iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Moderator: O'zone

Locked
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#76 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by artur morgan »

Radio sam antigen test radi putovanja. Ispod rubrike rezultat gdje pise negativan pise i "obratiti dodatnu paznju". Nazovem i pitam sta vam ovo znaci, kazu mi mora tako jer su to rezultati sa qr kodom i to nam sistem tako napise. Opet im kazem da su to napisali ispod gdje pise da sam negativan da se obrati dodatna paznja i da moze na granici to nekom biti sumnjivo i da me vrati ali nista istu pricu mi pricaju. I sad da vidim jeli neko imao slicna iskustva.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2882
Joined: 03/03/2011 09:12

#77 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by AhmetShabo »

Trteba mi pomoc. Bolovao sam covid u aprilu, i primio sam jednu dozi pfizera.
PLaniram avionom u njeamcku, sta oni priznaju od nas iz Bosne za sada ili se moram ipak testirati prije polaska?
vratio bih se autom preko austrije , italije , hrvatske
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#78 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by skrtica »

artur morgan wrote: 30/07/2021 15:29 Radio sam antigen test radi putovanja. Ispod rubrike rezultat gdje pise negativan pise i "obratiti dodatnu paznju". Nazovem i pitam sta vam ovo znaci, kazu mi mora tako jer su to rezultati sa qr kodom i to nam sistem tako napise. Opet im kazem da su to napisali ispod gdje pise da sam negativan da se obrati dodatna paznja i da moze na granici to nekom biti sumnjivo i da me vrati ali nista istu pricu mi pricaju. I sad da vidim jeli neko imao slicna iskustva.
Uradi negdje drugo. Kod mojih ukućana nije pisalo ništa slično pod napomenom.

Image
Karikaturist
Posts: 3647
Joined: 20/12/2020 10:03

#79 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Karikaturist »

Slovenci i dalje ne traze test za tranzit?
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#80 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by maxell_sarajevo »

Karikaturist wrote: 06/08/2021 10:43 Slovenci i dalje ne traze test za tranzit?
Ne traže, samo pitaju gdje ides, meni nisu ni trazili test na uvid.
Isti slucaj i sa Hrvatima, samo pitaju gdje ides, ako si u tranzitu nista ne traze.
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#81 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by akcija007 »

Uzimate li putnicko zdravstveno osigiranje (sa pokricem rizika.od covida ) za putovanja u inostranstvo ?
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#82 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by laik1981 »

akcija007 wrote: 11/08/2021 19:36 Uzimate li putnicko zdravstveno osigiranje (sa pokricem rizika.od covida ) za putovanja u inostranstvo ?
Ja sam uzimao.. Malo nesto dodje skuplje.. Mozda 10-15%.. Ima razlike u ovisnosti gdje putujes..
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#83 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by azdralovic »

Na stranici MUP HR pise sljedece
potvrdu ne stariju od 270 dana o primitku dvije doze cjepiva koje se koristi u državama članicama EU (Pfizer, Moderna, AstaZeneca, Gamaleya, Sinopharm) ili predočenje potvrde ne starije od 270 dana o primitku jedne doze cjepiva koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson) ako je prošlo 14 dana od primitka te jedne doze
je li to znaci da ako smo primili dvije doze Pfizera, ne mora proci ovih 14 dana? ili ipak mora od druge doze?
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#84 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by BlackRiver »

Slovensko-Austrijska granica poslije tunela Karawanke. Vozim auto na AT tablicama, zaustavlja me policajac i pita: "Geimpft, getestet, genesen?". Reko geimpft. Kaze vozi, nije ni trazio da pogleda dokaz.
Spartanovski
Posts: 76
Joined: 04/05/2011 19:53

#85 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Spartanovski »

U subotu putujem u Hrvatsku - zanima me treba li pored negativnog testa (nisam primio vakcinu) i potvrda o rezervaciji smještaja ili nešto slično tome?
Znam da su ukinuli to, ali nisam siguran je li se nešto promjenilo.
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#86 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Jaska111 »

Mene zanima da li se moze samo sa Srbijanskom potvrdom o vakcini.Imamo i booking.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#87 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by soxx »

Kakva je situacija sa slovenijom od 23.08? Dal treba testbiz njemacke kad ides za bosnu
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#88 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by megaribi1 »

Jaska111 wrote: 16/08/2021 19:43 Mene zanima da li se moze samo sa Srbijanskom potvrdom o vakcini.Imamo i booking.
Tri puta sam išao u Hrvatsku sa tom potvrdom (ako je ona sa QR kodom) i sve je bilo u najboljem redu.
Adnanos
Posts: 75
Joined: 21/07/2013 14:36

#89 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Adnanos »

soxx wrote: 16/08/2021 21:44 Kakva je situacija sa slovenijom od 23.08? Dal treba testbiz njemacke kad ides za bosnu
Mene zanima da li priznaju test iz BIH antigenski?
loader
Posts: 94
Joined: 23/06/2014 03:05

#90 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by loader »

Adnanos wrote: 30/08/2021 19:58
soxx wrote: 16/08/2021 21:44 Kakva je situacija sa slovenijom od 23.08? Dal treba testbiz njemacke kad ides za bosnu
Mene zanima da li priznaju test iz BIH antigenski?

