Iskustva sa renoviranjem stana?

Post Reply
User avatar
NK33
Posts: 683
Joined: 01/02/2015 18:13

#1 Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by NK33 »

Planiram uskoro renovirati stan i imam par dilema pa ako moze neki savjet/preporuka od ljudi koji imaju iskustva s tim.

Zgrada je malo starija (iz 70-ih) pa mi raspored bas i ne odgovara. Imam ogroman dnevni boravak, spavacu, kupatilo i kuhinju, dakle bez djecije sobe (ukupno oko 60m2). Moja ideja je da na mjestu kuhinje napravim djeciju sobu a da u dnevnu prebacim kuhinju. Eh tu nastaju problemi :)

Kuhinja i kupatilo dijele isti zid u kojem je sanitarni cvor, dakle svi odvodi idu u cijev koja je u tom zidu a dnevni mi je s druge strane hodnika. Problem je, ako prebacim kuhinju u dnevnu sobu, kako da rijesim odvod. Cijev za odvod bi morala ici ispod poda u hodniku, dakle moramo bih podignuti pod u hodniku za par cm ali ne znam koliko je to pametno a da ne podignem i ostale podove. Druga stvar, ta cijev mi vjerovatno ne bi imala potrebni prirodni pad tako da bih vjerovatno morao koristiti neku od ovih pumpi za odvod:

http://www.saniflo.com/product-details-for-sanivite

Zanima me i dali je neko imao iskustva s ovim pumpama, znam da se vani koriste poprilicno ali ne znam ima li kod nas neko da ih prodaje i ugradjuje?
Bilo kakve ideje, savjeti, prijedlozi su dobrodosli :)
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#2 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by _Astra_ »

Sto se tice pumpi za odvod, bilo ih je u Vokelu...
User avatar
NK33
Posts: 683
Joined: 01/02/2015 18:13

#3 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by NK33 »

_Astra_ wrote:Sto se tice pumpi za odvod, bilo ih je u Vokelu...
:thumbup: Hvala.
User avatar
glossyB
Posts: 207
Joined: 17/03/2013 13:50
Location: Sarajevo

#4 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by glossyB »

Mi imamo tu pumpu samo za kupatilo i kupili smo u Vokelu... Odlicna je i radi bez problema hvala Bogu, a cijevi ako je potrebno mozes sakriti rigipsom ;-)
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#5 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by drunken tiger »

Ima li neko iskustava sa staklom u kuhinji koje se postavlja umjesto pločica? Planiram mijenjati kuhinju pa se dvoumim između stakla i pločica? Kakve su cijene? Održavanje? Šta je isplatnije?
User avatar
Truba
Posts: 81765
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by Truba »

grbavica???
znam da su neki tako povecali broj soba...
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#7 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by P308 »

drunken tiger wrote:Ima li neko iskustava sa staklom u kuhinji koje se postavlja umjesto pločica? Planiram mijenjati kuhinju pa se dvoumim između stakla i pločica? Kakve su cijene? Održavanje? Šta je isplatnije?
Kod mene u kuhinji je crno staklo iz Ramaglasa. Stavljeno prije 4 godine, i danas izgleda kao novo. Ne sjecam se cijene, ali imam negdje racun, ako te zanima pronaci cu. Zavisi kakve plocice zelis, mogu biti i puno skuplje od stakla ali i jeftinije. Uglavnom, zakazes termin, dodje covjek, izmjeri i posalju ti predracun. Ako ti odgovara, pristanes, ako ne, nikome nista. Staklo se stavlja na kraju, kad kuhinja vec bude gotova :)
Lako se odrzava, poprilicno, iako je crno (mislim da su ostale boje puno zahvalnije, posebno bijela pa izbjegavaj crnu :D ).
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#8 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by drunken tiger »

P308 wrote:
drunken tiger wrote:Ima li neko iskustava sa staklom u kuhinji koje se postavlja umjesto pločica? Planiram mijenjati kuhinju pa se dvoumim između stakla i pločica? Kakve su cijene? Održavanje? Šta je isplatnije?
Kod mene u kuhinji je crno staklo iz Ramaglasa. Stavljeno prije 4 godine, i danas izgleda kao novo. Ne sjecam se cijene, ali imam negdje racun, ako te zanima pronaci cu. Zavisi kakve plocice zelis, mogu biti i puno skuplje od stakla ali i jeftinije. Uglavnom, zakazes termin, dodje covjek, izmjeri i posalju ti predracun. Ako ti odgovara, pristanes, ako ne, nikome nista. Staklo se stavlja na kraju, kad kuhinja vec bude gotova :)
Lako se odrzava, poprilicno, iako je crno (mislim da su ostale boje puno zahvalnije, posebno bijela pa izbjegavaj crnu :D ).
Hvala ti. Ne moraš se mučiti da tražiš račun. Zanima me onako okvirno da se mogu računati ;) . Moram još da razmisilm. Lijepo izgleda staklo ali ne znam kako je za održavanje.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#9 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by _Astra_ »

Kolko se sjecam, oko 130km kosta m2 u ramaglasu
User avatar
NK33
Posts: 683
Joined: 01/02/2015 18:13

#10 Re: Iskustva sa renoviranjem stana?

Post by NK33 »

Evo mali update vezano za pumpe, slao sam mail firmi Etal i oni su rekli da nemaju takve pumpe. Dok je firma Luk poslala ponudu s pumpom koja je visenamjenska, moze i za kupatilo i kuhinju, itd i cijena je 650KM. Dakle sto se toga tice moglo bi se i kod nas naci.

Drugi dio mog posta je bio vezan za odvod cijevi od nove kuhinje do odvodnog cvora koji je na drugom kraju stana, sto se toga tice cini mi se da je jedino rjesenje podignuti sve podove za par cm kako bi cijev mogla proci ispod a da nemam onu kao 'stepenicu'. Pa ako je neko radio podizanje podova ako moze informacija kojim materijalima se to radi, i neki prijedlog koga da kontaktiram u Sarajevu za takvu vrstu radova? Te ako je neko imao iskustvo, koliko je pametno postavljati odvodnu cijev ispod poda u stanu? Hvala.
Post Reply