iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
shine_on
Posts: 45
Joined: 01/12/2016 18:03

#1 iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by shine_on »

Nadam se da ne otvaram temu o kojoj se vec raspravlja, ali nisam mogao naci nista brzim pregledom otvorenih tema.

Citam za Hrvatsku da se moze na razne nacine uci, pa me zanima ima li ko skorasnjeg iskustva. Prebolio sam covid virus, a izgleda da se, izmedju ostalog, i sa nekom potvrdom da ste bolest prebolovali moze uci u HR, i to u periodu od 3 mjeseca nakon bolesti (bez PCR test-a). Zna li ko o kakvoj se potvrdi radi tj. kakvu potvrdu konkretno traze na granici?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#2 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by JohnnyS »

shine_on wrote: 28/03/2021 19:52 Nadam se da ne otvaram temu o kojoj se vec raspravlja, ali nisam mogao naci nista brzim pregledom otvorenih tema.

Citam za Hrvatsku da se moze na razne nacine uci, pa me zanima ima li ko skorasnjeg iskustva. Prebolio sam covid virus, a izgleda da se, izmedju ostalog, i sa nekom potvrdom da ste bolest prebolovali moze uci u HR, i to u periodu od 3 mjeseca nakon bolesti (bez PCR test-a). Zna li ko o kakvoj se potvrdi radi tj. kakvu potvrdu konkretno traze na granici?

Ja sam tu potvrdu dobio u Domu zdravlja u Mostaru kod svog liječnika. Btw, izgleda da je Hrvatska povećala taj period na šest mjeseci, što mi odgovara jer mi je tri mjeseca već prošlo :D
User avatar
shine_on
Posts: 45
Joined: 01/12/2016 18:03

#3 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by shine_on »

JohnnyS wrote: 28/03/2021 20:05
Ja sam tu potvrdu dobio u Domu zdravlja u Mostaru kod svog liječnika. Btw, izgleda da je Hrvatska povećala taj period na šest mjeseci, što mi odgovara jer mi je tri mjeseca već prošlo :D
Dobra vijest! Ustedice se na PCR testovima :)
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#4 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by MehmedPasaMoric »

Sjedi gdje si i ne trazi guzi cepa :lol:
User avatar
shine_on
Posts: 45
Joined: 01/12/2016 18:03

#5 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by shine_on »

naravno, kod nas ve komplikacija. Sad sam zvao svoju ambulantu, i nemaju pojma kakve su to potvrde. Isto ko da su sa Marsa pali. Kaze, mi samo izdajemo potvrde o izolaciji :shock:
User avatar
shine_on
Posts: 45
Joined: 01/12/2016 18:03

#6 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by shine_on »

informaciju ikoju sam iskopao sa N1 portala, od 09.04.21.:

BAT testovi koje je odobrila EU (validni za ulazak)

Abbott Rapid Diagnostics, Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test
AMEDA Labordiagnostik GmbH, AMP Rapid Test SARS-CoV-2 Ag
Becton Dickinson, BD Veritor System for Rapid Deteciton os SARS-CoV-2
Beijing Lepu Medical Technology, SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Kit (Colloidal
Gold immunochromatography)
BIOSYNEX SWISS SA, BIOSYNEX COVID-19 Ag BSS
CerTest Biotect S.L., CerTest SARS-CoV-2 CARD TEST
Hangzhou Clongene Biotech, Clungene COVID-19 Antigen Rapid Test Kit
Healgen Scientific Limited, Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab)
LumiraDX UK LTd, LumiraDx SARS-CoV-2 Ag Test
nal von minden GmbH, NADAL COVID -19 Ag Test
Quidel Corporation, Sofia 2 SARS Antigen FIA
SD BIOSENSOR, Inc.; Roche, STANDARD F COVID-19 Ag FIA
SD BIOSENSOR, Inc.; Roche, STANDARD Q COVID-19 Ag Test
Siemens Healthineers, CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Test
Xiamen Boson Biotech Co, Rapid SARS-CoV-2 Antigen Test card
Zhejiang Orient Gene Biotech Co.,Ltd, Coronavirus Ag Rapid Test Cassette (Swab)


https://ba.n1info.com/vijesti/koji-test ... -hrvatsku/
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#7 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by dacha bosanac »

