Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#1 Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by beobasket »

Roditelji naumili ove godine ici avionom a ne autom pa zele iz upravo tog razloga unajmiti auto za kraci period, tacnije 20 dana. Kako je sa voznjom preko granice primjerice u Hrvatsku? Kada vracate auto ima li komplikacija? Ako neko ima iskustva a zeli podjeliti...
Last edited by beobasket on 24/02/2017 21:44, edited 1 time in total.
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#2 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by emmir1 »

beobasket wrote:Roditelji naumili ove godine ici avionom a ne autom pa zele iz upravo tog razloga unajmiti auto za kraci period, tacnije 20 dana. Kako je sa voznjom preko granice naprimjer u Hrvatsku? Kada vracate auto ima li komplikacija? Ako neko ima iskustva a zeli podjeliti...

Ne bi trebalo da imaš brige.

Moja familija često dolazi iz USA i redovno rentaju auto i problema nema.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#3 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by beobasket »

Hvala na odgovoru.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#4 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by prog321 »

u BiH udje svake godine blizu milion turista.
nećeš ti biti jedini koji uzima rent a car.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#5 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by beobasket »

prog321 wrote:u BiH udje svake godine blizu milion turista.
nećeš ti biti jedini koji uzima rent a car.

Dobro, nisam pitao hoce li biti jedini ili prvi ikada... al eto hajd dobro dobiti potvrdu da ima jos koji rentaju nego samo kako prodju to me malo brine zbog njih :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#6 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by Connaisseur Karlin »

BiH - preskupo !!!

Mozes rentati u EU , susjedima, moze biti jeftnija denvena cijena :)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by hrle1976 »

Iste su ti cijene Hr i Bih. Racunaj 40 - 50 eura dan.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#8 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by ibi »

Trebale bi rent-a-car agencije napravit nalov.

Iskustva agencija sa korisnicima.

Vecina su ih imali mnogostruke prevare od korisnika, kradje automobila i slicno...

treba stavit cijene bar 30% skuplje na trenutne, kakvi su nam ljudi....
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#9 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by beobasket »

Nisu moju roditelji ta sorta ljudi a vlajda rent-a-car kuca uzme osnovne podatke, kopria kredit kraticu, vozacku, pasos i tako dalje... bar je tako na Zapadu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#10 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by exliberal-ex »

Imas brate internet....to barem nije problem

Fino uzmes od nekih normalnih rent a car companija ( imas ih u terminalu ko na svakom aerodromu)
Mozea napravit rezervaciju preko interneta, tamo fino pise koji su uslovi rentanja, dali smijes prelazit granicu ( u 90% slucajeba to je ukljuceno)
Kad napravis rezervaciju posaljes e mail i kazes da ce roditelji izlazit van drzave , dali su potrebni neki posebni dokumenti, ako nemaju bosansku vozacku dali moraju vadit internacionalnu... itd.
Ja sam prije skoro 10 godina to radio , prelazio granicu nikakvih problema ( isao u Srbiju i Hrvatsku) , samo ti traze zeleni karton ako se nevaram.
Zadnji put sam rentao od firme koja je u Kranjcevicevoj ( ona "nova " bjela zgrada tacno istocno od raskrsnice sa zeljeznickom stanicom), dobio cisto auto, bez ikakvih problema...nemogu da se sjetim imena
Kad sam jednom uzeo auto na aerodromu u povratku mi zena naplati sto mora oprat auto ?!?....ispred mene bio neki svabo covjek se svadja ali djaba...to je bilo provi i posljednji put da mi je neko naplatio pranje auta kad sam ga vratio :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#11 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by Connaisseur Karlin »

exliberal-ex wrote:Imas brate internet....to barem nije problem

Fino uzmes od nekih normalnih rent a car companija ( imas ih u terminalu ko na svakom aerodromu)
Mozea napravit rezervaciju preko interneta, tamo fino pise koji su uslovi rentanja, dali smijes prelazit granicu ( u 90% slucajeba to je ukljuceno)
Kad napravis rezervaciju posaljes e mail i kazes da ce roditelji izlazit van drzave , dali su potrebni neki posebni dokumenti, ako nemaju bosansku vozacku dali moraju vadit internacionalnu... itd.
Ja sam prije skoro 10 godina to radio , prelazio granicu nikakvih problema ( isao u Srbiju i Hrvatsku) , samo ti traze zeleni karton ako se nevaram.
Zadnji put sam rentao od firme koja je u Kranjcevicevoj ( ona "nova " bjela zgrada tacno istocno od raskrsnice sa zeljeznickom stanicom), dobio cisto auto, bez ikakvih problema...nemogu da se sjetim imena
Kad sam jednom uzeo auto na aerodromu u povratku mi zena naplati sto mora oprat auto ?!?....ispred mene bio neki svabo covjek se svadja ali djaba...to je bilo provi i posljednji put da mi je neko naplatio pranje auta kad sam ga vratio :-)
ja sam vozila sa svojom stranm vozackom , ne treba imati internacionalnu vozacku , jer osoba ne ostaje duzi period u drugoj drzavi :)

u SAD se kod AAA moze izvaditi internacionlan vozacka :)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#12 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by exliberal-ex »

