote: 09/06/2020 13:42 ne znam u koju temu da postavim, nema na ovom podforumu (niti na forumu uopce) teme o IZ BiH, ali evo
maloprije pročitah da je hfz Kenan Musić podnio ostavku na mjesto glavnog imama sarajevskog medzlisa :(

ni covjek poput njega se nazalost nije mogao izboriti sa svim balilucima ukorijenjenim u strukturama IZ...

nadam se da ce nas dobri hafiz i dalje imati kuveta i motiva da da nastavi sa svojim kvalitetnim radom u onom kapacitetu koji moze imati nakon ovoga
bilo je samo pitanje vremena, svako ko je pratio hafiza na fb, mogao je vidjeti da mu je svaki drugi post isao protiv korupcije i krimanala iz vlastitog naroda, koji se jos krije iza vjere. Znaci ako progovoris protiv korupcije tj sda, samo je pitanje vremena kad ces otici

Edit,;moja greska otisao sam na hafiza Ammara Basica ali sigurno da je i hafiz Kenan Music bio jedan od pravih boraca
Sve što kažem za Hafiza Musića, vazi i za hfz Bašića kao i za hfz Drkića i druge (da ne nabrajam, da ne bih nekoga zaboravio)
To je ta ekipa čestitih i poštenih ljudi.

Nadam se da će ta ekipa nastaviti borbu kao pojedinačni imami i profesori.
Abd da dočekano i to čišćenje i reformisanje IZ, koliko god se to sada daleko činilo...
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#5696 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Fanzi »

http://chng.it/ZSncKdzgdK

Peticija... Bujrum
Dzematlija
Posts: 559
Joined: 29/04/2015 12:06

#5697 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Dzematlija »

Fanzi wrote: 09/06/2020 20:00 http://chng.it/ZSncKdzgdK

Peticija... Bujrum
Bravo!
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#5698 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Pauza »

Gledam na Yotutubeu nigdje ne mogu da nađem neke lijepe, kratke, inspirativne, motivacione naše islamske videe, neke koji su relaksirajući, bez politike molim vas... sve neki ha hu, džehenem, strah, depresija, slušaj ovog slušaj onog...
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#5699 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Pauza wrote: 11/06/2020 15:41 Gledam na Yotutubeu nigdje ne mogu da nađem neke lijepe, kratke, inspirativne, motivacione naše islamske videe, neke koji su relaksirajući, bez politike molim vas... sve neki ha hu, džehenem, strah, depresija, slušaj ovog slušaj onog...
potrazi videe hafiza Kenana Musića i hafiza Ammara Bašića :)
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#5700 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Pauza »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 12/06/2020 09:06
Pauza wrote: 11/06/2020 15:41 Gledam na Yotutubeu nigdje ne mogu da nađem neke lijepe, kratke, inspirativne, motivacione naše islamske videe, neke koji su relaksirajući, bez politike molim vas... sve neki ha hu, džehenem, strah, depresija, slušaj ovog slušaj onog...
potrazi videe hafiza Kenana Musića i hafiza Ammara Bašića :)
Bravo. Dobri. :thumbup: Sviđa mi se.
Post Reply