iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#101 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by salik79 »

Trappist wrote: 11/10/2021 21:13
moee wrote: 11/10/2021 20:58 4.10. išao u Zg poslovno. Vakcinisan 2x Astra Zeneca i imao rezervaciju hotela. Jedva su me pustili na GP Gradiška i rekli da idući put moram imati poziv...
Jako cudno. Za hrvatsku je prema pravilima na njihovoj MUP stranici dovoljna vakcinacija i rezervacija hotela.
Zanimljivo, s kolegom sam bas taj isti dan isao poslovno u ZG, apsolutno nista nam nisu trazili, brzi antigenski test smo, po automatizmu, prilozili uz pasose. Takodjer - GP Gradiska. Nikakvu rezervaciju, niti vakcinaciju, nismo morali imati.

Policajac upitao za razlog putovanja, mi rekli - poslovno - i to je to... Nikakav poziv, niti bilo sta slicno, nam nisu trazili. I da, vozilo je bilo putnicko, da ne bi ko pomislio da je nekakvo komercijalno, pa da zato nisu nista dodatno trazili.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#102 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by mk ultra »

Sa entercroatia je lakse, ne trebas nista osim pasosa na granici...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#103 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by salik79 »

mk ultra wrote: 11/10/2021 23:33 Sa entercroatia je lakse, ne trebas nista osim pasosa na granici...
Ma ni za entercroatiu nas niko nije pitao... Neki dan mi poslovni partner isao vozilom do Frankfurta, apsolutno nista, osim antigenskog testa, nije imao uza se.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#104 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by mk ultra »

salik79 wrote: 11/10/2021 23:36
mk ultra wrote: 11/10/2021 23:33 Sa entercroatia je lakse, ne trebas nista osim pasosa na granici...
Ma ni za entercroatiu nas niko nije pitao... Neki dan mi poslovni partner isao vozilom do Frankfurta, apsolutno nista, osim antigenskog testa, nije imao uza se.
Ma znam da ne pitaju, samo onda ne moras mi nista prilagati na lokaciji, upload ide skeniranog dokumenta - antigen i ne peglas se, samo pasos i gas
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#105 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by salik79 »

mk ultra wrote: 11/10/2021 23:38
salik79 wrote: 11/10/2021 23:36

Ma ni za entercroatiu nas niko nije pitao... Neki dan mi poslovni partner isao vozilom do Frankfurta, apsolutno nista, osim antigenskog testa, nije imao uza se.
Ma znam da ne pitaju, samo onda ne moras mi nista prilagati na lokaciji, upload ide skeniranog dokumenta - antigen i ne peglas se, samo pasos i gas
Ma nije ni ovo bilo nikakvo peglanje, doslovno ista procedura kao i prije korone. Nista duze nije trajalo, skenirao pasose i vozdra.
moee
Posts: 1379
Joined: 07/06/2011 10:44

#106 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moee »

Kaže meni policajac da su mjere pooštrene i da pored vakcinacije samo osobe s radnom dozvolom ili prebivalištem mogu ući. Rekao je da bih mu trebao poslati na sluzbeni mail tu rezervaciju hotela i da on to provjeri, ali da bi to potrajalo. Na kraju još kaže da idući put obavezno neki poziv ponesem... :-)
Na granici sam bio oko 21h navečer.
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#107 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Trappist »

moee wrote: 12/10/2021 18:19 Kaže meni policajac da su mjere pooštrene i da pored vakcinacije samo osobe s radnom dozvolom ili prebivalištem mogu ući. Rekao je da bih mu trebao poslati na sluzbeni mail tu rezervaciju hotela i da on to provjeri, ali da bi to potrajalo. Na kraju još kaže da idući put obavezno neki poziv ponesem... :-)
Na granici sam bio oko 21h navečer.
policajac je tebi neofirno trazio jedno 50-tak eura pa da prodjes bez ikakvih problema. Nemam drugog objasnjenja.
moee
Posts: 1379
Joined: 07/06/2011 10:44

#108 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moee »

Trappist wrote: 12/10/2021 18:40
moee wrote: 12/10/2021 18:19 Kaže meni policajac da su mjere pooštrene i da pored vakcinacije samo osobe s radnom dozvolom ili prebivalištem mogu ući. Rekao je da bih mu trebao poslati na sluzbeni mail tu rezervaciju hotela i da on to provjeri, ali da bi to potrajalo. Na kraju još kaže da idući put obavezno neki poziv ponesem... :-)
Na granici sam bio oko 21h navečer.
policajac je tebi neofirno trazio jedno 50-tak eura pa da prodjes bez ikakvih problema. Nemam drugog objasnjenja.
Sreća pa ga nisam skontao :izet:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#109 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by salik79 »

moee wrote: 12/10/2021 18:19 Kaže meni policajac da su mjere pooštrene i da pored vakcinacije samo osobe s radnom dozvolom ili prebivalištem mogu ući. Rekao je da bih mu trebao poslati na sluzbeni mail tu rezervaciju hotela i da on to provjeri, ali da bi to potrajalo. Na kraju još kaže da idući put obavezno neki poziv ponesem... :-)
Na granici sam bio oko 21h navečer.
Mi smo bili oko 13 sati, niko se nije ni nasalio na taj nacin... Najnormalnije presli granicu, bez ikakvih komplikacija.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#110 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Van Halen »

