Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#701 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Gray »

Ali_G wrote: 28/10/2020 09:41 Problem sa saturacijom je sto vi kad je osjetite da je pala, ona ie uglavnom ispod 90. To moze biti nekad kasno, ne da je prica gotova, al borba predstoji. Normalno se smatra 97 i vise, ali se moze uzeti i 95.
Ako temp ne spada nakon 7 dana, obavezno RTG. U slucaju da je divljacka (39 i vise) tad dijagnostika i ranije. Nemojte ocekivati cuda od Sumameda, Doksicikina i ostalih antibiotika. Prvi imaju odredjeno imunonodulatorno dejstvo, druga linija tipa Pancefa i Triaxa se daje da se prevenira sekundarna bakterijska infekcija.
Sve je u rukama vaseg imunilosnog sistema kako ce se izboriti sa virusom. Suplementacija (C, D, B12, cink, magnezij, kvercetin) i dosta tecnosti pomazu u tome. I naravno aspirin, kod tezih clexan.
Mom ocu je u jednom trenutku spalo na 77 preko kućnog oksimetra, odmah su ga stavili u bolnicu ali u opštu ne na podhrastove. To je bilo jučer, danas je već bolja oksigenizacija
User avatar
Kona__
Posts: 666
Joined: 10/07/2006 13:55

#702 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Kona__ »

hanamontanaa wrote: 28/10/2020 17:34 Koliko se dugo ceka nalaz kod Al tawila?
Kako sam shvatila ne treba najava za test i rtg tj. onaj paket od 200 KM?
Danas temperatura ne ide preko 38,ali pojavio se kasalj, cijelo tijelo boli...
Bude isti dan ako do 12 uradis, imaju stanice tipa ako do 9 sati uradis bude oko 15:00 rezultat, ako kasnije bude oko 16:00 i tako.. bar je bilo prosle sedmice.
hanamontanaa
Posts: 322
Joined: 13/04/2012 12:32

#703 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by hanamontanaa »

Kona__ wrote: 28/10/2020 19:33
hanamontanaa wrote: 28/10/2020 17:34 Koliko se dugo ceka nalaz kod Al tawila?
Kako sam shvatila ne treba najava za test i rtg tj. onaj paket od 200 KM?
Danas temperatura ne ide preko 38,ali pojavio se kasalj, cijelo tijelo boli...
Bude isti dan ako do 12 uradis, imaju stanice tipa ako do 9 sati uradis bude oko 15:00 rezultat, ako kasnije bude oko 16:00 i tako.. bar je bilo prosle sedmice.
Hvala
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#704 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by mrgreen »

....
Last edited by mrgreen on 03/11/2020 23:52, edited 1 time in total.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#705 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by emmir1 »

mrgreen wrote: 28/10/2020 21:04 Je li iko imao slučaj manje temperature od bar 7 dana, glavobolja, blago nadraženo grlo, a serološki test negativan i crp skroz nizak ?

Ono što mi je najčudnije je što je temperatura samo preko dana, a naveče kao da je neko isključi na prekidač, potpuno normalno, i onda ujutro nanovo.

Kontam da može biti neka druga infekcija, ali ona se ne bi "isključila" navece :-?

Prijatelj koji ima Covid19 ima samo uvečer temp, preko dana kaže nema.

Evo 10 dana mu već tako
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2793
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#706 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

Hej Raja

Evo izasla studija za Aspirin... Koliko pricam o njemu ispasce da ga reklamiram al jebi ga kad je vazno i nekom moze biti spas..

Hospitalizirani pacijenti s COVID-19 koji su svakodnevno uzimali aspirin u malim dozama radi zaštite od kardiovaskularnih bolesti imali su znatno niži rizik od komplikacija i smrti u odnosu na one koji nisu uzimali aspirin, prema novoj studiji koju su vodili istraživači sa Univerziteta Maryland Medicinski fakultet (UMSOM). Manje je vjerovatno da će osobe koje uzimaju aspirin biti smještene u jedinicu intenzivne njege (ICU) ili priključene na mehanički ventilator, a vjerojatnije je da će preživjeti infekciju u usporedbi s hospitaliziranim pacijentima koji nisu uzimali aspirin.
New study: aspirin use reduces risk of death in hospitalized patients
Hospitalized patients who were taking daily aspirin had lower risk of ICU admission, ventilation, and dying from the virus