Samo vozi...Niko osim hrvata ne pita nista...i to samo "kuda" i 12 sati rok da izadjes iz hrvatske

Priznaju test...

Evo citaj

rodjeni_95
Posts: 229
Joined: 12/05/2016 20:12

#91 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by rodjeni_95 »

Vozdra raja.

Je li neko skoro išao u HR? Šta traže na granici? Ja bi radio PCR, ali ne znam da li bi mi bio dovoljan za otprilike 3 dana boravka :?
User avatar
zenny
Posts: 883
Joined: 11/03/2005 05:03
Location: Sarajevo

#92 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by zenny »

totalno sam out... trebao bih sa suprugom pocetkom novembra iz sarajeva u belgiju pa nazad kroz 7 dana, kartu kupili prije vise od mjesec. nit smo bolovali nit se vakcinisali (vec kasno bilo da pocnemo proces).
po ovome sada sto razumijem, mi ne mozemo u blegiju ici jer nemamo neki veliki razlog? nisam buraza vidio godinu dana, dobio prvo dijete nedavno - pretpostavljam nula bodova razlog

gdje se uopste prate najnovije vijesti oko ovoga, a da je oficijelno?
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#93 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Bullet Tooth Tony »

zenny wrote: 07/10/2021 15:34 totalno sam out... trebao bih sa suprugom pocetkom novembra iz sarajeva u belgiju pa nazad kroz 7 dana, kartu kupili prije vise od mjesec. nit smo bolovali nit se vakcinisali (vec kasno bilo da pocnemo proces).
po ovome sada sto razumijem, mi ne mozemo u blegiju ici jer nemamo neki veliki razlog? nisam buraza vidio godinu dana, dobio prvo dijete nedavno - pretpostavljam nula bodova razlog

gdje se uopste prate najnovije vijesti oko ovoga, a da je oficijelno?
Na covid stranicama drzave dolaska a i

https://reopen.europa.eu/en/

je poprilicno siguran izvor

Ja mislim da ti buraz moze izganjati neki papir kao razlog dolaska ... neka provjeri
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#94 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by banjaluka078 »

rodjeni_95 wrote: 07/10/2021 12:50 Vozdra raja.

Je li neko skoro išao u HR? Šta traže na granici? Ja bi radio PCR, ali ne znam da li bi mi bio dovoljan za otprilike 3 dana boravka :?
Najfriškija pravila.
Državljanima trećih zemalja, koji nisu članovi obitelji državljana država članica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru, niti su osobe s dugotrajnim boravištem na temelju Direktive Vijeća 2003/109/EZ od 25. studenoga 2003. godine o statusu državljana trećih zemalja s dugotrajnim boravištem i osobama koje imaju pravo boravka temeljem drugih direktiva EU ili nacionalnog prava ili koje imaju nacionalne dugoročne vize, izuzev osoba iz točke II. ove Odluke, ulazak u Republiku Hrvatsku odobrit će se samo u slučaju nužnih putovanja.


Iznimke koje se odnose na gore navedena nužna putovanja su:

1. zdravstveni djelatnici, istraživači u zdravstvu i djelatnici u skrbi za starije osobe;

2. pogranični radnici;

3. osoblje u prometnom sektoru;

4. diplomati, osoblje međunarodnih organizacija i osobe koje primaju poziv međunarodnih organizacija i čija je fizička prisutnost potrebna za dobro funkcioniranje tih organizacija, vojno i policijsko osoblje, humanitarni djelatnici i osoblje civilne zaštite pri obavljanju svojih dužnosti;

5. putnici u tranzitu, uz obvezu napuštanja Republike Hrvatske u roku od 12 sati od ulaska;

6. osobe koje putuju radi školovanja;