Moze li se uci u Italiju sa vakcinacijom i uz to antigenski test. Na stranici ambasade je zadnja vijest iz augusta?
frit_i_frut
Posts: 139
Joined: 24/03/2018 18:25

#111 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by frit_i_frut »

Isto pitanje samo za Njemacku.

More l' se unići 'nako? turisticki? potpuno pelcovan. Bila je vijest da smo na nekakvoj crvenoj listi, ali ja bih po web stranicama rekao da pelcovani mogu proći. opet ne znam da nisu bajate informacije.

I jos par sitnica. Vrijede li ovi nasi kodovi sto smo ih peko web stranice dobili od Zavoda zdravstvenog osiguranja KS? Trebaju li potvrde za ulaske u muzeje i restorane?

Hvala unaprijed postenom davaocu informacija.

editujem: izgleda da je ipak obavezna izolacija?
Sonron
Posts: 128
Joined: 23/06/2010 15:03

#112 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Sonron »

frit_i_frut wrote: 16/10/2021 00:09 Isto pitanje samo za Njemacku.

More l' se unići 'nako? turisticki? potpuno pelcovan. Bila je vijest da smo na nekakvoj crvenoj listi, ali ja bih po web stranicama rekao da pelcovani mogu proći. opet ne znam da nisu bajate informacije.

I jos par sitnica. Vrijede li ovi nasi kodovi sto smo ih peko web stranice dobili od Zavoda zdravstvenog osiguranja KS? Trebaju li potvrde za ulaske u muzeje i restorane?

Hvala unaprijed postenom davaocu informacija.

editujem: izgleda da je ipak obavezna izolacija?
Sve dok si potpuno vakcinisan sa Pfizer,AstraZeneca, Moderna ili JohnsonJohnson možeš doći u Njemačku turistički ili kako ti je ćeif. Nema izolacije ako si vakcinisan.
robijash
Posts: 34
Joined: 04/02/2010 02:29

#113 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by robijash »

Sonron wrote: 17/10/2021 09:43
frit_i_frut wrote: 16/10/2021 00:09 Isto pitanje samo za Njemacku.

More l' se unići 'nako? turisticki? potpuno pelcovan. Bila je vijest da smo na nekakvoj crvenoj listi, ali ja bih po web stranicama rekao da pelcovani mogu proći. opet ne znam da nisu bajate informacije.

I jos par sitnica. Vrijede li ovi nasi kodovi sto smo ih peko web stranice dobili od Zavoda zdravstvenog osiguranja KS? Trebaju li potvrde za ulaske u muzeje i restorane?

Hvala unaprijed postenom davaocu informacija.

editujem: izgleda da je ipak obavezna izolacija?
Sve dok si potpuno vakcinisan sa Pfizer,AstraZeneca, Moderna ili JohnsonJohnson možeš doći u Njemačku turistički ili kako ti je ćeif. Nema izolacije ako si vakcinisan.
A potvrda o prebolovanju?
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#114 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by NediM17 »

Sta je sa Slovenijom, mora li i test bez obzira na potvrdu o potpunoj vakcinaciji?
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#115 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by deogest »

frit_i_frut wrote: 16/10/2021 00:09 Isto pitanje samo za Njemacku.

More l' se unići 'nako? turisticki? potpuno pelcovan. Bila je vijest da smo na nekakvoj crvenoj listi, ali ja bih po web stranicama rekao da pelcovani mogu proći. opet ne znam da nisu bajate informacije.

I jos par sitnica. Vrijede li ovi nasi kodovi sto smo ih peko web stranice dobili od Zavoda zdravstvenog osiguranja KS? Trebaju li potvrde za ulaske u muzeje i restorane?

