Islam-Krscanstvo, diskusija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1 Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

JVC...nastavljamo ovdje da nas Arzuhal ne proganja po forumu :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by arzuhal »

:thumbup:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
ne druze, ne stipu bogami, jer nisu ni oni iz naftalina izvukle ove infomracije, nego iz biblija koje nisu standrad, apokrife koje nazivate apokrife, a koje su isto tako opisivale situaciju tog vremena, samo sto s eneko odlucio da imate ovu standradnu verziju biblije a druge biblije gurnuti u stranu iako ima daleko vjerodostojnih od ove biblije koju imate danas.
Da druze, da su oni sta mijenjali, dodavali, prekrajali vala dobro bi im doslo obozavanje Marije i svetaca u Pismu. Aman sve bi im bilo potaman.
Ali vidi vraga, Pismo vs Katekizam u totalnom sukobu. :thumbup:
jeli se to cudis nesto sto je bila Marija 13 Godina a Josip 90, nista cudno u tim vremenima, citaj historiju pa ces da vidis da je to rasprostranjeno bilo po cijelom svijetu da se mlade cure udavaju.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#4 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: jeli se to cudis nesto sto je bila Marija 13 Godina a Josip 90, nista cudno u tim vremenima, citaj historiju pa ces da vidis da je to rasprostranjeno bilo po cijelom svijetu da se mlade cure udavaju.
Ne, nego se cudim Josipovim godinama, znam da muslimani koriste ove godine iz razloga da bi opravdali brak Muhameda i Aise. Ali kao sto kazes, povijest je tu pa mozemo iz nje mnogo toga nauciti.
Kada uzmemo zapis iz Pisma Matej 1:18
"A rođenje Isusa Krista zbilo se ovako. Njegova majka Marija, zaručena s Josipom, prije nego se sastadoše, nađe se trudna po Duhu Svetom."
Rijec "zarucena" je tesko smjestiti u nasoj suvremenoj kulturi, kao sto je ta rijec drevnom Jevreju daleko vise od formalnosti predbracnog oblika kojeg mi danas nazivamo "zaruke". Zaruke u jevrejskoj kulturi bio je ugovor izmedu zene i muskarca, koji su cesto sklapani mnogo prije nego sto mladenci bili dovoljno stari da bi stupili u brak, i sastojao se od dvije faze. Prva faza zaruka bila je kada su dvije obitelji odabrale buduce supruznike.
Tipicno, djecakovi roditelji odabrali bi djevojku da se zeni izmedu 12 i 13 godina, a dvije obitelji neformalno su razradile detalje buduceg vjencanja.
Vjencanje se obicno ne bi dogodilo sve dok djecak i djevojka nisu bili oko 15 godina starosti, ali rabinski tekstovi pokazuju su da neki muskarci nisu bili u braku dok nisu bili uzrasta oko 18 godina. Druga faza zaruka zahtijeva vise formalnih dogovora, gdje su djecak i djevojcica (sada sazreli za stanje uloge 'muckarca i zene) sklapao bi se ugovor koji je muskarcu davao zakonska prava nad zenom. Ova vrsta ugovora trebao se odrzavati u nazocnosti svjedoka, i sluzio je kao gotovo testno razdoblje za par kako bi ih pripreme za njihov zajednicki zivot gdje bi bili vezani kao jedno tijelo.
Par bi koristio pojmove poput "supruga' i 'muz" u svojim obracanjima sto se i vidi iz Mateja 1:19.
Razdoblje zaruka obicno bi trajao oko 12 mjeseci po Jevrejskim zakonima, i tek tad dolazi do cina vjencanja, kada bi par osnovao svoj vlastiti dom i smatrao se pravno vjenacnim. Iako postoji malo dokaza za suprotno, za vrijeme zaruke, zena je i dalje zivjela u kuci svojih roditelja. Spolni odnosi izmedu zarucenih partnera bili su zabranjeni kao preljub po tadasnjem zakonu.
Zatim, u Elizabetinu sestom mjesecu trudnoce, Bog je ponovno poslao Gabriela - ovaj put Mariji, djevici zarucenoj sa Josipom.
Prema zidovskom obicaju toga dana, Marija je imala najvise mozda 13 ili 14 godina, a Josip 17 ili 18 godina. Bila je djevojka duboke poniznosti i vjere, sto potvrduje njezino neposredno podvrgavanje Bozjoj volji zapisanu u Luki 1:46-55.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#5 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Idemedosumom »