7. pomorci ako namjeravaju boraviti u Republici Hrvatskoj duže od 12 sati, ulaz u Republiku Hrvatsku omogućit će se uz predočenje:

negativnog nalaza PCR testa ili brzog antigenskog testa - BAT na SARS-CoV-2, pri čemu BAT test mora biti sa Zajedničke liste brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske Unije, koju objavljuje Europska komisija. Kod nalaza BAT testa napravljenog u inozemstvu mora biti vidljiv proizvođač testa i/ili komercijalni naziv testa. U protivnom test se neće prihvatiti kao vjerodostojan za ulazak u Republiku Hrvatsku. Nalaz PCR testa ne smije biti stariji od 72 sata, a BAT testa od 48 sati od trenutka testiranja do dolaska na granični prijelaz;
potvrde ne starije od 365 dana po primitku dvije doze cjepiva koja se koriste u EU, ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze ili potvrde ne starije od 365 dana po primitku jedne doze cjepiva koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson);
potvrde o preboljenju COVID-19 i primitku jedne doze cjepiva unutar 8 mjeseci od početka bolesti, s tim da cijepljenje mora biti provedeno prije manje od 12 mjeseci;
pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa, kojim se potvrđuje da se vlasnik oporavio od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 365 dana, a stariji od 11 dana od dana dolaska na granični prijelaz ili uz predočenje liječničke potvrde o preboljenu;
određivanje samoizolacije po dolasku u Republiku Hrvatsku uz mogućnost PCR ili brzog antigenskog testiranje na SARS-CoV-2, a u slučaju nemogućnosti testiranja samoizolacija traje 10 dana.

8. osobe koje putuju iz turističkih razloga te imaju potvrdu o rezervaciji ili uplaćenom smještaju u hotelu, kampu, kod privatnog iznajmljivača ili unajmljenom plovilu te drugom obliku turističkog smještaja ili su vlasnici kuća ili plovila u Republici Hrvatskoj, ulaz u Republiku Hrvatsku omogućit će se uz:

predočenje potvrde o negativnom PCR testu koji nije stariji od 72 sata od trenutka testiranja ili brzom antigenskom testu na SARS-CoV-2 koji je naveden na Zajedničkoj listi brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske unije, a koju objavljuje Europska komisija, ako nalaz testa nije stariji od 48 sati od trenutka testiranja do dolaska na granični prijelaz;
predočenje potvrde ne starije od 365 dana po primitku dvije doze cjepiva koje se koristi u državama članicama EU ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze cjepiva ili predočenje potvrde ne starije od 365 dana po primitku jedne doze cjepiva koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson) ako je prošlo 14 dana od primitka te jedne doze;
predočenje potvrde o preboljenju bolesti COVID-19 i primitku jedne doze cjepiva unutar 8 mjeseci od početka bolesti COVID-19, a cijepljenje je provedeno prije manje od 12 mjeseci;
predočenje pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa, iz točke III. stavka 1. podstavka 1 ove Odluke, kojim se potvrđuje da se osoba oporavila od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 365 dana, a stariji je od 11 dana od dana dolaska na granični prijelaz ili uz predočenje potvrde o preboljenoj bolesti COVID-19, izdane od liječnika;
određivanje samoizolacije po dolasku u Republiku Hrvatsku uz mogućnost PCR ili brzog antigenskog testiranje na SARS-CoV-2, a u slučaju nemogućnosti testiranja samoizolacija traje 10 dana.

9. osobe koje putuju zbog osobnih/obiteljskih razloga, poslovnih razloga ili koje imaju drugi gospodarski interes (ako namjeravaju boraviti u Republici Hrvatskoj duže od 12 sati), ulaz u Republiku Hrvatsku omogućit će se uz:

predočenje potvrde o negativnom PCR testu koji nije stariji od 72 sata od trenutka testiranja ili brzom antigenskom testu na SARS-CoV-2 koji je naveden na Zajedničkoj listi brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske unije, a koju objavljuje Europska komisija, ako nalaz testa nije stariji od 48 sati od trenutka testiranja do dolaska na granični prijelaz;
predočenje potvrde ne starije od 365 dana po primitku dvije doze cjepiva koje se koristi u državama članicama EU ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze cjepiva ili predočenje potvrde ne starije od 365 dana po primitku jedne doze cjepiva koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson) ako je prošlo 14 dana od primitka te jedne doze;
predočenje potvrde o preboljenju bolesti COVID-19 i primitku jedne doze cjepiva unutar 8 mjeseci od početka bolesti COVID-19, a cijepljenje je provedeno prije manje od 12 mjeseci
predočenje pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa, iz točke III. stavka 1. podstavka 1 ove Odluke, kojim se potvrđuje da se osoba oporavila od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 365 dana, a stariji je od 11 dana od dana dolaska na granični prijelaz ili uz predočenje potvrde o preboljenoj bolesti COVID-19, izdane od liječnika;
određivanje samoizolacije po dolasku u Republiku Hrvatsku uz mogućnost PCR ili brzog antigenskog testiranje na SARS-CoV-2, a u slučaju nemogućnosti testiranja samoizolacija traje 10 dana.

