iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Moderator: O'zone

Locked
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#226 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Trappist »

cor wrote: 11/05/2022 16:40
nova_pruga wrote: 11/05/2022 16:34

Ma prave se samo pametni, ništa više.
Pitanje vakcinacije nema veze sa temom. Ja sam npr vakcinisan dva puta, ali je prošlo više od 9 mjeseci /u medjuvremenu i preležao/. Mislim da je nepotrebno da se dalje bockam. Sve zemlje ukidaju mjere, ali je Njemačka još uvijek upitna. O tome mi pričamo - nama treba info, a ne pridike.
Ma pusti ove, oni misle najpametnini i jedva cekaju nekome da drze govor
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#227 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by aldinjo »

nova_pruga wrote: 11/05/2022 16:34
auspuhc wrote: 11/05/2022 16:28

Ne razumijem zasto je neke ljude toliko strah vakcine da si stvaraju bezveze ovakve probleme. Hajde na pocetku ok, ali do sada su milioni ljudi to odradili.
Moja firma je to organizovala kolektivno i nekoliko ljudi je teskom mukom pristalo da ne ostane bez posla. Da je bilo na dobrovoljnoj osnovi sigurno ne bi. I to se radi o visokoobrazovanim osobama, sto znaci nisu neki glupaci. Zanimljiv mi je taj fenomen straha od igle.
Ma prave se samo pametni, ništa više.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#228 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by NelsonM »

Evo info ako nekome pomogne za ulazak u Njemacku (Berlin) preko Austrije (austiran airlines), prosla sedmica. Kod nas na aerodromu pitali da li imas test ili vakcinu (pokazem anitgen test jer mi je vakcina istekla a nisam primila booster). U Austriju nisu pitali nista osim naravno pasos, u Njemackoj nista. moze biti da je rijec o tome da Njemacka ocekuje da prva EU zemlja provjeri, a u Austriju boli briga jer je connecting flight. Isto iskustvo za osobu sa prebivalisnom dozvolom i bez. slicno iskustvo su imali kolege iz drugh ne-EU zemalja ovaj mjesec, svi bez boostera. Za isti taj put u drugom smjeru niko nije nigdje pitao nista, ni test, ni vakcinu.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#229 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Trappist »

NelsonM wrote: 17/05/2022 14:28 Evo info ako nekome pomogne za ulazak u Njemacku (Berlin) preko Austrije (austiran airlines), prosla sedmica. Kod nas na aerodromu pitali da li imas test ili vakcinu (pokazem anitgen test jer mi je vakcina istekla a nisam primila booster). U Austriju nisu pitali nista osim naravno pasos, u Njemackoj nista. moze biti da je rijec o tome da Njemacka ocekuje da prva EU zemlja provjeri, a u Austriju boli briga jer je connecting flight. Isto iskustvo za osobu sa prebivalisnom dozvolom i bez. slicno iskustvo su imali kolege iz drugh ne-EU zemalja ovaj mjesec, svi bez boostera. Za isti taj put u drugom smjeru niko nije nigdje pitao nista, ni test, ni vakcinu.
Najgori su mi postali ti na check in, a pogotovo kod nas su se digli u nebesa, kao da su neki oni neki bitan faktor u mom putovanju u drugu drzavu. Njihovo je da ti isprintaju kartu i kofer preuzmu, ali eto pandemija je dovela do toga da te vise oni ispituju nego granicna policija.
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#230 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by petunija »

Trappist wrote: 17/05/2022 15:36 Najgori su mi postali ti na check in, a pogotovo kod nas su se digli u nebesa, kao da su neki oni neki bitan faktor u mom putovanju u drugu drzavu. Njihovo je da ti isprintaju kartu i kofer preuzmu, ali eto pandemija je dovela do toga da te vise oni ispituju nego granicna policija.
:thumbup:
Vala baš, vidjela žaba da se konji podkivanju...
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#231 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by melb26sa »

Info za Egipat od prije mjesec dana (Sharm el Sheikh ali preko Cairo, ne iz BiH) - pise da traze QR kod sa vakcinacijom ili QR kod PCR test - nista nije trazeno na check-inu, na tranzitu, na dolasku, ili odlasku. Maske nista - niko ih ni ne spominje. Za djecu posebno nista ne traze.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#232 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Koshpa »