Je li ovo rasprava o tome da li je Poslanik s.a.v.a. pedofil bio?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#6 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote: jeli se to cudis nesto sto je bila Marija 13 Godina a Josip 90, nista cudno u tim vremenima, citaj historiju pa ces da vidis da je to rasprostranjeno bilo po cijelom svijetu da se mlade cure udavaju.
Ne, nego se cudim Josipovim godinama, znam da muslimani koriste ove godine iz razloga da bi opravdali brak Muhameda i Aise. Ali kao sto kazes, povijest je tu pa mozemo iz nje mnogo toga nauciti.
Kada uzmemo zapis iz Pisma Matej 1:18
"A rođenje Isusa Krista zbilo se ovako. Njegova majka Marija, zaručena s Josipom, prije nego se sastadoše, nađe se trudna po Duhu Svetom."
Rijec "zarucena" je tesko smjestiti u nasoj suvremenoj kulturi, kao sto je ta rijec drevnom Jevreju daleko vise od formalnosti predbracnog oblika kojeg mi danas nazivamo "zaruke". Zaruke u jevrejskoj kulturi bio je ugovor izmedu zene i muskarca, koji su cesto sklapani mnogo prije nego sto mladenci bili dovoljno stari da bi stupili u brak, i sastojao se od dvije faze. Prva faza zaruka bila je kada su dvije obitelji odabrale buduce supruznike.
Tipicno, djecakovi roditelji odabrali bi djevojku da se zeni izmedu 12 i 13 godina, a dvije obitelji neformalno su razradile detalje buduceg vjencanja.
Vjencanje se obicno ne bi dogodilo sve dok djecak i djevojka nisu bili oko 15 godina starosti, ali rabinski tekstovi pokazuju su da neki muskarci nisu bili u braku dok nisu bili uzrasta oko 18 godina. Druga faza zaruka zahtijeva vise formalnih dogovora, gdje su djecak i djevojcica (sada sazreli za stanje uloge 'muckarca i zene) sklapao bi se ugovor koji je muskarcu davao zakonska prava nad zenom. Ova vrsta ugovora trebao se odrzavati u nazocnosti svjedoka, i sluzio je kao gotovo testno razdoblje za par kako bi ih pripreme za njihov zajednicki zivot gdje bi bili vezani kao jedno tijelo.
Par bi koristio pojmove poput "supruga' i 'muz" u svojim obracanjima sto se i vidi iz Mateja 1:19.
Razdoblje zaruka obicno bi trajao oko 12 mjeseci po Jevrejskim zakonima, i tek tad dolazi do cina vjencanja, kada bi par osnovao svoj vlastiti dom i smatrao se pravno vjenacnim. Iako postoji malo dokaza za suprotno, za vrijeme zaruke, zena je i dalje zivjela u kuci svojih roditelja. Spolni odnosi izmedu zarucenih partnera bili su zabranjeni kao preljub po tadasnjem zakonu.
Zatim, u Elizabetinu sestom mjesecu trudnoce, Bog je ponovno poslao Gabriela - ovaj put Mariji, djevici zarucenoj sa Josipom.
Prema zidovskom obicaju toga dana, Marija je imala najvise mozda 13 ili 14 godina, a Josip 17 ili 18 godina. Bila je djevojka duboke poniznosti i vjere, sto potvrduje njezino neposredno podvrgavanje Bozjoj volji zapisanu u Luki 1:46-55.
Ako ti katolicka enciklopedijakaze da je bila 13 a on 90 sigurno su to izvukli iz nekih historijskih zapisa, ili ti mozda vjerujes da su oni sami iz svoje glave pogadjali godine onako ofrlje.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

