Islam - odakle početi

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ZES
Posts: 27
Joined: 13/07/2014 11:32

#1 Islam - odakle početi

Post by ZES »

Naime, danas sam imao jednu situaciju za koju nisam našao izlaza. Našao sam se u društvu koje nije imalo nikakvo poznavanje Islama kao vjere, te kako je biti musliman i šta to znači, kako doći i kako se do toga dolazi. Nešto sam uspio približiti, nešto nisam, pa me sad nagnalo na razmišljanje sve to, i želio bih ja vama postaviti pitanje koje je postavljeno meni.
Helem, kako se postaje musliman? Kako biste vi to nekome objasnili? Znači od samog starta, učenje i izučavanje materije...
Nadam se da nije bila tema slična ovoj, relativno sam nov ovdje a nisam naišao na sličnu..
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#2 Re: Islam - odakle početi

Post by Dexx1 »

Nista pricas im o uslovima da bi neko bio musliman i islamski vjernik, odnosno o islamskim i imanskim sartovima.

Islamskih sartova ima pet i to su: 1. sehade, svjedocenje srcem i jezikom da nema bozanstva osim Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik; 2. namaz - pet dnevnih molitvi kojima se vjernik povezuje sa Bogom; 3. post - mjeseca Ramazana od sehura do aksama; 4. zekat - ciscenje imetka; 5. Hadz - hodocasce.

Imanskih sartova ima sest i to su: 1. Amentu billahi - vjerujem u Allaha; 2.ve melaiketihi - u Njegove meleke, andjele; 3. ve kutubihi - Njegove Knjige; 4. ve rusulihi - Njegove poslanike; 5. vel jeumil ahiri - u Sudnji dan; 6. ve bil kaderi hajrihi ve serrihi minallah - odredba svega je kod Allaha.

Ovo je sama osnova vjere, nema dalje :-D ko prihvati ovo i prizna sve ove stvari, vjernik je i musliman.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#3 Re: Islam - odakle početi

Post by bosanka hercegovic »

Dexx1 wrote:Nista pricas im o uslovima da bi neko bio musliman i islamski vjernik, odnosno o islamskim i imanskim sartovima.

Islamskih sartova ima pet i to su: 1. sehade, svjedocenje srcem i jezikom da nema bozanstva osim Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik; 2. namaz - pet dnevnih molitvi kojima se vjernik povezuje sa Bogom; 3. post - mjeseca Ramazana od sehura do aksama; 4. zekat - ciscenje imetka; 5. Hadz - hodocasce.

Imanskih sartova ima sest i to su: 1. Amentu billahi - vjerujem u Allaha; 2.ve melaiketihi - u Njegove meleke, andjele; 3. ve kutubihi - Njegove Knjige; 4. ve rusulihi - Njegove poslanike; 5. vel jeumil ahiri - u Sudnji dan; 6. ve bil kaderi hajrihi ve serrihi minallah - odredba svega je kod Allaha.

Ovo je sama osnova vjere, nema dalje :-D ko prihvati ovo i prizna sve ove stvari, vjernik je i musliman.
Pobrojane šartove treba "dubinski" predstaviti...naročito Amentu billahi, taj šart je po meni temelj.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#4 Re: Islam - odakle početi

Post by Towelie »

Pobrojane šartove treba "dubinski" predstaviti...naročito Amentu billahi, taj šart je po meni temelj.
Tako je. Poslanik saws je ceo mekanski period objave Kur'ana (13 godina) proveo poducavajuci pravilnom razumevanju tevhida, tj ovog amentu billahi. Ako se to nemuslimanima predstavi na pravi nacin, posle sve ostalo ide lakse.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#5 Re: Islam - odakle početi

Post by RNG_25 »

ZES wrote:Naime, danas sam imao jednu situaciju za koju nisam našao izlaza. Našao sam se u društvu koje nije imalo nikakvo poznavanje Islama kao vjere, te kako je biti musliman i šta to znači, kako doći i kako se do toga dolazi. Nešto sam uspio približiti, nešto nisam, pa me sad nagnalo na razmišljanje sve to, i želio bih ja vama postaviti pitanje koje je postavljeno meni.
Helem, kako se postaje musliman? Kako biste vi to nekome objasnili? Znači od samog starta, učenje i izučavanje materije...
Nadam se da nije bila tema slična ovoj, relativno sam nov ovdje a nisam naišao na sličnu..
Kako se postaje musliman? Lako.