Trappist wrote: 17/05/2022 15:36
NelsonM wrote: 17/05/2022 14:28 Evo info ako nekome pomogne za ulazak u Njemacku (Berlin) preko Austrije (austiran airlines), prosla sedmica. Kod nas na aerodromu pitali da li imas test ili vakcinu (pokazem anitgen test jer mi je vakcina istekla a nisam primila booster). U Austriju nisu pitali nista osim naravno pasos, u Njemackoj nista. moze biti da je rijec o tome da Njemacka ocekuje da prva EU zemlja provjeri, a u Austriju boli briga jer je connecting flight. Isto iskustvo za osobu sa prebivalisnom dozvolom i bez. slicno iskustvo su imali kolege iz drugh ne-EU zemalja ovaj mjesec, svi bez boostera. Za isti taj put u drugom smjeru niko nije nigdje pitao nista, ni test, ni vakcinu.
Najgori su mi postali ti na check in, a pogotovo kod nas su se digli u nebesa, kao da su neki oni neki bitan faktor u mom putovanju u drugu drzavu. Njihovo je da ti isprintaju kartu i kofer preuzmu, ali eto pandemija je dovela do toga da te vise oni ispituju nego granicna policija.
Ne radi oni to sto im je k..cu cejf nego sto imaju instrukcije od zemlje u koju putujes da te to ispitaju, a policija nije zaduzena za koronu.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#233 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Edin H. »

Koshpa wrote: 17/05/2022 23:49
Trappist wrote: 17/05/2022 15:36

Najgori su mi postali ti na check in, a pogotovo kod nas su se digli u nebesa, kao da su neki oni neki bitan faktor u mom putovanju u drugu drzavu. Njihovo je da ti isprintaju kartu i kofer preuzmu, ali eto pandemija je dovela do toga da te vise oni ispituju nego granicna policija.
Ne radi oni to sto im je k..cu cejf nego sto imaju instrukcije od zemlje u koju putujes da te to ispitaju, a policija nije zaduzena za koronu.
Plus što kazne airline ukoliko prime nekoga bez odgovarajućeg dokumenta da uđeš u sljedeću državu, za Covid papirologiju ne znam.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#234 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Trappist »

Koshpa wrote: 17/05/2022 23:49
Trappist wrote: 17/05/2022 15:36

Najgori su mi postali ti na check in, a pogotovo kod nas su se digli u nebesa, kao da su neki oni neki bitan faktor u mom putovanju u drugu drzavu. Njihovo je da ti isprintaju kartu i kofer preuzmu, ali eto pandemija je dovela do toga da te vise oni ispituju nego granicna policija.
Ne radi oni to sto im je k..cu cejf nego sto imaju instrukcije od zemlje u koju putujes da te to ispitaju, a policija nije zaduzena za koronu.
Ocigledno rade sto im je k..cu cejf, jer nemaju pojma o cemu govore i na mom licnom primjeru su dokazali da nemaju pojma o mjerama ulaska u drugu drzavu. Kako policija nije zaduzena za koronu, sto su me onda hrvatski granicari svaki put pitali za vakcinu-test u zadnje dvije godine? Kako moze jedan covjek koji radi na salteru u BiH imati instrukciju od drzave recimo Njemacke da mene provjerava i ispituje gdje idem, sto idem itd. ?
"https://claimflights.co.uk/eu261/denied-boarding/
Involuntary Denied Boarding
It happens to an air passenger who has a confirmed ticket on a plane but cannot be allowed to board the flight. This can also occur despite the fact that you do not pose security, safety, or health risk to the airport and you have arrived at the airport with:

All necessary travel documents
A confirmed seat reservation
On time for check-in and security procedures
When an airline involuntarily denies boarding to the passengers, they might offer …
Re-routed flight as of your convenience may be on the same day or a different date, or
Refund of the ticket cost, which would be credited within 7 working days
Re-routing your flight as earliest as possible
If you had been stranded at the original airport for more than 2 hours for your replacement flight, it’s your right to ask for free
Meals and Refreshments
2 Phone calls
Access to Emails, or Fax
Hotel Accommodation (if an overnight stay is required or when stay becomes necessary)
Transport between the Airport and Hotel
If the airlines do not offer the assistance mentioned above, you will be forced to make your own arrangements. It is essential for you to keep all receipts or bills, as these can be claimed back later.
In case of involuntarily denied boarding, it is obligatory for the airlines to compensate you back. Either refund or a replacement flight."
TheRedhead
Posts: 799
Joined: 09/02/2015 18:27

#235 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by TheRedhead »

Da li je neko putovao autom u Hr, cujem iako su ukinuli mjere da traze na granici test?
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#236 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Koshpa »