Idemedosumom wrote:Je li ovo rasprava o tome da li je Poslanik s.a.v.a. pedofil bio?
Nije
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#8 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by arzuhal »

sherbett wrote:Cuj Josip imao 90 :lol:
Ma to ba katolici tvrde, pusti kraju... :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
arzuhal wrote:
sherbett wrote:Cuj Josip imao 90 :lol:
Ma to ba katolici tvrde, pusti kraju... :mrgreen:
Matere mi ja ovo prvi put cujem!
No s ibzirom na sve opisano o njemu, nekako mi je cudno da bi covjek od 90 god sve to mogao
tuzi katolicku enciklopediju za to :thumbup:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#10 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: tuzi katolicku enciklopediju za to :thumbup:
Nije to bas tako, sve ti to je relativno :thumbup:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#11 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
Smrcak15 wrote:
tuzi katolicku enciklopediju za to :thumbup:
Ne znam na kojoj ste temi o tome pisali.. daj link da vidim
http://www.newadvent.org/cathen/08504a.htm
A year after his wife's death, as the priests announced through Judea that they wished to find in the tribe of Juda a respectable man to espouse Mary, then twelve to fourteen years of age. Joseph, who was at the time ninety years old, went up to Jerusalem among the candidates; a miracle manifested the choice God had made of Joseph, and two years later the Annunciation took place.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#12 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote: tuzi katolicku enciklopediju za to :thumbup:
Nije to bas tako, sve ti to je relativno :thumbup:
eto oni nisu imali pokrice za te godine,nikakve historijske spise, nego su monasi od silne dosade , nisu znali sta ce raditi, pa sjeli i rekli daj da napisemo godine ofrlje, i onda se dogovorili da ona ima 13 Godina a on 90 :thumbup:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#13 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: eto oni nisu imali pokrice za te godine,nikakve historijske spise, nego su monasi od silne dosade , nisu znali sta ce raditi, pa sjeli i rekli daj da napisemo godine ofrlje, i onda se dogovorili da ona ima 13 Godina a on 90 :thumbup:
Smrcak15 wrote: ti covjece neznas sporediti stvari..ne realni ste, ne racionalni, na stavljate stvari u kontekst kako bi se poptunija slika dobila.
Sto bi indijci rekli "same, same but different" :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#14 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote: Daj sta me zezate.. ovo su adventisti a ne katolici.
Nemojte brkat katolike i krscanstvo. Jesmo krsteni al pripadamo vecinskoj katolickoj crkvi. I jehovini svjedoci se krste al nosu katolici.
Ja kao pripadnica katolicke crkve prvi put u zivotu cujem da je Josip imao 90 god a Marija 12 do 14. Ajde za nju me ne cudi.. al za Josipa nikad cula.

Al budem pitala nase svecenike
a sto onda pise

Home > Catholic Encyclopedia > J > St. Joseph
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#15 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

sherbett wrote:
Daj sta me zezate.. ovo su adventisti a ne katolici.
Nemojte brkat katolike i krscanstvo. Jesmo krsteni al pripadamo vecinskoj katolickoj crkvi. I jehovini svjedoci se krste al nosu katolici.
Ja kao pripadnica katolicke crkve prvi put u zivotu cujem da je Josip imao 90 god a Marija 12 do 14. Ajde za nju me ne cudi.. al za Josipa nikad cula.

Al budem pitala nase svecenike
Nisu adventisti, vec katolici.
http://www.newadvent.org/cathen/
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#16 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by arzuhal »

sherbett wrote:Dajte me najte
Razvali hin, ba...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#17 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

sherbett wrote:Dajte me najte
Moze pisati sta hoce, New Advent sigurno nije ogranak katolicke Crkve
Pa nije ogranak uopste, ovo je kao sto se vidi true and pure Catholic point of view.
A sta ces onda reci za advent tj Dosasce prije Bozica? Dosasce ili advent (lat. adventus = dolazak) je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini, vrijeme pripreme za blagdan Bozica. Adventisti ne slave advent :)
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#18 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by aurora313 »

Smrcak15 wrote:jeli se to cudis nesto sto je bila Marija 13 Godina a Josip 90, nista cudno u tim vremenima, citaj historiju pa ces da vidis da je to rasprostranjeno bilo po cijelom svijetu da se mlade cure udavaju.
A-ha... sada mi je jasno zašto je Marija mogla ostati trudna samo na božiji način.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#19 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

aurora313 wrote:
Smrcak15 wrote:jeli se to cudis nesto sto je bila Marija 13 Godina a Josip 90, nista cudno u tim vremenima, citaj historiju pa ces da vidis da je to rasprostranjeno bilo po cijelom svijetu da se mlade cure udavaju.
A-ha... sada mi je jasno zašto je Marija mogla ostati trudna samo na božiji način.
ma sjedi dole, jedinica ko kuca :lol: moras na popravni.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#20 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