"Svjedočim da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed a.s. Allahov rob i poslanik". Eto, dovoljno je da izgovoriš ovo i musliman si. Koliko je meni poznato.

A dalje je... duga priča. Naravno, na tebi je dokle ćeš sa ovim da ideš i dokle ćeš da stigneš.
ZES
Posts: 27
Joined: 13/07/2014 11:32

#6 Re: Islam - odakle početi

Post by ZES »

Dexx1 wrote:Nista pricas im o uslovima da bi neko bio musliman i islamski vjernik, odnosno o islamskim i imanskim sartovima.

Islamskih sartova ima pet i to su: 1. sehade, svjedocenje srcem i jezikom da nema bozanstva osim Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik; 2. namaz - pet dnevnih molitvi kojima se vjernik povezuje sa Bogom; 3. post - mjeseca Ramazana od sehura do aksama; 4. zekat - ciscenje imetka; 5. Hadz - hodocasce.

Imanskih sartova ima sest i to su: 1. Amentu billahi - vjerujem u Allaha; 2.ve melaiketihi - u Njegove meleke, andjele; 3. ve kutubihi - Njegove Knjige; 4. ve rusulihi - Njegove poslanike; 5. vel jeumil ahiri - u Sudnji dan; 6. ve bil kaderi hajrihi ve serrihi minallah - odredba svega je kod Allaha.

Ovo je sama osnova vjere, nema dalje :-D ko prihvati ovo i prizna sve ove stvari, vjernik je i musliman.

Hvala puno na odgovoru svima, a i tebi. Ne znam je li ti mrsko još neke osnove malo pojasniti, jer je meni sve više ljudi iskreno to traži, a zainteresovani su za to učenje i pričanje, kako bih to još malo približio ljudima koji su zainteresovani.
Ili jednostavnije, ako ima neki video uradak na našem jeziku ili engleskom, nešto edukativnog tipa od osnova pa nadalje, može i to proći...
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#7 Re: Islam - odakle početi

Post by Dexx1 »

Preporucicu ti jednu knjizicu za pocetnike, ovdje imas pojasnjene osnove i uglavnom sve sto je bitno.

Naravno, radi se o ilmihalu :)

Bujrum link:
https://bosnamuslimmedia.files.wordpres ... lmihal.pdf
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#8 Re: Islam - odakle početi

Post by Diwan »

Da im je Bog na pomoći .... od onoga šta se danas nudi ljudima pod 'islamom' u mainstream učenjima, sektama, organizacijama i ustanovama.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#9 Re: Islam - odakle početi

Post by nasa »

Prepoznas se kao musliman, najbolja varijanta.
A postati musliman pa, pretpostavljam da moze na vise nacina, pitanje je koji pravi....po meni svaki onaj koji pojedinac prepozna kao svoj, prirodan, kao nesto sto odmah prepoznaje kao pozitivno, dobro...onaj koji i onda kad mu je tesko ispuniti neke propise i onda kad mu nije sve jasno ga tjera da otkrije, da dosegne vise...onaj koji otkrijes i cini ti se kao da si otkrio citav novi svijet :D i tako, svasta nesto, mislim da me razumiju oni koji su vjernici
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#10 Re: Islam - odakle početi

Post by Diwan »

nasa wrote:Prepoznas se kao musliman, najbolja varijanta.
A postati musliman pa, pretpostavljam da moze na vise nacina, pitanje je koji pravi....po meni svaki onaj koji pojedinac prepozna kao svoj, prirodan, kao nesto sto odmah prepoznaje kao pozitivno, dobro...onaj koji i onda kad mu je tesko ispuniti neke propise i onda kad mu nije sve jasno ga tjera da otkrije, da dosegne vise...onaj koji otkrijes i cini ti se kao da si otkrio citav novi svijet :D i tako, svasta nesto, mislim da me razumiju oni koji su vjernici
Kada prestane indoktrinacija umova i duša, onda če se prestati i sa stavljanjm prefiksa 'musliman' ispred onoga tko to nije i ispred svega što se tako olako okarakteriše kao musliman.