Trappist wrote: 18/05/2022 09:10
Koshpa wrote: 17/05/2022 23:49

Ne radi oni to sto im je k..cu cejf nego sto imaju instrukcije od zemlje u koju putujes da te to ispitaju, a policija nije zaduzena za koronu.
Ocigledno rade sto im je k..cu cejf, jer nemaju pojma o cemu govore i na mom licnom primjeru su dokazali da nemaju pojma o mjerama ulaska u drugu drzavu. Kako policija nije zaduzena za koronu, sto su me onda hrvatski granicari svaki put pitali za vakcinu-test u zadnje dvije godine? Kako moze jedan covjek koji radi na salteru u BiH imati instrukciju od drzave recimo Njemacke da mene provjerava i ispituje gdje idem, sto idem itd. ?
"https://claimflights.co.uk/eu261/denied-boarding/
Involuntary Denied Boarding
It happens to an air passenger who has a confirmed ticket on a plane but cannot be allowed to board the flight. This can also occur despite the fact that you do not pose security, safety, or health risk to the airport and you have arrived at the airport with:

All necessary travel documents
A confirmed seat reservation
On time for check-in and security procedures
When an airline involuntarily denies boarding to the passengers, they might offer …
Re-routed flight as of your convenience may be on the same day or a different date, or
Refund of the ticket cost, which would be credited within 7 working days
Re-routing your flight as earliest as possible
If you had been stranded at the original airport for more than 2 hours for your replacement flight, it’s your right to ask for free
Meals and Refreshments
2 Phone calls
Access to Emails, or Fax
Hotel Accommodation (if an overnight stay is required or when stay becomes necessary)
Transport between the Airport and Hotel
If the airlines do not offer the assistance mentioned above, you will be forced to make your own arrangements. It is essential for you to keep all receipts or bills, as these can be claimed back later.
In case of involuntarily denied boarding, it is obligatory for the airlines to compensate you back. Either refund or a replacement flight."
Zato sto ulazis u drzavu a u tvom slucaju si izlazio i policija te ne pita da li imas test nego radnik na salteru po upustvu od aviokompnije koja je to upustvo dobila od drzave za koju ides.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#237 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by salik79 »

Obje slike su danasnje, iz Otave :roll: :roll: :roll: :-)

ImageImage

A levati samo neka puse sve sto im serviraju.
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#238 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by shalla »

Zna li neko koje su aktuelne mjere za ulazak u FR avionom?

Zbunjuje me wizzair stranica na kojoj ima uputa za djecu do 17 godina koja nisu vakcinisana i koja putuju u društvu nevakcinisanih odraslih osoba ali nema nikakvo objašnjenje ako putuju u društvu odraslih vakcinisanih osoba :roll:
acuupo
Posts: 188
Joined: 12/02/2014 15:39

#239 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by acuupo »

Drustvo za putovanje u Aziske zemlje potreban mi je QR code od vakcinacije ,posto je kod nas drzava ovakva kakva je i naravno nema medjunarodno priznat QR moram traziti pomoc od komsija ,kakva je mogucnost dobijanja istog u Srbiji ,dobio sam dvije vakcine od AZ i trebam sad buster da bih bio full vaccinated . Pokusao sam u Hrvatskoj i dzaba otisao ,moze vakcina moze cak i certifikat da si primio buster ali ne i QR code posto su dobili dopis da vise ne izdaju a da bi ga izdali moraju ubaciti sve tri vakcine u sistem sto naravno oni ne smiju da urade.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#240 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Van Halen »

shalla wrote: 11/07/2022 17:36 Zna li neko koje su aktuelne mjere za ulazak u FR avionom?

Zbunjuje me wizzair stranica na kojoj ima uputa za djecu do 17 godina koja nisu vakcinisana i koja putuju u društvu nevakcinisanih odraslih osoba ali nema nikakvo objašnjenje ako putuju u društvu odraslih vakcinisanih osoba :roll:
Ja bio prije mjesec u Parizu Wizz airom. Niko ne nosi masku osim ko hoce da je nosi. U avionu nisu tražili,u javnom saobraćaju ne,a bilo milion ljudi. E sad jesu li sta promijenili u medjuvremenu:) Na našem aerodromu uradio antigenski test (nisu djeca isla) I reda radi pogledali.
cabej
Posts: 162
Joined: 05/07/2011 19:57

#241 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by cabej »

Ima li ko iskustva s putovanjem u Njemacku iz TZ wizzairom? Traze li ista vezano za covid
Locked