Connaisseur Karlin wrote:
exliberal-ex wrote:Imas brate internet....to barem nije problem

Fino uzmes od nekih normalnih rent a car companija ( imas ih u terminalu ko na svakom aerodromu)
Mozea napravit rezervaciju preko interneta, tamo fino pise koji su uslovi rentanja, dali smijes prelazit granicu ( u 90% slucajeba to je ukljuceno)
Kad napravis rezervaciju posaljes e mail i kazes da ce roditelji izlazit van drzave , dali su potrebni neki posebni dokumenti, ako nemaju bosansku vozacku dali moraju vadit internacionalnu... itd.
Ja sam prije skoro 10 godina to radio , prelazio granicu nikakvih problema ( isao u Srbiju i Hrvatsku) , samo ti traze zeleni karton ako se nevaram.
Zadnji put sam rentao od firme koja je u Kranjcevicevoj ( ona "nova " bjela zgrada tacno istocno od raskrsnice sa zeljeznickom stanicom), dobio cisto auto, bez ikakvih problema...nemogu da se sjetim imena
Kad sam jednom uzeo auto na aerodromu u povratku mi zena naplati sto mora oprat auto ?!?....ispred mene bio neki svabo covjek se svadja ali djaba...to je bilo provi i posljednji put da mi je neko naplatio pranje auta kad sam ga vratio :-)
ja sam vozila sa svojom stranm vozackom , ne treba imati internacionalnu vozacku , jer osoba ne ostaje duzi period u drugoj drzavi :)

u SAD se kod AAA moze izvaditi internacionlan vozacka :)
Ma i ja sam, posto svrljam svuda onda je izvadim ono za svaki slucaj ( kod nas je CAA) ali me samo jednom policija zaustavila i trazila vozacku...naravno u Bosni i ja im dao svoju plasticnu...kaze drot sta cu ja sanjom...odakle ja znam, ovo je dozvola...sto nemas internacionalnu...zato sto fino pise da se internacinalna vadi samo ako ides u specificne drzave a Bosna nije tu...i moja dozvola je latinicno pismo , nije arapsko ni kinesko da nerazumijes ....da sam imao internacionalnu dao bi mu da me neprovocira ali posto nisam imao...nakraju me pustio...rutinska kontrola bila
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#13 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by Connaisseur Karlin »

exliberal-ex wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
ja sam vozila sa svojom stranm vozackom , ne treba imati internacionalnu vozacku , jer osoba ne ostaje duzi period u drugoj drzavi :)

u SAD se kod AAA moze izvaditi internacionlan vozacka :)
Ma i ja sam, posto svrljam svuda onda je izvadim ono za svaki slucaj ( kod nas je CAA) ali me samo jednom policija zaustavila i trazila vozacku...naravno u Bosni i ja im dao svoju plasticnu...kaze drot sta cu ja sanjom...odakle ja znam, ovo je dozvola...sto nemas internacionalnu...zato sto fino pise da se internacinalna vadi samo ako ides u specificne drzave a Bosna nije tu...i moja dozvola je latinicno pismo , nije arapsko ni kinesko da nerazumijes ....da sam imao internacionalnu dao bi mu da me neprovocira ali posto nisam imao...nakraju me pustio...rutinska kontrola bila
oh,hvala, savjet je odlican :-D za reakciju policajca si me nasmijao :lol:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#14 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by beobasket »

Izgleda si u pravu po pitanju cijena. Odustali moji od rentanja auta u Bosni. Skuplja im pita nego tepsija. Gledo na internetu nista ispod 100 maraka dan! Za 20 dana dvije hiljade plus avionske karte. Moze dva puta iz Danske do Bosne sa svim troskovima.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#15 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by O'zone »

beobasket wrote:Izgleda si u pravu po pitanju cijena. Odustali moji od rentanja auta u Bosni. Skuplja im pita nego tepsija. Gledo na internetu nista ispod 100 maraka dan! Za 20 dana dvije hiljade plus avionske karte. Moze dva puta iz Danske do Bosne sa svim troskovima.
Mislim da nisi baš sve pregledao što se tiče Rent-a-cara.

Ne može dan biti 100 KM na period od 20 dana rentanja nikako izuzev ako se renta luksuzna klasa vozila ili eventualno kombi.

Cijena kompaktne klase vozila na period od 20 dana se kreću između 25 i 50 KM.