Pošto su Božija vjera i ono što se danas naziva islam zbog indoktrinacije dvije različite stvari, dolazimo do zaključka da danas uglavnom postoji samo indoktrinacija sa prefiksom 'islam' ispred sebe, tako da kad odeš u džamiju učiš indoktrinaciju, kad odeš u mekteb učiš indoktrinaciju, kad odeš na FIN učiš indoktrinaciju, kada slijediš neku od islamskih skupina učiš indoktrinaciju itd., a Poslanikova a.s. vjera nema veze s tim.

Šta ti ono reče, nisam te shvatio ...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#11 Re: Islam - odakle početi

Post by Towelie »

Pošto su Božija vjera i ono što se danas naziva islam zbog indoktrinacije dvije različite stvari, dolazimo do zaključka da danas uglavnom postoji samo indoktrinacija sa prefiksom 'islam' ispred sebe, tako da kad odeš u džamiju učiš indoktrinaciju, kad odeš u mekteb učiš indoktrinaciju, kad odeš na FIN učiš indoktrinaciju, kada slijediš neku od islamskih skupina učiš indoktrinaciju itd., a Poslanikova a.s. vjera nema veze s tim.
U cemu je razlika izmedju Bozije vere i onoga sto se danas naziva Islamom, posto vidim da si ekspert za tu tematiku i poznajes materiju? :D
ccc00
Posts: 17
Joined: 25/09/2014 16:03

#12 Re: Islam - odakle početi

Post by ccc00 »

Video: prevod je na bosanski a na engleski priča, dva predavanja gdje ima baš baš informacija o Islamu...

https://www.youtube.com/watch?v=gNOOsR1UY7U

https://www.youtube.com/watch?v=sPtkRBNFQOI
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#13 Re: Islam - odakle početi

Post by nasa »

Diwan wrote:
nasa wrote:Prepoznas se kao musliman, najbolja varijanta.
A postati musliman pa, pretpostavljam da moze na vise nacina, pitanje je koji pravi....po meni svaki onaj koji pojedinac prepozna kao svoj, prirodan, kao nesto sto odmah prepoznaje kao pozitivno, dobro...onaj koji i onda kad mu je tesko ispuniti neke propise i onda kad mu nije sve jasno ga tjera da otkrije, da dosegne vise...onaj koji otkrijes i cini ti se kao da si otkrio citav novi svijet :D i tako, svasta nesto, mislim da me razumiju oni koji su vjernici
Kada prestane indoktrinacija umova i duša, onda če se prestati i sa stavljanjm prefiksa 'musliman' ispred onoga tko to nije i ispred svega što se tako olako okarakteriše kao musliman.

Pošto su Božija vjera i ono što se danas naziva islam zbog indoktrinacije dvije različite stvari, dolazimo do zaključka da danas uglavnom postoji samo indoktrinacija sa prefiksom 'islam' ispred sebe, tako da kad odeš u džamiju učiš indoktrinaciju, kad odeš u mekteb učiš indoktrinaciju, kad odeš na FIN učiš indoktrinaciju, kada slijediš neku od islamskih skupina učiš indoktrinaciju itd., a Poslanikova a.s. vjera nema veze s tim.