UNIVERSITY OF MARYLAND SCHOOL OF MEDICINE

Hospitalized COVID-19 patients who were taking a daily low-dose aspirin to protect against cardiovascular disease had a significantly lower risk of complications and death compared to those who were not taking aspirin, according to a new study led by researchers at the University of Maryland School of Medicine (UMSOM). Aspirin takers were less likely to be placed in the intensive care unit (ICU) or hooked up to a mechanical ventilator, and they were more likely to survive the infection compared to hospitalized patients who were not taking aspirin.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#707 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

Ja sam procitala da aspirin treba piti jos 10 dana poslije covida..
Tako i namjeravam aB
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#708 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

Splinter je u više navrata preporučivao da se, nakon prebolovane korone, urade nalazi i snime pluća. Ja bih predložio i nalaz (ne sjećam se kako se zove) na zgrušavanje krvi, nije dobro ni pretjerati sa anti koagulansima.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#709 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

d dimer vjerovatno
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#710 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ma.Le.Na »

...
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#711 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

Vjerojatno sve ovo
PV - (do 0,70)
APTV -(25-40sek)
FIBRINOGEN (1,8-4)
TROMBOCITI:(158-424)
D-DIMER: (0,50)
cabej
Posts: 162
Joined: 05/07/2011 19:57

#712 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by cabej »

MMM1977 wrote: 29/10/2020 20:13 Splinter je u više navrata preporučivao da se, nakon prebolovane korone, urade nalazi i snime pluća. Ja bih predložio i nalaz (ne sjećam se kako se zove) na zgrušavanje krvi, nije dobro ni pretjerati sa anti koagulansima.
ovo i ja preporučujem. imao sam samo 3 dana temperature, nakon toga sam se veoma brzo oporavio ali na renten snimci je pokazalo obostranu upalu pluca, bez ikakvih pratecih simptoma.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2793
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#713 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

cabej wrote: 29/10/2020 20:49
MMM1977 wrote: 29/10/2020 20:13 Splinter je u više navrata preporučivao da se, nakon prebolovane korone, urade nalazi i snime pluća. Ja bih predložio i nalaz (ne sjećam se kako se zove) na zgrušavanje krvi, nije dobro ni pretjerati sa anti koagulansima.
ovo i ja preporučujem. imao sam samo 3 dana temperature, nakon toga sam se veoma brzo oporavio ali na renten snimci je pokazalo obostranu upalu pluca, bez ikakvih pratecih simptoma.
Za upalu pluca, Ja to pisem stalno ali napadose me i napravise budalom. Meni su uradili nalaz na anti coagulat i doktorica mi rekla minimalno mjesec dana Aspirin.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#714 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

ovo_malo_duse wrote: 29/10/2020 21:38
cabej wrote: 29/10/2020 20:49
MMM1977 wrote: 29/10/2020 20:13 Splinter je u više navrata preporučivao da se, nakon prebolovane korone, urade nalazi i snime pluća. Ja bih predložio i nalaz (ne sjećam se kako se zove) na zgrušavanje krvi, nije dobro ni pretjerati sa anti koagulansima.
ovo i ja preporučujem. imao sam samo 3 dana temperature, nakon toga sam se veoma brzo oporavio ali na renten snimci je pokazalo obostranu upalu pluca, bez ikakvih pratecih simptoma.
Za upalu pluca, Ja to pisem stalno ali napadose me i napravise budalom. Meni su uradili nalaz na anti coagulat i doktorica mi rekla minimalno mjesec dana Aspirin.
Nisu te napali radi tebe vec sto sam ja rekla nesto slicno. Pa preko tvog posta da kao posalju poruku meni. Djecija posla.
Odlican si savjet dao :thumbup:
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#715 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by serum »