Da li neko zna koji je test potreban za ulazak u USA i da li je tačno da ako se leti preko Turske ne ide se u 14-dnevni karantin, a ako se putuje preko nekih evropskih zemalja, ide?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#8 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by geralt »

dacha bosanac wrote: 11/06/2021 13:14 Da li neko zna koji je test potreban za ulazak u USA i da li je tačno da ako se leti preko Turske ne ide se u 14-dnevni karantin, a ako se putuje preko nekih evropskih zemalja, ide?
Treba ti PCR test, i tacno je, preko Schengen zemalja ne mozes letjeti osim ako nemas zelenu kartu ili si ozenjen za americku drzavljanku ili nosioca zelene karte. Nije problem u karantinu, nego te nece pustiti da predjes granicu nikako, odnosno nece ti dati da udjes u avion. Mozes ici samo Turkish Airlinesom preko Istanbula, ili Air Serbiom preko Beograda. Mozda mozes i na Dubai, ali ne vjerujem da se isplati.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#9 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by dacha bosanac »

geralt wrote: 11/06/2021 14:33
dacha bosanac wrote: 11/06/2021 13:14 Da li neko zna koji je test potreban za ulazak u USA i da li je tačno da ako se leti preko Turske ne ide se u 14-dnevni karantin, a ako se putuje preko nekih evropskih zemalja, ide?
Treba ti PCR test, i tacno je, preko Schengen zemalja ne mozes letjeti osim ako nemas zelenu kartu ili si ozenjen za americku drzavljanku ili nosioca zelene karte. Nije problem u karantinu, nego te nece pustiti da predjes granicu nikako, odnosno nece ti dati da udjes u avion. Mozes ici samo Turkish Airlinesom preko Istanbula, ili Air Serbiom preko Beograda. Mozda mozes i na Dubai, ali ne vjerujem da se isplati.
Hvala puno za info.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moonca »

geralt wrote: 11/06/2021 14:33
dacha bosanac wrote: 11/06/2021 13:14 Da li neko zna koji je test potreban za ulazak u USA i da li je tačno da ako se leti preko Turske ne ide se u 14-dnevni karantin, a ako se putuje preko nekih evropskih zemalja, ide?
Treba ti PCR test, i tacno je, preko Schengen zemalja ne mozes letjeti osim ako nemas zelenu kartu ili si ozenjen za americku drzavljanku ili nosioca zelene karte. Nije problem u karantinu, nego te nece pustiti da predjes granicu nikako, odnosno nece ti dati da udjes u avion. Mozes ici samo Turkish Airlinesom preko Istanbula, ili Air Serbiom preko Beograda. Mozda mozes i na Dubai, ali ne vjerujem da se isplati.
Kakvi su uslovi za amerikanca, koji putuje u Bosnu?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#11 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by dacha bosanac »

moonca wrote: 11/06/2021 15:52
geralt wrote: 11/06/2021 14:33
dacha bosanac wrote: 11/06/2021 13:14 Da li neko zna koji je test potreban za ulazak u USA i da li je tačno da ako se leti preko Turske ne ide se u 14-dnevni karantin, a ako se putuje preko nekih evropskih zemalja, ide?
Treba ti PCR test, i tacno je, preko Schengen zemalja ne mozes letjeti osim ako nemas zelenu kartu ili si ozenjen za americku drzavljanku ili nosioca zelene karte. Nije problem u karantinu, nego te nece pustiti da predjes granicu nikako, odnosno nece ti dati da udjes u avion. Mozes ici samo Turkish Airlinesom preko Istanbula, ili Air Serbiom preko Beograda. Mozda mozes i na Dubai, ali ne vjerujem da se isplati.
Kakvi su uslovi za amerikanca, koji putuje u Bosnu?
PCR test mora da ima bez obzira na vakcinu ili preležanu koronu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moonca »