Šta ti ono reče, nisam te shvatio ...
da nije dobro da postajes musliman nekim radikalnim metodama, metodama koje te tjeraju da samo prihvatas nesto sto jos ne zivi s tobom....islam je process, zivis s tim , otkrivas sebe kao muslimana, prihvatas kao nesto sto donosi dobro, treba biti prirodan, dio tebe itd. ne neko nasilno mijenjanje sebe i drugih....eto, nadam se da me sad shvatas :D
prenosnik
Posts: 1471
Joined: 30/08/2014 19:38

#14 Re: Islam - odakle početi

Post by prenosnik »

da nas allah sacuva toga da budemo muslimani :D
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#15 Re: Islam - odakle početi

Post by edindinn »

prenosnik wrote:da nas allah sacuva toga da budemo muslimani :D

..... izgleda da te Allah do sada sacuvao, mozda te ipak ubuduce pusti insAllah :)
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#16 Re: Islam - odakle početi

Post by edindinn »

ZES wrote: Naime, danas sam imao jednu situaciju za koju nisam našao izlaza. Našao sam se u društvu koje nije imalo nikakvo poznavanje Islama kao vjere, te kako je biti musliman i šta to znači, kako doći i kako se do toga dolazi. Nešto sam uspio približiti, nešto nisam, pa me sad nagnalo na razmišljanje sve to, i želio bih ja vama postaviti pitanje koje je postavljeno meni.
Helem, kako se postaje musliman? Kako biste vi to nekome objasnili? Znači od samog starta, učenje i izučavanje materije...
Nadam se da nije bila tema slična ovoj, relativno sam nov ovdje a nisam naišao na sličnu..



....jedino sto trebas nekom reci, ako dodjes u situaciju da te neko tako nesto pita, je da uzme procitat Kuran, pa ako sebe pronadje u Njemu.... a svako sebe ovako ili onako pronadje u Njemu, taj ce znati sta ce i kako ce dalje..... :)
User avatar
mango bob
Posts: 199
Joined: 09/07/2016 09:45

#17 Re: Islam - odakle početi

Post by mango bob »

Mogu ljudi postati što god žele, naprimjer budisti, muslimani, krščani, židovi, hindusi, šintoisti ili ateisti i što god žele,
ali bolje je pitanje da pitaš kako postati čovjek, ili pravedan.
I još bolje je znati da kad postaneš musliman, budist, krščanin, židov, šintoist, ateist... tad nećeš biti blizak sa Bogom.
Nego kad počneš razmišljati glavom i istražiti objave dane prije (prije kurana) i postati pravedan ne prema onome što traži tradicija
i obredi nego prema onome što traži Bog da se čini pravedno ljudima i iz ljubavi.
Počni od toga šta je logično, a šta nije, tad ti se sve što su ti govorili religijski vođe bilo koje počne gubiti smisao
i počneš razumiti istinske podatke o Bogu i svatiš da su te sve religije lagale.
Ja nisam u religijama, ali poznajem objave i znam podosta
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#18 Re: Islam - odakle početi

Post by ABH017 »

Diwan wrote:
nasa wrote:Prepoznas se kao musliman, najbolja varijanta.
A postati musliman pa, pretpostavljam da moze na vise nacina, pitanje je koji pravi....po meni svaki onaj koji pojedinac prepozna kao svoj, prirodan, kao nesto sto odmah prepoznaje kao pozitivno, dobro...onaj koji i onda kad mu je tesko ispuniti neke propise i onda kad mu nije sve jasno ga tjera da otkrije, da dosegne vise...onaj koji otkrijes i cini ti se kao da si otkrio citav novi svijet :D i tako, svasta nesto, mislim da me razumiju oni koji su vjernici
Kada prestane indoktrinacija umova i duša, onda če se prestati i sa stavljanjm prefiksa 'musliman' ispred onoga tko to nije i ispred svega što se tako olako okarakteriše kao musliman.

Pošto su Božija vjera i ono što se danas naziva islam zbog indoktrinacije dvije različite stvari, dolazimo do zaključka da danas uglavnom postoji samo indoktrinacija sa prefiksom 'islam' ispred sebe, tako da kad odeš u džamiju učiš indoktrinaciju, kad odeš u mekteb učiš indoktrinaciju, kad odeš na FIN učiš indoktrinaciju, kada slijediš neku od islamskih skupina učiš indoktrinaciju itd., a Poslanikova a.s. vjera nema veze s tim.