Raja ima li neko da leži u Vojnoj, Podhrastovima, kakva je starosna dob pacijenata,u kakvom stanju dolaze pacijenti, pušači, ne pušači, gojazni, pretpostavljam da ima svega? Šta dobijate od terapije, jesu li popunjeni ti kreveti kao što nam nam poručuju?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#716 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by GAU8 »

cabej wrote: 29/10/2020 20:49
MMM1977 wrote: 29/10/2020 20:13 Splinter je u više navrata preporučivao da se, nakon prebolovane korone, urade nalazi i snime pluća. Ja bih predložio i nalaz (ne sjećam se kako se zove) na zgrušavanje krvi, nije dobro ni pretjerati sa anti koagulansima.
ovo i ja preporučujem. imao sam samo 3 dana temperature, nakon toga sam se veoma brzo oporavio ali na renten snimci je pokazalo obostranu upalu pluca, bez ikakvih pratecih simptoma.
Je li imaš detalje koliko je bila raširena upala. Jesi li osjećao išta prilikom disanja?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#717 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Ja sad više nemam povjerenje u rtg kojeg nam prave na onom digitalnom uređaju u kovid ambulanti. Meni je nalaz u ponedjeljak bio čist (još nemam rezultat testa, pa ne znam je li korona u pitanju), ja insistirala da me ljekar primi zbog dugotrajne temperature i on je čuo šum. Danas na kontroli je šum manji. Kontrola poslije antibiotika, s novim nalazom crp i rtg.
Međutim, čujem se s rodicom ovih dana, stric isto bio loš, slikao pluća na istom mjestu, napisan nalaz da su pluća čista. Ona tvrdi da je na ekranu vidjela samo crnilo, tražila je snimak, ali ovo tvrde da to ne daju. Kako mu i dalje vrišti temperatura, odvede ga slikati privatno, kad ono obostrana upala pluća. Brzi test na infektivnoj klinici negaivan, čeka da mu jave za PCR, pa da znaju kud s njim.
Pa u svemu ovome još nas treba sluđivati s ovim da svaki nalaz i pregled idemo raditi privatno.
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#718 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

banjaluka078 wrote: 29/10/2020 22:21 Ja sad više nemam povjerenje u rtg kojeg nam prave na onom digitalnom uređaju u kovid ambulanti. Meni je nalaz u ponedjeljak bio čist (još nemam rezultat testa, pa ne znam je li korona u pitanju), ja insistirala da me ljekar primi zbog dugotrajne temperature i on je čuo šum. Danas na kontroli je šum manji. Kontrola poslije antibiotika, s novim nalazom crp i rtg.
Međutim, čujem se s rodicom ovih dana, stric isto bio loš, slikao pluća na istom mjestu, napisan nalaz da su pluća čista. Ona tvrdi da je na ekranu vidjela samo crnilo, tražila je snimak, ali ovo tvrde da to ne daju. Kako mu i dalje vrišti temperatura, odvede ga slikati privatno, kad ono obostrana upala pluća. Brzi test na infektivnoj klinici negaivan, čeka da mu jave za PCR, pa da znaju kud s njim.
Pa u svemu ovome još nas treba sluđivati s ovim da svaki nalaz i pregled idemo raditi privatno.
Prvi put kad sam pisao na temu oko pacijenata koje vraćaju iz domova zdravlja pa ljudi idu privatno sam zaboravio jedan detalj na koji si me podsjetila. Dakle, doktor u privatnoj klinici Al Tawil mi je rekao upravo to, da imaju dosta pacijenata kojima se na RTG ne vidi ništa ali na CT pokaže upalu. Kako je to moguće, ne znam.

Ja bih pozvao sve da, odmah po primjećivanju simptoma, traže rješenje da što prije urade nalaze i CT pluća. Koliko sam shvatio iz razgovora sa mnogim doktorima ključno je što prije krenuti sa terapijom.
gvozderkov
Posts: 75
Joined: 22/12/2010 00:49

#719 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by gvozderkov »