Evo sad sam gledao na web site-u Guma x cijene http://www.gumax.ba/car-rental
Na period recimo od 01.03. do 20.03.2017 godine sa preuzimanjem vozila na aerodromu Tuzla i to je to.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#16 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by prog321 »

sto maraka dnevno je u Julu i Avgustu.
to kad dijasporu gule.
svim ostalim mjesecima je puuuno manje.


primjetio sam da u obicnim supermarketima cijena hrane i ostalih namirnica u tim mjesecima je takodje znantno veca. :-D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#17 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by O'zone »

prog321 wrote:sto maraka dnevno je u Julu i Avgustu.
to kad dijasporu gule.
svim ostalim mjesecima je puuuno manje.


primjetio sam da u obicnim supermarketima cijena hrane i ostalih namirnica u tim mjesecima je takodje znantno veca. :-D
Evo promijenio datum i stavio od 15.07. do 05.08. i cijene se promijenile na pojedinim vozilima nekih 10-ak KM a na nekim nije uopšte.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#18 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by prog321 »

moguce.
mozda ako zakupis u Feb za Juli.
ne znam samo koliko ce ispostovati to kada dodjes po auto za 5 mjeseci.
moj rodjak je prosle godine placao sto marona u Julu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#19 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by exliberal-ex »

prog321 wrote:moguce.
mozda ako zakupis u Feb za Juli.
ne znam samo koliko ce ispostovati to kada dodjes po auto za 5 mjeseci.
moj rodjak je prosle godine placao sto marona u Julu.

Pa ako rezervises i bez placanja ti imas potvrdu o rezervacij i nema podizanja cijene.
Barem tako je kod normalnig rent a car kompanije, ja sam vrsio rezervacije po 4-5 mjeseci unaprijed i cijena po kojoj rezervises je uvijek postovana.

mozda je skuplje ako ides preko vecih firmi, herz,m discount, dollar, sixt.... ali ja nikad nisam imao problema , cak mi se desilo par puta da rezervisem malo auto a dovijem vece po istoj cijeni
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#20 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by prog321 »

pa rekao sam da je to sasvim moguce .
ja sam pricao o situaciji kad sletis u Julu i rezervises par dana unaprijed ili taj isti dan na aerodromu.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#21 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by beobasket »

Hvala Ozonu za link! Bacio sam racunicu za roditelje 20 dana rent-a-car x 35 maraka plus povratna avionska karta za dvoje, 715 maraka. Summa summarum 5.600 danskih kruna. U njihovom slucaju i nije bas ekonomicno, jer imaju dizel auto. Mislili su kako racunica ce biti mnogo jeftinija od dosadasnje, jer tako ljudi pricaju, bar ovdje. Inace potrosnja do Bosne i nazad kad idu autom je 3.600 kruna ukljucucjuci nocenje u Njemackoj, trajekt ili mostarina i vinjete/cestarine/tuneli, sve puta dva.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#22 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by Matijevic_Vlado »

Dijasporac dat cu im ja svoje auto besplatno. Nemoj placati majke ti. Samo nemoj da je druga polovina Augusta, tada sam na godisnjem. Ako treba i za gorivo pogurati nije frka
Last edited by Matijevic_Vlado on 26/02/2017 14:01, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#23 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by muminovic »

beobasket wrote:Hvala Ozonu za link! Bacio sam racunicu za roditelje 20 dana rent-a-car x 35 maraka plus povratna avionska karta za dvoje, 715 maraka. Summa summarum 5.600 danskih kruna. U njihovom slucaju i nije bas ekonomicno, jer imaju dizel auto. Mislili su kako racunica ce biti mnogo jeftinija od dosadasnje, jer tako ljudi pricaju, bar ovdje. Inace potrosnja do Bosne i nazad kad idu autom je 3.600 kruna ukljucucjuci nocenje u Njemackoj, trajekt ili mostarina i vinjete/cestarine/tuneli, sve puta dva.
NEka si kupe auto za 1.000 KM neki golf 1, i voze i ostave auto u BIH ako im je puno, pa svake godine mogu vozit auto kada dodju.

Ili motor za 500 KM, svakako samo ljeti dolaze.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#24 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by ibi »

beobasket wrote:Hvala Ozonu za link! Bacio sam racunicu za roditelje 20 dana rent-a-car x 35 maraka plus povratna avionska karta za dvoje, 715 maraka. Summa summarum 5.600 danskih kruna. U njihovom slucaju i nije bas ekonomicno, jer imaju dizel auto. Mislili su kako racunica ce biti mnogo jeftinija od dosadasnje, jer tako ljudi pricaju, bar ovdje. Inace potrosnja do Bosne i nazad kad idu autom je 3.600 kruna ukljucucjuci nocenje u Njemackoj, trajekt ili mostarina i vinjete/cestarine/tuneli, sve puta dva.
Rent-a-car nije za svakog, ko ne moze da priusti ima autobus i taksi.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#25 Re: Iskustva sa rent-a-car u Bosni?

Post by paladinka »

ibi wrote:
beobasket wrote:Hvala Ozonu za link! Bacio sam racunicu za roditelje 20 dana rent-a-car x 35 maraka plus povratna avionska karta za dvoje, 715 maraka. Summa summarum 5.600 danskih kruna. U njihovom slucaju i nije bas ekonomicno, jer imaju dizel auto. Mislili su kako racunica ce biti mnogo jeftinija od dosadasnje, jer tako ljudi pricaju, bar ovdje. Inace potrosnja do Bosne i nazad kad idu autom je 3.600 kruna ukljucucjuci nocenje u Njemackoj, trajekt ili mostarina i vinjete/cestarine/tuneli, sve puta dva.
Rent-a-car nije za svakog, ko ne moze da priusti ima autobus i taksi.
35 maraka po danu stvarno nije puno :-)
Post Reply