dacha bosanac wrote: 11/06/2021 16:13
moonca wrote: 11/06/2021 15:52
geralt wrote: 11/06/2021 14:33
Treba ti PCR test, i tacno je, preko Schengen zemalja ne mozes letjeti osim ako nemas zelenu kartu ili si ozenjen za americku drzavljanku ili nosioca zelene karte. Nije problem u karantinu, nego te nece pustiti da predjes granicu nikako, odnosno nece ti dati da udjes u avion. Mozes ici samo Turkish Airlinesom preko Istanbula, ili Air Serbiom preko Beograda. Mozda mozes i na Dubai, ali ne vjerujem da se isplati.
Kakvi su uslovi za amerikanca, koji putuje u Bosnu?
PCR test mora da ima bez obzira na vakcinu ili preležanu koronu.
Hvala. gdje se u tom slucaju, radi taj test?
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#13 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by i agree »

moonca wrote: 11/06/2021 15:52
geralt wrote: 11/06/2021 14:33
dacha bosanac wrote: 11/06/2021 13:14 Da li neko zna koji je test potreban za ulazak u USA i da li je tačno da ako se leti preko Turske ne ide se u 14-dnevni karantin, a ako se putuje preko nekih evropskih zemalja, ide?
Treba ti PCR test, i tacno je, preko Schengen zemalja ne mozes letjeti osim ako nemas zelenu kartu ili si ozenjen za americku drzavljanku ili nosioca zelene karte. Nije problem u karantinu, nego te nece pustiti da predjes granicu nikako, odnosno nece ti dati da udjes u avion. Mozes ici samo Turkish Airlinesom preko Istanbula, ili Air Serbiom preko Beograda. Mozda mozes i na Dubai, ali ne vjerujem da se isplati.
Kakvi su uslovi za amerikanca, koji putuje u Bosnu?
Teski,moraju u pionirsku dolinu 15 dana u kaFez :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moonca »

i agree wrote: 11/06/2021 16:16 Teski,moraju u pionirsku dolinu 15 dana u kaFez :lol:
... iskustvo.. :oops: :wink:
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#15 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by i agree »

moonca wrote: 11/06/2021 16:23
i agree wrote: 11/06/2021 16:16 Teski,moraju u pionirsku dolinu 15 dana u kaFez :lol:
... iskustvo.. :oops: :wink:
aha :lol:

ne treba ti od danas za bosnu pcr test ako si vakcinisana
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#16 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moonca »

i agree wrote: 11/06/2021 16:29
moonca wrote: 11/06/2021 16:23
i agree wrote: 11/06/2021 16:16 Teski,moraju u pionirsku dolinu 15 dana u kaFez :lol:
... iskustvo.. :oops: :wink:
aha :lol:

ne treba ti od danas za bosnu pcr test ako si vakcinisana
.. Jesam ..Vjeruju na rijec ili neki papair... ja imam registar karton. licni podaci.. Hoce li Hikmet to uvaziti.. :-D
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#17 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by dacha bosanac »

moonca wrote: 11/06/2021 16:14 Hvala. gdje se u tom slucaju, radi taj test?
Mislim da su tri kalendarska dana pre putovanja (znači kod vas u USA).
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#18 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by dacha bosanac »

i agree wrote: 11/06/2021 16:29
moonca wrote: 11/06/2021 16:23
i agree wrote: 11/06/2021 16:16 Teski,moraju u pionirsku dolinu 15 dana u kaFez :lol:
... iskustvo.. :oops: :wink:
aha :lol:

ne treba ti od danas za bosnu pcr test ako si vakcinisana
Otkad to? Nisam pročitao tu vijest jer i meni treba da dođu neki ljudi iz USA pa im moram javiti.
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#19 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by i agree »

dacha bosanac wrote: 11/06/2021 17:34
i agree wrote: 11/06/2021 16:29
moonca wrote: 11/06/2021 16:23

... iskustvo.. :oops: :wink:
aha :lol:

ne treba ti od danas za bosnu pcr test ako si vakcinisana
Otkad to? Nisam pročitao tu vijest jer i meni treba da dođu neki ljudi iz USA pa im moram javiti.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sta-tac ... /210611129
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#20 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by i agree »

moonca wrote: 11/06/2021 17:13
i agree wrote: 11/06/2021 16:29
moonca wrote: 11/06/2021 16:23