MMM1977 wrote: 30/10/2020 00:21
banjaluka078 wrote: 29/10/2020 22:21 Ja sad više nemam povjerenje u rtg kojeg nam prave na onom digitalnom uređaju u kovid ambulanti. Meni je nalaz u ponedjeljak bio čist (još nemam rezultat testa, pa ne znam je li korona u pitanju), ja insistirala da me ljekar primi zbog dugotrajne temperature i on je čuo šum. Danas na kontroli je šum manji. Kontrola poslije antibiotika, s novim nalazom crp i rtg.
Međutim, čujem se s rodicom ovih dana, stric isto bio loš, slikao pluća na istom mjestu, napisan nalaz da su pluća čista. Ona tvrdi da je na ekranu vidjela samo crnilo, tražila je snimak, ali ovo tvrde da to ne daju. Kako mu i dalje vrišti temperatura, odvede ga slikati privatno, kad ono obostrana upala pluća. Brzi test na infektivnoj klinici negaivan, čeka da mu jave za PCR, pa da znaju kud s njim.
Pa u svemu ovome još nas treba sluđivati s ovim da svaki nalaz i pregled idemo raditi privatno.
Prvi put kad sam pisao na temu oko pacijenata koje vraćaju iz domova zdravlja pa ljudi idu privatno sam zaboravio jedan detalj na koji si me podsjetila. Dakle, doktor u privatnoj klinici Al Tawil mi je rekao upravo to, da imaju dosta pacijenata kojima se na RTG ne vidi ništa ali na CT pokaže upalu. Kako je to moguće, ne znam.

Ja bih pozvao sve da, odmah po primjećivanju simptoma, traže rješenje da što prije urade nalaze i CT pluća. Koliko sam shvatio iz razgovora sa mnogim doktorima ključno je što prije krenuti sa terapijom.
Majstore, ko si ti da pozivas i govoris ljudima sta bi trebali da rade kada je u pitanju invazivna medicinska dijagnostika, postoji medicina i struka koja ima protokol. Kod CTa imamo 70 puta vece zracenje u odnosu na RTG kao i vece troskove. Autodestruktivno je raditi CT ako nema indikacija za to i na doktoru (struci) je da procjeni kada je opravdano.
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#720 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

gvozderkov wrote: 30/10/2020 00:35
MMM1977 wrote: 30/10/2020 00:21
banjaluka078 wrote: 29/10/2020 22:21 Ja sad više nemam povjerenje u rtg kojeg nam prave na onom digitalnom uređaju u kovid ambulanti. Meni je nalaz u ponedjeljak bio čist (još nemam rezultat testa, pa ne znam je li korona u pitanju), ja insistirala da me ljekar primi zbog dugotrajne temperature i on je čuo šum. Danas na kontroli je šum manji. Kontrola poslije antibiotika, s novim nalazom crp i rtg.
Međutim, čujem se s rodicom ovih dana, stric isto bio loš, slikao pluća na istom mjestu, napisan nalaz da su pluća čista. Ona tvrdi da je na ekranu vidjela samo crnilo, tražila je snimak, ali ovo tvrde da to ne daju. Kako mu i dalje vrišti temperatura, odvede ga slikati privatno, kad ono obostrana upala pluća. Brzi test na infektivnoj klinici negaivan, čeka da mu jave za PCR, pa da znaju kud s njim.
Pa u svemu ovome još nas treba sluđivati s ovim da svaki nalaz i pregled idemo raditi privatno.
Prvi put kad sam pisao na temu oko pacijenata koje vraćaju iz domova zdravlja pa ljudi idu privatno sam zaboravio jedan detalj na koji si me podsjetila. Dakle, doktor u privatnoj klinici Al Tawil mi je rekao upravo to, da imaju dosta pacijenata kojima se na RTG ne vidi ništa ali na CT pokaže upalu. Kako je to moguće, ne znam.

Ja bih pozvao sve da, odmah po primjećivanju simptoma, traže rješenje da što prije urade nalaze i CT pluća. Koliko sam shvatio iz razgovora sa mnogim doktorima ključno je što prije krenuti sa terapijom.
Majstore, ko si ti da pozivas i govoris ljudima sta bi trebali da rade kada je u pitanju invazivna medicinska dijagnostika, postoji medicina i struka koja ima protokol. Kod CTa imamo 70 puta vece zracenje u odnosu na RTG kao i vece troskove. Autodestruktivno je raditi CT ako nema indikacija za to i na doktoru (struci) je da procjeni kada je opravdano.
Druže, vidi naziv teme. Samo prenosim šta mi je rekao doktor a svakako neće niko na svoju ruku raditi.
gvozderkov
Posts: 75
Joined: 22/12/2010 00:49

#721 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by gvozderkov »

MMM1977 wrote: 30/10/2020 00:37
gvozderkov wrote: 30/10/2020 00:35
MMM1977 wrote: 30/10/2020 00:21

Prvi put kad sam pisao na temu oko pacijenata koje vraćaju iz domova zdravlja pa ljudi idu privatno sam zaboravio jedan detalj na koji si me podsjetila. Dakle, doktor u privatnoj klinici Al Tawil mi je rekao upravo to, da imaju dosta pacijenata kojima se na RTG ne vidi ništa ali na CT pokaže upalu. Kako je to moguće, ne znam.