Kao sto sam vec na jednom drugo mjestu napisao, Pismo ne govori nista o Marijinim i Josipovim godinama. Jedino se moze nagadati i nista vise.
Bog je postavio dob odgovornosti za samostalne odluke u zivotu svakog pojedinca i to u dobi od 20 godina. Mozda je zato Jacob bio spreman raditi 7 godina za Rahelovu ruku, jer jos nije dosegla 20 godina. Ne znamo, jer nigdje ne kaze.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#21 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

sherbett wrote: Ma stvarno? :mrgreen: jel to imam poduku iz katolickih obicaja? :lol:
Vrijeme Dosasca je priprema za blagdan Kristova rodjenja i da, zove se jos i advent po latinskoj rijeci koju si naveo. No ona nije nuzno i samo rezervirana da se njome oznaci vrijeme Dosasca vec je slobodna latinska rijec koju moze koristiti bilo tko pa i sekta imenom Adventisti. I to nema nikakve veze s vremenom Dosasca.
Jer i oni nesto cekaju.. ali ne te 4 nedelje pred Bozic. Zato im se crkva i zove adventistiscka. Ne po dosascu.

Tako da nemojte mi s tim povrsnim kindergarten level argumentima.
Ko Jehovini svjedoci sto se protive svakodnevnoj pricesti pa kazu kako bi tebi bilo da rodjendan slavis svaki dan?
Znaci. Hiljadu upitnika iznad glave zbog amaterski brtalnog silovanja razuma
Ajmo dalje
Eh sad, ako cemo o povrsnim kindergarten level argumentima dovoljno je da se vidi na stranici da pise Sv. Josip...Znaci, Protestanti garant nisu
Ajmo dalje :D
p.s ne znam cemu taj srklet i ton? (naknadno apdejtovano)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#22 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by arzuhal »

sherbett wrote:
arzuhal wrote:
sherbett wrote:Dajte me najte
Razvali hin, ba...
Imal uooce katolika sem mene na pdfu?
Navrnu, ako su katolici onih par na koje sumnjam... :lol:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#23 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

sherbett wrote:Izvini na tonu.. al jednostavno mi se kosa dize kad se katolicima pripisuju sektaski lajtmotivi.
Nisam ih proucavala di znala sve o njima ali o katolickoj crkvi znam sasvim dovoljno da znam sta znaci new advent.
Taj termin koristimo i mi u smislu ponovog dolaska Krista.. ali to je u nasem vjerovanju.. to se ne izdvaja kao posebna nauka.
I nije mi jasno sto ste se uhvatili samo ovog izvora? I to jos s interneta.
Odakle je uooce stranica?
Nemoj samo reci SAD ..
Sve ok :) Mozda se i adventistima i ostalima dize kosa na glavi zbog istih tih razloga? Ali nije to sad tema :D
Nisam se ja uhvatio ovog izvora, vec Smrcak.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#24 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by JVC »

sherbett wrote:
arzuhal wrote:
Navrnu, ako su katolici onih par na koje sumnjam... :lol:
Tko?
Znam da je patriota krsten al nije vise katolik.. JVC ili neko drugi mozda sam pomijesala.. je pravoslavni.. netko je pravislavni.. mislim da druge nisam zapazila
Ne, ja poticem iz prave katolicke obitelji, ali sam protestant (sto bi rekli, crna ovca u obitelji)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#25 Re: Islam-Krscanstvo, diskusija

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
sherbett wrote:Izvini na tonu.. al jednostavno mi se kosa dize kad se katolicima pripisuju sektaski lajtmotivi.
Nisam ih proucavala di znala sve o njima ali o katolickoj crkvi znam sasvim dovoljno da znam sta znaci new advent.
Taj termin koristimo i mi u smislu ponovog dolaska Krista.. ali to je u nasem vjerovanju.. to se ne izdvaja kao posebna nauka.
I nije mi jasno sto ste se uhvatili samo ovog izvora? I to jos s interneta.
Odakle je uooce stranica?
Nemoj samo reci SAD ..
Sve ok :) Mozda se i adventistima i ostalima dize kosa na glavi zbog istih tih razloga? Ali nije to sad tema :D
Nisam se ja uhvatio ovog izvora, vec Smrcak.
nebi me cudilo da mene optuzite da sam ja napisao katolicku enciklopediju :)
Post Reply