Šta ti ono reče, nisam te shvatio ...
Ja to prihvatam.. Ali...
Odem kod vehabija, uče me indoktrinaciju.
Odem kod šiija, uče me indoktrinaciju.
Odem kod sufija, uče me ondoktrinaciju....

Slobodno nastavi niz.
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#19 Re: Islam - odakle početi

Post by edindinn »

ABH017 wrote:
Diwan wrote: ............................

Kada prestane indoktrinacija umova i duša, onda če se prestati i sa stavljanjm prefiksa 'musliman' ispred onoga tko to nije i ispred svega što se tako olako okarakteriše kao musliman.

Pošto su Božija vjera i ono što se danas naziva islam zbog indoktrinacije dvije različite stvari, dolazimo do zaključka da danas uglavnom postoji samo indoktrinacija sa prefiksom 'islam' ispred sebe, tako da kad odeš u džamiju učiš indoktrinaciju, kad odeš u mekteb učiš indoktrinaciju, kad odeš na FIN učiš indoktrinaciju, kada slijediš neku od islamskih skupina učiš indoktrinaciju itd., a Poslanikova a.s. vjera nema veze s tim.

Šta ti ono reče, nisam te shvatio ...
Ja to prihvatam.. Ali...
Odem kod vehabija, uče me indoktrinaciju.
Odem kod šiija, uče me indoktrinaciju.
Odem kod sufija, uče me ondoktrinaciju....

Slobodno nastavi niz.

:lol:
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#20 Re: Islam - odakle početi

Post by Dado34 »

Procitaj knjigu. 2-3 puta. Poredace se. Ne slusaj nikoga. Ono sto ti shvatis to je to, to je za tebe. Ne citaj fetve. To je pokusaj modernizovanja odnosno prosvjetljenja islama. Tako je i nastalo ovih 28 000 sekti i ogranaka. Zato se sada muslimani izmedju sebe kolju. Samo knjiga ljepoto.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#21 Re: Islam - odakle početi

Post by zunazu »

Za sve zle glasove... :)

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#22 Re: Islam - odakle početi

Post by mali jomu »

dobra žvaka..... :mrgreen:
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#23 Re: Islam - odakle početi

Post by ovo_mi_je_nick »

Islam odakle početi ? Od pravilnog učenja bismile i fatihe i OBAVEZNO prevoda fatihe.

Dedo klanja 40 godina i uči bismilu:
Bismila Irahman Ira him.

Uči fatihu za šehide, umrle, neka sjećanja, pored groblja, dženazama.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#24 Re: Islam - odakle početi

Post by mali jomu »

ovo_mi_je_nick wrote: Islam odakle početi ? Od pravilnog učenja bismile i fatihe i OBAVEZNO prevoda fatihe.

Dedo klanja 40 godina i uči bismilu:
Bismila Irahman Ira him.

Uči fatihu za šehide, umrle, neka sjećanja, pored groblja, dženazama.

E super, de nas sviju poduci malo....
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#25 Re: Islam - odakle početi

Post by ovo_mi_je_nick »

mali jomu wrote:
ovo_mi_je_nick wrote: Islam odakle početi ? Od pravilnog učenja bismile i fatihe i OBAVEZNO prevoda fatihe.

Dedo klanja 40 godina i uči bismilu:
Bismila Irahman Ira him.

Uči fatihu za šehide, umrle, neka sjećanja, pored groblja, dženazama.

E super, de nas sviju poduci malo....
Tako i dedo od 80 godina govori: Šta ti imaš meni govoriti: Ja sam fabrO ograĐu na džamiji, ja sam musliman.

A isti još uvijek gleda kako neko drugi klanja, tespih mu je svetinja (kao objekat), ne zna arapsko pismo,
na muke prouči suru ihlas sa 15 grešaka, alkohol je tu osim u ramazanu.

Al on ima fes i on je učio od svog dede tradicionalni bosanski islam.

Nemoj se ti ljutiti ali ovo je 80 % populacije.

Al dok dedo plaća članarinu, daje redovno sergiju on je pravi bosanski musliman.
Post Reply