Ja bih pozvao sve da, odmah po primjećivanju simptoma, traže rješenje da što prije urade nalaze i CT pluća. Koliko sam shvatio iz razgovora sa mnogim doktorima ključno je što prije krenuti sa terapijom.
Majstore, ko si ti da pozivas i govoris ljudima sta bi trebali da rade kada je u pitanju invazivna medicinska dijagnostika, postoji medicina i struka koja ima protokol. Kod CTa imamo 70 puta vece zracenje u odnosu na RTG kao i vece troskove. Autodestruktivno je raditi CT ako nema indikacija za to i na doktoru (struci) je da procjeni kada je opravdano.
Druže, vidi naziv teme. Samo prenosim šta mi je rekao doktor a svakako neće niko na svoju ruku raditi.
Razumijem, ali ipak treba biti oprezan na javnim forumima oko ovih stvari, ljudi procitaju i masovno rade CT iako je RTG u 95% slucajeva dovoljan.
MMM1977
Posts: 4363
Joined: 15/07/2009 12:56

#722 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by MMM1977 »

Tek sad vidim da sam napisao preporuku da se odmah radi CT pluća. Veliko izvinjenje, mislio sam na snimak pluća, doktor će naravno odrediti da li raditi RTG, CT, MRI... Hvala na primjedbi
cabej
Posts: 162
Joined: 05/07/2011 19:57

#723 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by cabej »

GAU8 wrote: 29/10/2020 21:44
cabej wrote: 29/10/2020 20:49
MMM1977 wrote: 29/10/2020 20:13 Splinter je u više navrata preporučivao da se, nakon prebolovane korone, urade nalazi i snime pluća. Ja bih predložio i nalaz (ne sjećam se kako se zove) na zgrušavanje krvi, nije dobro ni pretjerati sa anti koagulansima.
ovo i ja preporučujem. imao sam samo 3 dana temperature, nakon toga sam se veoma brzo oporavio ali na renten snimci je pokazalo obostranu upalu pluca, bez ikakvih pratecih simptoma.
Je li imaš detalje koliko je bila raširena upala. Jesi li osjećao išta prilikom disanja?
Ne osjecam apsolutno nista, ujutro se zakasljem i imam trunku slajma ali tek nakon sto sam poceo piti bronchobos. Upala je vise lokalizovana na dnu pluca ali obostrano.
Neka moja teorija je da virus gotovo svima na kraju izranjava pluca, samo oni koji dobiju sumamed ne dozvole da se razvije bakterijska upala.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2793
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#724 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

cabej wrote: 30/10/2020 04:26
GAU8 wrote: 29/10/2020 21:44
cabej wrote: 29/10/2020 20:49

ovo i ja preporučujem. imao sam samo 3 dana temperature, nakon toga sam se veoma brzo oporavio ali na renten snimci je pokazalo obostranu upalu pluca, bez ikakvih pratecih simptoma.
Je li imaš detalje koliko je bila raširena upala. Jesi li osjećao išta prilikom disanja?
Ne osjecam apsolutno nista, ujutro se zakasljem i imam trunku slajma ali tek nakon sto sam poceo piti bronchobos. Upala je vise lokalizovana na dnu pluca ali obostrano.
Neka moja teorija je da virus gotovo svima na kraju izranjava pluca, samo oni koji dobiju sumamed ne dozvole da se razvije bakterijska upala.
Nije to teorija drug to je cinjenica..I ja sam potpuno isti, ujutro kad krenem na posao (izadjem napolje mi se zakaslje, malo ili nimalo slajma)
Poslije sam cijeli dan ok. Vec nakon 3 Antibiotika (iz druge ture) sam se osjecao puno bolje. Danas idem opet na kontrolu pa cu vidjet sta ce mi reci.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#725 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by freelancerBIH »

Ja se samo pitam koliko ovdje ovih sto pisu da su zavrsili u bolnici ili sa upalom pluca ima da su prije toga govorili da je ovo sve prenapuhano, da korona ne postoji i sl. :-) :lol:
Locked