10. osobama za koje je donijeta pozitivna odluka nadležnog tijela temeljem njihova zahtjeva za boravak/rad, uključujući i digitalne nomade ulazak u Republiku Hrvatsku omogućit će se uz:

predočenje potvrde o negativnom PCR testu koji nije stariji od 72 sata od trenutka testiranja ili brzom antigenskom testu na SARS-CoV-2 koji je naveden na Zajedničkoj listi brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske unije, a koju objavljuje Europska komisija, ako nalaz testa nije stariji od 48 sati od trenutka testiranja do dolaska na granični prijelaz;
predočenje potvrde ne starije od 365 dana po primitku dvije doze cjepiva koje se koristi u državama članicama EU ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze cjepiva ili predočenje potvrde ne starije od 365 dana po primitku jedne doze cjepiva koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson) ako je prošlo 14 dana od primitka te jedne doze;
predočenje potvrde o preboljenju bolesti COVID-19 i primitku jedne doze cjepiva unutar 8 mjeseci od početka bolesti COVID-19, a cijepljenje je provedeno prije manje od 12 mjeseci;
predočenje pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa, iz točke III. stavka 1. podstavka 1 ove Odluke, kojim se potvrđuje da se osoba oporavila od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 365 dana, a stariji je od 11 dana od dana dolaska na granični prijelaz ili uz predočenje potvrde o preboljenoj bolesti COVID-19, izdane od liječnika;
određivanje samoizolacije po dolasku u Republiku Hrvatsku uz mogućnost PCR ili brzog antigenskog testiranje na SARS-CoV-2, a u slučaju nemogućnosti testiranja samoizolacija traje 10 dana.

Putnici koji predstavljaju jednu od prethodno navedenih iznimaka dužni su prilikom ulaska u Republiku Hrvatsku predočiti vjerodostojnu dokumentaciju u svrhu dokazivanja razloga izuzeća od obveze posjedovanja jednog od navedenih testova/određivanja mjere samoizolacije.
https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#95 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by relax11 »

Da li je neko putovao u posjetu u Njemacku iz BiH ovih par dana ili planira putovati na par dana u vidu posjete, je li dovoljna potvrda da si vakcinisan dvije doze pfizer i ono sto se treba digitalno pupuniti za ulazak u Njemacku.
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#96 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by akcija007 »

Spoiler
Show
relax11 wrote: 08/10/2021 17:09 Da li je neko putovao u posjetu u Njemacku iz BiH ovih par dana ili planira putovati na par dana u vidu posjete, je li dovoljna potvrda da si vakcinisan dvije doze pfizer i ono sto se treba digitalno pupuniti za ulazak u Njemacku.
Nisam putovao ali trebalo bi da jeste . I mozda za svaki.slucaj nek ti posalju iz DE kakvo garantno/pozivno.pismo bez notarske ovjere cisto da imas .
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#97 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Koshpa »

zenny wrote: 07/10/2021 15:34 totalno sam out... trebao bih sa suprugom pocetkom novembra iz sarajeva u belgiju pa nazad kroz 7 dana, kartu kupili prije vise od mjesec. nit smo bolovali nit se vakcinisali (vec kasno bilo da pocnemo proces).
po ovome sada sto razumijem, mi ne mozemo u blegiju ici jer nemamo neki veliki razlog? nisam buraza vidio godinu dana, dobio prvo dijete nedavno - pretpostavljam nula bodova razlog

gdje se uopste prate najnovije vijesti oko ovoga, a da je oficijelno?
Za sad bez vakcine ne mozes u Belgiju, to ti nije dovoljan razlog za ulazak. Dok se ne vratimo u narandzastu ili zelenu zonu, bez vakcine ne mozes nigdje.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#98 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Koshpa »

relax11 wrote: 08/10/2021 17:09 Da li je neko putovao u posjetu u Njemacku iz BiH ovih par dana ili planira putovati na par dana u vidu posjete, je li dovoljna potvrda da si vakcinisan dvije doze pfizer i ono sto se treba digitalno pupuniti za ulazak u Njemacku.
Sa dvije doze vakcine mozes putovati u Njemacku, jos moras popuniti elektronski einreiseanmelung ( nadam se da se ovako pise )
moee
Posts: 1380
Joined: 07/06/2011 10:44

#99 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moee »

4.10. išao u Zg poslovno. Vakcinisan 2x Astra Zeneca i imao rezervaciju hotela. Jedva su me pustili na GP Gradiška i rekli da idući put moram imati poziv...
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#100 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Trappist »

moee wrote: 11/10/2021 20:58 4.10. išao u Zg poslovno. Vakcinisan 2x Astra Zeneca i imao rezervaciju hotela. Jedva su me pustili na GP Gradiška i rekli da idući put moram imati poziv...
Jako cudno. Za hrvatsku je prema pravilima na njihovoj MUP stranici dovoljna vakcinacija i rezervacija hotela.
Locked