Hvala unaprijed postenom davaocu informacija.

editujem: izgleda da je ipak obavezna izolacija?
Nije, nema izolacije, popunis samo jedan list i papir o imunizaciji. Onda odes tamo u apoteku, das pasos i dokaz da si vakcinisan i dobit ces njihov bar kod, digitalni certifikat kao i gradjanin EU. Nisam siguran za turiste oko potvrde, ali tako je ako si na vizi. Mozes trazit njihovu potvrdu.
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#116 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Filter »

za putovanje u DE iz crvene zone
nema izolacije ako si medicinsko osoblje ili clan ambasade, vojske itd. svi ostali minimum 5 dana pa test ili 10 dana. ili ako ostajes krace od 72 sata u posjeti bliskim srodnicima. koliko znam to pravilo vazi do sredine novembra
to vam pise i na oficijelnoj stranici Bundesministerium für Gesundheit (BMG) i kad se nakacis na neku DE mrezu dobijes odmah i poruku o izolaciji

cinjenica je da to niko ziv ne ye8e ni 5 posto, ali...
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#117 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Trappist »

Filter wrote: 17/10/2021 16:25 za putovanje u DE iz crvene zone
nema izolacije ako si medicinsko osoblje ili clan ambasade, vojske itd. svi ostali minimum 5 dana pa test ili 10 dana. ili ako ostajes krace od 72 sata u posjeti bliskim srodnicima. koliko znam to pravilo vazi do sredine novembra
to vam pise i na oficijelnoj stranici Bundesministerium für Gesundheit (BMG) i kad se nakacis na neku DE mrezu dobijes odmah i poruku o izolaciji

cinjenica je da to niko ziv ne ye8e ni 5 posto, ali...
Netacno. Potpuno vakcinisani ulaze bez karantina samo je potrebno popuniti onaj Online formular.
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#118 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Filter »

:thumbup: ko riza. a zakleo bih se da sam procitao da je obavezan karantin.
Exodia
Posts: 38
Joined: 29/06/2016 23:22

#119 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Exodia »

Pozdrav forumasima/icama :bih:

Interesuje me konkretno Hrvatska, odnosno planiram posjetiti nekog. Sad, jasno mi je ovo gdje pise ako ces turisticki moras imati neku potvrdu o smjestaju i ta cuda. Ali pod clankom 9. pise ako je razlog putovanja osobni/obiteljski... Msm meni je u biti osobni razlog, pa kako onda to ide :D sta granicaru samo kazem "osobni/obiteljski" razlog i ne treba mi nista osim pasosa i testa? :-) Ili opet treba neka potvrda, garancija, nesto?
A imam i rodbinu tamo koji imaju HR drzavljanstvo, pa moze li neko objasniti ovo:

Državljanima trećih zemalja, koji nisu članovi obitelji državljana država članica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#120 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by space_x »

Otac mi planira preko granice u Hrvatsku, a potom i u Njemačku, treba primiti drugu vakcinu pa me zanima da li mora imati kod za vakcinu na mobitelu i pokazivati na granici pošto mu je onaj stari mobitel na koji ne može dobiti kod?
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#121 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Koshpa »

space_x wrote: 19/10/2021 19:17 Otac mi planira preko granice u Hrvatsku, a potom i u Njemačku, treba primiti drugu vakcinu pa me zanima da li mora imati kod za vakcinu na mobitelu i pokazivati na granici pošto mu je onaj stari mobitel na koji ne može dobiti kod?
Moze i printana potvrda samo mora imati qr kod na sebi.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#122 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by skafiskafsnjak »

Koshpa wrote: 19/10/2021 23:09
space_x wrote: 19/10/2021 19:17 Otac mi planira preko granice u Hrvatsku, a potom i u Njemačku, treba primiti drugu vakcinu pa me zanima da li mora imati kod za vakcinu na mobitelu i pokazivati na granici pošto mu je onaj stari mobitel na koji ne može dobiti kod?
Moze i printana potvrda samo mora imati qr kod na sebi.
Ma za Njemacku ne mora QR...ne zajebavaju, bar ne jos. Minimum je da se bar prevede potvrda.
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#123 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by cerasus »

Potvrda o vakcinisanju, van kantona Sarajevo s QR kodom? Uputite, molim vas.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#124 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by black_adrian »

Može li se u Hrvatsku još na 12h?
Imam nekog posla u Makarskoj, ja imam potvrdu o vakcinaciji ali moj saputnik nema. Hoće li biti problema na granici?

Znam da se ljetos moglo na 12h bez problema ući.
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#125 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by akcija007 »

Ukinuto je pravilo na 12h .
Tebi pored potvrde o vakcinaciji treba dokaz o rezervaciji smjestaja ili o uplacenom smjestaju ili pozivno pismo za sastanak.
Saputniku bez vakcine treba negativan antigenaki ili pcr test + dokaz o razlogu ulaska u HR .

Ovo je ako imate BH pasos.
Ako imatr HR/EU pasos ili BH s dozvolom boravka u EU onda samo potvrda o vakcinaciji ili negativan test.

Nemojte se igrati da kazete da ste u tranzitu za Neum pa odete u Makarsku. Samo jedan sat je dozvoljen tranzit za Neum . Kazna za prekoracenje je 8500 kn.
Locked