... iskustvo.. :oops: :wink:
aha :lol:

ne treba ti od danas za bosnu pcr test ako si vakcinisana
.. Jesam ..Vjeruju na rijec ili neki papair... ja imam registar karton. licni podaci.. Hoce li Hikmet to uvaziti.. :-D
hoce samo mu pokazes
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by moonca »

i agree wrote: 11/06/2021 17:47
moonca wrote: 11/06/2021 17:13
i agree wrote: 11/06/2021 16:29

aha :lol:

ne treba ti od danas za bosnu pcr test ako si vakcinisana
.. Jesam ..Vjeruju na rijec ili neki papair... ja imam registar karton. licni podaci.. Hoce li Hikmet to uvaziti.. :-D
hoce samo mu pokazes
:thumbup: Hvala
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#22 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by AmirBaa »

Je li ko radio test u ovom BioLabu u novom Sarajevu? Je li priznat u EU? Mislim pise im na stranici da je priznat ali eto ako ima ko iz prve ruke. HBL isto pitanje?
PS: u ovim labaratorijama je 30 km test, a u eurofarmu 45 :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#23 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by muha_sa »

Sve jasno--ko dan :D

https://avaz.ba/globus/svijet/660023/gr ... u-njemacku

POPUŠTANJE MJERA

Građani BiH koji nisu vakcinisani protiv koronavirusa od 25. juna mogu u Njemačku



Dodalo je da osobe moraju biti vakcinisane i drugom dozom vakcina 14 dana prije putovanja

Putnici koji dolaze iz zemalja izvan Evropske unije a koji su u cijelosti vakcinisani protiv covida-19, moći će ući u Njemačku od 25. juna, osim u slučaju da dolaze iz područja pogođenih novom varijantom virusa, objavilo je u četvrtak ministarstvo unutarnjih poslova. To se odnosi i na putnike iz BiH.

- Putovanja i turizam su ponovno postali mogući za vakcinisane osobe - saopćilo je ministarstvo.

Ulazak u zemlju iz područja u kojima je zabilježena određena varijanta virusa i dalje je isključen, pojasnilo je njemačko ministarstvo.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#24 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by Van Halen »

Moze li mi neko reci kakvi su uslovi za ulazak u Hrvatsku. Moze ki se sa potvrdom o preboljenoj koroni,traze li rezervaciju?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#25 Re: iskustva sa putovanjem u inostranstvo u vrijeme pandemije

Post by JohnnyS »

8. osobe koje putuju iz turističkih razloga te imaju potvrdu o uplaćenom smještaju u hotelu, kampu, kod privatnog iznajmljivača ili unajmljenom plovilu te drugom obliku turističkog smještaja ili su vlasnici kuća ili plovila u Republici Hrvatskoj, ulaz u Republiku Hrvatsku omogućit će se uz predočenje:
negativnog nalaza PCR testa ili brzog antigenskog testa - BAT na SARS-CoV-2, pri čemu BAT test mora biti sa Zajedničke liste brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske Unije, koju objavljuje Europska komisija. Kod nalaza BAT testa napravljenog u inozemstvu mora biti vidljiv proizvođač testa i/ili komercijalni naziv testa. U protivnom test se neće prihvatiti kao vjerodostojan za ulazak u Republiku Hrvatsku. Nalaz PCR testa ne smije biti stariji od 72 sata, a BAT testa od 48 sati od trenutka testiranja do dolaska na granični prijelaz.
potvrde o primitku dvije doze cjepiva koja se koriste u EU, ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze ili prve doze u slučaju cijepljenja cjepivom koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson).
potvrde o preboljenju COVID-19 i primitku jedne doze cjepiva unutar šest mjeseci od početka bolesti, s tim da cijepljenje mora biti provedeno prije manje od 180 dana od dolaska na granični prijelaz.
pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa, kojim se potvrđuje da se vlasnik oporavio od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 180 dana, a stariji od 11 dana od dana dolaska na granični prijelaz ili uz predočenje liječničke potvrde o preboljenu;
ili je obveza obaviti PCR testiranje ili brzo antigensko testiranje - BAT na SARS-CoV-2 odmah po dolasku u Republiku Hrvatsku (o vlastitom trošku), uz samoizolaciju do prispijeća negativnog nalaza.

U slučaju nemogućnosti testiranja određuje se mjera samoizolacije u trajanju od deset (10) dana)


Ovo je za one koji nisu državljani EU i dolaze iz trećih zemalja
Locked